Зейгарнік Ефект @zeigarnikeffect Channel on Telegram

Зейгарнік Ефект

@zeigarnikeffect


Культура, що зникає швидше ніж з’являється, але саме тому залишається у пам’яті назавжди. Відібрана культура України та світу. Канал народився у Харкові (Залізобетон!).

По всім питанням @igorheid

Зейгарнік Ефект (Ukrainian)

Зейгарнік Ефект - це канал, присвячений культурі, яка зникає швидше, ніж з'являється, але саме тому залишається у пам'яті назавжди. Тут ви знайдете відібрану культуру України та світу, яка допоможе вам зануритися у світ мистецтва, літератури, музики та багато іншого. Канал народився у Харкові, місті, що саме також відоме своєю культурною спадщиною (Залізобетон!).

Якщо в у вас виникли будь-які питання або ви хочете ділитися власними враженнями, не соромтесь звертатися до адміністратора каналу @igorheid. Приєднуйтеся до Зейгарнік Ефект і діліться культурною спадщиною разом з нами!

Зейгарнік Ефект

08 Feb, 17:00


Випадково знайшов багато цінного кіно та відеоробіт за останні 30 років та трохи раніше. Теоретично це піратство, але воно не на помийках з рекламним трафіком, а більшість цих фільмів знайти в інших місцях важко. Тож якщо дивитесь, можете закинути гроші на якийсь збір.

Особливо мене зацікавили:

Дах // 1989 // реж. Сергій Буковський
Народний Малахій // 1991 // реж. Pостислав Cинько
Світ Параски Горицвіт // 1992 // реж. Павло Фаренюк
Співачка Жозефіна та Мишачий Народ // 1994 // реж. Сергій Маслобойщиков — режиссер взагалі приємне відкриття для мене завдяки новині, що ретроспектива відбулась на Роттердамському кінофестивалі.
Помин // 2012 // режисерка Ірина Цілик
Народний Музей Авдіївки // 2018 // реж. Пьотр Армяновський
Державна Установа // 2018 // режисери Ярема Малащук і Роман Хімей
Присвячується Молоді Всього Світу // 2017 // режисери Ярема Малащук і Роман Хімей - фільм є на Такфлікс

Якщо знаєте де ці фільми можна подивитись за гроші чи якщо це порушує права, пишіть, видалю чи заміню.

Зейгарнік Ефект

07 Feb, 18:34


Постер «Стрічки часу» Катерини Горностай від студії Аза Нізі Маза.

Автор зображення: Лев Давидченко, 11 років
Дизайнера: Даша Подольцева

Учні та учениці студії та її керівник Микола Коломієць теж стали героями фільму.

Зейгарнік Ефект

07 Feb, 07:40


«Блики ті. Крещендо». Харківська філармонія, 2020. Театралізований концерт зі студією Aza Nizi Maza.

Було, напевне, перше у філармонії (чи у Харкові) виконання 4ʼ33ʼʼ. Наприкінці виконали «Крещендо», твори Kateryna Palachova для дитячого хору органу та солістки на вірші Миколи Коломійця, а післямовою виконували у фойє графічні партитури, які намалювали учні студії.

Брали участь:

Микола Коломієць
Олексій Михайлов
Катерина Лозенко
Дар'я Халіна
Юрій Штайда
Ірина Денисенко
Ігор Седюк
Олег Копелюк
Яків Воскобійників
Сергій Корепанов
Владислав Петрик
Гліб Толмачов
Хор "Весняні голоси"
Олександра Кузьміна
Станіслав Калінін
Катерина Палачова

Фото Katya Makarova

Зейгарнік Ефект

06 Feb, 13:25


Резолюція Європейського парламенту від 23 січня 2025 року щодо дезінформації та історичних фальсифікацій Росії для виправдання її агресивної війни проти України.

Вперше скористався ШІ для перекладу та тезування, тож ось текст оригіналу

1 Засудження російської агресії: Однозначно засуджує неспровоковану та незаконну війну Росії проти України, вимагаючи негайного припинення всіх військових дій та повного виведення російських військ.

2 Відхилення російських виправдань: Відхиляє всі заяви російського режиму, які виправдовують війну, наголошуючи, що жодні політичні, економічні, військові чи історичні міркування не можуть виправдати агресію.

3 Засудження історичного ревізіонізму: Засуджує систематичне фальшування історії Росією, особливо щодо пакту Молотова-Ріббентропа, що використовується для маніпулювання громадською думкою та підриву ідентичності України.

4 Відповідальність за радянські злочини: Засуджує невизнання Росією звірств радянської епохи та перешкоджання історичним дослідженням, що дозволяє нинішньому режиму відроджувати імперіалістичну політику.

5 Воєнні злочини та звірства: Наголошує на численних воєнних злочинах, скоєних російськими військами, включаючи напади на цивільне населення, руйнування інфраструктури, тортури, сексуальне насильство та депортацію українців, особливо дітей.

6 Підтримка розслідування МКС: Підтверджує повну підтримку розслідування Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду в Україні.

7 Спеціальний трибунал для агресії: Закликає до створення спеціального трибуналу для розслідування та судового переслідування злочину агресії, скоєного російським керівництвом.

8 Протидія дезінформації: Закликає ЄС та держави-члени посилити зусилля для протидії російській дезінформації та іноземному втручанню, захищаючи демократичні процеси та зміцнюючи стійкість суспільства.

9 Санкції проти дезінформаційних ЗМІ: Вимагає розширення санкцій проти російських ЗМІ, які поширюють дезінформацію, та ефективного виконання цих санкцій державами-членами.

10 Занепокоєння щодо політики соціальних мереж: Висловлює глибоке занепокоєння щодо нещодавніх заяв керівництва соціальних мереж стосовно послаблення правил перевірки фактів та модерації контенту, що може сприяти поширенню російської дезінформації.

11 Критична оцінка інформації: Заохочує громадян ЄС критично оцінювати інформацію, особливо ту, що стосується наративів, пов'язаних з Росією, та перевіряти факти з різних джерел.

12 Засудження використання релігії: Засуджує використання Москвою православ'я для геополітичних цілей, особливо інструменталізацію Російської православної церкви.

13 Відхилення ідеології "русизму": Засуджує націоналістичну імперіалістичну ідеологію та практику нинішнього російського режиму, наголошуючи на їх несумісності з міжнародним правом та європейськими цінностями.

14 Збереження європейської пам'яті: Наголошує, що спотворення Росією історії України підриває колективну пам'ять Європи та становить загрозу для історичної правди, демократичних цінностей та миру.

15 Вшанування жертв радянських злочинів: Закликає до більшого усвідомлення страждань, завданих радянським режимом, та вшанування його жертв, включаючи масові депортації, ГУЛАГ, Голодомор та інші звірства.

16 Передача резолюції: Доручає своєму Президентові передати цю резолюцію відповідним інституціям ЄС, державам-членам та міжнародним організаціям.

Зейгарнік Ефект

06 Feb, 12:27


Картина Юрія Репіка "С. Параджанов. Відкладена прем'єра", знайдена нами на горищі "Київнаукфільму", вчора мала свій перший показ на Роттердамському кінофестивалі. Повернення цієї картини на екран після 30 років забуття було сповненим перешкод, і вийшло так, що найбільше випробування чекало на неї вже під час показу

Програмери Роттердамського фестивалю об'єднали показ картини Репіка зі світовою прем'єрою вірменського фільму "Бузковий вітер Параджанова", який до столітнього ювілею митця зробив його друг Алі Хамраєв. Та цей 87-річний класик узбецького кінематографа чи то не розчув, чи то проігнорував вступне слово програмера з інформацією про те, що його фільму передуватиме українська короткометражка. Гасне світло, на екрані з'являється титр "Київнаукфільму", і тут із заднього ряду лунає зойк Алі Хамраєва: "Це не моя картина! Негайно зупиніть проекцію!"

Серед вірменської делегації, що займає кілька останніх рядів кінозалу, здіймається чимале заворушення. По залу в темряві починають тинятися дезорієнтовані учасники делегації, приблизно одного віку з Хамраєвим, шукаючи відповідальних за цю прикру помилку. Фестивальні хелпери намагаються запобігти поширенню паніки та взагалі припинити галас у залі, але їхня задача ускладнюється тим, що прибічники Хамраєва не говорять англійською. Все це починає потроху нагадувати сцену з фільму "Ашик-Керіб", тільки в темряві кінозалу. Усе йде до того, що порушників спокою от-от почнуть силою виводити з кінотеатру. На щастя, картина Репіка триває всього 15 хвилин, і ситуацію вдається повернути під контроль

Про сам фільм Хамраєва можу сказати одне - у 1995 році на кіностудії "Київнаукфільм" вміли в жанр кіно-есе значно краще

Зейгарнік Ефект

05 Feb, 10:39


Мстислав Чернов за новий фільм «2000 метрів до Андріївки» отримав нагороду фестивалю Санденс за найкращу режисуру в конкурсі світової документалістики

Зейгарнік Ефект

05 Feb, 07:09


Катерина Горностай про роботу над фільмом "Стрічка часу». Інтерв'ю Дарії Бадьор

Вперше за майже тридцять років фільм української режисерки увійшов до основного конкурсу Берлінського кінофестивалю. В 1997 році це була стрічка Кіри Муратової "Три історії", у 2025–му — "Стрічка часу" Катерини Горностай. 

Музику написав авангардний київський композитор Олексій Шмурак @predelnyuyut. Я звернулась до нього з амбітною ідеєю — написати музику для дитячого хору. Але ми швидко зрозуміли, що не встигнемо це зробити добре, і Олексій написав партитуру для професійних вокалісток: Катерини Ризуняк, Олександри Стецюк та Олени Циганкової

Дуже рада, що наша музика має характер, бо, чесно кажучи, я вже втомилась від традиційного ембієнту, який часто пишуть для документального кіно.


У фільмі є сцени зі студії Аза Нізі Маза, трохи деталей від Миколи Коломійця тут, також вони готують афішу.

Зейгарнік Ефект

01 Feb, 11:59


проєктом керує, як пишуть, незалежна Рада директорів, до якої увійшов також Сергій Жадан, автор книжки "Месопотамія"

Зейгарнік Ефект

01 Feb, 11:59


осінь 2023:

"Українська історія: глобальна ініціатива" – такою є назва міжнародного дослідницького проєкту, презентація якого відбулась 27 листопада в Британському музеї в Лондоні. На презентації виступили історики Тімоті Снайдер, Сергій Плохій та Ярослав Грицак, а також Віктор Пінчук, що ініціював проєкт та підтримує його фінансово. "Українська історія: глобальна ініціатива" позиціює себе, як благодійна організація

початок 2025 — на скріншотах

Зейгарнік Ефект

24 Jan, 18:23


«…якщо немає настороженості, такої уважності до тих тенденцій, які можуть виявитись у будь-який час у суспільстві, ми не убережені від повторення, таке також може статися»

З радіопрограми про Бориса Лятошинського «Житомирська Хвиля», викладена 8 років тому.

Зейгарнік Ефект

24 Jan, 15:12


Інтервʼю з гуртом Мертвий Півень 1999 року

Зейгарнік Ефект

23 Jan, 06:13


вправа на емпатію, або квоти для домашніх українців - текст на by-text про художників та художниць «тут» та «там»

Зейгарнік Ефект

22 Jan, 17:12


Альбом «Зелений» Пиріг і Батіг у шорт-листі Шевченківської премії. Вітаємо!

В березні дізнаємось переможця, а в квітні запрошуємо на великий концерт гурту у МЦКМ (колишній Жовтневий палац).

Зейгарнік Ефект

22 Jan, 13:14


​#cowoанонси
Пропонуємо до уваги курс з Олександром Лойком - "Виміри гри"! 💐👇

Час: 18:30-21:30, вівторки, 5 зустрічей

28.01 (вт) - заняття з експертом
04.02 (вт) - заняття з експертом
11.02 (вт) - заняття з експертом
18.02 (вт) - заняття з експертом
25.02 (вт) - заняття з експертом

Формат: оффлайн (Київ) + онлайн (Zoom)
Де: Common Space (вул. Ярославська, 56А, БЦ Каньон)
Мова: російська й українська
Вартість: 5600 грн


Цей курс входить до блоку Фонові знання (Культура) - Студії: Маркери культури.

Запропонований курс передбачає аналіз гри в її природному, культурному, соціальному та психологічному вимірах.
Курс спирається на дослідження Йогана Гейзинги, Роже Кайуа, Аллена Гуттмана, Еріка Берна та інших.

☆ Курс складається з 5 занять, протягом яких передбачається розгляд наступних тем:

- Що таке гра, яке її місце в природі та культурі, різновиди та приклади? Основні ознаки гри, її головні функції та протиріччя. Як пов’язані з грою священні ритуали, правосуддя, мистецтво, поезія, війна?

- Загальна класифікація ігор, їх основні типи. Соціальне призначення ігор. Види людських залежностей як “соціальне спотворення" ігор та приклади такого “спотворення”. Типологія цивілізацій за ігровими ознаками.

- Принципові відмінності між “play”, “game”, “змаганням”, “спортом”. Чому в античних культурах спорту, в сучасному сенсі, не існувало? Як, коли та чому спорт з'явився у Західній культурі та як його поява пов'язана з протестантизмом та капіталізмом? За що критикували спорт “фройдомарксисти”? Що можуть сказати про суспільство та націю затребувані ними спортивні ігри?

- “Доля” як неусвідомлена гра, та люди як заручники своїх життєвих сценаріїв і ролевих моделей поведінки. Як виникають ролі та сценарії життя, у чому вони полягають, які їх різновиди? Які ролі відведено в особистих сценаріях іншим людям? Що змінює усвідомлення своїх "правил гри"?

ᯓ Остання зустріч буде присвячена розгляду ЕСЕЇВ учасників та фінальним обговоренням теми.

☄️ Олександр Лойко - кандидат філософських наук, доцент кафедри теоретичної і практичної філософії ім. професора Й. Б. Шада філософського факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, викладач Karazin Business School та Харківської Школи Архітектури.

🇺🇦 Для тих, хто зараз веде військове протистояння, участь в курсі безкоштовна!

Для ОПЛАТИ напишіть, будь ласка, модератору:
Тоня (@egal_was_passiert)

Зейгарнік Ефект

22 Jan, 08:57


Запис етеру на радіо "Накипіло" з Дашею Коломієць напередодні її персональної виставки.

Ведучий: Кирило Лукаш


Дякуємо друзям з "Накипіло" 🤍

https://radio.nakypilo.ua/podcast/harkivyanka-darya-kolomiyecz-pro-pershu-personalnu-vystavku-male-ta-urazlyve/

Зейгарнік Ефект

21 Jan, 19:26


З музикою Олексія Шмурака

Зейгарнік Ефект

21 Jan, 19:26


Фільм Катерини Горностай "Стрічка часу" - в головному конкурсі Берлінале

Зейгарнік Ефект

21 Jan, 11:58


шановні друзі, колеги, читачі та потенційні читачі [естéт] газети!

цієї суботи, 25 січня, запрошую на презентацію #10 до Львівського муніципального мистецького центру

планую показати, що там всередині на шпальтах газети та чому саме це, розповісти як робився новий номер, трохи пожалітися на важке життя-буття indie друкованих медіа, і головне — подякувати читачам та усім, хто підтримував цей проєкт і допомагав йому жевріти навіть у найважчі часи ❤️

📍 Львівський муніципальний мистецький центр, вул. В. Стефаника, 11
🗓️ 25 січня, субота, 17:00
🖊️ реєстрація

до зустрічі!

