Бережи себе ❤️ @berezhy_sebe Channel on Telegram

Бережи себе ❤️

@berezhy_sebe


Платформа доказової інформації про здоров'я від INSCIENCE.

Сайт: https://berezhy-sebe.com

Інстаграм: https://instagram.com/berezhy_sebe

Бережи себе ❤️ (Ukrainian)

Бережи себе ❤️ є платформою, яка надає доказову інформацію про здоров'я від INSCIENCE. Цей канал створений для того, щоб допомогти людям зробити більш обізнані рішення щодо свого здоров'я. Тут ви знайдете корисні поради, наукові статті, інструкції та багато іншого, що допоможе вам підтримати своє здоров'я на високому рівні. Слідкуйте за нашим сайтом https://berezhy-sebe.com та Instagram-сторінкою https://instagram.com/berezhy_sebe, щоб бути в курсі останніх новин і отримувати корисну інформацію про здоров'я. Приєднуйтесь до нашого каналу, щоб дізнатися більше про те, як дбати про своє здоров'я та бути в кращій формі.

Бережи себе ❤️

31 Jan, 08:43


Анонсуємо новий подкаст 💜

Кожен досвід залишає слід — ми починаємо по-іншому дивитися на людей, на себе, на час. Після втрати ніщо не може бути таким, як раніше, бо сама реальність проходить крізь призму нового досвіду і відчуттів.

«З тобою» — це подкаст про межовий досвід: переживання, що ставлять людину на межу її звичного існування, змушуючи стикатися з екзистенційними питаннями життя, смерті, втрати та ідентичності, і водночас відкриваючи можливість для переосмислення себе та світу.

Ми створюємо цей простір, аби ділитися досвідом, краще розуміти одне одного та ставати ближчими.

📌 Перший епізод, історію Тані Касьян, чекайте вже 11 лютого. Дивіться на YouTube-каналі INSCIENCE та слухайте на платформах Spotify та Apple Podcasts.

Подкаст є ініціативою проєкту «Бережи себе» від INSCIENCE за підтримки Aide et Support.

Бережи себе ❤️

30 Jan, 10:17


💊 Мелатонін для кращого сну: наскільки це виправдано?

Приймаєш пігулку — і зі сном проблем немає! 😏 Про мелатонін як чарівний засіб для поліпшення сну відомо давно. І дійсно, за певних умов це може бути помічним, як-от при розладах сну у дітей, при зміні часових поясів, для зменшення тривоги до й після операції тощо. Проте є деякі застереження, які варто мати на увазі.

Ділимось, кому не слід приймати мелатонін 👆

У короткостроковій перспективі добавки мелатоніну — це дієвий і простий спосіб допомогти собі краще спати й почуватись. Проте коли йдеться про хронічне безсоння або інші серйозні розлади сну, наразі немає переконливих доказів ефективності та, головне, безпечності таких препаратів. Передусім розглянь зміну твоїх звичок та гігієни сну, а також завжди безпрограшною ідеєю буде звернутись до лікаря/ки.

📌 Залишаємо текст від ендокринологині Діни Крилової, де можна дізнатись більше про «гормон сну» та його вплив на нас.

Бережи себе ❤️
Підпишись у WhatsApp

Бережи себе ❤️

22 Jan, 11:35


💙💛 22 січня — День Соборності України

Соборність — це про можливість і завзятість творити державу разом. Понад 100 років минуло з дня проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР. Проте сьогодні як ніколи ми відчуваємо важливість і глибину подій, що стали фундаментом для формування нашої країни. Сьогодні як ніколи ми відчуваємо потребу діяти пліч-о-пліч і цілеспрямовано, аби вистояти проти ворога й стати сильнішими.

А що для тебе означає соборність?

Бережи себе ❤️

15 Jan, 07:28


😴 Якісний сон під час війни — це можливо?

Американська академія медицини сну зазначає, що недостатній сон на регулярній основі є суттєвим фактором ризику для таких станів, як діабет, ожиріння, підвищення тиску, депресія, хвороби серця та судин.

У загальному визначенні оптимальна тривалість сну складає орієнтовно 7–9 годин. Проте для різних людей кількість буде різною, що залежить як від індивідуальних особливостей, так і від зовнішніх факторів, як-от зміни сезонів. Повітряні тривоги, які часто застають нас уночі, — неабияке випробування не тільки для нашого психічного здоров’я, але й для низки біологічних процесів, які напряму пов’язані зі світлом.

На картинці ділимося порадами, які стануть орієнтирами на шляху до того, щоб зробити твій сон здоровішим. Зберігай собі та надішли подрузі або другу 👆

🌙 За посиланням залишаємо текст, де біологиня Ольга Маслова розповідає про роль сну для здоров’я та як можна його покращити, зокрема за реалій війни.

Бережи себе ❤️
та читай нас у WhatsApp

Бережи себе ❤️

13 Jan, 07:28


🍊 Що додати в тарілку в зимовий сезон?

Взимку наш ритм життя і харчові звички мають тенденцію дещо змінюватися: ми переважно менше рухаємося, прогулянки надворі стають коротшими, як і час, коли ми бачимо сонце. Кількість свіжих овочів та фруктів у раціоні очікувано зменшується, натомість — нас більше «тягне» до солодощів.

Ділись у коментарях, яким продуктам ти надаєш перевагу в холодний сезон 👇

А ми поки нагадаємо тобі матеріал від біологині Олени Лівінської з порадами, чим варто збагатити свій раціон взимку, щоб почуватись краще та підтримувати організм «у тонусі». Читай тут.

Бережи себе ❤️
Підписуйся та поширюй корисне про здоров’я у WhatsApp

Бережи себе ❤️

08 Jan, 07:28


🏂 Як підтримувати фізичну активність взимку?

Будьмо чесними, коли за вікном сніжить (швидше б уже!), сірість огортає ранки, а теплий коцик гріє вечорами, то наша фізична активність часом обмежується тим, щоб виповзти з-під ковдри й поставити чайник на новий раунд чаювання. Впізнаєш себе?)

