🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня @yizhakultura Channel on Telegram

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

@yizhakultura


♨️ канал проекту про гастрономічну культуру України https://yizhakultura.com/

👉 реклама https://telegra.ph/hvilinka-reklami-na-izhakulturapuls-09-20

👉 пишіть, говоріть @OlenaBraichenko

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня (Ukrainian)

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня - це канал проекту про гастрономічну культуру України. Щодня ви зможете отримати цікаву і корисну інформацію про традиційні страви, рецепти, та історію української кухні. Наша мета - популяризувати українську кулінарію як частину культурного спадку країни. Незалежно від того, чи ви вже знайомі з українською кухнею, чи тільки починаєте відкривати для себе нові страви, наш канал стане корисним джерелом інформації. Долучайтесь до нашого каналу ЇZHAKULTURA. Щодня і дізнавайтесь більше про українську гастрономічну культуру! Для отримання додаткової інформації або реклами звертайтесь до адміністратора каналу @OlenaBraichenko.

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

03 Jan, 10:21


Питання кулінарної дипломатії ще донедавна практично не звучали у медійному просторі України. А я й не підозрювала, що стану частиною голосів від України які будуть доносити про нашу спадщину, історію та культурні контексти через страви, кулінарні практики та харчову поведінку.

За ці кілька років мені довелось дуже швидко набувати нового досвіду публічних виступів для іноземної аудиторії та українців які живуть в інших країнах. Кожного разу, я собі ставлю за мету, не розповісти щось цікаве й дивовижне про нашу кухню, а на прикладі страв окреслити різні регіони, пояснити через наші кулінарні звички вплив радянської політики, описати як і чому змінюються наші харчові практики в умовах війни та показати наскільки ми є життєстійкими

У цьому інтерв'ю з Леною Чіченіною у мене була змога поділитись мріями та сумнівами, спостереженнями та власним баченням того, що таке кулінарна дипломатія та як би це могло працювати.

Короткі тези розмови:

✔️ те чому кулінарна дипломатія це хороший інструмент навіть для країни, що у війні
✔️ що може розповісти про країну всім знайома страва борщ
✔️ сало, й що ми про нього знаємо
✔️ хто платив всі ці роки за мої поїздки з презентацією української кухні в різних країнах
✔️ наслідки радянської доби у сприйнятті національних кулінарних традицій

📌 А послухати/подивитись можна за цим лінком https://www.youtube.com/watch?v=4qxBM403gsM&t=1445s

☝️Рекомендую слухати під час приготування якоїсь страви))))

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

30 Dec, 20:26


Складу свій маленький персональний список приємних подарунків до НР від українських виробників
(знаю, треба було це раніше робити, ну але шо вже)

1. Книжки артзаписники Весна+Осінь - завжди гарна ідея
2. Ігристе від української виноробні GRANDE VALLÉE
3. Вино Артанія від Бейкуш
4. Шоколад від Sisters A CHOCOLATE
5. Бузиновий оцет від Brave bee
6. Бесарабські спеції
7. Кава від Yakava
8. Порцеляна від студії Майстренко
9. Щось м'ясне, до прикладу мацик від Поліські делікатеси
10. Щось сирне, до прикладу бринза від Фрумушика Нова
11. Або підписку на щомісячні бокси смачного із Закарпаття від Катран
12. Терта ружа від Пані Стефи й Льолі Ланди
13. Капучино з ячменю від Смак Життя

👇👇👇
Доповнюйте у коментарях ваші улюблені й цікаві продукти

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

30 Dec, 13:59


Чудова збірка яка просто, коротко, але не поверхнево розповідає про цикл українських зимових свят

Дуже гарні ілюстрації і структурована інформація

Я писала розділ про їжу ☺️

Завантажити й погортати можна за цим посиланням https://vytoky.com/series/vytoky-putivnyk-ukrayinskymy-zvychaya/

Путівник створено Zagoriy Foundation

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

24 Dec, 06:06


Тут мене звинувачують у руйнуванні традицій, що кумедно само по собі))))

Але чому тіки я маю це читати, з вами теж вирішила поділитись, проте також хочу скажу наступне

1. Ці роки я дуже свідомо багато говорю, що 12 страв не є обов'язковими до Різдва та Святої Вечері. Так у багатьох етнографічних джерелах ви знайдете багато про символічність і важливість 12 страв.

2. Але свідчення респондентів та досвід показують, що так не завжди буває, навіть у хрестоматійно романтизовані часи традиційного суспільства ХІХ ст. До всього ж у працях етнографів я теж зустрічала про 3, 7 чи 9 страв до Різдва

3. Я хочу, аби українські традиції жили й були природньою частиною сучасного життя, а не сторінкою у підручнику

4. Ваше Різдво, не перестане бути Різдвом навіть якщо ви приготуєте лише кутю, узвар і кілька страв й ваше Різдво не стане меншим Різдвом якщо ви замовите кутю й саяткові страви у ресторані

5. Хочу аби пізнання й збереження традицій приносило світло й радість, а не відчуття провини

Ваша руйнівниця традицій 😘

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

24 Dec, 05:55


Традиційні страви до Різдва в Україні (маленька енциклопедія)

Друзі, пропоную вам збірний образ 12 страв до Святої Вечері. Дуже сподіваюся, що це надихне вас приготувати або порівняти із тими стравами які готують у вашій родині.