щиро дякую колегам з Львівський муніципальний мистецький центр за запрошення та організацію 💌

Зейгарнік Ефект

21 Jan, 07:11


Шевченківська премія, візуальні мистецтва. Хто переможе?

Зейгарнік Ефект

20 Jan, 17:49


За крайні пів року вийшло декілька книжок про українську музику, в різних видавництвах та про радикально різні її сфери й прояви. "Історія українського рейву" Ігоря Панасова була чи не найпершою з них. Попри відсутність у великих книгарнях, ті, хто шукали, знайшли її та розмістили згадки у своїх соцмережах. Але такими поодинокими згадками й парочкою до прісного захоплених відгуків її обговорення наразі обмежується.

Нова колонка — огляд "Історії українського рейву" та роздум про те, чому я не можу оцінити її високо (хоча й хочу).

〰️

Зейгарнік Ефект

20 Jan, 14:30


🟧 Ганс Ульрих Ґумбрехт - американський філософ, історик та теоретик культури.

🟧 Він вважає, що культура — це не лише те, що ми аналізуємо, а те, що ми відчуваємо. У постійному пошуці змісту втрачається вимір культури — її матеріальна присутність. Завдяки культурі присутності, явища та події стають більш цінними, інтенсивно переживаються й впливають не лише на почуття, а й на наші тіла.

🟧 Ідеї Ґумбрехта надихають на
переосмислення нашого ставлення до мистецтва, літератури й навіть спорту, які Ґумбрехт вважає важливими культурними феноменами.

🟧 У книзі "Розладнаний час" (Disordered Time) Ґумбрехт досліджує кризу сучасного сприйняття часу. Він стверджує, що ми більше не живемо у звичній лінійній структурі минулого, теперішнього і майбутнього. Сьогодні всі часові виміри існують одночасно, створюючи хаотичний потік, що викликає розгубленість і тривогу.

Зейгарнік Ефект

20 Jan, 13:53


чужий досвід принаймні врахував

Зейгарнік Ефект

19 Jan, 11:21


Магічне мислення властиве колонізованим народам від безсилля. Сильні завойовують, слабкі ворожать, як пояснювала Сімона де Бовуар у «Другій статі».

Уявлення, що культура є ключовим, нагадує магічне мислення. Так, вона критично важлива. Без неї неможливо. Але, як на мене, її роль — віддзеркалювати, фіксувати відбитки часу, опрацьовувати та формулювати минуле, теперішнє та майбутнє. Бути тим, що звертає увагу на вади та недоліки, ставить питання щодо поглядів на минуле, теперішнє та майбутнє, провокує важливі суспільні дискусії. Або, у ширшому значенні, бути ритуалом, розвагою, каналізуванням почуттів та щоденними практиками. Це вже залежить від поглядів на значення слова.

З певних частин культурного (у вузькому сенсі) та широкого інфопростору складається враження, що якщо завтра 100% перейдуть на українську, перестануть слухати російську музику, дивитись російське кіно, а у західних країнах закенселять російський балет і композиторів та трьох письменників 19-го століття плюс двох 20-го, то росія не просто капітулює, а зникне.

Поляризація можлива не тільки через інспіровані росією та радо підтримувані українцями мовні срачі, а й через погляди на політичне влаштування держави. Це ми бачимо у країнах, де немає мовних та культурних проблем.

Ключовими є політичні системи, дипломатія, економіка, наука та як наслідок військова потуга, що формують державу та розвивають її. Сама культура ще жодної держави не сформувала. Культура утримує ідентичність народу, який може існувати також у державах інших. Переважно у таких умовах формувалась наша культура.

І от натрапив на фільм «Обітниця» 1992 року. Фільм красивий, сподобалось як переплетені різні покоління, що приходять на весілля. Ніби прийняття та інклюзивність історії з усією складністю, розмови про роди та історичні постаті. У перші частині. А потім йде історія порушеної обітниці центральної фігури — молодої дівчини, що мала чекати на коханого, поки він повернеться з армії, а за контекстом та часом скоріш за все з Афганістану. Не дочекалась, бо він не писав як обіцяв. Або листи не доходили. Вона виходить заміж за іншого, практичного українця. І стає зрадницею. І руйнується світ.

Тут цікаво. Дівчина руйнує світ, що тут тримається на символічній цінності даної один одному обітниці, у запалі тинейджерської романтики під напівзабороненими хрестами. В обітниці звучить, що ми маємо тримати слово, зокрема й бо Україна одна. І якщо один раз йдеш на компроміс із совістю, втрачаєш душу. І дівчина, що не має контролю ні над чим окрім свого життя у глухому селі (знову ж, ізоляція), ніби робить гріх компромісу із совістю.

Не її коханий, який йде колаборувати з окупантом та служити їх імперським інтересам, прямо у війні на чужій території чи опосередковано, і не бачить у цьому компромісу із совістю. Не її новий наречений, який будує успішне домогосподарство в тих умовах що є. Не сільський голова, односельці та батьки, які переймаються як би не втратити обличчя, прикриваючись мораллю («побий або вбий її, синку»).

Це 1992 рік, все зрозуміло, все свіже, а зі спадщини є суто культура (але це так за інерцією хочеться вірити). Та частина української культури, що була для вузьких кіл інтелігентів, та була у різного ступеню опозиції до влади або співпрацювала.

Таке враження, що у такому стані те, що ми називаємо культурою, і залишилось. Широкі верстви не сприймають тієї культури. Їм ближча культура масового, радянського типу. Тільки б україномовна, тоді все ок. Ми знаємо про обсяги радянської україномовної культури поза шістдесятниками. Широким колам не близький месіанізм андеграундних культурних діячів та діячок різних часів. А у культурних діячів, що ведуть свою традицію від них, немає шансів охопити багатьох. Так ніде не буває.

«Влада їх, країна наша», як цитувала Забужко існування українських кіл, що створили тіньовий світ взаємопідтримки. Що частково (звичайно, не повністю) і призводить до традиційної корупції. Закон чужий, написаний не нами. Тож ми йому не довіряємо і уникаємо його виконувати. Шукаємо способи створити альтернативні шляхи. Це теж частина культури.

Зейгарнік Ефект

19 Jan, 08:09


Якби нацвідбір пройшли:

В.У.З.В.: Сірко собака мій Сірко собака мій собака

Резонанс: Полтава город мой Полтава

Олексій Пергаменщик: Скульптура моя скульптура

Забужко: Агентура моя моя агентура

Кебуладзе: Толстоєвські мої та Булгаков

Зейгарнік Ефект

18 Jan, 12:43


The Times назвали Арнольда Шенберга «Austrian-American classical songwriter». Ну класичний хіба технічно, бо до класичної музики відноситься. А от сонграйтер — то вже круто.

Шенберг, звичайно, вважав, що його музику будуть наспівувати домогосподарки, може, воно в США вже сталось? Хтось може чув його пісні?

Дім Шенберга у Лос Анджелесі втрачений. Хоч всі важливі рукописи та артефакти вже давно на батьківщині в Австрії, тамбула Belmont Music, які займались збереженням і популяризацією творчості Арнольда Шенберга. З 1970-х років компанія Belmont Music була видавцем культових композицій, її каталог охоплював повний діапазон композицій Шенберга, від його ранніх романтичних творів додекафонічних.

Що цікаво, син Шенберга Ларрі до пенсії був викладачем математики.

Зейгарнік Ефект

18 Jan, 09:07


https://youtu.be/dnnW_qkAoVw

Зейгарнік Ефект

17 Jan, 20:20


«правдивість висловлених тут думок здається мені незаперечною і визначальною. Тому я гадаю що в основному проблеми поставлені в цій праці розвʼязані остаточно. І, якщо я не помиляюсь, то, по-друге, вартість цієї праці полягає в тому, що вона показує, як мало розвʼязанням тих проблем досягнуто»

Людвіг Вітгенштайн
Tractatus Logiko-Philosophicus

Зейгарнік Ефект

17 Jan, 14:23


ЕҐҐЕРС, ПАРАДЖАНОВ ТА ІЛЛЄНКО: РЕЖИСЕР «НОСФЕРАТУ» ПРЕДСТАВИТЬ УКРАЇНСЬКІ ФІЛЬМИ В НЬЮ-ЙОРКУ

У Лінкольн-Центрі в Нью-Йорку з 5 по 9 лютого відбудеться показ програми «Заклинання «Носферату»: Роберт Еґґерс представляє» (Conjuring 'Nosferatu': Robert Eggers Presents).

Це авторська добірка фільмів, що вплинули на «Носферату» (2024). Роберт Еґґерс — давній шанувальник українського кіно, тож серед 9 відібраних до програми фільмів відразу два українські, надані до показу Довженко-Центром.

Це поетичний фолк-горор «Вечір на Івана Купала» (1968) Юрія Іллєнка, а також фільм-казка «Андрієш» (1954) — кінематографічний дебют Сергія Параджанова, знятий у співавторстві з Яковом Базеляном. Крім українських фільмів, будуть показані також стрічки Жана Кокто, Девіда Ліна і власне сам «Носферату».

«Це світ готичної романтики, казок і фольклору, створений режисерами з поривом перенести глядачів в інший час, інше місце та інший спосіб мислення та віри», — прокоментував добірку Роберт Еґґерс.

Квитки надійдуть у продаж 17 січня. Програму організовують кінокуратори Флоренс Алмозіні та Ден Салліван.

Дізнатися, що надихало режисера культових жахів сучасності можна й завдяки нашому онлайн-кінотеатру: у ньому вже є «Вечір на Івана Купала» – у найкращій якості.

Після невеликого доопрацювання до колекції «Сергій Параджанов. Проби» буде доданий «Андрієш» у новому скануванні

Зейгарнік Ефект

05 Jan, 13:35


Художня спадщина Тараса Шевченка:

...при цьому навіть побіжний погляд на шевченківські твори одразу показує, що вони надають просто нескінченну кількість приводів для розмов. Тут і явний орієнталізм: спочатку як даність тогочасній моді на гареми а ля Делакруа, (чиї роботи Шевченко, до речі добре знав,) а потім й орієнталізм його самостійних робіт в Казахстані під час заслання - ці роботи вже не можна класифікувати як академічні вправи, як учбові постановки, що просто наслідують модні тенденції побудови живописних композицій. Це вже орієнталізм, що було пропущено через себе, acquiring oriental gaze, так би мовити. Тут починає потроху випливати неприємна правда: а що як Шевченко, цей борець за цінність усього українського (чи був він насправді таким?), дивиться на казахів, їх ландшафт, їх дітей так, як тогочасний росіянин дивився на українця - як на другорядного іншого?

пише Олена Червоник у пості

Зейгарнік Ефект

04 Jan, 13:05


Воєнний туризм квітне тереном колючим

Зейгарнік Ефект

03 Jan, 16:06


https://www.instagram.com/p/DD7tyJzOvAq/?igsh=MTVvNWx4a2p4ZGkzag==

Зейгарнік Ефект

03 Jan, 07:34


​130 років Борису Лятошинському!

Лятошинського складно вловити в рамки певних стилістик. Він присутній і вислизає з протилежностей музичних напрямів — проноситься від пізнього романтизму до експресіонізму, майстерно поєднує традиційні та модерністські техніки, збагачені архаїкою і фольклором, пише просто і складно. Лятошинський звідусіль бере те, що потрібно йому, віддає данину джерелам, але не залишається в їхньому полоні. Його стиль дуже впізнаваний.

Ранній  Лятошинський більше схилявся в бік модернізму, тонкого і ліричного, але після низки акцій по боротьбі з "формалізмом", які пройшлися радянським чиновницьким катком практично по усьому живому, що було на той момент було в музиці (та й взагалі), він почав писати більш традиційно. 
Втім, вибір технік письма тут не важливий — Лятошинський вмів сказати що хотів, використовуючи будь-які.
 
Великий симфоніст! Він вражаюче поєднує міць і силу, що легко і вільно розгортаються в масштабі його полотен, з найтоншими градаціями величезного спектра відтінків і почуттів.

Лятошинський був видатним педагогом, і щоб тут сильно не розповсюджуватися, достатньо просто перелічити деяких його учнів: Сильвестров, Грабовський, Годзяцький, Загорцев, Станкович, Соловкін, Крутіков. 
Починаючи з 60-х ці музиканти писали складну структуралістську авангардну музику, заборонену в СРСР. Лятошинському така музика була не надто близька, проте він не тільки не перешкоджав і допомагав, а й прикривав наскільки міг, ризикуючи, напевно, ще більше за своїх учнів, а саме — за всіх.

Існує тип композиторів, яких досить повно можна схарактеризувати одним словом — класик. Ось Лятошинський такий. Живий.

* * *

Лятошинський-Гала — концертний марафон до 125-річчя. 5 годин головних камерних творів композитора.
Bouquet Kyiv Stage, куратор — Євген Громов.

https://www.facebook.com/share/p/18afAy5zui/

Зейгарнік Ефект

02 Jan, 16:42


"Монолог про найважливіше"

Зейгарнік Ефект

02 Jan, 10:38


Комар Шевельова. Конспект лекції Бориса Філоненка про сучасне мистецтво та есеїстику

Обрана Борисом Філоненком назва лекції відсилає до тексту Юрія Шевельова "Над озером. Баварія", у якому міститься багато подорожей в часі, ностальгії за Харковом та спогадів про друзів-неокласиків.
***
Комар Шевельова — це не символ, а справжній комар, пояснює Борис Філоненко. Так само і тексти самого критика про сучасні мистецькі практики в Україні пов'язані зі втомою від символічного прочитання мистецтва та зі спробою художників і художниць працювати з тим, що можна назвати словом "реальність".

Зейгарнік Ефект

01 Jan, 16:53


Беру участь у підведенні підсумків року українського кіно на "Суспільне. Культура", а також мінімально анонсую наш новий фільм, робота над яким зараз завершується, а прем'єра відбудеться вже невдовзі

Зейгарнік Ефект

31 Dec, 12:47


​​Сьогодні день народження
Михайля Семенка


Народився 31 грудня (19 грудня ст. ст.) 1892 року в селі Кибинці Миргородського повіту Полтавської губернії.
Розстріляний 24 жовтня 1937 року в Биківні під Києвом.


МІЙ РЕЙД У ВІЧНІСТЬ — І

Гео Шкурупієві

Мис Святий Ніс, мис Фіолент, мис Айя,
«зачаровані» бухти і скелі —
лицем до океану сиджу я
і думаю про Корею.

Що значать консервні коробки
між урвищ цих і
кущів? —
Може, колись тут були тропіки,
а вглиб півметра —
рештки
віків.

Тепер, звичайно, звичні люди ходять
і недокурки зобачиш тут і
там,
тисячоліття ходили тут, і на споді —
когорти конквістадорів, що залишили руїни
брам.

Я славлю кожне на землі місце —
в ньому не тільки пейзаж —
пройде іще років двісті
і, може, тут
буде
гараж.

А в мої легені — свіжий
вітер,
глиби обвітривши магм,
вапняків.
І гойдаються на скелі віти
вічних
чагарників.

Так само сонце сходить
і захід сьогодні — в віках,
і мілійони ниток
зводить
цей блиск неба в огнях.

Я славлю одноманітні обрії —
вдивлялись віки поколінь,
вдивлялись очима
кобри,
прагнучи берега тінь,
і булькіт спокійний
моря —
вічне дихання у
млі —
от чому скрізь неповторна,
вічність в
житті
землі.

