Programming Mentor @programmingmentor Channel on Telegram

Programming Mentor

@programmingmentor


Ти живеш, поки вчишся

Programming Mentor (Ukrainian)

Привіт! Чи хочеш ти стати відмінним програмістом? Тоді канал Programming Mentor - саме для тебе! Тут ти зможеш отримати необхідні знання, поради та підтримку в процесі вивчення програмування. Наша мета - допомогти кожному, хто бажає розвивати свої навички в галузі програмування. Від початківців до досвідчених програмістів - усі знайдуть щось корисне на нашому каналі. З нами вчення стане цікавим і легким! Приєднуйся до нашого каналу Programming Mentor під ніком @programmingmentor і не забувай: "Ти живеш, поки вчишся".

Programming Mentor

19 Nov, 13:26


🤔

Programming Mentor

19 Nov, 13:01


Сьогодні будемо говорити про те як отримати офер, приходьте, буде корисно і цікаво :)

Programming Mentor

19 Nov, 13:00


🌟 Як почати кар'єру у SoftServe? Долучайся до нашої події, де випускники Академії, а тепер вже й наші колеги, розкажуть про свій шлях до роботи в компанії. 

На зустрічі обговоримо: 
👉🏻 де шукати вакансії для початківців у SoftServe 
👉🏻 як стати тим кандидатом, якого покличуть на співбесіду та запропонують офер
👉🏻 як на старті кар'єри виділитися серед інших кандидатів 
👉🏻 історії випускників наших курсів, які стали частиною команди SoftServe

Спікери:
Олена Грик та Анастасія Матюшенко — випускниці SoftServe Academy
В'ячеслав Колдовський — Competence Manager у SoftServe Academy
Вікторія Пальчевська — модератор, Career Advisor

Зустрінемось 19 листопада о 18:30.

Реєструйся, щоб дізнатися більше про кар'єрні можливості, аби зробити важливий крок назустріч роботі в ІТ.

Programming Mentor

05 Nov, 16:30


Кілька днів тому запросили давати коментарі для ТБ. Непоганий вийшов сюжет, як на мене.
https://youtu.be/G8_gziDBiBQ

Programming Mentor

01 Nov, 11:25


Пошук в ChatGPT

Пошук в ChatGPT вже встигли затестити? Мені прям дуже сподобалося, ось тепер точно гуглу треба напрягтися. І perplexity заодно, бо коли там пробую себе пробити, то таку маячню видає, що навіть не захотілося скрінити :)

Programming Mentor

30 Oct, 18:32


https://youtu.be/WvWod6-HED0

Запис виступу з IF IT Forum 2024 "AI-Augmented Розробка програмних проєктів"

Зараз IT-галузь розвивається небаченими темпами навіть для IT-галузі 🚀. Сподіваюся, нікого не здивую, що основним драйвером в цьому виступає AI 🤖.

Проте виявляється, що переважна більшість сучасних розробників не просто недостатньо активно використовують AI в своїй роботі, а навіть не уявляють, як далеко все зайшло і які доступні можливості та інструменти вже сьогодні 🛠.

Ми розглянемо, яким має бути Software Engineer 3.0 🧑‍💻, і чим він принципово відрізняється від попередніх "версій" 🌀. Розглянемо інструменти для розробників з підтримкою AI, такі як GitHub Copilot 🤝 і Cursor IDE 🖥, Vercel V0 ⚡️, і навіть заглянемо в недалеке майбутнє з програмними агентами з bolt.new 🔮.

Під час виступу вільних місць не було, хто не прийшов завчасно, вимушений дивитися стоячи 🙂.

Презентація тут https://programmingmentor.github.io/2024-ai-augmented-sdev

Також тут доступний безкоштовний курс по GenAI для самостійного проходження, про який я згадував на виступі https://career.softserveinc.com/uk-ua/technology/course/gen-ai-lab

Programming Mentor

10 Oct, 10:20


Чергова онлайн-конференція AWS User Group

Маю цікаве оголошення. 24 жовтня відбудеться чергова AWS Notes - Chapter 3. Data Engineering від AWS User Group Kyiv.

