Метод Равлика

@metodravlyka


Науково-популярний блог про здоровий спосіб життя та екологічні зміни у бік здорового життя.

Авторки: нутриціологиня Анна Шестакова і тренерка Аліса Пивоварчик

Метод Равлика

21 Jan, 00:26


У мене вмерла камера на телефоні ((( повірте мені на слово, що перемогли саме ці номери❤️

Але, оскільки я робила трансляцію в телеграмі вперше, то у нас два переможця: один без запису, а другий під запис!

Вітаю номер 13 і номер 8🎉🎉🎉

Метод Равлика

21 Jan, 00:26


Live stream finished (2 minutes)

Метод Равлика

21 Jan, 00:26


Live stream started

Метод Равлика

21 Jan, 00:26


Друзі, я нарешті вийшла з відпустки і сьогодні, о 20.00 за київським часом проведу розіграш обіцяних смаколиків 🎉🎉🎉

А після, зв'яжуся з переможцем❤️

Метод Равлика

21 Jan, 00:26


Нове відкриття❗️про те, як печінка вимиває холестерин з організму, може допомогти більш ефективному лікуванню серцево-судинних захворювань ❗️

Дослідження опубліковане в Science Advances і є дійсно науковим відкриттям і абсолютно новим розумінням фізіології печінки:

1⃣ на виробництво жовчі, яка є ключовим механізмом вимивання надлишку холестерину з організму, впливає швидкість надходження крові до печінки через ворітну вену з кишечника.

2⃣ білок, який чутливий до тиску під назвою PIEZO1, визначає швидкість кровотоку через вену, викликаючи ланцюгову хімічну реакцію, яка перетворює холестерин у крові на жовчні кислоти, які виводяться з організму.

Попередні дослідження показали, що кровотік у ворітній вені збільшується і зменшується протягом дня у відповідь на рух, відпочинок і прийом їжі:

(а) вироблення жовчі збільшується, коли кровотік у ворітній вені зменшується, що відбувається в результаті фізичних вправ або голодування;

(б) і навпаки, утворення жовчі знижується, коли кровотік у ворітній вені збільшується, що відбувається під час їжі та відпочинку.

Очевидно, що низьке вироблення жовчі може призвести до високого рівня холестерину, що залишається в крові, і може сприяти розвитку жирової хвороби печінки. Якщо цей стан не лікувати, він може прогресувати до запалення печінки та фіброзу.

Це дослідження вперше показало, що кровотік у ворітній вені пов’язаний з рівнем холестерину в крові, а також дослідило роль білка PIEZO1 у регулюванні швидкості кровотоку через вену, викликаючи ланцюгову хімічну реакцію, яка перетворює холестерин у крові на жовчні кислоти, які виводяться з організму.


❗️А я нагадаю: високий рівень холестерину може мати генетичну основу або бути пов’язаний зі станом здоров'я і прийомом деяких ліків. Але здебільшого високий рівень холестерину пов’язаний зі способом життя, включаючи дієти з високим вмістом насичених жирів і трансжирів, недостатністю фізичної активності, ожирінням, палінням і надмірним вживанням алкоголю 🍷🍺🍟🍔🌭


✔️Laeticia Lichtenstein et al, Endothelial force sensing signals to parenchymal cells to regulate bile and plasma lipids, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.adq3075

Метод Равлика

21 Jan, 00:26


Дуже цікаво, як саме рух допомагає знижувати холестерин.

Метод Равлика

21 Jan, 00:25


Я постійно стикаюся з дуже порядними, розумними, але дуже затурканими українськими жінками. Для мене це завжди стає проблемою у роботі, коли мені треба почути від людини запит, що саме і де їй некомфортно, що заважає, що вона не любить. Українська жінка мусить терпіти - біль, аб'юз, насильство, тягар стандартів і правил. Тому коли жінка кричить, це часто значить, що вона вже на межі фізичної загибелі. І то не завжди. Українські жінки часто повільно задихаються у своїй самотності і нещасті без звуку. Часто навколо при цьому дофіга людей. І усім їм ця жінка щось винна. І за все на світі вона відповідальна.

