🥟 Голод та апетит в стосунках з їжею
💌 #нам_пишуть: «Останні місяці багато нервую, і багато їм. Коли перейшла працювати з дому, стало ще гірше. Розумію, що часто їм, коли не голодна, але це «за компанію» чи «під фільм/серіал». Напевне, це вже не дуже здорово, набрала 7 кг за 2 місяці. З чого починати з цим боротись? Пробую дієти, але зриваюсь постійно, не розумію, коли дійсно голодна».
➡️ У хронічному стресі, у якому ми перебуваємо останнім часом, переїдання чи більше споживання їжі, ніж зазвичай, є поширеним процесом. Здебільшого це повʼязано з тим, що їжа - найдоступніший спосіб отримати миттєве задоволення та заспокоєння, спосіб, що добре відомий нам ще з часів малючкових.
Вже давно для більшості з нас їжа стала доступною, і не є способом для виживання, як було в первісні часи. Зараз спостерігаємо гедоністичний культ споживання їжі, що підтверджується рекламою, орієнтацією на імпульсні продукти та насолоду від всього, що ти можеш отримати в магазині.
❗️ Щоб почати орієнтуватися у власній харчовій поведінці, важливо розрізняти такі поняття, як «голод» і «апетит».
Зараз ми можемо хотіти їсти не лише тому, що фізично голодні, а й тому, що нами керує бажання поїсти через приємні запахи, асоціації з попередніми подіями, коли ми мали трапезу, спокусливий вигляд їжі.
🟡 Голод є фізіологічним явищем, що відбувається внаслідок біологічних змін у тілі, а також сигналом базової потреби, що супроводжується дискомфортом в шлунку, тілі, слабкості. Усе це відбувається для того, щоб підтримати відповідний рівень енергії в організмі.
🟡 Апетит може бути і почуттям-відповіддю на голод, а може бути емоційним чи ситуаційним проявом, що стимулюється запахами, виглядом їжі чи приємними спогадами. Апетит може послаблюватися чи посилюватися під впливом емоційних переживань (згадаймо, як по-різному ми можемо їсти забагато чи взагалі не їсти перед важливими подіями - іспитами, співбесідами тощо). Саме тому, на відміну від голоду, апетит виникає раптово (як реакція на щось), а не поступово збільшується (як фізіологічне відчуття).
До речі, бажання їсти в один і той самий час доби повʼязане з апетитом, а не з голодом (є наявний тригер - час, але він може бути не повʼязаним з реальним почуттям голоду).
Легке почуття голоду зазвичай є сигналом до початку трапези.
➡️ Щоб відрізняти голод від апетиту, варто звертати увагу на такі речі:
🔹 Якщо ти думаєш про споживання здорової їжі, але яка не дуже подобається, і ти б не хотів/ла це їсти зараз; але в той же момент ти б точно зʼїв/ла круасан чи піцу, які смачно пахнуть, то річ, імовірно, йде про апетит, а не про голод.
🔹 Перед споживанням їжі запитуй себе:
❓ Чи дійсно зараз я голодний/а? Які фізіологічні прояви про це сигналізують?
❓ Якщо я хочу швидкого задоволення, які ще є способи це отримати? Які я можу використати з більшою користю для свого здоровʼя, ніж позаплановий прийом їжі та переїдання?
🔹 Якщо ти маєш апетит до смаколиків:
❓ Чи твій основний прийом їжі вміщає збалансовано білки, жири, вуглеводи та клітковину?
❓ Чи смачні для себе компоненти ти обираєш серед них?
У більшості випадків, коли дефіцити макронутрієнтної їжі закриті, ми не маємо так багато апетиту до миттєвих харчових задоволень.
❗️ Нагадуємо: ми не можемо прожити без харчування. Але цей процес має бути збалансованим. Важливо і вгамовувати голод, і отримувати насолоду від їжі (вчені радять мати 80% по калорійності здорової, корисної їжі в денному раціоні, і до 20% їжі для задоволення, в т.ч. смаколиків; але зверніть увагу: fun-їжа, як-от чіпси чи тістечка, зазвичай значно калорійніша за умовну гречку чи філе курки). Більше про базові принципи здорового харчування читай тут.
💚 Добре та уважне ставлення до себе - наш вибір. Будь ласка, помічай можливості турбуватися про себе та реалізуй їх!
🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі