EVP. Чому компанії не відповідають очікуванням співробітників?
На сучасному конкурентному ринку праці компанії інвестують значні кошти в ціннісні пропозиції роботодавця (EVP), щоб залучити та утримати найкращі таланти. Однак нещодавнє дослідження Gartner виявило разючий розрив між обіцянкою бренду і реальними умовами, які компанії забезпечують працівникам. Лише 33% співробітників сказали, що їхні організації постійно виконують обіцянки, дані в їхніх EVP. І це в умовах, коли компанії борються з нестачею кадрів, заплямованою репутацією, високою плинністю кадрів і необхідністю створити привабливе робоче середовище. Результати дослідження Gartner підкреслюють важливість не тільки створення привабливого EVP, але й ефективної комунікації та виконання цих обіцянок.
Комунікаційний геп
Опитування Gartner показало, що лише 21% співробітників вважають, що їхня організація достатньо комунікує своє EVP. 75% HR-ів визнали, що вони недостатньо комунікують своє EVP всеередині компанії.
Наслідки цього будуть довготривалими: коли працівники не знають про доступні їм бенефіти та можливості, вони можуть відчувати себе недооціненими та відірваними від місії та цінностей своєї організації. Це може призвести до зниження залученості, зниження продуктивності та, зрештою, підвищення плинності кадрів.
Розуміння EVP - найбільший виклик
Одним із найяскравіших висновків дослідження Gartner є те, що лише 16% співробітників повідомили, що знають, з чого складається EVP їхньої організації. Цей брак розуміння є суттєвою перешкодою для залучення та задоволеності працівників.
Щоб вирішити цю проблему, керівники HR-відділів повинні позиціонувати EVP у контексті подорожі співробітника. Це означає комунікацію EVP у відповідні моменти протягом усього досвіду роботи співробітника в компанії, починаючи з опису вакансії та проведення співбесід до адаптації, зустрічей команди, тощо.
Дослідження Gartner показує, що з кожним додатковим каналом, через який співробітники дізнаються про своє EVP, вони на 24% частіше погоджуються з тим, що їхня компанія виконує свої обіцянки EVP. Це підкреслює важливість стратегії багатоканальної комунікації, яка посилює EVP у різних точках взаємодії.
Роль менеджерів у впровадженні EVP
Менеджери відіграють вирішальну роль у впровадженні EVP для працівників. Опитування Gartner показало, що співробітники, які вважають, що вони можуть покладатися на свого керівника щодо виконання обіцянок EVP, у п’ять разів частіше погоджуються, що їхня організація виконує свої обіцянки.
Однак керівники часто перевантажені, і їм може не вистачати спроможності чи знань для ефективної комунікації та виконання EVP. Щоб вирішити цю проблему, потрібно:
📍Надати менеджерам чіткі вказівки щодо того, як включити повідомленнями EVP у їхні регулярні зустрічі та взаємодію з членами команди. Створення ключових документів, таких як, наприклад, EVP гайдлайн, буде гарним початком.
📍Забезпечити менеджерів необхідними ресурсами та навчанням, щоб вони могли зрозуміти та сформулювати (відтворити) EVP організації. Розповсюдження брендбуків і стратегічних документів EVP, а також навчання щодо їх користування є ще одним вагомим заходом, який часто можна зробити власними силами або з залученням відповідних кваліфікованих партнерів.
📍Заохочувати менеджерів транслювати елементи EVP під час їхньої взаємодії з підлеглими, таких як: командні зустрічі, наставницькі сесії та розмови щодо розвитку.
📍Вбудувати комунікацію EVP в існуючі робочі процеси - менеджери можуть створити міцніший зв’язок між щоденним досвідом співробітників і обіцянками компанії.