24.VI.1928. Севастополь

#наші20
#Семенко

Зейгарнік Ефект

30 Dec, 16:06


Знімання Underground Garden, документального фільму про Aza Nizi Maza

У цьому епізоді огляду-реакції на події у культурі України та світу від керівника студії Аза Нізі Маза Миколи Коломійця та Зейгарнік Ефект говоримо про зйомку фільму про студію Аза Нізі Маза обʼєднанням I am Ukrainian

Трейлер Underground Garden

Spotify
Apple Podcasts
Deezer

Зейгарнік Ефект

30 Dec, 11:12


Хроніки від Фортінбраса — фільм Оксани Чепелик за мотивами вибраної філософської есеїстики Оксани Забужко. 2001 рік.

На замовлення Міністерства культури та мистецтв (коли воно так називалось).

Класичний постмодерністський твір з усіма особливостями часу, із дуже влучними цитатами, начитаними самою Забужко.

Зейгарнік Ефект

29 Dec, 16:19


Прорвало по Шевельову. Книжку Юрій Шевельов «Кінець однієї леґенди. Есеї та статті» упорядкував Євгеній Стасіневич.

Юрій Шевельов — один з найцікавіших інтелектуалів в історії української культури. Дитинство та юність провів у Харкові, жив під німецькою окупацією, був у таборах у післявоєнній Німеччині, викладав у Гарварді та Колумбії.

Фокус цього видання специфічний: відібрати й дати того Шевельова, який потрібен нам саме тут і конкретно зараз. Тексти в книжці розташовано в хронологічному порядку, від 1943-го до 1997-го, півстолітня панорама. У такій послідовності є кілька резонів: простежити динаміку самого Шевельова, подивитися на розвиток мотивів і думок у часі, а ще дістати змогу крізь окремі сюжети побачити 50 років української інтелектуальної історії в екзилі. Це розумні, гострі, непоступливі й оригінальні тексти, написані на одній хвилі та зі зрозумілою, бо знайомою аджендою.
 
Що також є перевагою, усі оригінальні тексти оформлено згідно з "харківським" правописом 1928 року.

Зейгарнік Ефект

29 Dec, 11:42


Диригент Стефан Турчак працює із симфонічним оркестром УРСР над ІІІ симфонією Бориса Лятошинського. 1966 рік.

Зейгарнік Ефект

29 Dec, 09:38


чьто і трєбовалось даказать

Зейгарнік Ефект

29 Dec, 09:38


Соломʼяний бичок, або як працює медіа простір.

На початку грудня у Берліні була конференція, зорганізована Vitsche Berlin. Повна назва: Tune in to the Truth to Justice conference with 30+ Media Experts, deconstructing propaganda and disinformation campaigns targeting democracies.

Все чудово, шо тут сказати, от тільки я щиро не розумію навіщо спікерки так багато часу витрачають не на те, щоб поділитись дослідженнями та знахідками, а на те, як переконати авдиторію (думаю, де якщо не більша, то значна частина українці, а інша частина — лояльні до України європейці), що вони нічого не розуміють, а що розуміють, розуміють неправильно.

Цікаво, когось з вас колись хтось переконав у протилежній позиції, нападаючи на вас зі словами, що ви дурні і все неправильно розумієте, і звгалі, ліниві розбиратись та у полоні стереотипів? І чи будете ви взагалі зацікавлені у продовженні спілкування із такою людиною?

Що мені дуже сподобалось, це доповідь журналіста Frankfurter Allgemeine Zeitung про те як працює медіапростір. Наприклад, як сильно (чи не найсильніше) докладаються до поширення російської пропаганди люди, які ніби проти її. Бо медіапростір — це простір уваги. Хто володіє увагою — той домінує в інфопросторі. Тому найвідоміші блогери мають більше хейтерів, ніж прихильників, найпопулірніші медіа клікбейтять тощо. Тому пости російських діячів набирають скажені охоплення завдяки передусім тим, хто ніби проти них. Тому росія домінує в інфопросторі, бо знає механізми і дуже легко паразитує на рефлексах споживачів своїми інфоприводами. А домінування в українському інфопросторі взагалі безмежне з тих самих причин, плюс те, що росія — проблема номер один.

Зейгарнік Ефект

28 Dec, 15:11


Підсумкова збірка рецензій, хороші альбоми року.

Окрім звичних рецензій на найкращі альбоми, достатньої кількості спеціальних відзнак, цей підсумковий лонгрід включає широку вибірку “хороших альбомів, що заслуговують на увагу".

Після ознайомлення з ключовими рецензіями, раджу скролити допис до самого кінця, там можна буде ознайомитись з оглядами на "хороші альбоми року" та лонг-лістом альбомів, на які не вистачило слів.

Щодо плейлистів Відбиток часу 2024 на Spotify, Apple Music та Youtube Music, вони будуть поступово доповнюватись усією згаданою музикою у підсумках року.

Зейгарнік Ефект

28 Dec, 13:18


Стікери «Наші автори. Частина 1» від Видавця Олександра Савчука. Вони разом з Іриною Шишковою розробили стікери з авторамивидавництва. У кожного є своя загадка, яку можна розгадати.

Придбати тут: https://savchook.com/books/

Зейгарнік Ефект

28 Dec, 09:00


🎄Підготуйтесь до найкрутішої новорічної події! 🎄
Мистецьке укриття DRUK, галерея Творче Нежить разом з frenchcore.org запрошують запально провести цей рік у неймовірній атмосфері під палаючі ритми з коллекції 2024 року. Приходьте з друзями та зарядіться новорічним настроєм разом з нами, відчуйте потужні вібрації та енергію! Музична магія психоделічного трансу, хайтеку та хардкору чекає на вас!

🌌 Сяюче світлове шоу та непередбачуваний вогняний антураж подарують космічні враження!
🕛 Божевільне лазерне шоу та спалахи ксенону! 🕶 - головний атрибут, бережіть очі!
🎁 Спеціальний новорічний сет від наших артистів!

👽 SONIC (psytrance/hi-tech)
💀 FRUTIS (hi-tech/frenchcore)
☠️ IDS (frenchcore/uptempo hardcore)

📅 28 грудня
🕗 18:00-22:00
🎫 200 UAH
📍Харків, Гончарівський бульвар 10/2, мистецьке укриття DRUK

Не пропустіть шанс зануритися у світ музичного драйву та новорічних вражень! 🎆🔥🎶

Зейгарнік Ефект

28 Dec, 08:16


На англомовному сайті про музику A closer listen є серія Ukrainian Field Notes, до публікують інтерв'ю з українськими музикантами і тематичні збірки треків на soundcloud'і. В сьогоднішньому випуску є інтерв'ю зі мною.
🪡Посилання на випуск (текст англійською)

Для тих, хто хоче прочитати те саме інтерв'ю зі мною, але українською, я зробив відповідну версію.
👆
В ній — купа додаткових корисних посилань на людей і явища, які я згадую в своїх відповідях.

Розмова вийшла дуже змістовною. Говорили про
✍️ альбом Liebestod,
✍️ чи існує незалежність думок у митця,
✍️ чи можлива аполітична музика,
✍️ чому я не люблю, коли сучасні музиканти присвоюють фольклор або звуки війни,
✍️ чому важливо перевідкривати старовинних і двадцятого сторіччя українських композиторів і поетів,
✍️ на які компроміси я йду в своїй діяльності,
... і багато про що іншого.

Зейгарнік Ефект

27 Dec, 17:52


Відсікай! Позитивний відгук на фільм «Будинок Слово»

Важко скласти неупереджену думку про це кіно після величезної хвилі обговорень. Але я не кінокритик, я лише блогер (а блогери — маленькі гвинтики у світі постправди), тож буде субʼєктивна, емоційна та упереджена думка.

Читати

Зейгарнік Ефект

27 Dec, 16:45


Виставка приурочена 6-річчю The Naked Room!

Особлива подія — особливий митець. Марія Ланько та Лізавета Герман обрали харківського графіка Павла Макова.

Представлені твори є частиною циклу «Абракадабра», над яким художник працює з 2018-го. Це роздуми про місто і місце. Образи трансформувалися у яскраві рослини, які стали метафоричними уособленнями роду та урбаністичних мап.

«Про війну вже не можна війною», — сказав Маков в одному зі своїх інтерв'ю. Тож думаймо про майбутнє: що ми посіємо і культивуватимемо.

The Naked Room (карти)
«Родовід, або поховані імена»
Вхід — вільний
Виставка діє до 25 січня


#безкоштовно
#куди_сходити_у_грудні
#куди_сходити_у_січні

Зейгарнік Ефект

26 Dec, 12:06


Суспільне Культура продовжує підбивати підсумки року, і знову в новому топі не обійшлося без ПОТОПу!

Між підготовками до сьогоднішнього виступу на "Нойзі Щосереди" Олексій Подать встиг забрати перше місце у топі електронних альбомів 2024 року!

Зейгарнік Ефект

26 Dec, 09:19


​#cowoанонси
Нові дати лекції "Скепсис в Україні та у Південній Америці" з Олександром Луковиною!
Запрошуємо ✮✮

🎆 Скепсис в Україні й у Пд. Америці. Їхні взаємостосунки на прикладі останніх чотирьох книг, які були опубліковані там.

- Різниця між скепсисом і догматизмом: скептик має на меті захист окремої людської істоти, а догматик переносить відповідальність за свої теорії з себе на довколишніх людей. Тому скептик само-вкорочує свою моральну позицію, а не робить її універсальною і не ставить чужу шкуру у гру замість своєї.

- Догма як проект Парменіда ототожнення мислення і буття. Стоїк доводив, що руху нема (адже рух - це мінливість) і зламав (тобто зрушив) ногу собі, а не своїй догмі. Саме тому Секст пише, що з дороги, яка веде до прірви, треба зійти: ви не повинні доводити, що це ризиковано, бо у грі ваша шкура, а не догма про те, що руху нема, а падіння - це рух, отже, ви не впадете. Але саме цього вимагає ототожнення буття і мислення: треба наводити аргументи як для діяльності, так і для утримання. Анти-Парменід: випадковість є випадковою і про неї не можна знати доти, доки вона не станеться.

- Скептичне утримання. Асиметричний характер каузальності: не можна знати про щось доти, доки ти його не знаєш. Через асиметричний характер каузальності аргументація на користь діяльності теж є асиметричною: треба мати підставу для дії, але не треба наводити підстав для того, щоби відмовитися від дії.

- Явне. Спостерігають явне окремі люди в окремих обставинах і його можна сприйняти лише, якщо співвіднести (реляціонізувати) себе з позицією іншої людини, тобто відмовитися від своєї (скепсис є само-вкорочуваним). Спільність, здобута внаслідок такого реляціоністського спілкування, є критерієм діяльності: Секст Емпірик пише, що чоловік, який чеканив би власні монети і вимагав, щоби з ним торгували за них, був би бовдуром.

Олександр Луковина - бакалавр філософії, магістрант Інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка.
Сфера інтересів: скептицизм і логіка.

Коли: 11 січня (сб), 13:00-15:00
Формат: наживо (Київ) + онлайн (Zoom)
Де: Common Space (вул. Ярославська, 56А, БЦ Каньон)
Мова: українська
Вартість: 250 грн

🇺🇦 Для тих, хто зараз веде військове протистояння, участь у лекції безкоштовна!

Для СПЛАТИ напишіть, будь ласка, модератору:
Тоня (@egal_was_passiert)

Зейгарнік Ефект

25 Dec, 14:09


На фронті загинув один із найяскравіших представників харківського літературного андегранду та постійний учасник харківського Літературного Слему Олексій Безпальцев.

Олексій з'явився в наших колах ще у 2012 році, стрімко ставши легендою. Всі завжди чекали на його вихід на сцену, Льошине вміння та талант ламати глядачу мізки своїми виступами зробило  його зіркою, якою він назавжди й залишиться в пам'яті кожного з нас.

Щирі співчуття родині Олексія. Він був неймовірним.

Зейгарнік Ефект

24 Dec, 10:10


Пиріг і Батіг — Колядницький (2024)

00:00 Спи Ісусе спи (автор о.Йосип Кишакевич 1872-1953)
04:17 Во Вифлеємі радость премнога
04:59 Ясна зоря
10:30 Ой з-за гори, з-зі креміної (колядка з с. Рівне, Вінниччина)
15:56 Ой давно давно постародавно (бойківська йорданська щедрівка)
23:40 Нова радість стала
25:45 Із Божого Раю звізда засьвітила
31:51 Самотою
35:31 Що за радість на світі настала
43:17 Желаю Вам, Отче (желаня)
43:54 Славен
51:05 Ой як то ще було із нащада світа (космогонічна колядка)

Spotify
Apple music

Зейгарнік Ефект

24 Dec, 09:01


Виставка «НАЇВ ВІЛЬНИЙ» в Українському Домі. Народна ікона, народна картина, сільська фотографія

Коли: До 2 лютого 2025 року
Де: Київ, Український Дім

У проєкті понад 300 творів українського наївного мистецтва з колекції Фонду Миколи Бабака.

По світлинам, які я бачив, виглядає дуже цікаво. Наївне мистецтво є справді явищем поза межами мистецьких законів та державних кордонів. Наївні митці та мисткині усього світу мають набагато більше спільного у темах та способах вираження, ніж професійні.

Деталі на сайті

Зейгарнік Ефект

23 Dec, 15:49


Поверніть пані Оксану Забужко у дискурс про брудні хати у сучукркіно 🙏

Зейгарнік Ефект

23 Dec, 15:06


RIBBON та Decentralized Pictures оголошують Повний Короткий: конкурс проєктів короткометражних фільмів для підтримки українських кінематографістів

#постзпредложки

Прийом заявок відкрито з 3 грудня 2024 до 31 січня 2025 року за посиланням: https://bit.ly/3OFBPWA 

Повний Короткий (Full Short) спрямований на підтримку українських кінематографіст_ок через надання необхідного фінансування, наставництва та можливостей професійного розвитку.

🔘Програма відкрита для кінематографіст_ок на всіх етапах кар'єри — від початків_иць до професіонал_ок галузі. Подати можна ігрові, документальні або анімаційних короткометражні проєкти. 

🔘Українці, що проживають за межами держави, можуть подати заявки за умови, що виробництво відбудеться на території України.

🔘Чотири перемож_ниці отримають $20 000.

Конкурс реалізують RIBBON у співпраці з Decentralized Pictures (DCP, співзасновник Роман Коппола) та Групою Кінотрон @kinotron_group.

Деталі тут

З питань щодо подачі звертайтесь: [email protected]

Зейгарнік Ефект

23 Dec, 07:38


Світлана Олешко, культурна, некультурна журналістика та «дєвачькі на культурку»

Смерть театральної режисерки та директорки харківського театру «Арабески» Світлани Олешко у масовій пресі подавали абсолютно тупим чином.

Оксана Забужко написала пост, який неясно, є висловленням інтелектуалки чи наслідком важкого характеру.

Ксенія Білаш, редакторка відділу культури Лівого Берегу, який для мене є чи не еталоном рівня текстів про культуру, відповіла, що Оксана трохи нагнітає.

Бо дійсно, медіа, які написали про Світлану як про екс-дружину(!), не тільки про культуру, а й про все пишуть по-дебільному. Ну, окрім прогнозів тарологів та як вилікувати кон’юнктивіт фрешем цибулі та часника. Такі ситуації для мене є маркером рівня видання. Якщо вони не можуть зробити легкий рісерч у гуглі хто є людина, і користуються заголовками для привертання уваги уявного масового читача, то що вони пишуть про такі речі як політика та війна.

