Стрічка Кейна @sergiicanemusic Channel on Telegram

Стрічка Кейна

@sergiicanemusic


Мене звуть Сергій Кейн, я музичний критик, і це моя стрічка. Тут є смілива нова музика з України та світу, а також всякі мої проєкти та замітки про музику й індустрію. https://lift.bio/sergiicane

Стрічка Кейна (Ukrainian)

Вітаємо у каналі "Стрічка Кейна"! Я - Сергій Кейн, музичний критик з великим досвідом. На цьому каналі ви знайдете сміливу та актуальну нову музику не тільки з України, але й з усього світу. Поділюся з вами не лише своїми враженнями від музики, а й своїми проєктами та замітками про музичну індустрію. Я впевнений, що вас зацікавить та захопить все, що я пропоную на своєму каналі. Приєднуйтесь до нас за посиланням: https://lift.bio/sergiicane

Стрічка Кейна

11 Sep, 10:12


🌊 Мелодії греків Приазов’я

У світ вийшов новий маленький історичний артефакт української мультикультурності — мотиви приазовських греків, записані у селищі Старий Крим поблизу Маріуполя наприкінці 80-х. Грає на кнопковому акордеоні та співає урумською Василь Танача.

Приазовські греки були переселені сюди з Криму. З кінця 18 сторіччя вони компактно проживають переважно на узбережжі Донецької області. Саме вони заснували тут Маріуполь та декілька десятків сіл.

🎧 Bandcamp

Стрічка Кейна

03 Sep, 13:22


Трек дня: Louis Cole — Things Will Fall Apart

Луїс Коул — копіткий джазовий продюсер із впізнаваним масивним звучанням, моторний барабанщик із запаморочливими темпами і кульбітами, артист із гарним почуттям музичного гумору і гострих спецій, почесний резидент лейблу Флаїн Лотуса Brainfeeder, герой пісні Thundercat «I Love You Louis Cole».

«nothing» — його найамбітніший альбом, з оркестром. Оця іронічна пісня з гігантськими духовими, а також хардова композиція «Who Cares 2» зайшли найбільше.

Стрічка Кейна

29 Aug, 13:22


Трек дня: Yevhen Puhachov Quartet — Sashenka (feat. Anton Kramer)
🔊 романтичний київський джаз

Гітарист Євген Пугачов — яскравий музикант нового покоління, резидент спільноти Fusion, учасник прогресивного інструментального тріо Hyphen Dash і концертного складу Дорофєєвої — присвятив свіжу елеґантську композицію свого квартету коханій дружині, коханню, красі, такій крихкій та безцінній. І заручився творчою підтримкою Антона Крамера з його чарівливим голосом і тонким мелодизмом.

Стрічка Кейна

29 Aug, 09:58


Це альбом супротиву, це альбом життя. З прямою спиною та сповненим щему, але гордим поглядом.

«WAWA» водночас і резонує з темою Варшавського повстання, і стає любовною присвятою Варшаві загалом — пам’яті міста, шрамам, досвіду, але й незламності, неочевидній красі, місту спільному, місту особистому, місту крізь час, сьогодні, сучасному і живому.


«Варшава асоціюється у мене з живою тканиною, що пульсує буттям і джазом. Я подумала, що альбом буде значною мірою інструментально-джазовим. Бо джаз — це рух, постійна зміна»
, — продовжує Моніка.

Як кураторка вона зібрала в треках строкатий калейдоскоп жанрів, ідей, настроїв і їхніх перепадів, особистої лірики і соціальних рефлексій, емоційних інструментальних подорожей.