Почнімо із трьох головних страв, які мають важливе сакральне значення:
1. Кутя. Варять її з пшениці, ячменю чи рису.
2. Узвар, вар, озвар. Його завжди подають на стіл у парі з кутею.
3. Хліб, обрядові хліби до Різдва звуться й виглядають по-різному. Але, здається, саме в Колача є всі шанси стати сучасним візуальним образом Різдва в Україні. Звичайно, печуть ще струцлі, лежні, карачуни, книші, колачі які звуть "Рожество", книші з душею.

Саме ці три гастрономічні елементи мають давні традиції та глибокий символізм. Всі інші страви готують вже залежно від доступності продуктів й вподобань ґаздині та родини. Й не обов'язково їх має бути саме 12, це вже більш пізня традиція яка набула популярності в останні десятиліття.

4. Гарячі пісні юшки: борщ з рибою, квасолева юшка, росівниця, капусняк, борщ із пшоном, борщик з вушками, грибна юшка.
5. Вареники з капустою, гречкою та грибами, грибами, сушнею, маком. Можемо побачити, що вареники із сушнею вже практично зникли, натомість вареники з картоплею та смаженою цибулькою - національний хіт, який смакує майже кожному.
6. Варений біб, квасоля, горох заправлені олією. Ці типи страви з нашого святкового столу витіснила картопелька. Щоправда, квасоля тримає свої позиції в інших стравах: борщі та новинці ХХ століття вінегреті.
7. Голубці, як і вареники, готують із різними пісними начинками: грибами, кукурудзяною крупою, пшоном, гречкою та навіть картоплею.
8. Гриби. Їх до Святвечора в минулому подавали не у всіх регіонах, але в більшості це були смажені, солені гриби чи страви з них. До прикладу, - підпалка яку подають як окрему страву, вона добре смакує із вареним горохом.
9. Городину: ріпу, буряк, капусту - подавали вареними чи тушкованими. Тут ми бачимо, що на сучасному святвечірньому столі стали популярні нові салати чи овочеві нарізки, ну й вінегрет. Хоча, ось цікавий варіант зимового гуцульського салату Варя який вперше згадується у ХІХ столітті.
10. Риба тушкована, смажена чи варена. Це міг бути линок, карась, в'юн. В сьогоденні все більше зустрічаємо смаженого хека чи інших видів морської риби.
11. Садовина. Безумовно, досить поширеною святковою стравою були зварені грушки й сливки, які подавались у мисочці окремо. Зараз же можемо побачити, що до святкового столу купують переважно свіжі фрукти. Яблука, груші, сливи сусідять із мандаринами, бананами, ананасами, виноградом тощо.
11. Печиво; і воно різне. Пироги та пиріжки з різними начинками, а ще пампухи та вергуни, панянки й горішки, які напікали спеціально до свят, аби обдаровувати ними колядників та гостей.

А от щодо символіки кожної страви - будьте обережні, не примножуйте дурниць, що ширяться мережею.

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

23 Dec, 08:42


"Смак свободи" проєкт для адвокації визволення військовополонених

Ідея проекту полягає у тому, аби активізувати поширення інформації за кордоном про проблеми українських військовополонених.

Умови участі:
Взяти участь можуть ветерани й ветеранки.
Для цього потрібно запропонувати рецепт смаколика (тільки без горіхів‼️) який може стати символом підтримки визволення військовополонених

Як це буде!
Смаколик переможець буде продаватись в американській пекарні Dog Tag
автор чи авторка поїдуть до США аби активізувати міжнародну спільноту до підтримки звільнення українських захисників та захисниць
Кожен смаколик який буде продаватись у США буде супроводжувати листівка з історією ветерана чи ветеранки які повернулись із полону

❤️ заповнюйте анкету тут, знайдіть будь ласка час,згадайте родинні рецепти тістечок, печива, або можливо у вас є авторський рецепт, подумайте над стравами печива, тістечка, яке готують у вашому регіоні

Організатори: Серце Азовсталі та 1+1 Україна

📌 До 27 грудня заповнюйте анкету

Я хвилююсь, бо буду у журі, яке визначатиме переможця. Хочеться, аби страва переможець стала хітом, полюбилась американцям й це посилювало нашу присутність у іншій країні

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

16 Dec, 12:51


17 грудня буде РестоХалепа в закладі HRAM з класними спікерами у форматі FuckUps nights, де ресторатори поділяться своїми факапами та історіями, як з них виходили.

Будуть історії від Іллі Сьоміна, Дмитра Кравченка з Bimbo та Насті Балабанової з кафе Sereda.