Зараз є немало пристойних медіа, що компетентно пишуть про культуру. На Детекторі видно хто це. Хоч і все одно замало, звичайно.

Ну й коментарі, репости, пішло обговорення, яке, як завжди, цінне саме своїм процесом.

А якщо ви втомитесь від читання коментарів, ось передача на 20 хвилин про діяльність харківського театру: КультУра: Театр «Арабески»

Зейгарнік Ефект

22 Dec, 18:12


Ілля Ріпин. Запорожці пишуть листа російському тирану

Зейгарнік Ефект

22 Dec, 15:46


Олексій Радинський, Люба Кнорозок: «Серед закинутого архіву Київнаукфільму вдалося знайти сім невідомих раніше перлин кіно» матеріал на Лівому Березі про важливість каталогізації та оцифрування кіноархівів, що нам може дати доступ до архівних стрічок 1990-х і про попит на архівне кіно у світі.

7 листопада 2024 року запрацював сайт відеоархіву Національної кінематеки України, зафіксувавши проміжковий фінал неймовірної історії. Неймовірної тому, що Україна втрачає більше архівів, ніж створює, цифрує та публікує. Викладена на сайті частина архіву колишньої студії «Київнаукфільм» не зіставна з усім обсягом матеріалу, який зберігають на її території. Утім представлена на сайті колекція вводить у публічний обіг фактично невідому частину історії українського кіно. 
...
Олексій Радинський: Тоді нам сказали, що там, ймовірно, кількасот коробок з плівкою, але ніхто не знав, скільки точно. Коли ми туди потрапили, то зрозуміли, що їх там набагато більше. По завершенні первинного опису виявилося, що там 11 тисяч 62 коробки з плівкою — тобто трошки більше, ніж кількасот.
...
Коли я передивлявся ці матеріали, в мене, наприклад, з'явилося питання: чому в Україні всі процеси, особливо у сфері культури й мистецтва, — це якийсь рух по замкненому колу? З'являється якась ідея, артефакт або концепція — і через пару років зникає. А ще через кілька років знову з'являється, але неначе вперше. Тобто все завжди починається начебто з нуля, хоча це зовсім не так. Зараз багато кому здається, що в нас уперше бум антиколоніальної чи деколоніальної думки. Це все, звісно ж, тому, що ми живемо в якійсь перманентній амнезії. Але в 1990-ті це все вже було. Я пам'ятаю, скільки було дебатів навколо колоніального й постколоніального статусу України ще з нульових.
...
Показово, що питання, чим ці фільми цікаві, виникає лише в Україні. Коли ми спілкуємося з іноземними колегами, які займаються архівною справою чи взагалі кіно, то абсолютно ні в кого не виникає питання, а чим ці фільми взагалі цікаві? Це ж очевидно. Натомість в Україні — і я вважаю, що так працює наша колонізована свідомість — ми найчастіше просто знецінюємо все, що тут робиться, автоматично ставлячи питання: а нащо це взагалі треба? Чому б це просто не викинути на смітник? Чим це цікаво? Може, цього треба просто позбутись і все? Ми з цим стикаємося дуже часто.


Дуже раджу подивитись різні фільми, наприклад:

Моя адреса – Соловки: Пастка (1991) про Леся Курбаса

Пейзаж для Ніни (1991) про екскурсоводку в музеї Пархомівки, легендарного музею секонд-хенд мистецтва у Харківській області, що виріс від доторку Малевича.

Таємниця скарбів гетьмана Полуботка (1991)

Моя батьківщина – Крим (1991) про повернення кримських татар.

Зейгарнік Ефект

22 Dec, 10:43


Скільки українських фільмів на Роттердамському фестивалі — завдання рівня OSINT. Ось, здається, тепер увесь список:

👁‍🗨Буде фільм Олексія Радинського «Там, де закінчується Росія». Його можна подивитись на Takflix, але тільки з території України. За ймовірними показами слідкуйте у @kinotron_group

👁‍🗨Повна ретроспектива Сергія Маслобойщикова. Покажуть усі його ігрові та неігрові картини. Тридцять років тому його «Співачка Жозефіна та мишачий народ» була першою українською картиною в головному конкурсі Роттердама

👁‍🗨Фільм режисера Юрія Репіка «С. Параджанов. Відкладена прем'єра» 1995 року. Назва стрічки повторює її історію — цей фільм не існував у культурному просторі країни навіть зі статусом «втрачено». Його повернення з лімба ненароджених фільмів почалося 2020 року, коли група активістів на чолі з Олексієм Радинським і Любою Кнорозок спромоглася потрапити в архів студії «Національна кінематека України», котрого юридично не існувало.

👁‍🗨У програмі Short & Mid-Length — новий фільм В'ячеслава Туряниці, заснований на есеї Вірджинії Вулф.

👁‍🗨Поза конкурсом в секції іммерсівних медіа є україно-нідерладський шорт Софії Булгакової Otherworlds.

Зейгарнік Ефект

22 Dec, 07:08


Загін кіноманів про Курбаса.

Курбас є прикладом людини, якій пощастило вирости без жодного впливу російської культури (а це стосується фактично всіх поколінь європейців до другої половини 20 століття, коли військова потуга та вплив країни забустив ретроспективно її культуру) та її наслідку — театру корифеїв (тут якщо є знавці, виправляйте). Це з одного боку дозволило створити спектаклі, які залишили сильний відбиток на тих, хто їх бачив, тому живуть досі, а з іншого — дуже погано сприймались сучасниками у Харкові та Києві, яким не пощастило як Курбасу.

Хоч я й не фанат каналу, але документалка вийшла пристойною, навіть попри художні елементи. Трохи не дотягнули до куту зору Наших 20-х @nashi1920, але близенько.

Радий був там побачити Миколу Набоку, засновника мистецького обʼєднання та театральної студії ХВИЛЯ.

Зейгарнік Ефект

21 Dec, 11:03


Загинув друг Ігор.
Власник вже культового Казка бару.
Важко описати, наскільки це велика втрата для всіх, не лише рідних та друзів, але й для музичної спільноти в цілому.
Його внесок в культурне життя Харкова важко переоцінити.
Відкрившись через рік після початку повномасштабної війни, бар став меккою для важкої музики. Переважна більшість хардкор, панк, метал концертів у місті проходили саме тут, даючи можливість місцевим відволіктися від похмурої реальності та відкриваючи двері молодим та старим гуртам з усієї країни.

Незважаючи на фінансові труднощі у бару, Ігор продовжував цю справу, оскільки альтернативи такому закладу не було.
Він часто говорив "можливо, я наївний дурник, але я вірю, що таке місце потрібне місту".
Навіть потрапивши у військо, він координував роботу бару та
виношував плани на майбутнє, щоби продовжувати робити Харків яскравим.
Ми втратили музичного ентузіаста, музиканта, добру та відповідальну людину, надійного партнера.
Подальша доля закладу наразі невідома.
Вічна пам'ять, Ігор!
Слава Герою! 💔

Зейгарнік Ефект

20 Dec, 14:12


Померла Світлана Олешко – театральна режисерка, директорка Харківського театру "Арабески".
Прощання зі Світланою відбудеться в понеділок, 23 грудня о 12.00 у Варшаві за адресою ul. Powązkowska 14.
Світлана була дружиною лідера гурту "Мертвий півень" Міська Барбари, театр "Арабески" окрім іншого, продюсував проєкти гурту.
Підпишіться на УП.Культура

Зейгарнік Ефект

20 Dec, 08:43


Шорт 'Я померла в Ірпені' увійшов у конкурсний лайнап Festival du court métrage de Clermont-Ferrand

Зейгарнік Ефект

19 Dec, 17:41


Повернення до друку

#10 [есте́т] газети, перший друкований випуск з часу повномасштабного вторгнення, вже доставлено з друкарні до редакції

до 24 лютого 2022 року [есте́т] газета була одними з небагатьох вітчизняних саме друкованих артмедіа та виходила друком щоквартально. З початком великої російсько-української війни друк для нашого нішевого незалежного медіа став просто неможливим

у лютому 2022 року ми «перейшли в онлайн», почали активно працювати над сайтом, створили цей телеграм-канал й продовжували висвітлювати важливі теми у сфері мистецтва та культури України

втім [есте́т] газета задумувалася саме як друкований мистецький часопис, тому мрії про звичний формат на папері не покидали нас увесь цей час. Мрії ми перетворили у плани, які нарешті вдалося реалізувати

📖на шпальтах нового номера [есте́т] газети

▪️ розповідаємо про важливі події року, що минає
▪️публікуємо актуальні інтерв’ю та репортажі
▪️говоримо про книжкові та кіно новини
▪️приготували й трохи абсолютного ексклюзиву (🤫)

🖼 на обкладинці номера — робота мисткині Світлани Струк “Покинутий кіт, який проганяє російських окупантів”, 2022

💌 наразі починаємо приймати замовлення через інстаграм-сторінку (поки фіналізуємо онлайн крамничку на сайті). Відправка замовлень буде здійснюватися з 23 грудня

Зейгарнік Ефект

19 Dec, 12:36


Анатолій Петрицький. Інваліди (Мати). 1926

Він присвятив її злочинам Першої світової війни, зобразив родину жертв війни: скалічені чоловіки, маленька дівчинка та стара мати, яка залишається єдиною опорою для всіх. У 1930 році вона була на 17-й Венеційській бієнале. Успіх роботи був величезний, про неї писала закордонна преса, а після Бієнале її було включено до міжнародної виставки, яка об’їздила Берлін, Берн, Женеву, Цюрих і Нью-Йорк. Колекціонери неодноразово намагалися купити полотно, але Петрицький вважав, що робота має повернутися на батьківщину. Зрештою, так і сталося, от тільки за трирічний час відсутності, народився соцреалізм. Робота перетворилася на речовий доказ у справі боротьби із формалізмом.

Після повернення експресионістський твір потрапив у фонд робіт «нульовою категорією цінності», що підлягали знищенню. «Інваліди» не демонструвалися публічно протягом майже 40 років, зберігаючи тавро «неправильного мистецтва» — такого, що «спотворює дійсність» та є «загрозою для нового суспільства».

Зейгарнік Ефект

19 Dec, 06:47


Якщо обирати формат українського музичного року, я би впевнено назвала альбом, але розпочну підсумки синґлами. До найкомерцінійшого релізного формату, навіть за українськими скромними мірками, заведено ставитися трохи зверхньо. Але історія попмузики починалася з синґлів, і (відкинемо надбаний рокістьський снобізм) саме синґл досі лишається одиницею її вимірювання. Прицільність і стислість, навіть у треках довжиною 10 хвилин (а такі тут теж є) — основні критерії цієї idiosyncratic one-woman підбірки.

‧₊˚🖇️✩ ₊˚🎧⊹♡

синґли '24

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 16:39


А це Естет газета вийшла, скоро можна буде вже купувати

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 16:38


Неймовірний художник. Легенда

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 16:38


«Комедіант» Мауріціо Каттелана пішов з молотка за $6,2 мільйона

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 14:03


Оприлюднили повний список авторів, чиї тексти увійшли до антології мілітарної поезії #ФРОНТМЕНИ.

🔸 Нагадуємо, що наразі діє спеціальна ціна на передзамовлення:

Перші 333 примірники — 333 ₴ ( 🙌🏻 залишилося менше 50 примірників за цією ціною). Наступні — 450 ₴.

Ці вірші — спроба цивілізованого примирення з жорстокою реальністю війни: емоційно засвідчити біль, страх та втрати та пошуки надії, мрій, віднайдення любові в собі та оточуючих реаліях воєнного часу. Комбатантська поезія — це література гідності та боротьби за справедливість, написана під обстрілами, в окопах та бліндажах, як спосіб триматися за життя засобами творчості там, де на тебе кожної миті полює смерть.

Передзамовлення відкрите на сайті видавництва 333 — https://books333.com.ua/product/book/

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 08:31


«Якщо ти зачепив читача емоційно, ніхто нічого не перевірятиме».

Хоч це й очевидно, але наскільки ж інфопростір майже повністю з клікбейту складається. І найгірше, що це більше гонитва за «результатом», який вважають вимірюваним цифрами. Усі гоняться за лайками та переглядами.

Ось статистика переглядів текстів Дмитра Зайця. Окрім останнього, що є виключенням (хоч і емоційно зачіпав, проте це конструктивна емоційність), спокійні і помірковані тексти приветрають менше уваги, ніж провокативний про сором за Харків.

Але слава богу, я не медіа, тому можу собі дозволити публікувати цінні тексти для кількох десятків людей.

Тому нагадую, що найголовніша ознака маніпуляції — сильні емоції, які у вас виникають від матеріалів у медіа чи постів у соцмережах (сьогодні вони переважно мають один рівень професійності). Особливо, переважно, негативні. Бережіть себе.

Кадр з трейлеру «Редакція» Романа Бондарчука (2024)

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 08:03


Друзі, спеціальний допремʼєрний показ фільму «Редакція» режисера Романа Бондарчука за участі команди стрічки, який ми робимо разом з кінокомпанією Артхаус трафік, вже скоро, а саме цієї суботи. Тож зараз пропонуємо переглянути невеликий трейлер:

https://youtu.be/byZ9HTVGq6Q

Та чекаємо на скору зустріч з вами на перегляді та обговоренні стрічки 🖤

23 листопада
18:00

Art Area ДК
м. Харків, вул. Чернишевська, 13

Вхід: free donation

Зейгарнік Ефект

22 Nov, 07:17


Презентація аудіовізуального проєкту «Я буду жити. Горицвіт» у Харкові

#постзпредложки

Параска Плитка-Горицвіт була гуцульською мисткинею, етнографинею, фольклористкою і філософинею. По собі вона залишила великий літературний і мистецький доробок: прозу, поезію, філософські твори, ілюстрації, живопис і фотографію.

Проєкт «Я буду жити. Горицвіт» — це сучасне переосмислення її поетичної збірки, де заспівані тексти поєднуються з авторською музикою і візуальним супроводом.

На жаль, творчість Параски Плитки-Горицвіт мало відома сучасному читачу, а оригінал цієї збірки зберігся в єдиному екземплярі в рідному селищі авторки на Гуцульщині. Тож цей проєкт створений на базі дійсно унікальної спадщини української культури.

Після концерту буде обговорення з Олександром Савчуком.

Коли: 24 листопада. 18:00
Де: Харків, вул. Квітки Основ’яненка, 12, безпечний простір “А-Шо”
Вхід безкоштовний за реєстрацією

Детальніше в Інстаграмі Артдачі

Зейгарнік Ефект

21 Nov, 18:06


Українське кіно на idfa. Зараз спробую все точно розказати (але це не точно)

Міжнародний фестиваль документального кіно в Амстердамі (IDFA) – один із провідних фестивалів документального кіно у світі, який проводиться з 1988 року. Щороку в його програмі демонструється близько 250 фільмів, а захід відвідують понад 3000 представників індустрії. Цього року IDFA проходить з 14 по 24 листопада.

У 2023 році «20 днів у Маріуполі» отримав там IDFA Audience Award.

