Окрема думка @okremadumka Channel on Telegram

Окрема думка

@okremadumka


Канал судових новин

Пошта [email protected]

Окрема думка (Ukrainian)

Канал "Окрема думка" - це місце, де ви зможете дізнатися про останні судові новини. Наш канал пропонує широкий спектр інформації про судові процеси, рішення судів та інші цікаві події в цій сфері. Ми стежимо за актуальними подіями, а також аналізуємо їх з різних поглядів. У нас ви знайдете інформацію, яка допоможе розібратися в складних юридичних ситуаціях та бути в курсі всіх змін у законодавстві.

Якщо ви цікавитесь судовою системою, правопорядком або просто хочете бути в курсі останніх новин у цій галузі, то канал "Окрема думка" - саме те, що вам потрібно. Підписуйтесь на наш канал, щоб не пропустити найважливіші події та розмови про них. За більш детальною інформацією звертайтеся на пошту [email protected] і ми з радістю відповімо на ваші запитання.

Окрема думка

20 Feb, 14:16


Голова Комітету з питань правової політики Денис Маслов повідомив, що сьогодні Комітет розглянув законопроєкт № 12351 щодо звільнення українського правосуддя від "московських" символів.

Він рекомендований Комітетом до ухвалення в 2 читанні.

Маслов наголосив, що «це не про зміну табличок. Це про нашу ідентичність. У Харкові, Херсоні, Кривому Розі, Запоріжжі та інших містах, що героїчно протистоять російській агресії».

Від себе додамо, що давно вже треба було це зробити. Ще 4 роки тому.

Але Слуги народу, на жаль, з усіма заходами з реформування судової системи затримуються на 4-5 років. Перейменування судів не виключення.

Наслідки цих затримок жахливі.

Недоброчесні судді, які продовжують працювати.

Пусті суди.

Стара система судоустрою.

Старі радянські назви назви.

Список можна продовжувати ще пунктів на 30-40. На жаль.

Окрема думка

20 Feb, 12:36


НАБУ публікує статистику щодо корупції у судовій системі.

З 2015 року і дотепер:

92 суддям повідомлено про підозру;

85 суддів постали перед судом;

25 обвинувальних вироків стосовно суддів набрали законної сили.

Окрема думка

20 Feb, 07:45


Головою Вищої ради правосуддя обраний Григорій Усик.

ВРП ухвалила це рішення 14 голосами.

Нагадаємо, Григорій Усик був обраний членом ВРП ХІХ позачерговим з'їздом суддів України 11 січня 2023 року.

Усик обіймав посаду Голови ВРП відповідно законодавства два роки – з 23 січня 2023 року. Зараз на посаді в нього буде рік і одинадцять місяців.

Вітаємо з обранням на посаду Голови ВРП та бажаємо успіхів.

Окрема думка

19 Feb, 16:41


Журналісти Громадського опублікували розслідування щодо статків Голови Київського апеляційного суду Ярослава Головачова.

Першоджерело тут: https://hromadske.ua/polityka/239912-bezoplatno-z-liuboviu-iak-rodyna-holovy-sudu-nazbyrala-mayna-na-try-milyony-dolariv

Ми, зі свого боку, теж не раз звертали увагу на маніпуляції з боку Гооовачова з перебуванням на посаді Голови суду понад установлений шестирічний строк.

Нагадаємо, що минулого року Головачов достроково склав повноваження Голови, а потім через три тижні знову повернувся на посаду.

Це популярна «схема», якою користуються голови першої та другої інстанцій вже майже 10 років.

Інформація про чергове використання такої схеми регулярно зʼявляються в ЗМІ. Однак ані законодавець, ані РСУ та ВРП не поспішають з цим питанням розібратися.

Окрема думка

19 Feb, 15:10


НАБУ повідомляє, що в Одеській області викрито організовану злочинну групу, що працювала всередині судової системи та допомагала військовозобов’язаним чоловікам незаконно виїжджати за кордон і отримувати відстрочку від мобілізації.

Схема полягала у масовому штампуванні судових рішень про начебто самостійне виховання дитини батьком за надуманими обставинами.

Це дозволяло чоловікам уникати мобілізації та залишати країну під приводом догляду за дитиною.

За 3500 доларів США без участі сторін одним судовим засіданням ухвалювали рішення, яке давало право виїзду за кордон.

Загалом слідством встановлено 1040 таких рішень.

Для конспірації зловмисники створили «бек-офіс» суду в адвокатському бюро та навіть рекламували свої «послуги» у соцмережах.

Спільними зусиллями НАБУ, САП та СБУ повідомлено про підозру 8 учасникам організованої злочинної групи, серед яких голова суду; колишній голова суду (чинний суддя); суддя; заступник керівника апарату; помічник судді; консультант суду; адвокат; помічник адвоката.

Крім того, 3 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, пов’язаних з діяльністю організованої злочинної групи, а саме: двом помічникам суддів; громадянину України.
Їхні дії кваліфіковані за такими статтями КК України:

ст. 368 – отримання неправомірної вигоди;
ст. 369 – надання неправомірної вигоди;
ст. 332 – організація незаконного перетину кордону;
ст. 114-1 – перешкоджання законній діяльності ЗСУ;
ст. 376-1 – незаконне втручання в роботу автоматизованих систем правосуддя.

Троє суддів отримали дисциплінарне стягнення у вигляді подання про їх звільнення.

Операція НАБУ і САП тривала більше року. У січні 2024 року задокументовано передачу одному із суддів неправомірної вигоди за обіцянку ухвалити «потрібне» рішення. Після чого учасники організованої групи продовжили свою злочинну діяльність.

Надалі влітку та восени 2024 року задокументовано нові злочини учасників схеми, за результатом чого повідомлено про підозру ще 9 особам.

У лютому 2025 року НАБУ і САП зібрано достатньо доказів для кваліфікації дій учасників схеми у складі організованої злочинної групи за результатом чого повідомлено про нові підозри.

Окрема думка

19 Feb, 10:58


В розвиток теми низьких темпів роботи ГРД цього складу хочемо поставити ряд актуальних запитань, насамперед, перед Комітетом з питань правової політики, але також і перед ВККС та ВРП.

Запитання перше: Що Комітет/ВККС/ВРП збираються робити, якщо і наступний склад ГРД зможе обробляти лише 10-20, максимум 30 суддів/кандидатів в місяць?

Це ж розтягне конкурс в апеляції мінімум на 4 роки. А то і всі 5.

Який в цьому випадку План Б?

Повертати суддів у відставці на два роки в суди чи відряджали суддів першої інстанції на два роки в апеляцію - не варіант, щоб там собі Маслов не фантазував.

Питання друге: Чи почав хтось підбір нових, потенційних членів ГРД? Можливо, хтось навіть подумав про їх навчання?

Новий склад має зʼявитися через 2-3 місяці після початку співбесід в апеляційні суди.

Це означає, що часу місяцями проходити стратегічні сесії та тренінги за донорські кошти в нового складу не буде. Люди мають пройти тренінги ДО початку роботи.

Для цього зʼясувати кількість (та якість) бажаючих стати членами ГРД потрібно ВЖЕ, а не у серпні.

Питання третє: Скільки часу Комітет/ВККС/ВРП готові дати новому складу ГРД для того, щоб зрозуміти, ефективний цей новий склад чи ні?

Три місяці? Півроку? Рік?

Чи готовий Маслов, Пасічник та новий Голова ВРП в кінці 2025 року вийти і чесно та публічно заявити, що механізм залучення ГРД в кваліфікаційні процедури не працює та потребує перегляду, якщо поточний склад ГРД за ті 6 місяців, що їм залишилися, та новий склад ГРД за перші 4-5 місяців своєї роботи не будуть перевіряти по 60 суддів/кандидатів в місяць?

Адже саме таке зобовʼязання взяв на себе поточний склад ГРД під час останньої стратегічної сесії, яка була два тижні тому.

Хто і що збирається роботи, якщо ГРД не перевірить в лютому 60 суддів? А якщо і в березні не перевірить?

Зараз початок року: 60 перевірених осіб в місць - це 720 в рік.

Зафіксуємо цю цифру: 720.

Що будуть робити керівники ключових органів, відповідальних за реформу, якщо на кінець 2025 року ГРД обох складів не перевірить обіцяні 720 суддів/кандидатів?

Окрема думка

18 Feb, 16:20


Вирішили ми переглянути практику притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів в США.

Ось яке повідомлення було опубліковано 27 серпня 2024 Центром суддівської етики.

На підставі угоди Верховний суд Джорджії відсторонив суддю від роботи на 30 днів без збереження заробітної плати та оголосив йому публічну догану за:

(1) використання нецензурної, нечутливої, принизливої та/або образливої лексики, особливо щодо жінок, і фізичний контакт із жінкою-адвокатом;

(2) намагання вплинути на розгляд кримінальних справ; та

(3) сприяння зусиллям благодійної організації зі збору коштів.

При цьому, визнаючи, що Кваліфікаційна комісія суддів «зважила тяжкість деяких визнаних проступків із певними пом’якшувальними факторами», Суд визнав свою стурбованість тим, що рекомендована санкція може бути недостатньою, але підкреслив, що суддя взяв на себе відповідальність за свої дії, погодився не балотуватися на переобрання (його термін закінчується в грудні 2026 року) і погодився відмовитися від участі у справах за участі адвокатів, названих у звинуваченнях.

Ось деякі висловлювання та дії судді, за які його було покарано.

Втрутившись у розмову слідчого з матір'ю підсудного, суддя сказав матері: «Я не знаю, чому ви зі слідчим говорите про наркотики. Він найбільший торговець наркотиками в окрузі Емануель».

У відповідь на запитання, коли в суді буде перерва на обід, суддя сказав: «Годувати в’язнів? Ви маєте на увазі, що ми повинні годувати цих в’язнів?».

Суддя свиснув працівниці офісу громадського захисника, коли вона йшла вулицею з одностороннім рухом біля офісу, поїхав на машині в неправильному напрямку, щоб під’їхати до неї, і сказав: «Чому така красива дівчина, як ти, ходить сама?».

Суддя також регулярно дзвонив і називав адвокатку Джей Сі «Міс Америка», регулярно торкався її плечей, тер її спину та намагався обійняти так, щоб їй було незручно.

Неодноразово, коли вона пред’являла йому документи на підпис, суддя казав їй: «Якщо ти посміхнешся, я це підпишу».

Після того, як жінка-адвокат офісу державного захисника, залишила будівлю суду, засмучена тим, як він поводився з нею в суді, суддя зауважив у відкритому засіданні: «Якщо ви не можете терпіти спеку, забирайтеся з кухні».

Відповідно до другого пункту обвинувачень суддя зв’язався з іншим суддею від імені свого знайомого і попросив його зменшити кількість порушень правил дорожнього руху, які розглядав інший суддя.

Іншого разу він зв’язався з адвокатом щодо справи про незаконне проникнення. Суддя заявив, що дзвонив від імені «друга друга» та обговорив відповідне вирішення двох справ.

По третьому пункту обвинувачень, серед іншого, закликав «кожного іншого суддю та юриста пожертвувати принаймні не менше, ніж він сам».

Повторюємо: суддю відсторонено від роботи на 30 днів без збереження заробітної плати та оголошено публічну догану. Все.

За практикою нашої ВРП це би було однозначне звільнення.

Окрема думка

18 Feb, 13:10


17 лютого 2025 року ВККС оприлюднила результати спеціальних спільних засідань ВККС та Громадської ради міжнародних експертів, під час яких відбулися співбесіди з 7 претендентами на посади суддів першої інстанції ВАКС.

Результат відомий: 2 кандидата, а точніше – кандидатки, які можуть стати суддями ВАКС.

Пишемо «можуть», тому що після ВККС з ними ще буде спілкуватися дружній колектив членів ВРП.

А загалом результат такий: до конкурсу в ВАКС та АП ВАКС було допущено 100 кандидатів на посади суддів ВАКС та 61 кандидат на посади суддів АП ВАКС.

Конкурс через 14 місяців після його початку подолали 2 (два) з них.

І це означає, що держзамовлення, яке було визначено саме в такому обсязі, не виконано.

Саме так: не «частково виконано», не «частково не виконано», а, скоріше, повністю не виконано. Тому що держава замовила саме 25 посад.

І, мабуть, можна було загубити когось одного чи двох на такій кількості кандидатів.

Але загубити 92% - це занадто для 15 членів ВККС, 6 членів ГРМЕ, більше 100 задіяних працівників секретаріату ВККС та купи задіяних зовнішніх експертів з утаємничиними іменами.

А далі будуть 17 діючих членів ВРП і секретаріат ВРП, а потім ОПУ і на фініші Президент з указом.

Окремо згадаємо і більше 226 нардепів, які під тиском «експертів» з IDLO голосували за наймудріший варіант закону, завдяки якому ВККС втратила велику кількість притомних кандидатів.

Не забудемо і звичайну метушню так званої громадськості, представники якої у відомому стилі агресивного ниття оприлюднювали власну точку зору на доброчесність кандидатів, до того ж бажаючи обов’язково прочитати практичні завдання (ніби вони щось в цьому розуміють).

Тепер, завдяки зусиллям такого натовпу серйозних людей, потрібно планувати новий конкурс, який, з огляду, на досвід діючого складу ВККС, не може закінчитися швидше, ніж за рік.

Якщо, звісно, ВККС буде взмозі врахувати уроки співробітництва з IDLO, наглядова рада якої в більшості складається з представників Африки, Азії і Латинської Америки і засідає в Римському офісі, розташованому через паркан від Ватикану.

Сподіваємося, що IDLO в звіті за 2024 рік чесно напише про власний провал в роботі над конкурсом в ВАКС, а голова наглядової ради IDLO напише офіційного листа на адресу української влади з щирими вибаченнями за жахливі рекомендації працівників українського офісу, наслідком яких стала зупинка, мінімум на рік, важливого етапу судової реформи.

На додаток до попередніх рекомендацій для державних установ України публікувати тексти всіх звітів та досліджень, які створюються донорськими проектами на замовлення української сторони, вважаємо, що донорські проекти мають стати такими ж прозорими, як українські судді, та опублікувати на своїх веб-сторінках професійні біографії всіх працівників українських офісів та запрошених експертів.

Такий крок має стати спробою відновлення нульового рівня репутації проектів та їх експертів.

І першим всі біографії має опублікувати український офіс IDLO.

Окрема думка

18 Feb, 09:43


Сьогодні Дорадча група експертів підвела підсумки етапу оцінювання компетентності кандидатів та сформувала рейтингові списки кандидатів на 5 посад суддів КСУ за квотами президента та парламенту.

ДГЕ в алфавітному порядку провела голосування щодо відповідності критерію визнаного рівня компетентності у сфері права всіх 19-ти кандидатів на посаду судді КСУ.

У підсумку оцінку “відповідає” отримали такі 6 кандидатів, які допущені до конкурсного відбору на 2 вакантні посади суддів КСУ за квотою Верховної Ради:

Барабаш Юрій
Водянніков Олександр
Кириченко Юлія
Клименко Оксана
Тропін Захар
Цимбалістий Тарас

Також оцінку “відповідає” отримали такі 6 кандидатів, які допущені до конкурсного відбору на 3 вакантні посади суддів КСУ за квотою Президента:

Барабаш Юрій
Водянніков Олександр
Константий Олександр
Савчин Михайло
Солдатенко Оксана
Яроменок Роман

Згодом Дорадча група експертів провела рейтингове голосування щодо цих кандидатів і за його результатами сформувала окремі для кожного субʼкта призначення рейтингові списки.

Рейтинговий список кандидатів, допущених до конкурсного відбору на 2 посади суддів КСУ за квотою Верховної Ради:

1. Барабаш Юрій – 6 голосів.
2. Тропін Захар – 5 голосів.
3. Водянніков Олександр – 4 голоси.
3. Клименко Оксана – 4 голоси.
4. Кириченко Юлія – 3 голоси.
4. Цимбалістий Тарас – 3 голоси.

Рейтинговий список кандидатів, допущених до конкурсного відбору на три посади суддів КСУ за квотою Президента:

1. Барабаш Юрій – 6 голосів.
2. Константий Олександр – 5 голосів.
3. Водянніков Олександр – 4 голоси.
3. Савчин Михайло – 4 голоси.
4. Солдатенко Оксана – 2 голоси.
5. Яроменок Роман – 1 голос.

Окрема думка

17 Feb, 16:06


ВККС щойно завершила спеціальне спільне засідання ВККС та ГРМЕ, у якому розглянуто питання щодо відповідності 7 кандидатів на посади суддів ВАКС критеріям, передбаченим ч. 4 ст. 8 Закону про ВАКС.

За результатами голосування ВККС та ГРМЕ:

2 кандидатів відповідають критеріям та продовжують участь у конкурсі до Вищого антикорупційного суду як суду першої інстанції:

Литвинко Тетяна;

Чернова Олена.

5 кандидатів не відповідають критеріям та припинили участь у конкурсі:

Боднарук Юрій;

Кімстачов Олег;

Котельва Катерина;

Легких Кирило;

Одарюк Михайло.

Окрема думка

17 Feb, 10:51


ВККС інформує, що з 17 лютого 2025 року в кабінеті суддівської кар’єри відкрито можливість завантаження документів для участі у процедурі добору на посаду судді місцевого суду, які будуть зберігатись у відповідній картці процедури.

Подання та підписання документів для участі в доборі буде можливим з 1 березня 2025 року до 30 березня 2025 року (включно).

У картці «Добір на посаду судді місцевого суду» необхідно активувати функцію «Сформувати документи», що дозволить додати до картки всі нові документи.

Особи, які раніше завантажували документи до кабінету суддівської кар’єри для участі в інших процедурах, можуть активувати функцію «Сформувати документи на основі поданих». Ця функція дозволить відтворити дані та документи, що подані в межах останньої процедури.

Якщо обрана одна з функцій («Сформувати документи» або «Сформувати документи на основі поданих»), змінити це рішення вже не можна.

Особи, які є військовослужбовцями та можуть брати участь у доборі за Особливим порядком подання документів, реалізують це право шляхом формування картки «Добір на посаду судді місцевого суду для ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ». Подання та підписання таких документів можливе з 1 березня 2025 року до 1 травня 2025 року (включно).

Відеороз'яснення щодо роботи кабінету суддівської кар'єри тут
https://www.youtube.com/watch?v=SWgerVDSQvM&list=PLNu-PSPQzIfYCnXJrjBx3B1O0BM2yWIip

Детальніше щодо завантаження документів тут https://www.vkksu.gov.ua/news/vidkryto-mozhlyvist-formuvannya-dokumentiv-dlya-uchasti-u-proceduri-doboru-na-posadu-suddi

Окрема думка

14 Feb, 12:55


Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді проект Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких інших законодавчих актів України щодо утворення та функціонування Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду (реєстр. №12368-1) прийняти в другому читанні та в цілому у редакції, запропонованій Комітетом.

Так, положеннями законопроекту передбачається створення Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду, визначення адміністративних справ їм підсудних.

Конкурс на зайняття посад суддів Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду оголошується Вищою кваліфікаційною комісією суддів протягом одного місяця з дня набрання чинності законом України щодо утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду.

З метою сприяння ВККС у встановленні відповідності кандидата на посаду судді Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду критеріям доброчесності та професійної компетентності для цілей кваліфікаційного оцінювання утворюється і діє Експертна рада.

Загалом, до положень законопроекту суб’єктами законодавчої ініціативи було подано 253 поправки і пропозиції. З урахуванням запропонованих Комітетом пропозицій, до другого читання підготовлено Порівняльну таблицю, яка містить 264 поправки і пропозиції, за результатом розгляду яких пропонується 62 поправки врахувати (включаючи врахувати частково та врахувати редакційно), 202 поправку відхилити.

На сайті парламенту текст описаної версії законопроєкту 12368-1 наразі відсутній.

Окрема думка

14 Feb, 10:04


Вчора ВККС оприлюднила типові запитання для тестування когнітивних здібностей кандидатів в місцеві суди та суддів, які бажають перевестися в інший місцевий суд, які розроблені в рамках самостійної закупівлі Комісією когнітивних тестів, за гроші державного бюджету, без залучення донорів.

Приклад тестів тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/dodatok_2_0_0.pdf

Однак, ми помітили, що жодного рішення Комісією з цього приводу не прийнято і не опубліковано.

Оскільки це третій варіант когнітивних тестів за рік, де гарантія використання саме його, якщо рішення про це ніким не прийнято?

Це так само, якби парламент вивісив якісь законопроєкт і написав: орієнтуйтеся на нього, скоро ухвалимо.

У звʼязку з цим маємо ряд запитань:

Чому приклади тестових завдань оприлюднені раніше, ніж ухвалене рішення про їх використання?

Що буде робити Комісія, якщо пленарний склад не ухвалить рішення про використання саме цих тестів?

Чи заслуговують судді, які зараз не тільки працюють в складних умовах жахливих навантажень, але й готуються до цих іспитів, адже інших варіантів для переведення просто не існує, хоч на якусь повагу?

Суддя не має права оприлюднити рішення чи його проєкт до ухвалення такого рішення. Чому окремі особи в Комісії це роблять?

Окрема думка

13 Feb, 15:19


ВРП спільно з Проєктом ЄС «Право-Justice» організувала круглий стіл для обговорення заходів щодо забезпечення незалежності суддів, а також презентації опитування щодо оцінки незалежності суддів.

Першоджерело тут https://hcj.gov.ua/news/suspilstvo-maye-usvidomlyuvaty-shcho-nezalezhnist-sudovoyi-vlady-ce-garantiya-zabezpechennya

В ВРП проінформували, що Європейська мережа рад правосуддя «вимірює» незалежність суддів через опитування, яке проводиться кожні три роки.

В опитуванні, яке було проведено у 2022 році, узяли участь 15 821 суддя із 29 країн.

У 2025 році в опитуванні братимуть участь судді 32 держав, серед них – судді України і Молдови.

Нашу увагу привернула заява членкині ВРП Інни Плахтій про те, що опитування в Україні розпочалося в січні, але поки що участь суддів у ньому неактивна – лише 4 % суддів, тоді як у деяких країнах взяли участь вже майже 50 % суддів.

За її словами «в Україні потрібно забезпечити 20 % участі – близько 1000 суддів. Це дуже важливо для майбутнього судової влади України. Дослідження дасть можливість установити спільні проблеми з незалежністю суддів в Україні та інших країнах, або з’ясувати наявність в Україні проблем, які вдало вирішили інші європейські країни, з метою запозичення їхнього досвіду».

Маємо з цього приводу пропозицію до ВРП: зверніться до ВККС.

ВККС зараз проводить етап написання практичного завдання серед кандидатів до апеляційних судів, більшість з яких - судді.

Після закінчення цієї процедури, впевнені, судді знайдуть декілька хвилин, щоб заповнити цей опитувальник.

Через місяць у ВРП буде як мінімум половина від необхідної статистики.

Окрема думка

13 Feb, 13:26


І знову цікаві новини про Верховний Суд США.

Виявляються, цього року саме через ВС США знизився загальний рейтинг сприйняття корупції в Сполучених Штатах.

Наводимо Заяву Transparency International США від 10 лютого 2025 р.

Індекс сприйняття корупції (CPI) за 2024 рік, опублікований Transparency International (TI), набрав для США 65 балів зі 100, що свідчить про невелике зниження поточної боротьби країни зі сприйняттям корупції.

Оцінка США показує падіння на 4 пункти за один рік після кількох років стагнації та одного року (2023) помірного зростання.

У той час як кілька показників, які ввійшли до цьогорічної оцінки ІСЦ для США, зросли (сигналізуючи про відповідне зниження сприйнятої корупції), один показник, зосереджений на сприйнятій етиці та незалежності судової влади, суттєво впав, спричинивши загальне зниження оцінки США порівняно з попередніми роками.

Гучні та широко розголошені етичні скандали у Верховному суді США призвели до прийняття нового кодексу етики у високому суді, але серйозні питання щодо відсутності значущого, об’єктивного механізму забезпечення виконання кодексу та сили самих нових правил підривають довіру до змін.

«Наша судова система має служити надійним оплотом проти корупції, притягаючи до відповідальності політичні гілки влади, особливо коли історія показує, що існує більший ризик», — сказав Гарі Калман, виконавчий директор Transparency International US (TI US ).

«На жаль, тривожні конфлікти інтересів у нашому найвищому суді підірвали довіру та призвели до майже історичного низького рівня підтримки Суду серед громадськості».

Першоджерело тут https://us.transparency.org/news/transparency-international-releases-latest-corruption-perceptions-index/

Окрема думка

12 Feb, 18:04


Маємо чергове продовження сумної історії з Чернівців.

Як ви, мабуть, памʼятаєте, ми вже рік описуємо історію з Чернівців рівня часів інквізиції, коли вагітну керівницю апарату Господарського суду Чернівецької області збори суддів звільнили за те, що вона завагітніла та народила дитину від судді цього суду Володимира Байталюка.

Згодом, експертиза підтвердила батьківство, і вже півтора роки мати-одиначка судиться за визнання цього батьківства та за поновлення на роботі.

Нещодавно, Рада суддів констатувала в діях судді Байталюка наявність конфлікту інтересів, а суддя вирішив посудитися з Радою суддів, щоб скасувати це рішення та видалити його з інтернет-ресурсів Ради суддів.

Ухвала про відкриття цієї справи є в Єдиний державний реєстр судових рішень.

Що тут цікавого?

Те, що Байталюк йде судитися в Чернівецький окружний адміністративний суд, а не в Київський окружний адміністративний суд.

Може тому, що в Чернівецькому окружному адміністративному суді працювала його дружина?

А може тому, що в цьому суді не знайшли проблеми у звільненні вагітної керівниці апарату і не побачили в діях судді Байталюка конфлікту інтересів?

Цікавим є і те, що Байталюк розповів суду казку, що він не знав про рішення РСУ і саме тому пропустив строк на оскарження.

Хоча про це рішення декілька тиждень поспіль писали і говорили публічно, в тому числі наш канал.

А зовсім не упереджений Чернівецький окружний адміністративний суд повірив в казку і строк на оскарження поновив.

Якщо хтось хотів побачити, що таке суддівське свавілля, то це якраз саме та історія.

А ми в черговий раз звертаємо на неї увагу ВРП. І спостерігаємо далі.

Принагідно дякуємо суддям Господарського суду Чернівецької області, яким теж бридко від цього свавілля.

Окрема думка

12 Feb, 14:36


Зранку DEJURE вийшли з дослідженням рівня довіри до Верховного Суду, ролі національних та міжнародних експертів в доборах суддів та корупції в судах, яке вони провели методом телефонних інтервʼю серед домогосподарок, пенсіонерів та інших осіб, які посеред робочого дня піднімають слухавку з незнайомих номерів та мають можливість 10 хвилин поспілкуватися на теми, в яких не розбираються.

Тож отримали такі результати «дослідження»:

Трохи більше 68% не довіряють Верховному Суду.

Основними причинами називають корупцію, залежність суддів від політиків та олігархів і недостатню доброчесність безпосередньо суддів.

Приблизно чверть опитаних, а саме 27,1% відповіли, що зовсім не довіряють ВС, а 41,5% — скоріше не довіряють, ніж навпаки.

Повністю довіряють 3,7% громадян; 22,6% – більше довіряють, ніж не довіряють.

На питання, хто повинен мати переважне право голосу під час добору суддів у суддівські органи, 56% заявили, що міжнародні експерти. А 29% віддали перевагу представникам судової влади.

В DEJURE зробили висновки, що результати опитування підтверджують гостру необхідність реформування Верховного Суду та оновлення його кадрів.

Для підтвердження цього «геніального» висновку (який звісно ж не випливає з цього «дослідження») пропонуємо DEJURE запитати тих самих респондентів ті самі питання ще раз, тільки слова «Верховний Суд» замінити словами «видобуток рідкісноземельних металів».

І тоді питання звучатимуть так:

Чи довіряєте ви компаніям, які видобувають в Україні рідкісноземельні метали?

Що впливає на недовіру до цих компаній? Корупція? Вплив олігархів? Недостатня доброчесність видобувачів?

Хто має видобувати рідкісноземельні метали, щоб знівелювати ці фактори? Українські компанії? Компанії за участі міжнародних партнерів?

І тоді DEJURE отримає такі самі, чи навіть гірші результати по довірі/недовірі.

Про що це свідчитиме?

Можливо, про те, що опитувати домогосподарок методом телефонних інтервʼю - це безвідповідальне використання коштів донорів?

І треба опитувати сторони судових процесів, які мають досвід розгляду справ у ВС?

Можливо, результати довіри до ВС були б такі самі. Але тоді до них не було би претензій.

А так - чергова маніпуляція за гроші донорів. І нуль користі для судів, України і тих міжнародних партнерів, які реально намагаються допомогти.

Окрема думка

12 Feb, 11:41


10 років тому в Україні відбулася подія, яка поділила життя молодого юриста Михайла Ж. на два періоди: «до» та «після».

Саме 12 лютого 2015 року Верховною Радою був прийнятий закон «Про забезпечення права на справедливий суд», яким, серед іншого, на Вищу кваліфікаційну комісію суддів було покладено обов’язок здійснити процедуру первинного кваліфікаційного оцінювання.

Життя в період «до» 12.02.2015 у Михайла Ж. було схоже на життя стандартного мажора.

Мама – суддя зі зв’язками.

Вітчим – професор в могутньому університеті, який вміє дружити на основі менеджерських здібностей з організації написання та захисту дисертацій.

Тривале навчання за кордоном. Наукова робота в рамках сімейного підряду.

Аж раптом на одній з сімейних нарад виникла нова ідея. І завдяки зіркам, які вдало склалися, а також кабінетній процедурі добору суддів та зв’язкам сім’ї і, головне, відсутності будь-якої уваги громадськості до майнових надбань мами і вітчима, Михайло Ж. досяг першого успіху і став в 2012 році суддею. В часи режиму Януковича – майбутнього держазрадника (указ В.Януковича від 10 лютого 2012 року).

Була в цьому періоді тимчасова проблема. Захотів Михайло Ж. перевестися (завдяки також кабінетній і неконкурентній процедурі) з окружного адміністративного суду в Вінниці в столичний набагато крутіший суд, де головою вже був «талановитий менеджер» П.Вовк.

За свідченням самого Вовка в інтерв’ю самому Гордону, він зустрівся з Михайлом Ж. на прохання когось «впливового».

Під час не передбаченої законом співбесіди Михайло Ж. начебто дуже просився в Київ, але ніякого переведення не відбулося.

Далі відбулася Революція Гідності.

Парламент прийняв декілька законів, які здалися цілком небезпечними для Михайла Ж.

З’явився новий склад ВККС, в якому вже не було боржників вітчима і контактів мами.

Попереду Михайлу Ж. замайоріло кваліфікаційне оцінювання.

Далі надамо просто перелік подій в період «після».

12 лютого 2015 р. ВРУ приймає небезпечний закон (див.вище).

