Традиційні страви до Різдва в Україні (маленька енциклопедія)
Друзі, пропоную вам збірний образ 12 страв до Святої Вечері. Дуже сподіваюся, що це надихне вас приготувати або порівняти із тими стравами які готують у вашій родині.
Почнімо із трьох головних страв, які мають важливе сакральне значення:
1. Кутя. Варять її з пшениці, ячменю чи рису.
2. Узвар, вар, озвар. Його завжди подають на стіл у парі з кутею.
3. Хліб, обрядові хліби до Різдва звуться й виглядають по-різному. Але, здається, саме в Колача є всі шанси стати сучасним візуальним образом Різдва в Україні. Звичайно, печуть ще струцлі, лежні, карачуни, книші, колачі які звуть "Рожество", книші з душею.
Саме ці три гастрономічні елементи мають давні традиції та глибокий символізм. Всі інші страви готують вже залежно від доступності продуктів й вподобань ґаздині та родини. Й не обов'язково їх має бути саме 12, це вже більш пізня традиція яка набула популярності в останні десятиліття.
4. Гарячі пісні юшки: борщ з рибою, квасолева юшка, росівниця, капусняк, борщ із пшоном, борщик з вушками, грибна юшка.
5. Вареники з капустою, гречкою та грибами, грибами, сушнею, маком. Можемо побачити, що вареники із сушнею вже практично зникли, натомість вареники з картоплею та смаженою цибулькою - національний хіт, який смакує майже кожному.
6. Варений біб, квасоля, горох заправлені олією. Ці типи страви з нашого святкового столу витіснила картопелька. Щоправда, квасоля тримає свої позиції в інших стравах: борщі та новинці ХХ століття вінегреті.
7. Голубці, як і вареники, готують із різними пісними начинками: грибами, кукурудзяною крупою, пшоном, гречкою та навіть картоплею.
8. Гриби. Їх до Святвечора в минулому подавали не у всіх регіонах, але в більшості це були смажені, солені гриби чи страви з них. До прикладу, - підпалка яку подають як окрему страву, вона добре смакує із вареним горохом.
9. Городину: ріпу, буряк, капусту - подавали вареними чи тушкованими. Тут ми бачимо, що на сучасному святвечірньому столі стали популярні нові салати чи овочеві нарізки, ну й вінегрет. Хоча, ось цікавий варіант зимового гуцульського салату Варя який вперше згадується у ХІХ столітті.
10. Риба тушкована, смажена чи варена. Це міг бути линок, карась, в'юн. В сьогоденні все більше зустрічаємо смаженого хека чи інших видів морської риби.
11. Садовина. Безумовно, досить поширеною святковою стравою були зварені грушки й сливки, які подавались у мисочці окремо. Зараз же можемо побачити, що до святкового столу купують переважно свіжі фрукти. Яблука, груші, сливи сусідять із мандаринами, бананами, ананасами, виноградом тощо.
11. Печиво; і воно різне. Пироги та пиріжки з різними начинками, а ще пампухи та вергуни, панянки й горішки, які напікали спеціально до свят, аби обдаровувати ними колядників та гостей.
А от щодо символіки кожної страви - будьте обережні, не примножуйте дурниць, що ширяться мережею.