На фестивалі показують українські фільми, зокрема документальні переможці програми proMOTION та фільми колекції ARTE Generation Ukraine (проєкт франко-німецької медіа платформи ARTE у співпраці з європейськими партнерами та Українським інститутом, спрямований на підтримку української індустрії документального кіно):

Songs of a Burning Land directed by Olha Zhurba 
Intercepted directed by Oksana Karpovych 
Real directed by Oleg Sentsov 
Dear Beautiful Beloved by Juri Rechinsky 
The Invasion by Sergei Loznitsa

Також короткий метр:

Flowers of Ukraine Квіти України 2024

«Сильна, незалежна та анархістська жінка, сповнена гумору, береться захищати свій шматочок прекрасної землі всупереч усім труднощам. Спочатку боротьба Наталії з забудовниками стає ще більш екзистенційною з нападом Росії на Україну. Фільм – це портрет жінки, яка ніколи не здається і дарує глядачеві надію».

Та «Київські солісти», документальний фільм відібрано для 2024-2025 Docs for Sale Catalogue фестивалю. Режисер Trond Kvig Andreassen. Tabor productions.

«23 лютого 14 українських музикантів вирушили у короткий тур до Італії. Наступного дня Росія вторглася на їхню батьківщину. Серед хаосу оркестр продовжив свій тур Європою, замінивши російські твори українськими. Через 60 днів вони знайшли притулок у Норвегії, але були готові переїхати в будь-який момент.
Їхня подорож відображає етапи горя протягом першого року війни — шок, біль, гнів, депресія та прийняття».


Ще на Форумі IDFA запланована презентація проекту Transparency Booth: Echoes of the Future співрежисерів і співпродюсерів Анни Капустіної та Олександра Михалковича.

Здається, все знайшов що там є.

Зейгарнік Ефект

21 Nov, 15:37


Виставка у Харкові «Подвійне Моно. Проявлення. Ініціація» – презентація проєкту двох митців, що досліджують звук- Сашка Гладкого художника- меломана та аудіофіла що малює музику та Надії Алюнової- акторки, співачки, перформерки, засновниці Голосотворчої Лабораторії. Цей проєкт- дослідження в якому задіяні різні форми мистецтва, що дасть змогу глядачам дослідити внутрішні світи під час споглядання картин, слухання автентичних пісень та активного, а можливо спокійного, вдумливого співтворення, дослідити процеси буття які проявлені через образи- візуальні, звукові та сакральні.(споглядання, слухання, проживання)

Зейгарнік Ефект

21 Nov, 15:37


Трохи вайбу з експозиції 👽
Нагадуємо що з п'ятниці (завтра) по неділю 13-18:00 можна прийти на експозицію та послухати вживу цю звукову стіну, роздивитися роботи.
/Гончарівський бульвар, 10/2 , 2 поверх

Зейгарнік Ефект

21 Nov, 12:19


На Міжнародному кінофестивалі в Роттердамі (IFFR), який триватиме з 30 січня до 9 лютого, покажуть спеціальну програму, присвячену українському режисерові Сергію Маслобойщикову.

У медіа ШОТАМ виправились після обурення Олексія Радинського про промоцію російської культури у нашому інфопросторі замість промоції української.

На фестивалі відбудеться прем’єра останнього фільму Маслобойщикова «Яса» (2023). У ретроспективу його робіт також увійдуть «Співачка Жозефіна й Мишачий Народ» і «Свій голос», які показують розвиток України через хроніки від подій Майдану до війни з Росією.

Про цьогорічний фестиваль
Цьогорічна програма фокусів прагне об’єднати авторське, афроазійське кіно та відобразити взаємодію між публічною і приватною кінокультурами. Зокрема, роботи Раганеллі досліджують трансформацію жіночого голосу в кіномистецтві XX століття, а ретроспектива Маслобойщикова відображає національну ідентичність та новітню історію України.

Окремо відзначать 70-ту річницю конференції в Бандунзі, досліджуючи значення кіно Глобального Півдня і відродження практик перегляду відеокасет VHS.



АПДЕЙТ: я ракло, написав фільми з минулого фестивалю, що був цього року.

Олексій Радинський @kinotron виправив мене.

Зейгарнік Ефект

21 Nov, 08:13


100 лідерів/ок України за версією Української Правди. У секції Культура це:

МСТИСЛАВ ЧЕРНОВ
ТЕТЯНА ПИЛИПЧУК — директорка Харківського літературного музею
ОЛЕНА АПЧЕЛ — солдатка Національної гвардії України, режисерка, PhD філософії
ОКСАНА КАРПОВИЧ — документалістка, режисерка фільму "Мирні люди"
ОЛЕНА ГРОЗОВСЬКА — арт-менеджерка, дослідниця мистецтва 60-ників, співкураторка виставки "Алла Горська. Боривітер"
СЕРГІЙ ЖАДАН — поет, письменник, волонтер, військовослужбовець 13-ої бригади НГУ "Хартія"
ТІБЕРІЙ СІЛЬВАШІ
МАКСИМ ГОЛЕНКО — театральний режисер, директор Національного театру Марії Заньковецької
КАТЯ БУЧАЦЬКА — художниця, кураторка проєкту "Щирі вітання" в Національному павільйоні 60-ої Венеційської Бієнале
ОЛЕГ СЕНЦОВ — кінорежисер, громадський діяч, військовослужбовець
ІВАН УРИВСЬКИЙ — театральний режисер, лавреат Шевченківської премії за постановку "Конотопська відьма"
KLAVDIA PETRIVNA
ЮЛІЯ КАКУЛЯ-ДАНИЛЮК — бібліотекарка Капитолівської сільської бібліотеки на Ізюмщині
ВАЛЕРІЙ ПУЗІК — письменник, режисер, художник
СВЯТОСЛАВ ВАКАРЧУК

Ярослав Грицак увійшов до списку у категорії Суспільство.

Відкриття церемонії робили SCHMALGAUZEN, вечірній виступ — КУРГАН&AGREGAT

Всіх вітаю!

Детальніше про всіх можна почитати тут

Зейгарнік Ефект

20 Nov, 07:50


Хоча насправді страшна кількість днів. Велика повага та подяка всім, хто докладається до захисту та перемоги.

Зейгарнік Ефект

19 Nov, 17:50


Сьогодні рішенням Касаційного господарського суду у складі суддів Кондратової І.Д., Губенко Н.М., Студенця В.І. остаточно позбавлено Довженко-Центр права на доступ до правосуддя. Виходить, що в жодному суді і в жодній інстанції Довженко-Центр не має права захищатися від знищення – так постановив Північний апеляційний господарський суд і, здається, Касаційний господарський суд теж із цим погоджується. Це має стати тривожним дзвінком для інших державних закладів, яким не пощастило бути у підпорядкуванні держави, – по суті, інституції позбавляються субʼєктності і конституційного права на оскарження рішень органів управління.

Водночас, обстоюючи недоторканність та непохибність рішень державних органів, суд не взяв до уваги головний мотив позову: питання збереження та захисту культурної спадщини, що є порушенням статті 54 Конституції України. Адже, будучи виконаним наосліп, оскаржуваний наказ Держкіно призвів би до втрати єдиної в своєму роді колекції українського кіномистецтва, бази знань, відкриттів та інформації, що створена за 30 років існування Довженко-Центру.

Представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій мають це розуміння і підтримали застереження й вимоги Довженко-Центру в повному обсязі. Логічно, оскільки політики управління й захисту культурної спадщини виробляються саме в Мінкульті. Погано, що компетентну позицію суд проігнорував.

Понад 2 роки ми з вами боролись за нашу кіноспадщину. Що далі? Невже визнати, що українське кіно – це просто залізні коробки з плівкою, як заявив представник Держкіно в суді?

Однозначно, Держкіно – як і суспільство – не може виграти, якщо Довженко-Центр програє. Це проста істина. Ми не вважаємо результат суду програшем – це радше висвітлення тривожних тенденцій, що розвиваються і міцніють в управлінні державою та судочинстві.

Доки Довженко-Центр існує, ми продовжимо говорити про цінність, збереження і розвиток української культурної спадщини з тими, хто може чути, розуміти і справді в цьому зацікавлений.

Дякуємо кожній і кожному, хто підтримував і підтримує, розуміє, вболіває і сприяє розголосу. Дякуємо нашим адвокаткам!Боротьба за українське кіно триває – щоб колись повернутися до розвитку і творення. Так було і буде. Нам своє робити.

Інтертитр: «Хліб» (1930), реж. Микола Шпиковський

Зейгарнік Ефект

19 Nov, 17:50


трясця твоїй матері

Зейгарнік Ефект

19 Nov, 16:41


Чому Джокер 2 — ще важливіший фільм за першу частину, а дилогія — суттєва робота сучасності. Ну, точніше, чому я так вважаю.

У першому фільмі Тодд Філліпс спромігся зробити цікаву драму у принципово пласкому (без негативних коннотацій, це жарнова особливість) супергеройському всесвіті, він здійснив перехід від людини до персонажу Джокера. Тобто він олюднив Джокера.

У другому фільмі він Джокера знищив, а точніше, дематеріалізував, повернувся назад до людини. Це, думаю, свідомий крок, якщо подивитись на фільмографію режисера та його розмиття меж мейнстрімних жанрів.

А головне — перший фільм.

Він покинув New York University Film School аби зосередитися на створенні свого першого фільму, яким став повнометражний документальний фільм Hated: GG Allin and the Murder Junkies, про життя і смерть неперевершеного GG Allin.

Зейгарнік Ефект

19 Nov, 15:46


незважаючи на свій зрілий вік репостнув

Зейгарнік Ефект

19 Nov, 15:46


вік і wiki

Зейгарнік Ефект

18 Nov, 08:49


Гранти Леонардо да Вінчі. Розповідає Павло Маков у студії Aza Nizi Maza

Частина проєкту Ukrainian Talent/IamUkrainian

Зейгарнік Ефект

17 Nov, 15:33


На коліні Анни — текст соціолога Дмитра Зайця на День народження художниці Анни Звягінцевої.

«Анна Звягінцева — великий майстер дотику як інструменту мистецтва. Її роботи ледве торкаються, колихаються, чіпляються, тяжіють й падають у довгий цикл тихих моральних оповідей, які складають найписьменніші історії про любов у сучасному українському мистецтві початку двадцять першого століття».

Останній текст Дмитра у цьому році.

Читати

Зейгарнік Ефект

17 Nov, 12:59


Апдейт для тих, хто йде в Український Дім на показ фільму з музикою Олексія Шмурака та лекцію Марини Скирди і поки без квитків.

Квитки за посиланням тимчасово недоступні, тому: на вході квитки — 100 грн, учням і студентам 50 грн. Каса ліворуч від входу. Кінозал на -1 поверсі.

Зейгарнік Ефект

17 Nov, 12:53


Кількість українських видань, які написали про ретроспективу Сергія Маслобойщикова на Роттердамському кінофестивалі: 0

Кількість українських видань, які написали про показ сербського фільму про росіян на фестивалі в Таллінні: практично всі без винятку

А ви впевнені, що "деколонізація" мала виглядати саме так?

Зейгарнік Ефект

17 Nov, 09:04


Ніщо не вічно, тіко Держкіно

Зейгарнік Ефект

17 Nov, 09:03


А в цю неділю (17 листопада) приходьте о 17:00 в Українській дім в Кінозал, там буде в рамках цього фестивалю показ фільму Дмитра Дальського «Нариси радянського міста» (1929, німий)
з моєю музикою (підготовлена доріжка + живе виконання на роялі). Після показу фільму лекція Марини Скирди (Довженко-Центр).
👇
Квитки
👆

Зейгарнік Ефект

17 Nov, 09:03


АШОШ подкаст: чи можливо поєднувати чесність і практичність в мистецтві?

Випуск, який Олег і Олексій підготували разом вперше за півтора року. Випуск починається з того, що Олексій замість "Тейлор Свіфт" помилково говорить "Сесіл Тейлор". Хотів бути практичним, а вийшло лише чесним. Отже. Як поєднувати чесність, успішність, безпечність і моральність, і чи можливо взагалі? Чи можуть всі митці бути незалежними і суб'єктними?  Що важливіше — чесність з собою чи відповідність певній клішованій ідентичності? Неймовірні історії лицемірства, пристосувань, подвійного і потрійного життя, брехні собі. В чому — парадоксально — моральна перевага комерційної діяльності над діяльністю інституційною? Теорія змови Олега Шпудейка про те, навіщо існують культурні інституції. На які компроміси можна йти в мистецтві заради грошей, успішності і безпечності? На цю вкрай нелегку тему розмовляють Олег Шпудейко і Олексій Шмурак.

Слухати на платформі для подкастів

Слухати на Ютубі

Підтримати АШОШ фінансово

Зейгарнік Ефект

16 Nov, 19:07


ДЖОЗЕРС + sucilna_nevdacha.exe
Кінець епохи


Забирайте останні квитки по 450 гривень — опівночі і на вході 500

Таймінг події:

18:30 — Відкриття дверей
19:00 — Невдача
19:45 — аукціон
20:10 — Джозер

До зустрічі!

Зейгарнік Ефект

16 Nov, 15:49


22 листопада в київському клубі Otelʼ дві музичні формації об’єднаються, щоб відсвяткувати свої річниці.

Шум Рейв, які почали свою діяльність у 2019 році серією вечірок на Донбасі та провели Boiler Room у Слов’янську, святкують 5 років.

Нойз Щосереди, що розбудовують київську нойз сцену та надають простір для шумових експериментів музикантам будь-якого жанру, відзначать 1 рік.

Подія об’єднає дві сцени — кожна від своєї формації.
Весь чистий прибуток буде передано до фонду Musicians Defend Ukraine.

Квитки: https://ottry.com/events/shumxnoise

Зейгарнік Ефект

15 Nov, 12:31


Що зараз відбувається з арештованою артколекцією Медведчука

Зейгарнік Ефект

14 Nov, 09:15


Ви, можливо, помітили, що наші випуски подкасту з керівником Aza Nizi Maza останнім часом не виходять. Це тому, що студія зараз працює над дуже класним проєктом разом з IamUkrainian. Ось що вони пишуть:

«настав час трохи привідкрити завісу та розповісти, куди ми зникли, чому так довго від нас не було новин, що ми робимо та які маємо плани. Чи варто вам спостерігати за нами? Безумовно! Але ми вирішили не розкривати все одразу, а ділитися маленькими кроками.

На цьому відео — станція харківського метро, де під час війни талановиті художники з неймовірної студії Aza Nizi Maza перетворили підземелля на справжню галерею. Це лише початок. Попереду ще багато історій, які ми готові розповісти. Дякуємо, що ви з нами!»

Instagram Ukrainian Talent/IamUkrainian

Зейгарнік Ефект

13 Nov, 09:27


Під тиском заздрості. Рецензія на нечитання книги Бориса Філоненко — текст соціолога Дмитра Зайця про чорну заздрість через вихід книжки Бориса Філоненка КУЛЬТУРА ПІД ТИСКОМ ВІД ООО/ОООО

Читати

Зейгарнік Ефект

13 Nov, 07:15


ВПЕРШЕ З 2021: АПАТІЯ ДАСТЬ КОНЦЕРТ У ХАРКОВІ
ТВІНС ВЕЗУТЬ АПАТІЮ ТА SEXTUR У ХАРКІВ


#постзпредложки

◾️Апатія — київський гурт, що поєднує альт-рок з електронікою, сінти з гітарами, а слем — з депресією. має більше 40 тисяч слухачів на Spotify. після солдаутного київського сольника їде в Харків вперше за три роки, аби показати харків‘янам, що таке справжній розйоб. 

◾️SEXTUR — рок-хайперпоп-брейккор-техно-гурт з Харкова, який повертається додому з новим матеріалом. цього року випустив мініальбом TURBODETOX, який відрізняється зухвалими текстами та подачею та повертає в моду підлітковий поп-панк. 

