Побачивши цю книгу, придбала не розмірковуючи, адже питання важкої, неприємної комунікації та взаємодії під час робочих процесів актуальне. ☝️Згідно статистичних досліджень у країнах Європи (по Україні статистику не знайшла), у трійку найпопулярніших причин звільнення з роботи потрапляє токсична взаємодія з колегами.
Отже, якщо ви відчуваєте, що комунікація з колегами, підлеглими або керівництвом вас емоційно виснажує, руйнує, залишає неприємний післясмак – зверніть увагу на ❗️книгу Тесси Вест «Придурки на роботі»❗️ Я взагалі порадила б її усім керівникам для розуміння того, що може відбуватися за дверима їх особистого кабінету, який емоційний фон у колективі, які можуть бути проблемні аспекти, чому звільняються люди.
📚Стосовно самої книги – читати цікаво, легко. І хоча не всі поради та інструменти вам вдасться застосувати, раціональне зерно точно знайдете💪.
👉Давайте коротенько розглянемо сім типів токсичних колег, які виділяє авторка. Можливо у цих описах ви впізнаєте тих, хто разом з вами значиться у зарплатній відомості.
1️⃣ Дволикий Янус – завжди найкращий співробітник для керівників, але йде по головах своїх колег та підлеглих безсоромних непорядним кроком. Вислужлива «душка», яка в очі та позаочі говорить абсолютно протилежні речі.
2️⃣ Паразит – швидко, без зайвих розмірковувань краде та привласнює чужі ідеї та проєкти або цілком, або значно зменшуючи справжній внесок інших.
3️⃣ Танк – рухається кар’єрною драбиною непохитно, навіть стрибаючи через голови своїх керівників. Зайде в будь-які двері, перетягне увагу на себе, не дасть іншим проявити себе, доб’ється свого будь-яким способом.
4️⃣ Трутень – присмоктуються до відповідальних працездатних колег, вправно створюючи видимість роботи та, натомість, максимально уникаючи виконання своїх зобов’язань. Згадується жарт про «глупеньку» Лізочку, яка вже багато років працює в офісі, але досі не навчилась, «бідолаха», навіть копію на ксероксі зробити. Схоже, не така вже вона і глупенька, якщо інші виконують за неї роботу.
5️⃣ Наглядач – стосується керівників, які нещадно використовують своїх співробітників 24/7/365, нехтуючи їх законним вільним часом, вихідними, сном і т.д. Не дають продихнути, контролюючи та прискіпуючись до кожного кроку.
6️⃣ Бос-недбайло – також категорія керівників, які мають певну циклічність керування: спочатку вони майже випадають з робочого процесу, мінімально приймаючи у ньому участь (або взагалі «забивають»), наступним кроком у них починає зростати тривожність через те, що не знають та не контролюють, що відбувається у ввіреному їм підрозділі, і третій етап – через сильну напругу та тривогу починають максимально включати контроль, стаючи «Наглядачем». Звісно, від таких «керівничих гойдалок» підлеглих регулярно, вибачте, тошнить.
7️⃣ Газлайтер – тут все просто: брехня, брехня і ще раз брехня. Маніпулюють, будують складні схеми для досягнення своєї мети, вибиваючи ґрунт з-під ніг своїх колег брехнею.
❗️Хочу ще обмалювати кілька ознак, які загалом описують поведінку «придурків на роботі»:
👉 у них абсолютно відсутній кодекс честі😱 Пам’ятаєте базову фразу, що характеризує психопатів: «ані сорому, ані сумління, ані жалю». До токсичних колег вона також підходить.
👉 починають діяти обережно, прощупують ситуацію, а з часом обов’язково нарощують оберти своєї токсичності😡 Як кажуть народною мовою, поступово «сідають на голову». День за днем дозволяють собі все більше, знущання та/або використання зростають за інтенсивністю, ідейністю, масштабністю.
👉 надзвичайно уважні до оточення🧐: ретельно розбирають для себе «хто є хто», просікають все до дрібниць, у кого які слабкі та сильні сторони, кого як можна крутити. Саме тому знають та пам’ятають багато всього про кожного члена колективу.
👍Книга закінчується не менш корисно – цікавими ситуативними тестами, завдяки яким ви зможете зрозуміти, а чи не є, часом, ви тим самим «токсіком» на роботі? Адже періодично кожен з нас не бачить «колоди у власному оці»😉