Третій розділ AWS Notes об'єднає українських та світових спікерів, щоб поділитися викликами, складнощами, досвідом та інсайтами у сфері Data Engineering. На вас чекають:
- 6 Tech Notes, де спікери поділяться своїм досвідом побудови та роботи із системами обробки та аналізу даних
- 2 короткі Snap Talks з концентрованими інсайтами про найсвіжіші технології та практики

З цієї нагоди ми збираємо разом провідних data експертів та сертифікованих AWS спеціалістів, серед яких: Юлія Шологонь з SoftServe, Тарас Сліпець з Flix, Alex DeBrie (AWS Data Hero), Ростислав Мироненко з Booking.com, Дмитро Сірант з OpsWorks та Максим Войтко з Honeycomb Software.

Для більш детальної інформації та реєстрації відвідайте сайт конференції: https://bit.ly/3YjdrzH

Реєструйтеся та до зустрічі!

Programming Mentor

06 Oct, 10:42


Canvas у ChatGPT - працюємо по-новому
https://youtu.be/zzCbSlzCiWA

Programming Mentor

04 Oct, 13:23


Де хочемо працювати?

Тут на DOU опитничок на 5 хвилин про найкраще місце роботи, не полінуйтеся заповнити, всім потім цікаво читати ці результати https://jobs.dou.ua/questionary/

Programming Mentor

01 Oct, 13:57


AI-подкаст для себе

Чи любите ви подкасти? Я - дуже. Слухаю часто коли роблю щось в гаражі чи траву покосити виходжу, іноді слухаю коли роблю за комп’ютером щось рутинне. В підписках у мене технічні подкасти, це дуже гарний спосіб дізнатися якісь новини і тренди.

Дуже формат подобається - діалоги між людьми краще заходять ніж аудіокниги, наприклад. Для розвиваюче-навчальних цілей це дуже зручно.

Але нерідко буває таке що особливо послухати нічого - коли всі улюблені подкасти нових епізодів не мають, а знайти щось нове не дуже просто, бо, наприклад, теми не дуже цікаві.

А тепер уявіть собі, що ви можете в будь-який момент самі зробити собі подкаст на будь-яку потрібну тему буквально в кілька кліків?

Саме таку фічу недавно викатила Google в проєкті NotebookLM (це така експериментальна тула для досліджень, сама по собі варта окремої уваги, пускає з України через VPN).

Закидуємо туди потрібні матеріали - документи, сайти, відео з ютубчику і т.п. А далі є опція згенерувати аудіо (поки що лише англійською) і воно робить його в форматі подкасту, де двоє ведучих з чоловічим та жіночим голосом детально обговорюють тему.

Просто щоб затестити закинув лінк на свою статтю “Як зрозуміти JavaScript”, і воно згенерило подкаст майже на 16 хвилин, де пройшлися детально по всіх JS-фічах, які згадував у статті - типи даних, функції, замикання, асинхронність і т.п. І сказати що я в захваті - нічого не сказати, просто самі послухайте :)

Programming Mentor

25 Sep, 10:48


DOU AI Meetup в Києві 10 жовтня

Був би я в Києві, обов'язково сходив би на офлайн-мітапчик, який організовує ДОУ.

Участь за донат на ЗСУ, кількість місць обмежена.
Цікаві спікери і теми.
До речі, лайфхак для мітапчиків - на них треба не просто за доповідями йти, а ще й з людьми познайомитися/поспілкуватися.
Часто це відкриває якісь гарні можливості, про які спочатку навіть не задумуєшся.

Посилання на реєстрацію 👉🏻 https://dou.ua/goto/nlc7

Programming Mentor

16 Sep, 16:41


Час звільнити JavaScript

Є один секрет JavaScript, який мало хто знає. Справа в тому, що ця назва є торговою маркою, яка належить Oracle, що в свою чергу отримала її разом з активами Sun у 2009 році.

Компанія Oracle зараз ніякої ролі в розвитку JavaScript не відіграє, своєї платформи для виконання мови не має і в розробці інших не приймає участі. Навіть не є учасником OpenJS foundation, яка займається Node.js та багатьма іншими проєктами.

Але Oracle систематично переслідує інші компанії за вживання “JavaScript” у назві, і навіть індивідуальних розробників. Протягом останніх років я бачив кілька таких випадків, і невідомо скільки ще було непублічних.

