УП. Культура @up_cultura Channel on Telegram

УП. Культура

@up_cultura


Канал відстежує події і явища мистецтва, емансипацію української культури, процеси деколонізації, збереження спадщини та багато інших цікавих речей

Ведеться редакцією відділу Культура видання Українська правда: https://life.pravda.com.ua/culture/

УП. Культура (Russian)

Добро пожаловать в канал УП. Культура! Этот канал посвящен всему, что связано с культурой - искусство, литература, кино, музыка и многое другое. Мы приглашаем вас на увлекательное путешествие в мир культуры, где вы сможете найти интересные статьи, обзоры, интервью и многое другое. Канал УП. Культура создан для всех ценителей и любителей искусства, а также тех, кто хочет познакомиться с новыми творческими направлениями. Присоединяйтесь к нашему каналу, чтобы быть в курсе всех актуальных событий и новостей из мира культуры! Подписывайтесь на нас и не упустите возможность погружения в захватывающий мир искусства!

УП. Культура

06 Jan, 11:57


😎Українська кінокласика легально. Довженко-Центр запускає власний онлайн-кінотеатр

Національний центр Олександра Довженка, що є найбільшим архівом українського художнього кіно, запускає власний онлайн-кінотеатр. На ньому можна буде переглянути українські фільми різних епох легально.

На платформі представлені фільми, оцифровані кінолабораторією Довженко-Центру. Донедавна їх можна було переглянути лише на фестивалях, спеціальних показах і програмах.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

06 Jan, 09:22


🌎 🎥"Емілія Перес", "Бруталіст" та "Сьогун": переможці кінопремії Золотий глобус 2025

В ніч на 6 січня у Лос-Анджелесі (США) пройшла 82-а церемонія нагородження премією Золотий глобус. Щорічна нагорода Голлівудської асоціації кінокритиків дає традиційний старт сезону кінопремій.

Тріумфатором Золотого глобусу 2025 серед фільмів став мюзикл режисера Жака Одіара "Емілія Перес", який також був лідером за кількістю номінацій. Цього вечора він отримав чотири нагороди: в номінаціях Найкращий мюзикл або комедія, Найкращий фільм неанглійською мовою, Найкраща акторка другого плану та Найкраща оригінальна пісня.

Стрічка "Бруталіст" режисера Брейді Корбета зібрала три нагороди: за Найкращий драматичний фільм, Найкращу режисерську роботу та Найкращого режисера

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

05 Jan, 16:40


📚 Книжка Залужного, дослідження субкультур і нарешті Шевельов: що читати цього січня

Новорічні свята завершуються, тож на зміну різдвяним історіям приходять новинки, що вийшли напередодні Нового року. Відтак — починаємо 2025 із прочитання біографії Залужного, есеїв Юрія Шевельова та дослідженням про два століття субкультур в Україні.

Що читати цього січня радить літературна оглядачка УП. Культура Аріна Кравченко.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

03 Jan, 16:35


🎶Композитор, якого не зламала радянська система. Святкуємо день народження Бориса Лятошинського

130 років тому у цей день у Житомирі у родині вчителя історії народився хлопчик Борис. Згодом він став одним із провідних композиторів підрадянської України.

Попри вир історії, він уник багатьох драматичних подій, зокрема і сталінських репресій. А по собі залишив гроно учнів – Валентина Сильвестрова, Євгена Станковича та інших знаменитих українських композиторів.

Сьогодні, у день народження Лятошинського в Національній філармонії України починається Фестиваль на його честь – Liatoshynsky Space 2025. Прозвучать його визначні композиції, серед яких Друга і Четверта симфонії, Український квінтет, Перша фортепіанна соната, Скрипкова соната, Слов’янський концерт та інші твори.

Музична оглядачка УП. Культура Наталка Писанка зустрілася зі співорганізаторками фестивалю: піаністкою Тетяною Гомон і музикознавицею Іриною Туковою. Разом вони розповідають історію Лятошинського.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Jan, 16:00


🧛 "Всіх цікавлять секс і смерть": Роберт Еггерс і Віллем Дефо про роботу над фільмом "Носферату"

Кінопрокат нового року відкриває одна з найочікуваніших прем'єр – фільм "Носферату" Роберта Еггерса, в якому грає його улюблений актор Віллем Дефо.

Кінокритикиня УП. Культура Соня Вселюбська поспілкувалась з режисером та актором про фільм.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Jan, 14:15


🎨 Роботи Казимира Малевича та Іллі Рєпіна визнали національним культурним надбанням України

Експертно-фондова комісія Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на засіданні 30 грудня внесла 11 унікальних музейних предметів з чотирьох музеїв до Державного реєстру національного культурного надбання. Серед них – роботи українських художників Казимира Малевича та Іллі Рєпіна.

Ще один важливий артефакт, який занесли до держреєстру, — Євангеліє Апракос 1707 року зі збірки Харківського історичного музею імені Сумцова. Це унікальний поліграфічний шедевр, примірник-оригінал рідкісного ілюстрованого українського кириличного стародруку великого формату та один з найвидатніших проєктів в історії українського книговидання до ХІХ ст.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Dec, 14:10


🎶 У шпагаті між Україною і Польщею. Польський диригент Роман Ревакович і його польсько-українські музичні візії

Польський диригент з українським корінням Роман Ревакович упродовж багатьох років налагоджує польсько-українські культурні відносини. Цьогоріч після фестивалю "Дні української музики" у Варшаві він вкотре приїхав до України з концертами, на яких традиційно популяризує польську музику.

Завершальний цього року концерт Роман Ревакович диригував 11 листопада у Національній філармонії України – символічно у День Незалежності Польщі, зі знаковими польськими композиторами у програмі.

Ми поговорили про підсумки фестивалю у Польщі, про сприйняття польською публікою української музики і, звісно, ж не оминули тему сім’ї – переселенців операції "Вісла".

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Dec, 16:10


🎥 Повернення Франкенштейна і Носферату, БДСМ від Ніколь Кідман та український Sci-Fi – найочікуваніше кіно 2025

Новий 2025 рік обіцяє потішити нас великою кількістю кіно. Це довгоочікувані стрічки, фестивальні гіти, римейки та нові частини франшиз. Серед них – нове втілення невмирущих Носферату та Франкенштейна, Ніколь Кідман у ролі зрілої сексуальної жінки, що прагне БДСМ-стосунків із молодиком, та українська фантастика про останню людину у всесвіті, а також довгоочікувана прем'єра від режисера оскароносних "Паразитів" Пон Джун Хо.

Кінокритикиня УП. Культура Соня Вселюбська вже переглянула переважну більшість рекомендованих стрічок та спілкувалася з їхніми режисерами. Вона зібрала еклектичний список кінорелізів 2025-го року та розповідає, чого від них очікувати.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

27 Dec, 16:11


🙌Музей історії України у Другій світовій демонтував назви російських міст з Алеї героїв

Перед демонтажем музей ініціював обстеження бронзових рельєфів. Фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру України провели дослідження та обґрунтували необхідність демонтажу.

У музеї підкреслили, що радянський термін "місто-герой" ввели указом президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

27 Dec, 14:36


🩰 Повернення Лускунчика на українську сцену: замінник Чайковського чи нова сторінка українського балету?

25 грудня на сцені Київської Опери на Подолі відбулася прем'єра балету "Лускунчик" на музику українського композитора Івана Небесного. За два тижні до того квитки на майбутні 17 вистав за мотивами казки Гофмана було продано. Поціновувачі яскравих естетичних видовищ точно не пошкодували, переконана музична оглядачка УП.Культура Наталка Писанка.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

27 Dec, 14:14


🍿Українська сатирична комедія "Редакція" режисера Романа Бондарчука ("Вулкан", "Українські шерифи") вийшла на стримінговій платформі Netflix.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

27 Dec, 12:55


📚 Український ПЕН оголосив перелік найкращих книжок 2024 року

Літературна організація Український ПЕН склала список найкращих книжок за 2024 рік. Цьогоріч до списку увійшло 201 видання.

В переліку представили видання, опубліковані у період з грудня 2023 року по грудень 2024 року. Туди увійшла проза, поезія, нонфікшн, перекладна зарубіжна література, дитячі та підліткові твори, есеїстика.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

26 Dec, 14:22


🤔На Хмельниччині чоловік намагався продати через інтернет дорогоцінний артефакт

Житель Хмельницької області намагався незаконно продати через інтернет-аукціон артефакт часів Великого переселення народів 425-450 років – срібну накладку.

Дорогоцінний артефакт чоловік виставив на продаж в Мережу. Там його побачили фахівці-музейники – і звернулися із заявою до прокуратури.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

25 Dec, 18:30


🥊 Як козаки у боксі перемагали. Шлях шаблі Мазепи від Чернігова до Саудівської Аравії

Реванш між Олександром Усиком і Тайсоном Ф'юрі, беззаперечна перемога українця після 12 раундів бою. Боксер досі на рингу ділиться успіхами власних синів, дякує дружині та мамі. Цей поєдинок він присвятив усім матерям України.