більше інфо, де, коли і як на каналі Реве та стогне ресторатор, приходьте 😊
https://t.me/restorator_reve/4189

Квиток: 750 грн, кошти йдуть на благодійний збір для війська

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

16 Dec, 09:28


От готуєшся до інтерв'ю, систематизуєш страви за регіонами, шукаєш щось цікаве та нове про традиції святкування Різдва в Україні, аналізуєш, що змінюється ...

а потім виходить сюжет й всі говорять тільки про те, чи можна готувати і їсти в церкві

https://youtu.be/5JD2cYnmXKI?si=8M5R2qUdrJTxM3Zt

Для тих хто не бачив випуск, ми писали випуск з Акімом в книгарні, до трапезної я не дійшла. Але через технічні питання, а не ідеологічні

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

09 Dec, 18:34


Кілька слів про локальні мексиканські страви, звісно дуже суб'єктивно й у форматі репортажу, а не якогось там загального огляду

1. Кукурдза скрізь: на ній смажать, з неї печуть хліб, її додають в юшки. Але це далеко не та кукурудза яку ми звикли їсти. Вона не солодка, й більше схожа на ту, яку їли в Україні до появи солодких "бондюелівських" сортів

2. Тако - це тисячі варіантів як можна щось /м'ясо, овочі, сир/ загорнути у кукурдзяний млинець та полити соусом

3. Не вся мексиканська їжа супер гостра, а ще.... Гострота буває теж різною, мексиканська мені більше гірка, ніж кисло-гостра як у тайській кухні.

4. Соуси - о це мені дуже й дуже подобається, як ти можеш завдяки кільком соусам змінювати смак кожної страви. Такі кулінарні конструктори мені дуже імпонують. Я поки не розібралась як і з чого готують соуси, але вони класні

5. Солодке - тут дуже люблять солодке, кокосові тістечка, солодкі сиропи, солодкі напої подобаються місцевим мешканцям

6. Текіла - справжню класну текілу роблять тільки із синіх агав яким 10-15 років

7. Мексиканська кухня м'ясна, м'ясо тут люблять: яловичину, козлятину, баранину та курятину. Його смажать чи варять шматками, подрібнюють й загортають у такоси

8. Вчора вдалось проїхатись біля 3-х годин різними селами, городів люди не тримають, а от худоби скрізь багато. Бачила дівчинку років 8 яка сидячи на коні гнала невеличку череду корів. Ви б бачили, як вона це вправно робить.

Ходіть в інстаграм Їжакультури там є відео про трушну вуличну їжу. Там на фото є те, що я замовила - смажені яловичі кишки 🫣. Мам все гаразд, це моя робота - пробувати все)

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

08 Dec, 13:33


Мексика

Значить ми з Віталієм Гуралевичем кілька днів у Мексиці. Купу відео закидаю в сторіз Інстаграм, ходіть дивитись

З хорошого, один заклад в Мехіко після вчорашньої вечері бере в меню борщ та котлету по-київські

Чомусь моє ім'я Олена виявилось складним для вимови, тому місцеві називають мене Оленка, це дуже мило 😊

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

06 Dec, 07:15


Мультисенсорність в гастрономії.

Нарешті дійшли руки поділитись із вами кількома тезами із спільного виступу з Максом Корзуном на Creative Chefs Summit у Львові. Цього разу говорили про мультисенсорність

Відчуваю, що у розмовах про страви й смаки, кулінарні традиції мені хочеться опиратись не лише на історію, традиції, фольклор й культурний контекст, але й на роботи присвячені нашій біології, роботі мозку, гормонів й т.д.

Питання мультисенсорності у їжі якраз про це. Якщо коротко то сенс у тому, що їжа, її споживання викликає емоції, переживання й може дуже добре закарбовуватись у пам'яті. Тобто все що треба аби ваша звана вечеря запам'яталась на довго.

Завдяки чому їжа може викликати надзвичайні, драматичні реакції?
✔️ завдяки зовнішнім звукам
✔️ завдяки звукам їжі (хрускіт)
✔️ візуальним знаками, кольорами, текстам
✔️ форма (до прикладу страви круглої форми сприймаються як більш солодкі), гармонія чи контраст форми й кольору
✔️ очікування й реальність, коли їжа виглядає по одному, а смакує інакше
✔️ оригінальність смаку
✔️ аромат який йде не лише від страви, але й загалом є у кімнаті/залі
✔️ атмосферою, тобто хто поруч нас знаходиться, про що йде мова за столом

Ми готували ліниві вареники під хмаркою солодкої вати, яку подавали під музичне інтро з Українського Радіо

Страва гра "Гребінці з різотто" тобто тут ми качали морську тему, й все було б нічого, але замість гребінця були яловичі тестикули. Ідея не в тому, щоб замінити дорогий продукт дешевому, а в тому аби показати гру нашого мозку й те наскільки ми можемо довіряти нашим органам чуття. Справа в тім, що за текстурою смажені гребінці й тестикули схожі, як і за смаком. Зрештою й те й те є чистим білком

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

05 Dec, 14:01


Ще більше рибних страв та страв із морепродуктів у ресторані ЇshFish.