Ініціативні люди, серед них сам Brendan Eich, автор мови, зробили петицію і просять долучитися до підписання, я підписав, там справ на 5 секунд без перебільшення 🙂

https://javascript.tm/

Programming Mentor

13 Sep, 09:48


Зустрічаємо Next Gen ШІ

Думаю вже всі чули, що кілька годин тому OpenAI випустила принципово нову модельку o1 у двох варіантах (preview повної та спрощеної mini). Але мало хто знає, що минулого тижня випустили також дуже цікаву опенсорсну модельку Reflection Llama-3.1.

Що їх об’єднує? Їх обидві можна віднести до Next Gen AI, і по важливості змін це можна порівняти з появою мультимодальності в GPT-4o.

То в чому саме принциповість змін? У своїх лекціях про ШІ я розповідаю про різницю між "System 1" та "System 2" мислення за Даніелем Канеманом. Він пояснював це на прикладі того як думає людина, але це все актуально і для ШІ.
System 1 — це швидке та інтуїтивне мислення, яке працює на автоматі. System 2 — це повільніше, більш усвідомлене та аналітичне мислення, яке вимагає зусиль.

І якщо людина може переключатися між двома режимами - відповідає швидко на питання типу 2+2 без роздумів, або зупиняється щоб подумати для якогось складнішого питання типу 78*27. То традиційно ШІ на основі LLM мав лише System 1 і саме тому мав проблеми зі складними питаннями з математики, логіки і всюди, де треба “зупинитися і подумати”.

Нові ШІ-моделі починають поєднувати ці дві системи, що дозволяє їм не лише швидко обробляти інформацію, але й робити обґрунтовані висновки. Це відкриває двері до складніших застосувань, як-от прийняття рішень у невизначених ситуаціях чи творчий підхід до вирішення проблем.

Open AI традиційно не розкриває деталі реалізації своєї моделі, зато інформація про Reflection Llama-3.1 відкрита. Вона використовує техніку "Reflection-Tuning" і навчається виявляти помилки у своєму мисленні та виправляти їх сама. Тобто, ШІ не лише швидко реагує (System 1), але й здатний до самокорекції та глибокого аналізу (System 2).

Модель використовує спеціальні теги для розділення свого мислення та відповідей. Внутрішні роздуми оформлюються в <thinking>, фінальні відповіді — в <output>, а якщо знаходить помилку, використовує <reflection> для її виправлення.
Цей підхід дозволяє моделі оцінювати власне мислення, що підвищує точність і надійність результатів, зменшує ймовірність галюцинацій, коли модель видає взагалі нісенітницю.

Тому якщо когось LLM-моделі дратували тим, що недостатньо розумні, то зараз все швидко змінюється. Я особисто поганяв o1-preview в платній підписці GPT Plus, вона мені прям дуже сподобалася і навіть допомагала писати цей текст :) Модель Reflection Llama-3.1 можна поганяти в LM Studio локально і безкоштовно.

Programming Mentor

06 Sep, 13:49


AI-керовані IDE наступають :)

Тут цікава штука з'явилася Replit Agent.
Раніше в Replit непоганий був автокомпліт доступний безкоштовно.
Тепер ще це, виглядає дуже цікаво для якихось прототипчиків.

Сам останнім часом користуюся Cursor, він мені дуже подобається, думаю поміняти платну підписку Copilot на Cursor, хоча вона й дорожче буде більш ніж вдвічі.

https://x.com/amasad/status/1831730911685308857

Programming Mentor

25 Aug, 14:22


Якщо не Телеграм, то що?

Враховуючи останні новини з Дуровим, виникає питання - якщо не телеграм, то що?

Якими платформами ви регулярно користуєтеся для читання текстових блогів (йдеться саме про текстові блоги, як у мене)?

Взагалі-то платформ зараз різних багато, включаючи всякі децентралізовані. Але проблема в тому, що людей там сидить не так багато, як в телеграмі.

Я сам користуюся також твіттером (але там більше як читач). Фейсбуком практично перестав.

Але з твіттером теж біда - Маск нещодавно розкрив деталі, і там як виявилося сильно вклалися наближені до влади російські олігархи. Враховуючи заяви і поведінку Маска - ні разу не здивувався.

Programming Mentor

23 Aug, 09:46


Святкуємо День Прапора!

