Dovkolaботаніка @dovkolabotanika Channel on Telegram

Dovkolaботаніка

@dovkolabotanika


Підтримати 4149 6293 5580 7405 (О. Коваленко)
https://www.patreon.com/dovkolabotanika

З усіма питаннями можна писати сюди [email protected]

Dovkolaботаніка (Ukrainian)

Шукаєте унікальний канал про ботаніку? Тоді ласкаво просимо до Dovkolaботаніка! Цей канал розроблений для всіх, хто цікавиться рослинами, природою та екологією. Тут ви знайдете цікаву та корисну інформацію про різноманітні види рослин, їхні особливості та використання. Чи знали ви, що деякі рослини можуть мати цілющі властивості? Або які рослини є найбільш корисними для навколишнього середовища? У Dovkolaботаніка ви дізнаєтеся про це та багато іншого!
Ботаніка - це захоплююча наука, яка допомагає нам краще розуміти рослинний світ навколо нас. Якщо ви цікавитесь цією галуззю та хочете пройти у захоплюючу подорож у світ рослин, то Dovkolaботаніка - саме те, що вам потрібно!
Підтримайте нас, ставши патроном за посиланням: https://www.patreon.com/dovkolabotanikannЗ усіма питаннями можна звертатися за e-mail: [email protected]Приєднуйтеся до Dovkolaботаніка вже сьогодні та розпочніть свою захоплюючу подорож у світ рослин! До зустрічі на нашому каналі!

Dovkolaботаніка

13 Feb, 12:39


Фото до допису вище

Dovkolaботаніка

13 Feb, 12:38


Активую в мозку відділ, який відповідає за римовані завдання квесту про женьшень.

Цього тижня в музеї дві події для дітей (з відкритим набором).

Вони відбудуться в суботу 15 лютого. Їхня назва "Загадки трилобітів: Твоя третя палеонтологічна колекція".

Третя палеонтологічна колекція повертається (якщо не були на перших двох - можна відвітувати цикл з цієї події).
"Загадки трилобітів" - це історія про одних із найчудовіших вимерлих істот, які мешкали на нашій планеті.

Про найбільших представників, найдивніші види цієї групи та про те, як змінювалися погляди на зовнішній вигляд цих істот ми неодмінно поговоримо.

Але як і на всіх палеонтологічних колекціях - у нас буде також низка побічних тем, які стосуватимуться інших викопних тварин та рослин.

Під час події буде демонстрація, на якій можна буде всі зразки потримати в руках, далі екскурсія з низкою завдань та квест.

О 11:30 буде версія для дошкільнят. Реєстрація - https://forms.gle/5QvPYLNxAa5nG12g8

О 13:00 ця ж програма для шкільного віку. Реєстрація - https://forms.gle/XKytaN1e6cXXy6vVA

За фото дякую Ользі Касянюк

Dovkolaботаніка

13 Feb, 08:35


Малайзійський вогняний равлик Platymma tweediei має стильну чорну мушлю, а забарвлення тіла варіює від помаранчевого до яскраво-червоного. Трапляється істота в гірських лісах. Окрім знищення оселищ виду також загрожує браконьєрство, адже привабливий зовнішній вигляд молюска створює попит на ринку, хоч тримати його в неволі не так вже й просто.

Dovkolaботаніка

13 Feb, 07:36


Гриби можуть обирати досить специфічні субстрати для свого зростання. Onygena equina буквально заселяє рога та копита тварин, долучаючись до справ їхнього розкладання.

Фото: 1,2 - paddythecurious, 3 - Lucie Zíbarová.

Dovkolaботаніка

12 Feb, 17:47


Спочатку птерозаврів вважали вкритими лусками. Потім з'ясувати, що в них були прості волоскоподібні пір'їнки. Тепер нові дані вказують на наявність у цих летючих істот складних пір'їнок. Також науковці дослідили меланосоми птерозаврів, які натякають на складне забарвлення володарів повітря мезозойської ери.

Про це все у новій історії на каналі ПривітТрилобіт https://youtu.be/VqToHUryhyI

Озвучила оповідку MariAm Blog

Dovkolaботаніка

12 Feb, 14:19


Зустріч онлайн-лекторію для дітей відбудеться цього тижня у суботу 15 лютого о 10:00.

Настав час поговорити про темноспондилів. Цікава група ранніх земноводних у карбоновому періоді була представлена різними лініями. Деякі з них ще були дуже залежні від водного середовища, інші вже активно освоювали сушу, обживаючи дупла дерев та навіть формуючи дуже дивні гребені на своїх спинах, як якісь диметродони.

Про життя цих істот кам'яновугільного періоду ми й поговоримо.

Реєстрація: https://forms.gle/UeuJTGJ65UFvRikM8

Dovkolaботаніка

12 Feb, 13:43


У 2022 році було знайдено 2 щоденники Чарльза Дарвіна, які таємничим чином зникли з бібліотеки Кембриджського університету. Востаннє їх тут споглядали 22 роки тому.

Це невеличкі блокноти в шкіряній палітурці, які хоч і неоціненні, але їхня вартість точно оцінюється більше кількох мільйонів доларів. В одному з них є відомий ескіз схеми галуження видів.

Про таємниче зникнення записників Дарвіна було повідомлено 2020 року.

І ось якась анонімна людина залишила рожевий подарунковий пакет, у якому лежала синя коробка з двома блокнотами. Це точно не був прихильник екологічного пакування, адже все було добротно обмотане харчовою плівкою.

На пакунку була картка з коротким повідомленням: «Бібліотекарю. З Великоднем! Х».

Пакунок залишили на підлозі, в публічній частині бібліотеки, де не було камер спостереження.

Блокноти датуються кінцем 1830-х років. Дарвін в той час повернувся зі своєї навколосвітньої подорожі та активно розмірковував над своєю теорією про походження видів.

Ці документи востаннє бачили в листопаді 2000 року, коли музейники брали їх для оцифрування.

Під час планової перевірки через два місяці виявилось, що на місці постійної дислокації записників немає. Спочатку працівники думали, що просто їх віднесли не в те місце. Але роки пошуків виявили, що все-таки – це зрада і блокноти поцупили. Про втрату повідомили лише 2020 року.

Експерти підтвердили автентичність документів і добрий стан їхнього збереження.

Фото: Cambridge University Library

Dovkolaботаніка

12 Feb, 09:30


Фото: Rob Kesseler and Wolfgang Stupp

Dovkolaботаніка

12 Feb, 09:30


Насінина мадагаскарської орхідеї Angraecum sesquipedale. Чарльз Дарвін мав змогу дослідити квітку цієї рослини. Він звернув увагу на дуже довгу шпорку (понад 23 см) з нектаром на самому дні.

Вчений зробив припущення, що існує комаха, очевидно представник лускокрилих, який має довжелезні ротові органи, щоб пролазити всередину цієї структури. На той час така істота не була відома.

У 1903 році, вже після смерті Дарвіна, на Мадагаскарі виявили підвид Xantopan morgani praedicta з довжиною хоботка близько 25 см. Коли комаха здійснить запилення, то виникає плід з ось такими насінинами. Довжина насінини на фото - 3,6 мм. Такий розмір контрастує з розміром насінин багатьох інших орхідей.

У Чарльза Дарвіна сьогодні ДН. Ось кілька матеріалів з цього приводу:

1. Життя та відкриття Чарльза Дарвіна
https://youtu.be/1kFugtJicbM

3. Чарльз Дарвін: відкриття та побут видатного науковця
https://youtu.be/5zJwzhZqOas

3. Мандри на "Біглі": стрім на день народження Чарльза Дарвіна
https://youtube.com/live/zv9EN7QgC6E

Dovkolaботаніка

12 Feb, 09:10


Саговник, який любить повідвисати в прикольних місцях. Вид Cycas clavicola трапляється в подібних специфічних оселищах у Таїланді, Камбоджі, В'єтнамі та Малайзії. Видовий епітет "clavicola" буквально перекладається як "скельний житель".

Фото: Roy Osborne

Dovkolaботаніка

11 Feb, 19:33


Невелика історія про розташування ембріонів у яйцях динозаврів.

Попередні дані вказували на крокодилячу позу у цих істот, але новодосліджені зразки тепер натякають на те, що не все так просто. А коли з динозаврами було просто? Щонайменше овірапториди уже мали так звану пташину позу ембріонів.

Про це у відео - https://youtu.be/lBx5U954VFI

Dovkolaботаніка

11 Feb, 07:52


"Фея вербових котиків" авторства Сесілі Мері Баркер. Для створення своїх робіт вона використовувала, що реальних дітей, що справжні рослини. Змальовувала вона відвідувачів дитячого садка, яким керувала її сестра, та родичів. Якщо якусь квітку Сесілі Мері Баркер.не вдавалося знайти для натури, то вона йшла за допомогою до вчених Ботанічного саду К'ю. Так виник цикл робіт "Квіткові феї весни", який тепло сприйняло суспільство Великої Британії, яке оговтувалося від Першої світової війни.

Dovkolaботаніка

10 Feb, 18:12


Фото до допису вище: Олена Міхальова

Dovkolaботаніка

09 Feb, 15:01


Лотос - просто неймовірна рослина.

І дірками від своїх плодів здатний збентежити і водою не змочується, демонструючи супергідрофобний ефект.

Ба більше! Nelumbo nucifera - це ще й термогенна рослина.

Вона під час квітування активно нагріває квітколоже, тичинки та листочки оцвітини.

Dovkolaботаніка

07 Feb, 18:41


Якби хтось сконструював нарешті міміметр, то він би зламався при контакті зі спатицефалусом.

На короткій лекції поговоримо про нього та загалом про різноманітну та цікаву групу тетраподів, які мешкали в карбоновому періоді.

Якщо на минулій події ми говорили про поширення та екологію, то тепер спробуємо розібратися з їхньою класифікацією. Тут встигли поговорити про базальних тетраподів.

Відео: https://youtu.be/QaT2rlSCJq8

Dovkolaботаніка

07 Feb, 16:54


Також завтра о 10:00 буде онлайн для дітей "Різноманіття медуз".

На лекції хотілося б завершити огляд сцифоїдних медуз, але щось мені підказує, що знову не встигнемо.

Але в будь-якому разі на події познайомимось із цікавими представниками цієї групи живих істот, поговоримо про їхній зовнішній вигляд, поведінку та взаємодію з людьми.

Можна починати відвідувати цикл із цієї лекції.

Реєстрація: https://forms.gle/9RvT3Y1eXU5f86t47

Dovkolaботаніка

07 Feb, 16:53


Завтра в музеї проведу одну подію з відкритою реєстрацією.

У суботу 08 лютого о 13:00 відбудеться програма "Морські тварини" у версії для шкільного віку.

Море ховає від нас безліч таємниць. Неймовірні створіння, в панцирах та без, з нічним та денним способом життя, супершвидкі та прикипілі до субстрату, з червоною, блакитною кров'ю чи навіть сірчаною кислотою в судинах - вони всі чекають на тебе.

Ми дослідимо світ загадкових створінь у звичному для нас форматі - інтерактивної демонстрації, мініекскурсії та квесту. Нас чекає світ термінаторів-губок, медуз, морських зірок, морських їжаків, лангустів, мечохвостів, молюсків, вампірів-міног, риб, птахів-підводників та навіть ссавців.

Реєстрація: https://forms.gle/nuiXWe9mVDAAZsG4A

Dovkolaботаніка

07 Feb, 07:16


Мати квітки зеленого кольору - не надто трендове рішення у світі рослин. Але ось ця представниця родини Першоцвітових під назвою Deherainia smaragdina на це не зважає. Це кущ із зеленими квітками та не дуже приємним запахом. Аромати нагадують чи то немиті ноги, чи то зрілий сир із цвіллю. Запилювачі цієї рослини справжні гурмани.

Зростає у Гватемалі, Мексиці та Гондурасі.

Фото: Saul Sanchez

Dovkolaботаніка

06 Feb, 19:13


Фото: Sergio Randes

Dovkolaботаніка

06 Feb, 19:13


Молочай канделіла (Euphorbia antisyphilitica) трапляється на півдні США та Мексиці.

Рослину називають просто канделіла або ж воскова рослина.

Білий сік Euphorbia antisyphilitica історично використовувався в Мексиці для лікування захворювань, що передаються статевим шляхом. Це відображено у видовому епітеті.

Комерційний збір воску з молочаю почався на початку двадцятого століття, попит на нього значно зріс під час Першої та Другої світових воєн.

Він же в основному і зник після закінчення Другої світової війни через зменшення популяцій рослини і доступність дешевших восків на основі нафти.

Пізніше, однак, знайшли нові способи використання воску в основному в косметичній та харчовій промисловості, і він все ще виробляється в північній Мексиці та експортується в інші країни.

Галузь заготівлі небезпечна також і для виробників. Низька заробітна плата є звичайною для кандельєро, які видобувають віск. Медичне страхування у цій сфері зустрічається рідко, а для обробки канделіли потрібно використовувати сірчану кислоту, шкідливу для шкіри, очей, зубів і легенів.

Dovkolaботаніка

06 Feb, 18:50


Хто в кого сплагітив? Зліва самець Cevaeria estebani з Бразилії, а справа самиця Sceloenopla maculata (з тієї ж країни).

Фото: Carli et al.

Dovkolaботаніка

06 Feb, 14:04


Нюхати – це важливе заняття. Чому б інакше наша здатність сприймати запахи активувалася б так рано? Уже в солідному одномісячному віці мозок дитини проявляє здатність до нюху. Однак досліджувати таких юних осіб не просто, адже дані анкет вони особливо не заповнюють і навряд чи можуть впевнено пояснити, який аромат відчувають, а який ні.

Нове дослідження показало, що ділянки мозку, пов’язані з нюхом у дорослих, активувалися і у немовлят, які піддавалися впливу запахів бензину, полуниці, поту чи бананів.

Отже, немовлята зазвичай мають досить розмитий зір до восьми місяців після народження, а от запахи, швидше за все, можуть відчувати набагато раніше.

Дослідники мало знають про сприйняття ароматів немовлятами. Однак, така навичка могла б бути дуже важливою під час процесу годування.

