Подивився вчора "Saturday Night". Можу сказати, що це один з ліпших фільмів цього року, хоча якщо чесно, цілком собі розумію, чому він не вийде в прокат.
Saturday Night Live - це культове комедійне шоу, якому в наступному жовтні стукне 50. Завдяки SNL склались кар'єри дуже багатьох людей, а гостями шоу були всі більш-менш відомі люди в США від хору Берегової охорони США до Дональда Трампа. Формат цього шоу запозичений десятком країн і взагалі вже давно існує як окремий вид шоу.
Джейсон Райтман знімає історію початку цього унікального телеявища. 1975 рік, на годиннику 22:00, до початку першого SNL - півтори години, а навколо не готово взагалі ніхуя: коміки сруться між собою; ремонтна бригада заявила, що нічого не робитиме, бо профспілка забороняє, освітлювач послав продюсера нахуй, а ще по студії бродить лама, а головний герой - продюсер шоу Лорн Майклз (він досі продюсер цього шоу) перебуває на межі нервового зриву, але намагається тримати все під контролем, хоча ніякого контролю немає і близько.
Головна проблема "Saturday Night" - це кіно, яке треба дивитись з вікіпедією, адже воно побудоване повністю на посиланнях до американської поп-культури. Якщо хто такий Чеві Чейз чи Енді Кауфман я наприклад знав, то в чому полягав конфлікт між Джорджем Карлінгом та Майклом О'Донахью я вчора гуглив. Якщо не шарити за класичний стендап - левова частина зображеного пройде повз.
"Saturday Night" - це таке собі "суто американське" кіно. Фільм, де сценарій і діалоги рухають сюжет, але завдяки тому, що глядач розуміє всі посилання та передісторії реальних прототипів персонажів. Я люблю такі фільми, якраз за те, що вони мене змушують щось гуглити і дізнаватись нове та вузькоспеціальне.
Однак, якщо не гуглити нічого за американський стендап - "Saturday Night" залишається прекрасним комедійним процедуралом про телебачення. Надихаючись кіно 1970-х (ну ще трошки початком 1980-х), на кшталт Роберта Альтмана чи навіть трішечки Скорсезе ("Король комедії", привіт) з одного боку, а з іншого раннім ПТА ("Магнолія", "Ночі в стилі бугі") та "Бьордменом" Алехандро Гонсалеса Іньярріту Райтман створює дуже динамічне та захопливе дійство безкінечного хаосу, який тримає в напрузі, хоча й так знаєш, що шоу вийде на екрани. Рухома камера, хаотичний монтаж, фільтри під "старе телебачення" і нескінченний джазовий саундтрек в купі з не найвідомішими, але талановитими акторами та як завжди харизматичним Віллемом Дефо (у нього тут майже камео, така маленька роль) створюють трохи старомодну і при цьому невротичну атмосферу, що чудово розкриває історію, як група 20-річних талановитих ноунеймів зібралась разом і створила абсолютно нове явище телебачення, в яке з самого початку навіть вони не до кінця вірили.
Мій однозначний рекомендасьйон.