Насправді зимова активність може бути захопливою та комфортною, якщо дотримуватися певних застережень. А ще — увімкнути фантазію та розвідати, де у твоєму місті або районі є найкращі місця для зимових прогулянок та активностей.

На картинках вище ділимося варіантами, як можна активно проводити час взимку. Адже рух потрібен нам завжди для належного функціонування всіх систем організму. А за посиланням 👈 нагадуємо минулорічний матеріал, який ми готували спільно з Алісою Пивоварчик. Там знайдеш цікавості про вплив низьких температур на організм та поради, як захиститись від надмірного переохолодження.

Читай, зберігай і роби свої зимові будні активнішими!

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

07 Jan, 07:28


👀 Ячмінь: прості поради, як допомогти собі

Суха шкіра, діабет, гормональні зміни в організмі — факторів, які можуть сприяти появі ячменя, безліч. То що з цим робити?

На картинці дивись поради, як давати цьому раду. І постався до цієї хвороби з увагою. При деяких проявах варто обов’язково відвідати фахівця. Оскільки ячмінь має бактеріальну природу, тобі можуть призначити мазь з антибіотиком. Також лікар/ка може зробити невеликий надріз, щоб «випустити» гній (це робиться під загальною анестезією).

А найліпшою профілактикою ячменя є належна гігієна очей. Зокрема йдеться про те, щоб не чіпати очі брудними руками, вчасно змивати макіяж, мити руки перед використанням контактних лінз тощо.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

06 Jan, 10:48


Емоційна відстороненість: як дати цьому раду?

Психіка людини — складний механізм, здатний адаптуватись до найрізноманітніших обертів реальності. Щоправда, деякі інструменти, які в короткостроковій перспективі можуть нам допомогти, в ширшому контексті набувають здатності нашкодити нашому сприйняттю та взаємодії з іншими.

Наприклад, емоційна відстороненість, яка для когось може бути стратегією подолання наслідків стресу, а для інших — реакцією на травму чи неопрацьовані емоції. Це може сильно заважати, зокрема впливати на соціальні, емоційні та навіть робочі сфери. Людині може бути важко створити або зберегти особисті стосунки, або їй може бути складно поділитися своїми почуттями.

Залишаємо для тебе кілька порад від експертів Центру когнітивно-поведінкової терапії щодо способів допомогти собі, коли будується стіна між собою, своїм сприйняттям та зовнішнім світом. Зберігай та ділися з близькими

А тут 👉 нагадаємо матеріал, де можна прочитати більше про природу цього стану.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

31 Dec, 07:28


Зимові свята — це час тепла й світла посеред найдовших ночей року.

У ці дні бажаємо берегти тепло всередині та щедро ділитися ним з іншими.

Віддай шану нашим захисникам і захисницям, завдяки яким ми маємо можливість відзначати свята, та підтримай їх донатом. Запроси до святкування тих, кому самотньо. Зроби подарунок тим, хто цього зараз потребує. Дізнайся більше про українські традиції та спробуй втілити одну з них (або ж і кілька!) у колі близьких.

Ділись теплом — адже саме так і народжуються дива ❤️

Бережи себе ❤️

30 Dec, 20:03


Вітаємо

Коли як не наприкінці року підводити підсумки й аналізувати, які є перешкоди у досягненні цілей та як можна поліпшити здатність давати їм раду 🤗

Запрошуємо тебе долучитись до анонімного опитування від наших друзів — ГО «Агенти крові», мета якого — зрозуміти, наскільки ми обізнані про наше здоров’я, які практики маємо, щоб його підтримувати та які існують ризики/перешкоди, що можуть впливати на наше бажання здавати кров 👇

https://survey.zohopublic.eu/zs/PLBPzj

Опитування допоможе у майбутньому створювати більш ефективні ініціативи та інформаційні кампанії на тему донорства крові, щоб цей процес ставав ще доступнішим і зрозумілішим для кожного й кожної.

Хто може взяти участь? — Абсолютно всі! Навіть якщо ти ніколи не здавав/ла кров, долучайся до опитування — кожен голос і думка цінні.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

24 Dec, 09:11


Це нормально не мати святкового настрою

Свята — це завжди про радість, чистоту та тепло. У непрості часи святкування набувають глибшого значення: плекання пам’яті тих, кого вже немає поруч, тих, хто перебуває у постійній небезпеці, думки про майбутнє, рефлексії щодо попереднього року та його викликів тощо. А ще новорічні свята — це про планування наступного року, а тому нам може бути важко їх прийняти в часи невизначеності.

Якщо ти не маєш ресурсу на святкування, подарунки, приготування, святковий настрій — це абсолютно нормально. Уважність до себе — найкращий подарунок собі. Проте є моменти, через які ми пропонуємо тобі дати шанс святам цього року.

Читай інфографіку й ділись із тими, кому це може бути помічним 👆

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

23 Dec, 07:30


Як захистити шкіру взимку?

Шкіра — найбільший орган людини. Так, важко це усвідомити, еге ж? Через шкіру відбувається наш контакт із навколишнім середовищем, зокрема адаптація до нових умов та захист від інфекційних збудників, наприклад. Тож важливість підтримувати її здоровою годі переоцінити.

Холодні дні — час, коли наша шкіра є неабияк вразливою та потребує уваги й підтримки. Ідеться про доволі прості кроки, які кожен і кожна з нас можуть додати в свою буденну рутину. Зберігай рекомендації від Центру громадського здоров’я, і твоя шкіра тобі подякує.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

19 Dec, 07:36


Як підтримувати судини здоровими?

Судини відіграють дуже важливу роль в організмі людини. Це система трубочок/каналів, які разом із серцем забезпечують циркуляцію крові по всьому тілу. Це служба доставки та клінінгу водночас: судини приносять кисень та корисні речовини до органів і тканин, а продукти життєдіяльності, зокрема вуглекислий газ, забирають.

