UkrDiaspora @ukrdiaspora Channel on Telegram

UkrDiaspora

@ukrdiaspora


Історія, культура, політика, люди - все про українську діаспору.

UkrDiaspora (Ukrainian)

UkrDiaspora - це канал для всіх, хто цікавиться українською діаспорою. Тут ви знайдете інформацію про історію, культуру, політику та людей, які утримують українські традиції за кордоном. Наш канал створений для спілкування, обміну думками та дослідження усього того, що стосується української діаспори. Чи хочете ви дізнатися більше про відомих українців за кордоном, чи цікавитеся історією українських емігрантів - ми маємо для вас велику кількість цікавої інформації. Приєднуйтесь до нашого каналу та беріть участь у спільній розмові про українську діаспору!

UkrDiaspora

06 Dec, 19:23


Журнал українських комуністів у Сполучених Штатах. Маю підшивку за 1919-1920 рр.

UkrDiaspora

05 Dec, 08:36


Унікальний документ зі сторінки у фб "Історія УАПЦ" - вітальний лист від Української Православної Ради на Закавказзі до Всеукраїнської Православної Церковної Ради, написаний 5 грудня 1920 року у Тифлісі (Тбілісі, Грузія).

У цьому листі вказано, що Українська Православна Рада на Закавказзі затверджена патріархом Грузії і складається з представників правосланих українців Грузії, Вірменії, Азербайджану та Туреччини. Лист підписаний протоієреєм Степаном Орликом, майбутнім єпископом УАПЦ.

UkrDiaspora

04 Dec, 17:42


Збираю книжки, ілюстровані Яковом Гніздовським. Оце одна з найбільш рідкісних. Видана "на правах рукопису" у Мюнхені в 1947 році. Тут ще й мікс з іншим видатним українцем - Святославом Гординським. Наклад навряд чи сягає більше кількасот примірників.

UkrDiaspora

02 Dec, 14:12


Польський шовінізм лізе в кожну шпарину. Тепер на сторінках місцевого варіанту всесвітньовідомого журналу.

UkrDiaspora

29 Nov, 11:54


Знаменита фотографія з Іводзіми, де вояки піднімають зірково-смугастий прапор - це не тільки історія Сполучених Штатів, але й української діаспори. Один з воїнів - сержант корпусу морської піхоти Майкл (удома - Міхал) Стренк був русином (українцем) з Пряшівщини - української етнографічної території, яка нині перебуває у Словаччині. Прапор було встановлено 23 лютого 1945 року. Протягом місяця під час важких боїв з японцями троє з шести бійців, зокрема й Стренк, загинули. Поховали Майка на Арлінгтонському кладовищі у Вашингтоні.

UkrDiaspora

28 Nov, 15:53


Мирослав Ткачук був одним з наймолодших вояків Української Галицької Армії. Йому на момент Листопадового Зриву було лише 15 років! Стаття Юрія Юзича про нього і інших підлітків, які взяли в руки зброю в борні за Україну тут - https://www.istpravda.com.ua/articles/5bdabe36a0223/

UkrDiaspora

28 Nov, 12:43


Відомо, що Пласт і СУМ були конкуруючими організаціями. Але були і такі випадки, коли сумівка і пластун створювали одну українську родину. Новина за 1966 рік.

UkrDiaspora

27 Nov, 09:33


Цікаві цифри. Дає розуміння, що виїзд з СССР до Канади у 1960-х був можливий, але лише одиницям з бажаючих.

UkrDiaspora

26 Nov, 17:49


Брати Петро і Павло. Вояки американського війська у Другій світовій війні.

UkrDiaspora

20 Nov, 20:17


На початку 1980-х років, ще до перебудови, керівник видавництва "Пролог", офіцер американської розвідки Роман Купчинський придумав роздавати морякам-українцям з совєтських кораблів відеокасети з відео для дорослих. Але фішка була в тому, що порно було тільки спочатку. Потім було записано фільм про Голодомор, знятий до 50-ліття трагедії в Канаді. Інакшого способу передати кіно в Україну не було. Важко сказати, чи перелякані шанувальники кіна дивились той фільм. Але шанс такий був.