Щоб зрозуміти, як дуже малі діти використовують свій нюх, Лора Шанахан з Коледжу Роудс у Мемфісі, штат Теннессі, та її колеги просканували мозок 12 сплячих одномісячних дітей. Під час сканування дослідники випускали в повітря умовно приємні запахи, такі як банан або полуниця, або умовно неприємні, такі як бензин або піт.

Запахи викликали активність в областях мозку, пов’язаних з нюхом у дорослих. У середньому ця активність була сильнішою для деяких запахів, таких як бензин, і нижчою для інших, таких як піт.

Тому тепер є впевнені докази того, що новонароджені можуть сприймати запахи, але необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти, як цей процес відбувається не у стані спання та й перевірити більше запахів варто.

Shanahan, L. K. et al. J. Neurosci. https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.1780-24.2025 (2025).

Dovkolaботаніка

06 Feb, 07:11


Зображення: Sabina I. Lara-Cabrera et al., 2024

(a-f) S. hispanica, (g-l) Salvia columbariae, (m-r) Salvia carduacea.

Dovkolaботаніка

06 Feb, 07:11


Ці всі горішки чіа на одне лице. Хоча, стоп! Ні. Найбільше подібні між собою Salvia hispanica та Salvia columbariae. їхні спільні параметри будови навіть призвели до помилкових інтерпретацій в науковій літературі, які вказували на ширше використання виду Salvia columbariae корінними американцями.

Розмір горішків у культивованої Salvia hispanica більший, ніж у дикої форми рослини.

З-поміж усіх цих шавлій найбільше вирізняються за будовою плоди Salvia carduacea, які є мають менше співвідношення довжини до ширини.

Колір поверхні горішків досить мінливий - від жовто-коричневого до коричневого у Salvia carduacea та від коричневого до сірого з плямистим нерегулярним візерунком із темніших смуг у Salvia columbariae та Salvia hispanica.

Здатність утворювати слиз довкола горішка у всіх видів різна. Найсильніша реакція відбулася в культивованої Salvia hispanica, плід утворює шар слизу завтовшки 1810 мкм, тобто майже 2 мм. ,

Salvia columbariae утворює шар слизу 740 мкм завтовшки, дика Salvia hispanica 680 мкм, а Salvia carduacea так взагалі 350 мкм.

Вироблення слизу не завжди фіксується в горішків Salvia carduacea та Salvia columbariae. Можливо, на це впливає стан зрілості плодів, кількість вологи чи інші фактори.

Щодо ролі слизу чіа, то більшість вчених схиляються до думки, що він потрібний для поширення плодів тваринами чи водою.

Здатність горішків до плавання відрізняється. Salvia hispanica На рівні сокири плавають плоди Salvia hispanica, а от інші два види чіа найчастіше спливають на поверхню. Цілком можливо, що перенесення плодів водою відіграє більшу роль у Salvia columbariae та Salvia carduacea.

Dovkolaботаніка

05 Feb, 17:28


Іхтіозаври - дивовижні істоти, які довгий час були володарями морів. Ця група тварин загадково зникає задовго до падіння великого небесного тіла біля півострова Юкатан 66 мільйонів років тому. Більше про їхню еволюцію та важливість вивчення музейних колекцій - у відео.

https://youtu.be/X8FZLK_FMq0

Dovkolaботаніка

05 Feb, 12:52


Південноамериканська родичка батату та кручених паничів Ipomoea platensis здійснила вторгнення у квітник з агавами на теренах Японії.

Фото: Agave heven

Dovkolaботаніка

05 Feb, 08:13


Нова зустріч дитячого онлайн-лекторію відбудеться у суботу 08 лютого о 10:00.

На ній хотілося б завершити огляд сцифоїдних медуз, але щось мені підказує, що знову не встигнемо.

Але в будь-якому разі на події познайомимось із цікавими представниками цієї групи живих істот, поговоримо про їхній зовнішній вигляд, поведінку та взаємодію з людьми.

Можна починати відвідувати цикл із цієї лекції.

Реєстрація: https://forms.gle/9RvT3Y1eXU5f86t47

Dovkolaботаніка

04 Feb, 19:45


Чому з-поміж усіх шавлій-чіа найчастіше використовують Salvia hispanica ?

Одна з причин - це зручність збору врожаю. У Salvia carduacea та Salvia columbariae чашолистки не дуже міцно утримують плоди й ті легко осипаються. Тому під час збору їх як правило обережно струшують в кошик.

Горішки Salvia hispanica міцніше тримаються, тому можна збирати все суцвіття й так отримати більший врожай.

Фото: Keegan Fields

Dovkolaботаніка

04 Feb, 14:43


Цього тижня проведу в музеї дві події для дітей.

Обидві стосуватимуться називають "Морські тварини".

Море ховає від нас безліч таємниць. Неймовірні створіння, в панцирах та без, з нічним та денним способом життя, супершвидкі та прикипілі до субстрату, з червоною, блакитною кров'ю чи навіть сірчаною кислотою в судинах - вони всі чекають на тебе.

Ми дослідимо світ загадкових створінь у звичному для нас форматі - інтерактивної демонстрації, міні-екскурсії та квесту. Нас чекає світ термінаторів-губок, медуз, морських зірок, морських їжаків, лангустів, мечохвостів, молюсків, вампірів-міног, риб, птахів-підводників та навіть ссавців.

У суботу 08 лютого відбудеться програма у версії для шкільного віку о 13:00 https://forms.gle/nuiXWe9mVDAAZsG4A

У неділю 09 лютого відбудеться ця програма у версії для дошкільнят о 11:30. Реєстрація - https://forms.gle/VXWCo2SkC3kwVZAG6

За фото дякую Ользі Касянюк

Dovkolaботаніка

04 Feb, 11:21


Лускокрилі Hemeroplanes triptolemus відкладають напівпрозорі зеленкуваті яйця.

З них вилуплюється гусінь, яка здатна до імітації вигляду змії. Розширені передні сегменти, трішки фокусів із барвами і вуаля - типова тобі повзаюча рептилія, лишень роздвоєного язика бракує! Іноді навіть фіксують поведінку особин личинкової стадії з симулювання атаки на ймовірного нападника.

Фото: Andreas Key

Dovkolaботаніка

24 Jan, 17:06


Фото до допису вище

Dovkolaботаніка

24 Jan, 17:06


Коли я робив серію відео про українських вчених, то зіткнувся з тим, що для багатьох науковців (і не лише вітчизняних) не так багато є фотографій у відкритому доступі або ж хоча б у якомусь. Тому тепер, як тільки випадає невелика перерва на роботі я сканую все ще потрапить на очі.

Щоб ці зображення не зникли безслідно на ненадійних носіях пам'яті, то вирішив викладати їх також і тут. Якщо комусь буде потрібен повний файл - пишіть, я вам надішлю.

Якщо в моїх інтерпретаціях фото будуть помилки, то радий буду їхньому виправленню.

На цю фотографію я натрапив учора. Мені видається, що тут ми можемо побачити трьох дуже відомих людей. Я буду перераховувати їх зліва направо

Василь Ткаченко - видатний український вчений, геоботанік, тобто дослідник рослинності, перш за все дослідник степів. Він заклав основи моніторингу за рослинними угрупованнями заповідних степових ділянок. Більше про його діяльність можна прочитати тут: https://cbj.kspu.edu/index.php/cbj/article/view/12

Михайло Клоков - український ботанік, але ще й поет, якого ви можете знати під псевдо Михайло Доленґо. Він описав понад 500 нових для науки видів і рослин і, звісно, його внесок в науку потребує окремого огляду.

Мечислав Гаско - український письменник і літературний дослідник. Влітку 1933 року його було арештовано органами НКВС за удавану приналежність до контрреволюційної письменницької організації. У 1934 році його було засуджено до 6 років ув‘язнення. Реабілітований він був у 1956 році. Відомий Мечислав Гаско перш за все поезіями та дослідженнями творчості Тараса Шевченка.

Dovkolaботаніка

24 Jan, 16:03


Нова зустріч онлайн-лекторію для дітей буде в неділю 26 січня о 10:00.

На лекції поговоримо про різноманітну та цікаву групу тетраподів, які мешкали в карбоновому періоді.

Якщо на минулій події ми говорили про їхнє поширення та екологію, то тепер спробуємо розібратися з їхньою класифікацією.

Реєстрація: https://forms.gle/K3g7vBzSNKAVKjk87

Dovkolaботаніка

24 Jan, 13:04


Рожева солодка вата (у нормальному сенсі) вродила у лісі просто на листку папороті.

Цей гаданий десерт є насправді яйцевим мішком павука з роду Poltys, який сконструював цю естетичну інсталяцію Сінгапурі.

Фото: Nicky by Kelvin Dao

Dovkolaботаніка

24 Jan, 10:37


Едвард Палмер був археологом та ботаніком. Він народився в Великій Британії, але у 21-річному віці він попрямував до Сполучених Штатів Америки. Він здійснив ряд мандрівок до Південної Америки.

Едвард збирав біологічні зразки, переважно рослини, для Смітсонівського інституту. Обробляти свої матеріали він не дуже любив, а ретельно висушені та підписані зразки він віддавав видатним ученим того часу.

Палмер збирав зразки на південному заході США, Флориді, Мексиці (включаючи Нижню Каліфорнію) та у Південній Америці. У його шану названо близько 200 видів і два роди (Palmerella і Malperia) рослин.

Усього він зібрав приблизно 100 000 зразків.

У 1871 році Едвард Палмер написав роботу «Харчові продукти північноамериканських індіанців». Це була одна з піонерських робіт в етноботаніці.

У ній він зафіксував важливість споживання чіа корінними жителями Мексики та Сполучених Штатів. Під чіа автор розумів три види шавлій - Salvia hispanica, Salvia carduacea та Salvia columbariae.

Цікаво, що він помилково вважав, що у великих кількостях продаються на ринках і в аптеках Південної Каліфорнії, Невади, Аризони, Сонори, Сіналоа та Нижньої Каліфорнії саме горішки Salvia columbariae (але це насправді була Salvia hispanica).

Едвард Палмер також вказував на те, що Salvia carduacea в центральній Каліфорнії також дуже масово вживається у їжу. Він також описує подібне використання виду Salvia tilifolia народом Тараумара у Сьєрра-Мадре.

Із усіх шавлій Палмер виокремлював 2 найперспективніші види (які він очевидно не дуже впевнено розрізняв) - Salvia hispanica та Salvia columbariae. Він пророкував їм у майбутньому значно більшу популярність, ніж ці рослини мали у час його досліджень.

Фото Salvia columbariae - Walter Siegmund

Dovkolaботаніка

23 Jan, 12:00


Останній етап збору для підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади триває. Збираємо на низку важливих засобів для ремонту техніки.

До закриття запиту лишилось зовсім трішки. Але й часу зовсім немає. Тому витягаю козир з рукава. Один з переможців минулих розіграшів Андрій Ч. передав двотомник короткої прози Філіпа Діка у 2 томах. Я йому за це дуже вдячний. Ви можете отримати це видання, якщо поповните збір сьогодні на будь-яку суму.

Банка: https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc
💳Картка банки 4441 1111 2987 6102

Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

23 Jan, 11:18


Це історично перший відомий у скам'янілому стані тихохід. Описали його у 1964 році під назвою Beorn leggi.

Родова назва Beorn дана на честь однойменного персонажа із книги Дж. Р. Р. Толкіна «Гобіт», який може з'являтися як в образі людини, так і в образі ведмедя. Тривіальна назва тихоходів англійською мовою "водні ведмеді", тому це досить таки дотепне рішення.

Видовий епітет leggi вшановує студента Вільяма М. Легга, який влітку 1940 року зібрав велику колекцію бурштину, в якій також був знайдений екземпляр тихохода.

Якщо ви думаєте, що з 1964 року описали багато викопних тихоходів, то дзуськи. Третій екземпляр був відшуканий лише 2021 року.

Beorn leggi мешкав у кінці Крейди 72 мільйони років тому на теренах нинішньої Канади.

Зображення: Kenneth W. Cooper

Підтримайте тихоходом збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 11 тисяч.

Dovkolaботаніка

23 Jan, 09:35


Підтримайте Венериною мухоловкою збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 11 тисяч.

Dovkolaботаніка

23 Jan, 09:25


Бамбук не обов’язково має бути круглим. Є й ось такий вид Chimonobambusa quadrangularis (Fenzi) Makino, який на перерізі відчайдушно намагається стати квадратом.

Фото: IAWA

За змоги підтримайте бамбуком збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 11 тисяч.

Dovkolaботаніка

22 Jan, 18:49


Розшифрувати раціон вимерлої істоти непросто. Інформацію про це намагаються декодувати за допомогою дослідження зубів, елементів щелепи та інших важливих анатомічних прибамбасів. Є ще потужні інструментальні методи - ворожіння на співвідношеннях ізотопів.

Але трапляється й таке, що геологічний літопис дарує скарби - вміст шлунково-кишкового тракту вимерлих істот.

У новому дослідженні науковці проаналізували останній обід чи вечерю або й навіть сніданок тиранозаврячого родича - горгозавра.

Виявилось, що він перекусив стегенцями двох...

Про це дивіться у відео -https://youtu.be/LJa2-ujAHMY

Dovkolaботаніка

22 Jan, 18:22


Підтримайте мохом збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 13 тисяч.

Dovkolaботаніка

22 Jan, 14:10


Неймовірна мешканка гір Чилі Puya alpestris ssp. zeollneri має пафосне прізвисько «сапфірова вежа». Звісно, з суцвіттям заввишки під 2 метри, в які вмонтовані чудові квітки блакитних відтінків, таку тривіальну назву можна здобути простіше простого.

Але для того, щоб розгорнути у просторі та часі систему неймовірно естетичних генеративних органів кожна конкретна особина працює близько 7 років.

Фото: The Blue Mountains Botanic Garden

Підтримайте суцвіттями збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 14 тисяч.

Dovkolaботаніка

22 Jan, 12:01


Перед вами власною персоною 430-мільйонрічний Трилобіт з роду Arctinurus, який був знайдений у Рочестерських сланцях в Нью-Йорку. Він завдовжки 12,7 см і весь вкритий мушлями брахіоподів, які мешкали на його поверхні.

