З минулого року в Австрії у водіїв, що особливо сильно перевищили обмеження швидкості конфіскують авто. Назавжди і без якоїсь компенсації.
За звичайні порушення швидкісного режиму, як і раніше, передбачені штрафи. А от якщо примудритися перевищити більше, ніж на 60 км/год у містах або більше 70 км/год за межами міст, потрапляєш у справжню халепу, бо авто можуть конфіскувати назавжди. А от якщо ще на 20 км/год більше, то заберуть точно.
В разі порушення авто разом із правами спочатку конфіскують тимчасово. Далі протягом 2 тижнів держорган досліджує особу порушника і обставини справи. Якщо це перше порушення такого роду, то авто можуть повернути, а порушник заплатить штраф. Якщо ж подібне вже траплялося, приймається рішення про конфіскацію авто і дуже швидко водій стає пішоходом. У випадку перевищення на 80 км/год у містах або більше 90 км/год за межами міст - авто конфіскують точно, незалежно від обставин. Ну і штраф нікуди не зникає, це буде на додачу. Якщо водій не є власником авто, то його повернуть господарю.
Після конфіскації авто продають з аукціону. 70% вартості йде до фонду безпеки дорожнього руху, а решта - до місцевого органу влади, який зафіксував порушення. Наприклад, з молотка пустили Peugeot 208 потужністю 110 к.с. 2018 року, що потребує сильного ремонту (не самий типовий автомобіль для перегонів) і зі стартової ціни в 2 тисячі євро його забрали аж за 6,8 тисяч.
На практиці це означає, що в місті з обмеженням в 50 км/год треба їхати аж 110-130 км/год, що смертельно небезпечно. На трасі з обмеженням в 100 км/год треба летіти 170-190 км/год, що навіть не на кожній дорозі технічно можливо. А на автобані швидкість взагалі має перевалити за 200 км/год.
Немає якогось дослідження, яке доводить, що така міра покарання сприятиме порядку на дорогах. Так само Австрія не є в лідерах щодо перевищення швидкості. Деякі юристи висловлюються про неконституційність нововведення. Але особисто мені ініціатива подобається, хоч я і сам люблю швидку їзду.
За минулий рік так було конфісковано і продано 164 авто. Найбільше в Тіролі та Нижній Австрії - майже половина всіх вилучень. Найменше у рідній Землі Зальцбург, але тут зрозуміло, бо такі гірські дороги, що й не розженешся особливо. У Відні було забрано 20 автівок.