• де: Kazka Bar, вул. Григорія Сковороди 25
• коли: 24 листопада, 18:00
• вхід — 350 грн
• квитки: https://cutt.ly/eeFID47S 

ТВІНС — концертна формація харків‘ян Віталія Питомця та Віталія Соббера. Окрім концертів у Харкові, хлопці знімають інтерв‘ю та влоги з концертів.

• ТВІНС в інстаграмі
• ТВІНС на ютуб
• ТВІНС в телеграмі
• детальніше про проєкт у статті від Люк

Зейгарнік Ефект

12 Nov, 18:16


Хіu Xiu - A Knife in the Sun

Зейгарнік Ефект

12 Nov, 17:49


Розмова Марʼяна Пирога із Олександром Савчуком у харківьскому Книгоукритті

Зейгарнік Ефект

11 Nov, 16:38


Сподіваюсь, ця срачна тема тут не викликає жвавого обговорення) Вона така токсична, що що не скажи — потрапиш у пастку мовного срачу. Який зрозуміло кому вигідний. Недалеким хайпожерам у медіапросторі та тим, що працює на повісточку розділення українців на сорти.

Зейгарнік Ефект

11 Nov, 16:38


МОВА ЯК ОСНОВНЕ ПИТАННЯ

Я дуже не люблю скандалів на мовному ґрунті, і я вже неодноразово писав про це. Але оскільки в нашому медіа-просторі вони трапляються регулярно, маю присвятити цій вічній темі ще один допис, задуманий давно.

Я не люблю мовних скандалів зокрема через те, що вони нав’язують своїм учасникам примітивізовану, гранично спрощену картину світу.

Це світ, поляризований невпинною боротьбою Добра і Зла. Все в цьому світі визначається стовідсотковою належністю або до тієї сторони, або до іншої: середній шлях неможливий, третього стану не дано, компроміси неприпустимі, адже кожна спроба збалансувати обидва стани — угода зі Злом. Кожна спроба збагатити цей світ, додавши туди інші об’єкти й ускладнивши зв'язки між ними, — це теж угода зі Злом.

Коли в цьому дуальному світі з'являється суб'єкт, то єдиним і найважливішим критерієм його позиціонування призначається мова, яка є єдино необхідним і цілком достатнім маркером належності до того чи іншого полюсу. Говорити українською мовою — єдино правильне вирішення проблеми національної онтології, бо так і тільки так ти стаєш на бік Добра. Говорити російською мовою — завжди хибне вирішення цієї проблеми, адже так ти стаєш на бік Зла. Не визнаючи такий стан речей і інтерпретуючи мову у спосіб, менш радикальний і бодай трохи складніший, — втрачаєш місце в таборі Своїх та опиняєшся в таборі Чужих.

Камертоном цієї тональності була Ірина Фаріон, і іноді в її виступах звучали узагальнення, які яскраво унаочнювали цю онтологію, потенціюючи подальшу сегментацію соцмережевих спільнот: «Треба визначити поняття: це основний науковий принцип. Нема “русскаязичнава насєлєнія”. Є українці, є к***п і є “болото”, тобто це образна ідентифікація тих людей, які на тридцять другому році незалежності не можуть визначитися, хто вони є. Тема “російськаязичнава насєлєнія” не існує».

Нещодавно я зрозумів, що така категоризація є успадкованою від радянського минулого, пам’ять про яке досі живе в колективній підсвідомості нашого соціокультурного середовища. І в цьому способі осмислення дійсності з рішучим сортуванням людей по двох класах можна впізнати опосередкований вплив «основного питання філософії» — одного з фундаментальних положень марксизму-ленінізму, яке визначає поділ філософських учень за належністю до двох принципово несумісних напрямків — ідеалізм та матеріалізм — і за яким «філософи поділилися на два великі табори відповідно до того, як вони відповідали на це питання» [Енгельс] — табір ідеалістів (первинність духу над матерією, хибне вирішення основного питання) та табір матеріалістів (первинність матерії над духом, єдино правильне вирішення основного питання). Компроміс неможливий, адже спроба винайти серединний шлях є завуальованим ідеалістичним вирішенням основного питання і, за словами Леніна, є «хитанням між ідеалізмом та матеріалізмом».

Тож загалом, дивлячись на світ і з крайнього лівого боку політичного спектру, і з крайнього правого боку, можна побачити картину, багато в чому схожу. І тому, перетворюючи українську мову на «основне питання», — попри нашу щиру й непідробну відразу до тоталітарного спадку СРСР, ми продовжуємо бути діячами радянської онтології (щоправда, така дуалістична світобудова не є суто радянським концептом, адже її корені — в маніхейському віровченні, III cт. н.е).

Мова — це мова (не більше, але й не менше!), і вона важлива насамперед тоді, коли займає своє й лише своє місце в ієрархії смислотворчих чинників. І є також дещо суттєво важливіше за мову, адже мову як таку воно включає в якості одного зі своїх складників: «Справа мови це тільки один аспект проблеми й то не найважливіший. Те, що центральне й основне, це справа політичної підметности, що робить з народу націю», — пише Іван Лисяк-Рудницький у статті 1978-року «Русифікація чи малоросіянизація» (1978). Кілька тижнів тому у себе на Telegram-каналі я зробив виписки з цієї статті, яку й раджу почитати тим, хто небайдужий до вирішення мовного питання, що ним вже так давно електризують зсередини українське суспільство.

Тож тримаймо розум холодним та не робімо зайвих перебільшень.

[facebook]

Зейгарнік Ефект

09 Nov, 17:11


Розмова із Тетяною Пилипчук та Серігєм Жаданом про Харків та важливі речі.

Тетяна Пилипчук, директорка Харківського Літмузею:

«Музеї не про минуле. Музеї про майбутнє»

Зейгарнік Ефект

09 Nov, 12:57


А книжка Бориса Філоненко — у довгому списку Премії Юрія Шевельова

Зейгарнік Ефект

09 Nov, 07:29


Нову книгу про Шевельова упорядкував Євгеній Стасіневич. Передзамовлення.

«Стартував передпродаж першої книги серії, яку задумали з видавництвом ще того року. Поряд із численними художніми серіями вирішили зробити і лінійку нехудожніх, критичних текстів від українських інтелектуалів, які б відгукувалися нам конкретно тут і зараз. Запланували як мінімум пʼять книжок, а там подивимось

Звісно, починати слід із Шевельова. Звісно, там є дещо хрестоматійне, але також є ексклюзив. І не один. Два з десяти текстів після перших публікацій у малодоступній пресі, в 1950-х і 1990-х, ніколи більше не републікувалися. Та й знають про них, певно, кілька людей. Одному зробили новий повний переклад. Ще три тексти републікувалися лише раз. Плюс написав передмову, що мала б витворити зручнішу рамку для читання

Бо взагалі ця серія створюється саме для читання і перечитування, а не лише для полиць. Звідси компактний обсяг, звідси й не більше десяти текстів у книзі. Інтелектуальні антидоти супроти невігластва й пропаганди»

Зейгарнік Ефект

08 Nov, 18:04


Підбірки музики композитора Валентина Сильвестрова від @bubblegumzine

Зейгарнік Ефект

08 Nov, 18:04


Поки читала «Дочекатися музики» (див. попередній допис), зібрала все, що знайшла на стримінгах, в єдиний плейліст за мотивами та хронологією книжки.

Spotify
Apple Music (цей трохи довший)

І підбірка з 4 творів («речей», як каже Валентин Васильович), які вразили мене найбільше. Для тих, хто не знає, з чого почати або не хоче слухати плейліст на 12 годин.

Медитація
Гармонійний авангард або симфонія з вимкненим світлом. Сам Сильвестров влучно описує тутешню мелодію як таку, що затонула. На її місці залишається купка слідів і натяків, які змушують переслуховувати «Медитацію» знову й знову, щоразу очікуючи повного її проявлення.

Тихі пісні
Збірка тихих романсів зі скупим фортепіанним акомпанементом, які немов долинають невідомо звідки в нічне вікно. Хонтологія до хонтологіі. Той факт, що більшість віршів тут — з російсько-радянської «шкільної» класики, робить прослуховування ще моторошнішим.

Струнний квартет №1
Сильвестров полюбляє образ зерна, смислового ядра, котре вже має в собі все, що станеться згодом у великій розгорнутій формі. Перший квартет є такою собі гомеомерією всього його доробку, 20-тихвилинним перетіканням авангарду в поставангард.

Диптих
Двохчасний хоральний твір пізнього Сильвестрова: напів молитва, напів заповіт. Разом вони поглиблюють інтимний простір, що був наявний ще в Тихих піснях. Друга частина, на слова шевченківського «Заповіту» — це найкраще музичне втілення тієї суміші скорботи й любові, яку відчуваєш, дивлячись у розкриту прірву три місяці й ще кілька днів.

Зейгарнік Ефект

08 Nov, 13:17


а якщо серйозно, то ось ця робота Тарека Атуі на виставці в Кунстхауз Брегенц називається Horns of Putin і її, звісно, як і більшість робіт Атуі, треба слухати, а не дивитися, тому ось тут залишу лінк на відео на Youtube

Зейгарнік Ефект

07 Nov, 16:23


Чорна кузня Слобожанщини. Як починався український блек метал.

Матеріал з @amnesiascope про український блек-метал. Ніколи не втомлюсь повторювати, що цей жанр музики робить імʼя Україні у світі. Напевне, не існує інших жанрів, які б мали такий успіх за межами країни. Особливо вагомий кусень (а у статті навіть кажуть про «колиску») належить харківським гуртам:

«Іншої школи в нашій країні, крім харківської, по блек металу зараз не існує, і це визнають групи з різних куточків України. Течія, яка перетворилася на бурхливий потік із жанрів, лейблів та фестивалів, з'явилася у столиці Слобожанщини на Салтівці — найбільшому спальному районі України».

Також у матеріалі багато коментарів від Amorth, який нещодавно загинув на війні.

Ще можна подивитись повне відео концерту у Харкові у 1994 році з ведучим Сером.

Зейгарнік Ефект

07 Nov, 08:47


Прогулянки Харковом на початку 80-х. Аматорський фільм з колекції Ігоря Кухарця.

Фільм демонструє буденне і святкове життя мешканців Харкова на початку 1980-х років.

Камера, монтаж: Ігор Кухарець. Оцифрована версія фільму створена Центром міської історії у Львові.

@metaphysicalcinema поділився до жовтневого Дня домашнього кіно, який проводиться, щоб привернути увагу до важливості збереження приватних кіноархівів.

Зейгарнік Ефект

06 Nov, 17:48


Зустріч спільноти Cowo Guru з композитором Святославом Луньовим перед концертом у виконанні Київського камерного оркестру під диригентським керівництвом Наталі Пономарчук.

У розмові йдеться про концерт та академічну музику, про те, як творить композитор, що відчуває при цьому, які у нього складаються відносини зі своїм творінням. Чому саме така музика з'являється? Як відрізнити хорошу музику від поганої? Композитор та його місце у сучасному соціальному вимірі.

Зейгарнік Ефект

06 Nov, 07:31


🇺🇸«Статуя Свободи в Америці», перша половина 1920-х рр.
Никифор Дровняк

(збірка Музею етнографії у Варшаві)

Зейгарнік Ефект

05 Nov, 12:00


А ще сьогодні 90 років з дня народження Кіри Муратової.

Муратова найскладніша режисерка для українського кіно.

Її фільми майже не можливо віднести до якогось напряму, водночас їхня експериментальність ніколи не була артхаусом заради артхаусу.

Її зображення двориків та околиць, цвинтарів та вуличних кафе, де розгортаються в чомусь абсурдні, але від того ще більш реальні драми створили унікальний "одеський текст" в кіно.

У своїй художній радикальності, емоційній пронизливості, концептуальній суворості та формальній свободі Кіра Муратова була режисеркою, яка не могла вписатись нікуди.

Її складно визначати радянською - занадто вона антирадянська. Неможливо визначити російською - вона попри російськомовність творила свій кіносвіт навколо Одеси. Дуже суперечливо називати українською - бо попри громадянство і підтримку Революції гідності - в українське кіно її внесок дуже розмитий.

Фільмографія Кіри Муратової - це культурна спадщина, яка потребує складного та делікатного осмислення, але ці зусилля явно вартують результату.

Думки Кіри Муратової з різних інтерв'ю можна почитати в матеріалі Яни Дудко для "Суспільне культура".

Зейгарнік Ефект

05 Nov, 09:26


«…Та й сам кадебешник у фільмі аж занадто карикатурний, з ідеологічно витриманим чубчиком і підкресленою російськомовністю (значна частина оперативників КДБ того часу були не просто українцями, а вчителями української мови за освітою)»

Зейгарнік Ефект

05 Nov, 09:26


"Божевільних" я подивився ще минулого року, коли голосував у премії "КіноКоло" і вже тоді в принципі сформував вигляд цієї рецензії в загальних рисах.

Це дійсно моцно знятий кінокомікс про супергероя, який вибирається з Аркгему у радянському сеттингу. Він крутий, непереможний і бореться за правду.

Але радянська дійсність каральної психіатрії трішки інша. І головного героя там би зламали ще до середини кіно, бо який ти б не був бунтар, а щоденні побої і дози галеперідолу роблять своє.

Тому говорити, що це потужна рефлексія на трагедію каральної психіатрії чи тим більш "наше "Пролітаючи над гніздом зозулі" - це не поважати ні осмислення каральної психіатрії, ні світлої пам'яті Мілоша Формана.

Але як кінокомікс для дорослих - цілком може бути. Віталій Салій, як завжди на висоті. Костянтин Темляк - справжнє акторське відкриття для мене. Більше у рецензії для LB.UA

Зейгарнік Ефект

04 Nov, 13:52


На фронті загинув український музикант, барабанник Микола «Amorth» Состін.

Йому було 39 років. За свою музичну карʼєру встиг пограти у кількох харківських гуртах, зокрема останніми співпрацями були гурт Darklighter, блек-метал гурт «Заводь» та метал-гурт SOOM.

Зейгарнік Ефект

03 Nov, 15:58


Нарешті з'явилася годна ігрова повнометражна картина про повномасштабку. Причому це водночас і трилер і так званий артхаус. З переконливою акторською грою і реалістичними діалогами (ще недавно це здавалося фантастикою, але тепер уже ні). Це "Медовий місяць" Жанни Озірної

Зейгарнік Ефект

03 Nov, 10:49


53-й кінофестиваль «Молодість» оголосив переможців.

ГРАН-ПРІ отримала стрічка «Медовий місяць» української режисерки Жанни Озірної.

НАЙКРАЩИМ ФІЛЬМОМ «Молодості» стала кіноробота «Все, що ми уявляємо як світло» режисерки Паяль Кападії (Франція, Індія, Нідерланди, Люксембург).

НАЙКРАЩИМ КОРОТКОМЕТРАЖНИМ ФІЛЬМОМ став «Ми хочемо тут жити» української режисерки Адександріни Туркан.

У ДОКУМЕНТАЛЬНОМУ КОНКУРСІ переможцем стала стрічка «Квіти України» режисерки Аделіни Борець.

Зейгарнік Ефект

03 Nov, 10:44


БОРИС ФІЛОНЕНКО. КУЛЬТУРА ПІД ТИСКОМ ВІД ООО/ОООО. 11 текстів, тільки 9 з яких можна знайти у публічному доступі.

На відео — анекдот не в щьот від автора.

