Долина Луари: Centre
Це найбільш східний суб-регіон Долини Луари, який знаходиться в місці, де річка, з підняттям по руслу, поступово міняє напрямок зі східного на північний. Його назва виникла тому, що він співпадає з географічним центром («Centre») Франції. А ще, в одному з місцевих апеласьйонів (Pouilly-sur-Loire AOP) знаходиться міст через Луару, що перетинає її рівно в центральній частині: на відстані 496 км від її витоку та 496 км від її гирла. Такий ось цікавий факт.
Клімат в суб-регіоні Центр вже повністю прохолодний континентальний без впливу Атлантики. Перепади денних та нічних температур доволі суттєві. В грунтах домінує глина та вапняк, що формувалися мільйони років тому, коли ця територія ще була на дні доісторичного моря. В суб-регіоні Центр прийнято виділяти Кімериджийський, Портландський, Оксфордский та Альбіанський типи вапнякових ґрунтів, які мають різний склад та формувалися у різні часи. І це відображається на характері вин, виноград для яких вирощується на відповідних грунтах. Загалом, під лозою в цьому суб-регіоні Долини Луари біля 6 тис га, що зовсім небагато, проте місцеві вина - чи не найвідоміші для широкого кола споживачів. Варто лише згадати про усім відомий Сансер (Sancerre AOP), який частіше всього асоціюється з луарським вином загалом. Інші важливі апеласьйони: Pouilly-Fumé AOP, Pouilly-sur-Loire AOP, Menetou-Salon AOP, Quincy AOP, Reuilly AOP, Coteaux du Giennois AOP, Châteaumeillant AOP, Côtes de la Charité AOP та Coteaux de Tannay AOP.
На місцевих виноградниках зі значним відривом домінує сорт винограду Совіньйон Блан, на другому місці Піно Нуар, далі потроху Піно Грі, Гаме та Шасли (білого сорту, який дозволений для вирощування в Pouilly-sur-Loire AOP).
Серед найважливіших та найтиповіших апеласьйонів Центру можна виділити наступні:
Sancerre AOP (під лозою 3 тис га, де виробляється майже 26 млн пляшок вина на рік, які випускає порядку 300 місцевих виробників) Цікаво, що до епідемії філоксери (кінець XIX - початок ХХ ст) тут домінували червоні вина з Піно Нуару, після чого їх місце почав займати Совіньйон Блан. Сьогодні співвідношення наступне: 82% місцевих вин білі з Совіньйон Блану, 11% червоні та 7% рожеві з Піно Нуару. Серед місцевих вин є достатня кількість топових зразків, проте система Grand/Premiere Cru тут не прижилася, натомість все частіше на етикетці Сансерів можна побачити тип ґрунту з якого взято виноград, що впливає на стилістику вин:
- Les terres blanches (на етикетці «Kimmeridgian», 40%): глинисто-вапнякові ґрунти з кіммеріджських мергелів. Вони розташовані на найзахідніших пагорбах Сансеру та дають потужні повнотілі та фруктові вина.
- Les caillottes (на етикетці «Caillottes», 45%): Оксфордський вапняк, що дає вина досить тонкі та ароматні з відтінками лайму та зеленого яблука.
- Les terres argilo-silicieuses (на етикетці «Silex», 15%): Глинисто-кремнієві ґрунти, які складаються з конгломератів кременю та глини. Ці ґрунти межують з річкою Луарою та утворюють пагорби, розташовані на сході Сансеру. Вина мають відчутні мінеральні та кремнієві (порохові) ноти. Потенціал до розвитку цих вин найбільший.
Pouilly-Fumé AOP (під лозою 1400 га, де виробляється майже 12 млн пляшок вина на рік, які випускає порядку 130 місцевих виробників) «Fumé» в перекладі з французької - «дим». І дійсно, для місцевих вин, які за законом мають бути виготовлені лише з сорту винограду Совіньйон Блан, дуже характерні димні ноти.
Кращі виробники суб-регіону Centre: Gérard Boulay, Henri Bourgeois, François Cotat, Lucien Crochet, Domaine Didier Dagueneau, Gitton, Alphonse Mellot, Henry Pellé, Vincent Pinard, Château de Tracy, Domaine Vacheron.