З-за канатів раптово з'являється футляр. На червоному оксамиті за склом лежить холодна зброя - шабля XVII століття, уздовж якої є напис: "Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!".

Журналістка УП.Культура Анастасія Большакова поговорила зі співзасновницями громадської організації Ukraine WOW Ярославою Гресь та Юлією Соловей про шлях мазепинської шаблі з Чернігівського історичного музею Тарновського до столиці Саудівської Аравії Ер-Ріаду. А ще про відновлення імені українського гетьмана у світі.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

25 Dec, 13:16


💔 На війні загинув поет із Харкова Олексій Безпальцев

На фронті загинув харківський поет-модерніст, прозаїк Олексій Безпальцев. Йому було 34 роки.

Безпальцев загинув під час виконання бойового завдання у Харківській області. До служби на Харківщині він воював на Покровському напрямку.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

24 Dec, 09:37


Мінкульт намагається зупинити незаконне будівництво готелю біля могили цадика Нахмана

Міністерство культури та стратегічних комунікацій наголосило на незаконності будівництва готелю біля могили цадика Нахмана в Умані Черкаської області, що є важливим місцем паломництва для єврейської громади.

У МКСК повідомили, що листом від 30 жовтня 2024 року відмовили обслуговуючому кооперативу "Діамант Равина" в погодженні проєктної документації на об'єкт будівництва п'ятиповерхового готелю, адже вона суперечить вимогам у сфері охорони культурної спадщини.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

23 Dec, 12:44


5️⃣0️⃣Від "Зони інтересу" до "Єретика". The Guardian назвало найкращі фільми 2024 року

Британське видання The Guardian оприлюднило традиційний рейтинг найкращих фільмів року. До нього увійшли півсотні стрічок, що вийшли в прокат у 2024-му.

Серед стрічок, які відзначили британські критики, – сенсаційна екранізація роману Аласдера Ґрея "Бідолашні створіння" від режисера Йоргоса Лантімоса, відзначена Каннами історія про роман сина російського олігарха та стриптизерки "Анора", релігійний трилер про вибори нового Папи "Конклав", скандальна стрічка Агнешки Голланд про біженців "Зелений кордон", документалка "Дагомея" про вивезення культурних цінностей з Беніну, що перемогла на Берлінале 2024, друга режисерська робота Віґґо Мортенсена "До кінця світу" та багато інших фільмів.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

20 Dec, 14:55


У Херсоні російським обстрілом пошкодило пам’ятку архітектури Свято-Катерининський собор та Морську академію

Російський масований обстріл Херсона у п'ятницю, 20 грудня, пошкодив визначну пам'ятку архітектури та один із найстаріших православних храмів міста – Свято-Катерининський собор. Найбільше пошкоджено купол споруди.

Пізніше стало відомо про чергове велике руйнування в Херсонській морській академії.

Росія почала масований обстріл Херсона о 5:00, під атакою опинилися житлові квартали, соціальна та критична інфраструктура. Вибухи лунали у всіх районах міста. Пошкоджено приватні та багатоквартирні житлові будинки, лінії електромереж, навчальний заклад, лікрарню.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

20 Dec, 13:31


Померла Світлана Олешко – театральна режисерка, директорка Харківського театру "Арабески".

Прощання зі Світланою відбудеться в понеділок, 23 грудня о 12.00 у Варшаві за адресою ul. Powązkowska 14.

Світлана була дружиною лідера гурту "Мертвий півень" Міська Барбари, театр "Арабески" окрім іншого, продюсував проєкти гурту.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

19 Dec, 11:10


Вночі 17 грудня загинула письменниця та волонтерка Євгенія Духопельнікова. Прощання з нею відбудеться 22 грудня об 11:00 в Одесі

Колежанка Євгенії Катерина Бережна просить не нести на прощання пластикових вінків, лише живі квіти, наприклад іриси, які Євгенія дуже любила.

Євгенія Духопельнікова народилася в Харкові, волонтерила з 2014 року.

Її книга "Дівчатка на війні. Подорож Долбоклюя" вийшла в 2020 році. Вона оповідає про те, що люди на війні не є цифрами статистики, вони живі. Вони жартують і плачуть, купаються в теплих озерах і ліплять сніговиків біля бліндажів, гладять котів і чухають собак.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

18 Dec, 10:42


🎥 Два фільми про війну в Україні потрапили до шортлістів Оскара 2025

Два документальні фільми про війну в Україні потрапили до шортлістів 97-ї кінопремії Оскар. Це "Порцелянова війна" режисерів Брендана Белломо та Слави Леонтьєва та "Одного разу в Україні" режисерки Бетсі Уест.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

17 Dec, 17:59


У Франції скасували показ "Останнього танго в Парижі" Бернардо Бертолуччі через протест захисниць прав жінок

Проти демонстрації стрічки виступили групи з захисту прав жінок, адже фільм містить сцену зґвалтування, яку зняли без згоди виконавиці головної ролі Марії Шнайдер.

Паризька Французька сінематека заявила, що зняла фільм з показу після отримання погроз.

Одна з активісток, які критикували показ стрічки, акторка та провідна діячка французького руху #MeToo Жюдіт Годреш заявила, що такі покази не варто влаштовувати без надання глядачам контексту.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

17 Dec, 17:19


Премію Шевельова отримав Мирослав Лаюк

Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2024 року отримав Мирослав Лаюк за книжку “Бахмут”. Спеціальна відзнака Капітули цьогоріч була присуджена Василеві Махну, а Спеціальну відзнаку Радіо Культура отримав Станіслав Асєєв.

Імена переможців традиційно оголосили під час урочистої церемонії в Києві 17 грудня – в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова. Церемонія вручення Премії відбулася в Києво-Могилянській Бізнес-Школі.

До переліку фіналістів Премії ввійшли Юлія Буйських, "На захід від Бугу", Мирослав Лаюк, "Бахмут", Антон Санченко, "На чорноморській хвилі: 33 століття копаного моря".

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

17 Dec, 16:17


Кінопідсумки 2024 року у десяти українських фільмах

Попри повномасштабну війну, тривалий хаос в Держкіно і невтішні прогнози кінокритиків, український кінопрокат у 2024-му році продемонстрував чудо стійкості: документальне кіно набуло сили, різноманіття і зацікавило українського глядача, обличчя ігрового кіно рятували стрічки, чий продакшн розпочався ще до вторгнення. Вони виходили поруч з жанровими фільмами про війну, що стають новою нормою.

УП. Культура обрала 10 українських фільмів, які фіксують тенденції: прорив телевізійної естетики на кіноекрани, етичні виклики і непросте минуле, яке продовжує промовляти до нас.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

16 Dec, 20:31


Програма книжкових сертифікатів єКнига запрацювала.

Українці й українки, яким виповнилося 18 років у 2024 році або виповниться у 2025 можуть отримати допомогу від держави на купівлю книжок. Сума цієї допомоги – 908,4 грн. Гроші можна використати на купівлю паперових, електронних і аудіокниг українською мовою в книгарнях та видавництвах, які беруть участь у програмі.

Ось інструкція, як отримати сертифікати і список книгарень, де їх можна обміняти на книги.

УП. Культура

15 Dec, 21:53


#вірштижня Юлії Мусаковської присвячуємо Якову Ткаченку

Боже, скажи, що ти
тримав його за руку
до самого кінця,
стояв біля нього навколішках,
коли розжареним ковадлом
його втискало в землю
пекуче літнє сонце,
коли навколо кружляли
бродячі пси,
зачувши кров,
забувши від голоду, хто вони
Скажи, що ти
крутив йому
найкрасивішу кінострічку
з яскравими кадрами дитинства та юності:
ось він летить із пагорба
на ровері з надто високою рамою,
летить і падає сторчака у траву,
боляче забившись,
але сміється голосно – як грім,
як більше ніколи;

ось він стискає долонями
тендітне жіноче обличчя,
плечі
і стегна,
з’єднує тіло з тілом,
рухається аж до солодкого вибуху;
ось бачить у приціл
озброєних чужинців на своїй землі,
стискається в грудку –
і з першої спроби
влучає.
А більше він і не встиг,
бо ти відміряв йому
гранованою горілчаною стопкою
цього життя
так скупо, Господи,
що пов‘язали його рушниками
не на шлюб,
а на муку,
на довгу, як нічна дорога лісом
для першокласника,
смерть
…І що з того,
що ти був поряд, Господи?

УП. Культура

05 Dec, 11:27


💔На фронті загинув музикант Юрій Мелофон

При виконанні бойового завдання 2 грудня загинув український музикант та військовий Юрій Мелофон.