Вітаю зі Святом, шановні айтівці і всі причетні :)

Найкращий спосіб відсвяткувати - це зробити щось корисне. І найпростіше, що може зробити айтівець - це задонатити на корисні справи :)

Нагадую, що в ДОУ є мегазбір на 50 млн, який завершується завтра, і на якому можна виграти новеньку Mazda CX-5. https://dou.ua/forums/topic/48536/

Також від ДОУ є ще одна благодійна нетворк-подія для ІТ-спільноти - DOU Day Picnic у Києві у суботу 31-го серпня, вже за тиждень.Вхід за донат від 500 гривень. 100% коштів із квитків йде на ЗСУ. https://dou.ua/goto/CcOp

Programming Mentor

16 Aug, 12:37


Запис вебінару про енергонезалежність

Хто не зміг відвідати вебінар про енергонезалежність - ось запис.
Як є питання - пишіть тут в коментарях, буду відповідати.

Якщо коротко: поки зима не прийшла і ціни на обладнання впали, то варто готуватися.

Ще можу окремо накидати порад текстовими повідомленнями. Цікаво таке?

https://youtu.be/sARjBT3yyuc

Programming Mentor

15 Aug, 13:00


Пояснення до попереднього повідомлення

Не кожен знає, але в JS ідентифікатори можуть містити не лише символи латинської абетки. Тому тут просто дві різні змінні, які просто в коді виглядають однаково.

Нормальна IDE, як от VS Code, підсвітить кириличну змінну кольором і це буде видно в коді.

Звичайно на практиці так краще не жартувати. Але коли будете дебагати дивний баг, то про це варто пам'ятати про всяк випадок.

Детальніше можете почитати на MDN.

Programming Mentor

15 Aug, 08:31


Бага

Programming Mentor

14 Aug, 12:14


Про енергонезалежність

Зараз у більшості в Україні немає проблем зі світлом, але якщо вірити інформації про зруйновані енергооб’єкти, то на зиму вони точно будуть навіть без додаткових ворожих обстрілів. Ціни на обладнання дещо знизилися і нам варто готуватися до зими.

То відкрию секрет - є в мене одне можна сказати “вимушене” хобі - хоч я і не електрик, але практично все професійне життя вирішую якісь проблеми з електрикою.

Ще на початку двохтисячних працював сисадміном в одній швидко зростаючій компанії, і встиг познайомитися з широким спектром різних упсів, і на власні очі побачив як швидко помирають свинцеві акумулятори.

Пізніше вже ці питання вирішував для себе і перепробував купу обладнання: акумулятори, зарядні пристрої, інвертори, генератори, зарядні станції і звичайно що сонячні панелі.

Додатково доводиться користуватися електровимірювальними пристроями, та і паяльник іноді потримати в руках теж люблю (хоча це зовсім не обов’язково).

Коли цього року почалася серія блекаутів, то на мою роботу чи життя це ніяк не вплинуло - рятувала автономна система енергонезалежного живлення, яку встановив ще минулого року влітку коли ціни на обладнання були найбільш гуманні.

Запрошую до вебінару, де я поділюся своїм досвідом, який мені в прямому і переносному сенсі обійшовся дуже недешево - завжди говорю, що краще вчитися з чужих помилок, а не зі своїх власних, а в мене їх було немало 🙂

Участь безкоштовна, реєстрація за посиланням, починаємо сьогодні о 18:30

Programming Mentor

07 Aug, 15:13


А ось і вакансії під'їхали, пишуть що рекорд з початку повномасштабної війни

Programming Mentor

07 Aug, 15:13


+935 вакансій за місяць, але конкуренція збільшилася в половині категорій. Огляд IT-ринку праці, липень 2024

Щомісяця ми дивимося, що відбувалося на jobs.dou.ua з вакансіями, відгуками та активністю компаній. У липні на DOU була 5221 вакансія — рекорд з початку повномасштабного вторгнення.

✍️ Цього місяця серед Front-end розробників спостерігаємо збільшення кількості вакансій на 50%! Водночас з квітня знижується середня кількість відгуків на вакансію Front-end.

Серед фахівців з досвідом 5+ років найбільш затребуваними були Front-end, Node.js.

Більше даних читайте в нашій свіжій аналітиці 👉 https://dou.ua/goto/QXVU

Programming Mentor

07 Aug, 13:38


Про "гарантоване працевлаштування"

На деяких курсах говорять про "гарантоване працевлаштування".

Я взагалі дивуюся від того, що це для когось спрацьовує щоб бути основним критерієм, чому на курси йти.