Наші жінки бояться говорити про свій дискомфорт під страхом смерті! Уявіть, люди платять мені за коучинг дуже немаленькі гроші, бо ми йдемо разом до дуже серйозних трансформацій у мисленні. Але вони бояться користуватися тим, що входить у вартість. Або у чатах, які я створюю для різних груп, які консультую взагалі безоплатно.

"Та то якась дурня, як можна таке питати", "та яка там проблема, то я просто лінива", "я з дитинства не вмію досягати своїх цілей", "нормально я не зможу робити, а як нормально не можу, не варто і починати", "та чого я буду зайвий раз тебе смикати через якусь дурницю". Особливо сумно, коли дівчата бояться "відволікати і навантажувати" мене у мій робочий час, коли я саме сиджу і чекаю від них апдейтів.

Когнітивні упередження шикуються у стрункі колони.

А все тому, що любити і захищати себе погано. І суспільство в особі найневпевненіших у собі і водночас найгучніших і найтоксичніших своїх представників пильнує, щоб не дай боже жінка не перестала себе ненавидіти, не подала голос, не виставила кордони, не зайняла належне місце у просторі та інфопросторі. Всі питання можуть виявитися тупими, всі прояви індивідуальності недолугими, всі досягнення сміхотворними.

І нещасні жінки прагнуть задовільнити цих горгон, які самі нещасні, злі і порожні всередині, замість того, щоб пестити і радувати найголовнішу людину у своєму житті - себе. І ніколи не давати її ображати. Часто горгон з дитинства підселили у голову самої жінки, і вони жеруть її зсередини вдень і вночі.

І найстрашніше, що доводиться дуже делікатно і довго, але наполегливо переконувати, що ні, це не норма, так не має бути. І знаєте, це дуже складно. Дуже. Ще вмов ту жінку, що має сенс витратити гроші на психотерапію і що турбота про себе - це не примха, на яку не можна відривати гроші від потреб родини.

Багато і приходить до мене і моїх колег, щоб мати можливість ще більше не виділятися і відповідати стандартам. І безсоромні і тупі деякі мої колеги це на повну використовують, ще більше погіршуючи життя і конкретної людини, і суспільний клімат у цілому.

Метод Равлика

21 Jan, 00:23


Ми з колегою Ашею намагаємося тримати свою присутність у декількох соцмережах, щоб поширювати добро. Зазвичай люди ходять туди шукати клієнтів, а нам клієнтів вистачає з Телеграм-каналу. І взагалі переважно не ми шукаємо людей, а вони нас через сарафанне радіо.

Не так давно ми зайшли нашим "Методом Равлика" в інсту. Але інста зараз заточена значною мірою під рілзи - під відео. А у мене з відео взагалі не складається. Я - колишня журналістка, мій перший ескапізм і допінг були книжки, я навіть про фітнес і суміжне люблю писати довгі тексти, викладаючи туди рдужний потік своїх думок і досвіду. І у мене дууууже погано виходить шо знімати, шо монтувати. І мені це не подобається.

Звісно, якби було дуже треба, я б себе переламала, але воно ніби як і не дуже треба. І це б точно займало дофіга часу. І тоді стояв би вибір: робити рілзи чи робити свою роботу, навчатися, тренуватися, займатися своїм здоров'ям. Я б тоді взагалі нічого не встигала. Я знаю, є люди, які за 5 хв рілзи роблять. Але ж від тренера, мабуть, чекають рілзів із вправами, я пару разів намагалася, у мене на зйомку однієї вправи пішло щось між 30 і 40 хвилин. І взагалі мені було дуже некомфортно. Хоча от я зараз гарний штатив купила, може, ще й спробую щось знімати. З клієнтом я краще онлайн вийду, коли він чи вона в залі і проінструктую у режимі лайва або подивлюся записане клієнтом відео (у моїх клієнтів це якось краще виходить ніж у мене) - від клієнтів не вимагається знімати красиво, аби було видно тіло, тому це займає менше часу ніж якась художня зйомка.

