Опора: українці в Нідерландах @opora_nl Channel on Telegram

Опора: українці в Нідерландах

@opora_nl


Цей канал створено волонтерами з фонду Opora.

Новини, цікава інформація та корисні посилання для українців, що знайшли тимчасовий захист в Королівстві Нідерланди.

Пишіть нам: @opora_nl_feedback_bot

Опора: українці в Нідерландах (Ukrainian)

Українці в Нідерландах, увага! Цей канал під назвою 'Опора' створено волонтерами з фонду Opora з метою надання вам новин, цікавої інформації та корисних посилань. Якщо ви є українцем і знайшли тимчасовий захист у Королівстві Нідерланди, цей канал стане вашим надійним провідником у новому оточенні. Тут ви знайдете все необхідне для адаптації та зручного перебування в новій країні. Не соромтеся питати питання, ділитися досвідом та відгуками, адже тут вас чекає спільнота, яка завжди готова допомогти. Приєднуйтесь до нашого каналу '@opora_nl' і підпишіться на інформаційний потік спеціально для українців в Нідерландах. Тут вас чекають цікаві обговорення, корисна інформація та можливість знаходити нових друзів. Не забувайте також про можливість зв'язатися з нами через бота @opora_nl_feedback_bot для надання ваших пропозицій та відгуків. Разом ми зробимо ваше перебування в Нідерландах ще комфортнішим та цікавішим!

Опора: українці в Нідерландах

15 Nov, 15:53


Прибуття святого Миколая

🚤 Вже завтра, 16 листопада, до Нідерландів прибуває головна дійова особа нідерландських зимових свят - святий Миколай, тобто Сінтерклаас. Припливає він на пароплаві. Вважається, що з Іспанії.

📍 Цього року він прибуде в Віанен (Vianen, муніципалітет Вейфгеренланден; це поруч з Утрехтом). Це, так би мовити, офіційне прибуття в країну. Його будуть транслювати по телебаченню, щоб діти звідусіль могли побачити як приїздлять їхні подарунки. Далі він буде прибувати в численні міста та села. В основному, в цю суботу та неділю.

📺 До речі, по телебаченню з минулого понеділка йде передача Het Sinterklaasjournaal (“Новини Сінтерклааса”). Якщо вам та/або вашим дітям цікаво, що відбувається з Сінтерклаасом та його помічниками, подивіться її. Один випуск триває 10 хвилин, а дивитися можна на телеканалі NPO3, онлайн або у безкоштовному додатку NPO Start.

🔎 Якщо ж у нашому каналі ви пошукаєте слово “Сінтерклаас”, ви здивуєтеся, як багато ми про нього вже писали та, можливо, дізнаєтесь щось цікаве про нідерландську версію святого Миколая.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

07 Nov, 15:56


І знову зимові свята

🏮 Вже наступного понеділка (11 листопада) в Нідерландах святкують день святого Мартина. Можливо, до вас завітають святково одягнені діти з ліхтарями, які співатимуть пісень на честь, власне, самого Святого Мартина. Говорять, що шанси на візит цих "колядників" вищі, якщо у вас на вікні стоїть ліхтарик, але вони можуть прийти і так. Якщо, звісно, у вашому районі заведено ходити та співати пісні у цей вечір.

🛳 А через вихідні (тобто десь 16-17 листопада) до Нідерландів прибуде головна дійова особа зимових свят у Нідерландах - святий Миколай, тобто Сінтерклаас. Вважається, що він припливає на пароплаві з Іспанії. Кожного року в різне нідерландське місто. Цього - в Віанен (Vianen, муніципалітет Вейфгеренланден; це поруч з Утрехтом).

🍪 Сінтерклаас проїде вулицями міста на своєму білому коні, а потім буде прибувати й в інші міста Нідерландів. А дорослі та діти бути цьому радіти та їсти печиво: kruidnoten (дослівно - “горішки зі спеціями”) або pepernoten (дослівно - “горішки з перцем”). Якщо ви їх ще не пробували - скуштуйте, вони є буквально у кожному супермаркеті як звичайні, так і з різними смаками, в шоколаді, тощо.

🥸 Ми вже писали про день святого Мартина, Сінтерклааса, kruidnoten, а також Різдво, Новий рік, тощо. Та про пов’язані з ними усіма традиції. Шукайте за тегом #зимовісвята

Про окремі свята ми, напевно, більше не будемо писати докладно, хіба що давати посилання на відповідні тексти.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

01 Nov, 16:13


Автотранспорт: як нічого не платити

🏎 Продовжуємо розповідати про витрати, пов’язані з власним автотранспортом в Нідерландах. Ми вже писали про податок на автотранспорт (mrb) та страхування цивільної відповідальності. Тепер поговоримо про те, чи є варіанти не платити податки та/чи не купляти страховку. Якщо чесно, то майже немає.

🗓 З 4 березня 2025 року українці з тимчасовим захистом буде зобов’язані отримати нідерландські номерні знаки на свій автотранспорт та з моменту отримання тих знаків платити податок та отримати страховку. Ті, хто цього не зробить, отримає штраф.

🙋‍♀️ Чи можна буде уникати виявлення та не платити нічого? Це як пощастить. У Нідерландів вже є досвід боротьби з тими, хто ухиляється від реєстрації свого транспорту. Наприклад, з громадянами Польщі, які постійно живуть в Нідерландах.

🚫 Фактично, єдиний варіант не платити податки та не купляти страховку (і не проходити загальний періодичний техогляд) це призупинити дію номерних знаків вашого транспортного засобу. Для цього подайте запит в RDW. Ця послуга платна, коштує десь близько 70 євро.