26 лютого 2015 р. Жернаков М.В. звернувся до ВРЮ із заявою про звільнення за власним бажанням.

ВРЮ з’ясувала, що стороннього впливу або примусу на Жернакова М.В. при прийнятті рішення про звільнення не було.

6 липня 2015 р. ВРЮ ухвалила рішення внести подання Президентові України про звільнення Михайла Ж. «у зв’язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням».

У лютому 2015 р., ще перебуваючи на посаді судді, Михайло Ж. звернувся з політичною заявою до президента Петра Порошенка з проханням звільнити його через незгоду з моделлю реформування судів, яка на його думку, «консервує існуюючу систему».

25 вересня 2015 року президент Порошенко видав указ про звільнення Михайла Ж.

Все. Не треба публічно розповідати про історію участі в процедурі добору, а також про майнові надбання мами і вітчима. І про сумнівні судові рішення на користь режиму Януковича теж не треба розповідати.

За наявними у відкритому доступі статистичними даними, після запровадження первинного кваліфікаційного оцінювання в 2015-2016 роках за власним бажанням з судової системи звільнилося більше 1500 суддів.

Без будь-якої участі громадських активістів.

Серед них були професійні і чесні судді. І були, ті, хто обгруновано боявся проходити КО.

Як бачимо, був серед них і Михайло Ж., який обачливо зробив це раніше інших. Припускаємо, що за порадою нових зв’язків в політиці.

З того часу Михайло Ж., який ніколи не брав участі у відкритому конкурсі, і не проходив процедури кваліфоцінювання, став «експертом».

І своєю активною діяльністю, про результати якої ми неодноразово писали раніше, довів, що мімікрувати вміють не тільки хамелеони.

Окрема думка

11 Feb, 18:23


Майже півроку пройшло від моменту скандалу з прокурорами, які отримують пенсії з інвалідності.

Найбільше таких історій тоді було в Хмельницькій області.

Як ви памʼятаєте, ми тоді провели аналіз суддів Хмельницької області, які теж отримують пенсію з інвалідності.

Таких суддів в Хмельницькій області було знайдено 38.

Це майже 30% від загальної кількості.

При цьому в деяких судах таких суддів було від третини до половини.

Що відбулося з того часу?

Що зробило керівництво ВРП, ДСА, РСУ, щоб перевірити тих суддів?

Може, зʼявилися якісь дисциплінарні справи за фейкову інвалідність?

Зрозуміло ж, що в одній конкретній області не може бути 30% суддів-інвалідів.

Збираються керівники органів суддівського врядування та самоврядування щось зробити з цього приводу? Чи будуть чекати, коли суддям призначать чергові перевірки, бо механізми самоочищення не працюють?

Окрема думка

11 Feb, 16:54


Видається, що антикорупційна політика США змінюється настільки серйозно, що Дональд Трамп доручив Міністерству юстиції припинити виконання багаторічного закону, який забороняє американським корпораціям давати хабарі іноземним урядовцям для просування своїх фінансових інтересів.

Трамп розкритикував антикорупційні заходи, який були підписані ще президентом Картером, назвавши їх "катастрофою для країни", оскільки, за його словами, цей закон "дуже ускладнив на практиці укладання угод" за кордоном, не порушуючи закон.

Він натякнув, що хабарі є звичною частиною бізнесу, включно з діяльністю американських компаній.

"Це шкодить країні. Багато угод неможливо укласти через цей закон. Ніхто не хоче вести бізнес, бо кожного разу, як вони беруть трубку, бояться, що потраплять до в'язниці", — заявив він.

У інформаційному документі Білого дому, з яким ознайомилося видання The Independent, зазначено, що всі чинні та попередні випадки застосування антикорупційного закону також будуть переглянуті чиновниками Міністерства юстиції.

У документі підкреслюється позиція Білого дому, що американські корпорації опиняються в невигідному становищі через заборону давати хабарі корумпованим іноземним чиновникам, оскільки така практика є звичною в міжнародних бізнес-угодах.

"Американські компанії зазнають шкоди через надмірне застосування FCPA (Закону про протидію корупції за кордоном), оскільки вони не можуть вести діяльність, яка є звичною серед міжнародних конкурентів, створюючи нерівні умови," — йдеться у заяві Білого дому.

З корупцією тепер не боряться, а заохочують?

Це вже дно? Чи це ще тільки його початок?

Першоджерело тут https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-antibribery-law-pause-enforcement-b2695757.html

Окрема думка

11 Feb, 10:40


Transparency International Україна повідомляє, що Україна втратила 1 бал в Індексі сприйняття корупції–2024!

За 2024 рік Україна отримала в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) 35 балів зі 100 можливих та посіла 105 місце з-поміж 180 країн.

Це відбулося після приросту на три бали у 2023 році.

Так само 35 балів за результатами цьогорічного дослідження має Сербія.

На один бал Україну випереджає Домініканська Республіка, тоді як на бал менше набрали Алжир, Бразилія, Малаві, Непал, Нігер, Таїланд і Туреччина. 

Показники більшості країн-кандидаток в Євросоюз показують тенденції до стагнації в боротьбі з корупцією.

Так, за рік не змінилися показники Грузії (53 бали, 53 місце), Чорногорії (46 балів, 65 місце), Туреччини (34 бали, 107 місце).

На 1 бал зменшилися показники Сербії (35 балів, 105 місце).

По 2 бали втратили Північна Македонія (40 балів, 88 місце) та Боснія і Герцеговина (33 бали, 114 місце).

А покращити свої показники вдалося лише двом країнам: на 1 бал виросли позиції Молдові — 43 бали, 76 місце, і аж на 5 балів — показники Албанії (42 бали, 80 місце).

Таким чином, лише Молдова і Албанія показали цього року прогрес, причому зростання Албанії — це найкраща динаміка з-поміж усіх країн-кандидаток до ЄС.

Повне дослідження тут https://cpi.ti-ukraine.org/.

Індекс сприйняття корупції – це показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. І ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу.

Окрема думка

10 Feb, 17:49


Історії з США, де Ілон Маск і президент Трамп критикують судові рішення, багато чого пояснює у порядку денному української судової реформи.

В першу чергу, це історія про те, що як тільки комусь не подобається рішення суду, одразу ж цей хтось хоче або звільнити суддю, або реформувати весь суд.

Саме тому деякі донорські проєкти ніяк не можуть зупинитися в своїх бажаннях постійних реформ.

Ми, звісно, в першу чергу про IDLO говоримо.

Минулого року ми мали чудовий приклад бездумного реформування у вигляді когнітивних тестів, який вже коштував Україні та донорам сотень тисяч доларів. Чи зробили донори висновки?

Цього року до бездумного реформування додається ще й тест на знання української державності. Мабуть, щоб і цього року витратити ще сотні тисяч доларів з сумнівним результатом.

Прям Форт Боярд для ВККС та кандидатів.

Сподіваємося, що зі сторони краще видно, як не треба робити.

І приклад Маска з Трампом, які хочуть звільняти суддів лише за те, що ті посміли поставити верховенство права та суддівську незалежність вище, за укази президента США, для України спрацює в плюс, а не в мінус.

Адже це прекрасний приклад, як не треба робити виконавчій владі та Президенту.

Інакше скоро теорію про розподіл влад можна буде спалили у вогнищі світової демократії разом з усіма конституціями і правами людини.

Окрема думка

10 Feb, 14:35


ВККС разом з Асоціацією правників України розпочали заходи для потенційних кандидатів в судді першої інстанції, де кандидати можуть поставити питання членам Комісії щодо всіх проблемних моментів процесу подання документів, обрахунку стажу тощо.

Здавалося б, прекрасна ініціатива? Все заради результативних конкурсів та вмотивованих кандидатів.

Однак, на жаль, від цього страждають поточні конкурсні процедури.

Про що це ми?

Двоє членів ВККС пропустили в четвер спільне засідання ВККС та ГРМЕ з кандидатами в конкурсі до ВАКС.

На цьому засіданні був відсутній і один з членів ГРМЕ, але це окрема історія, про яку ми невдовзі напишемо, бо вона теж показова.

Тож невже керівництво ВККС не може планувати відрядження та відпустки членів ВККС так, щоб від цього не страждали важливі кадрові процедури?

Якось дивно виходить: ГРМЕ злітаються з усього світу на засіданні заради наповнення українських судів доброчесними суддями, а члени ВККС в цей час їдуть в регіони.

По-перше, точно можна було провести захід у Львові в інші дні.

По-друге, будь-який подібний захід можна легко провести онлайн.

Це все говорить про погану координацію всередині Комісії та відсутність дієвих підходів до пріоритизації задач.

Якщо потім виявиться, що комусь з 7 кандидатів до ВАКС забракне одного голосу членів ВККС, то чи буде рішення про проведення заходу у Львові здаватися таким вже ефективним?

До заходу у Дніпрі питань немає: він був у вихідний день.

Окрема думка

10 Feb, 07:10


ВРП цього тижня розгляне питання призначення 1 судді, відрядження 3 суддів, звільнення 6 суддів за загальними обставинами, 3 судді у звʼязку з притягненням до дисциплінарної відповідальності та 2 суддів у звʼязку з невідповідністю займаній посаді.

Помітно, що тенденція до суттєвої кількості звільнень (за різними обставинами) знову набирає обертів. І якщо зі звільненнями через невідповідність посаді або через притягання до дисциплінарної відповідальності все зрозуміло (таких суддів не має бути у судовій системі), то у відставку йде велика кількість суддів, які би ще цілком могли працювати.

А наповнення судів, на жаль, відбувається набагато повільніше, ніж звільнення.

В порядку денному ряд резонансних дисциплінарних справ.

ВККС цього тижня продовжить кваліфікаційне оцінювання суддів, як в колегіях, так і у пленарному складі.

Кандидати до апеляцій продовжать проходження етапу написання практичного завдання.

У порядку денному Комісії також розгляд низки відряджень.

Окрема думка

07 Feb, 15:24


ВККС та ГРМЕ завершили проведення співбесід з кандидатами до ВАКС.

Комісія повідомляє, що оприлюднить результати спеціального спільного засідання з ГРМЕ 17 лютого 2025 року о 17:00 під час спеціального спільного засідання ВККС та ГРМЕ.

Тобто через 10 днів.

Окрема думка

07 Feb, 13:41


Вчора Конкурсна комісія з добору членів ВККС оголосила повторний конкурс на заняття однієї вакантної посади члена ВККС за суддівською квотою.

Це означає, що подати свої документи на конкурс мають право лише діючі судді або ж судді в відставці.

Строк подання документів: з 10 лютого 2025 року по 3 березня 2025 року. Строки досить швидкі, тож кандидатам слід поспішити.

Вимоги до кандидатів та умови конкурсу тут https://hcj.gov.ua/news/ogoloshennya-pro-pochatok-konkursu-na-zaynyattya-vakantnoyi-posady-chlena-vyshchoyi-0.

Загалом, логічним було би податися на цю посаду суддям апеляційних судів або суддям ВС, адже наразі у складі ВККС є лише один суддя апеляції, решта - перша інстанція. І цього недостатньо для збалансованості органу. Адже задачі перед ВККС будуть стояти, в тому числі в щодо добору суддів до ВС в перспективі декількох років.

Окрема думка

07 Feb, 12:43


Завтра набирає чинності Закон щодо скасування інституту «нарадчої кімнати» в цивільному, господарському та адміністративному процесах.

Мова йде про скасування «нарадчої кімнати» саме як спеціально обладнаного для ухвалення судового рішення приміщення, куди повинен видалятися суд для ухвалення та підписання судових рішень.

Текст закону тут https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42180.

Окрема думка

07 Feb, 08:17


Розпочинається засідання Пленуму Верховного Суду, на якому Голова ВС представить інформацію про результати діяльності Суду, а також про ключові аспекти функціонування судової влади у 2024 році.

Крім того, в межах засідання планується заслухати інформацію про результати діяльності Великої Палати ВС та основні показники роботи Апарату ВС за минулий рік.

Координатори робочих груп щодо стратегії забезпечення єдності судової практики та щодо основних принципів судового менеджменту (ефективного управління діяльністю Верховного Суду) поінформують про діяльність цих груп.

Пленум ВС розгляне також питання про звернення до Конституційного Суду України з поданням щодо конституційності положень абз. 16 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Вказана норма передбачає, що під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Ще одне питання порядку денного стосується конституційного подання щодо конституційності п. 18 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України про звільнення на період дії воєнного стану позичальника від відповідальності, визначеної ст. 625 цього Кодексу, у вигляді обов'язку сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Посилання на трансляцію тут https://www.youtube.com/live/W-Ed3gwGQbU?si=rRZqzmqgv5-GMaM3

Окрема думка

07 Feb, 08:04


Сьогодні в ВККС відбудеться наступне спеціальне спільне засідання ВККС та ГРМЕ щодо кандидатів до ВАКС.

Починаючи з 10:00 можна дивитись пряму трансляцію з такими кандидатами:

Котельва Катерина
https://www.youtube.com/watch?v=ct3r9OM7Abs

Легких Кирило
https://www.youtube.com/watch?v=n-7LS2Mooco

Чернова Олена
https://www.youtube.com/watch?v=FmgUw90VvuY

Окрема думка

06 Feb, 17:45


Одразу на декількох ФБ-сторінках триває жваве обговорення проблеми швидкого звільнення новопризначеного судді з Подільського райсуду Києва.

Хтось обурений, що він зайняв чиєсь місце, хтось навпаки, стоїть на стороні екс-судді. Мовляв, надмірне навантаження у всіх відібʼє бажання працювати.
Хтось дивується невеликій кількості розглянутих за місяць роботи справ.

Правда, як завжди, десь посередині.

Однак, на що би ми хотіли відреагувати, так це на питання надмірного навантаження.

Хіба це для когось секрет, що як мінімум в половині судів навантаження не просто велике, а захмарне?

Воно не вчора зʼявилося, і навіть не рік тому.

Тільки людина, відірвана від реальності, не знає, що робота в київських районках - не просто складна, це справжній ад.

І обираючи собі такий суд, людина свідомо обирає цей ад.

Судді районних судів працюють на вихідних, на свята і взагалі кожної хвилини.

Тому будь-який кандидат, який думає, що його чекає щось інше, свідомо себе обманює.

Робота в районних судах міст-мільйонників - це серйозне випробування здоровʼя, психіки, відносин у родині. Ще й за невеликі для великих міст гроші.

Привіт народним депутатам, які не здатні вирішити питання з низькими зарплатами в першій інстанції, як для суддів, там і для працівників апаратів судів.

І ще один привіт депутатам, які не здатні дозволити перерозподіл справ, які можуть розглядатися в спрощеному провадженні, з більш навантажених в менш навантажені суди, навіть на рівні однієї області.

Саме тому в нас і існують одночасно суди, де навантаження по 100 справ на рік, і де воно більше 3-4 тис справ на рік на суддю.

І за мінімум 5 років, коли проблема надмірного навантаження вже вийшла з-під будь-якого контролю, парламент так і не знайшов жодного адекватного способу її вирішити. Точніше сказати: не захотів знайти.

Тож всі, хто зараз збирається на конкурс в першу інстанцію, має розуміти, що високе місце в рейтингу і можливість обрати «жирний» суд, з великою ймовірністю потягне за собою і 2-3 тис справ на рік. А в особливо «жирних» судах будуть і всі 4-5 тис.

Історія екс-судді Подільського райсуду має бути прикладом для всіх, хто ще не вирішив, чи хоче він бути суддею в Україні, в цей важкий час, з цими тисячами справ, з цими низькими зарплатами, і з великою ймовірністю працювати без помічника чи секретаря, бо їх оплата праці, завдяки бездіяльності ДСА, нижче, ніж на касі в супермаркеті.

Окрема думка

06 Feb, 14:44


ВККС запровадила новий, доволі зручний формат щомісячних звітів - огляд результатів діяльності.

Першоджерело тут https://vkksu.gov.ua/news/oglyad-rezultativ-u-vyshchiy-kvalifikaciyniy-komisiyi-suddiv-ukrayiny-v-sichni-2025-roku.

Прозорість - це завжди плюс. Формат теж доволі зручний.

Тепер очікуємо такого ж рівня прозорості від Громадської ради доброчесності. Адже у звіті ВККС результати роботи ГРД (5 наданих до ВККС висновків за січень) виглядають ще гірше, ніж в нашій щомісячній статистиці.

Тож хотілося б краще розуміти, чим зайняті члени Громадської ради доброчесності, окрім перевірки 5-10 суддів на місяць?

Окрема думка

06 Feb, 13:18


Сьогодні ВРП звільнила Олександра Красноборова з посади судді Подільського райсуду Києва за власним бажанням.

Ця подія могла би пройти зовсім непоміченою, якби не той факт, що Красноборов пропрацював на цій посаді лише місяць.

Його призначили того року після декількох кіл співбесід у ВККС та ВРП, на яких кандидат підтверджував свій намір працювати суддею у столичному суді.

Красноборов склав присягу в грудні 2024 року. Перший документ за його підписом внесений в Реєстр судових рішень 16 грудня 2024 року. Останній документ внесено 20 січня 2025 року.

Можна сміливо давати премію - Працівник року.

Насправді ж, маємо з цього приводу ряд зауважень:

По-перше, держава витратила гроші на навчання цього судді.

По-друге, ВККС та ВРП витратили час на дослідження його досьє, співбесіди тощо.

А суддя попрацював місяць і вирішив, що звільнитися.

Чи має він на це право? Так, має.

Але чи має він право задурно витрачати державні кошти? Ні, не має.

Що роблять студенти, які навчалися в університетах за державний кошт? Або на три роки їдуть працювати на визначене державою місце роботи, або компенсовують витрачені на їх навчання кошти.

Тож що би зараз мав робити Красноборов? Правильно, компенсовувати витрачені державою кошти на його навчання та призначення.

Чи не хочуть народні депутати передбачити таку норму в законі? Щоб кандидати більш свідомо підходили до свого вибору працювати суддею.

Виключеннями можуть бути лише обставини на рівні «життя чи смерті».

Бо звільнятися через місяць зі столичного суду, зайнявши чиєсь місце і витративши десятки тисяч гривень та сотні людиногодин, - це про безвідповідальність, яка має каратися фінансово.

Чи прийняв би суддя рішення про звільнення, якби мав компенсувати державі, наприклад, 1 млн грн (середня річна зарплата в першій інстанції)?

Напевне, тричі би подумав і перед тим, як йти на посаду, яка «не дуже і потрібна», і перед тим, як звільнятися з посади, якщо компенсація за таке звільнення - 1 млн грн.

Окрема думка

06 Feb, 07:57


Сьогодні о 10:00 розпочинається перше спеціальне спільне засідання ВККС та ГРМЕ в межах конкурсу до ВАКС.

На засіданні буде розглянуто питання про відповідність критеріям, передбаченим ч. 4 ст. 8 Закону про ВАКС кандидатів на посади суддів ВАКС як суду першої інстанції.

Сьогодні проходять співбесіди таких кандидатів:

Боднарук Юрій
https://www.youtube.com/watch?v=AQMZ-PKx2lc

Кімстачов Олег
https://www.youtube.com/watch?v=3Wbk-eH6K_w

Литвинко Тетяна
https://www.youtube.com/watch?v=2_JBm_Bykb4

Одарюк Михайло
https://www.youtube.com/watch?v=1b2CfCzhIR8

Окрема думка

05 Feb, 17:36


Вчора Слідство.Інфо опублікували матеріал про те, як суддя АП ВАКС Валерія Чорна відсудила у держави майже 2 млн так званої недоотриманої зарплати за період з 1 січня 2021 року до 31 березня 2024 року.

Рішення про стягнення коштів на користь Чорної у справі №320/27637/24 прийняв Київський окружний адміністративний суд 10 жовтня 2024 року. 12 листопада рішення набрало законної сили, а вже через три тижні — 2 грудня 2024 року — суддя отримала вказані кошти. 

Першоджерело тут https://reyestr.court.gov.ua/Review/122222305.

У позові Чорна просила визнати протиправними дії ВАКСу щодо нарахування та виплати їй суддівської винагороди за період з 1 січня 2021 року по 31 березня 2024 року включно, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб. 

Водночас з цим, Чорна просила стягнути з ВАКСу невиплачену суддівську винагороду за той же проміжок часу.

Чорна зазначила, що опирається на базовий розмір посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду — 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено Законами України про державний бюджет на 2021, 2022, 2023 та 2024 роки на 01 січня кожного відповідного календарного року (2 270,00 грн, 2 481 грн, 2 684 грн, З 028 грн), у розмірі 1 721 099,14 грн (з утриманням передбачених законом податків та обов’язкових платежів при їх виплаті).

У рішенні Київського окружного адміністративного суду написано, що «у національному законодавчому полі існує колізія положень двох нормативно-правових актів рівня закону, подолати яку можливо, застосувавши загальний принцип права — спеціальний закон скасовує дію загального закону».

Нагадаємо, що Чорна відома сумнівними покупками коштовних речей під час війни - автомобіля BMW X6 з салону та дачі в Борисполі, «бо вона це заслужила».

Ну тепер от заслужила ще майже 2 млн, які не були передбачені у бюджеті ВАКСу, але чомусь зразу, без апеляційного та касаційного перегляду були виплачені Чорній.

Ну а що ж? ВАКС - багатий суд, який може собі дозволити витрачати непередбачені законом гроші. Правда ж?

Це ж на зарплати працівників судів першої та апеляційної інстанцій грошей немає, і на марки з конвертами немає, і на інтернет, а на забаганки Чорної майже 2 млн грн є.

Звідки ж взялися ці зайві кошти?

Та ще й без повної процедури оскарження.

А чому ж немає процедури оскарження рішення КОАСу хоча б в апеляцію? Може, тому, що Голові ВАКС скоро знову йти на вибори і треба вже починати збирати голоси електорату? І дуже легко «бути доброю» за чужий рахунок?

Насправді, ситуація ще гірша: більшість суддів ВАКСу зараз за прикладом Чорної оскаржують свої зарплати. Хто ж не хоче 2 млн гривень собі в подарунок?

Це ж прості платники податків роками не можуть дочекатися рішення від КОАСу? А от судді ВАКС «по дружбі» за пару місяців отримують пару мільйонів гривень.

Нагадаємо, що ВАКС - це той суд, який навіть на початку війни не перераховував гроші на ЗСУ (окрім окремих ініціатив окремих суддів).

Сподіваємося, в Україні вже достатньо компетентних органів, здатних перевірити позови «антикорупційних» суддів?

Хотілося б або почути, що все законно, і Україна дійсно має сплачувати мільйони гривень суддям ВАКС. Або щоб хтось поніс відповідальність за цю історію.

Окрема думка

05 Feb, 16:12


ДСА оприлюднила список вакансій в судах першої та апеляційної інстанцій.

Загалом, ситуація вражаюча: в господарському суді міста Києва, наприклад, 68 вакансій, в районних судах міста Києва - 128 вакансій.

В місцевих загальних судах по Україні повна катастрофа:

Київська область - 99 вакансій;
Одеська область - 107 вакансій;
Харківська область - 163 вакансії;
Дніпропетровська область - 180 вакансій.
Список нескінчений.

Чи не хочуть ці таблички переглянути народні депутати, які нічого не роблять з приводу низького рівня оплати праці в судах?

Чи не хочуть ці таблички переглянути активісти, які роками смокчуть донорські гроші на «судову реформу» лише погіршуючи ситуацію? Бо через безкінечні перевірки і відсутність, в тому числі, належних умов роботи в судах бажаючих стати суддями кожного року меншає. Скоро просто не буде, кого цим активістам перевіряти.

Чи не хочуть ці таблички переглянути донори? Які замість стопятсотого круглого столу чи чергової стратегічної сесії для членів ГРД, які не хочуть працювати, краще б витратили гроші на матеріально-технічне забезпечення працівників судів, які працювати хочуть?

Першоджерело тут https://dsa.court.gov.ua/dsa/inshe/vacancy_court_23/

Окрема думка

05 Feb, 12:09


Якщо хтось цікавився, що там відбувається з ліквідованим ОАСКом, то відправлений на звільнення суддя Аблов повідомляє, що ліквідований ОАСК обрав голову і заступника.

Задзеркалля як воно є.

Коли там вже кінець кваліфоцінювання ОАСКу? Щоб всі доброчесні судді працювали далі, а недоброчесні - залишили судову систему назавжди?

Окрема думка

05 Feb, 08:20


У своєму ТГ каналі нардеп Сергій Демченко повідомив про спільну нараду членів Комітету ВРУ з питань правової політики з членами ВККС.

Нардеп був вражений прогнозом строків завершення конкурсів в апеляціях — не раніше 2026 року.

І таку інформацію відповідальні члени ВККС дали після дводенної «стратегічної сесії» з ГРД, тому що ГРД на тій сесії пообіцяли, що перевірятимуть по 60 суддів/кандидатів на місяць. І це при прогнозованій кількості в 1200 осіб на співбесідах.

Тобто по суті співбесіди триватимуть 20 місяців.

І навіть якщо кандидатів буде 1000, а 1200, це не сильно вплине на строки.

ГРД діючого складу спроможні опрацювати від 20 (максимум) до 8 (мінімум) висновків стосовно суддів в кваліфоцінюванні.

А обіцянку в 60 осіб на місяць ще треба виконати, що з попереднього досвіду цього складу ГРД - взагалі нереально.

Діючий склад ГРД буде працювати до середини серпня. А ВККС почне співбесіди (оптимістичний сценарій) не раніше червня.

Таким чином, діючий склад ГРД за півтора-два місяці видасть нагора десь так 40 висновків/інформацій про кандидатів, опрацювавши близько 60 суддів. Це якщо прям сильно будуть напружуватися.

А потім прийде новий склад ГРД, який захоче створити власні варіанти істерик, скандалів і причин того, чому вони не працюють.

А потім почнеться політичний сезон, і вони захочуть дати поради новим політикам та будуть охоче брати участь у політичній рекламі, як це вже робили раніше колишній суддя часів держзрадника Януковича Жернаков і його колежанка Чижик.

А ще ж треба провести повторний конкурс в ВАКС.

А якщо допомагати буде IDLO, то всі ж розуміють, як саме закінчиться повторний конкурс?

А ще ж членкиня ВККС Кобецька буде вимагати якісного нового добору. За начебто скороченою процедурою з додатковою співбесідою.

То, мабуть, наблизилися ми вже до 2027 року.

А ще ж паралельно мають проходити конкурси на адмінсуди.

І це за умови відсутності «чорних лебедів», які вже прилітали в цей склад ВККС у вигляді історії з Ігнатовим, наприклад.

Вибачте, що без оптимізму. Але в таких процедурах важливо бути на стороні здорового глузду.

На скрінах - пост зі сторінки ГРД у ФБ.

Окрема думка

04 Feb, 16:38


Поки всі рахують американські гроші, витрачені USAID на українські суди, до яких «низька довіра», ми вирішили подивитися, а що там з довірою до американських судів.

Так, згідно з даними, оприлюдненими 2 січня 2025 року, станом на грудень 2024 року більше американців не схвалювали роботу Верховного суду, ніж схвалювали.

Близько 38 % респондентів зазначили, що схвалюють те, як Суд виконує свою роботу, тоді як 47 % осіб не схвалюють те, як Суд виконує свою роботу.

Такі дані були отримані в результаті опитування дорослих американців, під час якого було задано таке питання:

Ви схвалюєте чи не схвалюєте те, як Верховний суд США виконує свою роботу?

Джерело: statista.com
https://www.statista.com/statistics/1128124/share-adults-us-approve-supreme-court/

Зафіксуємо також, що ці дані були отримані ще за часів президентства Байдена.

Почекаємо, що буде за часів Трампа.

Окрема думка

04 Feb, 14:08


Останній тиждень стрічка новин рясніє публікаціями про різні проєкти, реалізовані за гроші USAID та інших американських донорів.

Однак, найбільш цікавою є не тільки інформація про те, скільки і який проєкт коштував, а реакція українських судових органів на всі ці публікації.

Своє слово сказала Рада Суддів: дайте звіт, куди і скільки грошей витрачено.

Однак чомусь мовчать, роблячи вигляд, що це їх не стосується, ВРП, ВККС, ДСА та НШСУ. І мовчать суди - Верховний, ВАКС, апеляції.

І жодних коментарів з поясненнями не прозвучало від ключових проектів МТД, матеріали про які були оприлюднені, наприклад, в СЮГ.

Хоча тут в цілому зрозуміло. Їм заборонено все коментувати.

Про деякі деталі, які поки що не з’явилися в публічному просторі, ми ще напишемо.

А зараз пропонуємо певні висновки, чому технічна допомога надається САМЕ ТАКА і САМЕ ТАК.

Перше. Перелік заходів всіх донорів, звіти про діяльність яких оприлюднена, демонструє відсутність будь-якого розуміння стратегічної мети, і головним результатом став хаос в заходах, які здійснювалися.

Саме тому в звітах практично відсутні конкретні результати від діяльності на тактичній та, тим більше, стратегічній дистанції, окрім «проведено тренінг» та «круглий стіл».

Друге. Складається стійке враження про відсутність будь-якої притомної координації заходів серед донорів.

Періодичні короткі заяви послів G7 стосовно певних подій в судовій владі ситуацію не рятують.

Третє. Давно пройшли ті часи, коли ідеї представників (менеджерів, радників, консультантів, експертів) донорських організацій виглядали як істина в останній інстанції або як панацея від всіх хвороб.

Четверте. Накопичилася критична маса деяких специфічних, схожих за змістом заходів, які виглядають як експерименти на окремій території і які не застосовуються більше ніде, окрім України.

Серед таких заходів варто назвати роботу кадрових комісій за участі міжнародних експертів, яких вже десятки і це вже - професія, і яких тільки в судовій системі і конституційному судочинстві діє мінімум 5.

Взагалі, виглядає так, що така кількість конкурсів запроваджена за наполяганням донорських проектів лише тому, що це єдине, що виглядає як завершений результат.

А запровадження когнитивних тестів в конкурсних процедурах ВККС, завдяки яким провалився конкурс у ВАКС та АП ВАКС, стало головною скандальною подією 2024 року.

П’яте. Як в судовій владі, так і в двох інших гілках влади відсутнє стратегічне бачення про те, що і коли потрібно робити в частині судової реформи. Ситуація не покращується ще і тому, що за останні 5 років в Україні відсутня будь-яка стратегія розвитку судової влади.

Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства існувала в 2021-2023 роках. Слово «існувала», а не «діяла» застосовано не випадково. Бо була вона лише на папері.

Бажаючі можуть перевірити нас, звернувшись до тексту цього документу. Наприклад, з переліку перших 40 запланованих заходів не виконано жодного. ЖОДНОГО.

Далі можна не читати.

12 місяців 2024 року і перший місяць 2025 року пройшли без стратегії взагалі.