На початку повномасштабного вторгнення він почав займатися волонтерством, оголошував збори та долучився до Збройних сил України.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

05 Dec, 08:46


📚 Книжкові новинки на грудень: читаємо різдвяну класику, Пулітцерівську лавреатку та поради зі сценаристики від Антоніо Лукіча

Що читати цього грудня? Вибір як завжди широкий – від різдвяних оповідань українських письменників до порад Антоніо Лукіча щодо того, як написати сценарій.

Літературна оглядачка УП.Культура Аріна Кравченко розповідає про новинки книжкового ринку, на які варто звернути увагу читачам Української правди.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

04 Dec, 14:28


🔨Пушкіна та Бабеля знесуть. В Одесі виділили кошти на демонтаж 13 пам'ятників

Депутати Одеської міської ради підтримали проєкт виділення коштів на роботи з демонтажу пам'ятників із російською імперською та радянською символікою.

На роботи з демонтажу, вилучення та перенесення передбачили 200 тисяч гривень.

Очікується, що замовлення документів з проєктування демонтажу, вилучення та перенесення пам'ятників мають зробити до початку 2025 року.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

04 Dec, 07:46


🪺 ЮНЕСКО визнав українську писанку культурним надбанням людства

На 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини українську писанку визнано культурним надбанням людства.

Сесія комітету ЮНЕСКО відбулася в столиці Парагваю місті Асунсьйон. Заявку на визнання писанки подано Україною спільно з Естонією. 

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

03 Dec, 15:35


🎭 "Театр – це не розвага". Огляд нагородження переможців Фестивалю-премії ГРА

2 грудня Фестиваль-премія ГРА назвала найкращі театральні вистави 2024. Урочиста церемонія нагородження переможців відбулась у столичному Театрі Франка. Театральна оглядачкаУП.Культура Юлія Ліннік відвідала подію і розповідає про нові тенденції в українському театрі, які засвідчили переможці й переможниці премії. Та про драматургію церемонії, яка від цих тенденцій відстала років на 30.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

03 Dec, 10:39


🤔Мінкультури за три роки так і не створило комісію для боротьби з піратськими книжками

При Міністерстві культури та інформаційної політики (переформоване у Міністерство культури на стратегічних комунікацій 06.09.2024) за три роки не запрацювала міжвідомча робоча група для боротьби з торгівлею контрафактними книжками в інтернеті. Її мали запровадити у 2021 році.

Інформацію, станом на 7 листопада 2024 року, надало МКСК на запит "Читомо".

Мінкульт наголосив, що зараз за контроль ввезеня видавничої продукції в Україну, розробку критеріїв її оцінки та ведення реєстрів відповідає Державний комітет телебачення і радіомовлення України. Він штрафує та вилучає з обігу "піратські видання". Також протидіють поширенню контрафактної літератури Український інститут книги (УІК) та Український офіс інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс).

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

03 Dec, 07:01


🎭 Тріумф харківських і львівських театрів: премія ГРА оголосила переможців

Організатори шостого всеукраїнського театрального фестивалю-премії ГРА оголосили переможців на урочистій церемонії в Києві.

Найкращою драматичною виставою журі визнало постановку "Вороги. Історія любові" львівського Національного театру Марії Заньковецької. За твором Іцхака Башевіса Зінґера її інсценізував Олексій Доричевський, зрежисерував Максим Голенко. Сценографія і костюми Юлії Зауличної, хореографія Олексія Буська, музичне оформлення Сергія Рудея.

Найкращою камерною виставою (до 150 глядачів) визнано "Кортес" Київський академічного театру "Золоті ворота".

Найкращою виставою для дітей став "Жираф Монс" Харківського театру ляльок імені Афанасьєва.

Найкращою музичною виставою став мюзикл "Тигролови" Київського національного театру оперети.

Найкращою виставою на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм стала "Веселка на Салтівці" харківського Театру "Нафта".

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Dec, 14:24


🌟 Найкращі події грудня. Рекомендує УП.Культура

Харківський "Вертеп" Жадана, одеське "RIZDVO. КОЛЯДА", київський "Лускунчик" і львівська "Чума" – грудень, попри все, залишається місяцем Різдва і надзвичайних подій, що дають надію.

Редакція УП.Культура відібрала для вас програму на грудень. Оберіть те, що до вподоби найбільше й запрошуйте друзів!

А щодо "Лускунчика" – не дивуйтесь, нас не зламали, мова не про балет Чайковського😉

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Dec, 08:00


❤️‍🩹Знесилення візуального. Рецензія на виставку Олени Турянської "Агапе. Абсолютна любов" у Мистецькому арсеналі

Безумовна, жертовна, турботлива любов. Так перекладається грецьке слово "Агапе", яким названа персональна виставка львівської художниці Олени Турянської та кураторок Ольги Жук і Оксани Баршинової в столичному Мистецькому арсеналі.

Ця виставка присвячена концепції найвпливовішої абстракції нашої культури – любові, її міфології та її силі.

На замовлення УП.Культура мистецтвознавиця Діана Клочко написала рецензію на цю експозицію. В ній ідеться не лише про любов, але й про її антагоніста, який постійно майорить на обрії. А також про те, як текст, що пояснює любов, конкурує з візуальним мистецтвом.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Dec, 07:00


🕊️ Персона тижня від УП.Культура

Письменник, поет та режисер Микола Вороний народився 6 грудня 1871 року на Катеринославщині.

Після завершення навчання на філософському факультеті пішов працювати бібліотекарем і коректором Наукового товариства імені Тараса Шевченка. Також був режисером театру товариства "Руська бесіда", згодом доєднався до трупи Марка Кровиницького.

Вороний долучився до Української революції 1917 року, став одним із засновників Українського національного театру. Коли ж більшовики захопили владу, поїхав закордон і видав там поетичну збірку "За Україну". Тоді ж видавав театрознавчі праці.

Після 1926 року вдалося повернутися до країни, тому Микола Вороний продовжив писати, а також викладати. Втім, у 1934 році його заарештовують та за сфабрикованими доказами звинувачують у шпигунстві. Після заслання наступає й другий арешт.

7 червня 1938 року особлива трійка УНКВС дає вирок стратити культурного дієвця.

#персона_тижня

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Nov, 17:16


💔 На війні загинув поет та прозаїк Мирослав Герасимович

Мирослав Герасимович загинув 25 листопада – за чотири дні до свого дня народження. 29 листопада поетові мало виповнитися 57 років.

Мирослав Герасимович (Кулик) народився в Луцьку 29 листопада 1967 року. Він був поетом, прозаїком, кіносценаристом, музикантом, фундатором Школи Вільних Мистецтв ім. Вечірнього Простору. Закінчив факультет журналістики Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Nov, 15:56


🎥Бабак, розхристана Херсонщина й банкрутство регіональної журналістики: Рецензія на фільм "Редакція" Романа Бондарчука

В український прокат вийшов фільм "Редакція" Романа Бондарчука – режисера й артдиректора кінофестивалю Docudays.

Ця стрічка продовжує кінематографічну обсесію Бондарчуком його рідної Херсонщини. Тут режисер заходить на територію трагікомедії, в якій сюрреалізм керує наративом. Це історія про одного небайдужого журналіста, який щиро прагне покращити якість регіональної преси та громадську мораль.

В цьому фільмі можна побачити бабака, намальованого в комп'ютерній графіці, політиків, які танцюють для відео в соцмережах, фантастичні сцени, що тяжіють до фолк-горрору. І насолодитись краєвидами херсонських степів, ще не поруйнованих окупантами – "Редакцію" знімали напередодні російського вторгнення.

Кінокритикиня Соня Вселюбська аналізує творчий підхід Романа Бондарчука та розмірковує, як повномасштабна війна бере гору над виробництвом українських фільмів.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Nov, 09:50


🤩Спеціально для УП.Культура команда франківського Промприладу показала, як виглядатиме майбутній артцентр.

Автори архітектурної концепції – ФОРМА.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Nov, 07:35


🎞️"Фестиваль відчаю". Найбільший фестиваль кінодокументалістики у світі IDFA фіксує війну як нову нормальність

З 14 по 24 листопада в Амстердамі відбувся IDFA – найбільший фестиваль документального кіно в світі. Його б можна було назвати "фестивалем відчаю". Адже понад 250 стрічок, що показали на ньому, переважно розповідали про війни, геноциди, кризи та кліматичні катастрофи.

Кінокритикиня Соня Вселюбська передивилася чимало фільмів на IDFA і розповідає про тренд на архівну документалістику, фокус на арабо-ізраїльський конфлікт та про те, де серед цього знаходиться українське документальне кіно.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Nov, 16:52


💔54 роки тому вбили Аллу Горську. В цей день пригадуємо, як жила художниця і громадська діячка.