Серцево-судинні хвороби вже багато років головують у переліку найбільш поширених і небезпечних хвороб. Ділимось простими, на перший погляд, порадами, як підтримувати свої судини 👆водночас не секрет, що не так і легко дотримуватись усіх цих рекомендацій на постійній основі. Проте впевнені — крок за кроком тобі вдасться це зробити 🤝

За посиланням — матеріал від кардіологині Марії Павленко, де знайдеш багато цікавого про серцево-судинну систему та способи її підтримати в будь-якому віці. Читай і ділись із близькими.

Бережи себе ❤️
Слідкуй за нами у WhatsApp.

Бережи себе ❤️

17 Dec, 07:26


«Я не почуваю себе щасливим/ою»: як давати цьому раду

У розуміння слова «щастя» або нашого суб’єктивного добробуту ми можемо вкладати різні значення: від швидкоплинного відчуття задоволеності й до осмисленого життя, насиченого важливими для нас діями. Пам’ятай, це ок іноді не відчувати себе щасливим/ою, навіть коли в житті все відносно нормально.

Контекст, в якому ми вимушені жити й розвиватись, диктує свої правила: переживання за своє життя та добробут близьких, думки про майбутнє, пережиті втрати можуть витісняти навіть базові чуття та уважність до себе. Дивись інфографіки 👆та зберігай собі на подумати, що з переліченого можна додати або більше розвинути в твоєму житті. Це допоможе тобі дбати про своє психічне здоров’я та повернути стрілку внутрішнього компасу до себе.

Тут нагадуємо текст про «синдром вічного суму» та як можна на це повпливати.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

13 Dec, 11:47


Уже сьогодні — зустріч для військових, ветеранів/ок та їхніх близьких в Івано-Франківську

Обговоримо, чому фізична активність допомагає покращити самопочуття, з чого почати та як обрати заняття, яке відповідає фізичному стану.

Серед учасників обговорення — Павло Козак, майстер спорту міжнародного класу (жим штанги лежачи), співзасновник та віцепрезидент спортивного клубу «Титани-Львів», соціальний працівник і ментор 1ТМО та національного центру «Незламні». Степан Савчук — ветеран-психолог, військовий волонтер, громадський активіст.

Модеруватиме розмову Наталка Найда, керівниця проєкту «ветераницивільні Петрос» — реміснича реабілітація та адаптивний спорт.

📌 13 грудня (сьогодні), 17:30
Івано-Франківськ, простір «ветераницивільні ПЕТРОС», інноваційний центр «Промприлад», вулиця Української перемоги, 23д

👉 Реєстрація — за посиланням: https://tally.so/r/mZPJ8z

Будь ласка, пошир цю інформацію серед знайомих в Івано-Франківську, кому це може відгукнутись. Чекаємо кожного й кожну.

Подію реалізуємо спільно зі ЗМІН та «Теплим містом».

Бережи себе ❤️

13 Dec, 08:17


🔎 Вибір психотерапевта/ки: на що звернути увагу?

Відчуваєш, що потребуєш допомоги, але не знаєш, з чого почати? Знайти «свою» людину дійсно непросто, а надто — коли це стосується психічного добробуту. Проте є ключові моменти, які допоможуть у пошуках. Зберігай інфографіку з порадами 👆

На що ще важливо звертати увагу?

📌 Перша розмова.
Головне — відчуття комфорту від взаємодії з психотерапевтом/кою. Спеціаліст/ка може відповідати всім описаним вище критеріям, проте якщо вам разом некомфортно — це все не має значення.

📌 Цілі та реалістичні очікування від терапії потрібно чітко обговорити вже на перших сесіях. Терапія не змусить твого партнера/ку бути уважнішим/ою та чуйнішим/ою (хіба що це буде парна терапія). Проте може навчити тебе чітко доносити власні потреби та відстоювати кордони. Або допоможе зрозуміти, які ти маєш цінності та потреби у стосунках взагалі.

Тут нагадуємо матеріал від психологині Богдани Валігури, де можна почитати детальніше.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

12 Dec, 11:17


☀️ Дієтичні добавки чи сонячні ванни? Головне про вітамін D

Вітамін D (також відомий як кальциферол) — це жиророзчинний вітамін, що синтезується в організмі людини під дією ультрафіолетових променів (УФ) сонячного світла, через що його часто називають «вітаміном сонця». Крім того, він присутній у деяких харчових продуктах та доступний як дієтична добавка.

Восени та взимку сонячних днів стає менше, і вироблення вітаміну D в організмі, відповідно, значно знижується. Спільно з ендокринологинею Діною Криловою та медичною лабораторією ДІЛА підготували матеріал 👇

📌 6 фактів про вітамін D, які ви могли не знати. Запрошуємо до читання!

Один із поширених міфів — влітку можна «запастися» вітаміном на весь рік. Чому така стратегія не діє?

Річ у тім, що синтез вітаміну D та біохімічні процеси, у які він залучений, — безперервний. Тож як би нам не хотілось, організм не може накопичити вітамін D «про запас». Якщо з певних причин підтримувати належний рівень вітаміну неможливо, варто розглянути його додаткове приймання у формі дієтичних добавок. Проте спершу варто перевірити його рівень в організмі й узгодити подальші дії зі своїм лікарем/кою.

Зберігай пам’ятку з симптомами потенційного дефіциту 👆перевірена інформація під рукою заощадить твій час і допоможе своєчасно розпізнати нестачу вітаміну D.

Бережи себе ❤️
Слідкуй за нами у WhatsApp.

Бережи себе ❤️

06 Dec, 13:49


Сьогодні, як і щодня дякуємо кожному та кожній, хто стоїть на захисті нашої свободи. Привітай знайомих захисників і захисниць, підтримай кілька зборів, згадай тих, хто віддав своє життя у боротьбі за Україну. Цей день — нагадування, що в підтримці та пам’яті — найбільша сила.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

05 Dec, 09:58


Втома, яка не минає після відпочинку: як розпізнати емоційне вигорання та допомогти собі й близьким?