Сальваторе Де Віво – бренд-шеф закладу розробив нове меню для ресторану. Шеф працював у різних країнах світу (Нідерландах, Німеччині, США, Туреччині). У 2007 році приїхав в Україну та працював у Da Vinci Fish Club та Radisson Blu.

Шеф віддає перевагу поєднанню сезонних овочів та фруктів із дарами моря, створюючи переважно страви середземноморської кухні, ретельно стежачи за якістю та свіжістю всіх продуктів.

🐠 Що у першу чергу варто спробувати у закладі?
✔️тартар з тунця з соусом на кокосовому молоці
✔️дорадо на пюре з квасолі

🌶у меню ви також знайдете декілька страв азійської кухні

📍 Київ, Велика Васильківська, 60
📞 +380 67 245 88 30

#хвилинка_реклами на їжакультурі

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

03 Dec, 20:27


Як бачите мій імпульс із вотсапом поки не приніс успіху

Але я сподіваюсь, що розберусь і з цим, а може й ні. Таке все непевне у цьому світі

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

02 Dec, 17:57


Зима для мене це ще й старт однієї з найулюбленіших страв - печеної в кожушках картоплі. Ідеально до неї пасує гуцульська бриндзя, домашня олія та квашені огірки, помідори та капуста (як організую таку вечерю скину й фото). Відгукніться хто теж таке любить?

Аби картопляні вечері були наповнені змістом, саме час прочитати матеріал Вадима Назаренка про історію поширення любові до картоплі на Наддніпрянщині.

Ось кілька цікавих фактів із матеріалу про харчові звички 18 ст:
✔️ Жителі Батурина мазепинських часів найбільше споживали яловичини, свинина ж була на третьому місці після баранини
✔️ Основою харчової піраміди тогочасного населення було жито, гречка, просо (з нього роблять пшоно) і пшениця
✔️На території Наддніпрянщини картопля з’являється в середині XVIII століття. Етнографічні джерела ХІХ століття містять інформацію про те, що населення не завжди охоче бралося вирощувати новий овоч, але серйозного опору вирощуванню картоплі не було.
✔️Спочатку картоплю вживали вареною і печеною. З неї пробували пекти хліб. У цьому не було нічого дивного, адже в суспільстві, де хліб і каша були основними наїдками, нові продукти перевіряли на можливість випікання з них хліба.
✔️ Менший успіх мала картопля у південних губерніях, де переважало товарне виробництва зерна. Там у другій половині ХІХ століття картоплю вирощували тільки жителі міст та німецькі колоністи

#їжакультура #історія_їжі

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

29 Nov, 11:33


Мої подаруночки з Creative Chefs Summit

Соєві соуси, каррі пасти та всілякі інші класні штуки від компанії Морський Дім, дуже люблю кілька позицій товарів щоб додавати у своє меню смаків із різних кухонь світу

Новорічний набір хелсі солодощів, печива та навіть куті від Смак Життя, а головне моє улюблене капуччіно з ячменю

Набір кримськотатарських солодощів які робить Леране у етно кафе Кримський Дворик у Львові

І найцінніше це змога спілкуватися та обійматись

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

26 Nov, 08:14


Сьогодні виступаю з Максом Ккорзуном на Creative Chefs Summit, ну й покажу вам гримерку 🙃

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

25 Nov, 16:46


Ми ж тут всі свої?

У нас сьогодні стартанув передпродаж дуже важливої книжки для історії гастрономічної культури України, це збірник близько 1000 рецептів 16-18 століття.

Я про книгу ще писатиму, бо її створення це довгий шлях у більш ніж 4 роки, а зараз передісторія.

Значить знаходжу я в архіві Інституту Рукопису картку збірки рецептів і замовляю справу. Мені приходить відмова, я чекаю місяць, мій інтерес і бажання взяти в руки рукопис стає все сильнішим. Але мені не видають, пояснюючи це тим, що з рукописом працює їхня колега.

Я прошу (це дуже делікатне слово до моїх дій))) аби мені дали хоч потримати той рукопис (а в думках я вже уявляю як виписую ті всі рецепти). Приходжу в назначений день беру до рук папку..... й розумію, що всі записи не просто польською, а старопольською. Тож мені щоб прочитати ні життя, ні нервів не вистачить

Так я познайомилась зі Світланою Булатовою яка власне й працювала над рукописом разом із польським дослідником Ярославом Думановським, ми навіть записали ефір на Радіо про взаємовпливи кулінарних традицій, а пані Світлана підготувала кілька статтей для нашого сайту.

Книжка на основі рукопису вийшла вперше в Польщі (чому я сильно заздрила), ми про це писали (не про мою заздрість, а про книжку), а тепер уявіть ця книга буде українською у нашому видавництві. Завдяки підтримці Посольства Республіки Польща у Києві, Польського Інституту у Києві та партнерству з Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

23 Nov, 09:15


Кажіть хто з вас їв козелець?