🅿️ Зверніть увагу: після призупинення дії номерів користуватися своїм автотранспортом ви не маєте права (хіба що у власному дворі чи фермі). Також такий автомобіль більше не можна паркувати на місцях загального користування. Навіть на автостоянці чи в громадському гаражі. Тільки десь у приватному місці.

👨‍🦳 І ще від сплати податку (але не від оформлення страховки) звільняються ретроавтомобілі. Так звані oldtimers, автівки, яким більше ніж 40 років. Якщо це ваш випадок, прочитайте про нього детальніше ось тут.

❣️ Частково звільнюються від сплати податку транспортні засоби зі встановленим інвалідним візком та таксі. А від купівлі страховки можна відмовитися з релігійних чи особистих переконань, але в цьому випадку все одно доведеться платити - переводити гроші в спеціальний фонд замість страхової компанії.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

28 Oct, 09:46


Автотранспорт: страхування

❣️ Продовжуємо тему витрат, які у вас будуть, якщо ви отримаєте на свій транспортний засіб нідерландські номерні знаки. А як ми вже неодноразово писали, з 4 березня 2025 року це буде обов’язковим. Минулого разу ми розповіли про податок на автотранспорт (mrb). Цього разу поговоримо про страхування відповідальності перед третіми особами (wettelijke aansprakelijkheid, WA-verzekering).

Страхування цивільної відповідальності перед третіми особами за законом є обов’язковим. Воно покриває збитки, завдані вами іншим особам. Але цим страхуванням не покривається пошкодження вашого автомобіля внаслідок аварії, якщо ви винуваті.

💶 Зверніть увагу на те, що в Нідерландах в аварії можуть бути винуватими кілька осіб. Скажімо, автівка різко гальмує на трасі і ви в неї в’їхали. Ви можете бути винуватими в тому, що не тримали потрібну дистанцію. І страхова може сказати “70% відповідальності на першому автомобілі, 30% на другому”. Тому для більш дорогих транспортних засобів є сенс брати розширену страховку на додачу до WA.

💳 Вартість страховки залежить як від самого автомобілю, так і від так званих років без претензій (schadevrije jaren). Тобто кількості років, протягом яких ви не зверталися до страхової компанії за відшкодуванням збитків. І це - дуже важливий фактор. Часто нідерландці платять за дрібні пошкодження з власної кишені, аби не псувати собі статистику та не платити велику премію за страхування.

📃 Ці роки без претензій можна перенести з української страхової компанії. Потрібно буде отримати виписку (англійською мовою) від свого страховика.

🔎 Подивитися різні варіанти страхових полісів та зрозуміти, скільки вам коштуватиме страховка, можна, наприклад, на сайті independer.nl.

🧮 Ми радимо заздалегідь розрахувати, скільки ви матимите платити як податків, так і за страховку. Інакше є шанс після зміни реєстрації зіштовхнутися з неприємною несподіванкою.

🔜 Наступного разу ми розповімо, чи є варіанти не платити податки та/чи не купляти страховку. Спойлер: майже немає.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

25 Oct, 14:56


Як отримати компенсацію за пошкоджене внаслідок війни майно

27 жовтня 2024 у місті Зволле (за адресою Sloe 49, 8032 PD) відбудеться безкоштовний семінар на тему "Як отримати компенсацію за пошкоджене внаслідок війни в Україні майно".

Захід безкоштовний. Мова проведення - українська.

Ви дізнаєтесь, хто може подати заяву на компенсацію, які документи необхідні для успішного звернення, та які механізми вже доступні для постраждалих. Будуть обговорені практичні аспекти процесу подання заяв на компенсацію, розглянемо реальні кейси.

Спікер: Тетяна Карнаух. Адвокат з Кривого Рогу, має значний досвід у наданні комплексної юридичної підтримки в галузі кримінального, житлового, сімейного, трудового, медичного та адміністративного права. Протягом понад 10 років Тетяна спеціалізується на відшкодуванні матеріальної шкоди та компенсації за шкоду здоров'ю.

Засновник: Miracle Lives Foundation. Надає комплексу юридичну підтримку українцям, які проживають в Нідерландах.

Реєстрація на захід відкрита за цим посиланням.

Опора: українці в Нідерландах

24 Oct, 14:23


Автотранспорт: податки

💰 Отже, якщо ви отримали тимчасовий захист в Нідерландах і при цьому привезли з собою автомобіль чи інший автотранспорт з українськими номерними знаками, то до 4 березня 2025 року ваш транспортний засіб має отримати нідерландські номери. Давайте трошки поговоримо про пов’язані з цим видатки.

Вам не буде потрібно розмитнювати автівку, тобто платити податок на імпорт транспорту (bpm). Але майже напевно (є дуже рідкі виключення, про них якось потім) буде потрібно платити податок на автотранспорт (mrb) та купляти поліс страхування відповідальності перед третіми особами (WA-verzekering). І все це не з 4 березня 2025 року, а з моменту отримання нідерландського номерного знаку.

🚗 Податок mrb платиться за три місяці, а його сума залежить як від вашого автомобіля (маса та тип палива), так і (досить відчутно) від провінції, в якій ви живете (“прописані”). На електричні автівки в цьому році платити податок не треба, а ось з 2025 mrb поступово буде вводитися й для електротранспорту. Сам податок становить від пари десятків євро на місяць для маленької автівки на бензині до кількох сотень для солідної машини на дизелі.

🧮 Розрахувати, скільки ви заплатите, можна на сайті belastingdienst.nl/mrb-berekenen. Радимо перевірити вашу суму податків заздалегідь, аби не було неприємним сюрпризів.