Саме тому, донорські проекти, окрім корисної роботи, можуть робити, що попало і все підряд. Від безкінечних стратегічних сесій до вимоги до досвідчених юристів скласти тести з історії за програмою 5 класу середньої школи.

На наш погляд, в ситуації, яка розглядається, особливу увагу окремо потрібно приділити зацікавленості окремих менеджерів донорських проектів в ситуації тримання судової влади України в слабкому стані і тиску, погрожуючи подальшими перевірками, реорганізаціями тощо.

Саме тому, майже всі донорські проекти, окрім, проекту Ради Європи, мовчали, коли припинялася діяльність ВККС на майже 4 роки, ВРП на рік, дисциплінарна функція ВРП на 2 роки.

І все це робилося за участі профінансованих громадських «адвокаційних» об’єднань та інформаційно підтримувалося пропагандистськими публікаціями на сайтах тих же ГО (як це працює ми буквально вчора розбирали детально).

Окрема думка

03 Feb, 17:55


Перша ДП ВРП відправила на звільнення суддю ОАСКу Євгенія Аблова, який сьогодні з самого ранку розповідав в соцмережах, що це USAID винен в ліквідації ОАСКу, а не все те, що зафіксували детективи НАБУ на так званих плівках Вовка.

Наразі Аблов відсторонений від здійснення правосуддя (хоча і так його не здійснює через ліквідацію ОАСКу).

Нагадаємо, що Аблов вже два роки намагається втекти у відставку.

Сподіваємося, що остаточне звільнення Аблова не забариться.

Окрема думка

03 Feb, 16:59


Здається, ми зрозуміли, чому міжнародна організація IDLO, яка активно присіла на лідерство в «сприянні» судовій реформі і, зокрема, конкурсі в ВАКС, не оприлюднює інформацію про те, в яких країнах наявний успішний досвід застосування в кадрових процедурах на посаду судді когнітивних тестів.

Як виявилося, історія проста.

Міжнародна правова організація розвитку (IDLO) була заснована в 1983 році спочатку як неурядова організація - Інститут права міжнародного розвитку.

Засновниками стали три юридичні радники агентств співпраці в Єгипті: Л. Майкл Хагер (США), Вільям Т. Лоріс (США) та Жиль Бланші (Франція), під керівництвом д-ра Ібрагіма Шіхати (засновника Фонду міжнародного розвитку ОПЕК та старшого віце-президента і головного радника Світового банку з 1983 по 1998 роки).

У 1991 році, після першої Асамблеї держав-членів у 1990 році, організація змінилася на міжурядову.

Після падіння Берлінської стіни IDLO посилила навчання та надавала допомогу у сфері правової та судової реформ у країнах, що розвиваються, та країнах з перехідною економікою.

У другій половині 90-х років більше уваги приділялося сталому розвитку, громадянському суспільству, а також країнам, які пережили конфлікти або геноциди, таким як Камбоджа та Руанда.

У 2002 році організація отримала нову назву — Міжнародна правова організація розвитку (IDLO).

Підписантами Угоди про IDLO на сьогодні є країни з таких континентів:
Африка: Буркіна Фасо, Єгипет, Кенія, Малі, Ліберія, Мавританія, Мозамбік, Нігер,Сенегал, Судан, Туніс, Уганда (12 країн);

Азія: Афганістан, Йорданія, Кувейт, Монголія, Пакистан, Філіпіни, Катар, В’єтнам, Китай (8 країн);

Латинська Америка: Еквадор, Гондурас, Перу (4 країни);

Європа: Австрія, Болгарія, Франція, Італія, Чорногорія, Нідерланди, Румунія, Швеція, Туреччина (9 країн);

Північна Америка: США;

Австралія, Океанія – Австралія.

До складу підписантів Угоди від початку також входить OFID - Фонд міжнародного розвитку (тобто, ОПЕК ) — заснований в 1976 році державами-членами Організації країн-експортерів нафти: Алжир, Еквадор, Габон, Індонезія, Іран, Ірак, Кувейт, Лівія, Нігерія, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Венесуела.

Виконавчим комітетом IDLO заправляють представники Еквадору, Італії, Кувейту, Мозамбіку, Пакистану, Перу, Філіпін, Сенегалу.

Тобто, лише один представник з Європи.

Ось успішні результати, які рекламуються IDLO:

АФГАНІСТАН: Програма перехідного навчання у сфері юстиції. IDLO публікує Глосарій з прав людини мовою Дарі та Посібник із кримінального права.

ТУНІС: IDLO зміцнила потенціал туніських магістратів і прокурорів для боротьби з фінансовими та економічними злочинами.

БРАЗИЛІЯ: відкрито Будинок прав в Ріо-де-Жанейро для надання юридичних послуг безправним спільнотам. Опубліковано звіт «Доступ жінок до Справедливості».

ПІВДЕННИЙ СУДАН: Розпочато процес розробки постійної конституції.

СОМАЛІ: За підтримки IDLO прийнято тимчасову конституцію із забороною каліцтва жіночих статевих органів.

КЕНІЯ: Парламент ухвалює кілька законопроектів.

З таким переліком успішних проєктів IDLO мало би:

(1) надати професійну біографію експертів Килимара та ін., з яких можна побачити досвід успішних проектів судової реформи саме в європейських кранах, або хоча б в Афганістані, Сомалі і Південному Судані.

(2) надати достовірні приклади успішного застосування когнітивних тестів в процедурах добору на посаду судді в європейских країнах, або хоча б у Монголії.

А ВККС терміново мала би оприлюднити розрекламовану в кінці осені угоду між ВККС і IDLO про подальше співробітництво.

Або це зроблять ЗМІ.

Окрема думка

03 Feb, 11:06


Ми продовжуємо нашу постійну рубрику: статистика роботи ГРД.

За січень 2025 року ГРД наробило аж 8 документів:

3 негативні висновки;
4 негативні висновки в новій редакції;
1 негативну інформацію.

Зате в пʼятницю-суботу пройшла чергова стратегічна сесія ВККС-ГРД, яка мала на меті покращити роботу обох органів.

Ще хтось вірить в це «покращення»?

Про те, що гроші продовжують викидатися в смітник (закреслено) витрачатися на таку нісенітницю, як «стратегічна сесія», і говорити годі.

Невже за лютий ми побачимо статистику з 80 опрацьованих суддів? Звісно ж, ні. Хоч би 20 було.

Як і скільки часу, при цьому, ВККС збирається проводити співбесіди в конкурсі до апеляційних судів - питання, здається, риторичне.

Однак, чекаємо від керівництва ВККС відповіді на три простих питання:

Які результати стратегічної сесії з ГРД?

Скільки суддів/кандидатів в судді ГРД пообіцяли опрацьовувати починаючи від сьогодні?

Що керівництво ВККС буде робити, якщо цього не станеться? Невже вистачить сміливості піти до донорів, посольств та в парламент і вимагати змін до закону?

Окрема думка

31 Jan, 16:22


В понеділок, 3 лютого, кандидати в апеляційні суди почнуть складати практичне завдання зі спеціалізації відповідного суду.

Актуальні графіки тут:

Апеляційний загальний суд (цивільна спеціалізація)

Апеляційний загальний суд (кримінальна спеціалізація)

Апеляційний адміністративний суд

Апеляційний господарський суд

Окрема думка

31 Jan, 08:54


Рада суддів України вимагає від ДСА звіт, куди пішли кошти міжнародної технічної допомоги від USAID, оскільки відповідно до оприлюднених вчора СЮГ даних саме ДСА є реципієнтом цих коштів.

Деякі члени РСУ, які вочевидь взагалі не розуміють, як працюють проєкти МТД, вчора на ФБ висловили обурення, що в судах немає грошей на відправку повісток, а в проєкті USAID під ДСА є гроші на оформлення віз.

Інші, не менш некомпетентні в цих питаннях члени РСУ, висловили бажання ліквідувати ДСА.

Сьогодні вже і Голова РСУ Моніч вимагає звіту.

Ми приєднуємося до вимоги Моніча, звіт потрібен, насамперед, щодо непритаманних для ДСА активностей.

Про що це ми?

Насправді, наявність в проєкті витрат на візи, послуги паркування, їжу, оренду готелів, технічне забезпечення заходів, і навіть послуги розміщення реклами - нас не дивує.

Адже USAID фінансує:

- візити українських суддів закордон (насамперед, щодо вивчення досвіду розгляду воєнних злочинів), яких за останні три роки було безліч;

- проведення безлічі заходів в Україні з різних питань (їх доцільність - це вже проблема більш високого рівня складності). Для таких заходів може знадобитися насправді навіть оренда паркомісця, бо підʼїхати в центрі міста машині з технікою чи банерами можна лише з оплатою парковки;

- оголошення щодо посади юриста для якихось центрів консультування в регіонах в регіональних виданнях можливе лише в вигляді реклами такої вакансії.

Не забуваємо і про забезпечення роботи конкурсних комісій, етичних рад тощо. Декілька з них на початку війни місяцями працювали закордоном. Саме тому в нас є сформований склад ВККС.

Тож ці всі послуги цілком лягають в логіку проєкту. А от суми витрат - це питання аудиту.

Не слід забувати і про те, що проєкти МТД оплачували відбудову судів, закупівлю нових меблів та техніки, замість розкрадених під час окупації, ремонти приміщень тощо.

І навіть проведення зʼїздів суддів теж йшло за гроші проєктів МТД. В тому числі харчування на зʼїздах тих членів РСУ, які зараз обурюються сумами міжнародної допомоги.

Якщо всі в РСУ вже такі обурені сумами міжнародної допомоги, то пропонуємо під час наступного зʼїзду суддів на оренду приміщення скинутися делегатами зʼїзду самостійно, а їжу принести з дому - в контейнерах і пакетах.

Насправді, Рада суддів мала би сильно дякувати USAID та іншим проєктам МТД і за забезпечені навчання суддів, і за міжнародні візити, і за допомогу з ремонтами будівель та закупку меблів та техніки, і ще багато за що.

І, звісно ж, американські платники податків не мають платити за відправку повісток в українських судах. Це питання нашого державного бюджету. І саме за це треба «бити» Пампуру.

А ще треба було би спитати в Пампури про наступне:

- що робить в проєкті USAID під ДСА реформа правничої освіти, а особливо фінансування тих ГО, які отримавши гроші від USAID під освіту, нічого не роблять за цим напрямком?

- або про оплату цих всіх «експертів», які придумують для суддів та кандидатів в судді нічим не обґрунтовані іспити та перевірки. Це, наприклад, вже 100 разів згадані нами тестування когнітивних здібностей та тест на знання української державності. І навіть якщо не безпосередньо USAID це включав в свій проєкт, то мовчазна згода - це теж проблема.

Про іншу, дійсно корисну допомогу USAID та, на жаль, і створені ними проблеми, ми обовʼязково напишемо в наших наступних публікаціях, адже ви, наші шановні читачі, просто забили нашу пошту питання про все, що відбувається в останні два тижні після зупинки роботи USAID.

Тож далі буде…

Окрема думка

30 Jan, 13:06


Скіфи, сармати та інші племена. Київські князі та українські гетьмани.

Саме ці питання з історії України (з 5 по 11 клас) мають скласти кандидати до місцевих судів, щоб мати можливість одягнути суддівську мантію.

Діючі судді, які бажають перевестися в суд того ж рівня, теж мають згадати, хто і коли хрестив Русь та всіх князів Великого князівства Литовського.

Саме так виглядає приниження української шкільної та університетської освіти з боку депутатів, які поставили під сумнів всі шкільні атестати та університетські дипломи правників.

Нагадаємо, що зміни до закону були пролобійовані проєктами технічної допомоги, насамперед, IDLO та USAID.

Тепер USAID вирішив призупинити діяльність, а IDLO поки що продовжує.

То чи не хочуть шановні народні депутати переглянути всі вимоги/пропозиції цих проєктів з точки зору їх доцільності та адекватності для інтересів судової влади України, а не окремих «експертів» окремих проєктів, які тепер, виконуючі політичні рішення нового американського Президента, просто за добу зійшли з донорського Олімпу?

Загалом, це хороший приклад того, що треба жити своїм розумом та мати повагу, насамперед, до себе та своїх громадян.

Окрема думка

29 Jan, 19:25


ВККС затвердила програми етапів іспиту та таксономічні характеристики анонімних тестувань з історії української державності, загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) в доборі до місцевих судів.

Комісія ухвалила рішення проводити тестування загальних знань у сфері права та тестування знань зі спеціалізації відповідного суду у межах єдиного тестування.

Перелік питань тестування з історії української державності, загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) оприлюднюється не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення кваліфікаційного іспиту, перелік правильних відповідей на відповідні тестові запитання – не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення кваліфікаційного іспиту.

З Програмою іспиту та таксономічною характеристикою анонімного тестування з історії української державності можна ознайомитися тут.

З Програмою іспиту та таксономічною характеристикою анонімного тестування загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) можна ознайомитися тут.

З довідковою інформацією про зміст анонімного тестування когнітивних здібностей можна ознайомитися тут.

Окрема думка

29 Jan, 17:17


Днями в конкурс на посаду Директора Бюро економічної безпеки (БЕБ) подав свої документи Віктор Дубовик - Генеральний директор Директорату з питань правової політики Офісу Президента України.

Маємо з цього приводу ряд запитань:

Чи всі завдання виконані в рамках реформування судової влади?

І Стратегія розвитку судів ухвалена?

І нові судді в суди вчасно призначені Президентом?

І фінансування судам на 100% забезпечено?

Тобто всі завдання з реформування судів в Україні успішно завершені?

Україна готова до вступу до ЄС в частині блока з верховенства права?

Система правосуддя працює як швейцарський годинник?

І саме тому ключові «судові реформатори» можуть сміливо розходитися, щоб успішно застосувати свій досвід на інших високих посадах?

Окрема думка

29 Jan, 16:51


ВККС внесла зміни до методичних вказівок з оцінювання практичного завдання з кримінальної спеціалізації під час конкурсу до апеляційних судів.

З документом можна ознайомитися тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/dodatok_3_metodychni_vkazivky_k_0.pdf.

Окрема думка

29 Jan, 16:28


ДСА опублікувало аналітичну довідку про пошкоджені та зруйновані приміщення судів внаслідок збройної агресії рф та їх відновлення станом на 23 січня 2025 року.

Станом на 23.01.2025 р. від початку повномасштабної збройної агресії російської федерації на територію України, 150 приміщень 139 судових  установ зазнало пошкоджень різного ступеня аж до повного руйнування та розкрадання майна, з яких:

142 приміщення є судами (127 судів);

6 приміщень ТУ ДСА України та ТУ ССО (в Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Харківській, Чернігівській та Херсонській областях);

1 приміщення НШСУ;

1 приміщення ВККС.
 
Детальну інформацію про пошкодження приміщень судових установ наведено нижче у розрізі областей тут.

Окрема думка

28 Jan, 18:04


Щойно Дорадча група експертів ухвалила рішення за підсумками оцінювання моральних якостей 35-ти кандидатів на посади суддів КСУ за квотами Верховної Ради та Президента.

У підсумку оцінку “відповідає” отримали за квотою Верховної Ради:

Юрій БАРАБАШ,
Олександр ВОДЯННІКОВ, Владислав ІВАЩЕНКО,
Тетяна ОПАНАСЮК,
Анатолій ЄЖОВ,
Юлія КИРИЧЕНКО,
Оксана КЛИМЕНКО,
Іван НАЗАРОВ,
Захар ТРОПІН,
Тарас ЦИМБАЛІСТИЙ.

Тобто 10 кандидатів на дві посади суддів КСУ від Парламенту;

А за квотою Президента це такі кандидати як:

Юрій БАРАБАШ,
Олександр ВОДЯННІКОВ,
Владислав ІВАЩЕНКО,
Тетяна ОПАНАСЮК,
Роман ЯРОМЕНОК,
Наталія ДЕНИСЕНКО,
Олександр КОНСТАНТИЙ, Костянтин КРАСОВСЬКИЙ, Олександр МЕДВЕДЕНКО, Михайло САВЧИН,
Алла САНДУЛЯК,
Оксана СОЛДАТЕНКО,
Оксана ТРЕТЬЯКОВА.

Тобто 13 кандидатів на три посади суддів КСУ від Президента.

4 кандидати беруть участь за обома квотами.

Нагадаємо, що кандидати, які на етапі оцінки моральних якостей отримали оцінку “відповідає”, потрапляють до наступного етапу конкурсного відбору – оцінки рівня компетентності.

Отже, обидва конкурсні відбори на всі 5 посад суддів КСУ тривають, тож є обʼєктивна необхідність у проведенні письмового оцінювання рівня компетентності кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України.

Тому ДГЕ оголосила, що таке оцінювання відбудеться 8 лютого 2025 року і буде транслюватися наживо на ресурсах ДГЕ та КСУ.

Голова ДГЕ Оксана Васильченко зазначила:

«Сподіваємося, що в другій половині лютого ДГЕ повністю завершить оцінювання цієї групи кандидатів, передасть рейтингові списки субʼєктам призначення – Парламенту та Президенту, які згодом також ухвалять свої рішення про призначення нових суддів Конституційного Суду України».

Окрема думка

28 Jan, 15:51


ВККС визначила графік проведення спеціальних спільних засідань з Громадською радою міжнародних експертів в рамках конкурсу до Вищого антикорупційного суду.

На засіданнях буде розглянуто питання про відповідність критеріям, передбаченим ч. 4 ст. 8 Закону «Про Вищий антикорупційний суд» кандидатів на посади суддів ВАКС як суду першої інстанції.

6 лютого 2025 року розглядатимуться кандидатури:

Боднарука Юрія,

Кімстачова Олега,

Литвинко Тетяни,

Одарюка Михайла.

7 лютого 2025 року розглядатимуться кандидатури:

Котельви Катерини,
Легких Кирила,
Чернової Олени.

Початок засідань: 10 год 00 хв.

Окрема думка

28 Jan, 11:04


Громадська рада доброчесності та ГРМЕ отримали повний доступ до суддівських досьє і досьє кандидатів на посади суддів.

Про це пише СЮГ в своїй публікації по цій досить проблемній темі.

А ми від себе додамо, що нарешті члени ГРД отримали шанс виконати обов'язок перед суспільством і збільшити обсяг якісно виконаної роботи принаймні в 10 разів!

Однак, почати цю титанічну роботу ГРД має з вибачень за хамство по відношенню до окремих членів ВККС, які начебто незаконно не давали повного доступу до досьє.

Бо вже всім зрозуміло, що не давали цілком законно.

Окрема думка

27 Jan, 17:15


Члени ВРП не змогли сьогодні обрати Голову Вищої ради правосуддя.

За Григорія Усика віддали голоси 9 членів ВРП.

За Олександра Сасевича - 6.

Двоє членів ВРП не підтримали жодного кандидата.

Мінімально необхідна кількість голосів для обрання Голови ВРП - 11.

Детальний розбір цієї історії зробимо окремо. Поки що зрозуміло, що особисті амбіції сьогодні були вищі, ніж відповідальність за нормальне функціонування органу.

І це стосується не лише тих двох членів, що претендували на посаду Голови, а всіх 17 членів ВРП, що брали участь у голосуванні.

Окрема думка

27 Jan, 14:54


Вже декілька днів багато громадян України, які жили виключно за рахунок фінансової допомоги США (тобто їх немаленька зарплата фінансувалася за рахунок платників податків США) перебувають в колаптоїдному стані.

За наявною інформацією, платежі, пов’язані з міжнародною технічною допомогою, наказано зупинити до завершення необхідних перевірок стосовно ефективності таких витрат.

Ми згодні з пропозицією колишнього заступника міністра юстиції Сергія Пєтухова до активістів, які «сидять» на грошах USAID, вже в якості звичайних волонтерів спробувати продемонструвати все те, що вони демонстрували раніше за гроші. А суспільство побачить, як це воно виглядає.

А ми спробуємо запропонувати аудиторам звернути увагу на декілька пунктів з життя Михайла Ж. – колишнього судді часів держзрадника Януковича, який вже 10 років сидить на донорських грошах.

Пропонуємо далеко не повний перелік деяких результатів реформ, які агресивно адвокатував Михайло Ж.

Докази участі Михайла Ж. в цих заходах містяться у відкритих джерелах.

Ось приблизний (далеко не повний) перелік:

1. Створення законодавчих умов, за яких у листопаді 2019 року була відправлена у відставку ВККС другого складу, а ВККС третього складу (попри обіцянки появи через пару місяців) з’явилася лише 1 червня 2023 року.

Результат: були зупинені найважливіші процедури, такі як кваліфікаційне оцінювання, добір на вакантні посади в місцеві суди, конкурс в апеляційні суді, конкурс в ІР-суд. Загальний дефіціт суддів залишається на рівні 40%, в апеляційних судах досяг 53%.

Недоброчесні судді продовжували, працюючи, або не працюючи, отримувати високі суддівські винагороди. Доброчесні кандидати на посаду судді не могли почати роботу. Громадяни на роки втратили можливість вчасно отримати доступ до правосуддя.

2. Створення законодавчих умов та шаленого тиску, в результаті яких за два дні до повномасштабного вторгнення пішли у відставку 10 членів ВРП.

Новий склад (попри обіцянки появи через два-три місяці) з’явився лише через рік.

Результат: були зупинені всі повноваження конституційного органу суддівського врядування.

3. Створення законодавчих умов, завдяки яким була зупинена дисциплінарна процедура ВРП.

Нова процедура завдяки нешвидкому конкурсу почалася лише в грудні 2024 року.

Кількість нерозглянутих скарг – 14 000 (рекорд Гінеса).

Кількість непокараних недоброчесних суддів не піддається аналітиці.

4. Створення законодавчих умов з непродуманої ліквідації ОАСК.

Результат: 40 000 нерозглянутих скарг «підвисло» в КОАС. Розгляд позовів громадян зупинився на роки. Нового суду немає досі.

5. Навмисне гальмування діяльності ГРД, завдяки чому практично зупинена процедура кваліфікаційного оцінювання суддів.

Результат: Недоброчесні судді продовжують відправляти правосудді та отримувати винагороду.

6. Адвокатування так званих інновацій в конкурсі (який триває більше року) на 25 посад в ВАКС, завдяки яким конкурс провалено. Домовленості з ЄС та МВФ не виконані.

7. Адвокатування законодавчої основи конкурсу на посаду судді Конституційного суду.

Результат: від сьогодні робота КСУ майже зупинена.

Це далеко не все, чого дотягнув за останні 9 років колишній суддя президента-зрадника Михайло Ж.

За ці дії Михайло Ж. отримував безкінечні гранти у твердій американській валюті за рахунок американського народу.

Загальний обсяг витрат американського народу на активіста-(не)волонтера Михайла Ж. за роки його участі в реформах ніколи не оприлюднювався.

Окрема думка

27 Jan, 12:53


Сьогодні Перша ДП ВРП відправила на звільнення суддю Турківського райсуду Львівської області Олега Кріля через корупційні правопорушення.

Як повідомляє Автомайдан, Кріля звинувачують у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди в кількох епізодах.

Деталі справи:

У грудні 2018 року Кріль вимагав тисячу євро за повернення водійського посвідчення. Того ж місяця він отримав цю суму в приміщенні суду за закриття справи про керування порушником у стані сп’яніння.

У січні 2020 року Кріль отримав 500 доларів США за закриття справи щодо порушення порядку ведення господарської діяльності.

У письмових поясненнях суддя стверджував, що жодних кримінальних правопорушень не вчиняв, а справа проти нього - результат провокації з боку правоохоронців.

Засідання ВРП щодо Кріля неодноразово переносили через його заяви про стан здоров’я, зокрема лікування травми ноги на стаціонарі.

На засіданні сьогодні Кріль знову не з’явився.

Кріль вважає, що розгляд скарги має бути зупинений, поки ВАКС не ухвалить рішення у кримінальній справі. Наступне засідання ВАКС заплановане на 31 січня.

Дисциплінарна палата на пропозицію доповідачки у справі вирішила звільнити Кріля з посади.

Це цілком адекватне рішення ВРП щодо судді, який займався системною корупцією.

Наразі Кріль відсторонений від здійснення правосуддя.

Окрема думка

27 Jan, 11:37


ВАКС продовжує дослідження доказів у справі ексголови Верховного Суду Всеволода Князєва.

Як повідомляє Трансперансі Інтернешнл Україна, на сьогоднішньому засіданні досліджували розмови між нотаріусом Кирилом Горбуровим і адвокатом Олегом Горецьким.

«Вопрос на пятёрку», «Більше 15 точно ніяк», «Як ми строїм розмову із Сєвою [Князєв — ред.]?» — такі фрази зафіксували на НСРД.

Сам Всеволод Князєв заявляє, що Горбуров підбурював Горецького до вчинення злочину. Крім того, захист вважав, що були проблеми з упаковкою носія інформації, а тому подав клопотання про огляд конверта, — прокурор відповів, що вони несуттєві.

Також на судовому засіданні обговорювали розмову між Жеваго та Горецьким, яка відбулася після ухвалення Великою Палатою ВС рішення на користь бізнесмена.

Прокурор вважає, що там згадувалася сума у $2 млн, які, за версією слідства, Жеваго передав Князєву за рішення у справі Полтавського ГЗК.

Далі йшлося про переміщення цієї суми в іншу банківську комірку. Захист стверджує, що ця розмова стосувалася інших осіб та подій.

Нагадаємо: за версією слідства, Всеволод Князєв у змові з нотаріусом Кирилом Горбуровим та адвокатом Олегом Горецьким організував схему з отримання хабаря за ухвалення потрібних судових рішень.

Окрема думка

27 Jan, 07:14


ВРП в понеділок обиратиме Голову Вищої ради правосуддя, а також розглядатиме клопотання про тимчасове відсторонення судді Господарського суду міста Києва Анатолія ІВЧЕНКА від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Загалом цього тижня ВРП розгляне питання призначення 5 суддів, відрядження 2 суддів, звільнення 2 суддів за загальними обставинами та 2 суддів у звʼязку з невідповідністю займаній посаді.

Також у порядку денному Вищої ради затвердження Змін до Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, погодження перерозподілу видатків між територіальними управліннями ДСА і розгляд у пленарному складі низки дисциплінарних справ.

ВККС цього тижня продовжить кваліфікаційне оцінювання суддів, як в колегіях, так і у пленарному складі.

Також у порядку денному Комісії вирішення питання щодо виключення кандидатів на посаду судді з резервів на заміщення вакантних посад суддів місцевих судів та розгляд низки відряджень.

Етична рада у вівторок та середу проведе співбесіди з чотирма кандидатами до ВРП. Початок співбесід о 10.00.

А Дорадча група експертів у вівторок, 28 січня о 18.00 підведе підсумки оцінки високих моральних якостей кандидатів в судді КСУ за квотами президента та парламенту.

КСУ ж від сьогоднішнього дня працює у складі лише 11 суддів. Це означає, що наразі заблокована робота КСУ на рівні пленарного складу та Другого сенату.

Окрема думка

24 Jan, 17:27


Деякі судді Верховного Суду ведуть дивний діалог із суспільством: спочатку тегають журналістів без будь-яких коментарів, а потім видаляють пост з ФБ.

Раніше видаленням постів регулярно грішив суддя Олександр Мамалуй, а от тепер ще й Олег Ткачук.

Що відбувається?

Не той формат? Не той чат?

Де послідовність та правова визначеність?

Цікаво, чому саме до цього посту суддя Ткачук хотів привернути увагу журналістки?

Окрема думка

24 Jan, 16:45


В понеділок ВРП обиратиме нового (чи нового старого) Голову.

Як кажуть наші джерела, наразі на цю посаду претендують аж 6 членів ВРП. Двоє з шести - поточне керівництво Вищої ради правосуддя Усик та Лукʼянов.

Не переходячи на рівень прізвищ зрозуміло одне, з шести кандидатур неможливо обрати одного Голову, бо голоси розпорошуються.

Тож, сподіваємося, на високий рівень відповідальності всіх членів ВРП у понеділок.

Минулого року вже була репутаційно негативна історія в ВККС, коли Комісія півроку не могла обрати Голову.

У ВРП, як головного конституційного органу суддівського врядування, немає жодної опції не знайти в понеділок консенсусу (чи компромісу).

P.S. Ставити першим питанням порядку денного відсторонення Івченка від здійснення правосуддя є помилкою.

Питання дискусійне, і потребує окремої уваги.

А підвішувати обрання Голови ВРП під скандали через Івченка - це якийсь особливий рівень безвідповідальності.

Окрема думка

24 Jan, 13:01


Вчора ВККС оголосила повторний конкурс до Апеляційної палати ВАКС, хоча деякі громадські організації (наприклад Трансперансі Інтернешнл Україна) закликали не поспішати.

В Трансперансі вважають, що новий конкурс може пройти з таким же результатом, як і попередній.

Оскільки ми слідкували за конкурсом із самого початку, і неодноразово писали про нього, хочемо зробити свої попередні висновки:

Перше - для успішності нового конкурсу та з урахуванням того, що по суті конкурси йдуть «паровозиком» один за одним, доцільним є зарахування кандидатам, які вже успішно склали деякі іспити в завершеному конкурсі до АП ВАКС, їх результатів (якщо, звісно, вони самі не бажатимуть покращити свій бал);

Друге - доцільно відмовитися в цьому конкурсі (та й в інших) від тестування знання української державності. Пояснюємо цю тезу.

Якщо в кандидата у шкільному та університетському атестаті стоять високі бали з історії України, а в університетському - ще з історії держави і права України, то для чого він ще раз має це складати?

Що законодавець, який включив цю норму в закон, хоче перевірити в кандидатів? Чи знає кандидат, коли князь Володимир хрестив Київську Русь? Чи в яких роках жив Богдан Хмельницький?

Перевіряти знання української державності треба тільки у тих, хто має шкільні та університетські атестати/дипломи інших країн, насамперед , рф, або ж низькі оцінки в українських атестатах.

Третє - на конкурс треба допустити і тих кандидатів, які брали участь в щойно завершеному конкурсі, якщо вони бажатимуть подаватися повторно.

Зараз норми Закону про судоустрій це забороняють.

Фактично брати участь у конкурсі до АП ВАКС кандидати, які були неуспішні в цьому конкурсі, зможуть лише за рік.

Однак, на час дії воєнного стану дію цієї норми слід зупинити. Бо інакше доведеться зупиняти проведення конкурсів через брак кандидатів.

Четверте - когнітивні тести мають бути адаптовані для суддів.

Скільки можна вимагати від кандидатів витрачати час на вивчення «50 відтінків сірого» (в прямому значені цього словосполучення), а також рожевого, синього, червоного, зеленого і т.д.

Звісно, не треба пропускати відверто слабких кандидатів, однак, тести мають бути релевантними для правників та суддів.

Пʼяте - строки конкурсу. Перший конкурс йшов більше року. Другий конкурс треба проводити як мінімум вдвічі швидше. А краще - втричі.