А я накидаю згодом трохи цитат де я зустрічала це коріння

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

22 Nov, 15:41


Чергове відключення світла, а я до вас із запитанням

От у дуже багатьох джерелах постійно є згадки пор сочевицю, поруч із гречкою, пшоном, квасолею, горохом. І якщо у пізніших кулінарних книжках ХІХ-ХХ повно рецептів страв із усіма вищезгаданими інгредієнтами, то з сочевицею практично немає.

Де ділась сочевиця?

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

21 Nov, 14:47


🥟 Вареники стають трендом 2025 року. Читаючи звіти трендсетерів гастрономічної галузі, наштовхнулась на матеріал у якому йдеться про те, що вареники будуть набувати ще більшої популярності у 2025 році, як універсальна їжа, яка може бути різного розміру з найнеочікуванішими начинками та соусами. Окрім того, варенички чудово вписуються у вуличну їжу. Звісно в усіх цих звітах мова йде про загальний запит на dumpling які подають смаженими, вареними на пару чи у воді. Цю назву використовують для найрізноманітніших виробів з тіста та начинки, які можна знайти ледь чи не у кожній країні, зі своїми особливостями форми, смаку та техніки приготування

Тож частина нашої кулінарної традиції ідеально вписується у світовий тренд. А відтак це чудова нагода розповісти про варенички тм Вареній, які мені сьогодні на тест надіслала компанія 😊

Моїми найулюбленішими варениками є звісно вареники з вишнями та вареники із солоним сиром з засмажкою із цибулею та шкварочками, а що у вас по улюбленим смакам?

Пробували цю тм?

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

17 Nov, 07:24


Що по квашеним яблукам?

Думки моїх друзів розділились, частина - абажать, решта кажуть, що квашені яблука смачні, але дивний продукт.

Хм, і я оце думаю. З одного боку дійсно, який сенс квасити яблука, якщо вони легко зберігаються протягом року свіжими

❗️АЛЕ
1. Це корисно
2. Якісно заквашені яблука, це смачно, залежить від сорту яблук та води
3. Їх можна і варто комбінувати із різними стравами та продуктами

Мені видається, що ми трохи недобачаємо цінності традиційних продуктів, бо довгий час дивились на них саме як на традиційні, а тому ніби використовувати їх теж потрібно "за звичаєм". А я думаю, що навпаки, потрібно легко експерементуввти, якщо ми хочемо аби ці продукти лишались, а не зникали

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

13 Nov, 17:05


🌟 Традиція адвент календарів нова для України
З'явилась у ХІХ ст й швидко поширилась у багатьох європейських країнах. Ідея адвенту у щоденному відліку від 1 грудня і до Святвечора. Круто, що українські виробники створюють власні адвенти

Сьогодні розповідаю про адвент-календар від українського бренду шоколаду та солодощів SPELL. Кожне віконце - цукерка з різним смаком: "кава-віскі", "кокос-лайм", "банан", "дорблю-горіх" інші цікавих смакових поєднань. Все це у естетичному, стильному боксі який не гріх подарувати близькій людині чи потішити себе

У дизайні використано стилізоване зображення української традиційної оздоби до Різдва - павука. Якщо досі не знаєте, що таке "Різдвяний павук" є гарна стаття на Локальній Історії

У наявності 200 календарів, хто шукав вишуканий і цікавий подарунок рекомендую поспішити

В Адвенті є Новий смак: цукерка “Сангрія”, яку можна скушувати лише у цьому календарі

👉Замовити календар можна на сайті виробника SPELL чи в інстаграм

#хвилинка_реклами на їжакультура

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

09 Nov, 11:50


Вурда, урда

Спершу я знала, що урда це така маса із конопляного чи макового насіння яку використовували як начинку для вареників та пирогів.

Потім, занурюючись глибше в історію української кухні, читаючи Володимира Шухевича і його просто шикарну етнографічну працю "Гуцульщина" я відкрила для себе, що вурда - це сир який роблять із сироватки з овечого молока, також цей сир роблять і на Бесарабії.

Технологія дуже подібна до виготовлення італійської рікотти, але все ж так інакша. Ось як описує процес приготування цього сиру етнограф у згаданій праці:

"В дзерівнім кітлї виварює ся з керлиби вурда; вурда се сир виварений з керлиби, що відлучив ся аж під впливом горяча; вурду кладе ватаг у цїдило, а з него стікає жентиця у бербеницю. Жентиця держить ся і рік, її пють вівчарі, беруть люде до дому, кілько хто хоче, а решту дають свиням, телятам, коровам і псам. „Нема такого вина, шоби чоловіка так поздоровило, як переварена квасна жентица, шо вже стоїт цілий рік; вона добра і на серце і на черево“ — кажуть Гуцули. — 3 цїдил вибирав ватаг осібно сир а осібно вурду і кладе на подрю — полицю, де вітер добре продував та сонце
гріє. Висушений сир чи вурда називає ся будз із сира або з вурди; як він через довший час сохне, стане на нім груба, тверда шкіра, яку нераз і пла сом сокири розбивати треб"


#їжакультура
Друзі дуже хочемо до нового року забути телеграм і перейти у вотсап, тому давайте не губитись й спілкуватись тут

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

09 Nov, 10:55


Спершу тут мав з'явитись текст про Вурду/урду, шо то значить та з чим їдять

Але таки почну з іншого, з того, що час перенести нашу спільноту до Вотсап.