🔜 Про страхування відповідальності перед третіми особами ми розповімо в одному з подальших постів.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

22 Oct, 14:47


Всі мости з банкнот євро

💶 Ви, мабуть, знаєте, як виглядають банкноти євро. І, можливо, придивлялися до того, що на них зображено. А саме - приклади європейської архітектури різних стилів і періодів історії. На лицьових сторонах арки та будинки, а на зворотніх - мости.

💡 Спочатку ці мости були вигаданими - щоб нікого не образити (“чому мост наших сусідів є, а нашого, такого чудового, немає?”). Але нідерландському дизайнеру на ім’я Робін Стам прийшла в голову чудова ідея - відтворити ці мости. Так розпочався проєкт Євромости Спейкеніссе (Spijkenisser Eurobruggen).

🏗 І з 2013 року у місті Спейкеніссе (Spijkenisse; це частина міської агломерації Роттердама) представлені всі 7 мостів з банкнот євро. Вони виготовлені з литого бетону, на якому розміщені кольорові бетонні панелі. Розмір містків менший, ніж задумав дизайнер банкнот євро. Такі собі місточки. Але ну які вже є.

#цікавіфакти

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

20 Oct, 09:34


Нідерландські номерні знаки з 4 березня 2025 року

🆓 Якщо ви отримали тимчасовий захист в Нідерландах і при цьому привезли з собою автомобіль чи інший автотранспорт з українськими номерними знаками, вам не потрібно було нічого робити. Тобто не треба було реєструвати транспортний засіб в Нідерландах, отримувати нідерландські номери, платити податки, тощо.

⚠️ Минулої п’ятниці на сайті податкової служби Нідерландів з’явилася інформація про те, що правила змінюються. І не пізніше 4 березня 2025 року ваша автівка має отримати нідерландські номерні знаки. З гарних новин - не потрібно платити податок на імпорт транспорту (Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen, bpm). Але треба буде платити дорожній податок, який офіційно називається податок на автотранспорт (motorrijtuigenbelasting, mrb).

👨‍🏫 Сам процес перереєстрації може зайняти багато часу і складається з кількох кроків. Коротко розповідаємо, що та як.

📩 Спочатку ви подаєте заявку на звільнення від податку на легкові автомобілі та мотоцикли (bpm). Зробити це можна, скориставшись цією формою. Потім ви отримаєте лист від податкових органів із зазначенням того, чи отримуєте ви звільнення від податку.

🔧 Після цього необхідно віддати свій автомобіль на техогляд в Службу дорожнього руху (Dienst Wegverkeer, в абревіатурах використовують старе скорочення RDW). Детальніше про це можна прочитати англійською мовою на сайті rdw.nl/ukraine

📃 Якщо RDW схвалив ваш автомобіль, ви повинні подати декларацію про bpm. Ви можете зробити це за допомогою цієї форми. Податкові органи оброблять вашу податкову декларацію і після цього RDW зареєструє ваш автомобіль. Свідоцтво про реєстрацію ви отримаєте від RDW.

📍 Використайте свідоцтво про реєстрацію для виготовлення номерних знаків. Ви можете знайти фірму, яка це зробить, за допомогою сайту rdw.nl/particulier/locatiewijzer (оберіть у фільтрі Kentekenplaten laten maken). Після цього номерні знаки можна встановити на ваш транспортний засіб. Але це ще не все!

🕴 Ви можете (і, напевно, повинні) використати реєстраційне свідоцтво для оформлення страхування відповідальності перед третіми особами (цивільної відповідальності) у нідерландській страховій компанії. Це страхування називається WA-verzekering (wettelijke aansprakelijkheid), і є обов’язковим, якщо ви користуєтеся своїм транспортним засобом.

🔎 Якщо ваш автомобіль старше 3 років (для автомобілів на бензині 4 років), а ви не отримали акт техогляду від RDW, тоді ви маєте пройти той технічний огляд (algemene periodieke keuring, APK). Список станцій техобслуговування, схвалених RDW, є на rdw.nl/particulier/locatiewijzer; оберіть у фільтрі Mijn voertuig t/m 3500 kg APK keuren ну або Mijn voertuig boven 3500 kg APK keuren, якщо ваш автомобіль важить більше ніж 3500 кг.

💶 З моменту реєстрації вашого автомобіля в RDW ви повинні платити дорожній податок (mrb). Це може означати, що ви сплатите mrb ще до 4 березня 2025 рок. Розмір податку залежить від вашого автомобіля, а також від провінції, в якій ви живете. Розрахувати, скільки ви заплатите, можна на сайті belastingdienst.nl/mrb-berekenen.

🏛 Ви автоматично отримаєте від податкової накладну mrb, щойно ваш автомобіль матиме нідерландський номерний знак. Через кілька тижнів ви отримаєте форму авторизації прямого дебету для сплати mrb. Ви можете заповнити та повернути цю форму, якщо хочете, щоб податкові органи автоматично списували mrb з вашого рахунку. Ви повинні оплатити рахунки mrb, які ви отримуєте без автоматичного списання.

Якщо у вас є питання про mrb і bpm, ви можете прочитати більше на офіційних сайтах belastingdienst.nl/auto та belastingdienst.nl/bpm. Або зателефонуйте за телефоном податкової служби з питань автотранспорту: 0800 - 0749. Інформацію англійською мовою від RDW щодо номерних знаків чи реєстрації автомобіля можна знайти на сайті rdw.nl/ukraine. Або телефонуйте 088 - 008 74 47.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

15 Oct, 14:47


Вебінар про правила дорожнього руху в Нідерландах

🚦 Правила дорожнього руху (ПДР) у Нідерландах відрізняються від правил в Україні. Не дуже, але все ж таки відрізняються. На жаль, не всі наші співвітчизники про цю різницю знають або замислюються над нею.