У збірці вибраних текстів за 2020–2024 роки Борис Філоненко пише про Харківську бієнале молодого мистецтва, Павільйон України в Венеції, Музей Ханенків, практики Відкритої групи, В’ячеслава Полякова, Каті Бучацької, Нікіти Кадана, Павла Макова, Андрія Сагайдаковського, Каті Лібкінд, Станіслава Туріни, Ярослава Футимського, Миколи Коломійця, Лії Достлєвої та Андрія Достлєва, Даніїла Ревковського та Андрія Рачинського. Це тексти про мистецтво в часи надмірностей і виснаження, про історіографічний поворот, аванґард і кістку динозавра, про майстерні й укриття, волонтерство й широкі соціальні зв’язки, ролі художників і художниць у небезпечному середовищі.

Книжка вийшла щойно, і ще можна купити зі знижкою 100 грн

Зейгарнік Ефект

02 Nov, 11:10


Київ. В цю неділю (3 листопада) ввечері о 21:00 в барі Вавилон (Будинок кіно) на вечірці-закритті кінофестивалю Молодість я зіграю свій музичний проект Вавилон. Вхід вільний.
Приходьте і приводьте друзів 😎

[Хто не знає, що це за музика — запис прем'єрного виконання. Але щоразу я граю інакше, придумуючи нові імпровізації в ембіентних блоках, тому...]

Зейгарнік Ефект

02 Nov, 11:09


Так, тепер трохи гарного контенту

Зейгарнік Ефект

02 Nov, 11:09


Нещодавний виступ з Сашою Золотарьовим на Нойзіщосереди в Отелі, де ми поєднали нойз, академічну музику, фріджаз, вірш Олександра Андріяша, цитату Гегеля, неймовірно гучну мелодію на мелодиці, і, як сказав співорганізатор Нойзущосереди Вадим, який був концертним звукорежисером виступу, "apocalyptic folk". Концертне світло — Міша Мик. Відео зробила співорганізаторка Нойзущосереди Ксенія.

👇
📺 Дивитись 📺
👆

Загалом цей виступ — декілька точок зору на сум, пафос і біль, але це лише моя точка зору; що в ньому побачите і почуєте ви — цікаво 🧐

Зейгарнік Ефект

02 Nov, 09:29


Франкенштайн Субстанції

Примусив себе подивитись фільм. Мені здається, це кіно повністю зроблене з цитат на альтернативно-мейнстрімові взірці кінематографа. Такий повнометражний відеокліп без жодних пустот, де все використано з максимальною ефективністю, щоб глядач, бува, не знудився. Єдине, що відчувається традиція європейського кіно, звідки і зображення американського матеріалу через карикатурні штампи, тож через цю іронію, сарказм та просто гумор, фільм можливо дивитись. Хоча зовсім не розумію чому каннська гілка за сценарій.

Мені здається це комедія типу «Дуже страшного кіно». Якщо завтра світ загине у ядерній війні, і залишиться цей один фільм для решток нащадків, з цього фільму можна буде відновити уявлення про частину кінематографу від 1970-х до наших днів.

З того, що я впізнав, тут і Одержима Анджея Жулавського, і дуже багато Лінча, плани, кадри, Людина-Слон, звичайно, Твін Пікс, Вбити Білла, та інша тарантинівщина, Кунг Фурі та інший «креативний» штучний треш, з доведеними до абсурду комічними бійками. Я вже не кажу про Людину-моржа та подібні фільми. Фінал мені дуже нагадав на фінал Невдалий трах або шалене порно Раду Жуде, плюс Космічна Одіссея 2001, але насправді якщо хтось прям розбереться, список буде величезний. Оскільки фільм французько-британський, вплив естетики Aphex Twin я також відчув.

Можете в коментарях ще написати які цитати ви побачили.

Як на мене, фільм не вартий уваги. Барбі точно краще.

На рівні музики та змісту цей кліп Earl Sweatshirt - EARL є коротким змістом фільму. Тільки без жінок.

Зейгарнік Ефект

02 Nov, 07:30


Дуже цікаво як у Шевченка люди у церкві свої, звичайні, а у росіянина — екзотизовані, яскраві тубільці.

Зейгарнік Ефект

02 Nov, 07:30


Тарас Шевченко - Внутрішній вигляд Софійського собору, 1846 / Михайло Сажин - Інтер’єр Софійського собору в Києві, 1854

Зейгарнік Ефект

01 Nov, 18:47


Кола Сільваші. Інфографіка

Зейгарнік Ефект

28 Oct, 18:33


Виставка НЕПОВТОРНО ЖИВІ, GOGOLFEST, вірус Параджанова, хороший іранець, Закарпатська школа живопису

У цьому епізоді огляду-реакції на події у культурі України та світу від керівника студії Аза Нізі Маза Миколи Коломійця та Зейгарнік Ефект:

🍛НЕПОВТОРНО ЖИВІ — про виставку художників та художниць з РАС та синдромом Дауна, які працюють в студії Aza Nizi Maza.
🍛GOGOLFEST у Запоріжжі. Значення фестивалю для української культури.
🍛«Колір граната» Параджанова: як ми дивимося його сьогодні. Про статтю на Лівому березі.
🍛Фестиваль «Молодість» оголосив склад журі міжнародного конкурсу. Головою став іранський режисер Мохаммад Расулоф.
🍛«Закарпатська школа живопису». Що це таке і чи існує вона.
🍛На місці провалля на території Острозької академії на Рівненщині історики виявили фрагмент підземелля.

Слухати аудіо:

Spotify
Apple Podcasts
Deezer

Зейгарнік Ефект

28 Oct, 16:48


By text – платформа для появи критичних текстів про сучасне українське мистецтво. Хочуть збирати та публікувати матеріали, що містять інтерпретації, сумніви, аналіз та оцінку культурних процесів.

Ви можете подати свій текст та самостійно обрати гонорар із 4 варіантів. 20 числа кожного місяця редакторська група обиратиме тексти. Підсумком стане друковане видання.

Команда:

Ольга Штейн – ініціаторка by text, мисткиня, кураторка, засновниця artist run space thesteinstudio, авторка подкасту Hi, it’s me, Stein.
 
Катя Хімей – магістрка філології, редакторка. Упорядниця каталогу Національного павільйону України на 18-й Бієнале архітектури у Венеції «Перед майбутнім» (видавництво IST Publishing, 2024). Авторка симпозіуму «Покоління після Нової Генерації» в межах діяльності «Театру надій та очікувань». Тимчасова учасниця мистецького колективу commercialpublicart.
 
Іванна Козаченко – незалежна кураторка, співредакторка та авторка журналу «Соломія».

Деталі в Instagram

Зейгарнік Ефект

28 Oct, 15:25


Новий день — нове інтерв'ю! Олексій Подать сходив на подкаст «Галас» та розповів там про такі речі:

+ На скільки концертів Океану Ельзи ходив Олексій Подать?
+ Навіщо він видав свій альбом саме на видавництві «ПОТОП»?
+ Як зробити інструмент з підручних шумів?
+ Як відрізнити хороший ембієнт від поганого?
+ Що не так з модулярними синтезаторами?

Слухайте альбом «лагідні стосунки зі світом на дні землі» на усіх платформах.

Зейгарнік Ефект

28 Oct, 14:07


У Львові відкрилася нова виставка в МОТ — «Beautiful Numbers» від дизайнера Стефана Загмайстера.

#постзпредоожки

Це його перша сольна експозиція в Україні з роботами, які він раніше ніде не показував.

Beautiful Numbers поєднує дизайн і статистичні дані, зокрема від ООН, Світового банку та інших глобальних і національних баз. Загмайстер перетворює цифри у візуальні форми, досліджуючи теми щастя, краси та людського прогресу.

Коли: 5 жовтня — 29 грудня

Години роботи:
пн-пт: 14:00 — 21:00
сб-нд: 11:00 — 21:00

Де: Львів, артпростір МОТ, площа Гасина

Рекомендована вартість вхідного квитка — 200 грн. Проте кожен відвідувач за бажанням може обрати більшу чи меншу суму.

Детальніше за посиланням — https://moduleoftemporality.com/exhibition/

Зейгарнік Ефект

27 Oct, 11:56


Окрім того, що Загорцев дуже цікавий український композитор 20 століття, він ще, окрім створення цікавої музики, вбив офіцера КДБ з одного удару.

Зейгарнік Ефект

26 Oct, 08:07


УКРАЇНСЬКІ LOST MEDIA | ЧАСТИНА 2

Добірне товариство, я повернувся до вас із другою серією розвідок про українські (а сьогодні — й не лише) втрачені медіа!

Буду вдячний усім за репости: зануритися в роботу з джерелами цього разу довелося глибоко, однак знаю, що ваше очікування нового відео того вартувало.

Гарного перегляду — й дякую, що залишаєтесь на зв'язку 😉

Зейгарнік Ефект

24 Oct, 09:45


Чий Гоголь? Мова, погляди, міфи та ідентичність | Чирков, Стасіневич | Запах Слова / hromadske.зміст

Кілька речей, які мені сподобались, але краще подивіться випуск:

📖Гоголь потребує вступу, розмов про мову текстів та ідентичність Гоголя.
📖Гоголь не є людиною, яка одразу явилася сформованою і такою залишилась. Взагалі, 19 століття — період становлень, а не передзаданості.
📖У той час його ідентифікували приблизно як «малоросійська гілка російської літератури».
📖Альтернатива сьогодні — «український класик російської літератури».
📖Велика війна провокує потребу простих відповідей, коли відрізається рефлексія.
📖Російськомовність не означає приналежність до російської культури. Наприклад, російськомовні повісті Шевченка.
📖Важливо контекстуалізувати і не робити зчитування з сьогоднішнього дня, бо це анахронізми.
📖Хоч це і важко не робити, не варто накладати сучасну оптику на минуле. Особливо прям сьогоднішню оптику.
📖Зведення всього до національної оптики не покриває добу першої половини 19 століття. У другій половині 19 століття — трохи краще із цим.
📖Розрізнення «культура України» та «українська культура», яке дозволить бути більш інклюзивними.
📖«Вечори» — не найкращі тексти Гоголя, натомість Шинель, Ніс та Мертві душі — вершини.
📖Культура і література зокрема не зводиться до мови. Вони зводяться до традиції. І ця українська традиція у Гоголя йде з бароко.
📖Російські критики довго закидали Гоголю, що це не російська мова. Лише після «Мертвих душ» прийняли.
📖Гоголь палив багато своїх творів (такий собі Полтавський палій).
Він тікає усюди і звідусіль, з України до Пєтєрбургу, з Пєтєрбургу до Риму, Парижу, швейцарських Женеви та Веве.
📖Основний з мотивів Гоголя - метаморфоза.

--
Суто мої думки:

«Вечори» та «Миргород» є такими само написаними та виданими російською у Петербурзі для місцевої публіки твори, як і «Пєтєрбурзькі повєсті» та «Мертві душі». Українськість українського циклу Гоголя, не більше як слідування модному і свіжому тоді напрямку романтизму, із його цікавістю до екзотики сільського життя, коли селяни потроху починали сприйматись як щось людське. Гоголь хоч і трансформується із часом, але він є тією самою людиною, сформованою українською традиційною культурою (не народну маю на увазі), передусім бароковою, тому всі твори, де немає очевидно українського, мають цього українського навіть більше. Гоголь не був селянського походження, був з української шляхти, це інше світобачення.

У цьому сенсі у «Польотах уві сні та наяву» та фільмах Кіри Муратової, «Стоп-землі» та української нової хвилі я бачу більше питомо українського, ніж у «Вечорах на хуторі біля Диканьки» 1961 року режисера Олександра Роу та навіть у «Тінях забутих предків» (бо він взагалі знятий як прекрасний колаж, естетичне переживання візуальності Гуцульщини). У музиці Сильвестрова більше українськості, ніж у Хорі імені Верьовки.

Павло Михед, літературознавець, доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу слов'янських літератур Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, ніби підтверджує мою думку:

«Гоголь продовжив розвиток естетичних ідей, що були властиві українській художній думці. Тут маємо справу з тенденцією активного входження українського матеріалу в російську літературу: і естетичних, і інтелектуальних, і ментальних форм».

Зейгарнік Ефект

24 Oct, 07:17


Напевне, це гарні новини культурної дипломатії. Сьогодні увечорі в The Ukrainian Museum у Нью-Йорку буде презентація «Посібника з деколонізації українського мистецтва». Це той музей, де нещодавно відкрилась виставка Олександри Екстер.

Ви точно багато читали про вимоги перепідписати тих митців, кого музеї підписували російськими, на українських. Але це переважно відбувалось через зовнішній тиск, якого у музеїв багато: екоактивісти, жіночі рухи, BLM, пропалестинці, українці, тибетці, та ще безліч груп, які вимагають зробити як вони кажуть.

Зрозуміло, що навіть за бажання, сил і часу розібратися із нюансами та безліччю інтересів неможливо, а просто слухати найгучніших — значить зруйнувати інституції як щось стале. Легше зробити вже таргетовані підписи для різних авдиторій, щоб задовольнити всіх.

Тому тут потрібний серйозний і стратегічний підхід, із повагою та відкритістю до адресатів. Це не просто у соцмережах безрезультатно шакалити. Тож створення такого посібника, розповсюдження у мистецьких інституціях, є дуже конструктивним. Щоправда, я його не бачив, не можу казати за зміст, і цікаво що вони загорнули у ту «деколонізацію».

Ось що пишуть в описі події:

«Значну частину історії українського мистецтва та багатьох українських художників неправильно називали російськими внаслідок поневолення України імперською Росією та Радянським Союзом. Новий путівник для музеїв, який зосереджується на деколонізації українського мистецтва та митців, планується випустити взимку 2025 року Українським інститутом у Києві, Україна. Проєкт є результатом ініціативи, яка розпочалася невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, коли збереження культурної спадщини України стало більш актуальним. Завдяки партнерству з Британською Радою, Асоціацією музеїв, ICOM UK та ICOM Ukraine посібник полегшує вирішення багатьох питань, з якими міжнародна музейна спільнота стикається у своїй роботі після вторгнення, і містить вказівки щодо ефективного виявлення, збору, дослідження, експонування, та маркування культурної спадщини України».

Зейгарнік Ефект

22 Oct, 15:27


Архітектурний рендер Великого єгипетського музею. 2024.

Георгій Нарбут. Оформлення журналу «Мистецтво». 1920.

Василь Кричевський. Заставка для дипломатичних документів УНР. 1918.

Один з будинків українського модерну у Харкові.


Трикутники властиві й українській народній культурі, а у 20 столітті — графічному дизайнові. Це знакова система, що означала «дощик» або «гроно винограду».

Зейгарнік Ефект

22 Oct, 11:51


«Поліна Райко: НЕВИДИМЕ». Презентація нової книги.

Поліна Райко, українська наївна художниця з міста Олешки Херсонської області, стала відомою в Україні та світі після воєнного злочину, – підриву росіянами греблі Каховської ГЕС, що також призвів до погкодження будинку Поліни Райко.

Цей будинок є важливим об’єктом культурної спадщини: протягом 6 останніх років свого життя (1998-2004) проста сільська жінка перетворила його на тотальну інсталяцію, якою задокументувала соє життя.

У 2005 році Центр культурного розвитку «Тотем» видав каталог робіт Поліни Райко «Дорога до Раю», який до 2024 року був єдиним виданням і основним джерелом інформації про унікальну художницю.