Сама Бродка з’являється у збірці лиш подекуди, натомість представляє шоукейс польських талантів: іскрометний сучасний джаз гуртів EABS і Błoto (вже давно в моїх плейлистах) та дуету авангардного піаніста Марцина Масецького з американським саксофоністом Семом Генделом; зубастий хіп-хоповий фіт із репером Hades і електронним продюсером 2K88; панкова плакатна кричалка з постпанковим артистом WaluśKraksaKryzys; кілька власних пісень Бродки в аранжуваннях від IDM до легкого індастріал-року; навіть трек «Warszawa» з альбому Девіда Боуї «Low» у глибокому медитативному прочитанні ансамблю Księżyc, що поєднує ранню і середньовічну музику з мінімалізмом і авангардними вокальними практиками 20 сторіччя — той випадок, коли кавер крутіше оригіналу.

«Через контраст у підборі митців я розповідаю емоційну історію, як я сприймаю Варшаву — з усім її брудом, архітектурною мішаниною та відсутністю очевидної краси», — пояснює Моніка.

А відкриває альбом пісня 1964 року «Spotkanie z Warszawą» («Зустріч з Варшавою»), яку колись прославила велика польська поп-ікона Ірена Сантор та тепер втілила наново Бродка — тонко, сучасно і водночас дбайливо до традицій середини двадцятого сторіччя. Цей музичний момент ностальгії, цей прояв вічного світла супроводжується зворушливим кліпом, де Бродка постає в обладунках із пронизливим поглядом на фоні панорам нічної столиці та архівних кадрів Варшавського повстання, переконливо вживаючись у роль духу Варшави. Так візуально просто, але вишукано. Коли дивився вперше, на кадрі з прапором пробрало.

Додає Ян Олдаковський, директор Музею: «Сьогодні, коли про Повстання, здається, сказано майже все, Бродка [...] через звук досягає суті — емоцій».

Мені розповідали, начебто для сучасної польської молоді Варшавське повстання — тема рутинна, типу зрозуміла, бо тягнеться з дитинства, від історій дідусів, зі шкільних урочистих подій. Але за цією звичністю, за шкільним досвідом, губиться можливість усвідомити цю колективну пам’ять, відчути цю історію, подивитись на неї через дорослу оптику та винести з неї уроки.

Альбом Brodka «WAWA» — приклад, як можна сприяти усвідомленню пам’яті, і робити це ненав’язливо, елегантно, дієво. Особисто я відчув, і пішов читати більше.

p.s. Чи пригадуються вам інші концептуальні альбоми, присвячені конкретній події в історії? Чи траплялись такі альбоми в Україні? Дуже цікаво.


В плейлист: Brodka «Spotkanie z Warszawą», EABS «Sen o Warszawie», Brodka «Warsaw street».

Стрічка Кейна

29 Aug, 09:58


Згадати все: як сучасна музика може працювати з національною пам’яттю
Меморіал супротиву нацистам та ода Варшаві в проєкті Бродки «WAWA»


Тригерне попередження: повітряна тривога в треку №6.

...

Варшавське повстання 1944 року — одна з найгероїчніших подій Другої світової війни, наймасштабніша військова спроба опору німецькій окупації, історія виняткової хоробрості польського народу.

1 серпня Армія Крайова взялася за будь-яку ціну звільнити місто від гніту Третього Рейху зсередини. Німці якраз у паніці відступали, бо зі сходу зовсім близько насувалась Червона Армія. Але СРСР не раділи перспективам вільної, некомуністичної Польщі, яку вони не встигли присвоїти й поділити, тож радянський наступ просто зупинився. Ба більше, британці хотіли допомогти полякам і звернулись до совєтів, щоб направити свої літаки на підконтрольні їм території, проте Сталін заборонив посадку.

Отримана завдяки совєтським союзничкам фора дозволила нацистам (тим, що німці) перегрупуватися, придушити польський опір та розтрощити майже всю Варшаву. Повстання тривало 63 дні. У ході вуличних боїв було знищено близько 25% житлового фонду міста, а після капітуляції польських сил німецькі війська цілеспрямовано, квартал за кварталом, зрівняли з землею ще 35% будівель столиці. За приблизними оцінками у повстанні загинули 16,000 учасників руху опору, ще 6,000 отримали важкі поранення, крім того загинуло від 150,000 до 200,000 цивільних, переважно під час масових страт.

...