👩‍🏫 Ми вже згадували про нідерландську українку Карину ван Акен (Karina van Aken) - співвласницю автошколи, професійного сертифікованого викладача теорії водіння і підготовки до здачі теоретичного екзамену.

📺 В понеділок 21 жовтня о 20.00 пані Карина проведе на своєму ютуб-каналі безкоштовний вебінар, на якому вона буде намагатися відповісти на питання стосовно правил дорожнього руху в Нідерландах.

🙋‍♀️ Ваші запитання ви можете залишити або у цій гугл-формі, або під час вебінару в чаті стріму.

🖼 Якщо ваше питання стосується конкретної ситуації на дорозі або на перехресті, постарайтеся його намалювати або сфотографувати; при цьому не забувайте про присутні там дорожні знаки.

Опора: українці в Нідерландах

04 Oct, 15:16


Українцям в Нідерландах не вистачає психологічної допомоги

📰 Українські переміщені особи в Нідерландах мають доступ до психологів не у кожному муніципалітеті. Але і там, де вона є, її буває замало. Про це та про те, що для покращення цієї ситуації робить наш фонд Опора, читайте у свіжій статті державного новинного порталу NOS.

🇺🇦 Стаття, звісно, нідерландською, але можна почитати у перекладі, наприклад, ось так.

Опора: українці в Нідерландах

27 Sep, 06:52


Запис вебінару про умови та особливості отримання соціальних виплат в Нідерландах

👀 17 вересня 2024 року пройшов безкоштовний семінар на тему "Умови та особливості отримання соціальних виплат в Нідерландах".

🤝 Його було організовано юридичною командою Opora Foundation за участі податкового консультанта Юлки Юрик.

📺 Запис вебінару доступний за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=O0meQ4j51og

Подивіться, якщо ви працевлаштовані і хотіли б дізнатися більше про умови та особливості отримання субсидій (виплат) в Нідерландах, а саме про:

🚼 Дитячі виплати Kinderbijslag, Kindergebonden budget, Kinderopvangtoeslag

🏠 Житлову субсидію Huurtoeslag

🤝 Допомогу по безробіттю WW-uitkering

💶 Допомогу від муніципалітету у разі наявності мінімального доходу Bijstandsuitkering

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

26 Sep, 13:16


Опора: українці в Нідерландах pinned «Реклама на нашому телеграм-каналі 🆓 Телеграм-канал opora_nl - некомерційний. Його було створено для того, щоб було викладати цікаву та корисну інформацію для українців в Нідерландах. В основному для українців, які отримали в цій країні тимчасовий захист.…»

Опора: українці в Нідерландах

26 Sep, 13:16


Реклама на нашому телеграм-каналі

🆓 Телеграм-канал opora_nl - некомерційний. Його було створено для того, щоб було викладати цікаву та корисну інформацію для українців в Нідерландах. В основному для українців, які отримали в цій країні тимчасовий захист.

🪧 Мети заробляти гроші в телеграмі у нас не було і немає. Тому якусь комерційну рекламу ми не розміщуємо. Але некомерційну розміщуємо.

🤝 Тобто якщо ви організовуєте якусь безкоштовну або благотворійну подію для українців в Нідерландах або пропонуєте якісь сервіси (знову ж таки безкоштовні) - пишіть в бот @opora_nl_feedback_bot. Краще за все давайте готовий текст, ми його (можливо) підредагуємо та опублікуємо. Теж безкоштовно. А, може, й не опублікуємо, процес модерації трохи суб'єктивний, тому обіцяти нічого не можемо. Але, скоріше за все, ваш анонс таки тут з'явиться.

🚫 А от комерційні пропозиції - це не до нас.

Опора: українці в Нідерландах

19 Sep, 14:55


Бабине літо

🌞 Останні пару днів в Нідерландах напрочуд гарна погода. І є спокуса сказати, що наступило бабине літо. Але для Нідерландів це не так.

📅 Тут ситуація ідентична з весною, про яку ми вже писали. 1 вересня є так званим метеорологічним початком весни. Але для нідерландців осінь починається в день осіннього рівнодення. Тобто з 21 вересня.

🇳🇱 Так що бабине літо в Нідерландах - це коли тепло десь в кінці вересня, або навіть у жовтні чи листопаді.

🎅 Дуже часто буває тепло в районі дня святого Михайла - 29 вересня. В цей період буває sint-michielszomer, тобто літо святого Михайла. Рідше трапляється журавлине літо (початок жовтня), літо святого Гуммара (його день - 11 жовтня) і літо святого Мартина (11 листопада). Ну а день святого Мартина - це взагалі-то початок низки зимових свят в Нідерландах.

📝 В загальному випадку бабине літо називають nazomer, тобто після літа. Або oudewijvenzomer, що в перекладі дослівно і є бабине літо. Кажуть, така назва зберіглася з язичницьких часів як в нідерландській, так і в українській мові.

#цікавіфакти

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

13 Sep, 15:14


📢 До уваги українських підлітків та їхніх батьків у Нідерландах! 🇺🇦🇳🇱

Дослідницька команда з Утрехтського університету, яка прагне глибше зрозуміти процес адаптації української молоді в Нідерландах втілює в життя проєкт "Being Me in the Netherlands". Цей проєкт спрямований на вивчення унікальних шляхів українських підлітків та того, як їхній досвід впливає на їхнє повсякденне життя.

