Добре, раз хочете читати про кросфіт, буде про кросфіт.
Давайте для початку визначимося, що це взагалі таке, бо слово таке ви, мабуть, багато разів чули, а що воно означає, знають не так багато людей.
Саме слово “кросфіт” утворене від англійських слів cross (“перетин”) і fit (у даному випадку “фізично підготовлений”). Зазвичай, коли ми говоримо про оздоровчі тренування, ми фокусуємося на 1-2 фізичних якостях за тренування - аеробна витривалість, сила, силова витривалість, гнучкість.
У кросфіті якостей, на яких фокусуються кросфіт-тренування, 10. Тут вам і швидкість, і координація, і спритність, і точність.
Закони фізичного розвитку передбачають, що якщо ви хочете досягти максимального розвитку якоїсь якості, вам доведеться певною мірою пожертвувати усім іншим. Кросфіт з цим погоджується. Його мета - збалансований розвиток усіх 10 якостей. Але, з найбільшою долею ймовірності, у жодній з цих якостей ви не досягнете свого абсолютного максимуму. Тобто ви матимете середній для вас рівень розвитку їх усіх.
Втім, краса історії полягає у тому, що цей середній для вас рівень буде дуже високим для 99% людей на планеті.
Ще з плюсів кросфіту можна назвати його офігенно круте ком’юніті. Власне, я так розумію, саме це, а не якась там схема розвитку фізичних якостей, зробила його хітом серед усіх фітнес-напрямків. Звісно, можна брати індивідуальні заняття, наприклад, щоб підтягнути техніку окремих елементів (а підтягувати є що - тут вам і гімнастика, і важка атлетика, і просто силові вправи з усіма можливими снарядами). Але ви багато втратите, якщо будете займатися цим без залучення у спільноту.
Кросфіт буде пеклом для людей, які люблять монотонність і передбачуваність. І буде справжньою феєрію для тих, кому потрібні новизна, адреналін і пригоди. Бо кожне тренування - це нова комбінація рухів та навантажень.
Які є застереження у мене особисто щодо таких тренувань?
Я знаю, що у моєму клубі є тренування простіші за ті, на які одразу пішла я. І мені достатньо важко. Багато рухів я знаю і робила, багато тільки бачила, але знаю, на чому базується техніка цієї вправи, я маю певний рівень фізичного розвитку. Деякі вправи я роблю у полегшених варіантах, бо я просто їх не прокачувала до того рівня, який вимагається, або взагалі раніше ніколи не робила.
Першою пала моя витривалість, яка ґрунтується на гліколітичних механізмах синтезу енергії. (мої матеріали про енергетичні системи організму тут - 1, 2) Я їх просто майже не тренувала. Я багато уваги приділяла аеробному навантаженню, бо це база для усіх взагалі навантажень, а от більш інтенсивне кардіо щось десь іноді робила, але не дуже систематично і доволі лайтово. Тому глікогену в моїх м’язах очевидно бракує, а через нерозвиненість буферних систем ацидоз (оте саме печіння у м’язах) періодично такий, що від болю сльози нагортаються на очі. Нічого, натренується.
На третє тренування анаеробна витривалість вже трохи підтягнулася (або комплекси були легші з цього боку), але стало очевидно, що моя нелюбов до багатоповторки вилилася у те, що безліч повторів простих вправ або ізометричні вправи виявилися складним завданням. В принципі у мене до того не було жодної причини робити багатоповторку. Бо в оздоровчих тренуваннях це зазвичай просто нудна, виснажлива, непотрібна робота. У мене більшість клієнтів обожнюють короткі підходи десь в діапазоні між 5 і 12 повторень, а як на ноги, так взагалі краще взяти вагу побільше, але не більше 8 повторень у підході.
У будь-якому випадку, я б не радила кросфіт абсолютним новачкам у тренінгу. Особливо кому за 30, а то і за 25, бо ви, ймовірно, вже маєте досвід років без системного руху, а то і взагалі малорухливого життя. Що вже казати про старших людей і людей, у яких очевидно є застереження щодо здоров’я.