Фото: American museum of natural history

За змоги підтримайте трилобітом збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 14 тисяч.

Dovkolaботаніка

22 Jan, 08:53


Підтримайте представниками лускокрилих збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 17 тисяч.

Dovkolaботаніка

22 Jan, 06:29


Зображення до горішнього допису

Dovkolaботаніка

22 Jan, 06:29


Щодо ранніх письмових згадок про чіа слід згадати Флорентійський кодекс. Це історико-етнографічна праця з огляду звичаїв, релігії, соціальних і політичних інститутів, медицини ацтеків, а також тварин і рослин, які їх оточували. Інша назва цієї роботи «Загальна історія речей Нової Іспанії». Її було створено у 1547–1577 роках зусиллями Бернардіно де Саагуном на мовах науатль й іспанською.

Праця складається з 12 книг і от в 11-ій є кілька рецептів використання чіа. Зокрема, цією шавлією рекомендували полегшувати пологи:

"Випивши насіння чіа, розтертого з маленьким шматочком (завдовжки з половину мізинця) хвоста тварини під назвою тлакуацин, змішаного з водою, жінка, яка відчуває труднощі з пологами, скоро народить. Ця суміш є кращою для [виклику] пологів, ніж ті [які описані] вище. І багато хто цього не знає.".

І мало хто привітав цю суміш з днем народження.

Згадана в тексті тварина - це представник опосумів з роду Tlacuatzin. Бернардіно де Саагун також вказує на використання кореня чіа:

"Корінь цієї трави, коли він зелений і вологий, подрібнюють разом з коренем верби, яка називається кетцалюексотль, і використовують для виготовлення атоле".

Атоле - це або густий напій, або рідка каша, яка готується, як правило, на основі подрібненої кукурудзи. Ще одна згадана рослина - це верба Salix lasiolepis.

Також автор згадує про використання чіа при тамуванні таких проблем як кашель з кров'ю, простий кашель та рідкі екскременти. У Флорентійському кодексі також є свідчення використання олії чіа при виготовленні фарб.

Автор Бернандіно де Саагун підтверджує не лише важливість чіа та його використання, але також згадує інші типи чіа, наприклад, чіа негра та чіа бланка.

Пізніше, ближче до XVII століття, францисканський місіонер Хуніперо Серра ініціював експедицію через Нижню Каліфорнію в Мексиці до Сан-Дієго в Сполучених Штатах. Під час неї він зустрів місцевих жителів і ті йому запропонували «agua de chía» - напій з горішків чіа, який видався місіонеру приємним та освіжаючим.

Хуніперо Серра описує також вживання «піноле» та «атоле», суміші меленого чіа, зібраного з диких рослин. Імовірно, що в цих краях використовували не Salvia hispanica, а інший вид Salvia columbariae.

Зображення в дописі нижче з Флорентійського кодексу.

Підтримайте горішками чіа збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 18 тисяч.

Dovkolaботаніка

21 Jan, 19:48


До допису вгорі

Dovkolaботаніка

21 Jan, 19:48


У пустельних умовах рослини по-різному пристосовуються до нестачі вологи. Деякі з них настільки екстремально модифікують своє тіло, що в цих істотах і рослину то важко розгледіти.

З першого погляду Parkinsonia florida не схожа на таких диваків. Вона виглядає, наче нормальне дерево. Але якщо підійти до цього організм впритул, то можна помітити, що кожен клаптик його стовбура яскраво-зелений. Хто тут займався ритуальним поливанням зеленкою? Це що ще за політичний перформенс?

Паркінсонія – це представниця родини бобових. Цей рід налічує приблизно 12 видів, які можна зустріти в посушливих регіонах Африки та Америки.

Рослина має тривіальну назву "palo verde", що з іспанської перекладається, як "зелена паличка".

Навіщо ж цей зелений маскарад?

Справа в тому, що в посушливих умовах листя часто стає Ахіллесовою п’ятою рослини. Ще б пак! У цих органах купа продихів, а їм тільки й дай, щоб по-зрадницьки повипускати дефіцитну воду.

Тому, коли настає посуха паркінсонія рубає канати та влаштовує сеанс стриптизу, звільняючи себе від зайвого листя.

Проте, більшість дерев без листя приречені на припинення фотосинтезу. Нудистський пляж – це все добре, але якщо в тебе є з собою перекус.

Саме тому на допомогу приходить Галстена хлорофілу у тканинах покривів стовбурів та гілок.

За підрахунками вчених, навіть за наявності листя більше поживних цукрів утворюється на стовбурі та гілках.

Квітне рослина навесні, коли в неї достатньо вологи для створення затратних генеративних органів.

Маленькі яскраво-жовті квіти рясно всипають дерево та приваблюють до себе веселу ватагу комах на вечірку з запиленням та солодким нектаром.

Згодом на дереві утворюються боби, які є бажаною їжею для гризунів та птахів у цих суворих умовах.

Фото: indefenseofplants

За змоги підтримайте бобами збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 20 тисяч.

Dovkolaботаніка

21 Jan, 19:21


Птахи шапу (Psarocolius decumanus) створюють дивовижні гнізда. Вони плетуть їх з рослинних волокон. Ці конструкції можуть бути завдовжки 125 см. На таке помпезне гніздо припадає 2 сірих або блакитно-зелених яйця у кладці.

За змоги підтримайте яйцями збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc До закриття запиту лишилось 20 тисяч.

Dovkolaботаніка

19 Jan, 18:54


Нещодавно виявили новий вид рослин, які всі поживні речовини отримують від гриба.

Новознайдена рослина особливо успішна у приховуванні свого місцезростання.

Перший екземпляр виду знайшли випадково у 2021 році, після того, як сильна злива розмила ґрунт і оголила саму рослину.

Що це за рослина і як вона існує? Про це у новому відео https://youtu.be/ndd-r-M7p0c.

Dovkolaботаніка

19 Jan, 13:54


Кілька бджолиних па у першому коментарі...

Dovkolaботаніка

19 Jan, 07:30


Як перетворити 20 доларів на майже 400 000? Тут можуть допомогти лише банани.

У 2021 році на Heritage Auctions була виставлена 20-доларова банкнота з браком. Більшість відомих хиб на грошах збільшують їх вартість до 100 чи 1000 доларів.

Але на цю банкноту потрапила наклейка від банана, на якій надрукувався серійний номер та печатка казначейства. Тому вартість зросла до 57 500 доларів.

У серпні 2003 року студент із Огайо знімав гроші в банкоматі і той видав йому отаке бананове диво.

Двадцятки друкуються на аркушах по 32 банкноти і проходять три стадії друку перш ніж їх розріжуть.

Перший етап - це глибокий друк зворотного боку купюри. Потім весь аркуш залишають для висихання на кілька днів. Другий етап — глибокий друк лицевого боку банкноти. Після другого етапу аркуш знову сохне. І на третьому етапі якраз ставлять всі серійні номери, печатку Казначейства та печатку Федеральної резервної системи.

На цій дивакуватій банкноті наклейка з банана вкриває деталі друку лицевої частини, а серійний номер та печатка Казначейства розташовані на самій наклейці. Не треба бути лейтенантом Коломбо, щоб допетрати, що наклейка опинилась на банкноті між 2 та 3 етапом друку.

Зважаючи на її акуратне розташування найімовірніше пояснення створення бананової двадцятки – це навмисний вчинок працівника. Як банкнота пройшла відділ контролю якості й опинилась в банкоматі – це відкрите питання.

Останнє, що про неї відомо, так це те, що ці двадцять доларів було продано на аукціоні Heritage Auctions 22 січня 2021 року за 396 000 доларів.

Підтримайте 20 бананами чи й 20 гривнями збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

18 Jan, 18:56


Коли палеоботаніка стирчить просто з паркану. Гігантський плаун лепідодендрон з кам'яновугільного періоду прикрашає стіну на теренах Шотландії.

Фото: Bob McIntosh

Підтримайте лепідодендроном збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

18 Jan, 18:39


Кокосовий краб вміє підніматися на пальми і займатися там кокососпогляданням, але попри поширений міф самостіно роздовбати плід він не може.

Але ця істота абсолютно не буде проти, якщо сила тяжіння чи якийсь інший організм здійснить розкоробчення цього десерту замість неї.

Фото: Francesco Ricciardi

Якщо маєте змогу надіслати кокос на збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc буду вам щиро вдячний

Dovkolaботаніка

17 Jan, 18:30


Підтримайте капсаїцином збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

17 Jan, 17:03


Ще нагадаю про події в музеї.

У суботу 18 січня проведу в музеї дві нові програми.

11:30 Рукавичка нескінченності-3 твоя третя мінералогічна колекція для дошкільнят
Реєстрація: https://forms.gle/L5wJnXUAQGgzXDDQ6

13:00 Рукавичка нескінченності-3: твоя третя мінералогічна колекція
Реєстрація: https://forms.gle/THQqtexadNEaAjBX7

План дій звичний. Це третя програма з геологічного циклу. На події ми розглянемо новий набір зразків, дізнаємося більше про мінерали та геологічні процеси. Під час екскурсії розгадаємо пакет завдань, а під час квесту знайдемо захований на території музею предмет.

Dovkolaботаніка

17 Jan, 12:25


Нова зустріч дитячого онлайн-лекторію відбудеться у неділю 19 січня о 10:00.

Цього разу ми нарешті разом завершимо карбонову сагу. Про рослини говорили, безхребетних морських і окремо сухопутних згадували і навіть історія про риб була.

Тепер на лекції поговоримо про різноманітну та цікаву групу тетраподів, які мешкали в кам'яновугільному періоді.

Реєстрація: https://forms.gle/K3g7vBzSNKAVKjk87

Dovkolaботаніка

17 Jan, 11:34


Рослина-паразит Cistanche tubulosa бовваніє поміж пустельних ландшафтів Саудівської Аравії.

Цистанхе повністю втратила здатність до фотосинтезу і органічні речовини, воду та мінеральні сполуки отримує від рослин-господарів. Величезну кількість цих ресурсів вона вкладає у гігантське суцвіття, яке зринає над поверхнею пісків і часто завдовжки понад 1,5 м.

Представники цього роду паразитів нині стають все рідкіснішими. Одна з причин - це знищення їхніх господарів саксаулів заради заготівлі дров. Але набагато більше популяції страждають через популярність рослини у традиційній китайській медицині.

Фото: Dave Aplin

Підтримайте паразитами збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

17 Jan, 11:18


Неймовірна представниця бобових Weberbauerella любить екстремальні кліматичні умови та бідні на органіку субстрати.

Часто її оселища виглядають так, що хтось прифотошопив рослини на світлину з піском.

Зустріти рослину можна в пустелі Атакама в Чилі та на побережжях в Перу.

Виживати в таких умовах допомагають азотфіксуючі бактерії, які поселяються на коренях.

Фото: Orellana-Garcia, P. Hechenleitner, O. Q. Whaley, J. Capcha-Ramos

Підтримайте вебербаурелою збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

17 Jan, 09:07


Ні, це не фото автора Довколаботаніки після здорового тригодинного сну. Це Centurio seneх, якого часом ще називають зморшкуватим кажаном.

Він зустрічається в Центральній і Південній Америці. По дієті - це затятий плодожер. Він харчується перезрілими фруктами, такими як манго та банани.

Вчені вважають, що «зморшки» на обличчі цього кажана допомагають направляти сік до його рота під час споживання їжі!

Підтримайте милими обличчями збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

16 Jan, 14:51


Нічниця чи ж то пак совка лутигова (Trachea atriplicis) з крилами, на яких так і хочеться вивчати мохові синузії.

Фото: Thorben Danke

Підтримайте моховими синузіями збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

16 Jan, 10:58


Підтримайте цибулею збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

16 Jan, 09:35


Рафлезії не завжди червонющі. Ось гігантська квітка Rafflesia bengkuluensis. Цей вид був описаний у 2006 році. Знайдений вид на індонезійському острові Суматра..

Фото: Chris Thorogood

Підтримайте рафлезією збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

15 Jan, 18:03


Підтримайте ефедрою збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

15 Jan, 17:26


Не всі кактуси виглядають як стереотипні саґуаро, опунції, мамілярії чи навіть і пітахаї.

Є з-поміж родини Cactaceae і ось такий представник Leuenbergeria bleo, який має цілком функціональні листки. Але колючки тут теж в наявності. Рослина зростає кущем заввишки близько 2 м, але бувають і восьмиметрові екземпляри.

Вид відомий з терен Панами та Колумбії

Фото: Luca Boscain (cc-by-sa)

Підтримайте кактусом збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

15 Jan, 13:05


Це світлина з літньої події "Морські тварини".

Цього тижня, в суботу 18 січня проведу в музеї дві нові програми.

11:30 Рукавичка нескінченності-3 твоя третя мінералогічна колекція для дошкільнят
Реєстрація: https://forms.gle/L5wJnXUAQGgzXDDQ6

13:00 Рукавичка нескінченності-3: твоя третя мінералогічна колекція
Реєстрація: https://forms.gle/THQqtexadNEaAjBX7

План дій звичний. Це третя програма з геологічного циклу. На події ми розглянемо новий набір зразків, дізнаємося більше про мінерали та геологічні процеси. Під час екскурсії розгадаємо пакет завдань, а під час квесту знайдемо захований на території музею предмет.

За фото дякую Ользі Касянюк.

Dovkolaботаніка

15 Jan, 06:07


Це зображення сигналізує лише про одне - завдяки вам вдалося вже зібрати 50 % для закриття актуального запиту від підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади. Збираємо на низку важливих засобів для ремонту техніки.

Я, як і обіцяв - провів розіграш книжки "Фрукти проти овочів". Її власницею стає Олеся К. Ще один примірник - за найбільші внески отримує Андрій Ч.