Чому варто взяти участь?

• Поділіться своєю історією та досвідом.
• Допоможіть зрозуміти, що сприяє полегшенню чи ускладненню життя української молоді.
• Станьте частиною дослідження, яке може змінити ситуацію в школах та громадах.

Як приєднатися:

• Заповніть форму згоди за цим посиланням: Згода на участь.
• Дослідження може проходити як онлайн, так і офлайн, залежно від ваших уподобань.
• Це легкий спосіб заробити 10 євро, а також зробити важливий внесок у підтримку університетської команди в розробці заходів, спрямованих на інтеграцію або інших важливих висновків дослідження.

Якщо у вас виникли запитання, будь ласка, зв'яжіться за допомогою електронної пошти: [email protected] або [email protected].

Опора: українці в Нідерландах

11 Sep, 08:49


Лист про звільнення

👋 Що потрібно зробити, якщо ви хочете звільнитися з поточного місця роботи? Ну, як мінімум, повідомити про це вашого працедавця. Теоретично, це можна зробити й просто під час розмови з вашим керівником. Але краще все ж написати заяву про звільнення та переконатися, що її отримали.

✍️ Заява пишеться у довільній формі мовою, яка зрозуміла вам і вашому роботодавцю. Зазвичай немає проблем з документами англійською мовою.

📥 Ви можете відправити цю заяву через email. Але якщо роботодавець не прочитає (або зробить вигляд, що не прочитав) електронного листа, звільнення не є офіційним. Тому або просіть підтвердження отримання email, або передайте заяву про звільнення роботодавцю особисто чи відправте поштою з підтвердженням отримання (aangetekende brief).

У заяві про звільнення вкажіть, що ви хочете розірвати трудовий договір, а також напишіть ваше ім’я та адресу, назву та адресу компанії, дату, коли ви надсилаєте листа, коли саме буде ваш останній день на роботі (opzegtermijn), а також ваше ім’я та підпис (якщо це не email).

📃 Перед відправкою документу перегляньте свій контракт та/або колективний договір (cao). Там можуть бути вказані додаткові умови звільнення. Наприклад, що ви не можете піти одразу ж працювати до конкурентів. Або нестандартний термін повідомлення про звільнення.

📆 Стандартом є так званий "один календарний місяць", який означає “до кінця поточного місяця плюс наступний”. Тобто якщо ви напишете заяву про звільнення 6 вересня, останній робочий день у вас буде 31 жовтня. І якщо повідомите про звільнення 30 вересня, то все одно 31 жовтня.

🤝 Нестандартний термін може бути довшим або коротшим, але в такому випадку це буде зазначено у контракті або колективному договорі (cao). А може таке бути, що у вас тимчасовий контракт без можливості звільнення, і ви без поважної причини не можете його розірвати. Читайте про це більш детально ось тут: t.me/minszw/111

👩‍⚖️ Вас не можуть звільнити “просто так”, тобто без вашої серйозної провини. І якщо працедавець вимагає від вас написати заяву про звільнення за власним бажанням, це може бути незаконно. Не погоджуйтесь, бо в такому випадку ви втрачаєте право на компенсацію за звільнення та допомогу за безробіттям. Ми радимо нічого не підписувати, а звернутися до юристів за консультацію; читайте про юридичну допомогу ось тут: t.me/opora_nl/294

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

10 Sep, 11:20


Умови та особливості отримання соціальних виплат в Нідерландах

Ви працевлаштовані і хотіли б дізнатися більше про умови та особливості отримання субсидій (виплат) в Нідерландах, а саме про:

🚼 Дитячі виплати Kinderbijslag, Kindergebonden budget, Kinderopvangtoeslag

🏠 Житлову субсидію Huurtoeslag

🤝 Допомогу по безробіттю WW-uitkering

💶 Допомогу від муніципалітету у разі наявності мінімального доходу Bijstandsuitkering

🧑‍🏫 Тоді відвідайте безкоштовний вебінар на тему: ''Умови та особливості отримання соціальних виплат в Нідерландах''.

🛠 Цей семінар організований юридичною командою Opora Foundation за участі податкового консультанта Юлки Юрик.

📆 Подія відбудеться 17 вересня 2024 року о 18:00 онлайн через Microsoft Teams.

❗️ Реєстрація за посиланням: https://forms.gle/mqDab8mLpVfMPL1BA

Опора: українці в Нідерландах

06 Sep, 09:22


✍️ В рамках програми Zorg voor Groningen (Zorg-GO), яку реалізує #WorkForUkraine за підтримки 10 муніципалітетів Гронінгену, українцям, які проживають у провінції Гронінген, пропонується безкоштовний тренінг "Управління проблемами+".

❤️ Цей тренінг розроблений спеціально для того, щоб підтримати вас у складний період адаптації до нового життя.

На заняттях ви отримаєте корисні інструменти та знання, які допоможуть вам ефективніше справлятися з різноманітними життєвими ситуаціями.

👀 Що вас очікує:
Розуміння своїх емоцій: навчитися розпізнавати та виражати свої почуття.
Ефективні стратегії вирішення проблем: отримайте практичні навички для подолання труднощів.
Підтримка спільноти: познайомтеся з людьми, які переживають схожий досвід.
Покращення стосунків з близькими. - Ви зміцните свої зв’язки з оточуючими, що важливо для підтримки душевної рівноваги.