Окрема думка

23 Jan, 13:03


23 січня 2025 року ВККС оголосила конкурс в Апеляційну палату Вищого антикорупційного суду.

Конкурс оголошено на 10 вакантних посад.

Строк подання документів для участі у конкурсі – з 1 квітня 2025 року до 30 квітня 2025 року (включно).

Детальні умови конкурсу невдовзі обіцяють оприлюднити на вебсайті Комісії.

Окрема думка

23 Jan, 11:23


Верховний Суд перерахував понад 550 млн грн на армію з початку війни.

Назвемо цю цифру ще раз - понад півмільярда гривень.

Хто з держорганів перерахував більше?

В той же час, так званий громадський активіст Жернаков продовжує паратизувати на темі Князєва та вимагати «очищення ВС від корупційних елементів», бо «ВС - це ракова пухлина на тілі країни».

Нагадаємо Жернакову, що Князєва звільнили з посади голови ВС менше, ніж за добу з моменту його затримання, а з посади судді ВС його звільнила ВРП в 2024 році.

Тобто очищення ВС від «корупційних елементів» давно відбулося. А більше жодних підозр ніхто з суддів ВС поки що не отримував.

Тож про які «корупційні елементи» говорить Жернаков?

Також нагадаємо, що друг та соратник Жернакова у ВРП Роман Маселко не голосував за звільнення Князєва, тобто по суті саботував очищення ВС від корупційного елемента Князєва.

Тому маємо до Жернакова та DEJURE ряд запитань:

Скільки особисто Жернаков та вся DEJURE перерахувати на армію з початку повномасштабної війни?

Є там хоч півмільйона гривень на всіх?

Чи знають щось в DEJURE про персональну відповідальність? Це ж організація, яка претендує на голос в питаннях верховенства права? Чи це якась пральня?

Якщо в когось з представників DEJURE знайдуть, до прикладу, наркотичні препарати, чи буде це означати, що в DEJURE всі працівники (і ФОПи) - наркомани?

Чи в цей момент в DEJURE терміново згадають про персональну відповідальність? І будуть голосно кричати, що вони - не пральня, і треба застосовувати персональний підхід?

Ми не вважаємо, що у ВС все прекрасно, і немає питань до частини суддів. Вони є. І ми теж їх ставимо.

Але й перебільшувати не треба.

І в DEJURE, і в ВС є як доброчесні, так і не доброчесні особи.

ВС отримає фінансування з українського бюджету, а DEJURE - з американського, німецького чи загальноєвропейського.

Так що не треба розповідати про «ракові пухлини», бо може так статися, що завтра до DEJURE виникнуть такі ж питання, в яких зараз Жернаков зухвало і наразі безпідставно звинувачує ВС.

Але з Жернаковим давно все зрозуміло.

А от що будуть робити інші працівники і ФОПи DEJURE? Де і як шукатимуть роботу?

Окрема думка

23 Jan, 08:25


ВРП повідомляє, що від сьогодні Дмитро Лук’янов виконує обов’язки Голови ВРП.

У зв’язку із закінченням строку, на який Головою ВРП було обрано Григорія Усика, з 23 січня 2025 року повноваження Голови виконує заступник Голови Дмитро Лук’янов.

Нагадаємо, що Григорій Усик був обраний Головою ВРП 23 січня 2023 року 15 голосами.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" Голова ВРП обирається з членів Вищої ради правосуддя строком на два роки.

Відповідно до пункту 3.1. Регламенту Вищої ради правосуддя повноваження Голови Ради припиняються у разі закінчення строку, на який його було обрано.

Дмитро Лук’янов виконуватиме обов’язки до обрання Голови ВРП.

Засідання з обрання Голови ВРП призначене на 27 січня 2025 року.

Окрема думка

23 Jan, 08:13


Вчора члени Громадської ради міжнародних експертів звернулися до ВККС для скликання спеціального спільного засідання ВККС та ГРМЕ та проведення співбесід з усіма 7 кандидатами, які продовжують брати участь у конкурсі до ВАКС.

Що це означає?

Перше - є питання до доброчесності всіх 7 кандидатів;

Друге - кандидатам потрібно докласти максимальних зусиль для доведення своєї доброчесності;

Третє - така ситуація - ознака того, що і в першій інстанції ВАКС, ймовірно, не буде жодного нового судді, (якщо кандидати не розвіять обґрунтовані сумніви членів ГРМЕ).

Окрема думка

22 Jan, 17:01


ВККС повідомляє, що допустила 203 кандидатів, які успішно склали тестування когнітивних здібностей, до третього етапу кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах – виконання практичного завдання зі спеціалізації апеляційного адміністративного та господарського суду та визначила графіки його проведення.

Апеляційний адміністративний суд:

Практичні завдання для таких кандидатів відбудуться 24 та 25 лютого 2025 року.

Графік виконання практичного завдання тут:
https://vkksu.gov.ua/sites/default/files/dodatok_2_dz_vid_22.01.2025_grafik_praktychnogo_admin_0.pdf

Апеляційний господарський суд:

Практичні завдання для таких кандидатів відбудуться 26 та 27 лютого 2025 року.

Графік виконання практичного завдання тут:
https://vkksu.gov.ua/sites/default/files/dodatok_3_do_dz_vid_22.01.2025_grafik_praktychnogo_gospod_0.pdf

Практичне завдання кандидатами виконуватиметься у приміщенні ВККС за адресою: місто Київ, вулиця Генерала Шаповала, 9.

Для реєстрації необхідно мати при собі паспорт громадянина України.

Окрема думка

22 Jan, 15:18


ВРП інформує, що завершено автоматизований розподіл дисциплінарних скарг між дисциплінарними інспекторами.

Нагадаємо, що СДІ ВРП розпочала свою роботу 23 грудня 2024 року.

Дисциплінарним інспекторам передано 10906 таких дисциплінарних скарг.

Також починаючи з 23 грудня 2024 року і станом на 22 січня 2025 року дисциплінарним інспекторам передано 758 дисциплінарних скарг, які надійшли після початку роботи СДІ.

Окрема думка

22 Jan, 13:50


СБУ затримала адвоката з Дніпра, який коригував ракетні удари рф по місту та намагався втекти з України.

У ЗМІ публікується інформація, що затриманим у Дніпрі адвокатом є голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів Дніпропетровської області Олександр Самарець.

Контррозвідники та слідчі Служби безпеки запобігли втечі з України одного з найбільше законспірованих агентів фсб на Дніпропетровщині.

Співробітники СБУ затримали фігуранта при спробі втечі з України на пункті пропуску «Краківець», через який він намагався виїхати за кордон.

Задокументовано як фігурант скоригував ракетний обстріл противника по місцевій компанії, що модернізує та відновлює ударні і розвідувальні дрони.

Встановлено, що для завдання максимальної шкоди він передав фсб не просто загальні координати підприємства, а точні відмітки розташування технологічних цехів та складів зберігання БПЛА.

Згодом рашисти завдали удар за його координатами, внаслідок чого загинуло шість і важко поранено 30 українців. Також від атаки було пошкоджено об’єкти цивільної інфраструктури.

За матеріалами справи, фігурант прозвітував російським кураторам про наслідки «прильоту» і для подальших обстрілів м. Дніпро надіслав координати іншого стратегічного об’єкта, що розташований у місті.

Як встановило слідство, комунікація агента з його російським куратором відбувалася через «зв’язкового».

Ним виявився давній знайомий фігуранта, так званий «перший заступник голови Красногвардійської районної адміністрації Криму», який працює на фсб.

Контррозвідники та слідчі СБУ задокументували злочини російського агента і затримали його на спробі втечі.

Під час обшуків в оселі та офісі затриманого вилучено мобільні телефони та сім-карти із доказами його підривної діяльності на користь рф.

Слідчі Служби безпеки повідомили йому про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);

ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників).

Наразі фігуранту обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою. Йому загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

Окрема думка

22 Jan, 09:57


Останнім часом в публічному полі наявні три серйозні розслідування щодо суддів Верхового Суду:

Це суддя КАС ВС Семен Стеценко, щодо якого наявна інформація про можливе російське громадянство та майно на території рф.

Матеріал тут https://censor.net/ua/news/3524595/suddya-verhovnogo-sudu-semen-stetsenko-maye-rosiyiskyyi-pasport.

Це також суддя КГС ВС Сергій Жуков, який, як стверджують журналісти-розслідувачі, живе в будинку вартістю 1 млн дол на території в 4 га з лісом, озерами та виноградниками. Все це оформлене на близьких осіб Жукова, друзів та бізнес-партнерів.

Сюжет тут https://youtu.be/tgc74VTUFY0.

Стеценко вже звернувся до СБУ з метою перевірки, чи є в нього російське громадянство. Про це вчора повідомив Верховний Суд.

Жуков у відеосюжеті зазначив, що готовий до перевірки НАЗК, бо в нього є «всі необхідні документи». Вважаємо, що Жуков має самостійно звернутися до НАЗК щодо такої перевірки.

Також декілька місяців тому був ще сюжет щодо судді КАС ВС Ігоря Дашутина, у якого журналісти-розслідувачі знайшли незадеклароване майно, яке не можна пояснити офіційними доходами. Він звернувся до НАЗК щодо його повної перевірки.

Хотілося б побачити результати цієї перевірки. Адже вже пройшло 4 місяці з моменту звернення.

Що хотілося б прокоментувати з приводу цих публічних репутаційних скандалів та втрат?

По-перше, якщо виявиться, що в Стеценка наявне російське громадянство, то це серйозне питання до СБУ та рівня їх перевірок, які вони робили в 2016-2019 роках, коли йшли конкурси до ВС.

По-друге, численне майно, яке судді набувають через різні схеми з родичами та друзями (особливо під час війни) - це недопустимі речі для такого рівня посад. Якщо є якісь «мутки» з майном та прихованими доходами - це має приводити до 100% звільнення, і не у відставку, а через дисциплінарку.

Загалом, це має стосуватися не тільки суддів ВС, а й будь-яких суддів. Ми вже описували історію з коштовними машинами суддів ВАКС, які вони накупили під час війни, щоб «якось себе порадувати».

По-третє, має бути позиція ВС щодо таких історій, які показані в сюжетах щодо Жукова та Дашутіна, адже якщо інформація підтвердиться, то це означатиме, що судді незаконно збагатилися вже під час роботи у ВС.

Оскільки найближчими тижнями відбудеться підсумковий пленум Верховного Суду за 2024 рік, він і має висловитися щодо всіх сумнівних історій суддів ВС.

Окрема думка

21 Jan, 17:33


Сьогодні на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України розглянуто питання про звільнення суддів КСУ Віктора Колісника, Віктора Кривенка, Володимира Мойсика на підставі поданих ними заяв про відставку у зв’язку із завершенням дев’ятирічного терміну їхніх повноважень.

Конституційний Суд України задовольнив зазначені заяви та ухвалив Постанову про їхнє звільнення з 27 січня 2025 року.

Це означає, що з 27 січня КСУ не зможе працювати на рівні Великої палати та Другого сенату через відсутність кворуму.

Дорадча група експертів має поквапитися з перевіркою кандидатів в судді КСУ.

Окрема думка

21 Jan, 15:19


ВККС розпочинає регіональні зустрічі з потенційними кандидатами на посади суддів місцевих судів.

У лютому 2025 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України у партнерстві з Асоціацією правників України проведе низку регіональних зустрічей з потенційними кандидатами у доборі на посади суддів місцевих судів.

Перший такий захід відбудеться 6 лютого 2025 року у Львові з 16:00 до 18:00 (про точне місце проведення буде надіслано повідомлення на електронні адреси зареєстрованих учасників за добу до початку події).

На запитання про добір відповідатимуть члени Комісії Михайло Богоніс та Надія Кобецька.  

Попередня реєстрація обов’язкова за посиланням.

Для того щоб зустріч пройшла результативно, свої запитання щодо добору суддів місцевих судів можна сформулювати під час реєстрації.

Аналогічні заходи відбудуться ще в чотирьох містах України, на які також можна реєструватись: 

8 лютого 2025 року — Дніпро (реєстрація);

11 лютого 2025 року — Харків (реєстрація);

21 лютого 2025 року — Одеса (реєстрація);

28 лютого 2025 року — Київ (реєстрація). 

Окрема думка

21 Jan, 11:24


ВРП змінила територіальну підсудність судових справ Мар’їнського райсуду Донецької області.

З 3 лютого 2025 року територіальну підсудність судових справ Мар’їнського райсуду Донецької області змінено шляхом її передачі до Апостолівського райсуду Дніпропетровської області.

Окрема думка

21 Jan, 10:16


ВРП вирішила нікого не призначати на посаду члена ВККС з тих двох кандидатур, які вона отримала від Конкурсної комісії.

Кандидатуру судді Господарського суду Рівненської області Оксани Андрійчук підтримали лише 6 членів ВРП із 14.

А кандидатуру Віталія Крикливого підтримала лише одна членкиня ВРП, 13 проголосували проти.

Таким чином, посада члена ВККС залишається наразі вакантною, і, вочевидь, буде новий конкурс.

В принципі, це логічне рішення ВРП.

Андрійчук може і доброчесна, але явно не дотягує до посади члена ВККС.

Що стосується Крикливого, то йому в принципі не місце в судах, тим більше в ВККС.

З урахуванням всього, що стало відомо під час конкурсу (та й до цього) цей персонаж має йти на дисциплінарку, а не на підвищення.

Окрема думка

20 Jan, 17:06


Етична рада продовжує проводити відбір кандидатів на посаду члена Вищої ради правосуддя від з’їзду суддів України.

Сьогодні Етична рада визначила дати проведення співбесід з 4 кандидатами на посаду члена ВРП та ще 4 кандидатів допущено до співбесіди.

Так, 28 та 29 січня Етична рада проведе співбесіди з чотирма кандидатами на посаду члена Вищої ради правосуддя від з'їзду суддів України.

Графік проведення співбесід:

28 січня, вівторок, початок - 10:00:

Євтушенко Олексій;

Шкодін Ярослав.

Онлайн-трансляція: https://youtu.be/JksYjFidyzo

29 січня, середа, початок - 10:00

Сокуренко Лариса;

Спірідонова Тетяна.

Онлайн-трансляція: https://youtu.be/pSU0p4nne0c

Рішення тут: https://court.gov.ua/storage/portal/ec/rishennya_er/rishenna_er_1_20_01_25.pdf

Також 20 січня Етична рада допустила до етапу співбесіди 4 кандидатів на посаду члена Вищої ради правосуддя від з'їзду суддів України:

Галась Ірину;

Гарського Олександра;

Сидоренка Дмитра;

Яворську Наталію.

Рішення тут:
https://court.gov.ua/storage/portal/ec/rishennya_er/rishenna_er_2_20_01_25.pdf

Голова Етичної ради Лев Кишакевич повідомив, що після отримання результатів спеціальної перевірки по усім кандидатам на посаду члена ВРП від Президента України, Етична рада невідкладно розпочне оцінювання цих претендентів.

Окрема думка

18 Jan, 14:34


Офіс Генерального прокурора повідомляє, що судді Господарського суду міста Києва Анатолію Івченку повідомлено про підозру у державній зраді.

За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора діючому судді Господарського суду міста Києва, Президенту-втікачу та Прем’єр-міністру його часів повідомлено про підозру у державній зраді (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 у редакції від 05.04.2001).

За даними слідства, група посадових осіб, серед яких були й судді, діючи за попередньою змовою, використовували своє службове становище для ухвалення завідомо неправомірних рішень. Ці дії супроводжувалися маніпуляціями із системою автоматизованого розподілу судових справ, що забезпечило призначення «потрібних» суддів для розгляду конкретних справ.

В результаті цього було створено штучну юридичну основу, яка дозволила незаконно стягнути значні кошти з державного бюджету України, завдавши шкоди її фінансовій спроможності та сприяючи зміцненню оборонного потенціалу країни-агресора.

В ході розслідування правоохоронці встановили порушення суддею Господарського суду м. Києва присяги та підтвердили його участь у змові, спрямованій на передачу 3 млрд грн в інтересах рф.

Розслідування триває, відбуваються слідчі дії, спрямовані на збір додаткових доказів, у тому числі щодо участі інших осіб.

Наразі до ВРП скеровано клопотання про надання згоди на утримання під вартою та тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку із притягненням його до кримінальної відповідальності.

Окрема думка

17 Jan, 12:13


На сайті РСУ оприлюднено список кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України за квотою з'їзду суддів України.

На дві вакансії від з'їзду суддів претендують 7 кандидатів:

Денисенко Наталія Миколаївна - заступник керівника Управління порівняльно-правового аналізу - завідувач відділу порівняльних досліджень Правового департаменту Секретаріату КСУ;

Дирдін Максим Євгенович - Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради Україн з питань правової політики;

Завальнюк Ігор Вікторович - суддя Одеського окружного адміністративного суду;

Никон Олеся Зиновіївна - суддя господарського суду Львівської області;

Савчак Андрій Володимирович - суддя Перемишлянського районного суду Львівської області;

Салюк Петро Іванович - суддя Хмельницького окружного адміністративного суду;

Смокович Михайло Іванович - суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Це та прикра ситуація, коли конкурс завершився фактично не розпочавшись. Бо обирати немає з кого.

Окрема думка

17 Jan, 09:57


ВККС завершила тестування когнітивних здібностей кандидатів в межах конкурсу до апеляційних судів по господарській спеціалізації.

Результати:

Допущено - 134 особи;

Зʼявилося - 133;

Склали - 98;

Не склали - 35 осіб. Це 26%.

Отже, як повідомив член ВККС Сергій Чумак, в господарській юрисдикції залишилося 98 кандидатів на 58 посад. Це 1,69 особи на місце.

Чумак повідомив, що затвердження результатів, допуск до наступної стадії іспиту та оприлюднення графіка виконання кандидатами практичного завдання планується на наступному тижні.

За попередніми розрахунками кандидати з господарської спеціалізації практичне будуть виконувати 26 і 27 лютого.

Чумак також підбив загальні підсумки тестування когнітивних здібностей кандидатів в усіх юрисдикціях:

у загальній спеціалізації на 425 посад претендує 917 кандидатів, тобто 2,16 на місце;

в адміністративній - на 67 посад 105 кандидатів, тобто 1,57 на місце;

в господарській на 58 посад 98 кандидатів, тобто 1,69 на місце.

Загалом на 550 посад залишилося 1120 кандидатів.

Нагадуємо, що документи на конкурс подали 2076 кандидатів. Допущено до участі в конкурсі 1836. Після тестування на знання права залишилося 1588 і от тепер після когнітивки - 1120 кандидатів, які будуть виконувати практичне завдання.

Чумак повідомив, що затвердження результатів когнітивки, допуск до наступної стадії КІ і визначення графіка на практичне по кримінальній спеціалізації планується в понеділок 20 січня, по адміністративній і господарській 22 січня.

Окрема думка

16 Jan, 15:49


Сьогодні складали тестування когнітивних здібностей кандидати в апеляційні адміністративні суди та апеляційні господарські суди.

Апеляційні адміністративні суди:

запрошено - 132 особи,

з'явилось - 131.

З них:

105 - успішно склали;

26 - не склали. Це 20%.

Кодовані результати усіх учасників адміністративної спеціалізації тут:
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/administratyvna_16.01.2025_0.pdf

Апеляційні господарські суди:

запрошено - 88 осіб;

з'явилось - 87.

З них:

61 - успішно склали;

26 - не склали. Це 30%.

Кодовані результати усіх учасників господарської спеціалізації тут:
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/gospodarska_16.01.2025_0.pdf

Окрема думка

16 Jan, 11:05


Конкурс на посаду судді ВАКС та АП ВАКС обʼєктивно провалився, навіть якщо 7 кандидатів продовжують брати у ньому участь.

Цей результат – дно першого рівня.

Спокійно оцінюємо інші наслідки, окрім невиконання плану Ukraine Facility.

Наслідки для ВАКС:

Додаткові судді у ВАКС потрібні не для того, щоб полегшити і так не надто важку роботу для діючих суддів. Їх набір був оголошений за наполяганням стратегів, які спланували додатковий набір 300 детективів НАБУ, які мали б створити нову роботу для ВАКС.

І, прогнозовано, ВАКС міг би якісно справитися з цією задачею лише за допомогою нових суддів.

Тепер їх не буде ще мінімум рік-півтора з огляду на швидкість роботи, яку демонструє діючий склад ВККС.

Неприємна особливість моменту полягає в тому, що ВЖЕ почалося мочилово тих суддів першої інстанції ВАКС, які брали участь в конкурсі на посаду судді Апеляційної палати.

І того, що члени ВККС з так званої опозиції захищають всіх учасників конкурсу, які не подолали іспит, дуже мало. Мочилово буде продовжуватися.

І ті донорські проєкти, які собі приписували заслугу в створенні ВАКС і які за це отримали додаткове фінансування від «фінансових парасольок», мають зрозуміти негайно, що такий результат є саме їх провалом, а не ВСІХ учасників конкурсу.

І як тільки зрозуміють, рішуче і послідовно мають захищати репутацію суддів, які не побоялися наслідків можливої поразки в проєкті, щодо успіхів якого вже на початку були сумніви.

Саме про це сказав член ВККС Коліуш в коментарі СЮГ.

Наслідки для НАБУ:

Як нові, так і досвідчені детективи НАБУ, для початку, будуть з 5 ранку ставати в чергу до слідчих суддів, щоб отримати потрібну ухвалу. Справи будуть слухатися ще довше, ніж навіть зараз. Про розумні строки розгляду справ стосовно топ-корупціонерів забудемо надовго.

Судова влада України:

Тепер буде багато охочих написати в звітах, що судова влада України продовжує демонструвати неспроможність в реалізації реформ.

Купа різного роду тролів, зацікавлених в провалі як цього проєкту, так і судової реформи взагалі, будуть танцювати на залишках професійної репутації адміністративного керівництва ВККС, згадуючи Пасічнику його минуле в НАЗК, а Омеляну його декретну відпустку на посаді судді та роботу в складі ВККС часів Януковича.

До речі, Пасічнику давно пора вилізти з кабінету та дати розлоге і відверте інтерв’ю про те, чому провалюється виконання ключових завдань ВККС.

А члени ГРД і їх сюзерени починають ревнувати провал конкурсу у ВАКС, тому що це відволікає увагу від їх гарно спланованих зусиль по організації провалу кваліфікаційного оцінювання.

Про що це ми?

А про те, що за один рік два провали такого масштабу для адміністративного керівництва ключового кадрового органу в системі правосуддя – занадто багато.

Уряд:

Шмигаль дасть термінове завдання кризовій групі Стефанішиної придумати, як сказати правду бюрократам в Брюселі, що вина лежить зовсім не на ВККС, а на… (Про це розкажемо пізніше)

ОПУ:

Мудра, дасть доручення Дубовику терміново переписувати проєкт Стратегії судової реформи в частині заходів підсилення (покращення, поліпшення – виберіть потрібне) спроможності органів суддівського врядування.

А тепер про наслідки для тих, кому ця історія ВИГІДНА:

Корупціонери п’ють найдорожче шампанське.

Про радість донорів напишемо окремо.

Окрема думка

15 Jan, 15:38


ВККС підвела підсумки кваліфікаційного іспиту до ВАКС та АП ВАКС.

Результати невтішні.

Успішно написали практичне завдання лише 7 кандидатів до першої інстанції ВАКС.

Практичне завдання в конкурсі до Апеляційної палати ВАКС провалили всі учасники конкурсу, включаючи 6 суддів ВАКСу.


Пряма мова членів ВККС у матеріалі СЮГ https://sud.ua/uk/news/publication/320771-v-apellyatsionnuyu-palatu-vaks-budet-obyavlen-novyy-konkurs-chto-izvestno-i-chto-nuzhno-uchityvat-buduschim-kandidatam

Новий конкурс до АП ВАКС буде оголошений у лютому-березні 2025 року.

Окрема думка

15 Jan, 14:50


Цього тижня Дисциплінарні палати ВРП відправили на звільнення трьох суддів:

Суддю Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Валентина Заверюху, який допомагав ухилянтам уникати мобілізації;

Суддю Звенигородського райсуду Черкаської області Дар’ю Сакун за водіння напідпитку та спроби «порєшать»;

Суддю Господарського суду Дніпропетровської області Едуарда Бондарєва, який підозрюється в замовленні викрадення свого бізнес-партнера з тим, щоб той відмовився від своєї частки в бізнесі.

Ми вітаємо очищення судової системи від таких деструктивних елементів.

Наразі всі троє відсторонені від здійснення правосуддя.

Сподіваємося, що фінальні рішення пленарного складу ВРП про звільнення цих суддів не забаряться.

Окрема думка

15 Jan, 13:35


Фундація DEJURE і особисто її очільник Михайло Жернаков влаштували справжній вий щодо вчорашнього рішення ВРП про внесення Президенту подання про призначення судді Олександри Шуліки.

Нагадаємо, що це суддя, яка в 2018-2019 роках пройшла кваліфікаційне оцінювання БЕЗ негативного висновку від ГРД. І тільки на етапі розгляду питання про її призначення у ВРП член ВРП (і колишній член ГРД) Маселко заблокував її призначення на посаду тому, що вона в 2014 році не будучи суддею відвідувала Крим за рекомендацію свого лікаря.

І от після того, як Шуліка виграла дві інстанції у Верховному Суді, ВРП ухвалила рішення про призначення її на посаду. Але тут знову почався вий від Жернакова.

У звʼязку з цим маємо до Жернакова ряд питань:

Чому двічі член ГРД Жернаков в 2018-2019 роках не бачив підстав для звільнення Шуліки, а зараз зненацька побачив?

Виходить так, що або раніше Жернаков вкрай погано виконував свої обовʼязки члена ГРД, або ж зараз займається відвертим цькуванням цієї судді.

Пан Жернаков відвідував Москву на початку Революції гідності будучи українським суддею, і не вважає це зрадою.

Натомість Шуліка не будучи суддею їздила влітку 2014 року в Крим лікуватися, і це в 2024 році чомусь стало проблемою. Тільки нам здається це верхом цинізму?

Чому Жернаков та DEJURE витрачає на суддю Шуліку більше часу та донорських коштів, ніж, наприклад, на Князева? Чи хабарників з Київської апеляції? Чи зі Львова?

І пару питань до донорів та членів ВРП:

Чи ОК шановним донорам платити тисячі доларів за пости про суддю Шуліку, яка вже виграла всю вертикаль національних судів і без сумніву виграє ЄСПЛ, якщо її не призначать суддею?

Чи не хоче ВРП відреагувати на відверте цькування судді Шуліки?

Окрема думка

15 Jan, 10:04


Після початку співбесід на посади суддів КСУ деякі кандидати почали добровільно знімати свої кандидатури з конкурсу.

Так, сьогодні безпосередньо перед співбесідою знялася членкиня Центральної виборчої комісії Олександра Кармаза.

В принципі, це відбувається в кожному конкурсі по декілька разів. Однак, дивує, що після більш як року конкурсних процедур все ще є персонажі, які думають, що їм складних питань члени ДГЕ не зададуть.

На що розраховують ці люди?

Однак, вважаємо, що історії з терміновим зняттям з конкурсу мали би зацікавити НАЗК. Адже якщо кандидат не може відповісти на питання ДГЕ (в переважній більшості випадків про майно), то, можливо, тут є поле для перевірки декларації цього персонажу з боку НАЗК.

Окрема думка

14 Jan, 16:24


ВККС оприлюднила результати тестування когнітивних здібностей кандидатів на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах з кримінальної спеціалізації.

З чотирьох груп прибули усі 220 учасників тестування.

З них:

159 - успішно склали;
61 - не склали. Це 28%.

Кодовані результати усіх учасників тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/14.01.2025_0.pdf

Тобто наразі кримінальна спеціалізація має на 3-5% вищі бали в тестуванні, ніж цивільна.

Окрема думка

14 Jan, 12:27


ВККС оприлюднила декодовані результати тестування когнітивних здібностей кандидатів до апеляційних судів (цивільна спеціалізація), які вчора затвердила ВККС.

Декодовані результати тестування (цивільна спеціалізація) тут.

Окрема думка

14 Jan, 09:26


Набули чинності професійні стандарти «Суддя» та «Прокурор», внесені до Реєстру кваліфікацій.

Професійний стандарт «Суддя»

Окрема думка

14 Jan, 07:46


Розпочалися співбесіди з кандидатами до Конституційного Суду України.

1. Юрій БАРАБАШ, професор кафедри конституційного права України та проректор з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого – трансляція https://bit.ly/406hcI4

2. Олександр ВОДЯННІКОВ, старший проєктний співробітник Програми підтримки ОБСЄ для України – трансляція https://bit.ly/3Pzg374

3. Роман ГОЛОБУТОВСЬКИЙ, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду – трансляція https://bit.ly/3C9dN3t

4. Анатолій ЄЖОВ, прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони – трансляція https://bit.ly/4hfc7Ez

Окрема думка

13 Jan, 16:18


ВККС оприлюднила сьогоднішні результати складання когнітивного тестування кандидатів в апеляційні суди (кримінальна спеціалізація).

З 220 кандидатів з'явились 219.

З них:

154 - успішно склали;

65 – не склали. Тобто 30%.

Окрема думка

13 Jan, 15:39


Апеляційна палата ВАКС 13 січня змінила запобіжний захід колишньому заступнику голови Вищого господарського суду України Артуру Ємельянову: визначила для нього альтернативу арешту — заставу у 80 млн грн.

Про це повідомили в АП ВАКС.

Апеляційна палата ВАКС розглянула апеляційну скаргу сторони захисту на ухвалу слідчого судді Печерського райсуду від 03.12.2024 про обрання колишньому заступнику голови Вищого господарського суду запобіжного заходу у виді тримання під вартою без визначення розміру застави.

За результатами розгляду колегія суддів АП ВАКС частково задовольнила апеляційну скаргу сторони захисту, скасувала ухвалу слідчого судді Печерського райсуду та постановила нову, якою встановила 80 млн грн застави, як альтернативи триманню під вартою. Також у разі внесення застави на підозрюваного покладено ряд процесуальних обов’язків.

Рішення набрало законної сили з моменту проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

За даними слідства, колишній суддя підозрюється в участі у злочинній організації та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією, а також в одержанні неправомірної вигоди у значному розмірі (ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 368 КК України в редакції від 05.04.2001 р.).

ДБР затримало Ємельянова 2 грудня на блокпосту поблизу Києва. Йому повідомили підозру в участі у злочинній організації та в одержанні хабаря.

Ємельянов назвав справу стосовно нього «цирком Шапіто», яку сфабрикували, аби перешкодити йому займатись адвокатською діяльністю. Він не визнав вини та наголосив, що підозра стосується справи, яку він розглядав у 2008 році, тож строки давності за нею спливли.

Справа №757/56984/24-к.
Фото: Ґрати.

Окрема думка

13 Jan, 11:59


Наші читачі питають, чи знаємо ми щось про будь-які амбітні плани ГРД стосовно того, чим себе зайняти за 7 місяців до безславного завершення каденції фактично (не)діючого складу.