Я поки думаю як витягнути всі тексти звідси, бо серед них було багато різного й цікавого, такого, що я писала відразу сюди.

А тим часом, запрошую переміщуватись разом у більш безпечну мережу

https://chat.whatsapp.com/KseILT2Prsu0K7UYgudNma

Що ви думаєте, про це?

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

01 Nov, 14:06


Приємні новинки з ресторанного світу. Кияни, ця інформація для вас, особливо якщо ви любите устриці.

У ресторані ЇshFish на Великій Васильківській 60 триває акція:
2 устриці ФІН ДЕ КЛЕР #1 за ціною однієї 119 грн

👉 Забронювати столик можна за телефоном: ±38067 245 88 30

✨️І цікаві факти з вустричного життя

Ви знали, що устриці були досить поширені в Чорному морі, допоки мореплавці не привезли рапанів, які агресивно поїли устриць

Не завжди й не скрізь устриці мали статус "особливої", "вишуканої" їжі. Часом у прибережних регіонах це був чи не найдоступніший білок для бідних

а ще устриця за потреби легко змінює стать в залежності від температури довколишнього середовища, на смак це звісно не впливає, але живіть тепер із цими знаннями

#хвилинка_реклами

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

31 Oct, 07:41


Цікаво, хто для вас сьогодні міг би бути рольовою моделлю?

Або кого вважаєте гарним прикладом рольової моделі нинішньої України. Готувалась я до рубрики "Раджу книжку" на Сніданок з 1+1 й мандрівні щоденники Софії Яблонської. Але, як це часто буває коли повертаєшся вдруге до тієї книжки чи теми то бачиш її по-новому. Софія Яблонська, одна з перших жінок яка заклала нову сторінку в історії фотографії, прожила 15 років у Китаї, виховала трьох синів та здійснила навколосвітню подорож, мандрувала нетуристичними місцями, документувала свої мандри, керувала 2 театрами. Як на мене, мала досить впертий, сміливий та добрий характер, й безумовно великий талант та спрагу до життя. Неординарна рольова модель, яка свого часу не стала символом доби, тільки через зміну політичних режимів та наративів у країні, але могла б.

А ось гастрономічна цитата яка дуже добре характеризує Софію Яблонську:
"Набіл – неодмінна частина домашнього раціону Яблонської і водночас ще один напрям її господарчих вправ. Через брак техніки китайці використовували корів поряд із волами як тяглову силу, через що вони не давали молока. Софія позичає в селі корову, відгодовує і роздоює її. Таким чином, має трохи молока до кави, сметану і вчить кухаря збивати масло. А вже в наступному листі пише про користь йогурту, він же «простокваша з Великої України». Можна вживати сам по собі, можна з ложечкою цукру як вечірній десерт.
Виготовляти – у спеціальному апараті з бляхи (Яблонська подає детальний опис конструкції та вказівки з її використання; ця бляшана скринька з вісьмома філіжанками всередині підігрівається лампочкою і дуже нагадує сучасну йогуртницю)"


А повністю матеріал можна прочитати за цим посиланням

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

17 Oct, 08:01


І поки я дописую текст про сучасну сидерію в Герефорді, кілька слів про яблука в Україні. Із сумом фіксую факт, як ми мало (практично нічого) знаємо про історію сільського господарства в Україні. Тому ловіть цікавий факт

☝️ Ви чули про сорт яблук Симиренко, зелені яблука які ідеально пасують для квашення, тушкування з качкою чи гускою та й загалом чудовий зимой сорт.

Левко Симиренко вивів у1880 р, і якщо про цей факт більш менш відомо, то чи знали ви про те, що у ХІХ столітті Симиренко не лише займався тим, що заклав величезний сад та плодовий розплідник, але й активно продавав нові сорти рослин через друковані каталоги. А працювало це так:

✔️ поширювався паперовий каталог з розплідника
✔️ ви робили замовлення й сплачували
✔️ саджанці відправлялись до найближчого поштового залізничного відділення

Тут зіграла роль вміння бути підприємливим, знання й залізниця. Це суттєво вплинуло на гастрономічну культуру та поширення нових плодових сортів та квітів

❗️У цьому каталозі 900 сортів яблук, на секундочку

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

11 Oct, 08:41


Музей Сидру в Херфордсі

От за що люблю невеликі музеї в яких логічно вибудованою композицією, так це за те, що навіть за 1 годину є змога зрозуміти, структурувати інформацію і скласти уявлення про:

1. історію виробництва сидру
Перші згадки про сидр фіксують у 14 ст.

Вже у 17-18 ст., фруктові сади фактично сформували містечка й села в регіоні Херфорду, а сидр саме з цієї місцевості цінувався по всій Британії. У 19 ст., модернізація торкається виробництва сидру і з'являються перші механізовані процеси. До того часу сік із яблук чавили великими кам'яними жорнами які рухали конячки.