Умови тренінгу:
🗣 Тренінг проводиться українською мовою.
🆓 Абсолютно безкоштовно.
🔒 Конфіденційно та зручно — 5 занять офлайн
Індивідуально або в групі до 6 осіб.
📌Для українців провінції Гронінген

Як взяти участь?

Заповніть Реєстраційну форму!

І спеціалісти з емоційної підтримки зв'яжуться з вами для подальших деталей.

Опора: українці в Нідерландах

05 Sep, 09:35


Пошук житла для оренди (частина третя)

🧐 Отже, ви прочитали наші попередні тексти за тегом #орендажитла, скористались нашими порадами та чітко знаєте, чи вистачить у вас грошей для самостійної оренди. Давайте тепер поговоримо про те, як та де шукати.

🔎 Житло для оренди ви можете шукати самостійно. Ми вже радили три основні сайти: funda.nl, pararius.com та kamernet.nl (в основному для пошуку кімнат). Або просто пошукайте ріелторів (makelaar) у районі, що вас цікавить. Ви можете навіть підійти до їхніх офісів - там зазвичай у вікнах вивішують оголошення про оренду від цієї агенції.

🤝 Ви також можете звернутися до однієї з агенцій (verhuurbureaus) та найняти ріелтора. За доручення агенту знайти вам житло зазвичай стягується плата, еквівалентна місячній орендній платі. Ріелтори зобов'язані працювати в інтересах орендаря та повинні надати вам повну інформацію про житло, яке ви плануєте винайняти. Нагадуємо, що ріелтор не може брати плату одночасно з орендаря та орендодавця.

Більшість агентів з нерухомості в Нідерландах належать до представницького органу Нідерландська кооперативна асоціація агентів з нерухомості (NVM, Nederlandse Cooperative Vereniging van Makelaars). Якщо ви хочете уникнути шахрайства, користуючись агентством, радимо перевірити, чи є ваш ріелтор членом цієї організації.

Чи варто наймати ріелтора? Тут у кожного свій досвід. Самостійно знайти можна. Але агент підвищує ваші шанси за рахунок того, що першим бачить нові оголошення.

👺 А ось що не варто робити, так це шукати житло через соціальні мережі. Шанс натрапити на щось нормально фактично нульовий, а от шахраї на вас точно звернуть увагу. Справа в тому, що в Нідерландах житлова криза, тобто бажаючих орендувати набагато більше, ніж орендодавців. Тобто немає ситуації, коли люди не можуть здати своє житло та з надією передивляються соцмережі. Або ріелтор не має клієнтів та знову ж таки відчайдушно їх шукає.

🙏 Виключення теоретично може бути, коли хтось з українців шукає людей для спільної оренди. Або хоче знайти когось, кому здати кімнату. Але тут треба бути дуже уважними: кімната має бути з можливістю реєстрації, господар житла має бути не проти того, щоб в цьому житлі мешкало більше людей, тощо.

🔜 У наступних текстах ми поговоримо про те, на що звернути увагу при пошуку, які тут можуть бути тонкощі і так далі. Та нагадаємо про шахраїв.

#орендажитла

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

04 Sep, 11:11


Чудова можливість для лідерів українських громадських організацій! 🚀

З радістю повідомляємо, що ОПОРА розпочинає проєкт «Розбудова потенціалу громадських організацій», очолюваних представниками Української громади в Нідерландах. Проєкт покликаний зміцнити спроможність 10 громадських ініціатив через створення хабів для співпраці, обміну знаннями та навчання.
OpenEmbassy співпрацює з нами в якості консультанта для підвищення ефективності проєкту.

Хто може подати заявку?
Якщо ви є частиною ініціативи української громади, спрямованої на сприяння інтеграції, підтримки та співпраці між голландською та українською громадами, цей проект для вас!

Наша програма запропонує:

1. Заходи з розвитку потенціалу: практичні тренінги, семінари та пули експертів за темами:
🧭 Стратегічне планування
⚖️ Юридичні та фінансові операції в Нідерландах
📣 Комунікація та зовнішні зв'язки
👥 Управління командою та персоналом

2. Програма менторства: включає консультації 1:1 із зовнішніми експертами щодо конкретних потреб вашої організації.
3. Програма психологічної підтримки волонтерів: сесія психологічної підтримки для лідерів та членів команд ініціатив.
4. Мережеві заходи: заходи з відповідними стейкхолдерами та партнерами.

Чому брати участь?
▫️ Отримати доступ до експертного навчання та менторства 🎓
▫️ Отримати професійну підтримку і практичні інструменти для подальшого розвитку🚀
▫️ Посилити свою роль у місцевих громадах 🏙️

Подайте заявку зараз та скористайтеся можливістю побудови сталого розвитку вашої організації в Нідерландах.

🗓 Дедлайн: 15.09.2024
🌍 Розташування: Амстердам/місцеві громадські центри.  

Є запитання? Приєднуйтесь до онлайн Q&A сесії 10 вересня о 16:00.
Приєднатися до Q&A сесії ви можете перейшовши за цим посиланням для онлайн-зустрічі. Будь ласка, надішліть свої запитання заздалегідь і ми розглянемо їх під час сесії. 