«Я нічого не відчуваю»: що таке емоційна відстороненість та як повернути собі здатність відчувати?

Як волонтерам реагувати на емоції постраждалих?

Як встояти супроти урагану: про психологічну стійкість та кроки до її розвитку

Як підтримати людей, які залишили свій дім через війну?

Поділись цими текстами з друзями. Подякуй тим, хто підтримує. Залучись до волонтерства або підтримай волонтерський проєкт — у спільності та емпатії наша сила.

Бережи себе ❤️
Ми є у WhatsApp

Бережи себе ❤️

05 Dec, 09:57


Міжнародний день волонтера/ки 💜

Волонтерська спільнота в Україні — це унікальний випадок, коли чи не кожен і кожна так чи інакше долучаються до спільної мети. Хтось збирає аптечки військовим, хтось плете маскувальні сітки, популяризує донацію крові, підтримує притулки для тварин, організовує збори для війська, евакуює людей із прифронтових територій, допомагає тим, хто вирішив залишитись удома, попри небезпеку. Цей список може бути дуже довгим.

Ми вдячні кожній і кожному, хто обирає допомагати іншим. Коли понаднормова робота та емоційна включеність в непрості історії навколо стають буденністю, важливо бути уважними до власного самопочуття. Ділимося добіркою матеріалів, які стануть у пригоді всім нам, зокрема й тим, для кого волонтерство стало частиною життя 👇

Бережи себе ❤️

04 Dec, 07:38


Як налагодити комфортний ритм життя після служби?

Продовжуємо серію офлайн подій для ветеранів/ок та їхніх близьких. Цього разу зустрінемось у Києві вже цієї неділі, аби поговорити про рутину, зокрема те, як і чому буденні речі можуть допомогти у відновленні після служби:

▶️ як створити оптимальну щоденну рутину та що допоможе її підтримувати
▶️ як формувати й змінювати звички
▶️ як налагоджений ритм життя може сприяти відновленню

Подія безоплатна. Реєстрація за посиланням 👈 Будь ласка, поділись із тими, кому це може бути корисним.

📌 8 грудня о 12:00
      Київ, Veteran Hub

Говоритимемо з Ніною Троненко — клінічною психологинею Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова Поляна» МОЗ України, психотерапевткою.

Подію реалізуємо спільно з Фундацією ЗМІН.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

03 Dec, 07:37


🫂 Передусім — людина.

У третій день зими в світі відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю. Станом на листопад цього року — 3 мільйони українців/ок мають такий статус. На жаль, через війну кількість людей з інвалідністю зростає.

Цей день — нагадування про обов’язок здорового суспільства — повага, гідність і турбота про кожного й кожну. Сьогодні та щодня пам’ятаємо, що на першому місці — завжди людина, а не її статус абощо. Ділимося з тобою добіркою ресурсів, які допоможуть заповнити «білі плями» в розумінні інклюзивності в усіх її проявах👇

Довідник безбар’єрності — словник правильних термінів, правила та статті про етику взаємодії з різними людьми.
Громадська організація «Доступно.UA» — команда розвінчує міфи про людей з інвалідністю, пояснює різні аспекти доступності та як кожен і кожна з нас можуть долучитись до покращення ситуації з доступністю в Україні.
Як навчити дитину інклюзивному спілкуванню? — матеріал «Бережи себе», створений спільно з дитячою психіатринею Юліаною Маслак, де ділимося рекомендаціями для виховання толерантності й емпатії у дітей.

Читай, зберігай і поширюй серед близьких.

Бережи себе ❤️
Перейти у WhatsApp.

Бережи себе ❤️

02 Dec, 08:10


Як давати раду з прокрастинацією?

Плануєш або обіцяєш собі щось зробити з понеділка вже третій понеділок підряд? Так, прокрастинація знайома всім 😏 є кілька ознак, які допоможуть тобі її розпізнати:

→ ти відкладаєш задачу на завтра/пізніше/колись, навіть якщо її потрібно виконати вже зараз;
→ замість завдання робиш щось інше (згадуєш, що давно час прибратись, попереставляти книжки на полиці, перевіряєш соцмережі, займаєшся чимось дрібним і неважливим);
→ забуваєш про задачу, запізнюєшся на зустріч, вдаєш, що задачі ніколи й не існувало (так звана «прихована прокрастинація»).

Чи пов’язана прокрастинація з перфекціонізмом?

Перфекціонізм може бути її причиною. У такому разі прокрастинація дає змогу не відчувати неприємних емоцій через можливі невдачі чи невідповідний до власних очікувань результат. Перфекціонізм — це «зробити ідеально, або ніяк».

Дивись картинку з рекомендаціями, що може допомогти 🔼

Більше читай на сайті «Бережи себе».

Бережи себе ❤️
Ми є у WhatsApp. Підписуйся 👈

Бережи себе ❤️

29 Nov, 08:32


Чи дійсно корисніше очищати фрукти та овочі від шкірки?

Існує думка, що шкірка фруктів та овочів — непотрібний елемент, який рідко до того ж буває смачним, а ще й може містити якісь шкідливі сполуки. Насправді очищаючи яблучко від шкірки, ми багато чого втрачаємо 🍎

За даними Міністерства сільського господарства США яблуко зі шкіркою містить на 340% більше вітаміну К, на 115% більше вітаміну С, на 20% більше кальцію, ніж у фрукті без шкірки. Значну різницю можна прослідкувати і в харчових волокнах, антиоксидантах, вітаміні А, багатьох мікроелементах та інших корисних речовинах.