Все свідоме життя Алли Горської – це спротив радянській системі та віддана праця художниці, яка у своїх роботах працювала з українськими темами. Хоча її життя могло скластись зовсім інакше.

Про те, як донька радянського чиновника стала символом шістдесятництва для УП.Культура розповідає журналістка Анна Лодигіна.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Nov, 15:41


З PinchukArtCentre йде головна дослідниця, щоб очолити артцентр в Івано-Франківську

Керівниця дослідницької платформи київського PinchukArtCentre Ксенія Малих йде з посади. І переїжджає до Івано-Франківська, щоб очолити новий артцентр на Промприладі.

За 9 років роботи в PinchukArtCentre Ксенія опікувалась дослідженнями митців Паркомуни, була кураторкою і менеджеркою багатьох знакових проєктів сучасного мистецтва. Зокрема, співкурувала "З України: сміливі мріяти" на цьогорічній Венеційській бієнале, була менеджеркою проєкту "Падаюча тінь "Мрії" на сади Джардіні" Національного павільйону на 58-й Венеційській бієнале у 2019 році.

В коментарі для УП.Культура Малих розповіла про концепцію нового артцентру на "Промприладі".

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Nov, 11:46


🎸Концерти у Росії. Кінець "Вахтерам". "Бумбокс" на війні - ХЛИВНЮК | ВЕЧІР СЕРЕДИ

Андрій Хливнюк – лідер гурту Бумбокс, який протягом багатьох років був одним із найпопулярніших україномовних гуртів не лише в Україні, але і в Росії.

Зараз його фанати опинились по різні боки фронту. Хтось встав пліч-о-пліч з улюбленим співаком боронити країну. А хтось взяв до рук зброю і перетворився в ворога, від якого і доводиться захищатись.

📍Як змінювались настрої російської аудиторії, яка приходила на концерти "Бумбокс"?

📍 Чи могли українські артисти, які гастролювали у РФ, змінити думку росіян про українську культуру?

📍Чим Андрій Хливнюк під час війни займається на фронті і як виглядають його концерти в тилу?

Про все журналістка "Української правди" Софія Середа поговорила із Андрієм Хливнюком у проєкті "Вечір Середи".

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Nov, 10:20


💙З 9 по 12 грудня у Києві відбудеться шостий фестиваль "Дні есеїстики"

У програмі запланували дискусії, лекції та розмови з провідними українськими авторами й інтелектуалами. Серед спікерів – Остап Сливинський, Борис Філоненко, Олександр Савчук, Артем Чех, Мирослав Лаюк, Юрко Прохасько, Ірина Цілик, Катерина Зарембо та багато інших.

Цьогорічна тема фестивалю – “Цінність тяглості”. Серед подій, зокрема, читання текстів Євгена Сверстюка та Олега Лишеги, а також обговорення:
🔹зв’язок есеїстики з сучасним мистецтвом і кіно
🔹еміграційна есеїстика ХХ століття
🔹роль жанру у зображенні сьогодення.

По завершенню фестивалю відбудуться дві особливі події:
🔹16 грудня – презентація книжки “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”
🔹17 грудня – вручення Премії імені Юрія Шевельова за художню та наукову есеїстику.

Переглянути програму та зареєструватися на події, що зацікавили, можна на сайті Українського ПЕН. 

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

27 Nov, 15:52


🎶"Співати й плакати одночасно". Як Анджеліна Джолі та Пабло Ларраїн створювали фільм про легенду опери Марію Каллас. ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ'Ю

Подивитись, як Анджеліна Джолі перевтілюється в оперну ікону Марію Каллас, можна вже від 28 листопада. В український прокат виходить біографічна історія "Марія" режисера Пабло Ларраїна.

З кінозіркою та майстром епічних жіночих драм спеціально для УП.Культура поспілкувалась кінооглядачка Соня Вселюбська.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

24 Nov, 10:25


Гамлет Зіньківський – один із найвідоміших стріт-артистів України.

Його чорно-білі малюнки із короткими, але символічними надписами можна зустріти у Одесі, Дніпрі, Тернополі та цілій низці інших українських міст.

Найбільше їх у Харкові – рідному місті художника, яке він жартома називає своєю галереєю.

Нині Гамлет працює під обстрілами. Частину своїх малюнків створив у деокупованих містах. Один із них – напис «Живі. Контужені. Щасливі» на зруйнованому мості у Куп’янську, що на Харкіщині.

📍Для чого свторювати стріт-арт під час війни?

📍Як люди реагують на митця, який залишає на їхніх вулицях чорно-білі малюнки?

📍Чому Гамлету важливо перекладати свої старі роботи українською?

Про все журналістка «Української правди» Софія Середа поговорила із Гамлетом Зіньківським у проєкті «Вечір Середи»
👉https://www.youtube.com/watch?v=Yk5El9lDKQ8

📰 підписатися

УП. Культура

23 Nov, 09:32


❤️📚Бібліотекарка Капитолівської сільської бібліотеки на Ізюмщині Юлія Какуля-Данилюк увійшла до списку українських лідерів УП 100 в категорії "Культура" від Українська правда.

Юлія Какуля-Данилюк — завідувачка бібліотеки в селі Капитолівка Харківської області. Саме в цьому селі жив письменник Володимир Вакуленко з сином. У березні 2022 російські окупанти викрали й вбили Володимира. Цьогоріч у селі відкрився мурал із символом села і 8-ма чорними лелеками — саме стільки жителів Капитолівки вбили росіяни під час окупації.

🎥Пропонуємо переглянути розмову пані Юлії з Вадимом Карпʼяком, в якій вона розповідає про свій другий дім — бібліотеку, а також про те, що читають жителі села Капитолівка.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

22 Nov, 14:48


✍️"Ля Палісіада" і "Під вулканом": П'ять українських фільмів увійшли до списків "Оскара 2025"

Американська кіноакадемія оприлюднила офіційні кваліфікаційні списки фільмів, допущених до розгляду на нагороди 97-ї кінопремії "Оскар". До них увійшли 5 українських стрічок.

Стрічка "Ля Палісіада" Філіпа Сотниченка буде представляти Україну на цьогорічному "Оскарі" й представлена у категорії "Міжнародний повнометражний фільм".

Польща у категорії "Міжнародного фільму" представила стрічку "Під вулканом". Фільм показує історію української родини під час початку повномасштабного вторгнення. У головних ролях – українські актори.

До кваліфікаційних списків у категорії "Повнометражний документальний фільм" потрапили ще три українські та копродукційні фільми:

🔹"Порцелянова війна"
🔹
"Мирні люди"
🔹"Після дощу: Вкрадені Путіним діти повертаються додому"

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

22 Nov, 11:30


💰 Попри скорочення прокату. Фільм "БожеВільні" за три вікенди зібрав 4 мільйони гривень

Фільм про радянську каральну психіатрію "БожеВільні" режисера Дениса Тарасова зібрав у прокаті 4 173 941 гривню за перші три вікенди.

Переглянути стрічку на великих екранах протягом часу прокату прийшли 26 019 глядачів.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

22 Nov, 10:14


🙌Медведчук, Ані Лорак, Азаров: в ОП розповіли, яких перших 34 зрадників позбавлять держнагород

Згідно з указом, яким президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо позбавлення державних нагород зрадників України, першочергово відзнак позбудуться 34 особи.

Серед них – колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ та Генпрокуратури, прокурори, артисти, російські політичні, релігійні та культурні діячі. Усіх їх позбавлено державних нагород України безстроково.

Зокрема, почесного звання "Народний артист України" позбавлені російські співаки Микола Басков, Філіп Кіркоров, Олександр Малінін, російський композитор Ігор Крутой, а співачки Кароліна Куєк (Ані Лорак) і Таїсія Повалій – також звання "Заслужений артист України".

Предстоятель Російської православної церкви та колишній агент КДБ патріарх Кирил був нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого І ступеня.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

21 Nov, 15:18


🎥Остання подорож загиблих героїв та евакуація літніх людей. Документаліст Речинський розповідає про фільм "Любий прекрасний коханий"

З 14 по 24 листопада в Амстердамі проходить IDFA – головний кінофестиваль документального кіно у світі. В секції Best of Fests, у якій демонструють найгучніші документальні стрічки, показують новий фільм українського режисера Юрія Речинського.

Він називається "Dear Beautiful Beloved" ("Любий прекрасний коханий") й об'єднує дві лінії: евакуацію літніх людей зі східних регіонів України в тимчасові притулки та транспортування тіл загиблих захисників із поля бою до їхніх родин і поховання.

Герої обох ліній існують у постійному і хаотичному русі. Речинський знімає у спостерігальному документальному стилі, залишаючись поруч зі своїми героями в найважчі моменти.