Ми ще довго думали, що робити з фейсбуком. Відкрита сторінка мені не подобалася - занадто багато фріків туди залітало. Зараз тестуємо закриту групу. І там ніби все гарно. Крім того, що крім нас ніхто нічого не хоче писати. Ну і ладно, хай буде хоч таке представництво. Писати на своїй сторінці у фб на робочі теми мені некомфортно. У людей там Третя Світова і доля країни, а я тут зі своїми дурощами про кросфіт і подовження життя у перспективі десятків років. Відчуваю себе отою, що "забула про війну", лізучи у стрічки зі своїм контентом.

Так що ми дуже любимо Телеграм. Він прекрасна платформа для моїх довгих текстів. А все інше - лише "представництва".

Метод Равлика

21 Jan, 00:23


Про кросфіт і священну корову техніки вправ

Я не так давно писала пост про антикрихкість у фітнесі. Сьогодні вже очевидно, що правильна техніка, по-перше, поняття дуже умовне (ви можете одні присідання зі штангою виконувати і з колінами за носки і не за носки, і в широкій стійці, і у вузькій стійці - усе буде залежати від мети, вашої анатомії, особистих вподобань і ще низки чинників). По-друге, ідея, що від неправильної техніки ви зовсім абсолютно поламаєтеся, вкрай сумнівна, бо причини травм часто комплексні і включають в себе загальний стан здоров'я, якість відновлення, вміння контролювати снаряд взагалі та реагувати на сигнали тіла і ще багато чого іншого.

Моє неприйняття кросфіту було пов'язане з тим, що аааа, вони роблять технічні вправи на кількість, це ж дуже травмонебезпечно. Виявилося, що принаймні це не більш травмонебезпечно ніж будь-які інші тренування. І навіть більш безпечно ніж, наприклад, легка атлетика (але все ж менш безпечно ніж важка атлетика).

Звісно, у кросфіті бувають травми, як і у вас навіть тупо у побуті, але причин тому безліч - часто це недовідновлення, переоцінка власних сил у роботі з вагою, неуважність до технічного стану обладнання, просто погане відчуття власного тіла.

І ще треба розрізняти фітнес-версію того ж кросфіта і атлетів, які беруть участь у змаганнях. Там, де змагання, там завжди надвисокі навантаження, відповідно, ціна помилки у плануванні тренувань чи відновлення вища.

А недосконалість техніки з більшою ймовірністю просто приведе до того, що ви навантажите якісь не ті м'язи, які хотіли. Головне - контролюйте тіло, снаряд, з яким працюєте, і слухайте відчуття тіла. Не впевнені - не беріть більше, візьміть легший варіант вправи, зніміть себе збоку чи попросіть тренера подивитися на вас.

Метод Равлика

21 Jan, 00:23


5 причин, чому витрати енергії не є важливою метрикою для оцінки тренувань.

1️⃣ Якщо ви не є професійним спортсменом і не тренуєтесь декілька годин щодня, тренування не роблять великого внеску в сумарні витрати калорій, різниця між типами навантаження все одно не буде значною. Нетренувальна фізична активність і, в першу чергу, споживання калорій важливіше для підтримки енергетичного балансу, ніж будь-які тренування. Чарівних жироспалювальних не буває.

2️⃣ Крім того, ви просто не можете достатньо точно порахувати витрати енергії на кожному тренуванні, фітнес-трекери роблять це з такою похибкою, що результати не мають практичного сенсу (1, 2, 3).

