Глобально є два типи "правди".
Назвемо першу "класичною". Це коли теза, що висловлюється, базується на інформації, яка намагається бути максимально реальною. Щоб не дискутувати про реальність, скажу, що тут важливим є саме бажання автора тези спиратися на максимально реальні дані, дослідити дійсність (навіть якщо вона складана та неоднозначна).
Другу можна назвати "пропагандою" (в будь-якому сенсі). Це коли теза, що висловлюється, не обов'язково відображає реальність, а мета автора просунути ідею та популяризувати її.
Наприклад, теза "бути розумним - модно" є прикладом другої. Бо навряд ми можемо сьогодні спиратися на статистику, де багато людей так вважають. Просто тому що "модно" зараз багато чого іншого і розумність точно не на початку списку. Проте, якщо я хочу популяризувати цю тезу, то буду подавати її ось так, як факт.
Прикладом першої може бути теза про те, що "любов" дуже погано визначена та існують багато "типів" любові, багато поглядів не те, чим є любов. Можна навести кілька варіантів. Тут же можна сказати "любов це самопожертва", наприклад, із метою популяризувати саме це бачення.
Ще пару тез. Що жінкам подобаються "гарні хлопці" та навпаки, що "погані хлопці" у фаворі. В реальності є і те й інше, можна також додати дослідження, які скажуть, що ці симпатії плинні та є умови, коли одна й та сама жінка то прагне до "гарного" а то до "поганого" хлопця. Популяризаторською тезою буде обрання лише однієї з них як факта.
Як бачите, правдиві тези часто складні та багатогранні. Пропагандистські прості та приваблюють ілюзією прозорості - все просто та все ясно.
Найцікавіше далі.
Візьмемо на озброєння ці два підходи для оцінки тексту вище. Прості висновки, скоріше за все, будуть бажанням вірити у щось та просувати бажане бачення. Складні висновки будуть відображати реальність. Наприклад, та ж "пропаганда" може бути "гарною", якщо ми хочемо популяризувати здоровий спосіб життя. А інколи для прийняття рішень ми навмисно спрощуємо чи свідомо слідуємо не за раціональним, а за вірою та суб'єктивними переконаннями.
На кінець скажу, що зараз ми живемо в часи, коли превалює другий підхід, при цьому часто автори таких тез самі не усвідомлюють, що лише популяризують щось.
За великим рахунком, виходить так, що люди сьогодення дуже віруючі. Не обов'язково релігійні, але точно - віруючі.
Але наскільки можливі раціональні дискусії між віруючими людьми?
✔️ Олекса Мащиць