МОЗ попереджає, Озерна запобігає @ozernahealth Channel on Telegram

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

@ozernahealth


Канал зі стислими, адекватними й доказовими настановами про здоров'я

МОЗ попереджає, Озерна запобігає (Ukrainian)

Доброго дня, шановні читачі! Сьогодні ми раді представити вам канал під назвою "МОЗ попереджає, Озерна запобігає", який вже давно став улюбленим джерелом корисної інформації про здоров'я

Українське Міністерство охорони здоров'я наголошує на важливості попередження захворювань, а канал "ozernahealth" спрямований на активну підтримку цієї ідеї. Тут ви знайдете короткі, але повністю достовірні поради щодо збереження здоров'я та профілактики різних хвороб

Наш канал відзначається не лише стислістю та зрозумілістю інформації, але й наявністю наукового обґрунтування для кожної рекомендації. Ви можете бути впевнені, що отримуєте правдиві та актуальні матеріали від наших авторів

Запрошуємо приєднатися до каналу "МОЗ попереджає, Озерна запобігає" та бути в курсі останніх тенденцій у галузі медицини та здоров'я. Разом ми зможемо зробити світ кращим та здоровішим місцем для всіх нас!

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

19 Dec, 09:53


ГІГІЄНА ЗУБІВ
за матеріалами 1 та 2

Карієс розвивається десь так: погані бактерії та гриби ротової порожнини їдять цукор і пісяють кислотою нам на емаль. Емаль поволі розчиняється.
В людей із дефектами утворення емалі (вони не винуваті, вона сама в них сформулася покоцана і нерівна) зуби особливо вразливі до колонізації поганцями.
Погані бактерії та гриби разом з фосфатами і кальцієм слини утворюють мікроплівку (зубний камінь) і ще дужче пісяють кислотою на емаль. Мікроплівку відчистити важко, треба проф.чистка.
Якщо курити, їсти солодке, пити кисле і постійно щось точити (навіть фрукти і солоні огірки, уявіть) - то на зуби ллється ще більше кислоти.

Якщо мамі під час вагітності бракувало вітаміну D, чи дитина в перші роки життя часто мала гарячку, то емаль теж закладається досить тонка і покоцана.
Почасти товщина емалі (і стійкість до карієсу) визначається генетично. Сумно, але ми не здивовані.
Якщо в батьків в роті жило багато бактерій, які зубам ой не дружні, то в дітей ті бактерії теж будуть. Маєте дітей - не куріть і вчасно лікуйте зуби. Дешевше буде.

Після того, як поїли чи попили кисле та солодке, рота краще прополоскати, а не одразу чистити. Це прибере кислоту і дасть слині нейтралізувати. Якщо ж чистити зуби після миски полуниці, то кислота тільки глибше проникне в емаль.

Якщо немає пасти, то можна просто чистити щіткою. Механічне очищення - понад усе. Чисті зуби - гладенькі на дотик язиком

Під нижніми передніми зубами - зона особливого утворення зубного каменю. Там поруч слинні залози, і кальцій звідти добре цементує мікроплівку. Не забувайте чистити щоразу там.

Тримайте щітку під кутом 45 градусів до ясен і чистіть ділянки при яснах теж.

Зубна паста має бути зі фтором, навіть в дітей.

Після чищення зубів не треба полоскати рота - треба сплюнути рештки пасти і все. Хай той фтор трохи побуде разом із зубами та слиною.

Тримайте рота затуленим і зуби вологими від слини.

Клінічні дослідження наче кажуть, що Tooth Mousse, засоби з аргініном та ксилітолом таки помічні

Набіл в раціоні корисний зубам не лише як джерело кальцію (сформованим зубам той кальцій вже не конче треба), а як середовище, яке сприяє хорошим бактеріям в роті.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

19 Dec, 08:55


ВІЙСЬКОВИЙ ШПИТАЛЬ ПОТРЕБУЄ ДОНОРІВ RH-

щойно телефонувала, питала, чи не треба донори. Кажуть, тільки резус негативні всіх груп.

Киянчики! Якщо у вас Rh- і ви думали про донацію, то ось, будь ласка, знак!

Шпиталь на метро Печерська
записуйтеся напередодні за телефоном 044 521 82 11

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

16 Dec, 08:57


ВЕЛИКА СТАТТЯ ПРО ЦУКОР
Написала для Лівого берега.

Писала два тижні ) Пишаюся собою.
Те, що глюкоза - молекула загалом корисна, але може бути і шкідлива, бо дозування та контекст визначають, ми знали.
Тепер про це ще раз, на пальцях, та з історичним та еволюційним екскурсом.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

22 Nov, 10:46


Як підтримати молодих батьків, щоб вони більше з вами не спілкувалися?
(уривок з книги в роботі)

Ці шкідливі поради згодяться бабусям-дідусям та іншим родичам, друзям, колегам, сусідам і небайдужим громадянам, які випадково опинилися біля дорослих з їхнім немовлятком.

Спершу варто заявити, що ви власних дітей не хочете – тимчасово чи остаточно. Не чекайте, що вас почнуть розпитувати про причини такого рішення – розкажіть самі. Молодим батькам буде цінно почути, що діти – це відповідальність, гроші, перевернуте дриґом життя, а потім з них виростають нестерпні підлітки. Якщо ви цьому немовляті – пращур чи пращурка, то пізно лаштуватися в лави бездітних.

Якщо ж у вас уже є діти, то сміливо діліться своїм досвідом, навіть якщо вас не спитали. Особливо важливо почути, що ваші діти ніколи не створювали проблем, лежали, де покладуть, кольками не мучилися, спали в ліжечку, до року почали проситися на горщик і виросли здоровими без жодних щеплень. Такі історії дуже надихають тих, хто народив неспокійних дітей і давно нормально не спав. Не забудьте зауважити, що ви тоді неймовірно втомлювалися і вам зовсім ніхто не допомагав, окрім чоловіка, мами, свекрухи і няні.

Неодмінно зауважте животик, розтяжки, темні кола під очима, набуту чи надто втрачену вагу молодої мами. Не забудьте похвалитися свіжим манікюром чи відбарбершопленими вусами. Якби не ви, молодиця так і ходила без тями. Тепер вона опанує себе, підкачається і зробить всі можливі бьюті процедури.

Якщо дитина плаче чи взагалі волає, запитайте матір, чому так відбувається, і попросіть негайно втихомирити. Ця порада особливо доречна, якщо ви не знайомі з батьком-матір’ю і просто опинилися поруч – їм дуже пощастило, що ви проявили уважність!

Якщо матір уже намагається працювати, хоча нещодавно народила, то нагадайте їй, що тепер вона належить дитині і мусить думати передусім про неї, а не про свої амбіції.

Якщо матір присвячує себе дитині, не збирається виходити після відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами, і думати забула про зідзвони, дедлайни, звіти і вихідні, непогано було б повернути її в реальність. Час-бо плине, хтось гарує і виконує її обов’язки, поки вона походжає парком з візочком і кавою. Треба працювати й розвиватися, інакше гаплик.

Запропонуйте молодим батькам випити і закурити разом з вами. Вони давно цього не робили, тому будуть вам надзвичайно вдячні за турботу! Якщо вагатимуться, то запевніть, що трохи алкоголю в молоці дитини тільки допоможуть заснути, а нікотин в повітрі – прокинутися.

Найкращий подарунок дитинці та щасливим батькам – величезний плюшевий ведмідь, зв’язка гелієвих кульок та гарнесенький костюмчик чи сукня. Ці речі тішитимуть молоду родину щодня, на відміну від занудних пачок підгузків, одягу для годування, зволожувача повітря, замороженої їжі, чи сертифікату на додаткові щеплення чи клінінг.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

03 Nov, 08:44


ЗДАТИ КРОВ У КИЇВСЬКОМУ ВІЙСЬКОВОМУ ШПИТАЛІ
можна, якщо напередодні записатися за номером +38 (044) 521-82-11
Також
є тг канал донорів для ЗСУ – EDELVIRA @donorforthearmedforcesofukraine


Я здала минулого тижня, все пройшло безперешкодно.