Давайте разом побудуємо світле майбутнє для наших громад! 🌟

Опора: українці в Нідерландах

03 Sep, 12:12


Роззяви над аптеками

🙀 Можливо, під час прогулянок нідерландськими містами та селами ви бачили кольорові бюсти людей з широко роззявленими ротами (і, опціонально, з висунутими язиками.). Ці кам'яні або дерев'яні фігури зазвичай зображують стереотипного мавра, мусульманина чи жителя Північної Африки. Часто-густо в тюрбані або короні. Мова йде ось про ці бюсти: google.com/search?q=gaper&udm=2

💊 Така фігура називається gaper, тобто роззява чи зівака. І цих роззяв ще з кінця 16 століття встановлюють над аптеками у Нідерландах і Фландрії (нідерландськомовній частині Бельгії). По-перше, це красиво, по-друге, здалеку було видно, де тут можна купити ліки. Для тих же цілей у вітрини аптек виставляли опудала екзотичних тварин (для цього дуже підходить крокодил), великі роги, рибячі зуби, тощо.

📝 Хтось каже, що роззявлений язик символізує означати прийом ліків, а гримаса - їхній гіркий смак. А екзотична зовнішність - походження інгредієнтів ліків тих часів. Або відкритий рот показує як клієнти аптеки здивовано розкривали роти, побачивши всередині величезну різноманітність екзотичних речовин. Або, можливо, зівака - це такий шарлатан, що продає саморобні ліки та маскується під іноземця заради екзотичності та входження в довіру.

👀 Зараз аптеки обходяться більш сучасними вітринами та вивісками. Нові фігурки вже не встановлюють, бо дехто каже, що воно виглядає, ну, трошки расистські. Але старі не руйнують, а зберігають. І не тільки в музеях, а лишають висіти собі у якості історичних прикрас на будівлях, які колись були аптеками.

#цікавіфакти

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

30 Aug, 14:36


Пошук житла для оренди (частина друга)

☝️ Отже, в попередньому тексті ми розповіли, як подивитися ціни на оренду. Тепер коли ви їх знаєте, ви можете зрозуміти, чи вистачить у вас грошей для самостійної оренди.

💶 Зазвичай використовується наступне правило: ваша річна зарплата брутто (тобто до податків) має бути щонайменше в 48 разів більше місячної орендної плати. Тобто якщо, наприклад, ціна оренди становить 1500 євро на місяць, ви повинні заробляти 48 х 1500 євро = 72000 євро на рік. Це враховуючи відпускні 8%. Тобто для нашого прикладу ви маєте заробляти десь від 5000 на місяць. Це враховуючи дохід всіх працюючих (тобто ваш та вашого партнера чи партнерки).

👛 Окрім того, вам потрібно бути перевести депозит, який призначений для відшкодування пошкоджень, які ви можете нанести житлу. Будьте морально готові до того, що частину або весь депозит можуть утримати після закінчення оренди. Цей депозит зазвичай складає дві місячні орендні плати. Може бути й три, а ось одна рідко.

🔌 Також майте на увазі, що зазвичай орендна плата не включає в себе комунальні послуги. Вам буде потрібно знайти постачальників води, газу, електрики, інтернету, тощо і заключити з ними контракт на своє ім’я. Або перейняти контракти попередніх орендарів.

🧄 Плата за вивезення сміття та очищення (відведення) води ніколи не входить в ціну житла. Суми цих платежів залежать від типу житла (для окремих будинків вищі ніж для квартир) та кількості зареєстрованих осіб. Ці послуги зазвичай треба оплатити одним платежем за рік (або залишок року), але можна розділити на частини. При зміні місця проживання посеред року, вам повернуть різницю і виставлять подібний рахунок за місцем нової реєстрації.

‼️ Ріелтору зі сторони орендодавця зазвичай платити не потрібно. Майже завжди йому платить господар житла. Зверніть увагу: якщо ріелтор вже отримав гроші від орендодавця, то за законом не має права брати гроші ще й з орендаря.

🏢 А ще в багатоквартирному будинку майже напевно буде щомісячний збір на обслуговування будинку. Це називається servicekosten. Збір може бути від кілька десятків до кількох сотень євро на місяць. Якщо в оголошенні про оренду квартиру про нього не вказано, перепитайте про всяк випадок.

🔲 Якщо ви шукатимете кімнату, а не окремий будинок чи квартиру, розрахунки з приводу необхідної зарплати залишаються в силі. Комунальні послуги та інші обов’язкові платежі зазвичай діляться порівну між усіма орендарями.

🔜 У наступних текстах ми поговоримо про те, де та як шукати житло під ваш бюджет. І нагадаємо про важливість можливості реєстрації (прописки) в орендованому житлі.

#орендажитла

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

27 Aug, 14:52


Пошук житла для оренди (частина перша)

🔎 Напевно, всі вже чули (або відчули на собі) про проблеми з вільними місцями в притулках для українців у Нідерландах. Наразі уряд активно закликає переміщених осіб з України самостійно шукати собі житло. Давайте трохи поговоримо на цю тему.

🧐 Ми розглянемо три головні питання: які ціни, умови для самостійної оренди та де шукати житло.

📈 Отже, почнемо з цін. І тут погані новини. Ціни високі і знижуватися не збираються. Навпаки, вони зростають в середньому на 2-4% кожного року. Останнім часом яке раз на 4%.

📰 Щоб самостійно отримати уявлення про ціни на оренду окремих будинків чи квартир, скористайтеся сайтом funda.nl або pararius.com. Перший сайт доступний тільки нідерландською мовою, вам потрібно обрати huur, тобто оренда. І не радійте оголошенням за 100-300 євро - це оренда гаражів чи сараїв.

❣️ На оренді кімнат спеціалізується сайт kamernet.nl.

💶 Взагалі, можна одразу сказати, що квартир дешевше за 880 євро на місяць ви не знайдете. За законом, житло за такою ціною має бути запропоновано в першу чергу для оренди в якості соціального (sociale huur). Соціальне житло українцям з тимчасовим захистом не дають. Декому пощастило отримати окреме житло від муніципалітету, але то інший тип житла. І на таке розраховувати не варто.

