🖊Проєкт закону про 📈 податків чекає підпису президента. Але дискусії навколо податкової теми досі не вщухають.
❓Яких ще змін чекати?
Говорили про це інвестбанкір Сергій Фурса та голова податкового комітету Данило Гетманцев
🔜Основне із діалогів про майбутнє
Щодо реформи єдиного податку
Є національна стратегія доходів, у ній чітко визначено не тільки реформу системи єдиного податку, але навіть систему, яка пропонується замість неї. Це польська модель. Вона затверджена Кабміном, погоджена партнерами, ми не будемо сходити з цього шляху. Скажу вам більше: ті, хто після нас прийде, також не зможуть зійти з цього шляху, бо це вже чітко прокомуніковано і від цього ніхто не відмовиться. Але під час війни ми цього не робитимемо.
Щодо ухилення від сплати податків через схеми з ФОП
Що таке ФОП? Фізична особа, що здійснює підприємницьку діяльність. Підприємницька діяльність – це самостійна, на власний ризик, діяльність із метою отримання прибутку. Якщо людина, на яку ти оформлюєш щось, аби зменшити своє оподаткування, не займається самостійною, на власний ризик, діяльністю з метою отримання прибутку … Не хочеться ображати, але є «фунтом», тобто тим, на кого оформлюються якісь операції, це точно не підприємницька діяльність і точно не відповідає ані духу, ані букві закону. Я би не хотів шокувати тих людей, які зараз продовжують використовувати такі практики, але в один прекрасний день таким практикам може бути надана відповідна оцінка, і це не повинно нікого дивувати.
Що має змінитись у той прекрасний день?
Мені здається, ми до цієї схеми повинні підійти після того, як розберемося з тими галузями, де є більше ресурсів та більше нахабства тих, хто ухиляється. Ми говорили з вами про підакцизні товари, про контрабанду, торгівлю взагалі без чеків. Про інтернет-торгівлю, де проходять величезні потоки кешу без будь-якого обліку, про електроніку. Наведемо лад тут і, думаю, наступним кроком треба буде займатися подрібненням.
Щодо скасування пільги на поштові посилки з-за кордону
Моя принципова позиція — пільга щодо 150 євро (мова про пільгу на безподаткове ввезення товарів в посилках вартістю нижче 150 євро) повинна бути прибрана. Зараз ми закінчуємо підготовку відповідного законопроєкту, внесемо, зволікати не будемо. Незважаючи на те, що певний наш прошарок населення буде незадоволений цим.
Щодо відмови від податку на розкіш
Чому відмовилися від так званих податків на розкіш? 1-й аргумент: перелік операцій, які є операціями з розкішшю. Коли ми починаємо визначати вичерпний перелік предметів розкоші, ми ніколи не можемо ні з ким домовитись. І завжди той, хто потрапив у цей перелік, вважає себе ображеним, а хтось навпаки, у виграші.
2-й аргумент: незрозумілі ставки. Чому ювелірка повинна була платити 30%, автомобілі 15%, а квартири і банківське золото 5%. Чому 5, чому не 25? Немає жодної аргументації, і насправді, напевно, не може бути.
3-й аргумент: невеликий фіскальний ефект. Ми отримаємо достатньо велику групу незадоволених і фіскальний ефект у розмірі 3−4 млрд від запровадження якогось із цих видів податків. Це неправильно в ситуації, коли держава приходить до людей і говорить: мені не вистачає на армію стільки-то, будь ласка, давайте кожен із нас скинеться на цю мету, і швидко. Це не питання наступного податкового періоду, вже зараз треба це зробити. А для цього є тільки дві відповіді на сьогодні: військовий збір і ПДВ. Тільки два податки, які здатні швидко зібрати гроші до бюджету з усіх платників фактично, рівно і загально.
Щодо того, що податки платить лише «білий бізнес»
Аргумент про те, що військовий податок платить тільки «білий» бізнес, в якому «білі» зарплати – це абсолютна правда. Але це стосується будь-яких податків, усіх. Якщо візьмете нелегальний тютюновий ринок, то він не сплачує ПДВ взагалі. За «чорні» айфони, які зараз на язику в усіх, не сплачують ПДВ. Так само, як не сплачує військовий збір той, хто платить зарплату в конвертах. Такою є економіка, ми її виводимо з тіні, але це шлях, який потребує часу.