2015 року в шпиталь на Печерську можна було заходити кому завгодно. Вже кілька років, як напередодні треба записатися на донацію - вони подають списки на КПП. Донори гуртуються і їх забирає "повірена особа", як вони кажуть – приходить співробітник і проводить групу в Центр забору крові.

В Центрі треба заповнити анкету, підписати в лікарки, здати кров з пальця (група, гемоглобін), попити чаю і накачати пів літри крові (450 + на аналізи).

Якщо ви вже здавали кров і є в базі, чи взагалі маєте посвідчення донора, то все те саме, тільки без черги до лікаря)

В мої попередні рази (2015-2017, зима 2024) всім керувала сувора брюнетка, яка відсторонювала від донорства, якщо людина 3 дні тому пила ацикловір, чи з'їла банан чи зізналася, що не здавала кров кілька років, бо гемоглобін був 116. Цього разу її не було, і атмосфера була приємніша.

Донор UA кажуть готуватися до донації так:

Не вживати
молочні продукти та яйця – за добу до донації;
горіхи, фініки та банани – 24 год;
соління – 24 год;
ковбасні вироби – 36 год;
копчена, гостра, пряна та смажена їжа – 48 год;
буряк – 48 год;
чипси, сухарики, халва, насіння, снеки, солодкі магазинні напої, кетчуп, майонез, інші магазинні соуси та маринади – 48 год;
алкоголь, енергетичні напої – 48 год;
чорниця – 72 год;
лікарські засоби – 24-72 год, щодо винятків краще порадитися з лікарем.

Курити напередодні теж не можна, і пити каву в день донації вони не радять.
Чому не можна банани, буряк, чорницю?.. Мабуть, з тої ж причини, з якої не можна мочити Манту. В англомовних вимогах до донорів такого немає.

Я перестаю пити свої ліки за 2 дні до донації - мені потім погано, але поки так.

Нині є петиція про спрощення вимог до донорів, зокрема, тих, хто п'є антидепресанти.
Треба ще 15 к голосів і залишилося 16 днів, та нумо спробуємо! Підпишіть, будь ласка!



Більше про донорство можете прочитати на сайті Донор UA.

Раджу долучитися до Агентів крові - вони шукають донорів і донорок для конкретних людей, які потребують трансфузій, та роблять процес донації комфортним і душевним.

Повернімося до військового шпиталю.

Люди з Центру крові були дуже привітні і чуйні. Вся процедура загалом зайняла годину, але якщо стане зле після донації, то довше.

Беріть із собою книжку, термочашку і когось із друзів. Одягайтеся так, щоб зручно було відкрити вену на руці - та й взагалі там спекотно.

Якщо це вже ваша 5 донація чи більше - беріть фото 3*4 для посвідчення донора.
Біля Центру крові живуть білочки, і їм можна залишити горішки (віддати військовим, які потім годуватимуть білок - чим не розвага)

Донорство – хороша тема. Ви робите корисну справу іншим людям і собі самим. Хочеш здавати кров - маєш пильнувати здоров'я.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

23 Oct, 07:32


ПРО ЩО МИ ГОВОРИМО, КОЛИ ГОВОРИМО ПРО "ПСИХОСОМАТИКУ"?
Написала для Куншт

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

14 Oct, 12:32


Можна виграти комплект моїх книжок )) Yakaboo Publishing проводить розіграш в своєму телеграмі.

Щоб збільшити користь від допису, нагадую про вакцинацію від грипу )
Вже є де-не-де в аптеках і клініках.

Ми всією розширеною родиною - вже ) Як бачте, живі. А от 5G інтернет став краще ловити

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

14 Oct, 12:32


Жарти вбік! Питання психічного здоров’я зараз актуальне як ніколи.

Життя в такому турбулентному світі має свій вплив на всіх нас. Від стресу і тривоги до емоційного вигорання — це стає частиною реальності багатьох.

Звертатися за підтримкою — це окей. А якщо сил наважитися на консультацію ще бракує, книги можуть стати справжніми помічниками на цьому шляху. Вони допоможуть знайти відповіді, підтримати та надихнути на крок уперед 📖💙

😌 10 жовтня було відзначено Всесвітній день психічного здоров'я, тож ми проводимо розіграш трьох книжок авторки нашого видавництва, медичної журналістки, біологині, в минулому викладачки Національного університету «Києво-Могилянська Академія» — Дарки Озерної:

— «Ви це зможете. 7 складових здорового способу життя»;
— «Книжка для дорослих. Як старшати, але не старіти»;
— «Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров'я».

Умови участі:

1️⃣ Підпишіться на наш Telegram-канал.
2️⃣ Поставте реакції на останні три публікації (ми любимо вашу увагу😉).
3️⃣ Напишіть у коментарях під цим постом назву останньої книги, яку прочитали.

Переможця оголосимо вже 18 жовтня! він або вона отримає всі три книжки 🎉

Можливо, саме ви отримаєте свою нову книжкову цікавинку! 📖

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

10 Oct, 19:27


ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я
сьогодні

Звідки береться психічне здоров'я і куди дівається?

Уявіть терезИ
На одній чаші - ваша генетика і те, як на ній відбилося раннє дитинство + життя предків (тобто епігентика). Сюди ж можна покласти наших бактерій кишківника, мабуть. Але гени таки важливіші


На іншій чаші терезів - події вашого життя, оточення, як ви спите, їсте, які речовини і коли вживаєте, усі ups, downs and clusterfucks.

Психічні розлади чи навіть хвороби можуть ніколи не статися попри невтішну генетичну схильність, якщо їх ніщо не спровокує.

Буває так, що на життя випадає багато всього, і воно важке.

Але генетика і зумовлені нею нейронні мережі з їхніми рецепторами, чутливістю до сигналів and so on ладні це потягнути. Людині важко, та вона витримує.

Буває, що життя досить лагідне і навіть привілейоване, а людина ламається на нещасливому коханні, приміром. Чи тривалому недосипі.

Класно бути стійкими, та жити лагідне життя.

Так буває рідко.

Нам доводиться жити з тим, що є. Намацати свої межі (так звану норму реакції) і навчитися в цьому жити. Прагнути, щоб чаша з clusterfucks не переважувала чашу наших можливостей. Вчасно спиняться. Не грати в game to lose, як от стосунки з нарцисами. Не виходити на черговий цикл вигорання, коли ваш патерн вигорання вже очевидний. Випилятися із соцмереж, якщо вони тригерять чи забирають сон.

Можна ще спробувати собі зробити тюнінг і апгрейд нейронних мереж психотерапією, медикаментами, може - психоделіками. Не знаю, та хочу спробувати.

Заклик "знати свої межі і не виходити за них" - ну таке. Розумію. Не мотивує, принижує можливості Людини, не каже, що робити з тими тяготами, які ми собі не обирали а ось вони, вже є, і ми не витримуємо.


Навіть коли розлад чи хвороба вже є, з цим можна жити далі, і жити повноцінно і відчувати психічний добробут (більшу частину часу). Так, можна. На чашу терезів з генетикою доведеться докласти багато зусиль, медикаментів, допомоги і планування, та переважити трясцю, яка несеться життям внаслідок збігу поганих обставин і не найстійкішої генетики, в принципі, можливо.

От за це й піднімемо келихи в день психічного здоров'я.

Ах так, і не забудьте про вправу метелик 🦋
(Сарказм)

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

08 Oct, 09:11


МІСЯЦЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
це зараз, в жовтні

В жовтні нам звідусіль кажуть: "Роби самообстеження. Роби УЗД щороку. Якщо тобі 40+, то роби мамографію щороку. Рак молодшає. Чорнобиль, стреси."

Це дуже гібридна теза - в ній є і правда, і маніпуляція.