Минуло рівно 80 років. До пам’ятної дати команда Музею Варшавського повстання задумалась, як вшанувати й осмислити річницю через мистецтво, і що це взагалі значить — осмислити таку річницю сьогодні. Задумалась і втілила прогресивний проєкт.

На запрошення Музею Варшавського повстання знана в Польщі поп-артистка Brodka записала тематичний альбом. І блискуче впоралась із задачею.

Музей випускає музичні альбоми про Варшавське повстання далеко не вперше: поміж колаборацій значаться панк-рокери Lao Che (2012), поважний поп-продюсер і клавішник Смолік (2016). Проте нова співпраця виконана на зовсім іншому рівні творчого задуму.

Моніка Бродка прославилася у 16 років як переможниця польської версії музичного телешоу Pop Idol. А далі швидко довела, що важить значно більше, ніж просто модна глянцева обкладинка. Нині, 20 років потому, вона — співачка, музикантка, сонграйтерка, артистка, яка завжди створювала себе сама і перепробувала жанри від психоделічного року до аренбі, авторка п’яти альбомів, які виходили на лейблах Sony BMG та PIAS, ставали золотими й платиновими по продажах, а пісні з них очолювали польські чарти.

Якось у Варшаві мені пощастило познайомитися з Монікою, записати інтерв’ю, побачити концерт із 16 музикантами і альбомом «Horses» на вечірці Boiler Room — Бродка справила на мене враження артистки розумної, витонченої, оманливо тендітної, сильної характером, яка знає, що вона робить і як, і вкладає думку і серце в кожен свій прояв.

У нинішньому проєкті Бродка взяла на себе роль передовсім кураторки, творчої продюсерки. Альбом «WAWA» містить 10 нових пісень — оригінальних композицій та каверів.

«Робота над “WAWA” дала мені можливість говорити про Повстання в неочевидний спосіб, з гуманістичного погляду, — каже артистка. — Через музику та супровідні звуки ми передаємо емоції повстанства, романтизму, жорстокості війни, невизначеності, меланхолії, жалоби… За допомогою звуків я розповідаю про нашу людяність і те, через що ми пройшли».

Але це не альбом плачу, як може здатися з такого коментаря.


Продовження 👇

Стрічка Кейна

27 Aug, 13:22


Трек дня: Ola Kvernberg & Trondheim Symphony Orchestra — Monolith
🔊 Емоційний оркестровий епос

Продюсер і мультиінструменталіст з Осло у супроводі ансамблю з понад 60 осіб в альбомі «Steamdome III: Beyond The End» розгортає симфонію з елементами джазу, що кульмінує в 10-хвилинній композиції з патетичним розвитком, кінематографічною сюжетністю, масивними струнними і духовими, моторними ударними. Також вартий уваги трек «The Purple Jack - Reviver».

Стрічка Кейна

26 Aug, 13:22


Трек дня: SANAM صنم — Bell (Live at Café Oto)
🔊 Психоделічний джаз-рок із ліванськими мотивами

Гурт з Бейрута в 2023-му увірвався в рекомендації критиків і критикинь із дебютником «Aykathani Malakon» та в листопаді того ж року відкатав тур Європою: почав із мого дистанційно улюбленого фестивалю Le Guess Who? в Утрехті, а завершив виступом у лондонському хабі експериментальної музики Café Oto, де й записав цей лайв, повний вогню і іскор.

Стрічка Кейна

22 Aug, 16:33


30 років дебютнику Portishead сьогодні. 💙

Заворожливий альбом, що вплинув на звучання 90х та надихає досі. Щемкий вокал Бет Гіббонс. Віяння хіп-хопу, дабу, джазу, пропущені через мозок Джеффа Берроу. 18 місяців копіткої роботи та результат, що поцілив у вічність.

Стрічка Кейна

20 Aug, 06:11


🌳 Аж гай гуде: на крутому лейблі Light In The Attic виходить хрестоматія української музики 70-90х
🏆 Два кроки до «Греммі»


Видавництво з США Light in the Attic анонсувало збірку «Even the Forest Hums: Ukrainian Sonic Archives 1971-1996».