Тож якщо ти чистиш персики, грушу, хурму, апельсин, огірки, томати тощо, бо так виглядає безпечніше, пам’ятай, що таким чином ти обмежуєш свій раціон і потенційно втрачаєш значну кількість корисних нутрієнтів. Обирай свіжі продукти в перевірених постачальників, дотримуйся правил зберігання, перед споживанням ретельно мий фрукти та овочі, і цього буде достатньо, аби сповна насолодитись улюбленими смаками 🍊

#чайзмалиною
Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

28 Nov, 08:01


Про чоловіче здоров’я: як проявляється простатит?

📌 Простатит — це запалення простати, або передміхурової залози — важливої частини статевої системи чоловіка. Вона забезпечує сперму частиною сім’яної рідини, що допомагає сперматозоїдам «мандрувати» та виживати. Під час цієї хвороби людина може відчувати біль та складнощі з сечовипусканням, біль у паху та в ділянці тазу. Зазвичай простатит пов’язують із бактеріальною інфекцією, хоча це далеко не єдиний фактор ризику.

Дивись інфографіку з червоними прапорцями, які можуть вказувати на цей стан 🔼

Простатит буває гострим, хронічним і навіть асимптоматичним, коли чоловік не має специфічних симптомів. Лікування, відповідно, також залежатиме від стану пацієнта та скарг. Маємо на сайті матеріал, де можна почитати більше про простатит, переходь за посиланням і поділись із другом.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

26 Nov, 07:38


😳 Як доглядати за шкірою з розацеа?

Найчастіше розацеа проявляється в жінок у віці 30 років і старше. Проте може дати про себе знати й раніше. Точна причина розвитку цієї хвороби шкіри досі незрозуміла. Проте є дані, що почервоніння обличчя, ймовірно, є початком запального процесу. Запалення може розвиватись унаслідок поєднання порушень судинно-нервової регуляції та роботи імунної системи.

Зберігай собі інфографіку з порадами, який догляд слід забезпечити шкірі у випадку появи розацеа 👆

Окрім особливостей догляду, є й більш загальні фактори, які можуть стати помічними для людей, які мають розацеа:
→ уникати перепадів температур;
→ уникати відвідувань бані, сауни тощо;
→ обмежити споживання гострих та/або гарячих страв, напоїв, алкоголю (особливо — червоного вина);
→ відмовитись від куріння;
→ для чоловіків: використовувати електричну бритву для гоління, щоб уникнути додаткового подразнення.

Більше про цей стан читай на сайті «Бережи себе».
Приєднуйся до нас у WhatsApp 👈

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

22 Nov, 09:13


24 листопада — зустріч в Івано-Франківську для ветеранів і ветеранок

Знайти «своє» заняття — задача не з простих, а надто, коли повертаєшся до цивільного життя з досвідом участі у бойових діях. Проте саме заняття до душі та підтримка людей навколо — ключові моменти, що сприяють відновленню як у фізичному плані, так і в ментальному.

Як шукати це «своє» заняття? І головне — як це може допомогти? Запрошуємо ветеранів/ок та їхніх близьких на офлайн-зустріч з психологинею Наталією Мельниковою та профільними організаціями, які надають можливості для ветеранів/ок.

📌 24 листопада, 13:00
Івано-Франківськ, простір «ветераницивільні ПЕТРОС», інноваційний центр «Промприлад», вулиця Української перемоги, 23д

👉 Реєстрація за посиланням

Будь ласка, пошир цю інформацію серед знайомих в Івано-Франківську, кому це може відгукнутись. Чекаємо кожного й кожну.

Подію реалізуємо спільно з «Теплим містом» та Фундацією ЗМІН.

Бережи себе ❤️

18 Nov, 07:27


🤗 Самоспівчуття vs надмірна самокритика

Надмірна самокритика — такий спосіб ставлення до себе, що проявляється у вигляді самозвинувачення, самоосуду, негативної оцінки різних сторін себе, своїх дій чи вчинків, проявів у процесі діяльності. Більшість самокритичних думок виглядають як внутрішній діалог, коментування та оцінювання себе в тому, що з нами відбувається. Знайомо? Став 👍

Найчастіше у відповідь на самокритику можна відчути сором, тривогу й пригніченість, почуття провини, злість і роздратованість.

Один зі способів працювати із самокритикою — плекати самоспівчуття. Детальніше про це розповідаємо в свіжому тексті на сайті 👈 Матеріал підготували експертки Центру когнітивно-поведінкової терапії. Переходь за посиланням і читай, як розвивати самоспівчуття та яким чином ця навичка може допомогти давати раду життєвим викликам.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

15 Nov, 14:54


Запрошуємо ветеранок і ветеранів на подію в Івано-Франківську

Прогулянки, творчі заняття, фізична активність, участь у волонтерських ініціативах — як серед різних занять знайти те, що дійсно відгукується та наповнює ресурсом?

👉 Реєстрація за посиланням 👈
📌 24 листопада, 13:00
Івано-Франківськ, простір «ветераницивільні ПЕТРОС», інноваційний центр «Промприлад», вулиця Української перемоги, 23д

Разом із практичною психологинею Наталією Мельниковою поговоримо, як знаходити «свої» заняття та як вони сприяють психологічному відновленню ветеранів та ветеранок. А представники/ці профільних організацій розкажуть про підтримку та можливості, які вони надають.

Подію реалізуємо спільно з «Теплим містом» та Фундацією ЗМІН.

Це — перша з двох подій для ветеранів, ветеранок та їхніх близьких від «Бережи себе» в Івано-Франківську. Наступна зустріч — на початку грудня — буде присвячена темі фізичної активності. Щоб не пропустити анонс, слідкуй за новинами на наших сторінках.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

13 Nov, 08:39


⛵️Про психологічну стійкість та кроки до її розвитку

Що таке психологічна стійкість? Корисна навичка, процес відновлення, особистісне зростання після важкого досвіду чи все це разом?