НЕ ТРЕБА РОБИТИ УДЗ

-УЗД не є методом скринінгу раку молочної залози. Це - метод заробітку приватних клінік і мамологів, які потім "лікують" не-подобається-мені-ваш-вузлик, який є фіброаденомою.

УЗД може бути ДОПОМІЖНИМ діагностичним методом, після мамографії - в разі, якщо молочні залози дуже щільні.

Це суб'єктивний метод, який не входить до ані міжнародних, ані українських настанов.

(Зазвичай, в цьому місці мені нагадують, що я не лікарка, і кидають посилання на дописи лікарів. Ок. Діло ваше)

Робити мамографію щороку, починаючи в 40 - щось нереальне. Такого теж немає в настановах, коли йдеться про всіх поспіль. Щороку і всім - дуже багато грошей, часу, навантаження на медичну систему, і дуже багато хибно позитивних результатів (коли насправді все ок, але мамографія показує щось сумнівне).

Що два роки, починаючи з 40-45-50 років (залежно від індивідуальних ризиків) - нормально.

Які такі індивідуальні ризики і як про них дізнатися?

В родині є випадки раку молочної залози чи яєчників

Жінка курить, особливо якщо з підліткового віку

Зловживанняя алкоголем (розмита теза. Можна уточнити, що жінка п'є майже щодня, або регулярно буває сильно п'яною, але точних показників немає)

Індекс маси тіла 30+ кг/м2.

В ідеальному світі, про фактори ризику питає сімейна лікарка і вона спрямовує на ранню мамографію, якщо ризик раннього розвитку раку високий.
До слова, з направленням на мамографію її реально зробити безоплатно, але записуватися треба на кілька місяців наперед. Тож про "мамографію щороку і всім" це фантастика.

На жаль, можна не мати генетичної схильності, мати ідеальну масу тіла, ніколи не курити і пити тільки ромашковий чай і розвинути рак.
Можна харчуватися кавою, цигарками, горілкою і лежати на дивані, і не розвинути рак – хоча навряд чи пощастить дожити до світу без русні.

Рак це сукупній випадковостей, що збіглися в часі і просторі. Хоча спосіб життя і має вплив, він все одно менший за випадковості, що лежать поза контролем людини. Тож не треба шукати власну провину чи критичний зовнішній чинник.

В цьому дописі я передусім хотіла сказати, що надмірна діагностика не допомагає зменшити смертність від раку - і точно допомагає збільшити тривожність пацієнток і прибутки приватних клінік.
А ще комунікувати "Обстежуйся! УЗД! Мамографія" це зручно і зрозуміло. Це можна запакувати в слогани, бігборди і наклейки на ноутбук. Тому ми це і бачимо в інформаційному просторі.

В контексті раку казати "бережіть себе" якось недоцільно. Ніхто ж не хоче, але це не грип, від якого вберегтися реально.
Краще цього разу скажу: хай вам щастить і жодних пухлин не буде!

https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/recommendation/breast-cancer-screening
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2020/0101/p53a.html

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

10 Sep, 06:34


ВАКЦИНАЦІЯ від ВПЛ
Тобто вірусу папіломи людини


В поліклініці на районі на рівні колін (щоб ніхто не помітив, чи що?) висить це оголошення.

Загалом, вакцинація від ВПЛ в Україні не входить до пакету безоплатних щеплень. Хочеш зробити? Роби в приватній клініці чи приходь зі своєю вакциною в комунальну.

Але інколи міжнародні партнери дають гроші на локальні програми вакцинації. Ось в Києві одна з них, якщо не брешуть.

Навіщо щепитися?
Бо низка папілома вірусів викликає рак шийки матки, а також ануса, язика, рота - всіх частин тіла зі слизовими оболонками. Передається статевим шляхом.

Є вакцина проти двох серотипів вірусу (ймовірно, пропонують її), є дорожча від 6 і більше.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

09 Sep, 11:19


СКІЛЬКИ КАВИ ПИТИ?
Думала, це питання давно не актуальне, бо про це писано-говорено. Але нещодавно на зустрічах у Львові і Дрогобичі мене двічі запитали про це. Тож, мабуть, актуальне.

Кількостей кофеїну і об'ємів кави різного приготування не буде.

Підійдемо до питання з іншого боку: в якому контексті ви п'єте каву, і чому вас переймає питання, корисно це чи ні?

Контекст це все разом: обставини, час доби, кількість, де ви ту каву берете, чому саме ви п'єте каву, що берете до неї?

Якщо ви п'єте каву, бо інакше не можете навести різкість, дуже погано чи мало спали, і давно не мали повноцінного відпочинку з відновленням, то проблема не в каві. Такий спосіб життя і такі навантаження шкодять на всіх рівнях (я не буду розписувати, як саме, це окрема тема. Та й яка різниця - шкодить здоров'ю. Цього достатньо. Ми це відчуваємо на собі) Тож в дослідженнях, де набрані добровольці пили чи не пили каву, а потім подивилися на їхнє здоров'я через роки, то вийшло, що кавомани живуть менше і хворіють більше. Але не тому, що їхнє здоров'я підірвав кофеїн, хлоригенові кислоти і меланоїдіни кави. А через порушений ритм життя.

Так, часто такий ритм життя ми собі не обираємо і просто мусимо так жити, аби жити і робити належне. Ніхто не заперечує. Але в цього є своя ціна.
Хоча думаю, що люди, які живуть під тиском, найменше переймаються питаннями про користь чи шкоду кави.


Якщо допінг кавою це разова чи нечаста практика, а так переважно ви все ж маєте спочинок і відновлення, тоді все відносно попереднього сюжету норм.

Якщо людина п'є каву і бере до неї смаколики, молоко, сиропи, навіть підсолоджувачі, чи п'є каву ЗАМІСТЬ повноцінного прийому їжі - то проблема не в каві, а в кількостях білків, жирів та вуглеводів (цукру, зокрема), та їхньому балансі.
Можна мати свої похудальні 1300 калорій на каві з тістечками. І таки худнути. Коштом м'язевої тканини і здоров'я кишківника, щоправда. Але худнути.

Можна їсти збалансований раціон, але потім брати лате із сиропом. І так тричі на день. В декотрих людей це перевищить витрати калорій і може осісти на талії. (Пишу "декотрих", бо бачу можливі питання й обурення після кожної фрази. В когось не осяде)

Можна пити тільки каву (і курити на додачу) і не їсти, бо немає коли чи нудить. Чи немає бажання їсти. Тут питання не про каву, а про те, чому людина не їсть, що за цим стоїть. Не всі люди, що живуть на каві з цигарками, знаходяться на бойових позиціях чи в операційній. В таких випадках досить зрозуміло, чому так.

Якщо кава - це соціальний ритуал, нагода спілкуватися (чи бути на самоті з книгою чи навіть стрічкою новин), привід вийти на двір (і не курити при цьому) - то все класно.

Якщо вас мучить питання щодо кількості кофеїну, корисності кожного наїдка, ви таки лічите калорії, і взагалі тривожитеся щодо шкоди здоров'ю, то тут може бути різне – від початкових етапів набору бази знань про здоров'я до розладу надмірної тривожності за здоров'я. Можете поставити собі питання: чи я думаю та говорю про ЗСЖ і шкідливі/корисні речі більше, ніж про інші? Чи створює це мені проблеми в спілкуванні? (коли вас просять змінити тему, бо платівка про ЗСЖ заїла) Якщо так, то, можливо, ви надто тривожитеся і проблема не в каві, знову ж таки.

Тому не питайте, скільки кави пити. Питайте себе, що у вашому випадку за цією кавою стоїть і чи вам ок із цим жити далі роки і роки.