3️⃣ В той час, як помірна фізична активність не збільшує апетит, і може сприяти створенню дефіциту калорій без додаткового відчуття голоду (1, 2, 3, 4, 5), дуже високі навантаження можуть збільшувати його.

4️⃣ Витрати калорій нічого самі по собі не говорять про ефективність тренування для розвитку сили, витривалості, гнучкості або інших якостей, які ви хочете поліпшити тренуваннями.

5️⃣ Якщо ви сфокусовані на навичках і якостях, які ви хочете отримати за допомогою тренувань, вам ймовірно буде простіше дотримуватися тренувального режиму в довгостроковій перспективі, ніж у випадку, коли ви сфокусовані на тому, щоб виділити якомога більше вуглекислого газу і води в навколишнє середовище на одиницю часу. Відчувати себе атлетом-аматором приносить набагато більше сенсу і задоволення у ваші заняття, ніж відчувати себе фабрикою з перероблення їжі на відходи життєдіяльності, тепло і якісь там рандомні рухи.

Підписатися на канал "Фітнес без булшіту"
😑
Безкоштовна програма тренувань, мої соцмережі, інфо про тренування зі мною.

Метод Равлика

21 Jan, 00:23


Чергова база від Насті Федорової. 🔥🔥🔥❤️

Метод Равлика

21 Jan, 00:21


Взагалі мій інтерес до кросфіту народився з того, що я смертельно втомилася від фітнес-спільноти, яка, звісно, вся фокусується на наукових дослідженнях і надає найсучаснішу доказову інформацію, але у них майже вся інформація зводиться до того, як наростити якомога більше м'язів і як краще дістати от ту голівку трицепса. Вони там сваряться через повторні діапазони, кількість сетів на тиждень, стретч-медійовану гіпертрофію (концепція, яка має певну доказову базу, і яка стверджує, що для росту м'язів важливіше навантажувати м'яз у розтягнутому стані ніж скороченому, а, отже, часто навіть нема сенсу працювати у повну амплітуду, я ж підтримую роботу у повну амплітуду, як мінімум, щоб розвивати рухливість суглобів і взагалі роботу м'язів по усій довжині).

І все це фокусується на естетиці тіла. Я розумію, що багатьох людей це мотивує вперше взяти в руки гантель. Але навколо естетики стільки соціальних і психологічних маніпуляцій і шкідливих соціальних трендів, що я у своєму житті взагалі прибрала з неї фокус (сказала жінка, яка кожні два місяці змінює колір волосся і нещодавно зробила татуаж брів ). Як би там не було, форма тіла - настільки хворобливе питання, що часто доводить людей до великої біди.

Тому спочатку я натрапила в інстраграмі на тусовку "гібридних" атлетів, які сміялися з бодібілдерів, що не можуть піднятися без задишки на третій поверх. Завдяки їм я стала більше бігати і включати у програму вправи на загальний розвиток - важкоатлетичні, пліометрику (стрибки, кидки м'яча), гімнастичні. Самостійно все це засвоїти, мабуть, можна, але на це мала піти прірва часу, тому я подумала, чому б мені не піти туди, де цьому вчать. Тим більше, недалеко від мене є клуб, афілійований з міжнародною мережею кросфіт-клубів, у якому є усе необхідне обладнання і тренери.

Ну і в групі, звісно, веселіше. Не те, щоб я цього шалено потребувала, мені і самотньо в навушниках було непогано, але у мене взагалі не так багато живих комунікацій з людьми, тому це виявилося непоганим бонусом. Хоча перший раз було дуже складно - я доволі сором'язлива.

В кросфіт-залі ніхто не оглядає тебе, як у тебе прокачана дупа чи біцепс (і не коситься за спиною), тут нема постійних розмов про те, як схуднути чи відкосити від ТЦК. Там просто ні у кого нема часу на теревені, бо нема великих періодів відпочинку. А коли є, то треба відновити дихання.

В кросфіті багато атлетів різного віку: від зовсім маленьких до зрілих спортсменів. І різної ваги. Ось вам Бетані, яка підтягується зі своїми 108 кг.