UkrDiaspora

18 Nov, 14:15


НБУ планує замінити копійки на шаги. От ще один історичний аргумент за це. Марки-гроші табору полонених вояків дивізії "Галичина" у Ріміні, Італія. Друга половина 1940-х.

UkrDiaspora

18 Nov, 12:35


Марка Спілки Української Молоді з нагоди 25-річчя УПА та 50-річчя Революції. Тобто, це 1967 рік. Зверніть увагу на межі українських земель. Це відсилка до етнографічної території. Яка була ширша за кордони т.зв. "УССР".

UkrDiaspora

17 Nov, 18:37


Паспорт дружини провідника ОУН Ольги Коновалець. Подружжя пересувалося світом як громадяни вільної Литви.

UkrDiaspora

17 Nov, 10:52


Автограф очільника Ради Міністрів УНР 1919 року Бориса Мартоса. Спогади надруковані були у 1966 році (Мюнхен-Нью-Йорк). Лише цього року на його честь було названо вулицю в Києві.

UkrDiaspora

16 Nov, 20:00


У Японії живе не так багато українців. І тим більше, що одиниці можуть посісти помітне місце у тамтешньому суспільстві. Один з них - уродженець Мелітополя, боєць сумо (сумоторі) Сергій Соколовський, він же Шіші ("лев"), який виступає у найвищому дивізіоні професійного сумо. Фото зі сторінки посольства України в Японії.

UkrDiaspora

15 Nov, 19:06


Продовжую дякувати за донати на "ванільки". Цього разу - Ладик Антону.

До Вашої уваги доповідна записка та вилучені рукописи у канадійського комуніста Коляски Івана під час його видворення із СРСР.

Іван Коляска був членом та активістом Комуністичної партії Канади (1932–1968). У роках 1963–1964, навчаючись у Вищій партійній школі в Україні при ЦК КПУ, розчарувався очевидними в Україні брехнею, страхом, бідністю, безгосподарністю і відсталістю — та особливо тотальною русифікацією України — і почав збирати інформацію й документи з цієї тематики та відсилати її в Канаду, на основі чого згодом видав ряд книжок.

Перебуваючи в Україні вдержував контакти й знайомство з українськими патріотами: Борисом Антоненком-Давидовичем, Іваном та Надією Світличними, Іваном Дзюбою, Тарасом та Зиновією Франками, Аллою Горською та іншими — за що його заарештовано в 1965 й видворено за межі СРСР.

Джерело: Архів СБУ

UkrDiaspora

12 Nov, 22:37


Ветерани Кримської війни, козаки-розвідники (пластуни) Прокопій Семак та Марко Сопельняк, Катеринодар (нині - Краснодар), 1896 рік.

UkrDiaspora

11 Nov, 10:32


У Каїрі у посольстві України під час занять суботньої української школи відбулась зустріч щодо створення місцевої станиці Пласту. Першої в історії Єгипту. Ініціатор - Олесь Бережний. Хай все вдасться!)

UkrDiaspora

09 Nov, 18:04


Видання просовєтського "Товариства Допомоги Визвольному Рухові на Західній Україні". Канада, 1939. Брошурка вийшла напередодні пакту Молотова-Ріббентропа, до речі.

UkrDiaspora

09 Nov, 09:22


Письменник Євген Лакінський, який живе у Квебеку, рекомендує книжку Лізи Грекул "Kalyna's song". Роман про ідентичність. Молода дівчина українського походження добре танцює українські танці й пише писанки, але не знає української. Бо її батьків за українську цькували у школі. Зокрема й вчителі. Тож вони (батьки) дали дітям англійські імена і говорили з ними лише англійською — але водили їх на українські танці і годували традиційною їжею. Дівчина добре співає українські пісні, але вивчила текст фонетично і неправильно вимовляє слова. Україномовні діаспоряни закидають їй що вона "не справжня українка". І це все відбувається у Канаді 1980-х. Видання можна скачати тут - https://tarnawsky.artsci.utoronto.ca/courses/texts/Grekul-Kalyna-song.pdf

UkrDiaspora

08 Nov, 13:58


Мюнхенський "Шлях перемоги" у 1966 році ставить питання своєму читачу - а як же опинилися українці аж у Магадані?

