🎃 Українізація Геловіну: що таке Велесова ніч та чому, по правді кажучи, ми про неї ніколи не чули
Отже, у 2019 році українські неоязичники заявили, що в Україні є свій Геловін. Бо в дохристиянські часи глибоко в наших традиціях існував бог Велес, який допоміг людям співіснувати з природою, пасти худобу, вирощувати зерно, брати продукти (наприклад, молоко) без необхідності вбивати тварин. Його також вважали богом добробуту, достатку, а тому вшановували поряд із таким важливим у дохристиянські часи Перуном. Так ось, на його честь була ніч, коли душі покійників повертаються на землю та бродять серед живих (концептуально повний аналог Геловіну, навіть гарбузи ставили). Саме тому ніч вважається дуже містичною і магічною. А потім Київську Русь хрестили, ідола Велеса, що стояв у Києві під горою на Подолі, викинули в Дніпро, і про Велесову ніч забули.
Але зберігаємо спокій та не хапаємося за традицію, не осмисливши її. Які запитання треба поставити собі, перш ніж запроваджувати Велесову ніч у свій заклад:
1. Чи достатньо я про неї знаю, щоб презентувати це гостям?
2. Оскільки Велесова ніч маловідома, то чи готовий мій заклад брати на себе відповідальність за її популяризацію?
3. Чи є це актуальним для українського суспільства?
Якщо у вас три «так», ось, що може зробити HoReCa в контексті Велесової ночі:
👉 Уявімо, у власника була улюблена бабуся, яка готувала його улюблений пиріг. Такий пиріг дійсно матиме сенс бути головною стравою закладу у Велесову ніч — як тепла пам’ять. Адже пам’ятати про людину зовсім не обов’язково в скорботі. Це може бути свято того, якою надзвичайною вона була. Але це буде щиро й тепло, а не кринжово, якщо пиріг, бабуся та намір — реальні, а не вигадані. Гість завжди відчуває штучність.
👉 Не йти в попередню історію, якщо лякає концепція памʼяті, а використати символіку навколо Велеса. Наприклад, він був богом земного достатку, опікуном купецтва, торгівлі, покровителем домашньої худоби, хмар, музики й поезії. А отже, можна приготувати звану вечерю, натхненну цим. Також атрибутом святкування Велесової ночі є багаття, тож це можуть бути страви на вогні.
👉 Проведення лекцій, щоб поширити знання про таку частину української культури, як Велесова ніч. Як супровід — сезонна їжа або страви, згадані в лекційному матеріалі.
Але думати треба. Дискусія відкрита: чи потрібен зараз Геловін або його український аналог?