Кінокритикиня УП.Культура Соня Вселюбська поспілкувалась із Юрієм Речинським про досвід фільмування чутливих тем і подій, про те, чому монтажний процес тривав рік та як знімати війну надалі.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

21 Nov, 13:16


Полюбіть критичне політичне мистецтво. Промова Олени Апчел на нагородженні УП 100

Вже вдруге Українська правда відзначає лідерів, що роблять найбільший внесок у незалежність та майбутнє України. На нагородженні УП 100 відзначали дієвців культури, серед них й солдатка, режисерка Олена Апчел. Свою промову для церемонії вона записала з фронту.

УП.Культура публікує промову дієвиці.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

21 Nov, 10:44


💯 Лідери УП 100: відзначили 18 дієвців культури

Українська правда вже вдруге відзначає українських лідерів УП 100, які зробили найбільший внесок у незалежність та майбутнє України. У категорії "Культура" редакція та запрошені експерти відзначили 15 людей. Троє дієвців культури увійшли до інших категорій премії.

До складу журі у категорії "Культура" увійшли: Іванна Скиба-Якубова, виконавча директорка Радіо Хартія; Оксана Хмельовська, співзасновниця і головна редакторка культурно-видавничого проєкту "Читомо"; Ольга Сагайдак голова Правління Коаліції дієвців культури, співзасновниця Dofa.Fund; Ярина Чорногуз, поетеса, бойова медикиня, розвідниця Збройних сил України; Тетяна Пушнова, редакторка "УП.Культура".

👉Розповідаємо, кого відзначили у списку УП 100.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

20 Nov, 11:33


💔На фронті загинув актор Чернігівського музично-драматичного театру Петро Великий

На фронті загинув актор Чернігівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка Петро Великий.

Петро Великий народився 3 січня 1976 року у Харкові. Закінчив акторський факультет Харківського інституту мистецтв ім. П. Котляревського. Працював у Чернігівському обласному академічному музично-драматичному театрі з 2004 року.

Зіграв на його сцені понад 35 ролей, серед яких найбільш відомі: Голохвостий у "За двома зайцями", Петро у п'єсі "Земля", Карпо в "Кайдашевій сім'ї", Перелісник у "Лісовій пісні".

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну приєднався до лав захисників країни.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

20 Nov, 10:59


💸Держкіно, УКФ та телемарафон: як у бюджеті-2025 зменшили фінансування культури

У вівторок, 19 листопада, Верховна Рада ухвалила закон про державний бюджет на 2025 рік. Із загальної суми видатків у розмірі 3,94 трильйона гривень на культуру виділили 10,5 мільярдів.

Найбільшу кількість коштів виділять на роботу Суспільного мовлення – 2 млрд 175 млн гривень. У 2024 році сума складала 1,8 млрд гривень.

На противагу минулорічному бюджету майже в 4 рази скоротили видатки на Державне агентство України з питань кіно – 170 млн грн ( 618,3 млн грн у 2024 році).

Вдвічі зменшили фінансування Інституту книги – 278,6 млн грн (466 млн грн у 2024 році). Хоча в цю суму враховують й надання субсидій книгарням, популяризацію читання у світі.

Приблизно на однаковому рівні лишається фінансування Українського культурного фонду (250,7 млн грн) та підтримки бібліотек та музеїв (1 млрд 161 млн грн).

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

19 Nov, 14:06


💡Чутливість, на яку ми (не)здатні: як читати новий роман Любка Дереша "Погляд Медузи"

Що стається, коли зникає світло? Коли людина зіштовхується віч-на-віч не лише із зовнішньою темрявою, але і з темрявою внутрішньою? Як, зрештою, пережити те, що вдається в цій темряві розгледіти?

Літературна оглядачка УП.Культура, Аріна Кравченко, прочитала новий роман Любка Дереша "Погляд Медузи. Маленька книга пітьми" й готова подискутувати щодо цих питань. А також поміркувати, чому мова мистецтва не встигає за мовою війни.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

19 Nov, 12:11


👏Будинок-садибу Терещенка в Червоному остаточно повернули державі

Будинок-садибу Терещенка у селищі Червоне (Житомирська область), що є пам'яткою архітектури місцевого значення, остаточно повернули з приватної у державну власність. У 2000 році палац та частину території безкоштовно передали у користування, а далі у приватну власність УПЦ (МП).

Понад рік тому, у серпні 2023 року, Господарський суд Житомирської області постановив повернути будинок-садибу державі. Тепер у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстрували право власності держави на комплекс будівель.

Споруди передали на баланс Коростишівського професійного аграрного ліцею.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

18 Nov, 12:03


Тіберій Сільваші увійшов до списку лідерів УП 100

Незалежні експерти спільно з "Українською правдою" обрали сотню українців, які увійшли до переліку лідерів УП 100. У категорії "Культура" одну з нагород отримає митець Тіберій Сільваші.

Тіберій Сільваші є видатним художником-абстракціоністом, діяльність якого вплинула одразу на декілька поколінь українських митців. З перших років своєї творчої кар’єри Сільваші активно брав участь у діяльності Спілки художників України, очолював різноманітні мистецькі угрупування, зокрема асоціацію  "Живописний заповідник", "Альянс 22", Kyiv Non Objective, "Седнівські пленери" тощо.

Картини Сільваші експонуються в музеях України та за кордоном (Мюнхен, Відень, Нью-Джерсі тощо), а також зберігаються в багатьох приватних колекціях.

Хто ще увійшов до сотні лідерів за версією УП? Приходь на захід 20 листопада і дізнайся

ℹ️ підписатися

УП. Культура

16 Nov, 14:13


🎭 "Мистецтво — це підтримка". Історія фестивалю "Дім Актора. Занурення" в Запоріжжі, який не зупинили обстріли

У Запоріжжі з 7 по 10 листопада відбувся театральний фестиваль. Посилені обстріли росіянами міста не змогли його скасувати. Лише на День жалоби, 8 листопада, дещо змінили програму.

Подія об'єднала театральних митців з Києва, Львова, Дніпра, Харкова. Спеціально для УП.Культура репортаж із Запоріжжя підготувала Юлія Ліннік.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

13 Nov, 13:07


🇺🇦🎥Не перебільшення буде сказати, що сильний український кінематограф народився в останні 10 років

Своїм розвитком українське кіно завдячує передусім державному фінансуванню. Планові видатки бюджету на фінансування Державного агентства з питань кіно з 2015 року по 2021-й зросли у майже чотири рази – із 176 млн грн до 665 млн грн.

💸Однак після початку великої війни влада різко скоротила видатки на цей напрям. У 2022 році використати лише 62 млн грн.

У 2024 році підтримка українського кіно мала повернутися до довоєнних показників, ба більше, перевершити показник довоєнного 2021 року.

🤦‍♂️Проте, за два місяці до його завершення, Держкіно змогло використати лише чверть від запланованого. Причиною цьому є конфлікт між Агентством та кіноспільнотою.

💁‍♂️У результаті, вже у 2025 році держава скоротила фінансування виробництва українського кіно на майже 70%, чим це загрожує, читайте у матеріалі ЕП:

УП. Культура

12 Nov, 14:51


🎞️"Документальне кіно напружує мозок, а ігрове працює через відчуття". Режисер одіозної "Бучі" пояснює доцільність свого фільму

Чи етично відтворювати насилля і страждання у художньому фільмі одразу по реальній бучанській трагедії? Хто має і не має права знімати таке кіно? Як знімати фільм-вигадку про живий біль, коли ще не всі жертви ідентифіковані, а ті, хто вижили після російських звірств, можуть травмуватися знову?

Фільм "Буча" викликав такі дискусії і набув ознак одіозності ще на початку створення. Кожна нова комунікація стрічки – чи то постер, чи то трейлер – здіймали шквал обурень.

Та попри це, резонансна стрічка таки вийшла в широкий український кінопрокат. І хоч продюсери фільму відмовились назвати УП.Культура суму зборів після першого вікенду, соцмережі рясніють глядацькими обговореннями.

Спеціально для УП.Культура кінокритикиня Соня Вселюбська поспілкувалась із режисером фільму "Буча", колишнім рекламником і продюсером комедій Станіславом Тіуновим.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

11 Nov, 15:05


🧑‍🏫Пів мільйона за лекції. Як МУР створив премію, щоб відбілити Тичину і підтримати освіту

Творче об’днання МУР роздав гроші переможцям премії імені Павла Тичина, яку ж сам і заснував. Стрімко і голосно – у властивому собі стилі. Від анонсу премії до оголошення переможців пройшов всього місяць.

Імена переможців озвучили 9 листопада у Чернівцях, де журі прослухало 8 лекцій фіналістів і обрало топ трійку.

Як каже сам МУР, в такий спосіб хочуть надихнути освітян на креативний підхід до викладання, сприяти обміну досвідом по всій Україні й знайти нове покоління вчителів, які зможуть змінити підхід до української освітньої системи.