У мене була мила розмова в перший день з паном на ресепшені, який вже 9 років сам займається і запевняв мене, що для гімнастики не треба паритися з вагою, бо є атлети різної ваги, які роблять круті штуки. На Олімпійські Ігри ніхто не готується.

Так що психологічно це для мене дуже комфортна спільнота. І дуже відповідає моєму баченню фізичних цілей людини. Тіла досвідчених кросфітерів мені також видаються доволі естетичними на мій смак. Навіть тих, що мають більший відсоток жиру ніж у мене. Але це вже для мене не так важливо. Головне ті психологічні і фізичні бонуси, які я отримую.

Метод Равлика

21 Jan, 00:21


З іншого боку, я впевнена, що більшість людей здатні підготуватися до переходу на кросфіт. Я б сказала, хоча б рік стандартної роботи в оздоровчому режимі - регулярні аеробні тренування, базові силові, можливо, у цей час можна почати вивчати техніку вправ, які використовуються у кросфіті. Але якщо я можу навчити людей простим плавним присіданням зі штангою чи становій тязі, то вчити техніці важкої атлетики чи гімнастики у моєму форматі нереально. Це має робити людина, яка має тренерську кваліфікацію, і це має бути офлайн. Навіть я зі своєю постійною зануреністю у тему вирішила піти тренуватися на групу з кросфіту після того, як задовбалася намагатися освоїти гімнастичні та важкоатлетичні вправи самостійно.

Для мене це все весело і цікаво. Людині з РДУГ, у якої цікавість лежить в основі усього, це все дуже природно. Мені подобається двіжуха, мені подобаються виклики, подобається стан після тренування. Але це точно не для всіх. Як з фізичної, так і з психологічної точки зору.

І ще дуже важливе зауваження. Мені здається, що це дуже крута система для людей, які хочуть служити в ЗСУ, але не просто служити, а в ССО чи інших спецпідрозділах, де потрібна фізуха саме такого типу. Але на розвиток цих якостей потрібні а) названа мною фізична база; б) тривалий період підготовки.

Для інших військових у наших реаліях, у першу чергу, важливі силова і аеробна база. І силова витривалість, бо часто треба буде довго щось кудись нести чи вантажити, робота сокирою, лопатою - це все про силову витривалість. Можна ще покачати біг на швидкість на різні дистанції, в гірку тощо. Це, мабуть, більш-менш бажаний набір скілів (мені навіть не хочеться думати, у скількох мобілізованих навіть це є).

Метод Равлика

21 Jan, 00:21


Добре, раз хочете читати про кросфіт, буде про кросфіт.

Давайте для початку визначимося, що це взагалі таке, бо слово таке ви, мабуть, багато разів чули, а що воно означає, знають не так багато людей.

Саме слово “кросфіт” утворене від англійських слів cross (“перетин”) і fit (у даному випадку “фізично підготовлений”). Зазвичай, коли ми говоримо про оздоровчі тренування, ми фокусуємося на 1-2 фізичних якостях за тренування - аеробна витривалість, сила, силова витривалість, гнучкість.

У кросфіті якостей, на яких фокусуються кросфіт-тренування, 10. Тут вам і швидкість, і координація, і спритність, і точність.

Закони фізичного розвитку передбачають, що якщо ви хочете досягти максимального розвитку якоїсь якості, вам доведеться певною мірою пожертвувати усім іншим. Кросфіт з цим погоджується. Його мета - збалансований розвиток усіх 10 якостей. Але, з найбільшою долею ймовірності, у жодній з цих якостей ви не досягнете свого абсолютного максимуму. Тобто ви матимете середній для вас рівень розвитку їх усіх.

Втім, краса історії полягає у тому, що цей середній для вас рівень буде дуже високим для 99% людей на планеті.

