ЧОМУ ТЕРАПІЯ ТАКА ДОВГА?
Це буде моя думка, про та буду рада почути вашу♥️
Так от, я розділяю терапію та консультування.
Консультування - це зустрічі "за запитом", на яких є +- чітка структура:
- отака у нас проблема
- отакий у нас бажаний результат
- отакі механізми підтримують існування проблеми, їх за можливості тре менше
- отакі механізми зможуть привести до бажаного результату, їх давай практикувати більше
Дуже спрощено, але нехай. Це класно, корисно, і мені самій цей підхід теж дуже імпонує. Часто мені просто треба погляд збоку і хтось, хто знає те, чого не знаю я, щоб щось зсунулося з точки, в якій мені не ок.
І хоча в періодичному консультуванні теж вибудовується терапевтичний стосунок, це рідко є основним інструментом зцілення. Бо в будь-яких стосунках, щоб вони розвивалися і розвивали нас, має бути динаміка.
І ця динаміка - це вже про терапію. І терапія довга, бо:
- полягає в реальному уповільненні процесів, щоб ми могли почати бачити й розуміти закономірності, які в іншому випадку відбуваються швидко, автоматично, без роздумів чи усвідомлення. В консультуванні ми теж це робимо, але на рівні конкретної проблемної ситуації, а не в масштабі життєвої історії людини.
- будувати стосунки, в яких можна зцілюватися та розвиватися - це не справа 1 години на місяць, нажаль ( так, це швидше, ніж в реальному житті з людьми, які привносять ще багато своїх травм та досвіду у ваші стосунки, але все ж вимагає часу
- бо в терапію, як правило, йдуть за більш фундаментальними змінами сприйняття себе, інших та світу. а побудова такої кількості новий нейронних доріжок - дуже "дорогий" для нашого мозку процес.
Та й в цілому тривалість роботи залежить від багатьох факторів:
- від глибини та кількості проблем
- від готовності людини бути залученою, активною, відповідальною
- від життєвих обставин (наприклад, чим вищий рівень стресу та непередбачуваності обставин, тим вищим може бути ступінь опору до змін і це природньо)
- від наявних ресурсів (часом перший і найтриваліший етап роботи - це допомогти набратися сил і відчути землю під ногами, а не одразу бігти кудись швидко і далеко)
- від обраного методу ( КПТ й похідні швидші, ніж психодинамічні підходи, наприклад, але кожному своє і кожен спеціаліст все одно працює по-своєму + рідко зустрічаю зараз "чистих" прихильників лише одного методу)
- індивідуальний темп. хтось швидше йде на контакт, хтось повільніше. хтось більш нейропластичний, хтось менш. хтось одразу знаходить свого психолога, а хтось ні. і це окей, це все абсолютно нормально.
Висновок: далеко не вся психологічна допомога - це довго і дорого. Є короткостроковий супровід, разові консультації, безкоштовні служби і це все може бути супер-класно та ефективно, особливо якщо у людини є готовність докладати зусиль, ресурс та підтримка близьких. Але те, що терапія дійсно може бути довгою - це теж окей. Абсолютно точно не всім це треба. Але і кайфуни від стійких змін, від глибини самопізнання, від стосунку, який є між терапевтом та клієнтом - варте того часу й зусиль.