Спільно з Центром когнітивно-поведінкової терапії розповідаємо в свіжому тексті про явище психологічної стійкості, а головне — як її розвинути. Читай тут 👈

Кілька орієнтирів, що допоможуть робити впевнені кроки вперед на шляху розвитку стійкості:

Переслідування значущої мети. Той, хто має навіщо жити, може витримати майже будь-який спосіб жити. Знаходити покликання й присвячувати себе тому, що дає мету життю в довгостроковій перспективі, приносить сенс (наприклад, пошук особистісного зростання, допомога іншим, виховання дітей тощо).

Перевірка припущень. Креативно та гнучко переоцінювати сприйняття своїх упереджень чи правил життя сприяє розвитку стійкості.

Більше — читай на сайті «Бережи себе».
Ми є у WhatsApp. Підписуйся 👈

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

12 Nov, 07:51


🤖 Про нестачу заліза

Втома, яка не минає, випадіння волосся, ламкість нігтів, бліда шкіра, головний біль та задишка — такий «портрет» може мати нестача заліза в організмі. Адже залізо — це ключовий елемент, який задіяний у безлічі біологічних процесів.

На інфографіці ☝️нагадуємо, що слід робити, аби уникнути дефіциту. Через що може статись нестача заліза? Причин може бути багато. Серед них:
— вагітність або годування груддю;
— незбалансоване харчування;
— рясні менструації;
— виразка шлунка або інші порушення роботи ШКТ;
— приймання нестероїдних протизапальних препаратів, як-от ібупрофену тощо. 

Важливо розуміти, що деякі симптоми залізодефіциту характерні і для інших захворювань. Тому своєчасне звернення до лікаря/ки — найліпше піклування про своє здоров’я.

Бережи себе ❤️
Підписуйся на наш WhatsApp 👈

Бережи себе ❤️

11 Nov, 08:23


📌 Захист від кашлюку надає вакцинація. Відповідне щеплення роблять у 2, 4, 6 та 18 місяців від народження. Це комбінована вакцина, яка також захищає від правця та дифтерії (АКДП), вона входить до національного календаря та є безоплатною для немовлят.

Є важливий нюанс: кожні 10 років щеплення проти дифтерії та правця потрібно оновлювати. Для цього просто звернись до своєї сімейної амбулаторії, де лікар/ка розкажуть усі деталі. Одразу можна поновити захист і від кашлюку, проте таку ревакцинацію можна зробити тільки за власний кошт. Щеплення від кашлюку є важливим для вагітних жінок (у проміжок 16-32 тижні), аби захистити антитілами новонароджену дитину.

Бережи себе ❤️
Ми у WhatsApp

Бережи себе ❤️

11 Nov, 08:22


😮‍💨 Захворюваність на кашлюк в Україні стрімко зростає

Найбільше про кашлюк говорять як про дуже небезпечну інфекцію для немовлят до 2 років. І це дійсно так. Проте хвороба може наздогнати й у дорослому віці, коли ефект від щеплень у дитинстві вже не такий сильний.

У Центрі громадського здоров’я України зазначають, що за перші кілька місяців 2024 року рівень захворюваності на кашлюк виріс у близько 20 разів, якщо порівнювати з минулим роком 😳

На картинці дивись основні симптоми хвороби. Так, вони доволі неспецифічні й можуть нагадувати звичайну застуду. І тут варто нагадати собі, чому так важливо звертатись до сімейного лікаря або лікарки, хто зможе розпізнати інфекцію й призначити дієве лікування.

Бережи себе ❤️

08 Nov, 11:17


Якщо ти помічаєш панічну атаку в людини поруч, будь поряд із нею. Допоможи переміститись у місце, де менше тригерів, як-от звуки, світло тощо. Спробуйте виконати правило «5-4-3-2-1» разом, а також кілька раундів повільних вдихів і видихів.

Якщо ти бачиш, що означені вище дії не допомагають людині або симптоми атаки повертаються знову й знову, викликай швидку. Ніколи не залишай людину в такому стані на самоті.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

08 Nov, 11:17


⚡️ «У мене панічна атака: як діяти?»

Усе частіше в мережі з’являються історії про панічні атаки людей на вулиці, у транспорті, в торгових центрах тощо. Це реальність, яку ми маємо навчитися приймати та взаємодіяти з нею, щоб допомогти собі й людям, які цього потребують. Тож ділимося кількома порадами, які стануть помічними:

Перше і головне правило: панічна атака обов’язково мине, вона не загрожує здоров’ю та життю людини. Пам’ятай про це.

Одним з ефективних способів пережити прояви є правило «5-4-3-2-1»:
- подивись навколо та назви 5 речей, які бачиш. Наприклад, червоний шарф, зелений світлофор, коричневу лавку тощо;
- спробуй вловити 4 фізичних відчуття, як-от доторк ніг до підлоги, одягу до тіла, вітру до шиї абощо;
- сфокусуй увагу на 3 звуках, які чуєш: звук дороги, розмови людей навколо, скрип дверей тощо;
- спробуй вловити 2 запахи й сфокусувати увагу на них;
- насамкінець намагайся сфокусуватись на певному смаку: улюблене морозиво, кава або тістечко.

Бережи себе ❤️

07 Nov, 13:38


Для «Бережи себе» осінь багата на події 🍂

Мчимо до тебе зі свіжим анонсом! Цього разу запрошуємо на онлайн-зустріч із гінекологинею Наталією Лелюх. Будемо говорити про здоров’я в парі та перші кроки до батьківства 👇

📌 24 листопада о 12:00 (за Києвом)

- чи існує «ідеальний» вік для батьківства та що на це впливає?
- які обстеження — must have перед вагітністю?
- звички та спосіб життя партнерів: що ніяк не впливає, а які дії можуть нашкодити майбутнім батькам?

Реєстрація за посиланням.

Проєкт «Навколо мами» реалізується за підтримки ЮНІСЕФ в Україні та уряду Франції.

На зв’язку!

Бережи себе ❤️

05 Nov, 09:45


🥶 Брррр, похолодало, еге ж?

