Нещодавно під час консультації прозвучала від клієнта така установка: "без тяжкої праці навіть рибки не вловиш". В такому контексті, що треба люто впахувать і навіть мучитися, інакше не платитимуть. Виходить такий обмін: ви мені гроші, а я вам - роботу в муках. Без мук - не рахується.
Коли ми чуємо подібні установки з чиїхось вуст, або читаємо про це - нам все яснісінько. Так робити не треба, світ влаштований інакше, це не логічно, і так далі. Але установки на те і установки, вони глибоко, логіка до них не дістає без спеціальних зусиль. Дуже давно, дуже глибоко, дуже невловимо в нас це заклали. Я знаю, що і в мені оце "без тяжкої праці" звучить частіше, ніж мені б хотілося. Хоча матчастину про легкість, продуктивність і шо там у нас купує роботодавець я знаю "на відмінно".
Так, зусилля треба докладати, і без цих зусиль рибка сама на сковорідку, звісно, не застрибує. Але давайте подивимось, якого роду ці зусилля.
Простий запит в гугл про принципи успішної риболовлі ні слова не видає про напругу. Зате - багато деталей про увагу до вибору вудок, місця, наживки, часу доби, погодних умов. Пишуть, важливе терпіння і сміливість експериментувати (інша наживка, глибше закинути, пересісти). Важливо вміти відмовитись від місця, якщо там не клює. Навіть комунікаційні навички важливі - дізнатися у інших рибалок, на шо клює))))
Іншими словами, важливо мати інформацію про те, як працює процес, і вміти її творчо використовувати на свою користь.
Ні слова про "мучитись".
У Хемінгуея Старий зветався до Риби "Вельмишановна Рибо". В казках інуїтів рибалці потрібна хоробрість і сильні руки, але коли він витягає рибу з води, він радіє і дякує їй і морю. Колись мені доводилося ловити рибу, щоб прожити (я не жартую). Добре пам*ятаю, як заважала тоді зайва напруга і як допомагали гачки потрібного розміру (за ними довелось йти в сусіднє місто, 8 км по шпалах).
Висновок: рибка не просто з "тяжкої праці ловиться", вона з іншої казки, про уважність до процесу і тонкість диференціації інструментів.
Установка про "мучитись" родом з часів, коли вибору в роботі не було. Ти або робиш, шо найшов (і це тобі іще пощастило), або мреш з голоду. І діти твої мруть. В дитинстві я чула, як дорослі люди з науковим ступенем вважали за щастя випадки, коли вдалося влаштуватись порозвантажувати вагони, щоб дозволити собі відпустку.
Зараз інший світ, в ньому інше треба. А установки лишились старі.
Я сиджу на березі свого внутрішнього озера і виловлюю їх по одній, як рибу. Я вдячна кожній з них. Я бачу їх історію і співчуваю їй. Мені треба дуже багато терпіння, сильні руки і повага до риби. А мучитись - не потрібно.