Як з’явилася премія, чому вона названа іменем Тичини та як це впливає на освітню систему? Розповідаємо разом зі співзасновником проєкту МУР Сашком Хоменком.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

11 Nov, 12:20


🏆Український актор-військовослужбовець здобув нагороду кінофестивалю в Салоніках

Український актор, нині військовослужбовець, Володимир Кравчук здобув нагороду кінофестивалю в Салоніках – Thessaloniki International Film Festival. Актора відзначили за роль у фільмі "Ти – космос" режисера Павла Острікова.

Кравчук переміг в номінації "Найкращий актор" 65-го міжнародного кінофестивалю в Салоніках.

Крім того, нещодавно фантастична стрічка Острікова здобула нагороду за найкращу режисуру та приз глядацьких симпатій на кінофестивалі в Коттбусі (FilmFestival Cottbus, Німеччина).

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

11 Nov, 09:36


🧑‍🚒 У Хмельницькому згоріла будівля музучилища, що належала до культурної спадщини

В ніч на 10 листопада у Хмельницькому сталася масштабна пожежа в недіючій будівлі колишнього музичного училища імені В. І. Заремби. Ще у 1970-х споруду внесли до переліку пам'яток історії місцевого значення, а в 2010-му – до об'єктів культурної спадщини.

Вогонь охопив другий поверх будівлі та дах. Пожежу площею 1000 квадратних метрів гасили близько двох годин. Наразі правоохоронці встановлюють обставини та причину займання.

Втім, у самому Хмельницькому музичному училищі імені В. І. Заремби зазначають, що пожежа в будівлі сталася за кілька днів до судового засідання про виключення частини будівлі з переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

10 Nov, 15:00


🏳️‍🌈 Квір-досвід для широких мас: в прокат вийшла "Емілія Перес" – кіно про наркобарона, який змінює стать

В український прокат виходить фільм "Емілія Перес" французького режисера Жака Одіара. Це неочікуване жанрове поєднання кримінальної драми й мюзиклу. Як і неймовірна сама історія –про мексиканського наркобарона, який змінює стать за допомоги талановитої адвокатки.

Вперше фільм було представлено на 77-му Каннському кінофестивалі, де одразу чотири головні акторки Карла Софія Гаскон, Зої Салдана, Селена Гомес й Адріана Пас розділили нагороду за найкращу жіночу роль.

Кінокритикиня Соня Вселюбська розповідає, що приховує фільм під таким екстравагантним міксом жанрів.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

09 Nov, 12:12


🎹 Бейонсе – в 11 номінаціях: хто претендує на премію "Ґреммі-2025"

Академія звукозапису США оголосила імена номінантів на щорічну музичну премію "Ґреммі". Оголошення переможців однієї з найпрестижніших світових відзнак у музичній сфері відбудеться 2 лютого 2025 року.

На найбільшу кількість нагород претендує Бейонсе – у неї цьогоріч 11 номінацій. Зокрема, співачка побореться за нагороди в категоріях "Найкращий альбом року", "Найкращий альбом у стилі кантрі", а її хіт Texas Hold' Em претендує на звання "Пісня року".

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

09 Nov, 11:00


📚Книжкові новинки листопада: читаємо подільську роуд-пʼєсу, давньоєгипетську літературу та нового Снайдера

Що читати цього листопада? Роуд-пʼєсу, переклади давньоєгипетської літератури чи, може, нову книжку Тімоті Снайдера?

Літературна оглядачка УП.Культура Аріна Кравченко розповідає про цікаві новинки книжкового ринку, на які варто звернути увагу читачам Української правди.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

09 Nov, 08:31


🕊️Вірш тижня від УП.Культура

Зупинилась тиша тиха і незбудна,
Зупинився в небі вечоровий дим.
Не спинись лиш ти, любове моя трудна,
Трудним світом білим падай, але йди.

Йди, моя любове, заки сил і змоги
Незрадливим словом, що б там не було,
По шляху надії під мечем тривоги
Трудним серцем світу, серцем і чолом.

Є ще в світі душі і печальні очі,
В спраглому чеканні виглядають нас,
Проглядають ранки, проглядають ночі,
В голоді і холоді проглядають час.

Йди ж, моя любове, доки твоя воля,
Коли навіть пройдеш і саму себе…
Зупинилась тиша й тихий вітер з поля,
Голубі пожежі голубих небес.


Микола Вінграновський, 1965
#вірштижня

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

08 Nov, 11:36


Режисерка Оксана Карпович увійшла до списку лідерів УП 100

Незалежні експерти спільно з "Українською правдою" обрали сотню українців, які увійшли до списку лідерів УП 100. У категорії "Культура" однією з переможниць стала режисерка документального кіно Оксана Карпович.

Прем’єра її повнометражного доку "Мирні люди" на Берлінському кінофестивалі викликала великий резонанс. Врешті фільм отримав відзнаку екуменічного журі Берлінале.

У своєму фільмі Карпович зняла щойно деокуповані українські села та містечка, а в аудіо використала перехоплені розмови окупантів зі своїми матерями та дружинами.

Хто ще увійшов до сотні лідерів за версією УП? Приходь на захід 20 листопада і дізнайся

ℹ️ підписатися

УП. Культура

07 Nov, 14:15


📚Український Meridian Odesa. Репортаж з мандрівного літературного фестивалю в місті біля моря

Міжнародний літературний фестиваль Meridian Czernowitz, що базується в столиці української Буковини, вже вдруге вирушив у тур українським Півднем – говорити про Україну, її боротьбу й об'єднувати її людей. Зірки української літератури почали з Одеси.

В три перші дні листопада там віршами про війну говорили Ярина Чорногуз і Дмитро Лазуткін, про переживання та рефлексії – Мар'яна Савка, Ірина Цілик і Тетяна Власова. Про минуле і теперішнє – Ігор Померанцев, Олександр Бойченко та Юрій Іздрик.

Крім поезії читали й прозу. "Деокупацію" Богдана Логвиненка, "Бахмут" Мирослава Лаюка, "Війну з тильного боку" Андрія Любки, "Живі" про українських письменників Олександра Михеда.

Як живеться українськомовним містянам в Одесі, яка поки не бажає позбуватися російського імперського спадку, читайте в репортажі журналістки УП.Культура Анастасії Большакової.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

07 Nov, 08:39


🗣️Словник українських емоцій. Джо Спано: "Називайте речі своїми іменами"

У четвертому випуску подкасту "Словник українських емоцій" культовий американський актор Джо Спано читає текст української драматургині Тетяни Киценко "Називайте речі своїми іменами".

Пʼєса Киценко, написана на початку повномасштабного вторгнення, заглиблюється в питання національної ідентичності та культурної спадщини. Авторка розмірковує про те, як війна змінює самосвідомість, спонукаючи до нового розуміння назв і значень знайомих місць, у тому числі вулиць, які носять імена діячів іноземної культури.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

06 Nov, 16:36


🤝Народні депутати зобов’язали Полтаву деколонізуватися

Парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендує Міністерству культури переглянути статус полтавських споруд звеличення російського царя Петра I і перемоги росіян у Полтавській битві 1709 року. А міську владу – демонтувати ці пам’ятники після.

Рекомендації Комітету торкаються Державного заповідника “Поле Полтавської битви”, а також Монументу слави, пам’ятника Петру І та інших. Рекомендації містять 10 пунктів, зокрема:

🔹поки Мінкульт переглядатиме статус імперських пам’ятників, полтавська влада має встановити біля них інформаційну виставку «Мазепа. Karl XII. Пётр І. Топ–10 міфів ru.пропаганди»;
🔹створити на території Державного заповідника “Поле Полтавської битви” кластер російської монументальної пропаганди та перевезти туди демонтовані пам’ятники;
🔹сам заповідник має змінити назву та переосмислити експозицію, яка нині наповнена колоніальними наративами.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

05 Nov, 15:34


🤝Мінкульт дозволив деколонізувати пам'ятники Пушкіну і Чайковському на Черкащині

Міністерство культури та стратегічних комунікацій видало наказ щодо чотирьох пам'яток у місті Кам'янка Черкаської області, що не підлягають занесенню до реєстру об'єктів культурної спадщини. Тепер ці об'єкти офіційно можна демонтувати.

Йдеться про пам'ятник Петру Чайковському, Олександру Пушкіну, пам'ятник декабристам та стелу декабристів.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

05 Nov, 14:17


😡Кількість об'єктів культури, пошкоджених Росією, зросла до 3288 – Мінкульт

Міністерство культури та стратегічних комунікацій, протягом 4-5 листопада, опублікувало оновлену статистику пам'яток та об’єктів культурної інфраструктури, які були пошкоджені чи зруйновані Росією.

