#тияк
Опубліковано результати 4-ої хвилі всеукраїнського дослідження компанії 4Service (грудень 2024-січень 2025) на запит Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», що впроваджується за ініціативи першої леді Оленм Зеленської.
Дослідження проводиться з 2022 р. аби відстежувати зміни у ставленні українців до власного ментального здоров’я та, реагуючи на нові дані, коригувати програму «Ти як?».
Отож, про ТиЯк? у соціологічному вимірі.
✅Задоволеність власним психологічним станом продовжує знижуватися: у 2022 р. рівень задоволеності був- 41%, то вже у січні 2025 впав до 36%.
✅Про емоції: серед опитаних українців залишаються високими рівні втоми, напруженості, страху, роздратування і безсилля.
✅ Про джерела психологічного напруження: 83% опитаних відчувають високий рівень стресу, притім 78% безпосередньо пов'язують це з повномасштабною війною росії проти України.
✅Що тривожить найбільше: безпека близьких (зростання до 74% у четвертій хвилі) та ризик для життя і можливість отримати травми (54%), втрата джерела доходу (39%).
✅Про симптоматику: найчастіше люди відзначали, що відчували тривожність та напругу (58%), погіршення сну (50%), виснаженість (49%), поганий настрій (49%), емоційну нестабільність (45%) та роздратування чи злість (44%).
✅ Про способи підтримки ментального здоров'я: українці демонструють здатність до конструктивного подолання стресу. Обирають спілкування з друзями чи сім’єю (36%), перегляд фільмів (35%) та прослуховування музики (30%). Однак, проведення часу в Інтернеті залишається головною стратегією відволікання від стресу, її використовує 40% опитаних.
✅ Про стигму: прослідковується позитивна тенденція до зменшення стигматизації психологічної допомоги. Питома вага українців, які звертаються за допомогою до психолога зросла
зросла з 7% у 2022 році до 17% на початок 2025 року.
Подолання упередженості до психологічної допомоги – це одне із головних завдань Програми.
Натомість частка тих, хто категорично не має наміру звертатися за фаховою допомогою, зменшилась з 46% у 2022 році до 22% у 2025 році. За цей період істотно зріс попит на психологічну підтримку – з 41% до 71%.
✅Про бар'єри у зверненні за психологічною допомогою: це впевненість у власній здатності впоратися самостійно (39%), сприйняття проблем як недостатньо серйозних, щоб йти за допомогою до спеціалістів (36%). Помітними залишаються також недовіра до психологів або сором чи страх звернення.
✅Про пріоритети у розбудові послуг: покращення доступу до послуг з ментального здоров’я (66%) як основний пріоритет для цієї сфери, навчання навичок самодопомоги та першої психологічної допомоги (59%), отримання більше якісної інформації через онлайн-ресурси, тренінги та курси (54%).
✅Про довіру у питаннях ментального здоров’я: найбільшою довірою у людей користуються психологи та психотерапевти (на особистих консультаціях 32%, на гарячих лініях – 24%). Значно менше довіри викликають до себе консультації фармацевтів, блогерів чи парафіяни церкви
✅Про довіру до онлайн-послуг з ментального здоров'я: більшість респондентів надають перевагу особистому спілкуванню з людиною — фахівцем з ментального здоров'я (36%).
✅Про запит на тему ментального здоров'я:
фіксується суттєвий ріст запиту на інформацію про ментальне здоров'я - 86% українців вважають, що цю тему варто обговорювати більше проти 75%, що так вважали у 2022 році.
✅Про кого слід подбати першочергово? Основними групами, які найбільше потребують психологічної допомоги за опитуваннями респондентів маємо військових (68%), а також людей, які втратили через війну близьких (65%), цивільних, які пережили бойові дії (42%). Ці сухі цифри доводять, що потрібно фокусуватися на підтримці людей, які безпосередньо пережили травматичний досвід війни.
✅Загалом позитивні зміни у ставленні суспільства до теми ментального здоров’я помічають все більше опитаних. За три роки збільшився відсоток тих, хто помітив більш позитивне ставлення до цієї проблеми – з 27% до 35%.
Більше інформації про результати дослідження знайдете на платформі «Ти як?» https://howareu.com/