Діалоги, яким вже надто багато років, щоб вони були хоч трошечки цікаві. Відчуваю себе як в компʼютерних іграх — нестерпне бажання тицяти на “skip” бо всі ці діалоги абсолютно ідентичні, і, на жаль, часто їм бракує послідовності та чемності, бо це діалоги «віри» а не фактів.
1. Експертності в тому що кому треба носити — не існує. Ви самі найголовніший експерт в своєму житті та своїх преференціях. Єдине що — парфумерія потребує діалогу, і я вірю, що існують люди, які можуть допомогти зрозуміти вам самим що саме ви хочете, та що саме викликає у вас емоції. В ідеалі це повинен бути консультант в парфумерному магазині, але всі ми добре розуміємо, що це не працює так. Саме тому існують такі мовні парфумерні стилисти, та суміжні ролі, які буквально можуть допомогти людині збагнути «чого я хочу».
2. А от експертність в парфумерії — існує.
Ми, парфумерні маніяки, інколи забуваємо, що парфумерія — це далеко не тільки високе мистецтво, а, першочергово, велика b2b індустрія та взагалі big money.
Це індустрія в якій працює безліч дуже різних людей, різних професій: все не обмежується парфумерами, які роблять наші улюблені нішеві парфуми — це верхівка айсбергу. А під ним знаходяться усі, чиї імена ми ніколи не дізнаємося: евалюатори, fragrance development managers, технічні парфумери, спеціалісти по сировині, хіміки, лаборанти, бренд-менеджери, маркетологи, менеджери продуктів, історики парфумерії, тренінг-менеджери різних ланок.
І авжеж, як і в кожній іншій індустрії, існує цілий спектр знань та навичок, які з нею повʼязані. А якщо існує це — існують і ті, в кого цей досвід, знання та навички наявні, — експерти. Саме завдяки цьому парфумерна індустрія набула тих форм, які ми зараз бачимо.
Від того, що хтось каже що парфумерної експертизи не існує не зміниться абсолютно нічого. Експерти і далі будуть працювати на своїх роботах, зароблятимуть гроші чесним трудом, розвиватимусь індустрію згідно планів, а ми і далі будемо насолоджуватися результатами їхньої невидимої роботи — підемо в парфумерний магазин, будемо спілкуватися з консультантами, нюхати та купувати парфуми, спілкуватися про них, читати та дивитися блоги.
Авжеж подібна експертиза абсолютно не універсальна — всі достобіса заточені під свої задачі та цілі (як і не всі хто працює в цій сфері — парфумери). Але загальні базові знання, а головне, розуміння це вся ця величезна машина працює, наявні приблизно у всіх, хто в цьому завʼязаний.
3. Універсального почуття прекрасного — не теж існує. Воно дуже сильно зумовлено соціо-культурним бекграундом та освіченістю в конкретній галузі, в нашому випадку — в парфумерії. Хто перший натягнув халат — той і лікар 🤷🏻♂️
Фанати вінтажної парфумерії плюються на ультрасучасну «хімічну» парфумерію з умовним Ганімедом, а фанати останнього називають шалімари старими бабками. А експерти дивляться на це все зі сторони та розуміють обидві позиції, розуміють красу обох парфумів, розуміють чому так відбувається і що з цим робити щоб заробити ще грошей.
І, як висновок, теза, яка вже майже стала моїм кредо: коли не знаєш фізики як все влаштовано, то все навколо — магія.