Спробували зібрати інформацію з відкритих джерел.

Методологія проста: є Закон «Про судоустрій і статус суддів», в якому написана єдина функція ГРД – сприяти ВККС в процедурі кваліфікаційного оцінювання (висновки-інформація).

Спершу про зібрану статистику. Вийшло сумно.

Якщо раніше члени ГРД направляли до ВККС плюс-мінус 20 документів на місяць (і своїх, і оновлених попередніх), то в грудні встановили антирекорд – 12.

Мабуть, наступило психологічне вигорання від перевтоми?

Ми, до речі, як подумав дехто з читачів, не кровожерливі. Ми просто разом з попередніми складами ГРД хочемо, щоб діючий склад ГРД припинив ганьбити славу минулих складів і припинив вже відкрито допомагати дійсно «поганим суддям» роками отримувати суддівську винагороду.

Дивимося сайт ГРД. Це ж саме те місце, де мали б бути щоденні новини про «сприяння ВККС» шляхом надання висновків або інформації.

Пропонуємо нашим читачам сумні спостереження: остання новина на сайті ГРД про СВОЮ (СВОЮ!) роботу з’явилася аж 20 серпня під назвою «Нові рішення щодо суддів 12-17 серпня».

Майже 5 місяців тому!!!

Всі інші новини про кого завгодно і про що завгодно!

Хронологія минулого року:
10.01. Вакансія комунікаційного менеджера в Громадську раду доброчесності
04.03.Шукаємо керівника/-цю Секретаріату ГРД
14.03. Спростування недостовірної інформації
27.03. Тетяна Курманова починає роботу у ГРД, а Назар Мартинюк виходить зі складу Громадської ради доброчесності
30.04. Рішення ВККС по Коваленку – “зелене світло” для недоброчесних суддів?
30.04. ГРД вітає одностайність у рішенні ВРП про звільнення судді Білої-Кисельової
14.05. ВРП звільнила другу суддю після відновлення кваліфоцінювання

Далі приблизно те саме.
Про ВККС (похвалили-полаяли). Про ВРП (полаяли-похвалили). Про пошуки літературних рабів, щоб придумували хоч якісь новини.
Про Верховний суд (полаяли-полаяли).
Вітання новому керівнику ВККС.
Про поганий склад однієї з колегій ВККС.
Святкування річниці ГРД: три дні підряд цитування хто і що сказав про «досягнення» ГРД.

І десь між інформаційним сміттям, яке не має жодного відношення до єдиної передбаченої законом функції, у співвідношенні приблизно 1 до 6 зустрічаються скупі повідомлення саме про РОБОТУ ГРД.

От ми і вирішили допомогти ГРД створити дійсно якісну новину про свої обов’язки:

Регламент ГРД. Стаття 32.

«..2.На інформаційному порталі Ради зазначаються джерела і розміри фінансування її діяльності, а також напрямки та розміри витрат».

Ми чекаємо оприлюднення цієї інформації для подальшої аналітики і публічних коментарів.

«3. Член Ради повинен повідомляти координатора про розміри фінансування своєї діяльності як члена Ради з будь-яких джерел».

Чекаємо коментарів від співкоординаторів (Крейденкова? Яким’як?) про те, хто з членів ГРД подав таку інформацію.

«4. Член Ради не пізніше, як за 10 днів до закінчення кожного року повноважень подає координатору Ради інформацію за формою декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави…для оприлюднення на інформаційному порталі Ради».

За перший рік повноважень це потрібно було зробити 5 серпня 2024 року.

Чекаємо прозорого офіційного повідомлення від співкоординаторів Ради про членів ГРД, які виконали припис Регламента.

І не дякуйте.

Окрема думка

13 Jan, 07:51


Вища рада правосуддя цього тижня розгляне питання призначення 9 суддів, переведення 10 суддів та звільнення 6 суддів за загальними обставинами.

Також у порядку денному ВРП розгляд дисциплінарних скарг щодо судді Окружного адміністративного суду міста Києва Євгенія Аблова.

У порядку денному Ради затвердження штатного розпису ВРП на 2025р. та внесення Змін до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.

У вівторок ВРП проведе співбесіди з кандидатами на посаду члена ВККС Оксаною Андрійчук та Віталієм Крикливим.

Нагадаємо, що громадський сектор висловлював ряд застережень щодо Віталія Крикливого. Ми теж не раз описували історії, що ставлять під сумнів доброчесність цього судді, який до того ж має конфлікт інтересів для роботи у ВККС через участь його дружини у конкурсі до АП ВАКС, з якого сам Крикливий вибув через провальний когнітивний тест.

Вища кваліфікаційна комісія суддів цього тижня продовжить кваліфікаційну оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді.

ВККС розгляне питання внесення змін до деяких своїх нормативно-правових актів щодо вдосконалення доступу ГРД, ГРМЕ та інших допоміжних органів ВККС до суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді), а також внесення змін до Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів.

Планується затвердження Комісією кодованих та декодованих результатів тестування когнітивних здібностей кандидатів на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах (цивільна спеціалізація), продовження складання тестування кандидатами з інших спеціалізацій, а також складання психологічного тестування тими суддями, що проходять кваліфікаційне оцінювання і раніше не складали цих тестів.

Дорадча група експертів з 14-го по 22 січня проведе співбесіди з кандидатами в судді Конституційного суду України за квотами президента та парламенту.

Окрема думка

10 Jan, 16:58


Сьогодні на тестування когнітивних здібностей з чотирьох груп прибули усі 220 кандидатів:

179 осіб (цивільна спеціалізація)

41 (кримінальна спеціалізація).

Про загальні результати в цивільній спеціалізації писали у пості вище.

Кодовані результати цивілістів, що складали 10.01.2025 тут
https://vkksu.gov.ua/sites/default/files/cyvilna.pdf.

Апеляційні загальні суди (кримінальна спеціалізація):

У перший день тестування когнітивних здібностей в апеляційні загальні суди з кримінальної спеціалізації з'явились усі запрошені кандидати - 41.

З них:

27 - успішно склали;
14 - не склали. Тобто третина.

Кодовані результати криміналістів, що складали 10.01.2025 тут
https://vkksu.gov.ua/sites/default/files/kryminalna.pdf.

Окрема думка

10 Jan, 16:42


ДСА розпочала громадське обговорення проєкту Антикорупційної програми на 2025-2027 роки.

Пропозиції та зауваження можна подати до 25 січня 2025 року на електронну адресу: [email protected].
 
Всі документи тут https://dsa.court.gov.ua/dsa/pres-centr/news/1734735/

Окрема думка

10 Jan, 16:33


ВККС завершила тестування когнітивних здібностей кандидатів на посади суддів апеляційних судів (цивільна спеціалізація).

Загальні результати:

Запрошено - 619 осіб;

Зʼявилося - 615 осіб;

Не склали - 205 осіб або 33,3%;

Склали - 410 осіб.

Нагадаємо, що результати тих, хто складав іспити в перший день, були гірші. Тоді успішно склали тест лише 60%.

Член ВККС Сергій Чумак повідомив у своєму ФБ, що на понеділок Комісією заплановано затвердження результатів тестування, в т.ч. декодованих, і визначення графіка виконання практичного завдання по цивільній спеціалізації.

Окрема думка

10 Jan, 14:50


Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 10301 щодо запровадження окремої спеціалізації суддів у місцевих загальних судах та апеляційних судах.

Вони розглядатимуть військові кримінальні правопорушення, кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Окрема думка

10 Jan, 13:28


Аноніми з команди Жернакова – колишнього судді часів Януковича – звинувачують Міжнародний валютний фонд в незнанні тексту закону «Про Вищий антикорупційний суд».

В тексті під заголовком «$1,1 млрд від МВФ під загрозою: нардепи підтримали законопроєкт про ручний адмінсуд» заявлено, що МВФ начебто вимагає провести «прозорий конкурсний відбір суддів за участі незалежних міжнародних експертів з вирішальним правом голосу або з комісією, яка повністю складається з незалежних експертів. Ефективність такої моделі вже показав конкурс до Вищого антикорсуду, куди добір проводила Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ)».

Ключове словосполучення «добір проводила Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ)».

Тобто, Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС) і Вища рада правосуддя (ВРП) у доборі суддів ВАКСу участі не брали?

Чи знають про це діючі члени ВККС та ВРП?

Нагадуємо новим членам ГРМЕ (якщо вони читають опуси Жернакова), що роль ГРМЕ в доборі суддів ВАКС така:

«З метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні для цілей кваліфікаційного оцінювання відповідності кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності), а саме щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя кандидата або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідності способу життя кандидата його статусу, наявності знань та практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, утворюється Громадська рада міжнародних експертів».

Ще раз: «з метою сприяння ВККС».

І останнє про колишнього суддю часів Януковича.

Саме стиль, нав’язаний ним для діяльності минулих складів ГРД привів законодавця до того, щоб під пильним оком МВФ написати наступне в тому ж пункті закону:

«Громадська рада доброчесності, що утворена і здійснює діяльність відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", на час діяльності Громадської ради міжнародних експертів не залучається до встановлення відповідності кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду передбаченим законом критеріям для цілей кваліфікаційного оцінювання».

Перекладаємо: ГРД жахливо неефективна у «встановленні відповідності…». І саме тому безкомпромісно був створений інший механізм - без участі ГРД.

А новим членам ГРМЕ радимо прослідкувати, щоб патронатна служба в особі донорського проекту IDLO не пропустила будь-кого з членів ГРД в секретаріат ГРМЕ.

Це було б пряме порушення згаданої норми закону.

Тим більше, що вони надзвичайно завантажені своїми прямими обов’язками в ГРД.

Окрема думка

09 Jan, 16:08


ВККС оприлюднила результати сьогоднішнього дня тестувань когнітивних здібностей кандидатів в апеляційні суди (з цивільної спеціалізації).

На іспит з'явилось 218 осіб з 220. З них:

157 - успішно склали;

61 - не склали.

Кодовані результати усіх учасників тут https://www.vkksu.gov.ua/news/kodovani-rezultaty-testuvannya-09-sichnya-2025-roku.

Тобто виходить, що сьогодні успішно пройшли тестування 72% кандидатів. Не пройшли - 28%.

Вчора цифри були 60% - успішно, 40% - ні.

Чи може бути аж таке відхилення в дуже подібних групах?

Окрема думка

09 Jan, 14:41


Сьогодні парламент провадив четвертий варіант законопроєкту щодо створення Вищого адміністративного суду (хто їх вже рахує та читає).

Натомість підтримав у першому читанні внесений позавчора альтернативний законопроєкт авторства Власенка про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких інших законодавчих актів України щодо утворення та функціонування Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду.

Він передбачає наступне:

Київський міський окружний адміністративний суд визначено як окремий
місцевий адміністративний суд, що розглядатиме адміністративні справи у
першій інстанції;

Київський міський апеляційний адміністративний суд утворюється як суд
апеляційної інстанції для перегляду рішень Київського міського окружного
адміністративного суду.

Київський міський окружний адміністративний суд, зокрема, розглядатиме:

справи з оскарження актів, дій чи бездіяльності центральних органів влади,
зокрема Кабінету Міністрів України, міністерств, Національного банку, справи
щодо державного регулювання у сфері медіа, реєстрації політичних партій,
діяльності антикорупційних органів тощо, адміністративні справи, пов’язані з
рішеннями Антимонопольного комітету України, державного фінансування
політичних партій, інші справи з місцем знаходження сторін у межах міста
Києва.

Конкурси на посади суддів зазначених судів проводяться за правилами,
встановленими Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Це дуже дивна історія з поки що незрозумілими наслідками, адже створення та функціонування суду (точніше судів) саме в такій конфігурації сильно розходиться з міжнародними зобовʼязаннями України.

До того ж незрозуміло, як законопроєкт Власенка міг набрати голоси в пленарній залі, якщо вчора Комітет правової політики підтримав «кабмінівський» законопроєкт. При цьому за законопроєкт Власенка Слуги народу дали аж 190 голосів (з 231). Тож навряд це «прикра випадковість».

Спостерігаємо за цим процесом далі.

Окрема думка

09 Jan, 08:53


Парламент щойно проголосував скасування Господарського кодексу України (скандальний законопроєкт # 6013).

За - 248 депутатів.

ЗМІ пишуть, що голоси під це голосування збирав особисто спікер Стефанчук.

Деякі нардепи в соціальних мережах повідомляють, що будуть подані блокуючі постанови.

І цікавим залишається питання, чи підпише оце все Президент.

Окрема думка

08 Jan, 15:46


ВККС оприлюднила результати сьогоднішніх тестувань когнітивних здібностей кандидатів в апеляційні суди.

На іспит 8.01.2025 з 220 запрошених учасників з'явилось 218 осіб. З них:

130 - успішно склали;

88 - не склали.

Кодовані результати усіх учасників:
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/kodovani_rezultaty_.pdf

Виходить, що іспит не склали 40% учасників тестування. Це дещо кращі результати, ніж були в конкурсі до ВАКС, однак мінус 40% на другому іспиті все-одно негативно впливатимуть на подальший конкурс.

Окрема думка

08 Jan, 11:42


В ТГ минулого тижня зʼявилася група для майбутніх кандидатів в суди першої інстанції - Тести на суддю.

За тиждень в групі 2600+ учасників.

Були проведені два опитування.

Перше опитування: який попередній досвід у кандидатів?

58% - помічники суддів
10% - інші працівники судової системи
13% - адвокати
1% - науковці
13% - працівники правоохоронних органів
5% - інші правники

Друге опитування: В яку юрисдикцію йде кандидат?

78% - загальна
12% - господарська
16% - адміністративна

Які висновки можна попередньо зробити з цих дуже умовних опитувань?

Ці дані досить суттєво відрізняються від опитування, проведеного ВККС декілька місяців тому.

Дві третини потенційних учасників - це представники судової системи.

Науковцям перша інстанція взагалі не цікава.

Нагадаємо, із опитування ВККС слідувало, що 30% потенційних кандидатів - це представники правоохоронних органів, а 53% - представники судової системи.

Спостерігаємо далі.

Окрема думка

01 Jan, 14:19


З Новим роком, друзі❤️

Дякуємо, що провели з нами важкий, але важливий 2024 рік.

Дякуємо, що не тільки читали наші пости, а й надсилали нам свої цікаві історії. Багато з них стали повноцінними матеріалами на нашому ресурсі.

В 2025 році ми разом з вами будемо змінювати судову систему, щоб в Україні був справді незалежний та справедливий суд.

Пишіть нам, розповідайте ваші історії і памʼятайте, що ваша окрема думка одного дня може стати повноцінною правовою позицією!

Окрема думка

31 Dec, 10:11


ВАКС застосував запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до колишнього голови Західного апеляційного господарського суду Бориса Плотницького.

Його взято під варту у залі суду.

Альтернативою визначена застава у розмірі 30,2 млн грн.

Після її внесення вважатиметься, що до підозрюваного застосовано запобіжний захід у вигляді застави і він підлягає звільненню з-під варти.

Після звільнення на особу покладаються обовʼязки:

прибувати до детектива, прокурора та суду за кожною вимогою;

не залишати межі Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

утримуватись від спілкування з іншими підозрюваними у кримінальному провадженні, визначеними в ухвалі слідчого судді;

здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну;

носити електронний засіб контролю.

Відео обрання запобіжного заходу тут https://www.youtube.com/live/MTzcmiELgeo?si=ETn5PNeZ2deUyFUu.

Нагадаємо, раніше Антикорсуд обрав запобіжні заходи ще двом особам у вказаному провадженні - Юркевичу та Артимовичу.

Окрема думка

30 Dec, 13:35


ДСА оприлюднила проєкт Концепції розвитку єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ознайомитися з Концепцією можна за посиланням.

Також Державна судова адміністрація повідомила, що пропозиції та зауваження до проєкту концепції приймаються на електронну адресу [email protected]до 06.01.2025.

Тобто ДСА та інші учасники цього процесу працювали над документом близько року, а пропозиції треба надати упродовж тижня?

Дякуємо, що хоч не 31 грудня о 23.00 опублікували цей документ.

Це так, щоб точно ніхто не встиг його опрацювати?

Окрема думка

30 Dec, 10:28


ВРП надала згоду на утримання під вартою судді у відставці Бориса Плотницького, колишнього голови Західного апеляційного господарського суду.

Плотницький підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 369-2 ККУ, а саме в обіцянці здійснити вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, за надання неправомірної вигоди, а також одержанні неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, поєднаному з вимаганням такої вигоди, що вчинені за попередньою змовою групою осіб.

Плотницького на засіданні ВРП не було.

Відео засідання тут https://www.youtube.com/live/TfvXMBFvE8U?si=vRXm5BjR1vYpdqnP.

Окрема думка

28 Dec, 12:25


Національним Агентством Кваліфікації 26 грудня 2024 року внесено до Реєстру кваліфікацій відомості щодо професійного стандарту «Суддя» https://register.nqa.gov.ua/profstandart/sudda.

Стандарт розроблено під егідою Асоціації правників України робочою групою, до складу якої увійшли діючі судді та судді у відставці, діючі та у відставці члени ВРП та ВККС, представники громадського сектору.

Робота над документом тривала протягом року.

Процедура розробки Стандарту та внесення його до реєстру здійснювалася відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 38 Закону «Про освіту», та Положення про Реєстр кваліфікацій.

Професійний стандарт вважається введеним у дію з моменту внесення його до Реєстру.

Виглядає так, що спільна робота над текстом стандарту помирила представників ВРП, ВККС та навіть РСУ в розумінні того, як має виглядати професіонал-суддя, і у них не буде різного тлумачення важливих деталей тексту цього нормативного акту.

Також віримо, що представники громадськості, які брали участь в діяльності робочої групи, за сприяння донорів розкажуть про професійний стандарт «Суддя» членам ГРД, які, за нашою інформацією, не проявили жодного інтересу до розробки цього документу.

Окрема думка

28 Dec, 11:59


ВККС інформує, що на другому етапі кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати ВАКС відбуватимуться:

1) спеціальні спільні засідання ВККС та Громадської ради міжнародних експертів з окремими кандидатами.

Початок проведення заплановано після 05 лютого 2025 року;

2) співбесіди з Комісією.

Початок проведення заплановано з березня 2025 року.

Про дату час і місце проведення засідання (співбесіди) кандидат повідомлятиметься не пізніш як за десять днів до нього.

Спеціальне спільне засідання:

Для участі у спеціальних спільних засіданнях викликатимуться лише ті кандидати, стосовно яких надійшла відповідна ініціатива від не менше трьох членів ГРМЕ.

Предметом розгляду на цих засіданнях будуть питання відповідності кандидата критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності), а саме щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя кандидата або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідності способу життя кандидата його статусу, наявності знань та практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду.

Рішення щодо відповідності такого кандидата може бути ухвалено більшістю від спільного складу ВККС та членів ГРМЕ, за умови, що за нього проголосували не менше половини членів ГРМЕ.

У разі неприйняття такого рішення кандидат вважається таким, що припинив участь у конкурсі.

Співбесіда:

Для участі у співбесідах викликатимуться всі кандидати, які продовжуватимуть участь у конкурсі.

Під час співбесіди вирішуватиметься питання здатності кандидата здійснювати правосуддя у Вищому антикорупційному суді та відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання (компетентності, професійної етики та доброчесності) за результатами дослідження досьє.

Кандидати, які підтвердять здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, включатимуться до рейтингу учасників конкурсу.

Окрема думка

26 Dec, 17:37


Судова корупція на Львівщині: НАБУ повідомляє про нову підозру.

НАБУ і САП повідомили колишньому голові Західного апеляційного Господарського суду Борису Плотницькому про підозру у вимаганні неправомірної вигоди від представника приватної компанії.

Йдеться про 1 млн дол. США, який підприємець мав надати в обмін на ухвалення «потрібних» рішень у судових справах Західного апеляційного Господарського суду, а також обіцянку запобігти вбивству, яке планували його опоненти у судовому процесі.

Отже, коло підозрюваних у цій справі розширилось до трьох осіб. Двом іншим, колишнім головам Господарського суду Львівської області, про підозру повідомили 9 грудня.

Детальніше тут.

Окрема думка

26 Dec, 17:18


Сьогодні ВККС призначила тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей 59 суддів у межах кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді та кваліфікаційного оцінювання у зв’язку з накладенням дисциплінарного стягнення.

«Фактично це останні судді, які ще не проходили таке тестування. Поступово ВККС рухається до завершення цієї визначеної Конституцією України ще у 2016 році процедури», - написав член ВККС Сергій Чумак у своєму ФБ.

Тестування проводитиметься Комісією у складі таких методик:

тест загальних здібностей;

інструмент «PAI» (Personality Assessment Inventory);

інструмент «SSM» – тест особистих компетенцій;

інструмент «Детектор» – тест благонадійності;

інтерв’ю з психологом для фіналізації консолідованого звіту за результатами всіх методик.

Перший етап тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей проводитиметься 17 січня 2025 року у приміщенні Комісії.

Графік проведення тестування тут:
https://vkksu.gov.ua/news/pryznacheno-provedennya-testuvannya-osobystyh-moralno-psyhologichnyh-yakostey-i-zagalnyh

Окрема думка

26 Dec, 14:33


У ВРП відбулася онлайн-зустріч із експертами Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ), які презентували методологію проведення тренінгів для пілотних судів та методологію розроблення інструментів для вдосконалення ефективності та якості судових послуг.

Нарешті! Нарешті! Очільники судової влади України звертають увагу на поради серйозних, світового рівня професіоналів з Європи, якими є Георг Става (двічі Президента CEPEJ) і Мюрієль Деко (Виконавчий секретар CEPEJ).

Нам не відомо, чи були шоковані міжнародні експерти статистикою, яку надали українські учасники наради. А от ми були вражені, зокрема, таким.

В штаті Київського апеляційного суду має працювати 145 суддів, але працює лише 73 судді. В апараті суду передбачено 509 посад, а фактично працює – 378. В день в суді може бути призначено понад 600 судових засідань. Це – те, що є.

А тепер про те, що БУДЕ: наразі понад 90% суддів Київського апеляційного суду мають відповідний стаж, який дає право на відставку (Голова суду Головачов).

У Закарпатському апеляційному суді розглядають справи 7 суддів. Загальна кількість справ і матеріалів за 2024 рік – близько 18 тис (Голова суду Фазікош).

У 2007–2008 роках навантаження у Печерському райсуді Києва становило 5–6 тис справ, а у 2024 році – 70 тис справ.

У 2023 році надходження справ до Печерського райсуду Києва майже 68 тис справ і матеріалів на 19 суддів, які мають повноваження здійснювати правосуддя.

Загалом у штаті суду має працювати 36 суддів, але наразі 9 суддів – без повноважень, 4 посади – вакантні.

Водночас протягом року суд розглядає 83 % справ (суддя Печерського райсуду Пилаєва).

До липня 2024 року в Нововолинському міськсуді Волинської області працювало три судді, тоді як штатна чисельність становить 6 суддів. У 2023 році до суду надійшло 4827 справ та матеріалів, отже навантаження на одного суддю в рік становить понад 1600 справ (суддя Нововолинського міськсуду Ференс-Піжук).

Таку та іншу правдиву статистику від свідків з «суддівських полів» потрібно постійно демонструвати на всіх зустрічах з міжнародними донорами та дипломатами.

Саме ця статистика є свідченням реалізації вимог шалених місцевих агресивних популістів, завдяки яким робота ВККС була зупинена майже на чотири роки, а ВРП – на рік. І саме через них через 5 років закінчився конкурс в останньому доборі, а конкурс в апеляційні суди тільки розпочався після згортання попереднього (також через 4 роки).

Чому це важливо зрозуміти, нарешті, члену ВРП Маселку?

Тому що, крім улюблених процедур покарання суддів, потрібно було б ходити і на наради, де звучить інформація, єяку дискомфортно слухати.

Не тільки ж віддуватися члену ВРП Бурлакову разом з розумними дівчатами з секретаріату ВРП?

Може б було правильним, щоб ще до того, коли після чергового божевільного законопроєкту пари депутатів-фотографів з ВРУ звільняться 90% суддів Київської апеляції, запропонувати якісь конструктивні рішення, та щоб соратники Маселка, які обіцяли, що нова ВККС та нова ВРП з’являться через «пару місяців», понесли хоча б моральну відповідальність?

Чи не пора порахувати, яка, кількість рішень суддів (у відсотках до загальної кількості по кожному суду) не подобається активістам за результатами календарного року?

Це ж, правда, допоможе більш зважено приймати рішення та не слухати популістів?

Окрема думка

26 Dec, 09:00


Рада суддів публікує, як зміняться назви судів у результаті декомунізації.

Нагадаємо, до парламенту нарешті подано законопроєкт № 12351 про перейменування 103 місцевих загальних судів.

Для цього знадобилося цілих 4 роки.

Сподіваємося, в парламенті цей законопроєкт буде рухатися максимально швидко.

Пропозиції нових назв тут
https://rsu.gov.ua/ua/news/v-ukraini-bude-perejmenovano-nizka-miscevih-sudiv-v-ramkah-dekomunizacii?

Окрема думка

24 Dec, 16:08


ГРД повідомляє, що затвердила Положення про обробку та захист персональних даних, яке регламентує порядок роботи з суддівськими досьє та іншими персональними даними, зібраними ГРД.

В ГРД вважають, що «це важливий крок, що дозволить підвищити довіру до механізму обробки інформації членами ГРД, в першу чергу з боку суддів та членів ВККС».

В ГРД зазначають, що спільно з ВККС дійшли згоди:

ГРД отримує повний доступ до досьє.

ГРД зобов’язується забезпечувати захист персональних даних відповідно до чинного законодавства.

Що передбачає Положення?

Члени ГРД зберігають та обробляють інформацію в захищеному хмарному сервісі.

Персональні дані обробляються виключно в рамках процедур кваліфікаційного оцінювання, а по завершенню процедури - знищуються, про що повідомляється ВККС.

В паперовому вигляді інформація не зберігається.

Доступ до інформації мають виключно члени ГРД.

Тепер ГРД очікує ухвалення з боку ВККС оновленого порядку доступу до суддівських досьє.

Ознайомитися з Положенням можна тут https://drive.google.com/file/d/1CJ13Zz8c2v93vg0vRHZxPtjS_fQ1Kvn_/view?usp=drive_link.

Ми обовʼязково детально вивчимо цей документ та повернемося з його аналізом після Різдва.

Окрема думка

24 Dec, 14:30


ВРП затвердила публічне звернення до КМУ щодо доступного іпотечного кредитування для працівників судової системи.

Так, 24 грудня 2024 року Вища рада правосуддя прийняла рішення Про публічне звернення до Кабінету Міністрів України.

ВРП просить Уряд розглянути питання про внесення змін до Постанови КМУ № 856 від 2 серпня 2022 року та включити до переліку пільгових категорій осіб, які можуть претендувати на доступне іпотечне кредитування за фіксованою річною ставкою 3 % у гривні, суддів, працівників апаратів (секретаріатів) судів, органів та установ системи правосуддя, а також членів їх сімей.

Детальніше тут http://surl.li/wylhsv.

Не можемо не прокоментувати😀.

Це абсолютно правильне звернення з точки зору суддів першої інстанції та працівників апаратів судів.

Однак, є питання щодо необхідності розповсюдження пільгової іпотеки на суддів апеляційних судів та Верховного Суду, а також членів ВРП та ВККС.

Зарплати всіх цих осіб становлять 200-400 тис грн. Невже при такому рівні фінансового забезпечення, ще й потрібна пільгова іпотека?

Що стосується працівників ДСА та Нацшколи суддів, то там треба підходити вибірково. Тих, хто здійснює технічну функцію, яка не відноситься до здійснення правосуддя, виключати з пільгових категорій.

А членам ВРП треба мати все ж таки совість, та не прикриватися секретарями із зарплатами по 8 тис грн, щоб попросити іпотеку для тих, в кого вона 300+ тис грн в місяць, навіть з урахуванням відрахувань на ЗСУ.

Окрема думка

24 Dec, 10:37


Тут, виявляється, що звільнена після розслідування «Схем» суддя Донецького окружного адміністративного суду Людмила Арестова судиться з журналістом, який знайшов у неї російський паспорт. Про це повідомляють самі «Схеми».

Вона подала позов про захист честі, гідності та ділової репутації проти української служби Радіо Свобода та журналіста «Схем» Георгія Шабаєва, який виявив у неї російське громадянство влітку 2023 року.

Відповідно до публічних даних судового реєстру, Шевченківський райсуд Києва позов від Арестової отримав ще 15 липня. Однак слухати справу починають лише тепер.

Перше підготовче засідання відбудеться 24 грудня, о 13:00. Розглядатиме справу суддя Ірина Макаренко.

Співвідповідачами виступає Державне бюро розслідувань та Державна казначейська служба України. Арестова закидає ДБР неправомірне поширення інформації про неї у відповіді на запит «Схем» та вимагає з казначейства виплатити їй за це моральну шкоду у 20 тисяч гривень.

Додатково Арестова просить суд стягнути сукупно 180 тисяч гривень моральної шкоди з журналіста Георгія Шабаєва та української служби Радіо Свобода.

У своєму позові Арестова просить визнати інформацію з розслідування «Схем» про її російське громадянство, опублікованого 13 липня 2023 року, «недостовірною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію» та видалити з публікації її фотографії, які «Схеми» знайшли у відкритих джерелах.

Нагадаємо, що у липні 2023 року «Схеми» опублікували розслідування про те, що суддя Людмила Арестова, відповідно до витягу з автоматизованої системи «Роспаспорт», є громадянкою РФ. Документ вказує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі так званого «договору про прийняття Криму до складу Росії» у 2014 році, згідно з яким громадян України й осіб без громадянства – які на той момент постійно проживали на півострові – визнавали громадянами Росії. Сама Арестова заперечує наявність в неї російського громадянства.

Вважаємо, що «Схеми» та журналіст Шабаєв теж мають подати позови. До Арестової.

ВРП її звільнила не просто так, а тому, що інформація «Схем» підтвердилася.

Тож Арестова буде не така самовпевнена, коли її підвісять під півмільйона гривень можливих компенсацій для журналістів через нанесення з її боку шкоди діловій репутації видання та журналісту Шабаєву.

Окрема думка

24 Dec, 08:06


Про масштабну кібератаку російських хакерів на державні реєстри Мінюсту знають всі. Адже одночасно зупинили роботу десятки державних реєстрів, які використовуються суддями, прокурорами, адвокатами і нотаріусами.

А от «солодка парочка» Деюре з ГРД – як в рота води набрали. І, здається, ми розуміємо – чому.

Тому що серйозні люди майже одразу почали звертати увагу на дійсно важливі речі, завдяки яким це могло статися.