🏢 Житло від 880 до 1158 - це так зване проміжне житло (middenhuur). Його теж дуже важко знайти, але принаймні на таке житло можна розраховувати. Але для його оренди є певні умови: ваш річний дохід (до податків) повинен принаймні в 42 рази перевищувати орендну плату за місяць і при цьому становити не більше 69 951 євро (для одинокої людини) або 82 669 євро (для родини з кількох осіб).

🤝 Дорожче житло - це вже оренда у приватному секторі (vrijesectorhuur). Там вже сам власник житла визначає, чи надати вам його в оренду. Тобто якщо ваш дохід дозволяє (про це трохи пізніше), то це - найбільш реальний варіант.

🚂 Годі й казати, що ціни відрізняються між маленькими селами та великими містами, різними провінціями, тощо. Тому шукайте не обов’язково поруч з роботою та школою, будьте готові користуватися громадським транспортом (перевійряте за допомогою сайту 9292.nl чи зручно вам буде їздити), машиною або велосипедом.

🔜 У наступних текстах на цю тему ми поговоримо про те, чи варто шукати житло в соціальних мережах. Та скільки грошей потрібно мати в запасі для початку оренди і на що звернути увагу при пошуку.

#орендажитла

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

21 Aug, 14:18


Календар у туалеті

🧻 Як пов’язані між собою настінний календар та туалет? Дуже просто! У справжньому нідерландському туалеті має висіти календар. Краще за все - прямо навпроти унітазу. Це така нідерландська традиція. Не дуже стара, не середньовічна, але дуже важлива та розповсюджена.

🎊 Календар в туалеті висить не просто у якості прикраси, а з конкретними цілями, головна з яких - не пропустити дні народження родичів, друзів, колег та інших близьких людей. Якщо ви не в цьому календарі - ви ще не близькі. Перевірити наявність запису про себе можна, а от вписати вас має господар. Коли відчує, що момент настав.

🗓 Такий календар так прямо й називається verjaardagskalendar; в ньому є вільне місце щоб записати, хто там у цей день народився. І не забути поздоровити. Це дуже важливо. До речі, цей календар можна використовувати чи не безкінечно - дні тижня змінюються, але вони й непотрібні для поздоровлень. Це зручно. Не дуже гігієнічно, але дуже зручно. Особливо, коли календар дуже красивий або пам’ятний. Плюс економія.

🙌 Звісно, зараз ця традиція, на жаль, відмирає. Календарі є в телефонах, багато хто і так весь свій час в туалеті проводить з телефоном в руці. Але якщо ви побачите паперовий календар в туалеті у своїх нідерландських знайомих - знайте, це не дивна примха господаря, а поважна місцева традиція.

👍 Ставте вподобайку, якщо хочете прочитати більше про нідерландські дні народження - наприклад, у формі якої геометричної фігури потрібно розставляти стільці для гостей.

#цікавіфакти

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

14 Aug, 14:51


Чи можна отримати тимчасовий захист в одній країні, а жити або працювати в іншій?

🚫 Ні. Тимчасовий захист дає право жити й працювати лише в тій країні, яка його вам надала. Інші країни ЄС ви можете лише відвідати як турист - протягом 90 днів у межах 180-денного періоду.

🇪🇺 До речі, якщо у вас немає громадянства країни ЄС, а є лише дозвіл на проживання (навіть постійний!), в інших країнах ЄС ви не можете ані жити, ані працювати. Тобто вся ця “робота в Нідерландах”, яку пропонують тим, хто живе в Польщі, це насправді робота на польську фірму, а не на нідерландського працедавця.

🔹 В деяких випадках (наприклад, якщо у вас є блакитна карта ЄС) ви можете змінювати роботу в межах ЄС, але все одно вам потрібно отримувати в новій країні дозвіл на проживання.

Опора: корисна та цікава інформація для українців в Нідерландах. Підписуйтесь!

Опора: українці в Нідерландах

12 Aug, 14:14


🖖 Дорогі українці!

☎️ Ми раді повідомити вам, що наша лінія юридичної допомоги тепер працює 6 годин на тиждень. Ви можете звернутися до нас кожного вівторка з 10:00 до 16:00 за номером телефону +3197006520112.

🗒 Також ви можете задати питання заповнивши гугл-форму: http://surl.li/tpydr

🤗 Чекаємо на ваші повідомлення або дзвінок!

Опора: українці в Нідерландах

01 Aug, 15:29


Запам’ятовуйте нові слова та фрази швидше у MemoWord з безоплатним Premium-доступом.

Система застосунку — вивчення лексики на картках. Ви самі формуєте тематичні сети або просто сет лексики, яку складно засвоїти. У MemoWord є також готові безоплатні групи слів/фраз, які можна редагувати, та різні режими вивчення.

💫 У Premium-версії ви можете додавати картки, завантажувати будь-які групи та користуватися всіма функціями без обмежень.

🇺🇦Щоб отримати безоплатний доступ на рік, потрібно після встановлення додатку зайти у розділ «Налаштування» 👉 «Акаунт і підписка» 👉 «У мене є код партнера» і ввести промокод: Слава Україні!

Тож якщо ви, як і багато хто, має труднощі з вивченням іноземних мов, радимо спробувати новий метод. Так вам буде простіше застосовувати локальну лексику та почуватися впевнено у спілкуванні 👌🏻

Посилання на завантаження та сайт ⬇️

• App Store
• Google Play
• Сайт

4,546

subscribers

46

photos

4

videos