За даними обласних військових адміністрацій та Київської міської військової адміністрації за жовтень було пошкоджено 10 об’єктів. З початку повномасштабного вторгнення ворог пошкодив або зруйнував 1179 об’єктів культурної спадщини та 2109 об’єктів культурної інфраструктури.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

04 Nov, 11:15


👀Більше про переможця кінофестивалю — стрічку "Медовий місяць" — розповідав актор Роман Луцький в інтервʼю журналістці УП.Культура Марії Кабацій.

А також про роботу над ролями в кіно, стан української кіноіндустрії та способи вивести її з кризи.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

04 Nov, 11:06


🎬Кінофестиваль "Молодість" оголосив переможців: хто отримав нагороди

53-й Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість" оголосив переможців. Нагородження відбувалося 2 листопада.

Ґран-прі отримала стрічка "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної. Стрічка отримала "Скіфського оленя" та грошову винагороду в розмірі 5 тисяч доларів.

👉Перелік усіх нагород зібрали тут

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

04 Nov, 08:26


🕊️ Персона тижня від УП.Культура

Письменник-шістдесятник, режисер та поет Микола Вінграновський народився 7 листопада 1936 року у Первомайську Миколаївської області.

Акторської майстерності навчався один рік у Олександра Довженка, який забрав його до Москви. Ще студентом зіграв головну роль рядового солдата у художньому фільмі "Повість полум'яних літ" й за це отримав визнання на кінофестивалі в Лос-Анджелесі. Згодом повернувся до Києва, а також відзняв декілька стрічок на кіностудії Довженка.

Спочатку Микола Вінграновський писав вірші до літературної періодики, а в 1962 році вийшла його перша збірка "Атомні прелюди". Писав твори для дітей, зокрема й прозові. За це він отримав Шевченківську премію у 1988 році.

З прози одним зі знакових творів став роман "Северин Наливайко", в якому Вінграновський, за його словами, зміг проявити себе. Передмову до першого видання "Вибраних творів" писав Іван Дзюба. Помер Микола Вінграновський у 2004 році.

#персона_тижня

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

03 Nov, 13:21


🥇Шевченківська премія-2025: оприлюднили повний перелік претендентів

Комітет з національної премії України імені Тараса Шевченка оприлюднив список культурних дієвців, номінованих на конкурс. Лауреатів оголосять у березні 2025 року.

Перший тур конкурсу серед номінованих творів планують провести у третій декаді листопада цього року.

👉Перелік підготувати тут

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

03 Nov, 06:31


⭐️П'ять зіркових кінорежисерів, які починали свою кар'єру на українській "Молодості"

У Києві завершується міжнародний кінофестиваль "Молодість". Напередодні ввечері на офіційній церемонії оголосили переможців цьогорічного 53-го кіноогляду. В останній день фестивалю у всіх охочих є можливість переглянути стрічки, які журі цього року назвало найкращими.

А ми в УП.Культура нагадуємо, що саме на українській "Молодості" починалась кар'єра великої кількості зірок світової кінорежисури, тож пропонуємо пригадати кількох з них та їхні перші роботи, які оцінював київський кінофестиваль.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Nov, 15:08


🎬Розбірки британської дипломатії, висміювання Голлівуду та інші найкращі серіали листопада

Аж три серіали з нашого переліку стосуються цькування на роботі та в школі, і це не було навмисно. Певно, це є проблемою всюдисутньою і животрепетною, адже до неї звертаються виробники і в Сполучених Штатах, і у Великій Британії, й у Південній Кореї.

Політика – одна з головних ознак теж трьох серіалів. І це вже зовсім не дивно, зважаючи на 3-й рік російсько-української війни, що залучили значну частину світу, війни, яка є військовим продовження політики росії як країни-агресора. А також зважаючи на вибори в США, від політики якої багато що залежить у всьому світі.

Моральні та етичні дилеми – третя тема, об’єднуюча серіали з нашого переліку, бо ж всі ми люди, а людьми нас робить здатність вчиняти помилки, а також каятися за них.

👉Розповідаємо про найкращі серіали у підбірці за посиланням.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

02 Nov, 08:01


🕊️Вірш тижня від УП.Культура

З 27 жовтня по 4 листопада ми згадаємо про людей, розстріляних в урочищі Сандармох. Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Валер'ян Підмогильний та тисячі інших українських митців, активістів та дослідників були розстріляні радянською владою 1937 року впродовж кількох днів.

Молитва

Господи, в день твого гніву неспинного
Дай мені мужність і віру в небеснеє,
дай чути в шепоті саду звіриного
Царство Ісусове Хрестовоскреснеє.

О, пам’ятаю, розкинувши косами,
Впала вона під рукою ворожою.
Вкрито її сніговими покосами...
Я усій расі звірячій загрожую!

Господи, дай мені сили помститися
За її душу – за синєокую!
Господи Боже, не можу молитися —
Кров, її кров – борозною глибокою...

Господи, Господи...

Сніг і вітри над моєю отчизною...
Боже, цю чашу розбою бездомного
Дай мені взяти рукою залізною
Й пити з одча́ю каменеломного.

Вірю я, Боже, ватаги Богданові
Поруч з Тобою у сонмі архангелів.
Господи, Ти у хвилину останнюю
З них надішли мені смертного янгола.

Дотик його — і безодня відкрилася,
І, як дощем, шепотить серафимами.
Там перед світом благаючим крилосом
Очі її над вогнями і димами.

Господи, Господи...

Вірю, мій Отче, в спокою державному
Мудро Ти судиш і мудро розмірюєш:
У життьово́му потоці безправному
Кожного нагло питаєш: "Чи віруєш?"

Вiрую, Господи! Вiрую! Вiрую!
Тiлом усiм перейнятим уявою!
Кожен увiйде, хто ляже офiрою,
В Царство Iсусове, золотоглавеє!

Господи, Господи...

Марко Вороний, #вірштижня

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

01 Nov, 14:03


🎭Найкращі події листопада. Рекомендує УП.Культура

У Києві приймають найкращі регіональні театри, львівський гурт "Пиріг і Батіг", а також відновлюють барокову оперу Бортнянського, що вважалась загубленою понад 250 років. У Львові ж вперше дають оперу японську та показують талановиту п’єсу харківського драматурга Олега Михайлова "Птах на горищі". В Дніпрі відкривають виставку, натхнену поезією Агатангела Кримського. А в українських кінотеатрах нарешті виходять фестивальні гіти "Редакція" та Назавжди-назавжди".

УП.Культура, у складі музичної оглядачки Наталки Писанки, журналісток Марії Кабацій й Анастасії Большакової та редакторки Тетяни Пушнової, зібрала для вас ТОП-10 подій зі всієї України, які обов’язкові для відвідування у листопаді.

Час відкривати полювання за квитками!

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

01 Nov, 09:25


🎵 З кадрами майбутнього фільму. Океан Ельзи випустив кліп на нову пісню "Як ніколи"

Український рок-гурт Океан Ельзи випустив відеокліп на пісню "Як ніколи" з нового альбому "Той день". Його основою стали кадри, відзняті на нещодавніх концертах колективу у київському Палаці Спорту.

Як розповіла команда ОЕ, відеоматеріали з кліпу – це кадри з майбутнього документального фільму про історію гурту. Його прем'єра запланована на 2025 рік.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

31 Oct, 16:36


🎬"БожеВільні": геройське кіно про радянську каральну психіатрію вийшло в прокат

В український прокат вийшов фільм "БожеВільні" українського режисера Дениса Тарасова. Ще в 2023-му році стрічку презентували на Каннському кіноринку, після чого вона вирушила в європейське фестивальне турне: від Варшави й до міжнародного етнографічного кінофестивалю "ОКО".

"БожеВільні" – перший український ігровий фільм, який розповідає про систему каральної психіатрії в Радянському Союзі.Це історія про харизматичного юнака Андрія Довженка, який потрапляє на вимушене лікування до психіатричної лікарні та влаштовує там видовищне повстання.

Кінокритикиня Соня Вселюбська розповідає про стрічку, яка має якості супергеройського кіно.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

31 Oct, 13:58


🎞️ Перші фільми часів Незалежності. Оцифрували кіноплівки архіву Національної кінематеки України

Колектив "Група Кінотрон" оцифрував 200 унікальних кіноплівок з фільмами перших років Незалежності, віднайдені в Національній кінематеці України. Загалом починаючи з 2021 року команда виявила і почала каталогізувати понад одинадцять тисяч кіноплівок.

Перші оцифровані стрічки можна знайти на спеціально створеній сторінці відеоархіву Національної кінематеки України.