В IT не може бути ніякого "гарантованого" працевлаштування, бо це від студента залежить чи вивчиться він достатньо для роботи, чи ні.

Та й взагалі це для будь-якої професії має бути - ти вчишся, потім тебе перевіряють чи вивчився достатньо, і тільки якщо достатньо, тоді допускають до роботи.

Коротше, дивимося відосик
https://www.instagram.com/reel/C3Np-TKouat/

Programming Mentor

05 Aug, 13:03


EcmaScript 2025

Я писав про нові фічі EcmaScript 2024, але чи знаєте ви, що EcmaScript 2025 також доступний за цією адресою https://tc39.es/ecma262/ , просто ще не фіналізований.

Це означає що в нього ще будуть вноситися зміни, але це працює таким чином, що він зазвичай буде доповнюватися, а те що в ньому є - вилучатися вже не буде. Як це працює, я описував раніше https://t.me/programmingmentor/330.

Тому якщо вони імплементовані в браузерах, то вже можна сміливо користуватися.
Наприклад, методи Set, детальніше про них можете почитати тут https://web.dev/blog/set-methods?hl=en

Programming Mentor

02 Aug, 16:42


Найкращий спосіб вивчити мову програмування

Що таке “знати JavaScript”? Це розказати про типи даних, ключові слова, замикання, цикл подій, масиви, об’єкти, асинхронність, проміси, генератори та тому подібне?

Зовсім ні. Знати будь-яку мову програмування, не лише JavaScript - це мати можливість писати на ній код, ще й бажано якісний. Без теорії теж не можна, але так щоб нормально писати код і не знати теорії - так не буває, а от вивчити теорію і не мати навички написання коду - таке буває часто, і з такими “знаннями” нікуди не візьмуть. 🙂

А як здобути навичку? Це стосується не лише програмування, а будь-чого взагалі.

Це практика, багато практики. Є навіть умовне правило 10 тис. годин, які необхідні щоб в чомусь стати майстром.

Тому якщо хочете навчитися писати код - маєте писати багато коду, щодня.

Правда тут є ще один нюанс - просто писати “аби працювало” не є добре, бо в програмуванні безліч різних принципів, найкращих практик, стандартів і тому подібного, що дуже тяжко опанувати самому без зворотнього фідбеку від когось більш досвідченого. Відомо, що джедаями без майстра не стають :)

Вже в понеділок стартує літній потік мого джедайського курсу JavaScript / TypeScript.
Цього року це фактично два окремих курси - один з нуля для початківців (Падаван), він лише по JavaScript, а другий - для тих хто вже в JS орієнтується, можливо вже робить проєкти, але хоче прокачати навички, там є TypeScript і більш поглибені теми по JS. Проходити курси можна одночасно або послідовно (спочатку літня група, потім осіння) - це за вибором.

Реєстрація на сайті: https://sj42.programmingmentor.com/

Programming Mentor

02 Aug, 10:02


Людей стає менше?

Не знаю, наскільки гарно ви слідкуєте за ринком праці, але кілька тижнів тому на ДОУ була аналітика від Джинні по ринку праці в IT і там відзначили суттєве скорочення кількості кандидатів на ринку (мінус чотири тисячі за три місяці і вдвічі менше нових профілів ніж рік тому). І це на фоні того, що стабільно з початку року кількість вакансій збільшується.

Що це означає і куди поділися кандидати? Не буду говорити за всі чинники, але бачу що багато початківців/трейнішок елементарно зупинили навчання, бо побачили що в “IT більше не беруть”.

Насправді в IT брали, беруть і будуть брати в найближчому майбутньому. І багато знайомих мені трейнішок знайшли роботу саме зараз, протягом останніх місяців.

Але навіть якщо на ринку бракувало кандидатів, все одно не брали всіх підряд - завжди треба було довчитися до певного мінімального рівня.

То що ми маємо зараз? А все просто - на ринку зникають випадкові люди, а той хто по-справжньому націлений на роботу в IT має значно більше шансів за рахунок зниження конкуренції.

Шкода тих хто був серйозно налаштований, але зупинив/відклав навчання бо вирішив щось перечекати - знання/навички втрачаються швидко, але відновити їх швидко не вийде.

Ну а ті хто навчання не зупинили - зараз ваш час - прокачуйте скіли, штурмуйте вакансії, і все вийде :)

https://dou.ua/forums/topic/49493/