У 2024 році створили нову книгу. Вона доповнена новими дослідженнями, архівом малюнків Поліни Райко, який був врятований, фотографіями людей, які побували в будинку Поліни Райко.

Коли: 30 жовтня о 14:00
Де: Львів, Дзиґа

Подія у Facebook

--
Отут фільм «Рай».

Отут фільм з участю Поліни.

Зейгарнік Ефект

22 Oct, 08:16


робота Володимира Манжоса aka WaOne сьогодні виставляється на торгах Christie’s (20/21 century art)

💰продали за EUR 20160
(естімейт був EUR 6000-8000)

Зейгарнік Ефект

21 Oct, 14:19


Фестиваль БАРДАК: не тільки про кіно, але й про підтримку наших захисників

Фестиваль БАРДАК — це більше, ніж просто кіноподія. Цього року ми прагнемо зробити щось справді значуще. Ми збираємо кошти для батальйону інженерної підтримки 710-ї бригади, де служить Антон Фролов, засновник фестивалю.

Антон, як і багато інших наших воїнів, щодня працює над тим, щоб забезпечити оборону та безпеку країни. Його робота у батальйоні інженерної підтримки надзвичайно важлива, але для ефективного виконання завдань необхідна допомога. Ми закликаємо всіх, хто небайдужий, долучитися до збору коштів для цієї критичної ланки нашої армії.

Приходьте на фестиваль, дивіться фільми, беріть участь у наших заходах, але найголовніше — допоможіть підтримати тих, хто підтримує нас!

Разом до перемоги!

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/TLdMs37ME
💳Номер картки банки
5375 4112 1367 6252
🔗 Посилання на конверт:
https://www.privat24.ua/send/bv27r
Номер картки конверта
4149 4992 6107 7455
PayPal: [email protected]

Зейгарнік Ефект

21 Oct, 14:18


📽 Фестиваль БАРДАК – короткометражне незалежне українське кіно!

🎬 Дата та час: відкриття сьогодні, 21 жовтня о 19:00
📍 Місце: простір ДРУК, Гончарівський бульвар 10/2

Запрошуємо на вечір захоплюючих фільмів від українських режисерів, що створюють незалежне кіно, яке не залишить вас байдужими.

🍷 Перед показом відбудеться невеличкий вітальний фуршет – чудова нагода поспілкуватися та підготуватися до перегляду.

Не пропустить вечір кіно, натхнення і гарного настрою!

Реєстрація https://linktr.ee/bardakfest

Зейгарнік Ефект

19 Oct, 08:14


І все ж, як сказав Борис Філоненко у розмові про фільм Будинок «Слово»: «це взагалі відкрите питання, чи потрібно сьогодні знімати художнє кіно». особливо на історичні теми.

Зейгарнік Ефект

19 Oct, 08:14


трейлер біографічної стрічки "Малевич" опублікувала кінокомпанія 435 Films Distribution

прем'єра фільму планується на 2025 рік

(більше про фільм написали колеги з УП Культура)

Зейгарнік Ефект

19 Oct, 08:12


ВОЛОДИМИР ЗАГОРЦЕВ Фортеп‘янова творчість. З нагоди 80-річчя від дня народження композитора

27.10.2024. Музей Ханенків. Вул. Терещенківська, 15-17

У неділю 27 жовтня 2024 року о 16:00 в день 80-літнього ювілею останнього учня Бориса Лятошинського видатного українського композитора сучасної класичної музики Володимира Загорцева (*27. X. 1944, Київ – †30. XI. 2010, Київ) у виконанні піаніста Євгена Громова вперше прозвучить увесь фортеп‘яновий доробок майстра. Вкрай насичена і змістовна монологічна програма-портрет з максимальною повнотою презентує усі без виключення періоди творчості і композиційно-стилістичні зміни становлення і розвитку творчої манери митця протягом його життя.

Того ж дня безпосередньо перед концертом о 14:30 композитор і музикознавець Олексій Войтенко, автор численних публікацій про життя та творчість Загорцева, що є також редактором-упорядником книги «In Memoriam. Композитор Володимир Загорцев. Статті, листи, спогади. Матеріали до біографії» (2021), проведе у Великій вітальні Музею Ханенків вступну зустріч з публікою, протягом якої познайомить слухачів з життєвим і творчим шляхом одного з найсамобутніших творців високої української музики другої половини ХХ сторіччя.


Програма:

Ритми
(перша редакція 1967) Віталію Годзяцькому
Сонатина (квітень 1964) у двох частинах
Соната №2 «Гра рефренів» (1970/1999) Ульріху Леєндеккеру у двох частинах
Три епітафії (1998)
1. Едісону Денисову
2. Сергію Вакуленку
3. Ларисі Бондаренко

Антракт

Ритми (друга редакція 1967/1969) Віталію Годзяцькому
Соната №1 (1980-81) у трьох частинах

https://www.facebook.com/events/426150073848716?ref=newsfeed

Зейгарнік Ефект

18 Oct, 05:06


Оголошені лауреати сьомої Національної премії кінокритиків «Кіноколо» 🧡

Традиційно переможців оголосили на церемонії нагородження у день відкриття фестивалю «Київський тиждень критики».

Список лауреатів Національної премії кінокритиків «Кіноколо»:

🏆 Найкращий повнометражний ігровий фільм
• «Сірі бджоли», режисер Дмитро Мойсеєв, продюсерка Іванна Дядюра.

🏆 Найкраща режисура
• Дмитро Мойсеєв («Сірі бджоли»).

🏆 Найкраща акторка
• Олена Узлюк («Уроки толерантності»).

🏆 Найкращий актор
• Віктор Жданов («Сірі бджоли»).

🏆 Найкращий сценарій фільму
• Алла Тютюнник, Роман Бондарчук, Дарʼя Аверченко («Редакція»).

🏆 Відкриття року
• «Фрагменти льоду», режисерка Марія Стоянова.

🏆 Найкращий повнометражний документальний фільм
• «Фрагменти льоду», режисерка Марія Стоянова, продюсери Аліна Горлова, Максим Наконечний.

🏆 Найкращий короткометражний документальний фільм
• «Там, де закінчується Росія», режисер Олексій Радинський, продюсерка Люба Кнорозок.

🏆 Найкращий короткометражний ігровий фільм
• «Додаткові сцени», режисери Роман Хімей, Ярема Малащук, продюсер Віктор Шевченко.

🏆 Найкращий анімаційний фільм
• «Я померла в Ірпені», режисерка Анастасія Фалілеєва, продюсери Анастасія Фалілеєва, Мартін Вандас, Юрай Красногорськи.

🏆 За досягнення
• Ольга Бірзул, книга «Твоя книга про кіно».

Перед врученням нагород організатори Премії вшанували кінематографістів, які загинули у війні проти росії.

🧡 Вже втретє Церемонія нагородження пройшла в етері телеканалу «Суспільне Культура».

Організатори Національної премії кінокритиків «Кіноколо»: Спілка кінокритиків України, Асоціація «Сприяння розвитку кінематографа в Україні — дивись українське!» та кінокомпанія «Артхаус Трафік».

Зейгарнік Ефект

16 Oct, 19:00


«Харків — дім фотографів-бунтарів», короткометражний серіал про Харківську школу фотографії, сьогодні вийшов на Arte.tv

За посиланням — відео мовами оригіналу.

Зейгарнік Ефект

15 Oct, 15:51


Сильвестров, Лопатинський, Вацлав Пісвейц, неготовність зшивати світ, зворотні реституції

У цьому епізоді огляду-реакції на події у культурі України та світу від керівника студії Аза Нізі Маза Миколи Коломійця та Зейгарнік Ефект:

🍛Виповнилось 87 років композитору Валентину Сильвестрову.
🍛Киянин Роман Лопатинський став переможцем фортепіанної секції Міжнародного конкурсу імені Джордже Енеску 2024 у Бухаресті. Переграв двох росіян. Переміг Брамсом.
🍛Про Вацлава Пісвейца — художника, що розбив скульптуру Ай Вейвея, і той образився, що колись нападав на Марину Абрамович, яка не образилась, а також про інші його акції.
🍛З різними поглядами дивитись в одну точку. Про неготовність зшивати світ та обладунки, які варто вдягати на наші тонкі шкіри.
🍛Тибетська cultural advocacy професійно відреагували на дії паризького музею після повідомлення про те, що тибетські експонати були перейменовані на китайські відповідники.
🍛Зворотні реституції. Met зберігатиме артефакти, нещодавно повернуті Ємену в рамках поточної угоди про позику.
🍛Подарунки — віддарунки. Спадкоємці голландського директора музею Авраама Бредіуса подали судовий позов із вимогою повернути родині картини Рембрандта, які він пожертвував музею Мауріцгейс в Гаазі, бо їх там не експонують.які варто вдягати на наші тонкі шкіри.

Слухати аудіо:

Spotify
Apple Podcasts
Deezer

Зейгарнік Ефект

15 Oct, 14:28


Київ
17 жовтня старт продажу вінілу Liebestod — мого спільного музичного альбому з Олегом Шпудейком. Лейбл — Kyiv Dispatch від агенції Ухо. У візуальному оформленні роботи Іллі Ісупова і Каті Лібкінд, дизайнерка Даша Подольцева.

четвер, 17 жовтня 18:30-22:00 презентація альбому і мій музичний сет в просторі Або на Кудрявці. Вхід вільний, платівки показуємо і продаємо.

Де можна буде купити вініл? Замовити на сайті лейблу або фізично придбати в Або

17-19 жовтня поряд з Або, в цистерновому залі колишнього заводу на Кудрявці, працюватиме моя квадрафонічна інсталяція, побудована на матеріалах альбому.

Зейгарнік Ефект

15 Oct, 09:18


Моцарт австрійський батько та Моцарт український син у скульптурах.

1) Markus Lüpertz, "Hommage to Mozart" (2005). Зальцбурґ, місце народження Вольфґанґа Амадея Моцарта.

2) Sebastian Schweikert, Franz Xaver Mozart (2021). Львів, де син, Франц-Ксавер-Вольфґанґ Моцарт, провів 30 років, навчав музиці, організував перший світський хоровий колектив, здійснював постановки п'єс, очолював заснований ним музичний хор святої Цецилії, до якого ввійшло 400 аматорів хорового співу. На базі цього хорового колективу Моцарт-молодший створив музичне товариство святої Цецилії, а також інститут співу, що фактично став першою музичною школою у місті.

Зейгарнік Ефект

15 Oct, 05:44


💃 GogolFest повертається

Цього разу фест пройде з 18 по 20 жовтня у Запоріжжі та буде присвячений Покрові. У програмі — Паліндром, Renie Cares, Пиріг і Батіг та інші, а також театрально-перформативна програма та інсталяції.

Посилання на квитки залишили у нашому матеріалі.

🎵 Лірум – ваш безпечний вхід у світ української культури в Телеграмі | Інстаграмі | TikTok | X | Фейсбуці | Ютубі

Зейгарнік Ефект

14 Oct, 18:40


Відкриття виставки «Антитекст» від Харківського ЛітМузею у Кельні вже сьогодні.

Нагадайте німецьким друзям про цю подію й запрошуйте дізнаватися про історію української літератури під радянським тоталітарним режимом.

👉 Підписатися на Читомо в телеграмі

Зейгарнік Ефект

14 Oct, 11:22


Про реальність ТЦК та СП — новий текст Дмитра Зайця.

«У репертуар почуттів сучасного українського чоловіка, що не вступив до війська, за роки війни увійшло знання того, що світ в якому він живе, є світ ТЦК, з чекпоїнтами, цифровим контролем, рейдами, пастками, системи оповіщення, укриттями, спільнотами прихистку та іншим чітко окресленими об’єктами, серед яких вони переміщуються, які чинять їм опір, на які вони можуть спиратися, або на які вони можуть впливати самі».

Читати

---
Від себе додам, що військові на передовій не винні у поведінці та діях окремих представників, так само як політиків, медіа, інфлюенсерів та коментаторів у соцмережах. Тому дуже важливо продовжувати підтримувати військових, бо окупанти не пожаліють нікого.

Зейгарнік Ефект

11 Oct, 17:31


Йоу! Ті з вас, хто вже встиг прочитати п'ятий випуск журналу ПОТОП, мабуть звернули увагу на свіжі тексти нашого нового автора Марка «Пустунчика» Гришая. Так от, на основі своєї статті про український реп 90-00х Марк прочитає лекцію у культовому кінотеатрі Кіно42. Також на лекції буде присутній Вінстон Вон, який із радістю відповість на ті питання про журнал, які ви не знали, кому поставити. Для тих, хто ще не встиг ознайомитися зі статтями Марка, Вінстона та інших авторів, буде унікальна можливість купити примірник журналу!

Квитки за посиланням

Зейгарнік Ефект

11 Oct, 13:47


Є й хороші новини. Про Харківську школу фотографію виходить серія короткометражок. Цитую Надію Бернар-Ковальчук:

«З радістю повідомляю, що результати зусиль нашої міжнародної команди незабаром будуть доступні для публіки. Серія короткометражних фільмів, за замовленням Аrte TV — «Харків: столиця повстанської фотографії» — це, перш за все, робота талановитого українського режисера Olya Chernykh . Це також результат французько-українського діалогу та співпраці — професійної, інституційної та творчої. Природно, цей проект був би неможливий без довіри та підтримки всіх митців, яким я дуже вдячна. Більшість фотографій, представлені у фільмах, походять з колекції Museum of Kharkiv School of Photography

Фільми будуть доступні на платформі Arte TV з наступної середи, 16 жовтня.

Olya Chernykh
Karina Kostyna
Margaux Deveugle
Alexis Courtois
Alice Bocc
Denys Lisovets
Sergiy Lebedynskyy
Pablo Carrayol
Alexandra De Viveiros
Vita Mikhailov
Татьяна Павлова
Roman Pyatkovka
Igor Manko
Misha Pedan
Volodymyr Starko
Boris Redko
Serg Bratkov
Vladyslav Krasnoshchok
Bella Logachova
Mykola Ridnyi

Зейгарнік Ефект

11 Oct, 12:32


Ну як так

Зейгарнік Ефект

11 Oct, 12:32


Зеленський подарував Папі Римському під час зустрічі у Ватикані картину «Різанина в Бучі: Історія Марічки» Володимира Козюка, присвячену подіям у Бучі під час окупації міста Росією

Зейгарнік Ефект

11 Oct, 10:59


Чи можна насолоджуватися гірким смаком у «прямому ефірі»? Постійно? Запрошуємо дізнатися про це на відкритті групової виставки сучасного мистецтва «ПОЛИН».

Чотири міні-експозиції під кураторством Олексія Комарницького, який також є одним з авторів виставки, продемонструють маргінальне мистецтво нашого міста, втілене у фотопортретних, вуличних роботах та живописі.

Презентуються експозиції:

«Junky»
«Крок вниз»
«ВДР»
«Бідність у великому місті»

Автори: Олексій Комарницький, Данило Скляров, Іван Сливка, Вал Яку.
Намагаючись відтворити по крихтах реальність, ми іноді стикаємося з наслідками. Реальність переслідує нас, захоплює, робить сюрпризи. Іноді не дуже приємні. Як і сама реальність.
У реальності насправді гіркий смак. Як у парацетамолу, якщо довго тримати його в роті. Як у настоянки полину, як у абсенту.

Роботи художників спрямовані цього разу не на те, щоб показати візуальну картинку, а щоб передати смак робіт у роті та викликати у глядачів синестезію.

Відкриття: 12.10, 17:00
Тривалість: 12.10 - 27.10