Як Трамп зібрався влаштовувати торгівельні війни?
Трамп поки не обійняв посаду, але встиг вже багато пообіцяти і багатьом пригрозити. Одним із напрямів його діяльності буде так звана торгова війна, яка, за задумом, має посилити позиції США на світовій арені. Давайте проаналізуємо, на кого найбільше вплине вся ця історія.
Спочатку БРІКС. Ті вже давно працюють над створенням резервної валюти, яка "зламає західну гегемонію". Точніше, переважно, працює над цим РФ, намагаючись переконати інші країни у важливості такого рішення. І хоч інші члени БРІКС поки не піддаються російським переконанням, Трамп вже погрожував запровадити 100% мита для країн БРІКС, якщо ті спробують відмовитись від долара.
Також під загрозою, як це часто буває, Китай. Думаємо, всі і так розуміють напруженість американо-китайських відносин, тому заяви Трампа про намір запровадити мито для китайських товарів до 60% виглядають цілком логічними.
Але є й більш несподівані рішення. Наприклад, нещодавно Трамп заявив, що одним із перших указів, які він підпише, буде запровадження 25% мита на всі товари, що надходять до США, з боку Мексики та Канади. За його словами, цей тариф діятиме доти, доки влада цих країн не зупинить потік наркотиків і нелегалів у країну.
Не пощастило і Європі. Трампу не подобається, що "милі маленькі європейські країни, які зібралися разом, не купують американські автомобілі та фермерські продукти. Але вони продають мільйони та мільйони автомобілів у Сполучених Штатах." Він пообіцяв змусити їх "заплатити за це високу ціну" та запровадити 10-відсотковий тариф на їх товари.
Тепер про гіпотетичні наслідки таких рішень. Для Китаю, Мексики та Канади це може стати ударом. Найбільше постраждає Китай з огляду на важливість виробничого сектору для його економіки. КНР чекає втрата близько 3% ВВП за три наступні роки, підрахували в UBS. Цікаво, що й самі США втратять до 1,5% ВВП. Удар по економіках Мексики та Канади буде, ймовірно, схожим з китайським, адже експорт до США є значною частиною їхньої зовнішньої торгівлі: 27% від ВВП Мексики та 20% у Канади.
Європу теж можуть чекати проблеми. Трамп має рацію, що у єврозони позитивний торговий баланс зі США. Країни ЄС продають Америці на $200 млрд більше, ніж купують у неї. При запровадженні 10-відсоткового тарифу, який обіцяв Трамп, експорт у США впаде на третину, а економіка ЄС втратить 1,5% ВВП за три роки. Це менше, ніж ймовірні втрати Китаю, але економіка країн Європи навіть зараз має проблеми. В аналітичному центрі ING взагалі вважають, що торгова війна може підштовхнути економіку єврозони до повномасштабної рецесії.
Загалом постраждає весь світ. Якщо Трамп дотримається обіцянки, то світ накриє хвиля інфляції і станеться уповільнення світової економіки. Особливо посиляться ці ефекти, якщо інші країни введуть тарифи на імпорт зі США у відповідь.
Але ж будуть і переможці? Логічно, що переможуть в цій ситуації союзники США, які не мають помітного позитивного сальдо з Америкою. Ймовірно, такими стануть Британія та Ізраїль, які є великими партнерами США, але не мають такого вагомого торгового профіциту, як інші країни.
З приходом Трампа світ може сильно змінитися. Зміниться і економіка. Якщо він і справді захоче запровадити те, що обіцяє.
#Економіка | The Voicer | Підтримати