От, наприклад, нардеп Федієнко про масштабну кібератаку на держреєстри корпотко сказав так: "Міг бути підкуп або фішинг".

Нардеп Федієко – це не весільний фотограф без диплому, а голова підкомітету з питань безпеки в кіберпросторі, урядового зв’язку, криптографічного захисту інформації комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки
https://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/21080.

Фішинг – це різновид кібератаки, з використанням підроблених електронних листів, повідомлень, щоб обманом змусити особу надати конфіденційну інформацію.

А можливий підкуп працівників, які мали доступ до цих реєстрів, – це просто підкуп. За гроші.

Ось продовження від Федієнка: "Тут може бути і компоненти вербування працівника цієї установи, тут може бути багаторівневий механізм підкладання якоїсь там флешки, щоб вона прийшла в людини внутрішній периметр, була включена. Тут може бути фішинг комп’ютерів усіх працівників, які, можливо, працюють із закритим контуром, дистанційно, що в принципі заборонено. Тому це точно не Вася, Петя і хтось ще. Це чітко, круто спланована кібернетична атака, яку можливо було зробити з урахуванням достатньо системної організації".
Першоджерело тут http://surl.li/ligkam.

От і мовчать Деюре з ГРД, тому що вже майже рік брутально і за допомогою «експертів» одного з донорів вимагають від ВККС запровадження всупереч закону дистанційного доступу до досьє суддів і кандидатів на посаду судді. Не гребують і тиснути на окремих членів ВККС, які відмовляються порушувати закон.

Якщо після атаки на реєстри у ВККС залишаться сумніви, чи давати ГРД дистанційний доступ до баз даних, то рекомендуємо все-таки слухати не Килимара з IDLO, а запитати хоча б Федієнка.

Навіть, якщо Килимар разом з членами ГРД поклянеться, що жодного з членів ГРД не використають «втемну» російські агенти (не змін), то відповідати все-таки будуть посадові особи ВККС та окремі члени, які не відмовляються від використання неперевірених флешок членів ГРД. А страждати будуть тисячі суддів і кандидатів на посади судді.

А суддя часів Януковича Жернаков може додатково розпитати про масштаби проблеми у вітчима - першого заступника міністра юстиції Кучерявенка.

Якось так виходить, що до того, як Кучерявенко був призначений на посаду, ТАКИХ проблем у Міністерстві юстиції не було....

Окрема думка

23 Dec, 18:28


САП повідомляє, що ВАКС застосував запобіжний захід до колишнього голови господарського суду Львівської області Михайла Юркевича, якого спільно з головою цього суду Василем Артимовичем викрили на вимаганні 1 млн доларів США неправомірної вигоди у представника приватної компанії.

Суд частково задовольнив клопотання детективів НАБУ, погоджене прокурором САП, та застосував до указаного ексголови суду запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення 12 млн грн застави.

Строк дії запобіжного заходу – до 20.02.2025 включно.

Суд ухвалив взяти підозрюваного під варту в залі суду.

Відео тут https://www.youtube.com/watch?v=nFaMfI8tFQU.

Як вже повідомлялося, у межах досудового розслідування, яке здійснюють детективи НАБУ, встановлено, що зазначені особи за вказані кошти обіцяли забезпечити ухвалення потрібних рішень у судових справах, які перебували у провадженні Західного апеляційного господарського суду.

НАБУ та САП задокументовано передачу частини неправомірної вигоди в розмірі 75 тис. доларів США.

Досудове розслідування триває.

Окрема думка

23 Dec, 17:50


Часом пости Вищого антикорупційного суду не просто пробивають інформаційне дно, а й схожі на новини із задзеркалля.

От сьогодні ВАКС абсолютно серйозно повідомив, що «членкині всеукраїнської скаутської організації «Пласт» принесли Вифлеємський вогонь до Вищого антикорупційного суду. Судді Олег Федоров, Лариса Задорожна, Ярослав Шкодін, Віктор Ногачевський та керівник апарату ВАКС Богдан Крикливенко урочисто прийняли Вогонь миру та побажання найшвидшої перемоги і справжнього тепла. Натомість гості отримали солодкі подарунки від суддів та представників апарату Вищого антикорсуду та Апеляційної палати ВАКС».

Що далі?

Будемо у прямому ефірі освячувати кабінети нових суддів?

Яке відношення Вифлеємський вогонь має до розгляду судових справ про топ-корупцію?

Судді ВАКСу відповідно до закону мають робити три речі: розглядати справи, узагальнювати практику, проходити навчання. Все.

Ще у вільний від цих трьох завдань час можуть навчати студентів чи працівників апаратів.

Чому Україна має платити зарплату суддям, які замість розгляду справ приймають від школярок Вогонь миру?

І це одночасно з проханням від керівника апарату ВАКС про заповнення анкет щодо роботи ВАКС у 2024 році.

Заповніть ці анкети, шановні читачі. І про Вифлеємський вогонь, і про десятки відряджень, через які переноситься розгляд справ, і про закриті угоди зі слідством в найбільш резонансних справах, і про масові походи на конкурси аби тільки не працювати, і про конфлікти інтересів, і про все, що не маю жодного відношення до здійснення справедливого, своєчасного, незалежного та неупередженого розгляду справ.

Лінк на опитування тут https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc5PY0FmdtZCgbNpwYlPCQcqnGMwz0AV4B8KGAKHmedBPLxBg/viewform.

Окрема думка

23 Dec, 16:33


В ВРП повідомили, що секретаріат ВРП розпочав автоматизований розподіл дисциплінарних скарг на суддів між дисциплінарними інспекторами.

Наразі скарг, які потрібно розподілити, близько 11 тисяч.

Тож кожний інспектор отримає в середньому близько 500-600 скарг.

Окрема думка

23 Dec, 12:53


Голова парламентського комітету правової політики Денис Маслов повідомив, що «московські», «ленінські» та «комсомольські» суди залишаться в минулому.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 12351 про перейменування 103 місцевих загальних судів

Це стосується судів АРК Крим та м. Севастополь, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.

Назви судів приводяться у відповідність із законами:

«Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки»;

«Про забезпечення функціонування української мови як державної»;

«Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

Пропозиції щодо перейменування викладено з урахуванням проведених консультацій із:

Радою суддів України;

місцевими та апеляційними судами відповідних областей;

військово-цивільними адміністраціями відповідних областей;

Уповноваженим із захисту державної мови в Україні;

Українським інститутом національної пам’яті;

представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим;

та з урахуванням перейменування адміністративно-територіальних одиниць у яких розташовані відповідні суди.

«У Харкові, Херсоні, Кривому Розі, Запоріжжі та інших містах України, що героїчно протистоять ворожим атакам, ми назавжди закриваємо сторінку, де "московські" символи були частиною нашого життя та правосуддя»,
- наголосив Маслов.

Окрема думка

23 Dec, 09:37


ВРП повідомляє, що Служба дисциплінарних інспекторів розпочинає роботу 23 грудня 2024 року (рішення Вищої ради правосуддя від 10 грудня 2024 року № 3582/0/15-24).

Відповідне оголошення розміщено в газеті «Голос України».

Окрема думка

23 Dec, 07:58


ВРП цього тижня розгляне питання відрядження трьох суддів та звільнення 6 суддів за загальними обставинами.

При цьому двоє з цих суддів - це судді Київського апеляційного суду Глиняний та Паленик, які є фігурантами кримінальної справи про хабар в розмірі 35 тис дол.

Також ВРП розгляне скаргу судді ОАСКу Павла ВОВКА на рішення Третьої Дисциплінарної палати від 13 листопада 2024 року № 3300/3дп/15-24 про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності (звільнення).

В порядку денному і публічне звернення ВРП до Кабміну, перерозподіл видатків між судами та затвердження Концепції підготовки щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні.

ВККС цього тижня розгляне питання відрядження суддів до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області та до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області, а також дострокове закінчення відрядження судді Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області (оголошено перерву 11 грудня 2024 року).

Раніше у ВККС зазначали, що в кінці року мають бути результати практичного завдання до ВАКС та АП ВАКС, але анонсу цього засідання наразі немає.

Окрема думка

20 Dec, 16:34


СЮГ детально описала ситуацію зі зміною підсудності судових справ Дружківського міського суду, де судді посварилися між собою через те, що «корінні» дружківські судді не хочуть нікуди їхати, а відрядженні до них 2 роки тому судді Артемівського міськрайонного суду вважають, що ситуація вже така, що слід змінювати підсудність і переїжджати в Дніпропетровську область.

Що дивує найбільше, так це безвідповідальність голови Дружківського суду та керівництва ТУ ДСА в Донецькій області, які для збереження власних посад наражають на небезпеку суддів та працівників апарату.

ВРП підсудність і Дружківського, і Артемівського судів змінила, але справи відправила в різні суди Кривого Рогу. Тепер в ці суди треба відрядити і суддів.

Детальніше тут https://sud.ua/uk/news/publication/318718-podsudnost-del-druzhkovskogo-gorodskogo-suda-izmenena-no-sudi-okonchatelno-possorilis.

Окрема думка

20 Dec, 16:06


Найпримітивніша реакція від скандально відомого активіста https://blogs.pravda.com.ua/authors/zhernakov/676577d441ccf/.

Але суспільство має право на грунтовний професійний аналіз правової позиції щодо формування дорадчих органів, який міг би підготувати доктор юридичних наук.

Чекаємо від Жернакова саме такого аналізу ще до Нового року, інакше для чого йому кваліфікаційний рівень доктора наук?

Окрема думка

20 Dec, 15:07


ВККС визначила середній допустимий бал тестування когнітивних здібностей та визначила графіки проведення такого тестування для кандидатів в апеляційні суди.

Отже, середній допустимий бал тестування когнітивних здібностей в конкурсі до апеляцій – 100 IQ-балів, що відповідає 41,4 тестового бала.

Також викладено у новій редакції особливості порядку проведення тестування когнітивних здібностей та методики оцінювання результатів.

Документ тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/dodatok_osoblyvosti_poryadku_provedennya_testuvannya_kognityvnyh_zdibnostey.pdf

Тестування розпочинається 8 січня 2025 року.

Апеляційний загальний суд (цивільна спеціалізація)
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/grafik_apelyaciynyy_zagalnyy_sud_cyvilna_specializaciya.pdf

Апеляційний загальний суд (кримінальна спеціалізація)
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/grafik_apelyaciynyy_zagalnyy_sud_kryminalna_specializaciya.pdf

Апеляційний адміністративний суд
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/grafik_apelyaciynyy_administratyvnyy_sud.pdf

Апеляційний господарський суд
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/grafik_apelyaciynyy_gospodarskyy_sud.pdf

Окрема думка

29 Nov, 16:55


Цього тижня ВРП мала би нарешті затвердити Єдині показники доброчесності та етики суддів та кандидатів в судді, однак, не склалося.

Питання відклали на 10 грудня, оскільки ВРП не провела консультацій з ВККС, ГРД та РСУ щодо остаточної редакції Єдиних показників.

ГРД публічно про це нагадала, тож після «консультацій в коридорах ВРП» питання, яке дискутується вже рік, вирішили відкласти, щоб ще трохи подискутувати.

Хотілося б вже, звісно, якоїсь правової визначеності з цими показниками, адже то ГРД замість висновків малюнки ухвалює, то ВККС знімає кандидатів з конкурсів, а ВС ці рішення зносить, то ВРП одних притягує до відповідальності, а інших за подібних підстав - ні. Про Раду суддів і говорити годі, вона просто загубилася десь за обрієм.

Тож, сподіваємося, що нові консультації не розтягнуться ще на рік.

Хотілося б, щоб правова визначеність в показниках доброчесності та етики настала раніше, ніж пан Усик піде на пенсію.

Окрема думка

29 Nov, 14:24


Третій законопроєкт про Вищий адміністративний суд (#12206-2) подано до парламенту. Цього разу Головою комітету з питань правової політики Денисом Масловим.

Сталося це вчора (текст зʼявився сьогодні).

Картка законопроекту тут.

І саме цей законопроєкт щойно успішно пройшов розгляд Комітетом з питань правової політики.

Його рекомендували прийняти в 1 читанні.

Основні положення:

суддею нового суду зможуть стати судді (стаж 5 років), а також державні службовці категорій "А", "Б", адвокати та науковці (стаж 7 років);

конкурс проводитиметься ВККС за участю дорадчого органу — Експертної ради, що складатиметься із 3 суддів (рекомендовані РСУ) та 3 експертів (рекомендовані міжнародними/іноземними організаціями);

Експертна рада утворюється на 3 роки та діятиме за моделлю Громадської ради міжнародних експертів — зможе ініціювати проведення спільного засідання з ВККС, за наслідками якого участь кандидата в конкурсі може бути припинена;

виключна підсудність ОАСК/КМОАС, разом із окремою категорією спорів щодо оскарження конкурсів на керівництво САП, НАБУ, НАЗК, АРМА, буде передано до нового суду.

Ну що ж? Здається, нас чекає черговий телесеріал на тему, як пропхати те, що не відповідає міжнародним зобовʼязанням України.

Окрема думка

28 Nov, 15:45


Лише 13 дисциплінарних інспекторів отримали одноголосне голосування всіх членів ВРП, які брали участь у розгляді кожної з кандидатур.

8 дисциплінарних інспекторів отримали від 1 до 7 голосів «Проти» від членів ВРП.

Детально результати голосування зафіксував СЮГ. Текст тут: Вища рада правосуддя призначила 21 дисциплінарного інспектора – список інспекторів та хто та як за них голосував.

Найбільше «негативних голосів» зібрав Вʼячеслав Плескач (10 - За; 7 - Проти). І ця ж людина претендує на Голову СДІ.

В принципі, ми не здивовані, що його кандидатура була найбільш дискусійною, адже СДІ - це автономний підрозділ ВРП, співробітники якого мають бути незалежними та політично нейтральними.

Чи зможе бути політично нейтральною людина, яка до недавнього часу була помічником народного депутата, а згодом судді КСУ Ольги Совгирі, яка стала суддею КСУ до складання депутатського мандату? Видається, це риторичне питання.

Чому його в повній мірі не зʼясували члени конкурсної комісії? Теж риторичне питання.

Однак, голосування членів ВРП більш, ніж красномовне.

Примітно, що агент змін (закреслено, ніякий він не агент змін) Роман Маселко голосував «За» кандидатуру Плескача.

Тобто політична нейтральність в СДІ для Маселка не на часі. Тут ми знову не здивовані. Маселко сам отримав посаду через парламент, який по суті є найбільш політизованим субʼєктом обрання членів ВРП.

Зате Маселко голосував «Проти» призначення дисциплінарними інспекторами окремих помічників суддів.

Однак, повертаючись до Плескача, маємо ряд запитань:

Яка в людини має бути мотивація працювати дисциплінарним інспектором в ВРП, якщо він вже працює науковим консультантом судді Совгирі в КСУ?

Робота дисциплінарного інспектора ВРП - монотонна, нудна, без особливої творчості.

Робота наукового консультанта КСУ навпаки про творчість, розвиток, креативні рішення, внесок в науку та практику тощо.

Зарплата відрізняється некритично.

Для чого змінювати цікаву роботу на монотонно-рутинну?

Окрема думка

28 Nov, 11:01


ВРП сьогодні призначила 21 дисциплінарного інспектора та заступника керівника Служби дисциплінарних інспекторів.

Залишилося провести співбесіди з двома кандидатами на посаду Голови СДІ, і формування Служби дисциплінарних інспекторів буде завершено.

СДІ в цьому складі працюватиме 5 років.

Заступником керівника служби дисциплінарних інспекторів ВРП призначена Недибалюк Вікторія.

До складу Служби дисциплінарних інспекторів увійшли:

1. Волкова Анна
2. Гура Олексій
3. Давидович Ірина
4. Дробчак Наталія
5. Заїка Ігор
6. Захарченко Максим
7. Ільницький Олег
8. Кабанець Олексій
9. Ковальчук Аліна
10. Лавринчук Марія
11. Любарець Олександра
12. Осєтров Валерій
13. Остапенко Тетяна
14. Пилипенко Сергій
15. Плескач В’ячеслав
16. Садовий Ростислав
17. Стасів Наталія
18. Сухомлин Олександр
19. Тегляєва Олена
20. Тронь Ігор
21. Череп Вячеслав

Процедуру щодо призначення трьох кандидатів на посаду дисциплінарного інспектора, а саме Гришина Станіслава, Кошляка Віталія, Кучера Івана припинено за їх заявами.

Цікаво, що Вʼячеслав Плескач, який є кандидатом на посаду Голови СДІ, сьогодні призначений інспектором.

Очевидно, що бажання зайняти хоча б якусь посаду в СДІ в пана Плескача настільки велике, що рівень посади не має значення.

Це, звісно, ставить перед Плескачем ряд незручних запитань, які, ми сподіваємося, ВРП обовʼязково задасть під час його співбесіди на Голову СДІ.

Окрема думка

27 Nov, 16:23


Чи не хочуть в ситуацію з фейковими негативними висновками щодо суддів, які надає ГРД, щоб привернути до себе увагу, втрутитися ВРП та Рада суддів?

Адже це чіткий і неприкритий наступ на незалежність суддів.

Якщо до судді немає претензій, то надання свідомих і необґрунтованих висновків з метою запобігання проходження суддею кваліфікаційного оцінювання, є як мінімум втручанням в особисте життя судді, наступом на незалежність суду та негативним впливом на авторитет правосуддя.

Тож самий час поглянути на цю ситуацію не як на внутрішній конфлікт Другої колегії ВККС з окремими членами ГРД, а як посягання з боку окремих членів ГРД на незалежність судової влади, яким воно за своє суттю і є.

Бо сьогодні ГРД малює суддям негативні висновки з текстом про «відсутність доступу до досьє», а завтра під назву «негативний висновок» будуть вписувати анекдоти або малювати меми, а судді через ці фейкові папірці не зможуть вчасно кваліфоцінювання пройти.

Час членам ГРД дорослішати та нарешті працювати, і не з позиції ображених дітей, яким на пряжі не надули улюблений круг, а з позиції представників громадського органу, який виконує державну функцію.

А керівництву ВККС час знімати рожеві окуляри та братися розгрібати все те, що вони встигли наробити з серпня, заграючи з громадськістю за чашкою кави.

Окрема думка

26 Nov, 16:36


На сайті Президента розміщено Оголошення про проведення конкурсу з добору кандидатів для здійснення Президентом України призначення на посади членів Вищої ради правосуддя.

Тобто Конкурсна комісія з добору кандидатів на посаду члена ВРП, утворена Указом Президента від 20 листопада 2024 року № 775/2024, оголошує про проведення конкурсу на дві вакантні посади членів Вищої ради правосуддя.

Прийом документів для участі у конкурсі здійснюватиметься впродовж п’ятнадцяти календарних днів, а саме з 26 листопада по 10 грудня 2024 року (включно).

Документи подаються до конкурсної комісії у паперовій формі через відділення поштового зв’язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення з позначенням на конверті «Конкурс з добору кандидатів для здійснення Президентом України призначення на посади членів Вищої ради правосуддя»), адреса надсилання: 01220, м. Київ, вул. Банкова, 11, Офіс Президента України.

У разі подання документів у паперовій формі кандидат також подає до конкурсної комісії флеш-накопичувач зі сканованими копіями усіх документів у форматі pdf (кожен документ окремим файлом).

Особи, які претендують на участь у конкурсі, можуть також подати документи в електронній формі, надіславши їх на електронну адресу [email protected].

Скановані копії усіх документів у форматі pdf (кожен документ окремим файлом) повинні бути підписані електронним цифровим підписом.

Прийом документів завершується 10 грудня 2024 року о 24 годині.

Документи, що подані після закінчення зазначеного строку, не розглядаються.

Детальніше в Оголошенні.

Окрема думка

26 Nov, 15:32


В парламенті зареєстрований законопроєкт # 12244 від 25.11.2024 авторства депутата Павла Павлиша щодо виплати судді місцевого суду спеціальної доплати.

Ним передбачається, що на період до припинення або скасування воєнного стану
в Україні судді місцевого суду щомісячно виплачується
спеціальна доплата у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який
застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.

Спеціальна доплата є тимчасовою, не вважається
складовою суддівської винагороди судді, не застосовується для цілей перерахунку
раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання та не впливає на нього - йдеться у законопроєкті.

Ініціатива, звісно, правильна, але спосіб її реалізації обрано дивний. Замість того, щоб розібратися з захмарними сумами довічного утримання деяких суддів, працюючим суддям пропонують встановлювати тимчасову надбавку, не гарантуючи, що вона буде не лише на папері. Адже якщо доплата не є частиною суддівської винагороди, вона не є забезпеченою гарантією.

Це з суддівськими пенсіями в сумах 150 тис і вище давно пора ставити крапку. А от працюючим суддям першої інстанції давно необхідно підняти винагороду мінімум в півтора рази.

Бо коли майже на лінії зіткнення працюють жінки-судді за 60-70 тис грн, а на пенсіях в 300+ тис тусять на дачах Канигіна, Гуменюк і Пошва - це не те, що несправедливо, а взагалі за межами здорового глузду та, безумовно, справедливості.

Депутат Павлиш не хоче подати законопроєкт, яким обмежити довічне утримання суддів сумою в 150 тис грн?

Окрема думка

26 Nov, 13:25


В конкурсі на 2 посади членів ВРП від зʼїзду суддів додалося 4 нових кандидати.

Після продовження строків проведення зʼїзду суддів продовжився і термін прийому документів від кандидатів на посади членів ВРП.

За цей час документи подали:

ЯВОРСЬКА Наталія
СИДОРЕНКО Дмитро
ГАРСЬКИЙ Олександр
ГАЛАСЬ Ірина

Троє з них - судді місцевих судів. Один - суддя у відставці.

Тож тепер їх чекає спецперевірка.

Наразі в конкурсі на дві посади бере участь 16 кандидатів.

Окрема думка

26 Nov, 09:07


ВККС вирішила застосувати різні підходи до тестування когнітивних здібностей кандидатів.

СЮГ пише (з посиланням на члена ВККС Чумака), що кандидати в апеляційні суди здаватимуть «когнітивку» після підписання президентом закону, яким прибирається вимога у 75% правильних варіантів.

Текст тут: Конкурс до апеляційних судів – IQ-тестування відбудеться після скасування вимоги про необхідність подолання бар’єру у 75% балів.

Натомість, кандидати до ВАКС та АП ВАКС здаватимуть тест на «когнітивку» за існуючими правилами про обовʼязкові 75% правильних відповідей.

Якщо у вас, шановні читачі, як і у нас виникає певний дисонанс, як таке можливо, і чому не можна обидва конкурси проводити за однаковими правилами, то пояснюємо.

Когнітивне тестування кандидатів до апеляцій фінансується за рахунок Проєкту ЄС «Право-Justice».

А от конкурс до ВАКС, включаючи «когнітивку», фінансується IDLO, «експерти» якого і придумали вимогу про складання кандидатами в судді цих когнітивних тестів.

Тож по суті це означає, що вплив на ключові конкурсні процедури має не законодавець чи здоровий глузд, а «експерти» одного з так званих міжнародних проєктів.

А керівництво ВККС, видається, не здатне на рівних спілкуватися з окремими проєктами, тому над кандидатами до ВАКСу продовжать ставити нічим не обґрунтовані експерименти.

Окрема думка

25 Nov, 17:40


Трансперансі Інтернешнл Україна та Центр протидії корупції повідомляють, що ВАКС змушений був заново розпочати розгляд справи суддів ОАСКу (так звані плівки Вовка).

Це повʼязано із заміною судді Олени Танасевич суддею Олексієм Кравчуком у звʼязку із декретом Танасевич.

Також з цієї ж причини спочатку розпочався розгляд справи «Київзеленбуд», справи Зонтова та «квартирної справи» Микитася.

За нашою інформацією, незабаром ще одна суддя ВАКСу відправиться в декретну відпустку. Тож, ймовірно, ще ряд гучних справ повернеться на початок розгляду.

Подібна ситуація матиме місце і у випадку призначення частини суддів з першої інстанції ВАКС до Апеляційної палати.

Нагадаємо, що наразі 10 суддів ВАКС продовжують участь у конкурсі до АП ВАКС.

Для таких судів як ВАКС постійні декрети суддів або ж їх участь у постійних конкурсах (до ВРП, ВККС та АП ВАКС) є серйозною проблемою. Тож питання потребує системного вирішення.

Окрема думка

25 Nov, 15:56


Кабмін вніс на розгляд парламенту законопроєкт # 12206-1 про добір суддів та функціонування Вищого спеціалізованого адміністративного суду.

Картка законопроекту тут.

Він є альтернативним до законопроєкту # 12206, який визначає правила добору суддів та функціонування Вищого суду з публічно-правових спорів.

Тобто депутати з фракції «Слуга народу» та Кабмін не можуть домовитися, як назвати суд🤦🏼‍♀️.

Це ж, очевидно, найбільша проблема? Інших немає?

А ще строк функціонування Експертної ради (шість чи три роки), яка має перевірити суддів чи то до Вищого суду з публічно-правових спорів, чи то до Вищого спеціалізованого адміністративного суду.

Яка мета другого законопроєкту? Дати суду альтернативну назву? Чи показати міжнародним партнерам бурхливу діяльність на фоні того, що рік ніхто нічого не робив з цього приводу?

Може, хоч Денис Маслов та його комітет розберуться з цим бардаком і запропонують якийсь адекватний варіант законопроєкту?

Адже Вищий антикорупційний суд як мінімум не має ніяких зайвих слів в назві.

А от те, що державні службовці будуть мати право стати суддями, нікого не хвилює?

Під кого ці законопроєкти?

Хто з держслужбовців має стати суддею цього суду?

Чиновники Офісу Президента та Кабміну?

Окрема думка

25 Nov, 13:23


В продовження опису ситуації зі штучно створеними проблемами в роботі секретаріату ВККС звернемо увагу і на те, що за останні роки не раз у судовій владі були створені ситуації зі схожими наслідками.

2019-2013 – зупинена робота ВККС. На майже 4 роки.

2022 - зупинена робота ВРП. На рік.

2021 - зупинена дисциплінарна функція ВРП. На два роки.

2022 - ліквідований ОАСК, в якому застрягли десятки тисяч адміністративних позовів. Закон був виписаний таким чином, щоб ці справи не рухалися багато місяців.

Новий суд замість ліквідованого ОАСКу вже декілька років існує тільки як об’єкт віртуальної реальності.

Якщо ми припустимо,

що не може бути випадковою така низка подій, завдяки яким була заблокована величезна кількість процедур, що стосувалася мінімум 3000 суддів в кадрових процедурах та багатьох тисяч суддів в дисціплінарній процедурі…

додамо туди 44 000 справ з ліквідованого ОАСКу…

виникає таке просте питання, що аж страшно:

А це точно випадково?

Це точно є ознакою лише неналежного врядування?

Кому це вигідно?

Окрема думка

25 Nov, 12:16


В останні тижні ми разом з читачами спостерігаємо за подіями та їх наслідками, пов’язаними зі звільненням керівниці секретаріату ВККС, яке відбулося з порушенням Регламенту ВККС.

Поки що декілька слів стосовно найближчих наслідків.

Ситуація майже повторює ту, яка спостерігалася в Вищій раді (тоді ще) юстиції в 2014 році, коли були звільнені всі члени ВРЮ.

В приміщеннях ВРЮ залишилися лише працівники секретаріату. На цілий рік. І хоча на той момент в штаті ВРЮ продовжувала працювати керівниця секретаріату Ольга Булка, але вона не мала багатьох юридичних повноважень, зокрема, не тільки зараховувати співробітників до штату, а й звільняти їх.

Зараз в ВККС ситуація дещо інша: наявний майже повний склад членів ВККС та працівників патронатної служби (інспекторів).

Також є легітимний голова ВККС та його заступник.

Відсутні керівник секретаріату та обидва заступники.

А також вже третій робочий день відсутній навіть в.о.керівника секретаріату.

Що це означає?

У членів ВККС та інспекторів (патронатна служба) – все в порядку. Зарплата буде, відпустки будуть, премії (інспекторам) будуть. Звільнення - зарахування цієї категорії працівників, в разі необхідності, відбудеться.

Для державних службовців (80% персоналу) відпусток не буде. По зарплатах – питання. В штат ніхто з нових працівників цієї категорії прийнятий не буде, звільнений – також не буде.

Накази про преміювання державних службовців- працівників секретаріату за грудень видавати немає кому.

Також немає кому видавати наказ про преміювання за результатами оцінювання державних службовців секретаріату.

Але це ще не всі проблеми. Тут наслідок серйозний, але не критичний.

Продовження падіння довіри у персоналу до керівництва – це ж не критично. Так?

Але потрібно пам’ятати про найближчі плани, наприклад, процедури в рамках конкурсів у ВАКС та апеляційні суди.

Для широкого загалу організаційні зусилля проходять непомнітно. Але це сотні дій та документів.

І от те, що роками вирішувалося непомітно, тепер дуже помітно впало на голови двох керівників ВККС, які особисто зможуть познайомитися з реальним життям поза межами кабінетів з персональними туалетами на другому поверсі ВККС.

В 2014 році схожа проблема в ВРЮ була створена Верховною Радою.

В 2024 році до аналогічних проблем депутати відношення не мають.

Кажуть, що, за словами голови ВККС Пасічника, він звільнив керівницю секретаріату під тиском громадськості.

Якої саме «громадськості»?

Варто було б озвучити прізвища і назви цих громадських об’єднань, якщо вже їх слово примушує Голову ВККС в порушення Регламенту звільняти топ-менеджерів секретаріату.

Окрема думка

25 Nov, 06:40


ВРП цього тижня продолжить співбесіди з кандидатами в дисциплінарні інспектори.

Вища рада правосуддя розгляне питання звільнення 7 суддів за загальними обставинами та низку дисциплінарних скарг, а також здійснить перерозподіл видатків між судами.

Також цього тижня ВРП планує затвердити Єдині показники для оцінки доброчесності та професійної етики суддів (кандидатів в судді), які розроблялися майже рік: спочатку - робочою групою, а згодом - членами ВРП.

ВККС цього тижня продовжить кваліфікаційне оцінювання суддів.

В порядку денному також питання відрядження суддів до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області.

Окрема думка

22 Nov, 15:41


ДП «ІСС» та Київський окружний адміністративний суд завершили авторозподіл нерозглянутих справ ОАСКу.

8 листопада в КОАСі завершено авторозподіл судових справ, які залишились нерозглянутими ОАСКом.

Наразі триває фізична передача матеріалів справ з КОАС до 22 окружних адміністративних судів.

На сьогодні опрацьовано 30% справ, а повний процес передачі буде завершено до кінця року.

В КОАСі зазначають, що «ця робота є складною та довготривалою через великий обсяг справ, деякі з яких мають десятки томів та на сьогодні займають 10 кабінетів».

Протокол авторозподілу можна знайти тут - https://court.gov.ua/gromadjanam/perelik_rozpodil/

Тож саме за цим посиланням можна визначитися, до якого суду перерозподілено конкретну справу.