Ще з плюсів кросфіту можна назвати його офігенно круте ком’юніті. Власне, я так розумію, саме це, а не якась там схема розвитку фізичних якостей, зробила його хітом серед усіх фітнес-напрямків. Звісно, можна брати індивідуальні заняття, наприклад, щоб підтягнути техніку окремих елементів (а підтягувати є що - тут вам і гімнастика, і важка атлетика, і просто силові вправи з усіма можливими снарядами). Але ви багато втратите, якщо будете займатися цим без залучення у спільноту.

Кросфіт буде пеклом для людей, які люблять монотонність і передбачуваність. І буде справжньою феєрію для тих, кому потрібні новизна, адреналін і пригоди. Бо кожне тренування - це нова комбінація рухів та навантажень.

Які є застереження у мене особисто щодо таких тренувань?

Я знаю, що у моєму клубі є тренування простіші за ті, на які одразу пішла я. І мені достатньо важко. Багато рухів я знаю і робила, багато тільки бачила, але знаю, на чому базується техніка цієї вправи, я маю певний рівень фізичного розвитку. Деякі вправи я роблю у полегшених варіантах, бо я просто їх не прокачувала до того рівня, який вимагається, або взагалі раніше ніколи не робила.

Першою пала моя витривалість, яка ґрунтується на гліколітичних механізмах синтезу енергії. (мої матеріали про енергетичні системи організму тут - 1, 2) Я їх просто майже не тренувала. Я багато уваги приділяла аеробному навантаженню, бо це база для усіх взагалі навантажень, а от більш інтенсивне кардіо щось десь іноді робила, але не дуже систематично і доволі лайтово. Тому глікогену в моїх м’язах очевидно бракує, а через нерозвиненість буферних систем ацидоз (оте саме печіння у м’язах) періодично такий, що від болю сльози нагортаються на очі. Нічого, натренується.

На третє тренування анаеробна витривалість вже трохи підтягнулася (або комплекси були легші з цього боку), але стало очевидно, що моя нелюбов до багатоповторки вилилася у те, що безліч повторів простих вправ або ізометричні вправи виявилися складним завданням. В принципі у мене до того не було жодної причини робити багатоповторку. Бо в оздоровчих тренуваннях це зазвичай просто нудна, виснажлива, непотрібна робота. У мене більшість клієнтів обожнюють короткі підходи десь в діапазоні між 5 і 12 повторень, а як на ноги, так взагалі краще взяти вагу побільше, але не більше 8 повторень у підході.

У будь-якому випадку, я б не радила кросфіт абсолютним новачкам у тренінгу. Особливо кому за 30, а то і за 25, бо ви, ймовірно, вже маєте досвід років без системного руху, а то і взагалі малорухливого життя. Що вже казати про старших людей і людей, у яких очевидно є застереження щодо здоров’я.

Метод Равлика

21 Jan, 00:21


Так, щоб не думати про копання помиральної ями, я упоролася і зробила дві речі.

По-перше, я почала готуватися таки до вступу в магістратуру. Знайшла собі цікаву спеціальність в Унфізі, але ближче до загальної біології. Взагалі неочікувано маю потяг до природничих наук.

По-друге, пішла на кросфіт, щодо якого у мене раніше була купа упереджень. Тепер у мене купа емоцій і хочеться ділитися своїми враженнями.

Чи цікаво б вам було читати про мій кросфітерський експірієнс, бо там є неочікувано багато цікавих інсайтів для мене щодо фізичного розвитку і фізичного виховання? Такий собі щоденник.

А поки ви думаєте, чи хочете ви читати про все це, відкрию баночку безалкогольного імбирного. Після гарного тренування у п'ятничний вечір - саме те! Cheers за ваше здоров’я, вільну незалежну Україну та на смерть ворогам!

Метод Равлика

21 Jan, 00:20


Настав час радити книги? На жаль, більшість моїх порад буде англійською. Хоча чим не привід підтягнути мову?

