📖 Завтра, 8 грудня, виповнюється 156 років з дня утворення товариства "Просвіта" - однієї з перших українських організацій, що виникла в часи окупації - і однієї з найчисельніших.
Ми зібрали для вас 6 найцікавіших фактів про її діяльність.
1️⃣ Товариство "Просвіта" з’явилося у Львові на противагу антиукраїнським та москвофільським течіям у тогочасному культурному житті Галичини.
На чолі його стояли народовці, які намагалися мирно співіснувати з офіційною австро-угорською владою, розвиваючи при цьому українську громаду.
Метою товариства була консолідація народної спільноти та піднесення національної свідомості українського народу, що був поділений між двома імперіями.
А матеріальною основою діяльності "Просвіти" були членські внески, пожертви громадян, краєві та державні дотації, прибутки з власних установ.
2️⃣ На початках діяльності «Просвіти» її члени мали сплачувати вступні внески у розмірі 4 крон та щомісячні – по 1 кроні (для прикладу – вівця натоді коштувала 2 крони). З одного боку такі суттєві суми дозволяли організації вести активну діяльність, а з іншої - обмежували можливість для вступу лише для заможної інтелігенції.
Наприклад, Іван Франко, який довгий час мріяв стати членом "Просвіти", мусив заощаджувати на їжі, щоб назбирати на вступний внесок.
3️⃣ У листопаді 1918, коли було проголошено Західно-Українську Народну Республіку, товариство "Просвіта" стало основою Державного Секретаріату освіти ЗУНР. За понад 60 років своєї діяльності "Просвіта":
🔼видала понад 1000 назв різноманітних видань, організувала музеї та кінотеатри, понад тисячу хорів, дві тисячі театральних гуртків та сотні гуртків самоосвіти;
🔼заснувала при читальнях крамниці, кооперативи, молочарні, ощадно-позичкові каси, проводило заходи для піднесення агротехнічної культури;
🔼дала початок численним економічним, фінансовим, спортивним, шкільним інституціям та політичним партіям.
4️⃣ З 65 осіб на день заснування, "Просвіта" збільшилась до 360 членів до літа 1930 року. Філії товариства були у всіх селах та повітах тогочасної східної Галичини, а також поширювались на Буковину, Поділля, Київщину, Волинь, у Закарпаття.
З кожним роком організація збільшувала свою географію і масштаби. Вже 1936 року товариство мало понад 80 філій, більше 3 000 читалень і стільки ж бібліотек і діяло на Кубані та навіть на території “Зеленого Клину”, ставши імпульсом для створення Української далекосхідної республіки.
5️⃣ В різні часи в "Просвіті" активно працювали вже згаданий Іван Франко, Леся Українка, Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський, Михайло Грушевський, Іван Карпенко-Карий, Семен Гулак-Артемовський.
6️⃣ Осиковий кілок у “Просвіту” восени 1939 року загнала більшовицька влада. Товариство ліквідували, архів, цінні історичні документи та рукописи знищили, деякі читальні спалили, а багатьох просвітян репресували.
Не дозволили відновити роботу “Просвіти” і гітлерівці. Товариство з того часу існувало лише в еміграції. На теренах України ця пауза тривала півстоліття, допоки 1989 року у Львові не створили Товариство рідної мови ім. Тараса Шевченка, яке діє і понині.
*️⃣ Виховання національної свідомості українця було основною причиною створення "Просвіти", і крізь роки залишається головною метою діяльності товариства. І нині, у нелегкий час боротьби за українську державність і територіальну цілісність, у час широкомасштабного вторгнення росії в Україну, просвітяни зі зброєю в руках воюють у лавах ЗСУ та територіальної оборони, займаються волонтерською діяльністю.