Збір продовжується. І я буду вдячний за вашу чашку зимового ботанічного чаю, яка допоможе закрити запит:
Банка: https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc
💳Картка банки 4441 1111 2987 6102

Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

Як винагороду цього етапу збору я пропоную книжку "Рослини -прибульці" Олексія Коваленка. Її я розіграю коли назбирається 75 %, з-поміж усіх, хто внесе будь-яку суму на цей збір. Окремий примірник - за найбільше поповнення.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

14 Jan, 18:41


Черв’яки роду Osedax – це неймовірні істоти, які поїдають рештки китів та інших тварин на дні моря. Щоправда, цікавить їх тут далеко не стухле м’ясо. Латинська назва цього роду буквально перекладається як «Поїдачі кісток» і якщо ви створюєте якусь метал-групу придивіться до цього бренду уважніше. Ба більше – тривіальна назва цих істот «черв’яки-зомбі» і, як ви розумієте, треба таки бути справді химерним організмом, щоб отримати таке прізвисько.

На короткій лекції поговоримо про діяльність цих істот в минулому та сьогоденні - https://youtu.be/ThU5TCtp2z8

Dovkolaботаніка

13 Jan, 17:14


П'ятірка плодів дуріана відвисає на одній гілці.

Цю рослину іноді плутають із джекфрутом, оскільки вона формує подібні здалеку плоди. Але дуріан (Durio) не належить до родини Шовковицевих. Це адепт Мальвових (Malvaceae). Мати такі рослини на маминому ґанку вкрай престижно по всій Азії, адже цю рослину саме тут найчастіше називають королем фруктів.

Фото: Tomoki Sando

Підтримайте дуріаном збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

13 Jan, 11:29


Наскільки великим були динозаври? Це гаряча тема палеонтології, яка генерує безліч суперечок. Який найбільший вид, якого розміру був найбільший представник того чи іншого виду? Цього року науковці отримали дані про те, що найбільші тиранозаври, які існували на нашій планеті були на 70 %: більшими, ніж найбільший зразок з тих, які нам відомі зараз. Як вони отримали такі дані та якої довжини і ваги був тиранозавр – про це ми сьогодні й поговоримо, адже ви на каналі ПривітТрилобіт, а це значить, що ми будемо говорити про істот, які жили на нашій планеті мільйони років тому.

Відео: https://youtu.be/1fnhC4Aknjk

Dovkolaботаніка

13 Jan, 08:39


Бурштин - скам'яніла смола дерев, яка може підробляти капсулою часу. У липкій масі рослинних виділень часто опиняються безквиткові пасажири у геологічний літопис - павуки, комахи, а іноді й змії, ящірки та навіть хвіст динозавра одного разу опинився у такій пастці.

Іноді в бурштині можна знайти фрагменти рослин, а тут ви бачите навіть цілісіньку собі квітку (усього їх було знайдено 8 шт). Зразок відшукали у М'янмі. Його вік приблизно 98 мільйонів років тому.

У 2017 році на основі знахідки був описаний вид Tropidogyne pentaptera, який належить до родини Cunoniaceae та порядку Oxalidales.

Фото: George O. Poinar, Kenton L.

Підтримайте квіткою збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

13 Jan, 08:10


А поки ви займаєтесь птахоспогляданням - я задовбую вас збором на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

12 Jan, 16:41


Технічно - сам плід розташований згори, а соковита частина - це метаморфізована плодоніжка, але нехай вже цей діалог кеш'ю буде на сторінці. Адже він привертає увагу до збору на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

12 Jan, 16:03


Мурахи та рослини давно співпрацюють між собою. Ряд покритонасінних спеціально адаптували будову своїх насінин, щоб робити їх привабливими для цих комах. Останні в результаті організували цілу службу доставки під назвою мірмекохорія та тягають цей посадковий матеріал по всіх усюдах..

Але це не єдиний приклад.

Рослини з 50 родин розробили на своїх автофототрофних тілах модифіковані структури для проживання мурах в обмін на захист або поживні речовини, а іноді і те, і інше.

Не так давно світ побачила низка статей, які глибше розкривають стосунки між мурахами та представниками роду Squamellaria. Тому давайте розберемось з тим, хто такі сквамеларії?

Відео тут: https://youtu.be/Rx5q2lpd2vY

Dovkolaботаніка

12 Jan, 12:57


Фото до допису вище

Dovkolaботаніка

12 Jan, 12:55


Щодо масштабів вирощування чіа даних не так вже й багато. Є статистика по Мексиці і зокрема там у 2022 році виростили 4703 тонн цих горішків.

Широкополі чієві лани є не лише там, цю культуру вирощують і в Південній Америці та Австралії. Менші за обсягом площі під шавлію іспанську відводять у Бельгії, Італії, Кенії, Танзанії та Уганді. Але Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) (Food and Agriculture Organization, FAO) наразі не відстежує масштаби чієвої індустрії на нашій планеті.

Над рослиною проводяться заходи з селекції. Багато програм спрямовані на розв'язання проблем вирощування шавлії іспанської у країнах з короткою довжиною світлового дня.

Попри різні приватні думки чіа поволі стає глобальною культурою.

Не дивно, що тепер звертають увагу і на інші подібні шавлії - Salvia carduacea та Salvia columbariae. Практики їхнього вживання мають давню історію, а от з культивуванням цих видів особливо не склалося. Але це все тимчасово. Скоріше за все і ці "псевдозлаки" ще заявлять про себе на глобальному рівні.

Фото: hodmedods

Підтримайте чіа збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

10 Jan, 19:12


Фото до попереднього допису

Dovkolaботаніка

10 Jan, 19:11


Не встиг зробити вчасне нагадування про завтрашні події. Але раптом ще готові змінити плани на суботу і маєте бажання відвідати природничий музей.

Завтра, а саме 11 січня в суботу проводитиму захід "У пошуках амонітів: твоя друга палеонтологічна колекція".

Знову розпаковуємо дослідницьке спорядження та прямуємо у далеке минуле нашої планети! Прямуємо в гості до стародавніх губок та коралів, по дорозі зазирнемо до харизматичної белемнітели, дослідимо зуб зниклої гігантської акули-мако.

Дізнаємось секрети ортоцеросів та давніх крабів, навіть попорпаємося у вмісті шлунка молюска з крейдяного періоду, якби це жахливо не звучало.

І, звісно, познайомимось з цетотерієм – давнім китом!
Але кого ми дослідимо детально, то це амонітів. Оглянемо їхні зразки під час демонстрації, познайомимось з деякими з них під час короткої екскурсії та навіть організуємо їхні детективні пошуки під час квесту!

Три в одному палеонтологічному флаконі – інтерактивна демонстрація, екскурсія та квест, а також дві ексклюзивні та загадкові речі для вашої колекції!

О 11:30 буде ця подія для дошкільнят. Реєстрація: https://forms.gle/chgyky2ax6ZVL5VLA

О 13:00 буде версія цієї програми для шкільного віку. Реєстрація: https://forms.gle/9QSy1XPKURkKD3rG6

За фото дякую Ользі Касянюк.

Dovkolaботаніка

09 Jan, 18:24


Це літні дослідження морських тварин у природничому музеї.

Завтра, тобто у п'ятницю 10 січня о 12:00 я проведу захід "Морські тварини-2: Неймовірні молюски". Це подія для шкільного віку, доки в Києві тривають шкільні канікули.

Продовження інтерактивної програми про морських тварин. Якщо не були на першій - можна починати відвідувати цикл цих подій з другої.

Захід складатиметься з трьох частин - на демонстрації ми потримаємо в руках дивовижні корали, мушлі молюсків, голки морських їжаків та інші цікаві предмети, під час екскурсії подивимось на найцікавіші експонати та розгадаємо пакет тематичних завдань.

Кожен та кожна, хто впорається з головокрутками - отримає приз, який доповнить біологічну колекцію відвідувачів програми.

На третій частині події ми ж під час квесту розшукаємо захований на території музею предмет.

Реєстрація: https://forms.gle/fpZuMHxguN5CzYow9

За фото дякую Ользі Касянюк.

Dovkolaботаніка

09 Jan, 18:15


Підтримайте качкою збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

09 Jan, 18:03


Бура водорость Colpomenia peregrina, відома ще як викрадач устриць.

Це бандитське прізвисько вид отримав завдяки своєму пухирцеподібному талому, який може бути діаметром 9 см.

З віком поверхня цього міхура може легко пошкоджуватися, й під час відпливу у цю екзистенційну пустку потрапляє повітря.

Коли надходять води припливу Colpomenia peregrina зринає на поверхню й може потягнути з собою устрицю, до якої кріпилась.

Фото: Aphotomarinae

Підтримайте устрицею збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

09 Jan, 06:21


Це зображення сигналізує лише про одне - завдяки вам вдалося вже зібрати 25 % для закриття актуального запиту від підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади. Збираємо на низку важливих засобів для ремонту техніки.

Я, як і обіцяв - провів розіграш книжки "Планета грибів". Її власницею стає Жанна М. Ще один примірник - за найбільші внески отримує Людмила Д. Прошу переможців написати свої дані в будь-який зручний спосіб мені/

Збір продовжується. І я буду вдячний за вашу чашку зимового ботанічного чаю, яка допоможе закрити запит:
Банка: https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc
💳Картка банки 4441 1111 2987 6102

Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

Оскільки привертаю вашу увагу ботанічним мемом, то й пропоную як винагороду книжку "Фрукти проти овочів" Олексія Коваленка. Її я розіграю коли назбирається половина, з-поміж усіх, хто внесе будь-яку суму на цей збір. Окремий примірник - за найбільше поповнення.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

08 Jan, 18:30


Непентеси володіють неймовірними глечиками, які ваблять до себе комах та інших істот. Допитливість останніх часто грає злий жарт і вони з реноме ласунів нектаром перетворюються на жертв хижої рослини.

Але непентеси не лише полюють, вони формують систему взаємовигідних відносин з різними тваринами - від мурах до кажанів. Про все це та багато чого іншого поговоримо на лекції.

https://youtu.be/-uGIjccwFZ0

Вийде на каналі Довколаботаніка +

Dovkolaботаніка

08 Jan, 18:02


Фото до допису вище

Dovkolaботаніка

08 Jan, 18:02


Намагаємось зламати шифр в текстовій табличці до діорами, щоб зрозуміти у якій вітрині шукати наступну підказку.

Завтра, четвер 09 січня і з нагоди шкільних канікул я проводжу в будній день захід "Неймовірні рослини" як флора змінювала планету, динозаврів та нашу цивілізацію".

На події ми поговоримо, яке велике значення мали рослини в минулому і чому вони такі важливі зараз.

Ми дізнаємось, які революції вони викликали в давнину, як вони впливали на різні групи тварин - від трилобітів та динозаврів.

Також ми розглянемо те, як рослини сформували нашу цивілізацію і до яких халеп це призвело.

Подія включає демонстрацію, екскурсію та квест.

Вона почнеться о 12:00

Реєстрація (є буквально кілька місць): https://forms.gle/KpkZw2oGR6HsaW6E8

А от післязавтра в п'ятницю 10 січня також о 12:00 я проведу подію "Морські тварини-2: неймовірні молюски"

Продовження інтерактивної програми про морських тварин. Якщо не були на першій - можна починати відвідувати цикл цих подій з другої.

Захід складатиметься з трьох частин - на демонстрації ми потримаємо в руках дивовижні корали, мушлі молюсків, голки морських їжаків та інші цікаві предмети, під час екскурсії подивимось на найцікавіші експонати та розгадаємо пакет тематичних завдань.

Кожен та кожна, хто впорається з головокрутками - отримає приз, який доповнить біологічну колекцію відвідувачів програми.

На третій частині події ми ж під час квесту розшукаємо захований на території музею предмет.

Реєстрація: https://forms.gle/fpZuMHxguN5CzYow9

За фото дякую Ользі Касянюк.

Dovkolaботаніка

08 Jan, 13:04


Підтримайте Ламарком збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

08 Jan, 08:31


Чіа одомашнили 4500 років тому. До прибуття європейських колонізаторів місцеві спільноти людей активно вживали горішки цієї рослини з харчовою метою, а олію використовували для створення фарб.

За свідченнями іспанців чіа була третьою за популярністю сільськогосподарською рослиною у Мезоамериці, поступаючись лише квасолі та кукурудзі по важливості. Зокрема, її цінували більше за щирицю (амарант)

Однак після завоювання іспанцями популярність рослини згасла. На кухнях її замінили пшеницею, а льон почали використовувати для створення олійних фарб.

Зображення: Edwards, Sydenham

Підтримайте чіа збір на техніку для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

07 Jan, 18:15


Фото до допису вище

Dovkolaботаніка

01 Jan, 09:46


Починаємо рік з легкого мему та нагадування про збір для 46-ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc

Dovkolaботаніка

31 Dec, 11:36


Ілюстрація до збору на допис вище ⬆️⬆️⬆️

Dovkolaботаніка

31 Dec, 11:36


Цей рік завершується, а вже перша ціль на 2025 рік відома. її мені поставив мій брат з 46-ї Окремої аеромобільної бригади. Його підрозділ займається ремонтом та евакуацією техніки й потребує низки речей для успішного здійснення своєї діяльності. А саме:

Домкрат YATO YT-17004 (2 шт)
Драбина шарнірна комбінована Werk LC5412B 4x3 3.4/0.92 м
Зварювальний напівавтомат PATON EuroMIG
Подовжувач мережевий 40 м на котушці трижильний 2.5 мм², до 3.6 кВт YATO (YT-8107)
Шліфмашина кутова DeWALT DCG418T2
Мийка високого тиску DeWALT DCMPW1600N
Домкрат YATO YT-17007 (2 шт)
Набір професійного інструменту 216 од. Profline 68216 (2 шт)
Набір головок для ударного гайковерта LXISS36E (2 шт)
Трещітка кутова ударна акумуляторна DeWALT DCF500N

Без вашої допомоги не впоратися. Буду вдячним за вашу чашку новорічного ботанічного чаю, які допоможуть закрити запит:
Банка: https://send.monobank.ua/jar/zDqKe5vtc
💳Картка банки 4441 1111 2987 6102

Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

Оскільки привертаю вашу увагу мікологічним мемом, то й пропоную як винагороду книжку "Планета грибів" Олексія Коваленка. Її я розіграю коли назбирається четвертина, з-поміж усіх, хто внесе будь-яку суму на цей збір. Окремий примірник - за найбільше поповнення.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

30 Dec, 15:12


Фото з фільтрами ... та оливою. Ще частина замовлень приїхала в розпорядження підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

30 Dec, 13:27


Утворення мікоризи виглядає прикладом ідилії у стосунках грибів та рослин. Рослина отримує воду та різні неорганічні сполуки, а гриб натомість має доступ до вуглеводів.