Не те, щоб це було неочікувано, проте щороку є такий період, коли нам важкувато прийняти той факт, що час особливо попіклуватись про одяг, догляд за шкірою і так далі. Іноді недостатня увага до самопочуття та несприятливі зовнішні умови, на які ми не можемо вплинути, можуть призвести до гіпотермії — стану, коли тіло людини втрачає тепло швидше, ніж здатне його виробити в достатній кількості.

На картинці вище нагадуємо правило, яке допоможе попіклуватись про себе в холодний сезон. Зберігай як чеклист на щодень 🥹

Якщо ти думаєш, що в твоєму випадку це точно неможливо, наводимо кілька ситуацій, які можуть призвести до критичного переохолодження:
→ занадто легкий одяг;
→ тривале перебування на вулиці;
→ неможливість змінити мокрий одяг або переміститися в тепліше місце;
→ проживання в будинку, який погано опалюється;
→ занурення в холодну воду.

У цьому тексті розповідаємо, що робити, якщо ти підозрюєш серйозне переохолодження в себе або людини поряд.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

01 Nov, 08:54


🍋 Улюблена аскорбінка може допомогти при застуді?

На додачу до гарячих чаїв аскорбінку (вітамін С) часто ставлять у ряд допоміжних засобів при застуді. Знайомо? Ділись у коментарях👇

Інформація про дивовижні властивості вітаміну С почала ширитись ще в 70-х роках минулого століття. Тоді двічі нобелівський лауреат Лайнус Полінг популяризував приймання щоденно величезних доз вітаміну С (за вмістом — як у 12–24 апельсинах) для профілактики від застуди та деяких хронічних захворювань.

🍊 То правда чи таки міф?

Результати багатьох досліджень показують, що приймання вітаміну С не захищає від застуди, проте може вплинути на тривалість хворобливого стану (і то лише на 10%). Іншими словами, без вітаміну ми хворіємо близько десяти днів, а з ним — дев’ять 🥹 Вітамін може дійсно полегшити симптоми для певних груп людей. Водночас такі ефекти стосуються лише випадків, коли вітамін приймають до початку хвороби. Вживання після того, як з’явились перші симптоми не має результату.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

30 Oct, 07:31


«Навколо мами» прямує до Миколаєва! ⛵️

Спільно з сімейною лікаркою Анастасією Спасібо будемо говорити про здоров’я в парі, зокрема як підготуватись до вагітності. 

👉 звички та майбутнє батьківство: що треба знати?
👉 про довіру та обізнаність: що варто обговорити з партнером/кою «на березі»?
👉 як психологічно підготуватись до нового статусу — мами або тата?

✨️ Реєстрація на подію тут ✨️

📌 10 листопада, 11:00
📍 Миколаїв, вул. П. Саксаганського 34/7 (колишня вул. Дунаєва) — зустріч проходитиме у комфортному укритті, з міркувань безпеки.

Участь безкоштовна 🔥 приходь та запрошуй близьких!

Зустрічі «Навколо мами» реалізуються проєктом «Бережи себе» спільно з ГО «Лада» за підтримки ЮНІСЕФ в Україні та уряду Франції.

Бережи себе ❤️

25 Oct, 06:32


Хороший сон — це база для фізичного та ментального здоров’я. Розуміння його важливості — основа підтримки свого організму.

Запрошуємо ветеранів, ветеранок та їхніх близьких на подію, де разом дізнаємося, як сон впливає на фізичне та ментальне здоров’я, чому важливо визначити хронотип та які техніки релаксації допоможуть зменшити стрес та налагодити сон. Більше деталей — на картинках вище ☝️

📌 2 листопада, 13:30–17:00
📌 Veteran Hub, Київ

Подія безоплатна. Зареєструватись можна за посиланням. Будь ласка, поділись із рідними та близькими, кому тема відновлення сну може відгукнутись.

Подія проходить за підтримки Фундації ЗМІН.

Бережи себе ❤️

22 Oct, 07:55


🔎 Що таке денситометрія?

Таке обстеження практично завжди йде у парі з підозрою на остеопороз — медичний стан, за якого кістки стають крихкішими, їх легше зламати. Помітити остеопороз важко, оскільки він розвивається повільно й непомітно, а діагностується часто тоді, коли випадкове падіння спричиняє перелом.

У цьому тексті розповідаємо більше про те, що може вплинути на здоров’я кісток. Спойлер: ідеться не тільки про вітамін D 😉

Денситометрія — безпечне обстеження, яке зазвичай призначають людям віком понад 50 років. На картинці дивись більше деталей, щоб орієнтуватись, що до чого ☝️

На щільність кісток може вплинути безліч факторів: від статури тіла та статі до спадковості й стилю харчування. Тож якщо ти в зоні ризику, то перевіритись — завжди гарна ідея. Бережи свої кісточки!

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

18 Oct, 06:30


🤧 Прості кроки, які допоможуть почуватись краще під час застуди

Коли за вікном стає зимно, щоразу думаєш, ну чому досі немає дієвих способів запобігти застуді 🥹?

Найчастіше застудою ми називаємо ГРВІ — гостру респіраторну вірусну інфекцію. І складник «вірусний» тут за головного! Вірусів, які викликають застудні симптоми, понад 200. Майже ніколи не визначають конкретно, який із них викликав нежить, біль у горлі, кашель чи лихоманку. Для абсолютної більшості людей без серйозних порушень імунітету такий стан не несе небезпеки.

Чим можна допомогти організму? Дивись поради на картинці вище ☝️ Симптоми переважно минають самі за тиждень. У рідкісних випадках вірус може спричинити ускладнення — у такому разі є ефективні протоколи лікування.

