Гриби, гроби і дисертації @culturaldeprivation Channel on Telegram

Гриби, гроби і дисертації

@culturaldeprivation


Навколофольклорні та антропологічні нотатки.

Тут пишу про експедиційні реалії, цікаві етнографічні знахідки, наукові спостереження, розвиток української й не тільки культури.

Авторка — Дар'я Анцибор
(Для зв'язку @dariaantsybor)

Гриби, гроби і дисертації (Ukrainian)

Долучайтеся до нашого каналу "Гриби, гроби і дисертації", який представляє культурно-відібрані нотатки про фольклор та антропологію. Тут ви знайдете цікаві історії про експедиції, етнографічні відкриття, наукові спостереження, а також розвиток української та світової культури. Авторка каналу, Дар'я Анцибор, ділиться своїм досвідом та поглядами на українську спадщину та не лише. Приєднуйтесь до нас, щоб поглибити свої знання про культурні та антропологічні аспекти нашого світу! Для зв'язку з авторкою, пишіть @dariaantsybor.

Гриби, гроби і дисертації

15 Nov, 09:56


Хто такі антропологи і чим вони займаються? У цьому випуску ми нарешті відповіли на це запитання, а допомогла нам антропологиня, кандидатка історичних наук і викладачка Київської школи економіки Тіна Полек.

З нашою гостею ми поговорили про те, чим антропологічні дослідження можуть бути корисні державі, а чим – бізнесу. Як антропологія вивчає та покращує наші міста та про що насправді нам говорять такі, здавалося б, дрібниці, як балконний простір чи вхід у під’їзд.

Вмикайте 84-й епізод “Пороблено” і дізнавайтеся багато цікавого:
https://www.youtube.com/watch?v=MyEby84OLEA

Слухати в аудіоформаті та підтримати нашу роботу: https://linktr.ee/porobleno

А також підписуйтеся на телеграм-канал Тіни Полек @anthropologynka

Гриби, гроби і дисертації

15 Nov, 09:56


Нарешті це сталося!
Не минуло й ста випусків, як ми зробили епізод з найкрутішою антропологинею України!

Гриби, гроби і дисертації

12 Nov, 11:14


Минулого року, як тільки вийшла у свій моя книжка "Під подушку чи під ялинку", у фейсбуку якимось магічним чином мене знайшов Санта Клаус (в миру — Роберт:)).

До того дня я нічого не знала про ком'юніті Christmas performer'ів у США. Тепер знаю (досі ходжу під величезним враженням) і навіть маю доступ, і навіть цього четверга проведу для них лекцію про наші різдвяні святкування.

Мені дуже подобається те, наскільки ґрунтовно спільнота Роберта підходить до своєї роботи. Вони вивчають історію виникнення персонажа, міфологічні основи, як різдвяні традиції працюють в різних країнах (це особливо важливо для США з поліетнічними родинами), як вони тренуються виступати перед публікою (це мене додали в закриту групу їхнього ком'юніті, і тепер я можу ще й підглядати за такими моментами). Словом, дуже цікавий і точно унікальний як для наших широт процес відбувається у мене просто зараз у фейсбуку. Після зустрічі у чт обов'язково ще поділюся тут враженнями.

І от думаю, як це відбувається в нас. Аж таких спільнот точно нема. Мені здається, цим займаються актори чи аніматори. А якщо менш професійно, то запрошені сусіди-дядьки-хрещені-дідусі-тощо. Днями говорила про це з подругою, і ми зійшлися на думці, що це сприймається як легка халтурка, часто стигматизована історіями про те, що в кожному домі ще й наливають (ці типові анекдоти ще з пізньорадянських часів, коли ця традиція в принципі й зароджувалася в масах).

Паралельно з цим хочу в лекції згадати про волонтерські ініціативи — типу коли минулого року на Куражі Сантами були відомі блогери, співаки, коміки, за взаємодію з якими треба було задонатити:))

А поки питання до вас. Як ви гадаєте, як у нас з професією Миколая і Діда Мороза?