19 століття місцеві виробники активно працюють з різними типами дріжджів, їздять у Францію подивитись як роблять шампанське й впроваджують частину технології у виробництво окремої лінійки сидру

2. значення виробництва для регіону й економіки

Сидр повсякденний та святковий напій для різних верств суспільства. Буває різних гатунків, смаків, кольорів та різний у ціні.

У 1763 році уряд запровадив податок на сидр і дозволив акцизникам входити в домівки для перевірки почалися сидрові бунти. У Ледбері проходили імітаційні похоронні процесії з бочкою сидру.

3. якісь круті цікаві факти

На Великдень кілька келихів сидру виливали у грунт, щоб сприяти гарному врожаю

Для сидру використовують яблука різних сортів, більшість із них страшно кислючі, що ви навряд чи захочете їх їсти, але саме вони дозволяють робити найякісніший сидр з різним рівнем смаку. Уявіть у музеї є кімната із різними сортами яблук і ці яблука не муляжі, справжні. Це був просто вау ефект для мене. Фото буде в коментарі

4. відчуття того, як це працювати на сидерії
Дуже класний експозиційний прийом. В одній залі стоїть телефон і ви можете набрати номер за яким працівник сідерії розповідає, як це працювати вантажником чи технологом виробництва. Різні голоси й досвіди, які зводяться до того, щоб краще розуміти працю людей різних професій

і ясно, що я як у приказці, "кінь ногу кує, жаба й собі суне" весь час думала про те, що в Україні це міг би бути шикарнейший музей цукроваріння. Історія виробництва цукру в Україні бере початом здається з 1832 +/- й вплинула на політику, економіку, гастрономічну культуру, історію меценатства, містобудування.

Ну а тим часом, я куштувала різні сидри й мусила собі зізнатись, що до цього часу не куштувала смачнішого сидру. Всілякі фото кину у коментарі, а ще більше буде у сторіз на сторінці в Інстаграмі

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

10 Oct, 15:46


Цей канал створювався спершу як рубрика новин проєкту їжакультура, але вже давно веду його як власний щоденник.
Найцінніше те, що канал перетворився й на майданчик спілкування з коментарями, суперечками й т.д. Я дуже вдячна за те, що ви активні

Тому за законами блогів (якщо такі є) хочу запитати наступне.

Найближчі кілька днів я в Англії, буду трохи розповідати тут про укр.кухню, а також піду в музей сидру, поїду на виробництво сидерії й всяке таке

Кажіть писати сюди про це? Вам цікаво? Пройдемось також традиційними стравами британських пабів

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

09 Oct, 13:46


РЕЦЕПТ З АЙВИ із кулінарної книжки-записника ОСІНЬ Дарії Крікунової

Цей простий рецепт познайомить вас із фруктом та закохає у себе. Тушкована айва легко зберігається в холодильнику, смакує як в теплому, так і охолодженому вигляді. Комбінуйте айву з морозивом, крем-сиром, збитими вершками й горіхами. Додавайте до ранкової вівсянки та кисломолочного сиру.

Складники:
▫️3 стиглі айви
▫️сік та цедра 1/2 лимону
▫️вода
▫️160 г цукру
▫️2 палички кориці
▫️6-8 шт. гвоздики

У каструлю або глибокий сотейник з товстим дном налийте 500-600 мл води. Додайте цукор, корицю, гвоздику, сік та цедру лимона й доведіть до кипіння на середньому вогні.

Помийте айву, розріжте навпіл, видаліть серцевину та зніміть шкірку. Зрізами догори викладіть у сироп, який закипів та зменште вогонь до маленького. Накрийте кришкою й тушкуйте 40 хв, після чого переверніть айву та готуйте поки фрукти не стануть м’якими, приблизно 20-30 хв. Зберігайте айву у холодильнику прямо в сиропі

Як у вас ситуація з айвою? Росте чи в яку ціну на базарі?

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

05 Oct, 06:31


МАЦИК, КАВРУК, КНЮШОК, БОГУК - все це народні назви вяленого мяса яке здавна виготовляють на Поліссі

У минулому свіже м'ясо з сіллю щільно набивали у полотняну торбинку, свинячий шлунок чи сечовий міхур. Просушували кілька діб у печі, а потім підвишували на горищі для дозрівання на кілька місяців

Це була особлива страва яку їли на косовицю, максимально поживна й смачна.

Довгий час мацик так і лишався регіональною домашньою стравою

Нині українські виробники відновили традицію й виготовляють мацик відповідно всіх сучасних технічних вимог до харчових продуктів

Цей мацик для ефіру про локальне й смачне на Сніданок 1+1, замовляла у Поліські делікатеси, й можу сміливо сказати продукт гідний й вартий вишуканого застілля

♥️

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

30 Sep, 05:53


ОСІНЬ

наша супер книжка-записник вже на складі й готова до відправки

Багато писати сьогодні не буду, бо навіть не знаю з чого почати, з крутих рецептів та історій про продукти від Дарії Крікунової (авторка), акварельних ілюстрацій які спеціально до видання створила Ольга Політило, супер м'якого та ніжного паперу мюнкен пюр (дизайнерський крутий папір єслі хто не знав) чи дизайну від Каті Большакової. А може треба почати з того, що ми дослухались до думки читачів та зробили цього разу лінієчку на порожніх сторінках, щоб вам легше писалось?

