Колись писала замітку для одного онлайн-видання, але вона так і не вийшла. Чого добру пропадати? Закину її сюди, може комусь буде цікаво :)
Як аромати на нас впливають? Давайте перш ніж розберемося з цим питанням, домовимось, що ми говоримо про парфуми та їх вплив, в першу чергу, на настрій людини. І не будемо тут обговорювати такий метод альтернативної медицини, як ароматерапія.
Чи можуть парфуми вплинути на фізичний стан? Так, можуть, у випадку, якщо ви алергік. Назви речовин – потенційних алергенів – завжди виносять на паковання (до речі, перелік речовин, який ви бачите після Ingredients List на упаковці не є списком абсолютно всіх речовин, що містяться у складі парфумів, туди виносять лише назви потенційних алергенів, а сама формула аромату захована під словом “parfum” або “fragrance”).
Але найбільше парфуми впливають саме на наш настрій. Можливо, ви чули про ефект Пруста. Це психологічний феномен, при якому певні запахи або смаки викликають спогади про події з минулого. Пруст описав його у своєму романі "У пошуках втраченого часу". Саме смак печива, змоченого в чаї, переносить героя в минуле, викликаючи яскраві образи та емоції з дитинства.
Чому так відбувається? Запахи мають здатність впливати на ті частини мозку, що відповідають за пам'ять та емоції, зокрема на гіпокамп і мигдалеподібне тіло. Ось тому аромати можуть бути тригерами, що викликають спогади, навіть без усвідомлення цього процесу. А от тригери ці в кожної людини можуть бути геть різні. Комусь в дитинстві бабуся пекла смачні пиріжки з вишнею, тому й аромат, схожий на ці вишневі пиріжки, людині може сподобатись найбільше. Хтось кожного літа відпочивав на морі, а хтось в селі, бігаючи по запашним лукам. Вгадайте кому з цих людей будуть більше подобатись свіжі морські аромати, а кому зелені травʼяні? Звісно, ми говоримо про випадки, коли досвід такого відпочинку був позитивний.
А про феромони буде?
Стільки легенд, повʼязаних з феромонами, що дуже хочеться вже розібратися з цим поняттям.
Феромони були виявлені у різних видів тварин, включаючи ссавців. У них вони відіграють роль у залученні партнерів, маркуванні території та взаємодії між «батьками» та «дітьми», але на сьогодні жодна конкретна хімічна речовина не була остаточно ідентифікована як людський феромон. Простими словами, немає науково підтверджених доказів існування феромонів у людини.
На те, чи сприймає хтось іншу людину привабливою впливає безліч факторів.
Тварини можуть реагувати безпосередньо на феромони, а от вибір партнера у людини пов'язаний зі складною поведінкою, що не залежить виключно від хімічних сигналів. Тобто надушитись парфумами з так званими феромонами та викликати приязнь протилежного полу не вийде, бо не все так просто у нас, у людей.