Гриби, гроби і дисертації

11 Nov, 19:36


Любі наші підписники й підписниці!
Нагадуємо, що лишається 2,5 години, щоб замовити звичаєвий календар Марисі Рудської, до створення якого долучилася наша пороблена команда.


Сьогодні ціна ще 650 грн, а від завтра 750.

Показуємо вам ілюстрацію, яка буде прикрашати наступний листопад. Тут добре вгадується калита та підказки з найпопулярнішими ворожіннями.

Замовляйте собі примірничок і на подарунки тут:
https://shop.marysya.com/products/2025-zvichaievii-kalendar-406/

Гриби, гроби і дисертації

11 Nov, 11:53


🎃 Зла Мавка шле гарбузи непроханим гостям в Україні!

Сьогодні, 11 листопада, ми відзначаємо день звільнення Херсона — той день, коли ми довели, що здатні вигнати окупантів зі своєї землі.

Мавки зі Скадовська, Сімферополя, Севастополя та Мелітополя залишили свої "подарунки" на вулицях міст — гарбузи. Як раніше казали "ні" нав'язливим сватам, так і ми сьогодні говоримо "ні" окупантам у наших українських містах!

Бажаєш приєднатись до руху?
👉 Пиши @ZlaMavka

Гриби, гроби і дисертації

11 Nov, 11:53


І знову повертаємося до символів гастрономічного спротиву.
Дивіться, яку ініціативу на честь визволення Херсона зробили Злі Мавки.

Їжа працює як маркер ідентичності (тільки ті, хто в одному культурному контексті, зможуть зчитати цей жест), спротиву та непокори.

Гриби, гроби і дисертації

05 Nov, 15:35


Свіжий епізод Пороблено присвячений чортівні. А це прекрасний представник цього роду від Марисі Рудської з календаря на 2025 рік.

Ви можете і маєте його замовити собі, бо Марися підійшла до процесу серйозно і попросила консультувати її щодо наповнення.

Кожна сторінка — це окремий "ребус" з традиційними святкуваннями.

От, наприклад, це задоволене чортеня зустрічатиме вас у вересні. Поясню, що воно там робить.

Цьогоріч всі масово почали помічати, що горобців стало відчутно менше. Ситуація не смішна, але збіг красномовний: сталося це саме тоді, коли за народними повір'ями чорт забирає горобців до себе.

Олекса Воропай писав про Семена (1.09), що "горобці злітаються в очерета і там їх чорти міряють на мірки: все, що в мірці — чортове, а поза міркою — людське".

Тож тепер ви знаєте: цей малий з календаря такий радісний, бо вже отримав своїх пернатих.
І таких деталей у календарі повно.

🐣Ціна до 11.11 — 650 грн
Далі 750 грн

Замовляйте тут: https://shop.marysya.com/products/2025-zvichaievii-kalendar-406/

Гриби, гроби і дисертації

31 Oct, 17:25


Учора пройшла моя благодійна лекція про Геловін, і я безмежно рада, що стільки людей змогло долучитися. Дехто слухав онлайн. Запис, який транслювали в інсті, можна переглянути ось тут.

Цьогоріч у мене несеться все й одразу, але я нагадаю, які матеріали про Геловін від мене ви вже можете переглянути:

мій сольний подкаст, де я найдетальніше розповідаю про це свято

минулорічний подкаст на Пороблено

минулорічні стаття для Куншта

Стаття для ВВС

І нагадаю цікавинки по цьому каналу:

Рецепт соулкейків
Хто такі соулери і підбірка пісень
Підбірка цікавих листівок
Листівка-"валентинка" на Геловін отут

Словом, вже зараз все це тягне на книжку, тому офіційно заявляю, що це лише питання часу і моїх безсонних ночей:))

Гриби, гроби і дисертації

29 Oct, 13:54


Привіт! Це я з нагадуванням, що завтра у Сквоті буде моя єдина цього року лекція про Геловін. А ви ж знаєте, як я люблю про нього розповідати!