Це шанований архівний лейбл, через анонси якого підстрибує пульс і пітніють долоні музичних гіків і гікес, вініломанів і вініломанок навколо світу.

Вони перевидавали класику Сержа Генсбура, випускали раритети Лу Ріда, а ще досліджують цікаві нішеві музичні напрямки, збирають компіляції та створюють навколо них дискусію, культуру в меломанських колах — так було з канкьйо онґаку, японським функціональним ембієнтом і нью-ейджем 80-90-х, так було з американським кантрі-фанком 70-х, так було з європейським мікрокосмом, прошарком творчості 70-80-х на стику краутроку та ембієнту.

Власник лейбла Метт Салліван п’ять років збирав цю українську компіляцію в співпраці з українським лейблом Shukai. Реліз подається як перша хрестоматія української музики кінця 20 сторіччя, музики, записаної до та відразу після розпаду Радянського Союзу.

Збірка вийде 18 жовтня, а поки є передзамовлення вінілу на сайті лейбла — на двох класичних чорних платівках або на прозорих блакитній і жовтій. А ще є видання у форматі книжки в твердій палітурці з диском. Також на сайті можна послухати фрагменти треклиста.

А на Bandcamp вже доступні цілих два красивенних треки — делікатний інструментальний джаз із традиційною мелодикою ВІА Кобза «Зайчик» (1971), а також диско Кирила Стеценка і Тетяни Кочергіної «Грай, скрипко, грай!» (початок 80-х).

Загалом список з 18 треків охоплює широкий спектр звуків від вусатого фанку до електроакустики й етноготики: ВІА Водограй, ВІА Крок, «Цукор Біла Смерть» (їхній ключовий «хіт»), Світлана Няньо (оця краса), Ігор Цимбровський (трек з легендарного альбому «Прийди, Янголе»), Валентина Гончарова, Yarn (гурт Олександра Юрченка), гурт «Уксусник» (де грав Євген Гудзь) та багато інших.

Секстет Олександра Шаповала! Особливо радію, що навколо світу почують їхню «Ой, збирайся, козаче, похід буде». Лейбл Shukai вже видавав цю роботу лідера ВІА Водограй — унікальний живий запис з джазового фестивалю в Донецьку 1976-го, кипляча суміш спіричуел-джазу, психоделічного року й українських традиційних мотивів.

На обкладинку взяли картину Марії Примаченко. Тексти до видання написав Віталій Бардецький, музичний журналіст і діяч багатьох втілень, зокрема творець документального фільму і терміну «Вусатий Фанк». Частина виручених коштів буде передана київській волонтерській організації «Лівий берег», яка займається відновленням у регіонах, уражених війною.

Я не працюю з цим релізом, та сподіваюсь, медіа звернуть увагу, і ви теж. Це потужний проєкт. Вангую номінацію на «Греммі» в категорії Best Historical Album. 🤞


👀 відео: вініл і книжка зблизька
👀 відео: міні-фільм від Бардецького і української команди

Стрічка Кейна

31 Jul, 15:37


https://www.youtube.com/watch?v=zuIvEAn76t0

Стрічка Кейна

31 Jul, 15:37


Les Filles de Illighadad — жінки з Іллігададу, поселення пастухів, ізольованого на березі річки посеред конфліктного Нігеру. Дістатись сюди можна лише через пустелю й чагарники, тут нема електрики й водопроводу, і саме тут з’явилася перша жіноча група музики туарегів.

Усі дівчата в Іллігададі змалку грають музику тенде, названу на честь традиційного барабану туарегів з козячої шкіри. Виховані на тенде, Les Filles de Illighadad заводять довгі перкусійно-гітарні програші та багатоголосий спів про чисту любов, рідне село і мудрих пращурів.

Приємного слухання!

Стрічка Кейна

31 Jul, 15:37


https://www.youtube.com/watch?v=FDwT6trlSws