У мене є обожнюваний фітнес-блогер - Бен Карпентер (як і його чудова дружина Сохі Карпентер). У нього є книга про скидання ваги. Це, мабуть, найлюдяніша книга про адекватне і екологічне зниження ваги. Все у тому ж підході, у якому і ми з дружніми колегами працюємо.

Якщо ви у відчаї і не знаєте, що робити, благаю, прочитайте цю книгу.

Метод Равлика

21 Jan, 00:20


На цю ж тему прекрасне відео вам не вихідні.

Те, що я завжди кажу: не існує жодної ліні у загальноприйнятому сенсі. Є комплекс причин, чому ми не робимо те, що типу "мусимо". Втома - найперша гіпотеза.

Метод Равлика

21 Jan, 00:20


В чому особливість гіперактивності у контексті РДУГ та деяких інших споріднених розладів?

Я раніше ніяк не могла зрозуміти: якщо це гіперактивність, то чому я фізично інертна, млява і неенергійна.

У мене з'явилася гіпотеза, підтвердження якої я почула вчора в одному відео: гіперактивність у жінок частіше проявляється в голові. Шалений рух думок, емоцій, тривожності. Можливо, це тому, що дівчатам з дитинства ніби "забороняють" проявляти свою активність через рух, зате від них завжди дуже багато вимагають, і їм треба тримати в голові багато тривожних речей - від усього побуту до піклування про ідеальну зовнішність.

І, що цікаво, саме це зумовлює фізичну млявість. Бо нервова система у нас одна. Я можу виснажити центральну нервову систему фізичним навантаженням. І так само її постійно виснажує багатоголосе радіо у голові. На рух сил не лишається (але рух може їх відновити, якщо його правильно дозувати - з крихітних доз).

Особисто моя стратегія на життя - розвивати здатність зберігати тишу в голові. Для цього потрібна будь-яка форма медитативних і усі форми сфокусованих занять. І якомога більше руху. Нам буквально протипоказана робота сидячи від і до. Ми, рдужки, маємо постійно бути на ногах. Або творча робота, але з постійним перебиванням її рухом.

Я в житті інтуїтивно прийшла до прекрасного комплексу заходів: безжально різати доступ до соцмереж та склад стрічки, обмежити строкатість інфопотоків і читати великі статті і книги, практикувати емоційну відстороненість, не фокусуватися емоційно на майбутньому, а вкладати думки і сили у дії сьогодні. Майбутнє треба беземоційно раціонально планувати, щоб мати вектор руху.

Психотерапія, обійми, глибокі теплі розмови з нетоксичними людьми. І усі форми та інтенсивності руху і відпочинку - від доглядових процедур і масажу до просто залипання у стелю.

Завдання особливої важливості - тримати телефон у руках якомога рідше. Хай там буде книжка чи якась справа на фокус, релакс і дрібну моторику - гитара чи в'язання. Я поки шукаю собі таку справу, але дуже треба.

Але навіть якщо у вас нема РДУГ, то джерелом постійної втоми при браку руху теж може бути те, що у вас в голові. Тривожність, гіпервіповідальність, вразливість до токсичних людей та інфопотоків.

Тут дуже велику роль грає розуміння меж свого впливу. Дуже сильно вижирає сили тривога чи намагання вплинути на те, на що ви вплинути не можете: погода, поведінка інших людей, політичні рішення інших країн, моральний стан суспільства і все таке.

Часто шлях до інтеграції фізичної активності у життя має починатися з чистки свого френдліста, голови і переліку відповідальності. І змиритися зі своїми обмеженнями у впливі на світ та інших людей. Не бути в розпачі від цього. Краще перефокусуватися на те, чим ви можете керувати хоча б у якійсь мірі, наприклад, своєю поведінкою (але тут теж є обмеження, зумовлені внутрішніми та зовнішніми чинниками - їх треба гарно вивчити і діяти з їх урахуванням).