Поговоримо про історію цього неймовірного свята та його спільні риси з українськими традиціями. І так, цього разу буде і про "Велесову ніч" (тм), і про те, що насправді в цей час відбувається в нашому календарі, і трошки про те, коли ж ми вирізьблюємо гарбузи.

Для тих, хто розпитував про опції онлайн, то це можна буде зробити на сторінці БФ "Вільні", якому я допомагаю зібрати на купівлю біохімічного аналізатору Mindray BA-88A для бойових медиків 31ї бригади.

30 жовтня о 19.00
"Squat 17b" на Терещенківській, 17б

Гриби, гроби і дисертації

24 Oct, 21:03


Принесла вам на добраніч просто прекрасне.
Весільна пісня-гра з села Козари на Чернігівщині.

Обов'язково подивіться відео
https://www.youtube.com/watch?v=yVgj9eJ0m2o&t=26s

Пошов Семен по солому,
Семениху взяв з собою.
‒ Семен, сюди, Семен, туди,
Семен, в гай, Семен, дров нарубай.
Семен думав, шо поліно –
Семениху за коліно,
Семен вище – там чорніше,
Стало йому веселіше:
‒ Семенихо, стой.

Коли співають ("плигають Семена"), то кладуть навхрест кочерги та під спів мають їх перестрибувати.

Гриби, гроби і дисертації

24 Oct, 12:22


Нарешті можу офіційно це сказати: відкрито передпродаж моєї нової книжки-подорожі у світ наших субкультур.

Мені дуже хотілося показати в діахронії, як розвивалися наші молодіжні субкультури, чому певні напрями ставали особливо активними та з якими складнощами взагалі ці рухи стикалися в різні часи.

Тому перед вами постає 200 років буремного і такого цікавого життя субкультур від денді і майже до квадроберів 😁 Чому майже? Бо насправді ми здали рукопис у друк раніше, ніж ото все понеслося, і бо орієнтувалася я завершити огляд 2010-тими.

Мені здається, що особлива цінність цієї книги — в близькості для кожного. Думаю, у більшості з вас буде море ностальгічних моментів, і вам точно захочеться ще щось від себе додати, читаючи.

Буду дуже рада читати спогади (і дивитися фоточки!) про ваші двіжові часи. А поки замовляйте собі примірник за зниженою ціною:

https://laboratory.ua/products/dredy-batly-i-stily-dva-stolittya-subkultur-v-ukraini

Гриби, гроби і дисертації

22 Oct, 13:50


Любі мої!
Скоро Геловін, і я не могла не провести з цього приводу подію🎃

Отже, спільно з БФ "Вільні" наступної середи, 30 жовтня, проведемо лекцію про історію Геловіну та його спільні риси з українськими традиціями:

- як насправді постав Геловін?
- які традиційні символи і значення цього свята?
- чи вирізали гарбузи в Україні?
- що спільного з Геловіном є в українській традиції?

Це єдиний публічний захід цього року, де я говоритиму на одну з моїх найулюбленіших тем. Тому приходьте побачитися і задонатити на фронт.

30 жовтня о 19.00
"Squat 17b" на Терещенківській, 17б

Чекаю з нетерпінням!

Гриби, гроби і дисертації

11 Oct, 08:51


Днями знайшла на книжковій барахолці казку "Мандрівники" Петра Козланюка.

Це вам не "Війна грибів з жуками", але колізія дещо подібна. Тут проблема з хробаками, які підточують життя грибам, тож ті вирушають у подорож, щоб знайти на них управу.
Як вони все розрулять – поки не дочитала. Якщо хочете, можу потім розповісти.

Тим часом скидаю вам кілька пречудових ілюстрацій Олега Животкова.

"Веселка", 1978 рік.