Серед величних цивілізацій Давнього Сходу стародавній Елам займає особливе місце. Його культура, архітектура і релігія справили значний вплив на сусідні народи, залишивши по собі чимало загадок. Так наприклад багато шумерських та ассирійських богів беруть своє коріння з еламського пантеону. Центральною фігурою еламського пантеону був Іншушинак — бог, який уособлював силу підземного світу, справедливість і захист. Він був покровителем міста Суз і головним божеством еламського зикурату в Чога-Занбілі — одному з найвеличніших архітектурних досягнень стародавнього світу. Так, ви все вірно зрозуміли - колись існувала цивілізація, де головним божеством був Бог мертвих, і його храм був головним.
Зикурат Чога-Занбіль, збудований близько 1250 року до н.е. царем Унташ-Напіріше, він мав стати центром поклоніння Іншушинаку, богу, який вирішував долі мертвих.
Цей ступінчастий храм був грандіозною спорудою — п’ятирівневим зикуратом зі стороною основи в 105 метрів. У верхній частині розташовувався храм, де проходили ритуали, присвячені Іншушинаку. Попри тисячоліття руйнувань, його залишки й досі вражають.
На обпалених цеглинах храму є написи які підтверджують роль Іншушинака як головного божества Еламу. Один із них проголошує:
«Я, Унташ-Напіріша, великий цар, побудував цей храм для Іншушинака, бога Суз і охоронця загробного світу. Нехай його сила охороняє це місто, а його благословення приносить мир і процвітання народу Еламу. Іншушинак, бог великий, суддя душ померлих, який вирішує долі. Його милістю мій трон міцний, і народ приносить йому жертви у вдячності за його справедливість.»
Інший напис, знайдений у Сузах, підкреслює його роль у підтримці порядку:
«Нехай Іншушинак дарує мир цьому дому й охороняє душі його мешканців. Його суд справедливий, а милість нескінченна для тих, хто шанує його закони.»
Його культ мав також правову функцію. Наприклад, у договорах часто зазначали:
«Нехай Іншушинак буде свідком цього договору. Хай його гнів впаде на того, хто порушить цю угоду.»
Також еламці вірили, що Іншушинак здатний карати тих, хто порушує його закони або зневажає святині. У написі царя Шутрук-Наххунте йдеться:
«Нехай Іншушинак, володар мертвих і суддя богів, покарає того, хто наважиться зруйнувати цей храм чи забрати його дари. Його душа буде вигнана з підземного світу, а його ім’я зникне назавжди.»
Ще один приклад із тексту:
«Хто наважиться зневажити храм Іншушинака, того ім’я зітреться з пам’яті людської. Бог покарає його на землі та у підземному світі.»
Культ Іншушинака супроводжувався численними ритуалами, які проводилися в храмах, зокрема в Чога-Занбілі. У текстах зафіксовані записи про підношення богові:
«Для Іншушинака, великого володаря, принесено 10 баранів, 20 глеків вина, 50 кошиків зерна. Нехай він дарує процвітання дому того, хто виконав цей обряд.»
І саме тому для свідомості еламців неймовірним ударом було захоплення храму Іншушинака ассирійцями в 640 році до. н.е. Бо якщо Бог не покарав тих хто зруйнував його храм, то значить все було обманом.
Культ Іншушинака завершив своє існування після падіння Еламу, але його вплив простежується у релігіях сусідніх народів. Його функції як судді мертвих і захисника права знаходять паралелі в месопотамських та іранських традиціях.
У шумерській міфології Нергал, бог підземного світу, мав схожі риси, виконуючи роль судді душ. Вавилоняни перейняли ідею божественного покарання, що знайшло відображення у кодексі законів Хаммурапі. Ассирійці також вважали, що їхній бог Ашур захищає закони і карає тих, хто їх порушує.