Чи казати як є, що насправді я зла людина, яка ніколи не задоволена власним результатом, але цього разу навіть моє кам'яне серце пом'якшало, бо так мені ця серія подобається

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

27 Sep, 15:01


Як я таке люблю, вже кілька днів не пишу на каналі, а кількість читачів збільшується, це знак, що мовчання золото чи шоб це значило 😂🫣

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

25 Sep, 07:09


Українське вино, з чого почати аби розумітись на смаках та виноробнях

Коли я працювала над Україна.Їжа та історія, були думки додати про укр.алкоголь. Але історія українського алкоголю настільки широка тема, що мені було навіть важко уявити з чого почати. А також, я розуміла, що мало знаю про історію українського виноробства останніх десятиліть, а за цей час багато змінилось.

Тільки уявіть окрім величезних всім відомих українських виноробень нині в Україні зареєстровано біля 100 крафтових виноробень, які знаходяться не лише на Півдні чи Закарпатті, але й на Київщині, Черкащині, Чернігівщині. Ці виноробні працюють з автохтонними сортами, експериментують та виготовляють класичні вина. 

Якщо ви у Києві й вам хочеться зануритись у смаки українських вин, або познайомити іноземних друзів з українським вином, сміливо вирушайте на Поділ в Артанію Бар та замовляйте дегустаційні сети. 

Це чудова ідея неспішного вечора. Я вчора була й хочу сказати, що це дуже цінний досвід, не лише про вино, але й про вас самих.

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

23 Sep, 19:56


Виграйте записник ОСІНЬ, ми вже ось-ось отримаємо перші примірники книжки записника від авторки тг каналу "Бетона галушка" Дарії Крікунової, яка ще й засновниця компанії, що виробляє ті самі каперси із бузини для найкрутіших ресторанів.

Тим часом, всіляко закликаю вас зробити будь-який донат на дрон, що зветься РОГАЧ
👉 https://www.privat24.ua/send/ctagv

хоч 10 гривень хоч 100 і поставити плюсик у коментарях під цим дописом (у фейсбуці), і я з неймовірною приємністю розіграю його й надішлю вам, та ще й зі смачним подарунком від себе, як людини, а не тільки видавця (ги-ги)

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

23 Sep, 05:02


Смачна Одеса

На минулих вихідних була в Одесі й вирішила розповісти, насправді більше показати смачні страви. Це було у двох закладах "Мамалига" й "Дача", відразу скажу, що у нас була неймовірно чудова й затишна компанія. А це як ви знаєте суттєво впливає на смак й посилює приємні відчуття

Мамалига - дуже гарно підібрані страви Бесарабської кухні - каварма, мамалига, бринза з печеними перцями, міліна, зама, плачинди й вертути, мітітеї й манджя, цей той перелік знакових страв української Бесарабії.  Зізнайтесь про які з назв страв ви почули вперше

Дача - цей ресторан дуже красивий та затишний, зі своєю атмосферою та історією. Хоч у мене особисто стосунки з власником не склались й спілкування не задалось, ще кілька років тому. Але це не впливає на мій відгук. Вся рибка була свіжа й чудово просмажена, чібереки були хрусткі, а куряча шийка подана з цимесом, приготовленим за вивіреним роками рецептом

Серед моїх улюблених закладів в Одесі, також Дізінгоф та Yourz.space.bistro

Що у вас по смачній Одесі?

🇺🇦 ЇZHAKULTURA. Щодня

16 Sep, 17:18


Кожного разу, коли я розмовляю із Марією Банько виходить глибоко відверта, терепавтична розмова, у першу чергу для мене. Я ніби планувала говорити про власні спостереження за розвитком гастроспільноти в Україні, війну яка щодня змінює нас і наше життя, а вийшло про особисте. Ось і тут я якось неочікувано для себе згадала свій 2016 рік й те, коли та як кристалізувалась ідея проєкту їжакультура, який тісно переплетений із досвідом материнства

«Я переживала, що поява дитини обмежить мою професійну діяльність, але все сталося навпаки. По-перше, протягом декретної відпустки я змогла сповільнитися та переоцінити своє життя. Під час перших прогулянок із дитиною народилася ідея проєкту “Їжакультура

і звичайно, що мені приємно опинитись у компанії жінок, яких я дуже люблю й ціную Ніку Лозовську, Дарію Крікунову, Аліну Прокопенко, а завтра ще й буде нагода обійнятись на першому Young Chefs

Весь матеріал Divoche.media, він про те, якими різними стежками кожна з нас прийшла у світ гастрономічної спільноти, матеріал можна прочитати за цим посиланням, а я пішла готуватись до нашого спільного виступу на шефській сцені із Артемом Кабулахіним