Серед перших фільмів, для яких створили цифрові копії, – серія картин про митців українського авангарду, документальна стрічка про історію кримських татар, фільм "Вартові незалежності" про російську окупаційну політику щодо Криму ще до 1990-х. Зокрема, тут можна знайти фільми "Київський некрополь" про столичні цвинтарі, стрічку про Леся Курбаса "Моя адреса – Соловки", "Параджанов. Відкладена прем'єра" та інші.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

31 Oct, 10:56


Міністр культури Микола Точицький заявив, що Україна планує припинити підтримку телемарафону після завершення воєнного стану, але "рекомендації Єврокомісії взяті до уваги"

ℹ️ підписатися

УП. Культура

30 Oct, 09:33


🤔Мінкульт неефективно використовував кошти з 2020 року – Рахункова палата

Міністерство культури та стратегічних комунікацій неефективно використало понад пів мільярда гривень на реалізацію державних політик. Про це свідчать результати аудиту роботи міністерства протягом 2020-2023 року.

У дослідженні виявилося, що Мінкульт не зміг забезпечити виконання цілей через "низьку якість управління". Міністерство не створило "дієвої системи моніторингу" динаміки кількісних і якісних змін у сфері культури та інформаційної політики, а загалом його структурні підрозділи виконали лише 40% запланованих робіт.

Аудитори наголосили, що від початку проведення дослідження Міністерство культури почало з’ясовувати причини розбіжностей у бухгалтерському обліку та звітах.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Oct, 14:08


🤝"Проявляю солідарність з українцями". Як зірка іранського кіно головує на фестивалі "Молодість"

Цьогоріч у журі кінофестивалю "Молодість" головує Мохаммад Расулоф – іранський кінорежисер з міжнародним визнанням, якого, так само як і інших талановитих колег, рідна країна прагнула відправити за ґрати.

На "Молодість" Мохаммад привозить свій останній фільм "Насіння священного інжиру". Цей фільм знімався підпільно, а потім потрапив до основного конкурсу Каннського кінофестивалю й отримав спеціальну відзнаку. Це напружений трилер з елементами документалістики, який висвітлює іранські протести через життя однієї родини державного службовця.

Кінокритикиня Соня Вселюбська, на прикладі фільму Расулофа розповідає про те як іранські кінематографісти постійно шукають творчі виходи під жорсткими обмеженнями влади та ставить режисерові кілька питань про нього та його нову стрічку.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

29 Oct, 08:39


У Венеції оперою GAIA-24 закрили публічну програму Українського павільйону

На 60-й міжнародній Венеційській бієнале показали оперу GAIA-24. Opera del mondo композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейка. Нею завершили публічну програму Українського національного павільйону.

Опера GAIA-24 від лабораторії сучасної опери Opera Aperta апелює до давньогрецької богині землі Гайї, а також до наукової гіпотези, що розглядає Землю як живий організм. Її автори відзначили, що твір "рухається водяними маршрутами" – раніше її показували у Києві, Роттердамі та Відні, тож чергова зупинка у Венеції має особливу символіку.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Oct, 15:52


🩰"Творити, щоб не з'їхати з глузду". Прем’єра українського балету "Драконячі пісні" у харківській Схід Опері

25 і 26 жовтня у Харківській опері відбулися прем'єрні покази балету-притчі "Драконячі пісні". Проєкт має особливу вагу для театру, адже створений командою українців у нових воєнних умовах. Постановка вельми унікальна у масштабах всієї України і пропонує новий погляд на балетне мистецтво.

Музична оглядачка Наталка Писанка побачила та почула "Драконячі пісні" і побувала за лаштунками театру.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Oct, 14:41


🤵‍♂️Назвали нового радника міністра культури зі стратегічних комунікацій та міжнародної співпраці

Виконавчий директор громадської організації "Інститут постінформаційного суспільства" та ексзаступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін став новим радником у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Золотухін став радником міністра зі стратегічних комунікацій та міжнародної співпраці. Наказ у міністерстві вже підписали.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Oct, 12:19


📚Книга року BBC-2024 оголосила довгі списки

Команда щорічної книжкової премії "Книга року BBC" оголосила довгі списки номінантів.

Традиційно представлені три категорії: "Книга року BBC", "Дитяча книга року BBC" та "Книга року ВВС-Есеїстика". До них увійшли 40 видань: 15 художніх книжок, 14 дитячих, а також 11 публіцистичних видань.

Серед номінантів премії: Артем Чех, що в 2021 році вже здобув премію за роман "Хто ти такий", Марічка Паплаускайте зі збіркою інтерв'ю "Потяг прибуває за розкладом. Історії людей і залізниці", Мирослав Лаюк з серією репортажів "Бахмут" та інші.

👉Повний список номінантів тут

Розкажіть, а за кого вболіваєте ви?

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Oct, 08:43


🎬Почесна нагорода іранському режисеру та польське роад-муві: як у Києві відрили фестиваль "Молодість"

У Києві офіційною церемонією відкрили 53-й Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість". Фестивальні покази почалися з самого ранку суботи, 26 жовтня, на двох цьогорічних локаціях – Будинку кіно та кінотеатрі "Жовтень". А вже ввечері кінодіячі та кіношанувальники зібралися, щоб дати символічний старт дев'ятиденному марафону кіно.

Журналістка УП.Культура Марія Кабацій відвідала відкриття "Молодості", та розповідає, яким воно було та чого чекати від цьогорічного фестивалю.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

28 Oct, 08:15


🕊️Персона тижня від УП.Культура

30 жовтня 1882 року народився основоположник українського монументального мистецтва Михайло Бойчук. Він став одним з фундаторів Української державної академії мистецтв, був професором та поєднував знання європейських художніх шкіл з українськими й візантійськими традиціями.

Михайло Бойчук працював над створенням монументальних розписів в українських храмах, разом з учнями відновлював фрески. Колективно писали плакати і обкладинки для регіональних журналів, театральні декорації «Молодого театру». Втім творчість бойчукістів, на думку влади, суперечила канонам, які запроваджував Радянський союз.

13 липня 1937 року Михайла Бойчука розстріляли у Києві. Тоді більшість робіт митця були знищені, а його учнів репресувала радянська влада. Картини вилучали з музеїв та архівів, фрески та мозаїки заштукатурювали. Ідеї Бойчука вдалося зберегти саме завдяки його учням, які передавали знання далі.

#персона_тижня

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

27 Oct, 15:13


🥸Тi самi гостi в ту саму хату. Кілька слів на згадку про нашумілий серіал осені "Каос"

На початку осені на стримінговій платформі Netflix вийшла неординарна чорна комедія – восьмисерійний "Каос". У ній давньогрецькі боги спускаються з Олімпу до нас, простих агностиків – до наших міст, автомобільних заторів, корупції, соціальної нерівності й нарцисизму, що панує в соцмережах.

Серіал сміливий за сценарними рішеннями та блискучий за візуальною формою. Він зачепив багатьох, але найбільше обговорень спричинило повідомлення самого Netflix: замість запланованих трьох сезонів "Каосу" перший стане останнім – продовження не зніматимуть.

Кінокритикиня Соня Вселюбська розповідає, чому "Каос" варто подивитись. Спойлер – хоча б заради того, щоб побачити, чи личить спортивний лакшері-костюм Adidas Зевсу, якого втілив неперевершений Джефф Голдблюм.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

26 Oct, 14:19


🎭"Нам треба людські історії, бойовики почекають": актор Роман Луцький про те, як українському кіно не втратити шанс

Український актор Роман Луцький поєднує роботу в Івано-Франківському драмтеатрі та активне знімання в кіно. Лише за цей рік Луцький зіграв у трьох стрічках: української режисерки Жанни Озірної, литовської – Габріеле Урбонайте та польского режисера Даміана Коцура.

Дві з них можна буде переглянути накінофестивалі "Молодість", який розпочинається в Києві.

Напередодні українських прем'єр фільмів "Медовий місяць" та "Під вулканом" ми поговорили з Романом Луцьким про роботу над ролями в них, стан української кіноіндустрії та способи вивести її з кризи.

Підпишіться на УП.Культура

УП. Культура

25 Oct, 14:39


🖼️Острів любові у мороку війни. Мистецький арсенал вперше в своїй історії відкрив персональну виставку діючої художниці

Від 24 жовтня в Мистецькому арсеналі розпочалася виставка "Агапе. Абсолютна любов" львівської мисткині Олени Турянської. Це перша персональна виставка діючої художниці в історії цієї інституції.

До цього тут проходили лише дві історичні ретроспективи жінок-художниць – Марії Примаченко (2016) та Катерини Білокур (2015).
Для Арсеналу "Агапе" Турянської – це продовження серії виставок, що розкривають творчість важливих для сучасного українського мистецтва постатей. У попередні роки це були персональні виставки Андрія Сагайдаковського (теж зі Львова), а також вже померлих митців – киян Олега Голосія, Кирила Проценка, Олександра Гнилицького.

Проте нинішня виставка дещо вирізняється з цього списку. Чим саме – розповідає журналістка УП.Культура Анастасія Большакова, яка поспілкувалася з Оленою Турянською та кураторками на відкритті проєкту.

Підпишіться на УП.Культура