Але тисмії не синтезують глюкозу шляхом фотосинтезу, адже вони втратили здатність займатися цим процесом. Вони повністю залежні від гриба, який годує їх з ложечки через інтерфейс на базі арбускулярної мікоризи.

Мікоризні структури Relictithismia мають складну будову. Епідерміс кореня весь пронизаний нитками гриба, а низка гіф прямують глибше у тканини рослини. Корені мають характерні вигини, які збільшують площу поверхні задля успішної колонізації грибним організмом.

Relictithismia, Thismia abei та Oxygyne duncanii мають одношаровий епідерміс на корені. Всі ці види представляють ранні гілки родоводу тисмієвих. Решта відомих видів утворюють додатковий шар екзоепідермісу, у якому гриби переважно не мешкають.

У мікоризних стосунках немає місця лебединій вірності. Найчастіше один гриб контактує з кількома видами рослин і один вид рослин може мати багато грибних партнерів. Але мікогетеротрофні взаємодії - це найчастіше явища з вузькою спеціалізацією. Пристосування до одного виду гриба, очевидно, є причиною рідкісності всіх представників тисмієвих.

Для Relictithismia наразі грибні спільники не розконспіровані. На зображені показані потовщені корені Relictithismia та їхній переріз.

Джерело: Kenji Suetsugu Relictithismia: An underground fairy lantern PLANTS, PEOPLE, PLANET: 2025. Volume 7, Issue 1.

Dovkolaботаніка

29 Dec, 17:49


Відвідав на днях презентацію дитячої книжки. У цілому сподобалося. Але автор змусив везти 20 кг усілякого краму на велосипеді до Книгарня-Кав'ярня Старого Лева, Київ і з неї. Тому 4/5. Але, ні. У кав'ярні мені подарували шматок медовика. Тому 6/5.

Dovkolaботаніка

28 Dec, 17:55


У пустелі Намібії виріс ось такий от солідний молочай темноводний або ж Euphorbia melanohydrata. Видовий епітет виник через те, що цю рослину початково знайшли у місцині під назвою Swartwater.

Фото: luke_verburgt!

Dovkolaботаніка

27 Dec, 20:31


Нагадую про подію завтра

Dovkolaботаніка

27 Dec, 10:43


+1 природнича листівка до колекції. Новорічне дерево з квіток із роду Рафлезія нагадує про те, наскільки ці паразити красиві та різноманітні.

Зображення: Adriane Tobias

Dovkolaботаніка

27 Dec, 08:39


Щиро дякую, збір закрито. Надлишок, який надійшов на рахунок буде використано для закриття цієї ж потреби на наступний місяць.

Автоматична система обрала власницею "Фруктів проти овочів" Світлану К.

Моя щира подяка всім, хто підтримав цю справу!

Dovkolaботаніка

27 Dec, 06:25


Маю оголосити невеликий збір. Суть питання - оплата Старлінків для підрозділу мого брата з 46-Ї ОАеМБ. Майже завжди закриваю це питання сам, але цього разу прошу за змоги допомогти розв'язати цю проблему.

Банка: https://send.monobank.ua/jar/8kPzaDqcLN

Номер картки банки 4441 1111 2992 5404

Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

По закритті збору з-поміж всіх поповнень розіграю примірник "Фруктів проти овочів" в новій обкладинці.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

26 Dec, 18:35


Знову про бокс? Цього разу ні. Попри те, що на фото видається, що хтось став у стійку й готовий обійматися 12 раундів з суперником - це лиш так видається. Цей крупний план передньої частини тіла комахи Rhynchophorus ferrugineus, а боксерські рукавиці - це вусики.

Належить істота до родини довгоносиків. Ця тварина наминає м'які тканини кокосової пальми, але лише нею не обмежується. У меню Rhynchophorus ferrugineus щонайменше 19 видів пальм.

Фото: Sherif Abdallah Ahmed

Dovkolaботаніка

26 Dec, 17:29


Це Sanctacaris uncata - членистоногий з середнього кембрію, рештки якого знайдені у сланцях Берджес на території Канади. Під час польових досліджень зразок неформально називали та позначали, як "кігті Санта Клауса". Ця відсилка була збережена у родовій назві, яка перекладається як "святий краб".

Фото: Rudy Lerosey Aubrill

Dovkolaботаніка

26 Dec, 13:18


Попри те, що Relictithismia найчастіше ховає квітки під землею і має явні пристосування до самозапилення, у неї є ще й низка ознак, які вказують на можливе залучення інших істот для перенесення пилку.

Ниткоподібні відростки на листочках оцвітини вважаються приманками для мух-запилювачів і саме такі є на квітках Relictithismia. Чи узгоджується перехресне запилення з підземним розташуванням квіток?

Загалом, так. Підземна орхідея Rhizanthella, у якої мало що стирчить з-під поверхні ґрунту використовує грибних комарів та термітів для того, щоб перенести пилок з однієї рослини на іншу. Щонайменше грибних комарів періодично спостерігають у квітках різних видів тисмієвих і їх розглядають як ймовірних запилювачів.

Проте, у квітках Relictithismia цих тварин поки не бачили. Там екскурсію здійснювала інша істота.

Під час анатомування квітки з неї виповзла колембола. Ці споріднені з комахами організми є важливими компонентами ґрунтової фауни. Вони вже відомі тим, що здатні переносити на собі статеві клітини мохів. Просто робота мрії! Однак, можливо, що і запиленню Relictithismia вони допомагають.

Тому поки не варто виключати теоретичну можливість і перехресного запилення у цієї сором'язливої рослини, яка не любить потикатися на поверхню. Чи відбувається воно, чи ні - покажуть майбутні дослідження.

Джерело: Kenji Suetsugu Relictithismia: An underground fairy lantern PLANTS, PEOPLE, PLANET: 2025. Volume 7, Issue 1.

Dovkolaботаніка

26 Dec, 07:19


Роздобув трішки примірників "Фруктів проти овочів". Їх довгенько не було в продажу. Тому раптом вам потрібний примірник з підписом, то можна заповнити цю форму. - https://forms.gle/PNDTjTr6qsCusotV7 і сьогодні-завтра книга поїде до вас.

Dovkolaботаніка

25 Dec, 17:11


Перед вами напівпаразит Nuytsia floribunda. Його ще називають західноавстралійським різдвяним деревом. Ця побутова назва діагностує як місце зростання рослини, так і час її цвітіння (воно відбувається просто зараз, але по факту між жовтнем та січнем). Це дерево заввишки під 10 м з нормальними зеленими листками, які синтезують вуглеводи. А от під землею коїться справжня тіньова економіка.

На коренях є спеціальні структури гаусторії, які під'єднуються до систем водопостачання та мінерального живлення сусідніх рослин. Ось де панує справжній дух Різдва!

Nuytsia floribunda настільки неперебірлива у питанні в кого що поцупити, шо неодноразово фіксували її намагання проникнути гаусторіями всередину електричних кабелів, закопаних у ґрунті.

Фото: Graeme Churchard/Flickr

Dovkolaботаніка

25 Dec, 14:43


У відкладах формації Крістмас Крік знайшли нового представника анкілозавридів Piceauros з унікальними для групи кулястими остеодермами та винятково збереженим озброєнням на хвості.

Ну, добре, не знайшли, але тримайте листівку для важливих перемовин від палеоілюстратора Miguel (camiodraws).

Dovkolaботаніка

25 Dec, 12:53


Останнє нагадування про сьогоднішню лекцію "Інтернет у лісі: правда та вигадки про мікоризу". Це подія для дорослої авдиторії, відбудеться онлайн.

Співпраця грибів та рослин відбувається різноманітним чином. Один із її найдивовижніших прикладів - це мікориза. На лекції поговоримо про типи мікориз, про залежність рослин від грибів та про те, як деякі рослини "хакнули" взаємовигідне співжиття та стали нахлібниками на мікологічних подачках.

Також спробуємо розібратися з даними про "спілкування" дерев через мережі ниток гриба. Чи справді це такий собі інтернет у лісі чи люди знову навигадували того, чого не існує насправді?

Лекція відбудеться онлайн у Zoom
25 грудня, у середу о 20:00

Зареєструватися: https://forms.gle/Udr6Yzbhd2JmhTEo7

Зображення гіперболізоване і не повною мірою відображає об'єктивну реальність взаємин рослин і грибів.

Dovkolaботаніка

25 Dec, 09:40


До речі, принагідно нагадую, що сьогодні, тобто 25 грудня о 20:00 читатиму онлайн лекцію для дорослої авдиторії Інтернет у лісі: правда та вигадки про мікоризу. Зареєструватися на неї можна тут https://forms.gle/Udr6Yzbhd2JmhTEo7

Dovkolaботаніка

25 Dec, 09:40


Розташовувати квітки під землею - це виглядає вкрай дивним пристосуванням.

У випадку Relictithismia мало що відомо про її біологію запилення. Однак є, звісно, одна підказка - це ті ж самі тичинки, які безпосередньо контактують з приймочкою маточкою.

Тому, можливо, це самозакохана рослина в прямому сенсі, тобто з адаптацією до самозапилення.

Для жодного іншого представника тисмієвих така ознака невідомо. Хоча був час, коли вважали інакше, адже чудовий рід Afrothismia мав такі ж пристосування і певний час вважався саме родичем тисмієвим. Але тепер відомо, що це інша родина і, очевидно, це притуляння тичинок до приймочок маточки є наслідком конвергентної еволюції.

Процеси переходу до самозапилення у цих рослин можна зрозуміти. Коли ви залежні в отриманні органіки від грибного організму, то часто доводиться зростати не в надто комфортних умовах для більшості представників флори - це часом затемнені ділянки лісу. У них не дуже потикають свої ротові апарати запилювачі різного штибу. Самозапилення в таких умовах може бути єдиним прийнятним варіантом для утворення плодів. А якщо на комах надії немає, то й який сенс висовувати квітку з-під землі ? Очевидно, це і є причиною тяги до геофлорії (цвітіння під землею) у Relictithismia.

Джерело: Kenji Suetsugu Relictithismia: An underground fairy lantern PLANTS, PEOPLE, PLANET: 2025. Volume 7, Issue 1.

Dovkolaботаніка

24 Dec, 13:16


Отримав кілька фото і ділюсь ними з вами. Це перші замовлення зі збору на ремонт техніки для підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади вже прибули.

Я щиро дякую всім, хто тоді підтримав цю справу.

Тут же принагідно пишу, що нарешті зібрав всі плюси під дописами. Рандомізатор з-поміж них обрав власницею примірника "Звичайної екзотики" - Олесю.

Дякую всім!

Dovkolaботаніка

24 Dec, 10:22


Relictithismia наразі відома лишень з одного місця на планеті. Її популяцію виявили на півострові Осумі на півдні Японії (Suetsugu et al., 2024).

Японський архіпелаг вкрай цікавий з погляду біогеографії. Його флора є мішаниною давніх реліктових видів і мігрантів, які потрапили сюди нещодавно.

Також Японія є центром різноманіття мікогетеротрофних рослин, які використовують інтерфейси арбускулярної мікоризи, щоб задовольнити свої апетити. Їх тут відом аж 20 видів і представляють вони чотири родини — Petrosaviaceae, Triuridaceae, Burmanniaceae та Thismiaceae. Багато з них в Японії знаходять північну межу свого ареалу.

У контексті родини Thismiaceae Японія особлива важлива. Тут виявлено три із п’яти родів родини.

Особливу цікавість виявляє зростання тут роду Oxygyne. У нього є така невеличка диз’юнкція, тобто розрив ареалу між Японією та Західно-Центральною Африкою. Сам же рід вважають сестринським для всіх інших Thismiaceae.

І от в Японії це раннє відгалуження представників родини співіснує з Relictithismia та Thismia.

Relictithismia демонструє деякі проміжні морфологічні ознаки, які потенційно вказують на еволюційні зв’язки між раннім відгалуженням, такими як Oxygyne і нещодавно диверсифікованим і багатим на види родом Thismia.

У Японії також виявлені два цікаві види тисмій - Thismia abei і Thismia kobensis. Це одні з ранніх відгалужень роду Thismia у вузькому розумінні (клади, яка включає тисмії Старого Світу.

Все вказує на те, що Японія є гарячою точкою біорізноманіття та критичним регіоном для розуміння біогеографії та еволюції Thismiaceae.

Джерело: Kenji Suetsugu Relictithismia: An underground fairy lantern PLANTS, PEOPLE, PLANET: 2025. Volume 7, Issue 1.

На фото представники роду Oxygyne.

До речі, принагідно нагадую, що завтра, тобто 25 грудня о 20:00 читатиму онлайн лекцію для дорослої авдиторії Інтернет у лісі: правда та вигадки про мікоризу. Зареєструватися на неї можна тут https://forms.gle/Udr6Yzbhd2JmhTEo7

Dovkolaботаніка

23 Dec, 19:51


Одного разу я посеред дощу з ожеледецею заїхав в Книгарню Старого Лева, щоб роздобути примірник "Планети у лапах". Це завершилось підписанням книжок і домовленістю про нову зустріч.

Вона відбудеться цього тижня.

У суботу, 28 грудня, о 12:00 запрошуємо вас до Книгарні-кав'ярні Старого Лева в Києві (вул. Михайлівська,18) на подію для дітей та батьків "Як жителі моря рятують планету" за книгою «Планета у лапах. Як тварини оберігають довкілля» Олексія Коваленка.

На події ми поговоримо про неймовірні здібності морських жителів. Я принесу з собою торбу якихось цікавостей.

Dovkolaботаніка

23 Dec, 14:21


Це альтернативний огляд нового альбому співачки. У ньому ви дізнаєтесь про що насправді пісні Кажанни.