Пам’ятай, що проти ГРВІ немає щеплення, а «противірусні» та «імуномодулятори» з реклами не є ефективними. Читай наш матеріал про застуду — розвіюємо там поширені міфи та розповідаємо про фактори, які можуть посприяти розмноженню та передачі вірусів.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

16 Oct, 06:48


Привіт-привіт!
Ідемо до тебе з нагадуванням, що вже цих вихідних у Харкові та Пісочині відбудуться події від «Бережи себе» ❤️

Спільно з сімейною лікаркою говоритимемо про те, як підготуватись до вагітності в парі:
— які обстеження слід пройти до вагітності?
— що варто обговорити вдвох і до чого тут сімейна історія?
— чи існує «ідеальний» вік, щоб стати батьками?

Участь безоплатна, лише заповни форму нижче, щоб ми могли бути на зв’язку 👇
https://tally.so/r/nrLbgv

Якщо маєш знайомих у Харкові та області, будь ласка, запроси їх на події. З нас — чудова бесіда в дружній атмосфері, багато корисних знань, смаколики й можливість поставити експертці всі питання, які можуть турбувати майбутніх батьків 🥹

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

14 Oct, 11:23


🔖 Чи існує ідеальне робоче місце?

Через карантин, а потім і повномасштабну війну, онлайн став нормою для більшості — і в роботі зокрема. Часто ми облаштовуємо робочі місця просто вдома, і на заміну зручним кріслам із підлокітниками приходять звичайні стільці.

Чи впливає це на здоров’я? Авжеж. На основі матеріалу від ревматологині Катерини Заічко ділимося рекомендаціями, які стануть помічними в облаштуванні здорового робочого простору. Дивись інфографіку ☝️

Чому це так важливо? Неправильне положення тіла, незручний офісний стілець та недотримання правил ергономіки може призвести до так званого «офісного синдрому» — групи симптомів, які виникають від тривалого перебування в одному й тому ж положенні. Серед них: диспепсія, постуральний біль у спині, тендиніт, міофасціальний больовий синдром та багато інших.

Більше про цей стан читай у нашому матеріалі на сайті.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

12 Oct, 08:54


Робимо ще один важливий крок вперед! Запускаємо новий напрямок «Бережи себе» про здоров'я захисників та захисниць.

Раніше ми вже розробляли брошуру про ПТСР, про сон для військових, розповідали про протезування. Тепер готові піти далі та систематично працювати в цьому напрямку у співпраці з Фундацією ЗМІН. Разом хочемо глибше вивчити потреби військових і ветеранів/ок та забезпечити їм належну підтримку у сфері здоров’я.

Ціль напряму — надавати військовим, ветеранам та ветеранкам і їхнім близьким доказову інформацію про здоров'я, а також про можливості підтримки здоров'я від держави, профільних організацій та спільнот. Більше про активності в рамках співпраці із ЗМІН — розповідаємо в каруселі.

Чекайте наступних новин та бережіть себе ❤️

Бережи себе ❤️

11 Oct, 04:55


✨️ Події "Навколо мами" у Харкові та Пісочині ✨️

Якщо час від часу тебе відвідують думки про те, щоб стати мамою або татом, проте думки плутаються, інформації забагато, звідусіль поради та запевнення й узагалі — одна невизначеність... долучайся до наших подій на тему підготовки до батьківства 👇

📍 Пісочин — 19 жовтня (15:00)
📍 Харків — 20 жовтня (11:00)

Спільно з сімейною лікаркою Анастасією Спасібо будемо обговорювати:
— що варто узгодити з партнером/кою «на березі»?
— які обстеження слід запланувати ДО вагітності або на її перших етапах?
— що слід врахувати з огляду на ваш вік, здоров’я та зовнішні умови?
— що таке відкладене материнство та які існують шляхи здійснити це в Україні?

Усі зустрічі є безоплатними, місце проведення (з наявним укриттям) повідомимо вам після реєстрації. Залишай свій контакт у формі, і ми розкажемо тобі більше ☺️ 

Приходь з партнером/кою, друзями, гарним настроєм та списком питань. Саме час отримати відповіді, які допоможуть тобі зробити перші кроки до батьківства.

Бережи себе ❤️

09 Oct, 07:17


🦷 Злитись так, що аж зуби скриплять! Ні, це зовсім не перебільшення.

Йдеться про такий стан, як бруксизм. Злість тут ні до чого, але от стрес, емоційна напруга, деякі медикаменти можуть повпливати. Як і безліч інших факторів насправді.

Бруксизм — стан, коли людина міцно зчеплює зуби аж до болю та/або неприємного звуку. Це неусвідомлений процес, який може відбуватись як під час сну, так і протягом годин бадьорості. Бруксизм, який турбує в нічні години, можна вважати розладом сну. Люди з такою проблемою також частіше страждають на хропіння та апное (затримка дихання уві сні).

Дивись картинку ☝️з переліком ознак, які допоможуть його розпізнати.

Як собі допомогти? Один зі способів — практикувати техніки розслаблення, як-от дихальні вправи, медитацію або фізичну активність, яка допомагає тобі розрядитись. Не менш важливо робити чекапи в стоматолога та підтримувати гігієну сну: лягати в один час щодня, подбати про темряву й тишу в приміщенні, де ти спиш.

Більше читай у нашому тексті на сайті.

Бережи себе ❤️

Бережи себе ❤️

08 Oct, 06:49


🤧 Час захиститись від грипу

Сезон дощів, гарячого какао й... грипу — на порозі 🥹 Якщо ти колись хворів/ла на грип, то точно знаєш різницю між звичайною застудою та жахливим станом із сухим надсадним кашлем і температурою під 40°C.

Гарна новина в тому, що захиститись від хвороби можна. Щорічне щеплення — ефективний спосіб уникнути кілька тижнів виснажливої хвороби, яка до того ж може мати дуже серйозні наслідки для здоров’я.

📌 Більше про грип у тексті від інфекціоніста Романа Пономаренка.

Зберігай інфографіку з відповідями на поширені питання про вакцинацію від грипу ☝️ А ще — напиши своєму сімейному лікарю або лікарці й заплануй щеплення. Зараз — саме час!

Бережи себе ❤️