@OzernaHealth

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

06 Sep, 19:46


ЩЕПЛЕННЯ ПЕРЕД МОБІЛІЗАЦІЄЮ

Не думаю, що набереться бодай 100 людей, які в лавах ЗСУ вважають смерть від менінгіту чи пневмонії ймовірною. Але така ймовірність є - при чому навіть не треба брати участі в бойових діях. Все може початися і закінчиться під час БЗВП.
Чи треба (ясно що треба) робити щеплення і які, якщо ви збираєтеся мобілізуватися чи вже в строю?

1. Ревакцинація від ковід-19.

Полегшити перебіг і зменшити шанс заразити всіх інших - нормальна причина вакцинуватися. З постковідом просто ходити важко, а з амуніцією - тим паче.
Навіть МОЗ в серпневому наказі сказав, що військовослужбовці, вчителі і лікарі мають високий ризик заразитися, тож мають робити +1 дозу кожні 6-12 місяців. Через Helsi вже не записатися - телефонуйте в місцеві амбулаторії / ЦПМСД і питайте, чи є вакцина та записуйтеся.
Ми сьогодні зробили (Київ)

2. Сезонна вакцинація від грипу.

Жовтень - божоле нуво ще нема, а вакцина від грипу має бути.
Біль в усьому тілі, гарячка і ускладнення, + хворі побратими й посестри - сумнівне задоволення. Торік обіцяли, що вакцинуватимуть військових від грипу безоплатно. Щоправда, почалися ці розмови аж в січні, і вакцинувати хотіли по штабах, а не окопах.
Купити в аптеці і вколоти в начмеда, сімейного лікаря, безпосередньо в аптеці, якщо таке буде - норм варіант. Вартість вакцини - 3 пачки цигарок, чи 5 таких собі лате (я ні те, ні друге не беру, але популярність очевидна)

3. Пневмококова інфекція.

Це ті зарази, які викликають запалення легень і можуть давати отіт. Часи, коли пневмонію можна було полікувати умовним пеніциліном, давно минули. Нині бактерії стійкі до купи антибіотиків, і не факт, що потрібний антибіотик буде у вашій частині чи в начмеда. Не факт, що він буде в приватній клініці в центрі Києва, на жаль.

2300 - 2800, якщо брати в аптеці. Зате достатньо однієї дози. Превенар 13

4. Менінгококова інфекція

Те, від чого помер Оскар Вайлд.
Рідкісна, на щастя, але страшна річ - часто людина помирає за добу від початку симптомів, або видужує, але має вади слуху, вчиться ходити наново і так далі.
Вакцинуватися проти цього англомовні джерела радять всім, хто живе у військових частинах, таборах для біженців, тюрмах та інших місцях компактного проживання.

В нас про цю інфекцію якось поки немодно говорити, бо вакцина недешева (1300 десь), її "другої частини" - від решти штамів - в Україні вважайте, що немає, а про смертельні випадки інформацію не виносять за стіни установ, де вони стаються.

Менактра

5. Гепатит В

Нині вважають, що саме через гепатит В та алкоголь передчасно помер Людвіг ван Бетговен.

Так, гепатит В вражає клітини печінки (як всі гепатити) і в разі хронічної інфекції лишається в ній назавжди. У поєднанні такого носійства з алкоголем дуже зростає ризик розвитку цирозу печінки і, з рештою, раку.
Тим часом людина, яка має гепатит В, досить просто заражає навколишніх - наприклад, родину.

Передається вірус гепатиту В через кров і статевим шляхом. Ви завжди в рукавичках і без подряпин, коли контактуєте з кров'ю?..

Знаю, що в деяких випадках при мобілізації просять зробити тест на гепатити В та С (при цьому не уточнюють, які саме). Ще чула, що військовим командир може запропонувати вакцинуватися від гепатиту В. Але не знайшла доказів, що тест на гепатит В і подальша вакцинація всіх військовослужбовців - обов'язкова річ.

Хто родився в 2000 році і пізніше, щеплені від гепатиту В. Решті неурядові організації пропонують щепитися самостійно, а МОЗ переважно скромно мовчить, щоб не нарватися на хейт з приводу платної вакцинації.
Взагалі, в нас багато потрібних питань в комунікаціях і діях не чіпають, "щоб не смерділо".

6. Гепатит А

Хороші новини - від нього не помирають. Погані новини - хворіти довго і неприємно, при чому в інфекційному відділенні.
Заражаються ним орально-фекальним шляхом, тобто через брудну заражену воду і харчі, куди потрапили віруси хворої людини. Чи завжди ваша вода чиста, а в туалеті є біде?.. (Згадала фільм "Наші котики", де бліндаж славився туалетом)

Зробити від гепатитів А та В можна Твінрікс. Щоб двічі не вставати. 1300-1400 в аптеках.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

06 Sep, 19:46


7. Правець і дифтерія

Щеплення, які ми маємо робити кожні 10 років, починаючи з 16. Чому так?
Бо бактерії, які викликають ці хвороби, виділяють токсини, які дуже міцно тримаються декотрих наших білків. Так, що можна розігнутися в дугу і перестати дихати (правець) чи взагалі припиниться синтез білка (дифтерія)
Інколи у вакцині є ще третій компонент - проти кашлюка. Теж токсин, для немовлят часто смертельний. А дорослі можуть місяцями кашляти, ще й становлять небезпеку для своїх немовлят.

Просила Уляна Супрун, просили неурядові організації, навіть МОЗ просив всіх ревакцинуватися від дифтерії і правця в сімейних лікарів. Це як раз із тих щеплень, які безоплатні. І, буває, про них питають на ВЛК чи навіть вакцинують (хоча буває, що анічичирк про них)

Яка вакцина в лікарні є, таку і робіть. Буде з кашлюком 3 в 1 - ще краще.

Всім вагітним та людям, які з ними живуть, треба зробити щеплення дифтерія-правець-кашлюк, щоб титр антитіл підріс, а ризик принести кашлюк в дім - впав.

Вакцина куплена за наші податки - навіть з принципу треба вколоти.

8. Вакцинація проти сказу

Вірус сказу - смертельний. Смерть - довга і страшна, мірою того, як вірус вражає мозок, і все усвідомлює при цьому.
Якщо вчасно ввести вакцину, то вона встигає "обігнати" вірус, поки той повільно розчехляється в нейронах, та імунна система його спиняє.

Вірус сказу переносять не лише заражені собаки і коти, а й лисички, куниці, білочки, їжачки та інші звірята, яких військові регулярно рятують.
В ідеальному світі всі, хто мають справу з тваринами (ненавиджу мисливців, щоправда) мають завчасно щепитися від сказу і робити бустер.

Зазвичай, люди отримують щеплення від сказу вже після укусу чи ослинення сумнівною тваринкою - але де на бойових позиціях холодильник з вакцинами проти сказу?.. Вакцини в Україні не було з весни 2022, нині анонсували, що везуть.
Навесні 2022 мій друг, який вже в ЗСУ, і ще один друг-собачник-котячий тато і я вакцинувалися від сказу. Так, такі дивні люди існують.


9. Тут має бути чорний жарт про вакцинацію від вірусу жовтої лихоманки, які колись і до нас дійде.
В Україні роблять, до речі - мандрівникам в Африку. То ще доковідний лексикон.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

04 Apr, 06:56


Вилікувати РАС, як перелом чи хворе горло, не вийде. На РАС не хворіють - з ним народжуються і живуть. Ліків, які би перепрошили нейронні мережі мозку людини, не існує.
З віком РАС також не минає - та ймовірно, що дивакувата поведінка людей за 70 не так впадає в око, як аутичні риси в дітей.
Втім, людям з РАС часто доводиться медикаментозно стабілізувати супутні розлади чи хвороби (як-от РДУГ чи епілепсія).

На додачу, людина може набувати потрібні соціальні навички: як взаємодіяти, щоб функціонувати в суспільстві і при цьому більш-менш комфортно чутися. Зауважте - же не йдеться про примус до милої поведінки.

Стислий огляд методів допомоги дітям з РАС читайте в уривку з книги Олега Романчука “Розлади спектра аутизму в питаннях і відповідях”

Що робити батькам, чій дитині діагностували РАС, читай тут: http://surl.li/sfovt http://surl.li/sfowm

Що я можу зробити для нейровідмінних людей?