UkrDiaspora

07 Nov, 15:35


Це не про діаспору, але дотично. Уродженець Києва Євген Віндман став депутатом нижньої палати американського парламенту від Демпартії. Екс-підполковник, активний опонент президента Дональда Трампа, свідчив разом з братом у справі про імпічмент. Чи має він якісь контакти з українською громадою - не шукав.

UkrDiaspora

06 Nov, 17:05


У шведському місті Мальме є український ресторан "Бабуся". Кажуть, що смачно і затишно. Можна купити рецепти нашої кухні шведською мовою. Рекомендує дослідниця історії Марина Траттнер, світлини її.

UkrDiaspora

05 Nov, 18:43


До Українського легіону - військового підрозділу, що нині формується у Польщі з-поміж українських добровольців, які проживають за кордоном - станом на початок листопада подано понад 500 заявок із 30 країн світу. Рекрутинговий центр по набору в Український легіон розташований у Польщі за адресою: м. Люблін, вул. Спокойна, 2 (Spokojna 2). Телефон центру +38(093)806-20-68. Сконтактуватися з представниками центру і заповнити заявку на службу в Легіоні можна на сайті Legion.army.gov.ua.

UkrDiaspora

04 Nov, 21:27


У однієї з книжок є такий провенанс. Це видання "Тигроловів" Багряного, кінець 1940-х, Німеччина.

UkrDiaspora

04 Nov, 10:18


Канада. Цвинтар у містечку Оквілл неподалік Торонто. Там поховано багатьох учасників збройної боротьби. Як-от родину Марчуків. Де обидва - і Володимир "Листок", і Марія "Калина" - були вояками УПА.

UkrDiaspora

04 Nov, 09:44


Відбиток печатки Пластового Куреня української мужеської гімназії в Перемишлі. 1930-ті(?).

UkrDiaspora

03 Nov, 20:04


Цікаво. Раджу прочитати про дилему українців у Пенсильванії - ключовому штаті, де, можливо, вирішиться доля президентських виборів у США - https://www.dw.com/uk/tramp-i-dilema-ukrainskoi-diaspori-v-pensilvanii/a-70668390

UkrDiaspora

31 Oct, 15:04


У Японії у місцевості Фукасава (префектура Акіта) 1 грудня 1932 під час шторму знайшли невеликий рибальський човен з чотирма "русскими рыбаками" з рибальської артілі з-під Владивостока. Шістнадцятирічний Микола Гаврилюк був мертвий і його поховали на березі Японського моря. Трьох інших, зокрема з прізвищами Осадченко та Клименко, відправили "на родину". І їхні подальші долі невідомі. На світлині - могила Гаврилюка.

UkrDiaspora

31 Oct, 14:12


Цікаво. Виявляється, існувала Спілка українських письменників Держави Ізраїль і вона видавала свій часопис.

UkrDiaspora

29 Oct, 15:59


"Язык не виноват" (с) Ізраїльські лікарі у 1966-му так не вважали. Замітка з бандерівського "Шляху перемоги", який виходив тоді у Мюнхені, а зараз видається у Києві.

UkrDiaspora

29 Oct, 13:09


Поштівка Об'єднання Українських Жінок у Великій Британії х нагоди першого 25-тиріччя існування. Малюнок Марії Юрків-Яроцької.

UkrDiaspora

28 Oct, 17:30


1954 рік. "Надії на створення европейської армії розбились. Велика перемога Москви без ніякого бою" (с)

UkrDiaspora

27 Oct, 13:32


Колись славної пам'яті В'ячеслав Чорновіл заснував велику - формату А2 - тижневу газету "Час/Time". Вона виходила багато років і була цінним джерелом інформації та аналітики про всі сфери життя. І от ця ж назва у кінці 1940-х як видання українців з таборів переміщених осіб у Німеччині.

UkrDiaspora

27 Oct, 11:42


Цікаве написання абревіатури СУМ (Спілка Української Молоді) у вигляді тризуба.

UkrDiaspora

26 Oct, 18:56


1933 рік. Реклама української м'ясарні пана Стасюка у центрі Нью-Йорка.

