Індійці в Гаяні 🇬🇾
Якщо про індійську діаспору в Карибському басейні, зокрема на Тринідаді і Тобаго, хоч трошки знають завдяки роману В. С. Найпола «Територія темряви», то про індійців Гаяни чути менше, а дарма, адже їх тут майже 40 % населення і їхня культура вже дуже відрізняється від культури індійського субконтиненту. Цих індійців називають східними індійцями – East Indians.
Регіон Карибського басейну називався Британською Вест Індією і саме там в 30-х роках ХІХ ст. Британія вирішила скасувати работоргівлю. Плантаторам довелося шукати іншу робочу силу, замість рабської. Ось так в тоді ще Британську Гаяну почали прибувати наймані робітники з Британської Індії, які від рабів відрізнялися лише тим, що після 10 років праці на цукровій плантації за контрактом вони могли отримати землю й стартовий капітал для власного бізнесу. Зараз індійців там приблизно 297 тис. Їхали переважно з Північної Індії – Уттар-Прадешу і Бігару, але серед заробітчан були представники майже всіх регіонів. Більшість були індусами, але мусульмани теж шукали кращої долі. Таким чином, Гаяна зараз є країною з найбільшою процентною частиною індусів у західній півкулі. І можна було б очікувати від цієї діаспори того ж, чого ми очікуємо від решти індійських діаспор – відтворення й зберігання культури на чужині. Але тут сталося не так, бо індійська культура в Гаяні вже значно відрізняється від індійської в Індії. How come?
Гаяна – це така країна, де немає автохтонного населення, а всі – прийшлі люди африканського, португальського, китайського, індійського, сирійського й ліванського походження. Хоча індійці складають значну частину населення, але культурно домінують не вони, а африканці – нащадки колишніх рабів. Тому культурний субстрат в країні африканський, а не індійський, й національна ідентичність формується саме на африканській культурі. Втім, усім цим різним етносам доводиться співіснувати політично, тобто жити в одній країні й разом розбудовувати її, тому формується спільна креольська національна культура Гаяни, яка дуже впливає на культури всіх етносів, зокрема індійську. Як конкретно виглядає креольська культура, треба вивчати окремо. Але відомо одне – вона більш сучасна, урбаністична, феміністична, орієнтується на англійську мову (т. зв. креольську англійську) й ввібрала в себе деякі традиції численних етносів Гаяни. Так само як індійські Дівалі та Голі стали національними святами країни, африканські фестивалі, вочевидь, також. Тож ця креольська культура дуже впливає на індійську.
Через те, що політична мобілізація завжди відбувалася по расовій лінії, тобто політичні партії представляли інтереси не етносів, а рас, між індійцями та африканцями виникали проблеми й індійці дуже пильнували свою культурну окремішність і навіть чистоту крові (шлюб з чорними людьми був недопустимий). Та в будь-якому разі через географічну віддаленість, а також через те, що індійську культуру Гаяни творили індійці з різних регіонів, вносячи в неї свої місцеві традиції, вона апріорі не могла бути точним відтворенням «батьківської». Ще одним чинником, вочевидь, було те, що будь-яка спільнота в принципі не може залишатися в культурній ізоляції, якщо вона складає мало не половину населення країни й бере участь в управлінні державою. Можливо, тому письменник Найпол як уродженець Карибського басейну, не міг чітко зрозуміти, хто він – чи індієць, чи східний індієць, а чи британець? 🤷
Фото з сайту.