Не намагайтеся зробити когось нормальним. Прийміть людину, як є. Взагалі, змінити когось неможливо, і врятувати своїм коханням теж. Це був офтоп.

Знаєте таку дитину? Запросіть на день народження, не цурайстеся! Людям з РАС теж потрібно спілкування і друзі.

Так, з людьми з РАС можна мати дружні, довірливі і романтичні стосунки,

Якщо то вас тебе залежить, не врубайте музику в ТРЦ і кафе, робіть субтитри до своїх відео, письмово дублюйте голосові оголошення (на вокзалі, приміром), не робіть неонові миготливі вітрини - ми не в США 1930х років.

В школах мають бути тихі, ресурсні кімнати так званої сенсорної депривації, де тихо, напівтемно, і можна отямитися і тим самим врятуватися від meltdown.

Освітянки і освітяни мають (мусять!) навчитися працювати з невідмінними дітьми та емпатійно спілкуватися з їхніми батьками. Повірте, батькам таких дітей першим хотілося б “нормально виховати” свою дитину, та йдеться про інше.

Що з цього приводу можна почитати?

Олег Романчук, “Розлади спектра аутизму в питаннях і відповідях”
Сайт Центру здоров’я і розвитку “Коло сім’ї”
Сайт Асоціації міжнародних і українських громадських організацій Child.ua
Подкаст “Літера А” від фонду “Голоси дітей”
Спільноти на Facebook http://surl.li/sfpnw http://surl.li/sfpoi

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

04 Apr, 06:56


ДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО РОЗЛАДИ АУТИЧНОГО СПЕКТРУ
був 2 квітня. Цей пост згодом ще красиво вийде на Instagram UA Health

Аутизм - так же кажуть?

Краще казати розлади спектра аутизму, бо це цілий спектр станів, об'єднаних парасолькою спільної симптоматики та роботи мозку.
Цей стан може проявлятися по-різному і може мати як легку, так і дуже важку форму — саме тому правильним терміном для нього є розлад аутистичного спектра (РАС).
Ми також казатимемо нейровідмінні про людей РАС чи іншими розладами розвитку, та нейротипові - про решту. Ну, бо казати нормальні - ненормальні це ненормально.

Загалом заведено казати людина з розладом аутичного спектра, так само як ми кажемо “людина з …” про інші стани. З іншого боку, Анна Дерюга, адвокатка розуміння аутичних розладів, воліє казати про себе саме аутистка, і пояснює це тим, що ми ж не кажемо “людина з жіночністю”, а кажемо “жінка”.
До речі, підпишися на Анну незалежно від близькості тобі теми аутичних розладів. Вона пише цікаве.

Які прояви РАС?

Кіно змальовує людей з РАС як відлюдькуватих геніальних соціально незграбних людей. Згадайте “Людину дощу” чи Шелдона з “Теорії великого вибуху”.
Та в житті людини з РАС можуть бути не такими яскравими і навіть здаватися цілком типовими - допоки соціальні вимоги не перевищать змогу людини з ними поратися, або ж якщо людина навчилася поводитися типово чи, краще, розвинула адаптивні стратегії. В контексті нейровідмінних людей говорять про приховану неспроможність (hidden disability) - що нейротиповим - звична річ (піти в ТРЦ і купити джинси), в нейровідмінної людини може завершитися meldown від шуму, спалахів, купи стимулів і натовпу людей.

Так, meltdown це саме, істерика. Інший варіант - shutdown, коли людина наче вибухає всередину, відключається.

Визначення РАС таке:

постійні складнощі із соціальною взаємодією і спілкування в різноманітних контекстах, а також обмежені, повторювані патерни поведінки чи заняття. Важливо, що ці особливості не можна пояснити хромосомними аномаліями, і це істотно псує соціальне, професійне та особисте життя людини.
Спектр аутичних розладів тягнеться від порушень мови і відставання розвитку до повноцінного мовлення із показниками інтелекту вищими за середні.

Чому так стається?
Ні, не через вакцини! І не через глютен!
Що старший тато, то більша ймовірність розвитку нейровідмінної дитини (з РАС, розладом дефіциту уважності і гіперактивності (РДУГ), шизофренією чи геніальністю). Певна схильність до прояву аутичних рис є спадковою. Важать також і налаштування роботи самих генів (гуглити “епігенетичні зміни). В результаті, нейронні мережі в мозкові людини розвиваються особливим чином.

Не варто шукати крайніх в появі дитини з РАС. Так сталося. Мозок дуже складна річ. Якщо існують нейровідмінні люди, значить, так еволюційно вигідно нам, як виду. Що ми, суспільство, різноманітніші, тим стійкіші.
http://surl.li/sfnop
http://surl.li/sfnph (pdf)

Як діагностують розлади аутичного спектра?
Запідозрити нейровідмінність своєї дитини можна досить рано - з двох років. Та сам діагноз ставить психіатр та спирається на чіткі діагностичні критерії. Треба і спостерігати за дитиною, і взаємодіяти, і розпитати дорослих про дитину. Може бути таке, що одразу діагнозу не буде.
РАС частіше діагностують в хлопців. Наразі підозра така: в дівчат він не те що рідше трапляється, проте його рідше виявляють. Дівчат можуть наполегливіше примушувати соціально прийнятно поводитися, і РАС мімікрує. Тиждівчинка

Буває так, що РАС супроводжують інші розлади чи хвороби, як от розлад з дефіцитом уважності і гіперактивністю, опозиційно-виклична поведінка, тіки, сповільнення розвитку (в половині випадків) чи епілепсія (в кожному п’ятому випадку).

Про діагностичні критерії РАС ви можете почитати більше тут: http://surl.li/sfoxd http://surl.li/sfnls

А можна вилікувати такий розлад?

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

22 Mar, 13:39


Фтор може зупиняти руйнацію емалі на початках, зміцнювати емаль та вбивати бактерій.
Так, в дитячих пастах має бути фтор. Ну просто не давайте дітям ту пасту їсти з тюбика. Якщо трохи ковтнуть піну - не страшно.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

22 Mar, 13:39


ДЕНЬ ГІГІЄНИ РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ
був кілька днів тому. Але ми празнували.

Ви й так знаєте, що зуби треба чистити щодня бодай двічі по 3 хвилини
Але то не все.

Зуби треба чистити після їжі, а не перед. Зуби брудняться їжою, і її треба прибрати звідтам, аби бактерії не жерли і не робили шкоду.

Якщо вранці з рота погано пахне, і справа при цьому не в цибулі і не в перегарі, то чищення зубів перед їдою проблему зі свіжим подихом не порішає. Причиною такого запаху може бути або сон із відкритим ротом (бо ніч не дихає чомусь) і ріст в роті не тих бактерій, що треба, або проблеми із яснами. Треба йти до лікаря - стоматолога чи отоларінголога.

Ви можете чистити зуби щоразу, як поїли. Ні, це не зітре емаль. Хто носив брекети знає, що до такого можна звикнути. З чистими зубами потім не хочетьсяя нічим перекушувати!

Діти (чи дітям) треба чистити зуби, щойно виліз перший молочний. "А як почистити?" - спитав мене якось тато трьох дітей. - "Вони ж пручаються і не хочуть"
Можна подумати, потім лікувати вони хотітимуть не будуть пручатися!.. Ну ріллі - седація заради лікування зубів то дуже геморна штука, при чому для батьків. Щоденні спроби почистити зуби то теж гемор, тільки на виплату.

В зубній пасті має бути фтор! В дитячій теж. Оптимально 1500 одиниць (часто 1490 чомусь). Пояснення буде далі.

Після чищення зубів їх не треба полоскати! Тільки сплюнути піну. Фтор має побути в роті, а не ліквідуватися хвилею води.