UkrDiaspora

26 Oct, 16:18


Українська діаспора у Суджанському районі вперше взяла участь у Диктанті національної єдності.

UkrDiaspora

25 Oct, 18:57


Назустріч виборам у З'єднаних Державах Америки.

UkrDiaspora

23 Oct, 09:50


Паспорт громадянина СССР, виданий у 1930-х роках у Казахстані містив сторінку, де запис було зроблено казахською мовою, яка тоді була на латиниці. І от бачимо, що уродженець Полтавської губернії Василь Зіновійович Яковенко був українцем (п.3). Документ видано 10 грудня 1936 року. І це цікаво, бо рівно за п'ять днів до цього Казахстан став окремою союзною республікою. До цього він був автономією у складі РСФСР. Отже, тов. Яковенко був одним з перших щасливчиків-власників паспорту "суверенної" республіки.

UkrDiaspora

22 Oct, 17:43


Тут все прекрасно. Книга 1905 року. Українською мовою. Але так званою "ярижкою". Видана в Санкт-Петербурзі. Дозволена царською цензурою. Про президента США Лінкольна. Належала "горожанину Держави Америка" Михайлу Федорку. Тепер моя)

UkrDiaspora

22 Oct, 15:01


Відбиток печатки Української Національної Ради - де-факто парламенту УНР у вигнанні. Дизайн Якова Гніздовського.

UkrDiaspora

22 Oct, 13:38


Люди з Праги тут є? Можете ще встигнути. Буде цікаво. Олександр видає чудові книги. І людина класна.

UkrDiaspora

21 Oct, 12:37


Фрагмент канадської книжечки "Їдемо в Україну", 1982 р., яку рекомендували туристам прочитати перед поїздкою на землю предків.

UkrDiaspora

20 Oct, 17:05


У Сполучених Штатах відбувся 30-й з'їзд Спілки Української Молоді - бандерівської молодіжки, яка існує вже 75 років. Вітаємо членів організації їхнім кличем - Гартуйсь!

UkrDiaspora

17 Oct, 11:45


Відомий львівський бібліограф Володимир Дорошенко у паризькому "Тризубі" у 1939 році подав цікаву табличку - міста, де друкувалися відомі на той час книги Шевченка та про нього. Вовча - до речі, це нині знищений кацапськими виродками Вовчанськ.

UkrDiaspora

15 Oct, 21:46


1928 рік. Тільки уявіть - у місті Кобрин на Берестейщині понад 500 українців відзначають день народження Івана Франка. Довідка - станом на 1897 рік у Кобринському повіті українською мовою спілкувалося 79,6% мешканців, а білоруською - коло 1%. Але коли Сталін захопив у 1939 році регіон, то віддав його під владу Мінська. Результат деукраїнізації - зараз там понад 87% білорусів. Насправді - українців, предків яких комуністи записали в інший етнос.

UkrDiaspora

14 Oct, 12:00


Свідоцтво про знання української мови, яке видає товариство "Просвіта" в Аргентині. Отримувач - мій приятель Хав'єр Апонюк Савич, який є представником третього покоління українців у цій латиноамериканській державі.

UkrDiaspora

12 Oct, 22:09


Український греко-католицький собор Святої Софії у Римі. Фото владики Венедикта Алексійчука.

UkrDiaspora

12 Oct, 14:55


До уваги харків'ян і гостей нашого міста!) 13 Бригада Національної гвардії України «Хартія» продовжує цикл публічних зустрічей "Як подолати Росію: спитай в історика". На наступному тижні у нас разом з партнерами - видавництвом "Віват" та YermilovCentre буде аж дві, впевнений, цікаві зустрічі. У вівторок - з канадським професором Мирославом Шкандрієм, автором книжок "В обіймах імперії. Література й імперський дискурс від наполеонівської до постколоніальної доби”, “Модерністи, марксисти і нація. Українська літературна дискусія 1920-х років”, "In the Maelstrom. The Waffen-SS 'Galicia' Division and Its Legacy" тощо. А у п'ятницю - з істориком і політиком Володимиром В'ятровичем. Приходьте! Запрошуйте друзів, спраглих до інтелектуального спілкування.