Ми розгадаємо таємниці вибору її псевдоніму, проаналізуємо, як її твори розкривають тему кукурбітацинів, еволюційного анахронізму, мікогетеротрофії, редукції хлоропластного геному, вибухових мурах та борщівника Сосновського.

https://youtu.be/rJPXe8eJkMQ

Dovkolaботаніка

23 Dec, 11:42


На піщаних рівнинах Західної Австралії квітує представник пасльонових Anthotroche walcottii.

Фото: Wenbo Chen

Dovkolaботаніка

23 Dec, 07:53


Змієшийка американська (Anhinga anhinga) під час риболовлі.
Слово anhinga походить від a'ñinga бразильською мовою тупі й означає «диявольський птах» або «птах-змія».
Під час плавання над водою помітно лише голову на довгій шиї, яка нагадує якусь змію.
Відео: Coral City Camera

Dovkolaботаніка

20 Dec, 19:29


Спори чорного трюфеля (Tuber melanosporum). Це один з найдорожчих грибів на планеті з цінником, який варіює переважно в межах 1000-2000 євро за кілограм.

Фото: Jan Martinek

Dovkolaботаніка

20 Dec, 19:19


Дослідження геному Relictithismia підтвердило, що цю рослину варто розглядати поза межами роду Thismia.

Ця рослина демонструє унікальні, мов би перехідні ознаки будови. З одного боку, ця рослина подібна до всіх інших представників родини Thismiaceae, за винятком роду Thismia, в тому, що обидва кола оцвітини в них мало відрізняються один від одного. Ще одна спільна ознака з іншими родами (але не з справжніми тисміями) - це вільні тичинки.

Але тичинки Relictithismia мають просторову конфігурацію, яка відповідає роду Thismia, і в інших представників родини не трапляться.

Таким чином, Relictithismia, безсумнівно, є критично важливою рослиною для розуміння еволюції Thismiaceae. Ця рослина має ознаки будови, які раніше вважалися унікальними для Thismia, але володіє і морфологічними рисами, які виявлені в інших родах тисмієвих.

Через це і була запропонована назва Relictithismia. Вона походить від латинського «relictus», що означає «залишений», у поєднанні з родовою назвою Thismia. Утворене слово відображає статус рослини - її роль морфологічного посередника між Thismia та іншими родами Thismiaceae.

Окрім того, вона володіє унікальною ознакою - її тичинки торкаються до приймочки маточки. Такого в жодного іншого представника тисмієвих не трапляється.

Kenji Suetsugu Relictithismia: An underground fairy lantern PLANTS, PEOPLE, PLANET: 2025. Volume 7, Issue 1.

Dovkolaботаніка

19 Dec, 14:33


Марафон з 10 подій упродовж 10 тижнів для виставки ботанічної ілюстрації "Рідкісні рослини світу" завершено. Записати вдалося не всі події, але більшість.

Почну їх викладати за найлогічнішим порядком - з кінця.

Сьогодні на каналі ввечері прем'єра лекції, у якій є 12 історій про різні дивовижні рослини:

1. Ризантелла - підземна орхідея
2. Можливо хижа рослина, а можливо і ні
3. Гастродія - орхідея, яка ніколи не розкриває квітку
4. Пальма, яка цвіте та плодоносить під землею
5. Орхідея, яку відкрили на чорному ринку рослин
6. Перевідкриття тисмії кобенської
7. Вусаті орхідеї ув'язнюють запилювачів
8. Перевідкрита магнолія
9. Вікторія з найбільшими листками
10. Жорстка орхідея
11. Рослина, яка зникає від посліду голубів
12. Орхідея Дарвіна

Прослухати їх можна буде тут: https://youtu.be/g4wUyS-LNt8

Dovkolaботаніка

19 Dec, 13:10


Онлайн-лекції для дорослої авдиторії повертаються (ну, принаймі одна).

Співпраця грибів та рослин відбувається різноманітним чином. Один із її найдивовижніших прикладів - це мікориза. На лекції поговоримо про типи мікориз, про залежність рослин від грибів та про те, як деякі рослини "хакнули" взаємовигідне співжиття та стали нахлібниками на мікологічних подачках. Також спробуємо розібратися з даними про "спілкування" дерев через мережі ниток гриба. Чи справді це такий собі інтернет у лісі чи люди знову навигадували того, чого не існує насправді?

Лекція відбудеться онлайн у Zoom
25 грудня, у середу о 20:00

Зареєструватися: https://forms.gle/Udr6Yzbhd2JmhTEo7

Dovkolaботаніка

19 Dec, 09:26


Моя книжка "Планета в лапах" потрапила в довгий список БараБуки.

Знайомтесь із довгим списком на їхньому сайті: http://surl.li/mkcmpe

Вони традиційно запрошують читачів до 29.01.2025 проголосувати за улюблене видання й визначити разом переможця в номінації «Вибір читачів»: https://forms.gle/d6QEK3NBwbdHKY1Q6

Dovkolaботаніка

30 Nov, 06:26


Це до допису вище

Dovkolaботаніка

30 Nov, 06:26


Факт 1. Попри це постановочне фото з непостановочною посмішкою я за 36 років я так і не навчився грати на гітарі (а донька вміє, це просто удар під дихало).

Факт 2. Сьогодні я дякую всім вам за дружбу та цікавість до всієї тієї маячні, яку я продукую в промислових масштабах у всіх можливих форматах.

Факт 3. Я не велике цабе і не хочу зайвий раз привертати увагу до чергового річного кільця на моєму стовбурі, але це чудова можливість нагадати про збір для підрозділу мого брата - на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh . Підтримайте його за змоги 36 гривнями.

Все досить фактів. Але, якщо маєте знайомих поціновувачів та поціновувачок природничих наук дитячого віку – то сьогодні о 10:00 ви можете відправити їх на онлайн-лекцію про хижу рослину сараценію: https://bit.ly/499deTb

Якщо маєте змогу й бажання послухати мою найнуднішу лекцію про дивовижну, але малозрозумілу кажанову квітку такку, то читатиму її в природничому о 12:00 https://bit.ly/411Ut1Y.

На цьому мої зловживання вашою увагою завершені. Дякую, що ви є. І як кажуть на нашій планеті: «Фотосинтезуйте довго та процвітайте».

Dovkolaботаніка

29 Nov, 18:09


Два дні тому випустив відео і ніде про це не написав.

Виправляюсь.

Воно тут: https://youtu.be/6qoHbroUMO4

307 мільйонів років тому на нашій планеті мешкала двометрова акулоподібна істота, яка володіла голчастими оборонними структурами 57 см завдовжки. Через такий химерний вигляд її спочатку неформально називали акулою-ҐодзІллою, але наукова назва тварини Dracopristis або ж акула-дракон. Про відкриття цієї істоти, її зовнішній вигляд та про те, чим вона займалася у водах морів кам’яновугільного періоду ми з вами й поговоримо.

Dovkolaботаніка

29 Nov, 12:46


Ця пропозиція буде дійсною один день. Маю трішки примірників "Звичайної екзотики", але мені треба їх вже якось позбутися.

З нагоди усім відомого дня - 29 листопада, а нині це буде 8-річчя існування Довколаботаніки як сторінки у мережі, книжка Олексія Коваленка "Звичайна екзотика" реалізується з невеликою знижкою (500 грн, а не 600, як зазвичай) та ще й з автографом (це швидше мінус).

Пропозиція дійсна до початку 30 листопада: https://bit.ly/3VtezOw

У формі можна вказати, кому підписати книжку, улюблені положення з моделі Холодного-Вента та навіть адресу потрібного поштового відділення.

Dovkolaботаніка

29 Nov, 10:10


Цей прадавній мем з 2016 року прийшов вам розповісти, що Довколаботаніці сьогодні 8 років. Щороку 29 листопада є привід згадати мікроскопічні ігри, які ми влаштовували, конкурс фотографій польових досліджень, грант друзів Довколаботаніки, інші минулі активності. Меми про природничі науки, коротші та довші історії в текстовому та відео-форматі - це все теж про цю сторінку.

А сьогодні вона ще й про збір для підрозділу мого брата - на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh . Підтримайте його за змоги 8 гривнями.

У будь-якому разі дякую всім, хто слідкує за цією скромною маленькою ініціативою.

Dovkolaботаніка

29 Nov, 07:16


Як і обіцяв - після досягнення 25 % збору - проводжу розіграш "Звичайної екзотики". Волею неповсталих машин та алгоритмів випадковостей примірник здобуває Галина Савінова.

Дякую всім, хто вже підтримав цю справу своїми внесками.

Ця пасльонова історія в підтримку збору для підрозділу мого брата з 46-ї ОАеМБ

Новий запит - треба допомогти з ремонтом та обслуговуванням автомобільної техніки - важкої та тої що полегше, накопичилось багато проблем з колесами, фільтрами, мастилом.

Я відкрив дружню банку до основного збору, тому всі кошти опинятимуться автоматично у основній банці, але я зможу провести розіграш низки призів для вас

Банка:https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Картка Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

З-поміж всіх, хто зробить поповнення на будь-яку суму і поставить + або дату платежу або скрін оплати під цим дописом – я розіграю нову книгу Коваленка "Планета в лапах", після того як ми зберемо 50 % від суми.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

28 Nov, 12:16


Тим, що кукурудза, на якій розвивається гриб Ustilago maydis - це делікатес, уже нікого не здивуєш. Ну, читачів Довколаботаніки так точно. А ось на світлині гриб-колега Ustilago esculenta, який паразитує на так званому дикому рисі.

Диким рисом називають не представників роду рис, а інші злаки - Zizania aquatica, Zizania latifolia. У Японії ця комбінація овочів та гриба продається у магазинах.

Фото: Fumi Fukada

Підтримайте диким рисом збір на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Dovkolaботаніка

28 Nov, 08:23


До переліку подій вище

Dovkolaботаніка

28 Nov, 08:22


Коротко про найближчі природничі події.

Якось так сталося, що я подумав, що цього тижня 2 суботи - одна 29 листопада, а інша 30 листопада. Ну, звучить логічно, хоч не 7 п'ятниць і то добре..

Коротше, поставив у графіку 2 інтерактивні заходи на п'ятницю. Я тепер з усіх сил показую, що так і задумано, і що це такий експеримент із залучення до музею аудиторії з іншими графіками роботи та формами навчання.

Тому в разі чого у п'ятницю 29 листопада є такі заходи:

11:30 Лабораторія прянощів для дошкільнят

Запрошуємо у ботанічну лабораторію, щоб дослідити обов’язковий компонент кухонної магії – чарівні прянощі,. Ми познайомимось з детективними історіями незвичайних спецій, дізнаємось про їхні корисні й шкідливі властивості, навчимося їх правильно використовувати, перевіряти якість, і, звісно, скуштуємо на смак. Розріжемо справжній стручок ванілі, виявимо, де справжня кориця, а де фальшива, з'ясуємо як корисно вживати какао та зіграємо в пошуковий квест.

Реєстрація: https://bit.ly/3TpZ6OM

13:00 Лабораторія прянощів для шкільного віку

Інтерактивна програма на ту ж тему, але з активностями для шкільного віку

Реєстрація: https://bit.ly/4goXBtY

Також буде кілька подій 30 листопада, в суботу:

10:00 Онлайн-лекція для дітей "Сараценії: таємниця глечиків для лову комах"

Сараценії - це мисливці на комах. Розберемося з тим на кого вони полюють, як вони це роблять, про божевільну морфологію квітки згадаємо теж, а окрім того про еволюцію і про викопну рештку з крейдового періоду, яку довго вважали сараценією.

Реєстрація: https://bit.ly/499deT

12:00 Лекція в рамках виставки ботанічної ілюстрації "Такка: прекрасна квітка з неприємним запахом".

Кажанові рослини або ж такки - це попелюшки у світі флори. До цвітіння їх складно помітити під наметом лісу, але, коли настає час цвітіння все змінюється.

Квіти в суцвітті облямовані великими приквітками та інкрустовані маленькими вусикоподібними брактеолами.
Через такий стильний вигляд їх обожнюють колекціонери. А їхні загадкові пристосування до запилення роблять фурор у середовищі дослідників запилення рослин.

Це ювілейна восьма подія в рамках лекторію "Рідкісні рослини світу".

Реєстрація: https://bit.ly/411Ut1Y

Фото: Ірина Кузьменко

Dovkolaботаніка

28 Nov, 06:44


На півострові Юкатан в Мексиці мешкає індик малий (Meleagris ocellata). Це родич індика великого або дикого і його одомашненої версії, звісно.

Самці видають яскраві звуки, які в певні моменти нагадують запуск автомобільного двигуна.

Популяція птаха стрімко скорочується через знищення його оселищ та полювання.

Підтримайте індиком збір на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Dovkolaботаніка

27 Nov, 10:25


Минулі кілька дописів я присвятив темі про любов ссавців до споживання нектару рослин і навіть участі в нелегкій справі запилення.

Тепер є чергове оновлення у переліку хижих запилювачів.

19 листопада 2024 року колектив науковців під керівництвом Сандри Лаі з Університету Оксофрду повідомив про те, що ефіопський вовк (Canis simensis) також пускається берега і не гребує збиранням нектару.

Ефіопський вовк взагалі вкрай цікава тварина. На відміну від багатьох інших представників своєї родини він є вузькоспеціалізованим мисливцем на афроальпійських гризунів.

Нині тварина мешкає лише на сімох відокремлених гірських хребтах на висотах 3000–4500 м. Чисельність популяції низька і дані 10-річної давнини вказували на наявність 360-440 дорослих особин.

До якої рослини навідувався ефіопський вовк?

Це Kniphofia foliosa з родини Asphodelaceae. Вона також є ендеміком Ефіопії, трапляється в горах Бейл на високогірних луках.

Рід Kniphofia названий на честь Йоганна Ієроніма Кніпгофа, німецького лікаря і ботаніка XVIII століття. Квіти кніпгофій виробляють велику кількість нектару, який приваблює різноманітних птахів і комах-запилювачів. Але, як ми тепер знаємо, ефіопських вовків вони ваблять теж.

Науковці помітили пристрасть хижака до ботаніки випадково. Далі упродовж кількох років ці спостереження повторювалися. І наприкінці травня – на початку червня 2023 року вчені вирішили упродовж 4 днів поспостерігати за ефіопськими вовками.