Жувальна гумка без цукру справді допомагає зберегти здоров'я зубів - вона змінює кислотність в ротовій порожнині в більш лужний бік і сприяє утворенню слини. Слина для зубів це добре. Кислота це погано.
Нюанс - в людей із синдромом подразненого кишківника від жуйок з ксилітолом та сорбітолом (замість цукру) може боліти живіт.

Зубна нитка (флос) - must have. Не колупайте зубочисткою - це може пошкодити ясна.

Іригатор (промивалка) - супер. Електрична зубна щітка - хороша тема.

Гігієнічна чистка зубів
- дітям що пів року чи частіше, дорослим що пів року чи рідше (як є гроші і не забули).

Купіть таблетки для забарвлення недочищених зубів. Дуже інстаграмно і нема куди діватися навіть вредним дітям - доводиться чистити зуби.

Куріння це гаплик для зубів. В курців дуже все сумно з мікробіотою ротовою порожнини і носогорла. Воно там ще гарно збирається в мікроплівку, звідки буквально плює на наші гігієнічні потуги. В курців все ще гірше із синуситами, отитами і пневмоніями. Висновки робіть самі.

Схильність дітей до карієсу залежить - тадам! - від мікроботи ротовою порожнини батьків, досвіду власного пасивного куріння, куріння батьків, кількості солодкого в раціоні, чищення зубів та варіантів генів, що контролюють процеси синтезу емалі зубів.
Висновки? Розмножилися? Киньте курити. В дітей має бути окремий посуд. Цілувати дітей в губи - крінж, інцест і передача поганих бактерій. Той, хто курить, ніколи не має спати в ліжку поруч з дитиною.

Хвороби ясен можуть мати вплив на розвиток хвороби Альцгеймера. Запалення воно таке. Погано пахне в роті, кровлять ясна - до лікаря. Не баріться.

Вирівнювання зубів то не лише про усмішку, а й про збереження емалі і дотримання нормальної гігієни зубів.

Проблемні "вісімки" самі собою не перестануть бути проблемними. Ймовірно, вони будуть осередком запалення і тиску на решту зубів. Каже лікар "виколупуємо" - погоджуйтеся.

Якщо їли багато кислого - прополощіть рота.

Про фтор, як обіцяла.

Зубна паста це джерело фтору. Більше він просто так ніде не водиться. Зі зубної пасти фтор потрапляє в слину, зі слини - до зубів. Зуби постійно мають бути вологі від слини - суха зубна емаль демінералізується на раз два. Бачили білі цятки на зубах після того, як довго реготали чи дихали ротом? Оце воно.
Демінерлізація зубів це розпад складової емалі - гідроксиапатиту - на іони кальцію, фосфату і гідкрокси-іон. Цьому процесу сприяє кисле середовище - кисле їли, пили, чи кислоту зробили із рештків їжі бактерії в роті.
Ремінералізація - це повернення в емаль кальцію і фосфору в складі флуороапатиту (те саме, тільки зі фтором).

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

07 Mar, 08:14


ЧИ ВЕСЬ КРОХМАЛЬ СТВОРЕНИЙ РІВНИМ?
(стисла відповідь - ні)

Крохмаль це запасний вуглевод рослин. Це такий галузистий заплутаний ланцюг з молекул глюкози - саме тому він добре вбирає воду, але ніколи не може розчинитися. Зварений кисіль це гель. Просто крохмаль у воді це емульсія (молекули плавають в рідині і сідають на дно) Просто так кажу.

Коли крохмаль нагрівається, він стає більше гелем. Тому сінабони треба гріти в мікрохвилівці, перш ніж вгатити цю sugarbomb
Якщо крохмаль сильно прогріти - спекти піриг, попрасувати накрохмалену сорочку (боронь Боже, звісно) - він поламається на менші молекули, і потім знову кристалізується. Попрасована сорочка м'яка, охолола - знову тверда. Але не така тверда, як після крохмалю.

Що менші молекули крохмалю і чим він ближчий до гелю, то легше нам його перетравлювати і робити глюкозою.
Що менше поруч із тим крохмалем клітковини, то швидше та глюкоза потрапляє в кров.
Тому після сінабону добре і ситно одразу, а після пшеничної каші із салатом - ні.

Зате після сінабону в один момент знову хочеться їсти - це інсулін прибрав усю зайву глюкозу геть із крові.

Коли крохмаль охолоджується - вчорашнє пюре, засохлий пиріжок - він кристалізується. При чому таким робом, що наші травні ферменти його більше не беруть. Так його і називають - стійкий, чи резистентний, крохмаль. Він цілий-цілісінький доходить до товстого кишківника, де його їдять тамтешні бактерії, і роблять з нього їжу для клітин кишківника та інші пундики нам на добре здоровля. Нема цієї їжі - починаються проблеми, які можуть стати раком кишківника.

До чого це все?
Крохмаль - не зло. Це цінна хороша молекула, "повільний вуглевод". Та залежно від його стану і компанії крохмаль може або швидше підвищувати рівень глюкози в крові, або годувати кишкових бактерій.

Крохмалю в компанії клітковини і холодного крохмалю (сухарі, салат, в яких додали варену пшеницю, картоплю чи квасолю) має бути значно більше, ніж крохмалю в компанії цукру, гарячого і приємного.
Журба, звісно, але таке життя.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

05 Mar, 08:37


МІСЯЦЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ

Туберкульоз виявити складно — хвороба може зачіпати не лише легені, а й інші органи, інфекція подекуди протікає латентно, а старим методам діагностики бракує точності. Нові методі деякі лікарі можуть не хотіти чи не мати змогу застосувувати.

Діагностика туберкульозу - це не лише флюорографія, посів мокротиння чи проба Манту. Нині є точніші і швидші методи діагностики, і їх можуть поєднувати. Результатом є встановлення точного, специфічного діагнозу та визначення чутливості до антибіотиків збудника кожного конкретного випадку.

Флюорографія - це лише скринінг легеневої форми туберкульозу, і її можуть призначити, якщо людина довго кашляє (хоча після бронхіту залишковий кашель триває довго і нічого не вдіяти - але вас можуть запідозрити в туберкульозі і відправити робити рентген).

Якщо в людини підозрюють туберкульоз: легеневий чи інші форм - то ВООЗ радить робити передусім молекулярно-генетичні аналізи, що виявляють збудника. Для цього беруть мокротиння чи навіть кал. Так, такі аналізи роблять в Україні теж, і мають робити безоплатно в лікарнях, що мають договір з НСЗУ. Важливо знати про це ще до того, як згодиться (краще, щоб не згодилося, але буває різне).

Довгий час "золотим стандартом" діагностики туберкульозу був бактеріальний посів. Посів означає, що біологічний зразок пацієнта чи пацієнтки наносять на поживне середовище, і бактерії, що в ньому є, там розмножуються (культивуються). Це триває тижнями, і методом швидкої діагностики назвати ніяк не випадає.

От саме завдяки молекулярно-генетичним методам можна виявити позалегеневі і латентні форми туберкульозу в дорослих і дітей, визначити чутливість бактерій до антиботиків, а також підтвердити чи відхилити ймовірний туберкульоз в людини, в якої рентгенографія грудної клітки дала позитивний результат. Лабораторну діагностику використовують і для відстеження успішності лікування туберкульозу.

Є також триваліші методи: культивація бактерій із біологічного зразка та її подальше імунохімічне виявлення (той самий принцип, що в експрес-тестах на вагітність чи грип), визначення чутливості до антибіотиків безпосередньо в бактерійній культурі, дослідження за лабораторних умов імунної реакції на збудник туберкульозу тощо. В кожному разі лікар/лікарка чи ціла команда лікарів визначають потрібний шлях діагностики. І лише після остаточної постановки діагнозу і визначення чутливості збудника до антибіотика починається лікування.