Далі ці справи будуть розподілені між суддями всередині кожного адміністративного суду. Після цього розпочнеться їх безпосередній розгляд.

Нагадаємо, що процес не рухався майже два роки.

Більш детально за посиланням- https://ics.gov.ua/ics/.

Окрема думка

22 Nov, 15:00


ВККС визначилася з датами проведення тестування когнітивних здібностей кандидатів у конкурсі до ВАКС та АП ВАКС.

Тестування відбудеться 4.12.2024.

Сподіваємося, що до цього часу тести стопятьсот разів перевірять і неприємних сюрпризів більше не буде.

Графіки тут:

ВАКС https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/grafik_testuvannya_vaks_yak_sud_pershoyi_instanciyi.pdf

АП ВАКС
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/grafik_testuvannya_ap_vaks.pdf

Окрема думка

22 Nov, 08:27


Журналісти СЮГ детально описали, що відбувалося під час співбесід колегії ВККС № 2 з суддею Мар’їнського райсуду Донецької області Яною Шкарлат та суддею Чорнобаївського райсуду Черкаської області Володимиром Чубаєм, в результаті чого виник черговий конфлікт ВККС та ГРД, а остання вийшла з черговою гучною заявою, про яку ми писали раніше.

Повний текст СЮГ тут https://sud.ua/uk/news/publication/316238-novyy-krizis-v-otnosheniyakh-mezhdu-vkks-i-sovetom-dobroporyadochnosti-obschestvennost-obvinila-kollegiyu-vkks-v-nezhelanii-uchityvat-ee-pozitsiyu-no-v-komissii-schitayut-chto-deystvuyut-v-ramkakh-zakona.

Ще раз зауважимо, що ВККС мала би надати оцінку цій ситуації пленарним складом, як це визначає Регламент Комісії, але поки що цього питання немає в порядку денному.

Можливо, це тому, що майже в половини членів ВККС близькі родичі беруть участь в конкурсах? А тому ці члени бояться приймати складні рішення щодо ГРД, щоб потім їх родичі не отримали негативні висновки?

Наївна думка.

Окрема думка

21 Nov, 11:21


Голова Комітету правової політики Денис Маслов повідомив, що парламент сьогодні підтримав законопроєкт № 9462 в другому читанні, яким встановлюються реальні інструменти контролю за виконанням судових рішень:

у немайнових господарських та цивільних спорах за заявою стягувача суд може зобов'язати боржника подати звіт про виконання судового рішення;

якщо боржником є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, державне чи комунальне підприємство, суд може зобов'язати подати звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору;

за наслідками розгляду звіту суд може накласти на боржника (у тому числі його керівника) штраф від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму;

якщо боржник є колегіальним органом, в адміністративних спорах суд може накласти штраф на кожного із членів цього органу, які в межах своїх повноважень не забезпечили виконання судового рішення.

Крім того, якщо боржник не виконує судове рішення про зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, стягувач зможе клопотати перед судом змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом стягнення з боржника вартості такого майна.

Також законопроєктом уточнюється порядок судового розгляду скарг на дії державного/приватного виконавця (збільшується строк, встановлюються формальні вимоги до змісту скарг).

Окрема думка

21 Nov, 08:27


Після вчорашньої заяви ГРД маємо ряд запитань, по-перше, до співкоординаторів ГРД, а, по-друге, до керівництва ВККС.

Отже, регламент ГРД передбачає, що всі публічні заяви схвалюються на зборах Громради.

В звʼязку з цим та для забезпечення прозорості та публічності в діяльності ГРД вважаємо, що співкоординатори ГРД мають опублікувати результати поіменного голосування за затвердження цієї заяви.

Регламент ВККС передбачає ухвалення всіх рішень колегіально.

Тож хотілося б зрозуміти, коли пленарний склад ВККС розгляне заяву ГРД та ухвалить щодо неї своє вмотивоване рішення.

Поки що ми не знайшли проєктів порядку денного з цим питанням.

Окрема думка

20 Nov, 17:08


Сьогодні ГРД вийшла з черговою гучною заявою щодо однієї з колегій ВККС.

Нібито в цій колегії деяких суддів Комісія аналізує не дочекавшись рішень ГРД щодо них.

Було б чесно зі сторони ГРД, напевно, вказати і строк, який члени ВККС змушені були чекати цих рішень з боку ГРД. Правда ж?

Ще одна зі скарг Громради - це те, що ГРД може лише читати/переглядати інформацію щодо суддів, а не копіювати дані та обробляти їх.

Тут маємо два коментарі:

Перший - очевидно, що ГРД має отримати право обробляти дані. Комітет правової політики мав би вже давно вирішити це питання. Бо коли треба, то в перехідних положеннях будь-яких законів завжди знаходиться місце для двох важливих речень;

Другий - так само очевидно, що інформацію поза межі ВККС ГРД копіювати не може. Тож це питання теж мало би бути вирішено законом. Адже ледачі члени ГРД все-таки мають приходити до ВККС для того, щоб читати та обробляти матеріали суддівських досьє, а не для того, щоб копіювати їх на незахищену флешку і обробляти її на незахищених ноутбуках в офісі ДЕЮРЕ чи у квартирі у Львові.

Тож сподіваємося, що Маслов та інші депутати все ж таки знайдуть час не тільки для тестів на когнітивні здібності, а і для питань доступу ГРД до суддівських досьє, а заодно і до впорядкування питання, як і де члени ГРД мають обробляти ці дані.

А заодно і питання, яка діяльність є несумісною з роботою в ГРД. Наприклад, служба в армії. І коли людина йде виконувати таку важливу державну функцію як захист України, її місце має зайняти інший представник громадськості.

І, наостанок, маленький лікбез для тих членів ГРД, які не вчилися на юридичних спеціальностях (або ж вчилися, вчилися і не довчилися).

В деяких штатах США та канадських провінціях до сьогоднішнього дня участь громадськості та журналістів в судових засіданнях дозволена лише з зошитом та олівцем.

Не можна нікого там ані записувати, ані фотографувати. Про онлайн трансляцію чи стрім мова взагалі не йде.

Тож журналісти та активісти все пишуть в зошит, а ті, хто має художні здібності, - робить малюнки, які потім і публікує.

Повторимо ще раз: пишуть в зошити та малюють, а не копіюють на флешку та фотографують суддю «крупним планом». Це про безпеку і повагу.

І якщо в питанні поваги до деяких українських суддів дійсно можна ставити знак питання, то щодо безпеки суддів та членів їх сімей ніяких виключень бути не може.

Якщо члени ВККС та ВРП не можуть виносити дані щодо суддів за межі цих органів, то і в членів ГРД не може ніколи бути такого права.

Окрема думка

20 Nov, 16:22


ВККС підвела підсумки результатів кваліфікаційного оцінювання у конкурсі на суддів апеляційних судів всіх спеціалізацій:

майже 94% допущених до кваліфоцінювання кандидатів взяли участь у тестуванні;

92,1% кандидатів у судді успішно склали тести;

близько 7% учасників тестування одержали найвищий можливий бал.

Тож подальшу участь у конкурсі продовжує 1588 кандидатів на 550 посад.

Тобто наразі, після першого з тестувань, конкурс в апеляції сумарно втратив близько 14% кандидатів (ті, що не заявилися, і ті, що не склали).

Це, звісно, серйозні цифри втрат як для прогнозу щодо фіналу конкурсу та можливості заповнити (точніше не заповнити) всі наявні для цілей конкурсу вакансії.

Окрема думка

20 Nov, 09:51


Голова Комітету правової політики Денис Маслов повідомив, що Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт № 11425-д, яким:

прибирається вимога про 75% прохідного балу для когнітивного тестування — ВККС визначатиме його самостійно;

ці ж правила будуть застосовані до триваючого конкурсу в апеляційні суди;

тестування з історії української державності проводитиметься тільки в нових процедурах;

кандидати майбутнього добору до місцевих судів зможуть обирати спеціалізацію для іспиту.

Сподіваємося, що підпис Президента на цьому законі не забариться.

Окрема думка

19 Nov, 16:17


Видається, стосунки ГРД з ВККС виходять на новий фантастичний рівень.

Вчора відбулося голосування членів ВККС в рамках кваліфоцінювання одного із суддів.

Відповідно до прийнятого рішення суддя Оболонського райсуду Олександр Луценко не підтвердив відповідність займаній посаді.

12 членів ВККС проголосували За це рішення.

2 члени ВККС були Проти.

При цьому оскільки тексту рішення чи окремих думок наразі немає, нікому незрозуміло, з чим саме не були згодні ті двоє членів ВККС, які голосували Проти.

Однак, ці два голоси так обурили члена ГРД Олександра Волошина, що він вирішив «кидати каміння» в цих двох членів ВККС.

Ну якщо вже «кидати каміння», то маємо для цього декілька пропозицій:

Для початку каміння має полетіти в тих членів поточного складу ГРД, які не голосували за надання судді Луценку з боку ГРД негативного висновку.

Пан Волошин вже жбурнув в них камінь?

Далі каміння має летіти в тих членів ГРД, які не голосували в усіх інших випадках, коли ГРД надавало комусь з суддів негативні випадки.

Нагадаємо, що ГРД має практику надання негативного висновку навіть шістьма голосами За.

Всі члени ГРД за останню добу отримали від пана Волошина по каменю?

Далі каміння має полетіти в тих членів попередніх складів ГРД, які не просто не голосували за негативні висновки, а ще й сміли писати окремі думки. Це наприклад Роман Куйбіда, Андрій Савчук, Олег Якимʼяк тощо. Вони теж отримали по каменю?

А пан Волошин сам в себе камінь кинув? Бо він теж не голосував за всі 100% негативних висновків.

От тільки після того, як всі члени всіх каденцій ГРД отримають по каменю від Волошина (бо в жодного з них немає 100% голосувань за негативні висновки щодо суддів), пан Волошин може переходити і до жбурляння каміння в членів ВККС (при цьому незалежно від їх прізвищ в цій чи іншій історії).

Окрема думка

19 Nov, 14:15


ВРП публікує статистику, що з початку 2024 року ВРП внесла Президенту подання про призначення 453 суддів:

до місцевих загальних судів – 396 суддів;

до місцевих адміністративних судів – 29 суддів;

до місцевих господарських судів – 28 суддів.

Разом з тим, більше 120 суддів, призначених Президентом в липні та жовтні, наразі не склали присягу.

І хоча з моменту останніх Указів пройшов вже місяць, дата складання присяги так і не стала відома.

То того ж за цей час ВРП внесла подання про призначення ще декількох десятків суддів.

Тільки на цьому тижні в порядку денному ВРП стоїть розгляд 10 кандидатів на призначення.

Тож питання призначення тих, чиї подання були внесені Президенту упродовж останнього місяця, та складання присяги всіма тими, хто ще цього не зробив, не просто на часі, а мало би бути зроблено максимально швидко.

Україна - не настільки багата країна, щоб платити зарплати за перекладання паперів з місця на місце. Тому сподіваємося, що пані Мудра та пан Дубовик знайдуть у графіку Президента 5 хвилин на підписання указів та ще 15 хвилин для складання суддями присяги.

Також сподіваємося, що для цього не доведеться чекати якихось дат типу Дня суду, Різдва чи ще чогось.

20 хвилин на квартал для виконання Президентом його конституційної функції не так вже і багато.

А судова реформа не рухається, якщо нові судді не починають відправляти правосуддя.

Тож давайте її рухати активніше.

Окрема думка

19 Nov, 09:06


І ще одне тихе свято пройшло майже непомітно.

Про це крізь зуби написали в ДЕЮРЕ під таким заголовком:

«Рік кваліфоцінювання суддів: більша частина недоброчесних — залишились на посадах».

Читаючи заголовок, ми, можливо, вперше рішуче погоджуємося з маніпуляторами з ДЕЮРЕ. Але про це буде нижче.

Як завжди, анонімні автори в ДЕЮРЕ починають зі статистики, зазначаючи, що за рік «Вища кваліфікаційна комісія суддів перевірила 203 чинних служителів Феміди».

Далі пропонується маніпулятивне словосполученням: «Як же відбувається очищення судової системи – розповідаємо в цифрах».

Стоп-стоп! Вже ж абзацом вище розповіли!

За неймовірного сприяння засланців в Громраді доброчесності ВККС перевірила за повний рік 203 «чинних служителів Феміди»!

Де тут очищення «судової системи»???

Це ж лише ПЕРШИЙ ЕТАП «очищення» десяти відсотків тих служителів Феміди, які мали б завершити кваліфікаційне оцінювання десь до кінця 2020 року, якби завдяки зусиллям, в тому числі, дууууже відомих особистостей, не була зупинена робота ВККС на майже 4 роки.

А тому недоброчесні судді продовжують всі ці роки отримувати немаленьку суддівську винагороду, а ДЕЮРЕ продовжує піаритися, публікуючи їх доходи за місяць і за рік.

От тому ми і згодні з відкритим і добровільним визнанням з боку ДЕЮРЕ свого провалу, який міститься в заголовку: «Рік кваліфоцінювання суддів: більша частина недоброчесних — залишились на посадах».

Згодні!

Здається нам, що в тексті заголовку все-таки пропущені пару слів. Треба було так: «Рік кваліфоцінювання: більша частина недоброчесних суддів завдяки ДЕЮРЕ і ГРД залишились на посадах».

Це ж правильне уточнення з огляду на ті вибрики, які ГРД під медійною парасолькою ДЕЮРЕ влаштовувало протягом року, відводячи від себе логічні звинувачення в затягуванні кваліфоцінювання?

Про перший етап очищення ми вже згадали.

Нагадуємо, що за ним іде ще й ДРУГИЙ ЕТАП, а саме - робота ВРП з рекомендацією ВККС за відсутності, як завжди, трудяги Романа Маселка, якій у стабільному самовідводі.

А після ВРП ще можливе звернення суддів до Верховного суду (ТРЕТІЙ ЕТАП).

Ми вже не кажемо про таку можливість для суддів, як звернення в ЄСПЛ (ЧЕТВЕРТИЙ ЕТАП).

І всі ці етапи можуть легко змінити статистику ДЕЮРЕ.

Так що псевдоаналітика і маніпулювання цифрами з додаванням кожен місяць по 20 суддів, які пройшли перший етап, є не більше, ніж вправою для учня другого класу.

А словосполучення на кшталт «рівень підтримки зріс», «висновки ГРД були підтримані», «ВККС погоджується з висновками» та інші, вже давно не складають враження навіть на студентів, які відвідують з екскурсіями НАБУ і ВАКС.

От коли онуки членів ГРД, самі стануть членами ГРД, і разом з сьомим поколінням сивих членів ВККС закінчать мучитися з оцінюваннями 1800 суддів, тоді статистика ДЕЮРЕ буде щось означати.

Соромно.

Окрема думка

18 Nov, 16:31


Декілька днів ми терпляче чекали коментарів про результати роботи в дисциплінарній процедурі члена ВРП від парламенту Романа Маселка.

Нарешті дочекалися.

Вже на початку Маселко нагадує про своє відношення до дисциплінарної процедури:

«1 листопада минув рік з моменту довгоочікуваного відновлення розгляду дисциплінарних скарг на суддів. Це одна з найважливіших функцій ВРП, яка зараз займає левову частку часу членів ВРП».

Звертаємо увагу читачів: «відновлення розгляду дисциплінарних скарг» Маселко називає «довгоочікуваним», але стандартно для двічі члена ГРД (навіть колишнього) забуває нагадати імена тих, через кого ця «найважливіша функція» була зупинена і дійсні причини цієї зупинки.

Далі Маселко надає цифри загальної для ВРП статистики, яку раніше оприлюднила прес-служба ВРП.

Це ті самі жахливі цифри: 13000 скарг, 7000, 21082, 9800. І знову мовчанка про те, хто саме це організував? Хто?!!!

А далі текст належить тому Нарцису Маселку, до якого всі звикли:

«За рік дисциплінарними палатами притягнуто до відповідальності 117 суддів (1,2 % від розглянутих), з яких 36 подань про звільнення. До речі, 15 суддів (13 % від усіх) покарано на підставі моїх скарг».

Може в цьому реченні пропущені деякі слова?

Ось яким воно мало би бути:

«До речі, 15 суддів (13 % від усіх) ВСІМА ЧЛЕНАМИ ВРП покарано на підставі моїх скарг».

Очевидно, Маселко регулярно забуває, що він не адвокат-одинак, а «особа, що виконує функції держави в КОЛЕГІАЛЬНОМУ ОРГАНІ».

Сподіваємося, що колеги будуть надалі терпляче нагадувати йому перед кожним засіданням, що рішення про покарання або не покарання судді приймаються колегіально.

Далі Маселко дає статистику ЙОГО палати: «Я є секретарем Другої дисциплінарної палати, тому дам статистику моєї палати». Знову бачимо Нарциса.

Він не пише «палата, в якій я працюю». Він пише «МОЯ палата».

Сигнал колегам, щоб знали своє місце?

Далі йдуть його персональні результати на фоні результатів інших членів Палати та ВРП в цілому:

«Я завершив розгляд 541 з 1 566 (35 %) розподілених мені скарг. Залишок - 1025 скарг».

Завдяки цифрам, які стосуються інших членів ВРП, бачимо ознаки поганого менеджменту і селфменеджменту секретаря 2 Дисциплінарної палати.

По-перше, в своїй палаті Маселко опрацював менше всіх розподілених скарг – 36% в порівнянні, наприклад, з лідерами Палати - 55% і 58%.

І завдяки цьому результату секретаря Палати (тобто, менеджера) середній результат всієї Палати (45%) нижчий за середній результат ВРП в цілому(48%).

І ще Маселко пише: «За моєю ініціативою відкрито 41 справу (7,6 %), де я доповідач, і 2 справи, де доповідачами є інші члени палати».

Знову забуває про слова: «За моєю ініціативою ЧЛЕНАМИ ПАЛАТИ…».

Далі дещо цікаве: «Притягнуто до відповідальності 23 судді (4,3 % від розглянутих, або 20 % від усіх притягнень), з яких 6 – подання про звільнення».

А далі він вже не тільки Нарцис, а й Д’Артан’ян: «Я пропонував притягнути до відповідальності ще 8 суддів, але палата вирішила закрити провадження щодо них. Ще у двох випадках рішення не прийнято, оскільки голоси розподілились порівну (2 на 2)».

Хіба не нагадує це речення цитату з доносу? Він же не пише, а що було в скарзі? А які письмові пояснення надав на скаргу суддя? А що суддя відповідав під час засідання?

Треба ж просто вірити: він запропонував (гарний хлопець), а вони вирішили закрити (погані хлопці та дівчата).

І наостанок. В коментарі Маселка жодного слова немає про кількість самовідводів, особливо в пленарних засіданнях, і в резонансних справах, які дозволяють йому займатися особистими справами тоді, коли колеги продовжують наполегливо працювати.

Немає і жодного доброго слова про колег.

Це ті самі колеги, які додатково витрачають сотні годин, працюючи в конкурсній комісії на посаду дисциплінарного інспектора, в робочій групі по узгодженню критеріїв доброчесності, готуються до звіту в Брюселлі тощо.

Жодного доброго слова.

Соромно.

Окрема думка

18 Nov, 13:48


1 листопада у ВРП тихо відсвяткували рік з дня відновлення розподілу між членами ВРП скарг щодо дисциплінарного проступку судді.

А пам’ятаєте, чому було необхідно «негайно відновлювати дисциплінарну функцію ВРП»?

Нагадаємо, Дисциплінарну функцію ВРП не здійснювала протягом двох років з тієї ж причини, що і ВККС не працювала майже чотири роки, а ВРП в цілому не працювала рік.

Всі три скандальні на всю Європу випадки відсутності безперервності у виконанні передбачених Конституцією і законом функцій держави протягом 2019-2023 року не могли бути випадковим збігом обставин.

Трохи цікавої статистики.

З 1 листопада 2023 року по 31 жовтня 2024 року членам ВРП було розподілено 20 800 дисциплінарних скарг.

З майже 21 тисячі скарг були розподілені 14 004, дисциплінарне провадження в яких не завершено попереднім складом ВРП, та скарг, які надійшли з 5 серпня 2021 року по 31 грудня 2023 року, а також 6796 дисциплінарних скарг, які надійшли за 10 місяців 2024 року.

Це все впало на членів і членкинь з нового складу ВРП, які з’явилися на щастя судової влади в результаті позитивних висновків про їх бездоганну доброчесність.

Додамо: і висновків про працездатність агентів змін, якщо вони реально існують.

А тепер результат діяльності за рік: ВРП сукупно розглянула 10 046 дисциплінарних скарг, з них:

3435 скарг залишено без розгляду та повернуто скаржникам членами ВРП;

2979 скарг залишено без розгляду та повернуто скаржникам Дисциплінарними палатами ВРП;

3363 скарги, за результатами розгляду яких ДП ВРП прийнято рішення про відмову у відкритті дисциплінарної справи;

97 скарг, за результатами розгляду яких ДП ВРП прийнято рішення про відмову у притягненні судді до дисциплінарної відповідальності;

І нарешті! Нарешті головне!!

151 скарга, за результатами розгляду яких ДП ВРП прийнято рішення про притягнення 117 суддів до дисциплінарної відповідальності із застосуванням таких видів дисциплінарних стягнень:

попередження – щодо 51 судді;

догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця – щодо 17 суддів;

сувора догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців – щодо 10 суддів;

подання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя – щодо 3 суддів.

А ось головне, про що мріяв Маселко, ідучи на Голгофу у ВРП:

подання про звільнення – щодо 36 суддів.

Агенти змін, це серйозно??? Всього 36???? Але ж саме статистика звільнених суддів є метою «Агентів змін»!

Для порівняння: у оприлюдненому в березні 2021 року звіті Фундації ДЕЮРЕ про результати здійснення дисциплінарної функції попереднім складом ВРП наведені такі цифри подань на звільнення:
2017 рік - 56;
2018 – 35;
2019 – 58,
2020 (ковід) – 14.

Результат порівняння: або в ВРП немає жодного агента змін, або кількість нерадивих суддів щороку приблизно однакова, незважаючи на наявність «агентів» у складі ВРП.

Скажемо правду про результати.

Ми зовсім не вважаємо, що статистика щодо кількості суддів, до яких застосовано дисциплінарні санкції, є критично важливою.

Важливо зовсім інше.

Наприклад, причини незрозуміло великої кількості дисциплінарних скарг, більшість з яких на думку всіх поколінь членів ВРП є інформаційним сміттям.

Також важливо розуміти, як можна зменшити кількість реальних порушень закону і суддівської етики.

Це ж і є запобігання.

От таким міг би бути результат «агентів змін».

Де він?

Окрема думка

18 Nov, 10:06


Сьогодні ВККС у пленарному складі розглядатиме вже вчетверте питання відповідності займаній посаді Голови Господарського суду Київської області Павла Горбасенка.

Чим відомий цей персонаж?

Перше, надмірними доходами та майном, які неможливо пояснити зарплатою судді першої інстанції в 100 тис грн.

Друге, фіктивними розлученнями, під час яких майно «колишньої» дружини не декларується, а діти регулярно народжуються.

Третє, поїздками за кордон з «колишньою» дружиною та оформленням на неї значної кількості майна Горбасенка.

Це очевидна недоброчесна поведінка з метою приховати надмірні статки.

Четверте, втручанням в авторозподіл справ та численними порушеннями з боку Горбасенка доступу осіб до правосуддя.

Пʼяте, як і деякі інші судді, які отримали свій статус під час президентства Януковича завдяки впливовим родичам, Горбасенко став суддею завдяки звʼязкам його першої (і дійсно колишньої) дружини, яка була донькою судді Верховного Суду України Барбари.

І як і всі діти, племінники, коханки суддів ВСУ тих часів Горбасенко був відправлений в тихенький, але тепленький суд - Господарський суд Київської області.

Під час головування Горбасенка цей суд перетворився на маленький ОАСК.

Висновок ГРД щодо цього персонажу тут https://grd.gov.ua/wp-content/uploads/2024/05/2024.05.26_Horbasenko_vysnovok-NR_bliurenyy-.pdf

Окрема думка

18 Nov, 08:03


ВРП цього тижня продолжить співбесіди з кандидатами в дисциплінарні інспектори.

Також Вища рада правосуддя розгляне питання призначення 10 суддів, відрядження 6 суддів та звільнення 4 суддів за загальними обставинами та 1 судді у звʼязку із вчиненням дисциплінарного проступку.

У порядку денному ВРП також розгляд низки дисциплінарних скарг та перерозподіл видатків між судами.

ВККС цього тижня продовжить кваліфікаційне оцінювання суддів.

В порядку денному Комісії знову скандально відомі судді - голова Господарського суду Київської області Павло Горбасенко та Юлія Аблова, суддя Комінтернівського райсуду Одеської області та дружина судді ОАСКу Євгенія Аблова.

В порядку денному також ряд відряджень суддів:

до Деснянського райсуду Чернігова;

до Тернівського міського суду Дніпропетровської області;

до Житомирського райсуду Житомирської області;

до Красноградського райсуду Харківської області (оголошено перерву 13 листопада 2024 року);

до Франківського райсуду Львова (оголошено перерву 16 жовтня 2024 року).

18 листопада о 17:00 відбудеться засідання Дорадчої групи експертів, на якому планується розглянути питання про обрання голови та секретаря ДГЕ.

Сподіваємося, що Ярослава Романюка вже ні на які посади не оберуть, оскільки його неприховане упереджене ставлення до частини кандидатів очевидно шкодить репутації Дорадчої групи експертів.

Окрема думка

15 Nov, 11:51


ВККС оприлюднила результати сьогоднішнього тестування до АП ВАКС.

На іспит з 61 кандидата з'явилось 53 особи.

З них:

49 - успішно склали (2 з максимальним балом - 150);

4 - не склали.

Тобто 13% кандидатів не прийшли на іспит.

92% кандидатів з тих, що прийшли на іспит, склали його успішно.

4% з тих, хто успішно склав тест, отримали максимальний бал.

Результаті гірші, ніж в загальних апеляціях, але відповідають тим, що були вчора на тестуванні кандидатів в першу інстанцію ВАКС.

Результати усіх сьогоднішніх учасників тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/15.11.2024_vaks_ap.pdf

Окрема думка

15 Nov, 08:37


Конкурсна комісія оголосила двох переможців конкурсу на посаду члена ВККС:

Суддя Господарського суду Рівненської області Оксана Андрійчук

Суддя Вищого антикорупційного суду Віталій Крикливий

Відео засідання Конкурсної комісії за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=E1JlfjXKh4w.

Прізвища переможців Конкурсна комісія передає до ВРП, яка і призначить одного з них членом ВККС (або не призначить😀).

Окрема думка

15 Nov, 07:37


Сьогодні о 10:00 відбудеться офіційне засідання Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів ВККС.

Ми подивилися співбесіди з усіма чотирма кандидатами і мусимо зазначити, що Конкурсну комісію чекає складний вибір, адже, очевидно, що всі четверо кандидатів значно слабкіші за тих, кого Конкурсна комісія відібрала минулого разу.

Тож про підсилення ВККС мова взагалі не йде. Тут тепер головне - не створити цим новим призначенням для поточному складу ВККС ще більше проблем, ніж вони наразі мають.

Окрема думка

14 Nov, 15:13


Сьогодні кандидати до першої інстанції ВАКС складали тест на знання норм права.

На іспит зі 100 кандидатів з'явилось 87 осіб.

З них:

74 - успішно склали (3 з максимальним балом - 150);

13 - не склали.

Тобто 13% не прийшли на іспит.

15% з тих, що прийшли на іспит, не склали тест.

А максимальний бал отримали лише 4% кандидатів з тих, хто склав успішно. Або 3,45% з тих, хто прийшов на тестування.

Тобто результати гірші від тих, що мали кандидати в апеляції.

Результати усіх учасників, що склали тестування сьогодні, тут https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/14.11.2024_vaks.pdf

Завтра тестування складатимуть кандидати в Апеляційну палату ВАКС.

Окрема думка

14 Nov, 12:32


Голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов повідомив, до Комітет рекомендував ухвалити у другому читанні законопроєкт № 11425-д.

Цим законопроєктом:

прибирається вимога про 75% прохідного балу для когнітивного тестування — ВККС визначатиме його самостійно;

під час триваючого конкурсу в апеляційні суди когнітивне тестування проходитиме за новими правилами;

кандидати майбутнього добору до місцевих судів зможуть обирати спеціалізацію для іспиту;

у триваючих конкурсах до апеляційних судів і ВАКС тестування з історії української державності не проводитиметься.

Нарешті, депутати починають приходити до тями та виправляти минулорічні помилки.

Сподіваємося, цей маленький, але важливий законопроєкт ухвалять якнайшвидше.

Окрема думка

14 Nov, 11:48


В парламенті зареєстрований законопроєкт про створення Вищого суду з публічно-правових спорів (законопроєкт # 12206).

Картка законопроєкту тут https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/45242.

Детально його положення розписав СЮГ тут https://sud.ua/uk/news/publication/315577-v-rade-zaregistrirovali-zakonoproekt-o-sozdanii-vysshego-suda-po-publichno-pravovym-sporam.

Ним запропонована ще більш дивна процедура перевірки та призначення суддів, ніж ті, що існують зараз.

Так, перевірятиме доброчесність кандидатів в судді Експертна рада, яка складатиметься з 3х представників, запропонованих Радою суддів України, і 3х представників міжнародних партнерів.

Тобто авторам законопроєкту не достатньо досвіду призначення в подібні комісії, наприклад, Ярослава Романюка чи Володимира Кузьменко? Треба ще й в цю Експертну раду напхати якихось сумнівних персоналій?

Окрема думка

13 Nov, 16:23


І ще одну суддю Третя дисциплінарна палата ВРП відправила на звільнення.

Мова йде про суддю Якимівського райсуду Запорізької області Світлану Федорець (відряджену до Звенигородського райсуду Черкаської області).

Її тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя.

За її остаточне звільнення теж має проголосувати пленарний склад ВРП.

Окрема думка

13 Nov, 16:04


Третя дисциплінарна палата ВРП відправила на звільнення Голову Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка.

Зараз він відсторонений від здійснення правосуддя, хоча останні два роки він його і так не здійснював.

Тепер за звільнення Вовка має проголосувати пленарний склад ВРП.

Сподіваємося, цього рішення не потрібно буде чекати ще 5 років.

Окрема думка

13 Nov, 12:37


Конкурсна комісія з добору Служби дисциплінарних інспекторів ВРП оголосила двох переможців конкурсу на посади Голови СДІ.

Ними стали Тарас Кузик (6 голосів За) та Вʼячеслав Плескач (5 голосів За).

До співбесід вони займали друге і третє місце в рейтингу учасників конкурсу.

Тепер одного з них ВРП має призначити керівником Служби дисциплінарних інспекторів.