Під їхню пильну увагу потрапили 6 тварин: один юний самець віком до 2 років, чотири дорослі самиці та одна доросла особина, стать якої надійно встановити не вдалося. Ці тварини належали до трьох різних зграй. Що ж робили ефіопські вовки?

Як правило, вовк наближався до стебла і лизав розвинені квітки в нижній частині суцвіття. У них знаходиться більше нектару, ніж у горішніх квітках та й діставати їх легше. Тому не дивно, що як льодяник на паличці вони використовували саме їх.

Чотири вовки обмежувалися невеликою кількістю облизаних суцвіть – від 1 до 5. Можливо, вони були на безвуглеводній дієті, а от їхні два колеги не так себе обмежували в солодкому. Дві тварини за один раз полизали 20 і 30 суцвіть відповідно. Після контакту з тваринами на їхній голові чітко можна було побачити рясну пудру з пилку.

Тому така поведінка вказує на певне значення нектару в раціоні ефіопських вовків, але, що більш важливо, тут ми бачимо рідкісний випадок можливої взаємодії рослини та великої м’ясоїдної тварини у рамках системи «квітка – запилювач». Лишень ефіопські вовки не пурхають довкола генеративних органів, але що вже вдієш.

Ці спостереження охоплювали кілька особин з різних зграй, що вказує на те, що така поведінка не є випадковою, є підстави вважати, що вона досить широко поширеною в популяції. Також можна висловити обережне припущення, що ця навичка передається через практики соціального навчання. «О, ні завтра перші два уроки – це лизання квіток кніпгофій» - зазначив у коментарі виданню Довколаботаніка юний ефіопський вовк, який побажав лишитися анонімним.

Попри те, що багато ЗМІ впевнено завили про те, що ефіопські вовки запилюють квітки - це поки точно невідомо. Поки не має жодних даних щодо успішності вовчих полизувань квіток у нелегкій справі утворення плодів. Але в, будь-якому разі навіть проста можливість цього інтригує.

Стаття: https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ecy.4470

Підтримайте ефіопським вовком збір на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: :https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Dovkolaботаніка

26 Nov, 10:27


307 мільйонів років тому на нашій планеті мешкала двометрова акулоподібна істота, яка володіла голчастими оборонними структурами 57 см завдовжки.

Через такий химерний вигляд її спочатку неформально називали акулою-Годзилою, але наукова назва тварини Dracopristis або ж акула-дракон.

Попри такі найменування до акул ця тварина не належала. Вона представляла групу вимерлих хрящових риб ктенакантів (Ctenacanthiformes).

Зображення на основі: NMMNHS

Підтримайте ктенакантом збір на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: :https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Dovkolaботаніка

25 Nov, 18:16


Кажанові рослини або ж такки - це попелюшки у світі флори. До цвітіння їх складно помітити під наметом лісу, але, коли настає час цвітіння все змінюється.

Квіти в суцвітті облямовані великими приквітками та інкрустовані маленькими вусикоподібними брактеолами.

Через такий стильний вигляд їх обожнюють колекціонери. А їхні загадкові пристосування до запилення роблять фурор у середовищі дослідників запилення рослин.

У суботу 30 листопада о 12:00 ми про це й поговоримо у природничому музеї. Це восьма подія в рамках лекторію "Рідкісні рослини світу".

Реєстрація: https://bit.ly/411Ut1Y

Фото: yuelan від Getty Images

Dovkolaботаніка

25 Nov, 17:33


У Червоному морі та тропічних водах Індо-Тихоокеанського регіону можна зустріти ось таку істоту.

Didemnum molle - колоніальний представник покривників. Зеленуваті відтінки він отримує від ціанобактерії Prochloron , яка мешкає всередині його тканин.

Фото: ebleke

Підтримайте покривником збір збір на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: :https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Dovkolaботаніка

25 Nov, 08:28


Дафнії - це планктонні ракоподібні, які можуть бути завдовшки від 0,2 до 6 мм. Більшість видів роду мають життєвий цикл, заснований на «циклічному партеногенезі». Більшу частину життя самиці розмножуються нестатево. З незапліднених яєць найчастіше вилуплюються самиці. Таке розмноження відбувається під час процесу линяння. Однак, ближче до кінця вегетаційного сезону у багатьох видів настає час статевого розмноження.

Фото: Marek Miś

Підтримайте дафнією збір на ремонт техніки для 46-ї Окремої аеромобільної бригади: :https://send.monobank.ua/jar/9wikqmXySh

Dovkolaботаніка

15 Nov, 06:30


Африканський представник гарбузових Cucumis humofructus має звичайні квіти, які розвиваються на поверхні. Однак після запилення квітконіс починає видовжуватися і плід занурюється в землю. Геокарпія у всій красі!

Люди не надто спокушаються цими підземними огірками. Копати картоплю - це ще якось можна стерпіти, а от от огіркам змусити нас до риючої діяльності зась.

Але трубкозуби (Orycteropus afer) викопують і їдять плоди та розсіюють насіння.

Це єдиний плід та й взагалі єдина рослина, яку їдять ці дивовижні тварини.
Їхня дієта майже винятково термітно-мурахова, але великий вміст води є переконливим аргументом для додавання Cucumis humofructus у раціон.

Після захопливої екскурсії шлунково-кишковим трактом трубкозуба насіння проростає.

Фото: Alex Dreyer, CC-BY-NC4

Dovkolaботаніка

13 Nov, 13:05


Цього тижня в природничому музеї прочитаю лекцію про баобаби. Вона буде в рамках лекторію "Рідкісні рослини світу", яка присвячена однойменній виставці ботанічної ілюстрації.

Поговоримо про цю дивовижну рослину, її харизматичні стовбури, квітки та плоди. Нещодавно вийшла цікава стаття про еволюцію баобабів, то якраз розберемося й з нею.

Окрім того, на початку події оглянемо роботу Юлії Моісеєвої, ну а інакше навіщо я пишу цю лекцію?

Початок: 15:00, 16 листопада

Реєстрація: https://bit.ly/4evx9Np

Dovkolaботаніка

12 Nov, 18:45


Покривники Megalodicopia hians роззявили свої "пащеки" (насправді - ротові сифони).

Ці тварини мешкають на дні глибоководного каньйону Монтерей.

Ротовий сифон швидко закривається, коли всередину запливає маленька тварина, наприклад ракоподібний або риба.

Відео: 7segLED

Dovkolaботаніка

12 Nov, 12:16


Баобаби або адансонії - це невеликий рід дерев з родини Мальвових. Квітнуть вони на теренах Мадагаскару, Африки та Австралії, хоча вирощують їх і в інших регіонах, зокрема в Азії.

Нещодавно вчені після дослідження баобабів дійшли висновку, що рід зародився на теренах Мадагаскару. Про те, як він дочвалав до інших частин свого ареалу поговоримо цього тижня в музеї на лекції про баобаби, реєстрацію на яку я сподіваюсь відкрити сьогодні.

На фото Adansonia grandidieri.

Світлина: Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0

Dovkolaботаніка

12 Nov, 08:46


Наразі маю невелику партію примірників "Планети у лапах".

Це моя книжка для дітей про неймовірних тварин, які відіграють вагому роль в житті екосистем.

Більше про книжку тут: https://bit.ly/3JZSFgn

А тут ви можете замовити книгу з автографом: https://bit.ly/3x140tF

Dovkolaботаніка

10 Nov, 18:12


Зайшов тут у магазин біля дому, а тут попри все втілюють мем "So it begins".

А тут, до речі, є моє стародавнє відео про різдвяний молочай пуансетію https://youtu.be/-nmEa2TfgCM?si=OqpHqeIMxzytx8Ga та те, як цей вид став символом святкового маркетингу.

Dovkolaботаніка

09 Nov, 16:59


Це "Гаррамачо" - костюм до традиційного фестивалю у підніжжя Сьєрра-де-Гредос у провінції Авіла у Іспанії.

Гаррамачо бувають трьох - основних типів: з шкіри, з сіна та з частин дуба.

На світлині костюм з галів дуба. Це утворення на листках, які формуються під впливом комахи з роду
Andricus.

Фото: Coventry Telegraph

Dovkolaботаніка

08 Nov, 18:45


Вчора на стрімі про сейшельську пальму ми назбирали (разом з моїми внесками) понад 8000 грн.

Я відкрив дружню банку для волонтерської групи "Рута - квітка надії (Ruta - flower of hope)". Вони збирають на другий комплекс РЕБу для підрозділу Балу з 3 ОШБ

Оскільки до закриття запиту ще треба попрацювати, то банку поки не розбиваю: https://send.monobank.ua/jar/64XJpb3uuR

У записі цю історію можна побачити тут: https://youtube.com/live/OiUEzFFSXx8

Dovkolaботаніка

07 Nov, 16:06


Люди змінюються з часом. Що вже говорити про окулудентавіса. Після 100 мільйонів років затишшя він встиг побути і пташиним динозавром, і встиг перекваліфікуватися на ящірку. Як трапилася така еквілібристика - про це ми й поговоримо у новому відео на каналі ПривітТрилобіт.

Відео тут: https://youtu.be/dHguTGCq6Fw

Озвучила цю історію MariAm Blog

Dovkolaботаніка

07 Nov, 12:07


Сьогодні стрім про сейшельську пальму.

Ця рослина довгий час була таємничою, оскільки моряки іноді стикалися з її плодами у воді, а от сама пальма довгий час зберігала свою анонімність.

Навіть існувала ідея, що ці "подвійні кокоси" ростуть на дні океану у підводному лісі. На новій лекції ми поговоримо про те, де ж справді зростає ця рослина і як так сталося, що плоди її такі гігантські.

Доки я розповідатиму - ви зможете підтримати збір волонтерської групи "Рута - квітка надії (Ruta - flower of hope)" - на другий комплекс РЕБу для підрозділу Балу з 3 ОШБ

Я відкрив дружню банку до цього збору (всі кошти відразу опиняються на банці основного збору): https://send.monobank.ua/jar/64XJpb3uuR

Початок: 19:30

Зустріч тут: https://youtube.com/live/OiUEzFFSXx8

Dovkolaботаніка

07 Nov, 05:43


Зустріч дитячого онлайн-лекторію цього тижня присвячена сейшельській пальмі.
Це історія про дивовижну рослину з найбільшою насіниною на планеті. Поговоримо про те, чому її плоди такі великі, як так сталося, що цю пальму вважали підводною рослиною, чому насінини в різні часи коштували величезні гроші.
Реєстрація: https://bit.ly/3AlrITf
Час: субота, 09 листопада, 10:00

Dovkolaботаніка

05 Nov, 16:24


Ви знали, що Венерині мухоловки можуть ловити здобич навіть під водою?

У цій короткій лекції історія про найвідомішу хижу рослину в світі. Як працює пастка? На якій дієті сидить ця рослина?

Про все це тут: https://youtu.be/lWecgW2k0ks

Dovkolaботаніка

04 Nov, 18:19


4 листопада 1869 року світ побачив перший випуск журналу "Nature".

У ньому зокрема містилося коротке повідомлення Томаса Генрі Хакслі про динозаврів тріасового періоду.

Dovkolaботаніка

04 Nov, 11:28


Лекторій "Рідкісні рослини світу" - це цикл тематичних подій в рамках однойменної виставки ботанічної ілюстрації, яка проходить зараз в музеї.

П'ята його подія - це лекція про непентеси. Вони володіють неймовірними глечиками, які ваблять до себе комах та інших істот. Допитливість останніх часто грає злий жарт і вони з реноме ласунів нектару перетворюються на жертв хижої рослини.

Але непентеси не лише полюють, вони формують систему взаємовигідних відносин з різними тваринами - від мурах до кажанів. Про все це та багато чого іншого поговоримо на лекції.

Час: субота, 09 листопада, 15:00

Реєстрація: https://bit.ly/4eguqr5

Dovkolaботаніка

04 Nov, 09:31


Корковий дуб (Quercus suber) широко використовують для створення корків, якими зокрема закупорюють пляшки для вина та інших рідин. Найбільше сировини заготовляють у Португалії та Іспанії.

Корок складається з мертвих клітин, які заповнені повітрям. У їхньому складі багато целюлози та суберину. Остання речовина надає корку водовідштовхувальних властивостей.

Dovkolaботаніка

04 Nov, 07:18


Водна рослина з шикарними квітками Nymphoides indica. Трапляється нині в тропіках по всьому світу.

Фото: Edward Jaser, CC BY-SA 3.0

Dovkolaботаніка

02 Nov, 16:44


На тижні була розсилка з двома онлайн-лекціями для дитячої авдиторії.

Раптом ви пропустили другу частину листа і не помітили анонс другої події тижня, то ось я нагадую.

Завтра, тобто в неділю 3 листопада о 10:00 поговоримо про сцифоїдних медуз.

На лекції розберемося з тим, хто ж такі сцифоїдні медузи, поговоримо про їхнє різноманіття, найвідоміших представників, роль цих істот в екосистемах та небезпеку, яку несуть для людини деякі з них.

Реєстрація: https://bit.ly/3AB1Y5b

На фото 𝘕𝘦𝘮𝘰𝘱𝘪𝘭𝘦𝘮𝘢 𝘯𝘰𝘮𝘶𝘳𝘢𝘪

Dovkolaботаніка

01 Nov, 19:02


Що завтра в музеї?

Є дві події з відкритою реєстрацією.

О 13:00 Морські тварини та де їх шукати

Хто проживає на дні океану?

Якщо ви проспівали цей рядок, то вам точно необхідно відвідати інтерактивну демонстрацію «Світ морських тварин», що відбудеться вже завтра. На заході на вас чекає міні-екскурсія та захоплюючий квест! Не пропустіть шанс дізнатися більше про підводних жителів!

Подія для шкільного віку.

Реєстрація: https://bit.ly/44QMCTY

О 15:00 Інтерактивна екскурсія для дорослих "Рідкісні рослини світу"

Лекторій "Рідкісні рослини світу" - це цикл тематичних подій в рамках однойменної виставки ботанічної ілюстрації, яка проходить зараз в музеї.