Звична нам флюорографія (рентгенографія грудної клітини) – один з етапів на шляху діагностики туберкульозу. Таким чином виявляють лише відкриті (легеневі) випадки туберкульозу в дорослих. Рентгенографію органів грудної клітки може доповнювати чи заміняти комп’ютерна томографія. А позалегеневі форми туберкульозу можна виявляти завдяки ультразвуковим дослідженням та магнітно-резонансній томографії.

Наразі госпіталізація людей з туберкульозом не потрібна – лікування відбувається за домашніх умов. Людина, яка розпочала лікування і тримає постійний контакт зі своїм лікарем, проходить регулярні обстеження, не становить загрози для навколишніх. Оплачує лікування туберкульозу Національна служба охорони здоров’я України (НСЗУ) з коштів платників податків.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

02 Jan, 09:36


МОЗОК І СВЯТА
так, це ще один текст, який замовники/погоджувачі проігнорили і він втратив актуальність.
засмучена, але не здивована. публікую тут
з певними вольнощами

Як прожити свята “без стресу”?
Ніяк.


Чи є у вас святковий настрій і передчуття дива? Добре, якщо так. Не дивно, якщо ні. Передріздвяний період навіть в мирних безпечних країнах часто буває не казковим, а нервовим, метушливим і виснажливим – а в нас триває війна. Тож поговорімо про передсвятковий період і психологічний стан у ньому. В цьому матеріалі йтиметься про свята не в релігійному, комерційному чи культурологічному розумінні, а з перспективи людського мозку.

Навіщо нам свята?
За своєю сутністю святкування є ресурсною діяльністю наших пращурів – тільки тоді не було таких понять.

Різдвяні та дохристиянські традиції, що лежать під ними, і так звані “зимові свята” в сучасному світі ростуть з ідей дому, родини, предків, врожаю та їжі. Початково “зимові свята” в наших широтах робили заради зменшення власної тривожності за майбутнє. Мовляв, ми проведемо низку ритуалів і цим самим домовимося зі світом про більш-менш непоганий рік. Нині ми знаємо, що перемовини ритуалами не працюють. Але наша тривога за майбутнє і сум за померлими все одно з нами. Що робити?

Щорічні святкування допомагають усвідомлювати плин і певну циклічність часу. Час не циклічний (згадуємо Dr Who), та рух планет навколо Сонця – так. Ми пережили найкоротші дні й найтемніші ночі, і тепер прагнемо весни, світла і відродження. І у 21 столітті, і під час війни ми можемо святкувати для самих себе і свого психічного стану, бо йдеться про право на радість і відхід від буденності.

Яке має бути сучасне святкування під час війни?
Хз. Таке, яке ви можете влаштувати і яке принесе вам радість.

Якщо планування та підготовка до Різдва й Нового року вас тішать, то, звісно, не варто собі їх забороняти. Вивчити з дітьми колядки, спекти імбирне печиво, віднести батькам кутю, подивитися кіно, чи просто вмоститися з котом, книжкою і кавою на дивані – аби тільки це вас наповнювало, а не виснажувало. Мозкові потрібні задоволення від очікування запланованого та втілені задуми, хай і маленькі. Головне – щоб цінні саме для вас.

Марудна робота руками: шаткування, крутіння голубців, миття посуду – для когось можуть бути рятівними діями, що тримають в теперішньому моменті, й не дають поринати в минуле чи перейматися через майбутнє. Рукоділля і співи також можна вважати практиками mindfulness та зменшення тривожності. Куховаріння та особливо випікання для себе та для пригощання покращують психічний стан і самооцінку людей.

Якщо ж святкування для вас – це обтяжливе приготування розмаїття їжі, марні витрати на подарунки та прибирання оселі з останніх сил, і цінності для вас у цьому немає жодної, то звісно дозвольте собі не святкувати в традиційному розумінні. Відпочиньте, якщо є така змога.

Будь-який відхід від буденності, що приносить цікавість і радість, і є святом з точки зору нейробіології. Як одноманітна рутина без надії на зміни, так і суцільні розваги доведуть наш мозок до розпачу. А він нам потрібен у робочому ресурсному стані.

Сум за рідними і домом

Коли чуємо “Різдво”, то часто уявляємо затишок і родину. Це відголосок різдвяної поп-культури та вірувань пращурів про зв'язок з померлими.

Та в Україні чийсь дім зруйнувала росія, хтось мусив тікати, одні воюють, а їхні рідні на них чекають. Люди втратили близьких. Тому ці розмови про родину за столом їх можуть ранити і лише забрати ресурси.

Чи це означає, що треба “скасувати Різдво” через наші втрати? Повне усунення тригерів навряд чи можливе взагалі. Та якби можливо було заборонити будь-які натяки на свято, навряд чи б це допомогло в разі втрати.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

02 Jan, 09:36


ПРОДОВЖЕННЯ

Кажуть, втрату можливо тільки пережити, відгорювати. Потім горе і сум залишаться назавжди, та з ними людина навчиться жити і відчувати радість, зокрема. Справді, убрані гірляндами вітрини і щасливі родини в рекламі чи навіть в житті можуть гнівити, засмучувати і загострювати переживання втрати. Не можна змусити себе відчувати інакше, ніж воно виходить. Хіба можна проговорювати подумки чи в голос свої емоції і співчутливо нагадувати собі, що це і є переживання втрати. Ті, хто ставив колядки в магазині, не мали на меті вас образити.

Процитуємо психологиню Національної гарячої лінії для дітей та молоді Ольгу Зінченко в ефірі “Громадського радіо”:
«Для того, щоб пережити втрати, треба відгорювати. Для цього є різні механізми, потрібно пройти заперечення, злість, торг, депресію. Після проходження цих кроків наступає прийняття. Не можна пропустити жоден із них. Ми можемо кілька разів проживати якийсь із них, але важливо пережити усі ці етапи, щоб прийти до прийняття. Коли ми говоримо про втрату будинку, втрату відчуття безпеки, складно говорити про прийняття. Воно прийде рано чи пізно. Однак, на прийняття втрати потрібно багато часу і внутрішньої роботи».

Є сумніви щодо існування універсальних дієвих порад проживання передсвяткового часу “без стресу”.

Свято – це щось небуденне, а все небуденне є певним стресором. Та наша реакція на дію стресорів — це не конче щось погане – існує так званий корисний стрес (еустрес), який нас бадьорить і потім залишає приємну втому. Тож кожен і кожна для себе мають за можливості дібрати той варіант підготовки і проведення святкувань, який принесе задоволення і саме корисний стрес. Передусім дійте відповідно до своїх цінностей та спирайтеся на відчуття вдячності і причетності.

Як на свята, так і в будні.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

17 Nov, 13:51


Коли потрібні антибіотики? При отитах, синуситах, запаленні легенів, туберкульозі, дифтерії, кашлюку, правцю, менінгіті, сальмонельозі, сифілісі, гонореї та інших статевих інфекціях. А також коли є відкрита рана. Ранам важко запобігти, це інша тема. А інфекціям з переліку можна запобігти щепленнями.

Дифтерія, кашлюк, туберкульоз - є безоплатна вакцина. Щепіть дітей, вакцинуйтеся самі. Від дифтерії, правця і кашлюка треба робити і дітям, і дорослим щодесять років.
Якщо вагітні чи у вас вдома скоро народиться дитина, зробіть щеплення від кашлюка. Немовлята кашлюк переносять важко, і справа навіть не в доборі антибіотиків.
Вакцина БЦЖ від туберкульозу не ідеальна, та дітей добре захищає.

Отити, синусити, пневмонії викликають стрептококи. Вони зараз уже дуже стійкі до антибіотиків, бо саме щодо них іх найчастіше і застосовують. Та проти них вакцина - ви її можете своїм коштом зробити. Вона дорога, але того варта, бо на одне лікування отиту в дитини витратите більше, а дитину шкода, правда ж? Для дітей від року до 5 є Синфлорикс. Він захишає від 10 штамів цих бактерій. Для дітей і дорослих є ще Превенар 13. Він захищає уже від 13 штамів. Нині його немає, але має бути. Потрібна тільки одна доза, і захист на все життя.

