Уявіть, що ви сидите у гелікоптері на півночі Австралії поруч із рейнджером-аборигеном, який подає гліколеві запалювальні суміші — вогняні бомби, кожна з яких розміром з м’яч для гольфу, — у спеціальну машину. Машина скидає ці міні-запалювачі на пасовища тропічної савани, де вони спалахують, перетворюючись на невеликі вогнища. Сидячи в цьому кріслі, ви дізнаєтеся з перших вуст про партнерство між місцевими рейнджерами та природоохоронними групами, в тому числі Австралійським товариством охорони природи. Це призвело до відновлення тисячолітніх методів боротьби з пожежами в Австралії, які зараз прийняті як модель для всієї країни.
На відміну від сучасної західної практики управління пожежами, яка зосереджена на їх гасінні, австралійські корінні громади покладалися на випалювання на початку сухого сезону протягом десятків тисяч років. Такий підхід, який ці громади називають «правильним шляхом вогню» (Right Way Fire), сприяє раціональному використанню земель і запобігає руйнівним, масштабним пожежам. Це свого роду колективний інтелект, який ми сприймаємо як мудрість предків — історичні рішення для вирішення проблем, які були проігноровані або забуті.
Західна наука доповнює цей набір практик, що передається з покоління в покоління, сучасними експериментами, які вимірюють кількість парникових газів, що виділяються з савани, та супутниковим картографуванням, котре показує масштаби та інтенсивність пожеж. Вуглецеві кредити генеруються на основі чистого скорочення викидів парникових газів порівняно з базовим рівнем викидів, які відбуваються за відсутності пожеж на початку сухого сезону. Уряд Австралії відіграє свою роль, реєструючи вироблені вуглецеві кредити, які потім можуть бути продані уряду або на добровільному вуглецевому ринку.
Природоохоронці, тим часом, відзначають позитивний вплив на флору і фауну ретельно керованої мозаїки невипалених територій країни. Вони забезпечують птахам і тваринам безпечні коридори між згарищами, а також сприяють росту рослин. Багате поєднання ролей є надзвичайним прикладом колективного інтелекту.
Варто зазначити, що тропічні савани, які складають 16% земної поверхні і присутні не лише в Австралії, але й в Африці, Південній Америці та деяких частинах Азії, є найбільш вразливою до пожеж рослинністю на Землі.
До 2021 року лісові пожежі значною мірою зникли із зони з високою кількістю опадів, де зараз відбувається традиційне випалювання. Ця надзвичайна зміна ландшафту, ймовірно, одна з найбільш значущих, про які відомо на нашій планеті. Інша зміна полягає в тому, що в зоні з низьким рівнем опадів різко скоротилася кількість пізніх випалювань порівняно з тим, що було десять років тому.
Все це стало можливим завдяки тому, що австралійський уряд визнав, що корінне населення, яке тисячоліттями господарювало на цій землі, має повернутися до своїх історичних практик управління вогнем і землекористування — тепер у партнерстві з сучасною наукою. Таке поєднання є яскравим прикладом того, як колективний інтелект приносить користь клімату, природі і людям.
Джерело: «The Imperfectionists: Strategic Mindsets for Uncertain Times»
#інтелект #мудрість #пожежі