Четверта його подія - це інтерактивна екскурсія, на якій ми оглянемо ботанічні ілюстрації та послухаємо історії про рідкісні рослини нашої планети, від сільськогосподарських рослин, які зникають під тиском хвороб, шкідників та змін клімату до реліктових пальм та найсамотніших дерев на планеті.

Реєстрація: https://bit.ly/3NU7Ucs

Dovkolaботаніка

01 Nov, 07:59


Єдине, що невідомо чи цей чудовий костюм суцвіття аморфофалуса повторює чудові аромати цієї рослини під час квітування.

Фото: Helen Clinton

Dovkolaботаніка

31 Oct, 06:58


Якщо раптом сьогодні вам потрібна інформація про гарбузи чи якихось дивних рослин, тварин та грибів, то маю для вас перелік з 6 відео, у яких про цих істот йдеться.

1.ТОП-5 МОТОРОШНИХ РОСЛИН НАШОЇ ПЛАНЕТИ: ОРХІДЕЯ-ДРАКУЛА, МАНДРАГОРА, РОСЛИНА-КАЖАН
https://youtu.be/pld47DqWR1Q?si=zwt6t515gzxz21F5

2. ДЕСЯТЬ МОТОРОШНИХ ІСТОТ: РОСЛИНА-КАЖАН, ПАВУК-ВАМПІР, МОРСЬКИЙ ОГІРОК-КТУЛХУ ТА ШТОПОРИ ДИЯВОЛА
https://youtu.be/zQ9ZYurmnPc

3. Родичі гарбузові: ботаніка найпопулярніших рослин Геловіну
https://youtu.be/0sKrB8V2mVw

4. ГАРБУЗ, ЯКИЙ ВАЖИТЬ 1247 кг
https://youtu.be/Pbrk9gwVuy8

5. Гарбуз Хоккайдо: Чому довкола нього стільки хайпу?
https://youtu.be/TMlH2PXsCxI

6. Біологія The Last of Us. Чи перетворять кордицепси людей на зомбі?
https://youtu.be/OHEFhXE-FP4

І нагадую, що сьогодні ввечері, а саме 31 жовтня відбудеться чергове засідання дитячого онлайн-лекторію - "Моторошна наука".

Підготував для вас 10 нових історій про чудернацькі рослини, гриби та тварини.

Поговоримо про загадкові та з першого погляду зловісні організми, з якими ми розділяємо цю планету. Обов'язково з'ясуємо, що попри те, що їхній вигляд та спосіб життя лякає, але це не заважає їм бути милими і дуже важливими для екосистем планети істотами.

Окрім історій - граємо у вікторину в Кахуті.

Початок о 19:00.

Потрібна реєстрація: https://bit.ly/4f3ibPA

Dovkolaботаніка

30 Oct, 14:05


Клен татарський (Acer tataricum) накопичив трішки барвників антоціанів у своїх листках.

Dovkolaботаніка

30 Oct, 10:30


Щиро дякую всім за підтримку збору та закриття запиту для підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади.

Необхідна техніка, яка полегшить нудну роботу зі звітністю, вже у їхньому розпорядженні.

Дякую вам за підтримку!

Dovkolaботаніка

30 Oct, 06:54


Ця рослина має назву Carludovica palmata і видовий епітет непрозоро натякає на подібність до пальм. Але це представник іншої родини Cyclanthaceae. Тобто зі справдешніми пальмами карлюдовіка навіть до одного порядку не належить.

Вирощують це диво від Центральної Америки до Болівії. Навіщо? Все заради використання м’яких, гнучких та міцних волокон листків для плетіння панамок.

На фото ви бачите не чергову порцію локшини із засобів масової інформації, а стамінодії Carludovica palmata. Це видозмінені тичинки, які не мають пиляків і не утворюють пилок. Вони мають іншу місію. Вони беруть участь в термогенезі. Прискорення обміну речовин зумовлює підвищення температури суцвіття. Це допомагає поширювати аромат квіток та влаштовувати справжнє шоу довгоносиків, які є запилювачами цієї рослини.

Фото: Scott Zona

Dovkolaботаніка

25 Oct, 11:35


Це світлина з першої події лекторію "Рідкісні рослини світу", який присвяченій однойменній виставці ботанічної ілюстрації у природничому музеї.

Фотографій з другої події не має, але є відео, яке сподіваюсь, колись змонтувати, бо сейшельська пальма варто того.

А от вже завтра о 15:00 третя подія. Це буде лекція про сараценії. Розберемося з тим на кого вони полюють, як вони це роблять, про божевільну морфологію квітки згадаємо теж, а окрім того про еволюцію і про викопну рештку з крейдового періоду, яку довго вважали сараценією.

Реєстрація потрібна: https://bit.ly/3Ag5sKn

Dovkolaботаніка

23 Oct, 17:58


Вчора майже 2 години ми з вами спілкувалися про всі докази сучасного існування мегалодона.

І це було недаремно, адже нам вдалося закрити збір для 46-Ї ОАеМБ. Щиро дякую всім за це.

Завтра сподіваюся вже отримати і відправити всі речі з цього запиту.

Як і обіцяв - публікую результати розіграшу. Книга "Звичайна екзотика" стає власністю Галини Б. (Якщо ви це читаєте - напишіть мені, будь ласка).

Стрім тут: https://youtube.com/live/ln8CP5Ug7pc

Дякую вам!

Dovkolaботаніка

23 Oct, 12:21


Знову нейромережа напродукувала зображень з неправильною кількістю пальців! Хоча, ні. Це цілком собі справдешній зразок малахіта, оточеного азуритом. Ці дивні ступні були знайдені в Аньхої у Китаї.

Фото: CALChux

Dovkolaботаніка

23 Oct, 12:02


Плід кокоса - не горіх, а суха кістянка, яка може довго й нудно плавати в воді, а потім проростати після цього.

Жителі Гавайських островів здійснювали штучний добір цієї культури в цікавому напрямку. Вони створили сорт, який дає багато стерильних плодів. З них не проростали нові пальми, вони малопридатні до вжитку в їжу, але з них утворюються чудові поплавки для рибальства.

На пальмах з такими плодами є й нормально розвинені плоди. Саме їх і використовують для розмноження.

Фото: Scott Zona

Dovkolaботаніка

22 Oct, 16:11


Сьогодні стрім, на якому поговоримо про всі свідчення сучасного існування мегалодона. Як виник концепт виживання гігантської акули в Маріанській западині ? Чи дійсно є зуби цієї істоти з датуванням 11 тисяч років?

Починаю о 19:30 https://youtube.com/live/ln8CP5Ug7pc

Dovkolaботаніка

22 Oct, 09:30


Реставрував античний мем Довколаботаніки. Все для того, щоб наблизити закриття запиту на техніку для підрозділу мого брата з 46-ї ОАеМБ.

Лишилося близько 12 тисяч, буду вдячний,я кщо ви зможите підтримати цей збір:

Банка: https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb

Картка банки збору: 5375 4112 2220 7859

Картка Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

З-поміж всіх, хто зробить поповнення на будь-яку суму сьогодні до 23:59 чи до закриття збору – я розіграю книгу Олексія Коваленка "Звичайна екзотика".

Атлас папоротей отримує crithinkerua

У підтримку збору сьогодні планую стрім про мегалодона - https://youtube.com/live/ln8CP5Ug7pc

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

21 Oct, 13:27


Іграшки в кіндер-сюрпризах вже не ті. Особливо, якщо всередині крихітного яйця представника лускокрилих Clostera albosigma вселяється оса-паразит.

Фото: Alison Pollack

Зображення здобуло 18 місце на цьогорічному конкурсі мікрофотографій Nikon Small World

Підтримайте осами збірдля 46-Ї ОАеМБ - https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb.

Dovkolaботаніка

21 Oct, 11:43


Цією побутовою ситуацією нагадую про збір для 46-Ї ОАеМБ - https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb.

Dovkolaботаніка

21 Oct, 11:23


Лотоси відомі і своїми дивовижними квітками, і супергідрофобним ефектом, і використанням коренів як овочів. Тут же можна поглянути на використання листків цієї рослини як обгорткового матеріалу. Всередині цих конвертів - страви з липкого рису та різними начинками.

Фото: Tomoki Sando

Всередині ж цього допису - посилання на збір для 46-Ї ОАеМБ https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb

Dovkolaботаніка

20 Oct, 06:53


Оновлення по збору. Вчора на лекції про сейшельську пальму отримав принтер від Тетяни Гусарової та її родини, за що я щиро вдячний. Це дало змогу зменшити цільову суму і таким чином вже майже половину зібрано.

Дякую всім за допомогу в закритті запиту від підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади ДШВ.

Якщо маєте змогу допомогти в цьому:

Банка: https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb

Картка банки збору: 5375 4112 2220 7859

Картка Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

З-поміж всіх, хто зробить поповнення на будь-яку суму і поставить + або дату платежу або скрін оплати під цим дописом (щось одне з цього) – я розіграю книгу Лесі Безсмертної та Олени Вашеки "Атлас папоротей України".

Книгу "Рослини-прибульці" Олексія Коваленка отримує Леся Ч.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

19 Oct, 06:56


Breviceps rosei бажає всім доброго ранку та нагадує про новий збір для 46-ї ОАеМБ - https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb

Dovkolaботаніка

18 Oct, 12:26


Фото з допису вище

Dovkolaботаніка

18 Oct, 12:26


У сиву давнину колись потримав в руках вміст плоду сейшельської пальми. Ця випадкова подія запустила ланцюг подій, який призвів до наступної ситуації:

- вже завтра прочитаю в музеї лекцію про цю знакову рослину. Вона з ніг до голови оповита міфами. На лекції поговоримо про те, чому вважали, що ця рослина є підводним деревом та про те, як її відкрили. Спробуємо розібратися чи дійсно правитель Священної римської імперії виклав за один плід 4 000 гульденів та чому один з найзнаменитіших британських генералів XIX століття називав саме сейшельську пальму Деревом Пізнання Добра та Зла. Лекція в суботу у природничому музеї 19 жовтня о 15:00. Початок - Виставка ботанічної ілюстрації "Рідкісні рослини світу. Реєстрація потрібна - https://bit.ly/4eOz2Wk

- перед цим о 13:00 проводжу інтерактивну програму для дітей шкільного віку "Твоя перша палеонтологічна колекція" Є ще буквально кілька вільних місць: - https://bit.ly/3WnsxzF

- також о 10:00 можна потрапити на онлайн для дітей про безхребетних сухопутних тварин карбонового періоду. Так, говоритимемо про гігантську багатоніжку артроплевру, про меганевру з великими крилами та найбільшого скорпіона всіх часів - https://bit.ly/4f5AqDF

Dovkolaботаніка

18 Oct, 07:57


Новий запит від підрозділу мого брата з 46-ї Окремої аеромобільної бригади ДШВ.

Попри те, що основний напрямок діяльності - це евакуація пошкодженої техніки та її ремонт, але наразі є потреба у такому приладді як портативний та надійний ноутбук і 2 принтери з набором додаткових картриджів.

Якщо маєте змогу допомогти в цьому:

Банка: https://send.monobank.ua/jar/5wyxdck1Mb

Картка банки збору: 5375 4112 2220 7859

Картка Приват: 4149 6293 5580 7405 (Коваленко О.)

PayPal [email protected]

З-поміж всіх, хто зробить поповнення на будь-яку суму і поставить + або дату платежу або скрін оплати під цим дописом (щось одне з цього) – я розіграю книгу Олексія Коваленка "Рослини-прибульці". Її унікальність в тому, що це останній мій примірник і більше щонайменше з таким дизайном обкладинки точно не буде.

Дякую за підтримку!

Dovkolaботаніка

18 Oct, 07:08


Рослини роду Смілка (Silene) люблять складати пазли. Ось так виглядає поверхня насінини в цих рослин.

Фотографія отримала 19 місце на конкурсі мікрофотографій Nikon Small World 2024.

Фото: Alison Pollack

Dovkolaботаніка

18 Oct, 05:28


Рання стадія диференціювання клітин пухлини нервової системи (нейробластоми) у миші.

Світлина посіла 20 місце на конкурсі мікрофотографій Nikon Small World 2024.

Фото: Dr. Bruno Cisterna & Dr. Eric Vitriol

Dovkolaботаніка

17 Oct, 16:57


Це екземпляр Adansonia rubrostipa, найдавніший відомий баобаб на Мадагаскарі, вік якого оцінюють у 1600 років.

Фото: Solofo Racotoarisoa

Dovkolaботаніка

17 Oct, 16:53


Лекторій "Рідкісні рослини світу" - це цикл тематичних подій в рамках однойменної виставки ботанічної ілюстрації, яка проходить зараз в музеї.
Друга лекція - про пальму з найбільшим насінням на планеті.

Ця рослина довгий час була таємничою, оскільки моряки іноді стикалися з її плодами у воді, а от сама пальма довгий час зберігала свою анонімність.
Навіть існувала ідея, що ці "подвійні кокоси" ростуть на дні океану у підводному лісі. На новій лекції ми поговоримо про те, де ж справді зростає ця рослина і як так сталося, що плоди її такі гігантські.

Під час події ми поглянемо на роботу "Сейшельська пальма"
Тетяни Власенко на виставці ботанічної ілюстрації, а потім перемістимось у лекційний зал, де на вас чекатиме оповідка про цю рослину.

Час: субота, 19 жовтня, 15:00

Вхід на подію по музейному квитку.

Однак потрібна реєстрація: https://bit.ly/4eOz2Wk

Dovkolaботаніка

17 Oct, 13:08


Венерина мухоловка створює досить довгі квітконоси, щоб виставити свої генеративні органи напоказ повище.

У такої риси є важлива мета. Дуже незручно виходить, коли до тебе прилетів запилювач, а ти ним пообідала.

У квітках цієї рослини фіксували під сотню видів комах і більшість з них ніколи не знаходили всередині зубатих пасток мухоловки.

Dovkolaботаніка

17 Oct, 12:09


Цього дня 17 жовтня, але 1920 року газета "Washington Times" опублікувала свій дивний матеріал про походження котів від динозаврів.

Прочитати його можна тут: https://bit.ly/4dL1ZRK