Діток дуже шкода лікувати антибіотиками, бо так вони на все життя здобувають стійких бактерій, і їхні хороші бактерії в кишківнику та на шкірі зазнають удару. І так просто пробіотиками назад це не повернути - тих бактерій дуже багато, аби охопити все різноманіття в пігулці.

Пневмонія є ускладненням вірусних інфекцій. Ніж призначати про всяк випадок завчасно антибіотик при грипі, краще тому грипові запобігти вакцинацією.
Миття рук з милом і провітрювання кімнати взимку теж помічні. Але щеплення від грипу не замінять.

Ця вакцина щороку різна, і її своїм коштом треба робити. Але вона дешевша за пачку ліків від грипу. І це точно простіше, ніж боятися пневмонії і її лікувати.

Статевим інфекціям запобігайте презервативом. Нині гонорея чи сифіліс то не хвороби якихось маргіналів. Цілком добропорядні люди можуть їх мати. Британці їздять на Ібіцу і привозять звідти стійку до багатьох антибіотиків гонорею, яку уже нічим лікувати.

Навіть просто чужі бактерії у вашій вагіні чи на вашому пенісі це може бути привід для невеличного запалення. Щось там в спідньому свербить. Вам того не треба. Презерватив від початку до кінця, без нього жодного контакту геніталій.

Гігієна також досі дієва. Мийте руки з милом, як в перші місяці ковіду. Для м’яса майте окрему дошку і ретельно її мийте - на м’ясі повно стійких до антибіотиків бактерій, які не проти оселитися у вас на кухні чи в животі.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

17 Nov, 13:51


ПРО СТІЙКІСТЬ БАКТЕРІЙ ДО АНТИБІОТИКІВ
(знову робочий текст відредагували до непізнаваності, тож оригінал можу постити ггг)


Антибіотики - це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок, чи навіть часто їх потребувати, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкість до антибіотиків. Їхня стійкість це наша вразливість.

Антибіотики це речовини, які вбивають бактерій. Різні бактерії - різні потрібні антибіотики. Такого, що одним антибіотиком все полікувати, не було ніколи. Віруси антибіотики жодним чином не вражають, тому при застуді, грипі, ковіді ми вам не призначаємо антибіотик. Адже ці захворювання викликають віруси. Буде потім потрібно долучити ще антибіотик, бо пішла й бактерійна інфекція - тоді призначимо.

Колись антиботики були проривом в порятунку життів. Зараз вони втрачають силу, і одного дня не буде чим нікого лікувати, бо бактерій стають дедалі стійкішими до антибіотиків. Смерть від пневмонії і гангрени чи невиліковна гонорея знову актуальні після 70 років наче перемоги над бактеріями завдяки антибіотикам.

Бактерії і гриби в природі борються один з одним, і антибіотики це зброя на тій війні. Як на всякій боротьбі озброєнь, щоразу слід вигадувати щось нове, бо на старе знайшлася протидія. Тож упродовж еволюції бактерії навчилися пристосовуватися до антибіотиків, і що їх не вбиває, робить їх сильнішими.

На додачу, бактерії вони набули здатність знешкоджувати якусь сполуку, вони зливають цю інформацію іншим бактеріям. Навіть інших видів. Особливо добре їм це вдається за лікарняних умов, коли роками там добиралися бактерії, ладні витримати різноманітні антибіотики.

Ми позичили в грибів антибіотики, і вдосконалюємо. Але поки що бактерії стають стійкішими до нових антибіотиків швидше, ніж люди розробляють, реєструють і вироблять їм заміну.

Лікувати антибіотиками ГРВІ це все одно, що зливати позиції нашої ППО.

Призначати антибіотики варто тільки тоді, коли є бактерійна інфекція УЖЕ: отит, пневмонія, сальмонельоз тощо - або в разі операційних втручань. Бо точно відомо, що рану займуть погані бактерії, якщо вчасно не заблокувати їх антибіотиком. І ми знаємо, що то за бактерії будуть.

Просто так, про всяк випадок, щоб кашель не спустився і не став пневмонією антибіотики пити не можна. Бо це не допоможе видужати, нашкодить вам, бо вб’є просто так хороших бактерій, які з нами живуть, забере гроші, а по собі залишить бактерій, що змогли з тим антибіотиком впоратися і тепер готові навчити й інших.

Ані фармацевти, ані друзі-родичі-знайомі, які кажуть, що їм допомогло, не можуть вам радити антибіотик. Його вам можу призначити я, а ще стоматолог, інший лікар, який вас оглянув, розпитав про попередні призначення антибіотиками.

- Якщо вам призначили антибіотик, мусите його того дня купити, погасити рецепт, і пропити весь курс, як написано в призначенні. Ця схема лікування не випадкова - саме така доза, з такими інтервалами, саме стійльки днів гарантує, що збудників хвороби вб’є, і нікого не залишиться.

- Якщо уже наче стало легше, не припиняйте пити все одно. Бо потім як погіршає, що ми нічого не зможемо вдіяти.

- Пийте антибіотики тільки ті, що призначила чи призначив вам я чи інший лікар, і тільки за розписаною схемою.

- Призначають зазвичай щонайстаріший, щонайпростіший антибіотик в сподіванні, що він подіє. Не можна починати лікування з антибіотика останнього покоління, який наче має полікувати за один день. Кожне таке лікування - це навчання бактерій бути до нього стійкими. Передусім вас потім важко буде лікувати.

- Не призначають антибіотик, коли в людини чомусь температура 37 і запалення нирок без інфекції. Може бути запалення, викликане не бактеріями. На додачу, часто саме антибіотики стають причиною запалення нирок (гострий інтерстіціальний нефрит). Ви ж собі таке не хочете?

Насправді, зі стійкістю бактерій до антибіотиків все дуже сумно. Скоро не буде чим лікуватися. Тому краще уникати ситуацій, коли потрібен антибіотик, ніж його добирати і використовувати. Як уникнути? Вакцинуватися від інфекцій, яким так можна запобігти. Дотримуватися правил гігієни.

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

29 Oct, 19:54


СПАЛАХ ГЕПАТИТУ А

Поки ми нічого не знаємо про нульового пацієнта, структуру кластера спалаху і джерело інфекції - і можливо не дізнаємося.

Теоретично, причиною спалаху могла бути

контамінована питна вода,
городина чи садовина, яку підживлювали інфікованим тим, що мало би піти в каналізацію чи на біогаз,
заражена людина, яка працює в сфері харчування, і її брудні руки при поводженні з харчами
контамінована партія харчового льоду (коктейлі!)
чи партія заморожених ягід, креветок чи мідій (ніколи не їжте це просто розмороженим! термічна обробка),
перебування в одному інфекційному відділенні (класика жанру)
тощо.

Якщо людина теоретично щойно могла заразитися, її в ідеалі слід asap вакцинувати - набутий імунітет може обігнати вірус, поки той буде проходити інкубацію (а це до двох місяців)

Вакцина від гепатиту А в нас давно є, але її робили дотепер переважно vaccine enthusiasts like me. Є Хаврикс (доросла і дитяча дози) і Твінрикс (геп А та В). Нині пошук через tabletki.ua та сайти приватних клінік не дуже обнадіює - вакцини досить мало.

Я вакцинувалася від гепатиту А до ковіду - тоді ще друзі дивувалися, нахіба то я роблю - перейматися за гепатит А в замороженій вишні то якась параноя, нє?.. Вакцинуйтеся при нагоді від гепатитів А та В, якщо ще ні. Це відносно малі витрати порівняно потенційними ризиками.

Ну і так - кип'ятіть лід (іронічна порада в стилі держустанов, які прагнуть перебдіти)

МОЗ попереджає, Озерна запобігає

05 Oct, 19:18


Хто вже вакцинувався від грипу?
https://www.tiktok.com/@uahealth/video/7286373174319664389