❓Чи завжди правда потрібна чи доречна? Чи завжди брехня має той негативний сенс, за який ми її засуджуємо? Давайте спробуємо у цьому розібратись💪
Кожна людина самостійно балансує між тим, коли казати правду, а коли – ні, приймаючи рішення в залежності від обставин, інформації, яку треба передати, та людей, з якими ведеться комунікація. Бувають люди – патологічні брехуни та категоричні правдолюби, у яких рішення сказати правду чи збрехати приймається спираючись на травмовану психологічну конституцію, але ми не про них.
😱Слово «брехня» має негативну конотацію, але не завжди це справедливо❗️ Тому давайте виділимо три категорії: правда➕, неправда➕➖ та брехня➖.
☝️Пропоную визначити ознаки токсичної чи небезпечної брехні, яку бажано
1️⃣ не генерувати
2️⃣ вміти розпізнавати якомога раніше
3️⃣ не губитись, почувши або зрозумівши таку брехню та чинити супротив, нейтралізувати
❗️Отже, ознаки злоякісної брехні для тих, на кого вона спрямована:
👉 недостовірною інформацією ❗️ впливають на ваше рішення❗️, намагаються отримати ваші ресурси (енергію, час, гроші); тобто ❗️якщо ви б знали правду, рішення було б іншим❗️ Наприклад, ви бачите в магазині акцію, берете товар, а вам його прибивають по повній вартості – це халатність? Можливо. Але якщо це свідомо, то це брехня, завдяки якій продавець хоче отримати ваші кошти, розраховуючи на те, що ви не перевірите чек, не помітите. Або на співбесіді вас запевняють, що понаднормової роботи не буде або будуть бонуси і ви погоджуєтесь на пропозицію, але пізніше з’ясовується, що це не так;
👉 через брехню ви ❗️ формуєте краще, лояльніше ставлення до людини❗️, ніж те, яке❗️ ви б мали коли б знали правду❗️, тобто через брехню людина «витягує» з вас кращу думку про себе з відповідними рішеннями; найпростіші приклади: неправдива інформація в резюме, соцмережах, під час будь-якої самопрезентації.
🤬А тепер ознаки токсичної брехні для тих, хто бреше:
👉 ви отримуєте від брехні певний зиск👍, натомість об’єкт, на якого брехня спрямована, отримає певну шкоду: матеріальну або емоційну, явну або неочевидну👎 або ви отримуєте від об’єкта те, що, за умови правдивої інформації, скоріше за все не отримали б❌
👉 той, хто бреше, боїться😰, що правда проявить себе, тому що це може мати негативні наслідки, змінити до брехуна ставлення, може бути й певне покарання. Відчуття страху - потужний дзвіночок для тих, хто бреше.
🙏Якщо цих ознак немає, то має місце більш м’яка категорія – неправда🙏 Зважаючи на ситуацію, дійсно краще подумати чи казати правду, чи пом’якшити інформацію. ❗️Інколи правда взагалі нікому не потрібна, від неї нічого не покращиться або навіть погіршиться❗️ Банальний приклад: прийшла ваша подруга у театр в сукні, яка їй не личить (суб’єктивність думки пропускаємо) і питає, як їй? Який сенс тут і зараз давати негативну оцінку? Ну не побіжить вона зараз додому переодягатися. Але пізніше, у прийнятній формі, пояснивши, чому одразу не сказали свою справжню думку, ви можете сказати, як справді бачите її у тій сукні.
❗️❗️Або ще одна «улюблена» правда😠: «ти щось сьогодні погано виглядаєш». Людині від цього стало краще? Чи у когось дзеркала немає? 🫶«Але ж це прояв турботи», - скажете ви. 💞Для прояву турботи, емпатії, любові є інші фрази: «як ти себе почуваєш?», «як у тебе справи (дома, на роботі)?», «тобі потрібна допомога?», «коли ти останній раз відпочивала?», «давай я організую чи зроблю щось цікаве/корисне/приємне для тебе» і слухати та робити справи.
Тепер ви зможете більш усвідомлено обирати, що казати іншим та розуміти, чи хотіла інша людина вам нашкодити, коли сказала неправду.
📽Кінопорада. «Винахід брехні» (2009 р.) – хороша романтична комедія, яка дуже класно підсвічує тему правди та брехні, як вони впливають на наше життя. Краще стрічки на цю тему і не підбереш! Гарного перегляду
🫶«Брехня – зневага не тільки власної душі, але й розумових здібностей людини, якій брешеш». – Джудіт Макнот🫶
💙💛Всім нам – мінімум поганої брехні, максимум хорошої правди💙💛