UkrDiaspora

11 Oct, 15:16


Чикаго! Прийдіть підтримати українського ветерана і українське військо.

UkrDiaspora

11 Oct, 10:56


1971 рік. Лондон. Члени СУМ з портретом загиблого у мордовському концтаборі політзека, одного з провідників ОУН Михайла Сороки. Про нього можете прочитати тут - спогад його табірного товариша Михайла Гориня - https://khpg.org/1009131319

UkrDiaspora

09 Oct, 19:33


Члени Рейдуючих Частин УПА - ті, які змогли пробитися на Захід через територію Польщі та Чехословаччини. Фото з архіву видавництва "Літопис УПА".

UkrDiaspora

08 Oct, 13:00


"Допоможи пораненому воїну!”. Листівка Українського Червоного Хреста - організації, яка діяла під омофором ОУН. Автор - мистець Михайло Дмитренко.
Більше листівок з колекцій Архів ОУН тут 👇👇👇
https://ounuis.info/collections/leaflets/greeting-cards.html

UkrDiaspora

08 Oct, 08:17


Просто цікаво. Історикиня Оксана Юркова 11 років тому написала про українську громаду Таганрога. Фінал того допису (не)очікуваний ;)

UkrDiaspora

07 Oct, 10:53


Сьогодні у Тбілісі невідомі повідомили, що замінували "Вільний університет", який свого часу створив Каха Бендукідзе, і дві школи - зокрема, 41-шу - грузинсько-українську, яка носить ім'я Михайла Грушевського. Саме до неї ходять діти вимушених переселенців і місцевих українців. Заняття, ясна річ, припинено.

UkrDiaspora

06 Oct, 15:25


Дуже цікава історія однієї книжки Івана Багряного, виданої в Німеччині після Другої світової війни. Купив днями для колекції видань часів таборів переміщених осіб у Музеї-архів преси.

UkrDiaspora

06 Oct, 11:24


Цікава і скандальна новина. Папа Франциск сьогоднв оголосив перелік нових кардиналів. Серед них неочікувано бачимо предстоятеля української католицької єпархії святих Петра і Павла з Мельбурна владику Миколу Бичка. Це наче й добра вістка з Вічного Міста. Але очільник УГКЦ Святослав Шевчук досі кардиналом Вселенської церкви не є. Хоча всі глави УКЦ-УГКЦ кардиналами були. Це відверта зневага Папи до конкретного митрополита і української церкви загалом.

UkrDiaspora

03 Oct, 18:48


Унікальне фото з часів боротьби УПА на Лемківщині. Зберігається в Українському Національному Музеї у Чикаго.

UkrDiaspora

03 Oct, 12:14


Могила українського письменника і політика Івана Багряного у німецькому місті Новий Ульм. Фото Андрія Кирчіва.

UkrDiaspora

03 Oct, 10:27


Цікава замітка зі "Шляху перемоги" за 1971 рік. Український греко-католицький священик відправляє Службу Божу для "кольонії кубанських козаків". Очевидно ж православних.

UkrDiaspora

03 Oct, 09:23


Екс-посол Канади в Україні Роман Ващук опублікував фото з колекції свого діда Миколи Хархаліса. Зустріч ветеранів ІІ-ої сотні сотника Осипа Семенюка на ювілеї УСС 1954 року в Торонто. ІІ-а сотня першою з посеред УСС вступила в бій з російськими військами на відтинку Турка-Сянки 25-26 вересня 1914 року. Як писав Осип Думін у своїй Історії "Лєґіону УСС": "Ці перші бої У.С.С. в обороні карпатських переходів розгорнули вступну сторінку історії визвольних змагань українського народу".
Зліва направо: Степан Чорномаз, Микола Хархаліс, Лев Кордюк, Осип Сіцінський, Василь Кривоус, Іван Ґада.

UkrDiaspora

02 Oct, 13:36


У Успенському соборі Києво-Печерської лаври відбулося відкриття виставки "Мазепіана у музейних зібраннях і приватних колекціях". Там є близько сотні артефактів з моєї колекції та збірки Музею-архіву преси. Хто матиме час і натхнення - сходіть, подивіться. Виставка триватиме кілька місяців.