Відео цього засідання тут https://www.youtube.com/live/PEIJJFUiy7A?si=CNYlsb_SFGDwz2pL.

Окрема думка

13 Nov, 08:09


Конкурсна комісія з добору ВККС продовжує співбесіди кандидатів.

Ефір за посиланням https://www.youtube.com/live/XEz5uIccHOg?si=fL5h0moMqv1UqjaC.

Окрема думка

13 Nov, 08:03


Вчора НАЗК повідомило, що представники НАЗК, НАБУ, САП, ВАКС та ОГП взяли участь в третьому засіданні Антикорупційної робочої групи для України (Anti-Corruption Task Force for Ukraine - ACT for Ukraine), яке відбулося в Токіо (Японія).

ВАКС в цій поїздці представляла Голова суду Віра Михайленко.

Як бачимо, на цьому заході не було жодного адвоката.

Тобто Голова ВАКС дозволила собі тривале позапроцесуальне спілкування зі стороною обвинувачення.

Невже не зрозуміло, що Голова ВАКС не може брати участь у заходах, якщо там представлена тільки одна зі сторін - прокуратура?

Для порівняння: НАЗК в цій поїздці представляла керівниця Управління комунікацій та інформаційної політики.

Невже у поїздку не можна було відправити не суддів?

Є керівник секретаріату Крикливенко, є (за аналогією з НАЗК) якісь комунікаційними тощо. Саме для таких ситуацій в судах і існує апарат.

Чи дуже хотілося зʼїздити в Японію?

Чи не хоче на таку ситуацію відреагувати ВРП, РСУ та Національна асоціація адвокатів?

Це очевидний конфлікт інтересів та порушення балансу у позапроцесуальному спілкуванні між учасниками судових процесів.

Такі історії не можуть залишатися без уваги з боку ВРП та НААУ, особливо з урахуванням того, що до призначення суддею Михайленко була адвокатом і не може не розуміти, як важливо для судді дотримуватися балансу у спілкуванні з адвокатурою та прокуратурою.

Окреме вітання Нацшколі суддів та ректору Оніщуку, який в черговому інтервʼю розповідає, як успішно Нацшкола щороку навчає суддів ВАКСу.

Донавчалися! Неймовірні результати підвищення кваліфікації, коли судді ВАКС не розуміють своєї ролі в судовій владі.

Окрема думка

12 Nov, 15:46


Нацшкола суддів оголосила конкурс на посаду проректора.

Нагадаємо, що до цього ректор НШСУ Оніщук намагався призначити на посаду проректора колишнього голову ВРП Андрія Овсієнка, який не має ані відповідного досвіду, ані наукового ступеню.

Зараз вимоги передбачають не менше 10 років суддівського досвіду на рівні апеляції, вищих спеціалізованих судів чи Верховного Суду.

Всі вимоги та умови конкурсу в оголошенні тут: Національна школа суддів України оголосила публічний конкурс на посаду проректора.

І, мабуть, можна було б порадіти, що нарешті в Нацшколі на керівні посади призначатимуть через конкурс. Але, як відомо, диявол в деталях.

Як ви думаєте, хто буде очолювати конкурсну комісію?

Правильно, друг і соратник Оніщука - Ярослав Романюк, колишній Голова Верховного Суду України, відомий своєю підтримкою диктаторських законів 16 січня.

Цікаво, а як Романюк збирається поєднувати два конкурси? Вже рік триває його робота в ДГЕ, і особливо там пишатися немає чим. Два судді КСУ за рік - це навіть не темпи равлика. Це темпи ведмедів, що на півроку впадають в сплячку.

Не менш цікава історія, що в конкурсній комісії також буде членкиня ГРД.

Це мало того, що нічим не передбачено, так ще й є прямим порушенням закону, бо ГРД не наділена правом делегувати своїх членів в якісь конкурсні комісії. І так ледь працюють в процедурі кваліфоцінювання.

Ну і звісно ж задачею Романюка буде тягти потрібного кандидата в проректори, а членкиню ГРД Піскунову просто використовуватимуть для прикриття цих схем. Правда ж в ГРД це розуміють?

Також хотілося б запитати, що думає про цю конструкцію попередній склад ГРД, який власне і намалював Романюку негативний висновок за підтримку диктаторських законів?

Чи Жернакову, Маселко і Галі Чижик ОК, що їх наступники сидітимуть в одній комісії з фігурантом їх висновку?

Окрема думка

12 Nov, 11:54


В пʼятницю ми звернули увагу, що в новині ВККС про звільнення керівниці секретаріату Комісії Олени Пономаренко відсутня інформація про проведення щодо цього питання пленарного засідання Комісії.

Ми сподівалися, що звільнення відбулося, як і належить, відповідно до п.58.20 Регламенту Комісії, який передбачає звільнення державних службовців категорії «А» лише на підставі рішення ВККС в пленарному складі.

Оскільки зазначеного рішення пленарного складу Комісії на сайті не з’явилися, навіть після гучної публікації в СЮГ, то ми робимо висновок, що журналісти не помилилися, і рішення про звільнення державного службовця категорії «А» ніколи не було ухвалене в порядку, визначеному Регламентом.

Тому ми змушені більш прискіпливо звернути увагу на процедуру звільнення, яка (вже очевидно) не була дотримана.

19 жовтня 2023 року в ВККС було затверджено Регламент у новій редакції, над яким члени Комісії працювали майже 5 місяців. Саме Регламент є основним внутрішнім документом, який регулює порядок здійснення всіх кадрових процедур, визначених законом «Про судоустрій і статус суддів».

Регламент – це основа стабільної роботи і сталого розвитку одного з ключових органів в судоустрої України, який в 2010 році був створений саме як колегіальний.

П’ятимісячна робота над новою версією Регламенту означає, що він є грунтовним і продуманим.

Ми впевнені, що текст пункту 58.20 не міг з’явитися випадково. Він також є продуманим.

Не тільки ініціатор його тексту (Сабодаш?), а й члени Комісії, які за цей текст голосували, добре розуміли причини його появи і наслідки для подальшої кадрової роботи.

Цей пункт є одним з багатьох нових пунктів, які розвивали саме колегіальний статус ВККС.

Пленарного засідання, про яке ми згадували вище, не було, а отже наказ про звільнення видав Голова комісії на власний розсуд.

І зробив це не звертаючи увагу на вимогу тексту п.58.20 та інших членів комісії, обов’язком яких була участь, а потім (за результатами обговорення) голосування за відповідне рішення саме в пленарному засіданні.

Ми припускаємо, що у голови були вагомі причини для такого вчинку.

Посилання на якісь вимоги двох радикальних ГО виглядають несерйозними. Відповідальність за роботу ВККС несе саме голова ВККС, а не колишній суддя часів Януковича Жернаков.

Але тоді з’являється ще одне питання: чому голова для того, щоб саме таким чином звільнити державного службовця категорії «А», не провів через наявну у нього більшість голосів рішення про скасування п.58.20?

Чинний Голова ВККС Андрій Пасічник за результатами відкритого конкурсу прийшов на роботу в ВККС з НАЗК (це саме та державна інституція, де працював видатний реформатор судової системи і прокуратури Рябошапка - учень ректора НШСУ Оніщука).

Нагадуємо нашим читачам: спочатку НАЗК була колегіальним органом, а потім через постійні скандали і провали в роботі її було реорганізовано в державний орган з вертикальним керівництвом.

На початку повномасштабної війни через відсутність повноважного складу ВРП (там теж були вимоги радикальних ГО) схожі рішення були оформлені законом для ТИМЧАСОВОГО виконання декількох важливих повноважень ВККС та ВРП діючим на той момент Головою Верховного Суду. Пам’ятаєте його прізвище?

Ми впевнені, що наші читачі пам’ятають, чим саме закінчився експеримент зі створення Бонапарта в судовій системі.

Можливо, саме такою дорогою має намір йти Андрій Пасічник? Але ж для таких радикальних змін в НАЗК Верховна Рада ухвалила цілий закон.

За нашими даними закону про появу в ВККС посади Бонапарта ухвалено поки що не було.

Продовжуємо слідкувати за розвитком подій.

P.S. Цікаво, а що написали на листі погодження проекту наказу відповідальні особи, які відповідно до процедури погоджували його текст?

Окрема думка

12 Nov, 08:07


Сьогодні Конкурсна комісія з добору члена ВККС розпочинає співбесіди з кандидатами:

10:00 – Лариса Гольник
13:30 – Олена Янюк

Прямий ефір транслюється на сторінці Комісії у ФБ https://www.facebook.com/share/v/1DRYtuUmVw/?

Окрема думка

11 Nov, 15:09


11 листопада ВККС змінила черговість етапів проведення кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів у ВАКС та АП ВАКС.

Етапи кваліфікаційного іспиту:

Перший етап – складання тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду;

Другий етап – складання тестування когнітивних здібностей;

Третій етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду.

Тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду буде проведено відповідно до графіка, визначеного рішенням Комісії від 21.10.2024
https://www.vkksu.gov.ua/page/grafiky-provedennya-testuvannya-zagalnyh-znan-u-sferi-prava-ta-znan-zi-specializaciyi-0.

Комісія також скасувала графіки проведення тестування когнітивних здібностей у межах конкурсу до ВАКС та АП ВАКС.

Окрема думка

11 Nov, 12:21


Минулого тижня ми писали про неоднозначну ситуацію зі звільненням Головою ВККС Пасічником керівника секретаріату ВККС Пономаренко.

Журналісти СЮГ розписали своє бачення ходу подій в цій заплутаній історії.

Текст тут https://sud.ua/uk/news/publication/315284-raskol-konflikty-i-vzaimnye-obvineniya-chto-proiskhodit-v-vkks-posle-uvolneniya-rukovoditelya-sekretariata-eleny-ponomarenko.

Так виглядає, що розплутувати її доведеться ВРП, адже проглядається певне перевищення повноважень Головою Комісії Пасічником.

Що стосується можливих підтасовок щодо кандидатів на посади заступників керівника секретаріату, а тепер ще й керівника секретаріату ВККС, то самий час нагадати всім членам ВККС про кримінальну відповідальність за такі дії.

Окрема думка

11 Nov, 11:53


Перша Дисциплінарна палата ВРП відправила на звільнення суддю ОАСКу Альону Мазур.

Наразі вона відсторонена від здійснення правосуддя, хоча вона його і так вже два роки не здійснює, після ліквідації ОАСКу.

Як пише Автомайдан, Мазур відправлено на звільнення, оскільки:

У квітні 2019 року 30 суддів ОАСК не з'явилися на іспит до ВККС, а в травні ситуація повторилася. Судді пояснили це тимчасовою непрацездатністю. Але з «плівок Вовка» стало зрозуміло, що судді спланували цей зрив. Мазур була серед них.

Мазур не повідомила про втручання в її діяльність із здійснення правосуддя під час розгляду справ, які перебували в її провадженні. Ці справи стосувалися подій, зафіксованих на «плівках Вовка».

У 2020 році Мазур підтримувала Павла Вовка щодо блокування роботи ВККС: вона відмовила Станіславу Щотці, який хотів скасувати наказ Голови ДСА Холоднюка про припинення його повноважень як члена ВККС. Потім апеляція скасувала рішення Мазур та визнала його незаконним. Втім за цим фактом у 2023 році сплинув строк притягнення судді до відповідальності.

У 2016 році Мазур отримала службову квартиру в київській новобудові та розпочала приватизацію, хоча мала власне житло.

У 2017 році Мазур винесла рішення на користь Суркісів у справі «Приватбанку». Суд постановив стягнути на їхню користь понад 1 млрд гривень з «Приватбанку». Потім це рішення скасувала Велика Палата Верховного Суду.

Нагадаємо, суддя Мазур хотіла втекти у почесну відставку замість звільнення, втім ВРП зупинила розгляд заяви судді допоки не будуть розглянуті дисциплінарні справи щодо неї.

Вже під час розгляду дисциплінарної справи Мазур намагалася затягнути її розгляд – то вона не могла ознайомитися з матеріалами справи, то раптово захворіла перед черговим розглядом. Адвокат судді теж не зміг взяти участь в розгляді, бо навчається.

Кваліфікаційне оцінювання суддя не пройшла і досі.

Окрема думка

11 Nov, 07:28


ВРП цього тижня розпочинає співбесіди з кандидатами в дисциплінарні інспектори.

Також Вища рада правосуддя розгляне питання призначення 4 суддів, відрядження 12 суддів та звільнення 1 судді за загальними обставинами.

У порядку денному ВРП також розгляд низки дисциплінарних скарг та визначення розміру премій керівництву ДСА.

ВККС цього тижня продовжить кваліфікаційне оцінювання суддів.

В порядку денному Комісії також ряд відряджень суддів:

до Києво-Святошинського райсуду Київської області;

до Красноградського райсуду Харківської області;

до Чугуївського міськсуду Харківської області;

до Солом’янського районного суду міста Києва;

до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області.

11-12 листопада Конкурсна комісія з добору СДІ проведе фінальні співбесіди з 7 кандидатами на посаду голови Служби дисциплінарних інспекторів ВРП.

12-13 листопада Конкурсна комісія з добору члена ВККС проведе співбесіди з 4 кандидатами на посаду члена ВККС.

Окрема думка

08 Nov, 15:54


Сьогодні на сайті ВККС з’явилося повідомлення про звільнення керівника секретаріату Олени Пономаренко, яке відбулося ще позавчора.

Виконання обов’язків керівника секретаріату покладено на директора департаменту суддівської кар’єри Олега Рибчука.

Інформацію про оголошення добору на посаду керівника секретаріату ВККС буде оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії після ухвалення відповідного рішення.

Детальну аналітику цієї зовсім неординарної події зробимо пізніше. А поки що пропонуємо шановним читачам декілька фактів, які мають відношення до позавчорашньої події.

По-перше, Олена Пономаренко була призначена на посаду після звільнення взимку 2015 року Нані Отроди, яку неодноразово злим і нетихим словом згадували окремі активісти. Однак, не всі.

Ніколи Отроду не критикував, наприклад, Михайло Жернаков, який став суддею саме в той період.

Залишимо для наступної публікації аналітику результатів роботи Пономаренко. Там є, і за що сварити, і за що хвалити.

По-друге, дуже цікаво було спостерігати, як Пономаренко змогла працювати з попереднім Головою ВККС Ігнатовим, а після його звільнення в.о.голови Сидоровичем. І не змогла - з Пасічником, а особливо – з Омельяном, який під час функціонування ВККС в першому складі працював дисциплінарним інспектором у заступника голови ВККС.

По-третя, цікаво, що саме після приходу до влади Пасічника-Омельяна активізувалися критичні публікації щодо Пономаренко на ресурсах лівих активістів, які не люблять суддів ОАСК, та ворожих до активістів ресурсів, які, навпаки, зазвичай підтримують суддів ОАКС в їхній боротьбі за виживання.

Співпадіння?

Далі декілька сухих фактів.

Пунктом 58.20. Регламенту ВККС в редакції від 19 жовтня 2023 року передбачено, що ВККС в пленарному складі «Ухвалює рішення про призначення та звільнення з посад державних службовців Секретаріату Комісії, які займають посади державної служби категорії «А»…».

Ми не знайшли на сайті ВККС повідомлення про внесення до порядку денного питання про звільнення Пономаренко, а також рішення пленарного складу ВККС про її звільнення з посади.

Виглядає так, що наказ про звільнення Пономаренко голова ВККС Пасічник видав за відсутності рішення Комісії у Пленарному складі.

Де в цей час був пункт 58.20? Тимчасово вийшов з Регламенту і пішов гуляти по керівних кабінетах Комісії?

Ми теж маємо ряд претензій до Помомаренко, про які не раз писали. Але чи треба було заплющувати очі на Регламент для того, щоб задовольнити амбіції Омельяна, який і сам може піти на вихід, якщо не за булінг працівниць ВККС, так за історію з Тандиром і можливі сумнівні свідчення в тій жахливій справі?

Також нагадаємо, що в дуже непростому для ВККС році вже звільнилися декілька ключових менеджерів секретаріату з багаторічним досвідом.

Хто буде відповідати за підготовку до конкурсів? Особисто Пасічник? Якійсь невідомий новий керівник, який не знає, що таке судова система, бо до цього працював в НАЗК? Прибиральниця?

Когнітивка в апеляції провалена. Когнітивка в ВАКС на грані провалу. Відносини з ГРД - на грані. Кваліфікаційне оцінювання ледь рухається. Через місяць оголошувати конкурс в першу інстанцію на 1000+ посад. А через два-три місяці прилетить ще й завдання провести конкурс в Вищий адміністративний суд.

Хто це буде робити? Секретаріат, в якому залишилися люди, які знають лише свою ділянку роботи, але немає жодного, хто знає ВСЕ? Можливо.

Але для того, щоб провести конкурси на всі топові вакантні посади потрібно не менше півроку. А щоб нові люди нормально запрацювали - ще мінімум півроку. Тут рейдерськими атаками з корпоративних відносин середини 90-х не обійдешся.

То що, розходимося і чекаємо 2026 року?

А апеляції, де бракує 62% суддів, нехай почекають, поки Пасічник і Омельян знайдуть собі комфортного керівника Секретаріату?

Окрема думка

08 Nov, 15:22


ВККС звернулася до учасників конкурсу до ВАКС та АП ВАКС щодо тестування когнітивних здібностей кандидатів.

Наводимо повний текст.

«Незважаючи на вжиті заходи, окремі технічні проблеми, що унеможливлюють проведення тестування когнітивних здібностей, залишаються невирішеними.

У зв’язку з цим тестування когнітивних здібностей, призначене на 11.11.2024, не відбудеться.

Затверджений графік проведення тестування когнітивних здібностей буде змінено. Кандидатів про новий графік буде повідомлено завчасно.

Тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду відбудеться за раніше затвердженим графіком».

Окрема думка

08 Nov, 10:37


Цього тижня ВРП та ВККС встановили своєрідний рекорд звільнень.

ВРП вчора звільнила з посади суддю Кропивницького апеляційного суду Володимира Гончара за вчинення істотного дисциплінарного проступку. Суддю підозрюють в отриманні хабара.

А колегії ВККС вчора відправили на звільнення двох суддів місцевих судів.

Суддю ОАСКу Тетяну Шейко та суддю Октябрського райсуду Полтави Юлію Гальонкіну, чий батько втратив посаду голови Полтавського апеляційного суду декілька місяців тому.

Обидві судді мали істотні проблеми з декларуванням та надмірними статками.

Ще один суддя (Сердинський) був звільнений у вівторок, а дисциплінарні палати ВРП відправили на звільнення 4 суддів (описували ці кейси раніше).

Отже, остаточно звільнено через «дисциплінарку» 2 суддів, відправлено дисциплінарними палатами на звільнення 4 судді, також колегіями ВККС у звʼязку з не проходженням кваліфікаційного оцінювання відправлено на звільнення 2 судді.

Ще 6 суддів цього тижня звільнилися у відставку (5) або за власним бажанням (1).

Окрема думка

08 Nov, 07:33


Вночі Дорадча група експертів оголосила результати перевірки доброчесності кандидатів в Конституційний суд за квотою зʼїзду суддів.

В підсумку, лише троє кандидатів пройшли цей етап. Цього недостатньо для заповнення 2 вакансій. А попереду ще перевірка компетентності цих осіб.

Отже, перевірку на доброчесність пройшли:

Наталія Денисенко, працівниця Секретаріату КСУ

Владислав Костенко, суддя Ковпаківського райсуду Сум

Оксана Солдатенко, професорка кафедри правознавства Полтавського університету економіки і торгівлі

Ще щодо однієї кандидатки – Олени Прачук – рішення не прийнято, адже під час розгляду рішення, три українські члени ДГЕ проголосували “ЗА” і лише один іноземний член ДГЕ проголосував “ЗА”. Однак, рішення ввжається прийнятим, якщо за нього віддали свої голоси чотири члени ДГЕ, принаймні два з яких – іноземні. Тож Прачук теж припиняє участь у конкурсі.

Кандидати, які були визнані недоброчесними:

Денис Гриценко
Сергій Медюк
Михайло Смокович
Олександр Ткаченко

Цілком очікувано, що не пройшов Смокович. Ми від самого початку зазначали, що йому не місце в КСУ.

Вчасно піти - одна з головних ознак адекватності. Смокович цей тест провалив ще в 2021 році.

Принагідно, передаємо вітання тим суддям Касаційного адміністративного суду (особливо Ігорю Дашутіну), які збиралися кандидувати на місце Смоковича після призначення останнього в КСУ. Не склалося.

Окрема думка

07 Nov, 13:09


Оце читаємо такі дописи Жернакова і думаємо, а навіщо ж Україні мати оці всі десятки комісій і перевірок, якщо один Жернаков вже взяв і встановив, що всі без виключення судді ОАСКу - недоброчесні і підлягають звільненню?

І ті, що є на плівках Вовка, і тих, що там немає.

І ті, що ходили на кваліфоцінювання, і ті, що не ходили.

І ті, що фігурують в кримінальних провадженнях, і ті, що не фігурують.

І ті, кого туди призначили незадовго до звільнення, і ті, хто працював там роками.

От просто всі судді ОАСКу за рішенням Жернакова недоброчесні!

Виникає питання: а чого ж в 2013 році Жернаков ходив на співбесіду до Вовка, щоб отримати переведення в ОАСК?

І отримав рекомендацію, але не зміг її реалізувати, бо почалася Революція Гідності?

Невже Жернаков хотів вивести на чисту воду всіх недоброчесних суддів цього суду?

Такий собі «агент Катерина»?

На кого розрахований цей дешевий популізм? Та ще й від людини, яка пишається наявністю в нього докторського ступеню.

Та справжні доктори наук десь в США чи ЄС, які поважають верховенство права, ніколи не дозволили собі подібні дописи.

Жернаков дозволяє.

Отакі бувають «доктори-активісти».

Окрема думка

07 Nov, 11:00


Етична рада допустила до етапу співбесіди 10 кандидатів на посаду члена ВРП від з'їзду суддів:

Євтушенка Олексія;

Калараша Андрія;

Капустинського Максима;

Котлярову Ірину;

Кошлю Андрія;

Музиканта Сергія;

Сокуренко Ларису;

Спірідонову Тетяну;

Ткаченка Олександра;

Шкодіна Ярослава.

Етична рада відмовила допуску до співбесіди на посаду члена ВРП Верланову Сергію та Карапиш Тетяні через невідповідність поданих кандидатами документів вимогам, встановленим Законом про ВРП.

Рішення:

https://court.gov.ua/storage/portal/ec/rishennya_er/rishenna_er_12_07_11_24.pdf

https://court.gov.ua/storage/portal/ec/rishennya_er/rishenna_er_13_07_11_24.pdf

https://court.gov.ua/storage/portal/ec/rishennya_er/rishenna_er_14_07_11_24.pdf

Багато сумнівних кандидатів в цей раз на розгляді Етичної ради. Є навіть декілька, які були визнані не доброчесними в інших конкурсах.

Тож ймовірність, що за результатами перевірки Етичної ради зʼїзду суддів буде надано 4 кандидати на 2 посади членів ВРП, вкрай низька.

Окрема думка

07 Nov, 08:06


Вчора Друга і Третя дисциплінарні палати ВРП відправили на звільнення три судді. В понеділок одного суддю відправила на звільнення Перша ДП ВРП.

Це суддя Ленінського райсуду Полтави Юрій Новак, який підозрюється в отриманні хабара в сумі 10 тис дол.

Це також суддя Октябрського райсуду Полтави Ірина Блажко, яка в позапроцесуальний спосіб спілкувалася з суддею Новаком про обставини справи.

Також суддя Жашківського райсуду Черкаської області Роман Шимчик, який погрожував підозрюваному у справі, яку розглядав, та звертався до нього з використанням нецензурної лексики.

І суддя Господарського суду Харківської області Олена Смірнова, яка ухиляється від виконання обовʼязків судді, не здійснює правосуддя та до кінця війни не збирається повертатися в Україну.

Всіх чотирьох наразі відсторонено від здійснення правосуддя.

У вівторок пленарний склад ВРП остаточно звільнив любителя хабарів та круїзів Володимира Сердинського (суддю Броварського міськрайонного суду), а сьогодні в порядку денному ВРП питання звільнення ще одного судді, який підозрюється в отриманні хабара, - Володимира Гончара (судді Кропивницького апеляційного суду).

Якійсь урожайний тиждень.

В принципі, це абсолютно адекватні і логічні дії ВРП. Чого не можна сказати про суддів, які вчинили ці істотні дисциплінарні проступки.

Окрема думка

06 Nov, 15:40


Ознайомилися з інтервʼю співкоординаторки ГРД Крейденкової.

Рекомендуємо його прочитати суддям та як мінімум кандидатам в апеляційні суди.

Текст тут:
https://m.censor.net/ua/resonance/3518096/dostup_do_informatsiyi_pro_suddiv

Маємо щодо тексту декілька тез:

Перше, Крейденкова каже, що по суті не має права навіть обробляти персональні дані суддів, хоча наразі доступ до досьє цього складу ГРД значно більший, ніж мали попередні склади.

Що ж тоді робили в 2016-2020 роках Жернаков, Маселко, Титич, Галя Чижик і т.д.? Тотально порушували закон?

Друге, якщо ГРД знаходить в досьє суддів прогалини в якійсь інформації, невже це не можна вирішити на рівні Комісії? Письмово звернутися до члена Комісії, до всіх членів колегії, до Голови чи пленарного складу врешті-решт?

Це ж звичайний робочий процес. В більшості державних органах хтось щось постійно не доробляє, але це точно можна вирішити через індивідуальне рішення керівництва.

Третє, очевидно, що якщо не всі члени ГРД знаходяться щодня в Києві, то їм важко отримувати регулярний досвід до досьє.

Влітку треба буде формувати новий склад ГРД. Це треба враховувати при обранні наступних членів Громадської ради.

Четверте, віддалений доступ до досьє - це утопія. Умовна Крейденкова не може мати більше прав, ніж умовний Сабодаш.

Сабодаш же не має доступу до суддівських досьє з Харкова. То чому Крейденкова хочe мати його з Брюсселю, зі Львову чи з офісу DEJURE?

Ми - обʼєктивні. Є в цьому інтервʼю і цілком адекватні думки.

Безумовно, потрібно надати ГРД право обробляти інформацію щодо суддів та кандидатів, однак, за умови повної відповідальності.

Але це право саме про обробку даних, а не про віддалений доступ до конфіденційної інформації з невстановлених пристроїв чи за участі невстановлених осіб, які випадково чи невипадково опиняться поряд з членом ГРД в офісі DEJURE.

Окрема думка

06 Nov, 09:10


Ще раз повертаємось до цифр, оприлюднених СЮГом щодо кількості кандидатів, які успішно склали когнітивний тест (хоча результати і не були зараховані).

СЮГ пише, що лише 22м зі 124 кандидатів вдалося набрати необхідні 75% правильних відповідей.

Це 17,75% і це, звісно, катастрофа.

Приблизно така сама ситуація була і при тестуванні кандидатів в дисциплінарні інспектори.

Ми не раз писали, що це становить загрозу для результатів будь-якого конкурсу.

Не складно спрогнозувати, що за умови збереження наразі наявної пропорції після когнітивки в конкурсі до апеляційних судів залишиться близько 200 кандидатів, а в конкурсі до ВАКС/АП ВАКС - приблизно 20/12.

Очевидно, що з такими цифрами неможливо заповнити ані 550 вакансій в апеляціях, ані 15 вакансій в ВАКС та 10 в АП ВАКС.

Народні депутати мають поквапитися, щоб виправити свою власну помилку до того, як кандидати в апеляції почнуть робити другу спробу скласти цей аж занадто когнітивний тест.

Самий час для вирішення цього питання включити режим шаленого принтеру.

Окрема думка

06 Nov, 08:24


ВККС вийшла з повідомленням, що Рішенням Комісії від 5 листопада 2024 року тестування когнітивних здібностей, проведене 4 та 5 листопада в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, визнано таким, що не відбулося, а його результати – нечинними.

Також Комісією вирішено скасувати графіки проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування когнітивних здібностей) в межах конкурсу в апеляційні суди, а новий графік тестування буде розміщено на офіційному вебсайті Комісії.

Тож навіть ті кандидати, які (попри все) набрали необхідну кількість балів, будуть змушені складати когнітивний тест повторно.

СЮГ пише, що зі 124 осіб таких кандидатів 22. Повний текст тут: Лише 22 кандидати на посади суддів апеляційних судів з 124 змогли б скласти IQ – тест.

Тож, якщо хтось з них при повторному тестуванні когнітивний іспит не складе, Комісії слід готуватися до судів, де доведеться доводити, чому рішення про не зарахування позитивних результатів тестування ухвалене до того, як Комісією були отримані документи від Сайметримсу щодо можливості чи неможливості вважати такі результати дійсними.

Окрема думка

05 Nov, 17:07


Сьогодні ВРП звільнила за власним бажанням суддю Московського райсуду Харкова Марину Мамалуй. Вона є дружиною заступника Голови Верховного Суду Олександра Мамалуя.

Чим цікаве це звільнення за власним бажанням?

А, насамперед, тим, що Марина Мамалуй - це суддя, яка

по-перше, не здійснює правосуддя з 2017 року, однак зарплату в майже 80 тис грн щомісячно отримує;

по-друге, не пройшла кваліфікаційне оцінювання суддів;

по-третє, звільнилася незадовго до фінальної частини кваліфікаційного оцінювання.

І от людина майже 8 років чекала кваліфікаційне оцінювання, щоб же ж почати знову працювати суддею, отримувала майже 8 років по 800+ тис грн щороку, брала участь у конкурсі до ІР-суду, але не склала іспит, назбирала на Тойоту Камрі 2024 року випуску, яку придбала три місяці тому, і … вирішила звільнитися за власним бажанням до рішення в процедурі кваліфікаційного оцінювання.

Все ж логічно? Так і має завершуватися успішна карʼєра судді?

Чи просто не хочеться відповідати на незручні запитання від ГРД, які завжди знаходять «пікантні цікавинки»?

А що ж це таке страшне можна знайти в родини Мамалуїв, що дружина перед кваліфікаційним оцінюванням тікає у звільнення не дочекавшись відставки і пожиттєвих виплат?

Невже є щось таке, що викликає ще більший сором, ніж інтервʼю Олександра Мамалуя, який на запитання журналіста про високу суддівську зарплату, лякає його картками на харчування та талонами на бензин?

Харків - це місто-герой. І не тільки тому, як стійко харківʼяни долають виклики війни, а й тому, що в Харкові всі все добре памʼятають. І про героїчну службу Олександра Мамалуя в армії (це абсолютно без сарказма), і, на жаль, про менш героїчні його вчинки на посаді судді господарського суду.

Окрема думка

05 Nov, 12:51


Вирішили трохи розібратися з цим тестуванням когнітивних здібностей.

Що наразі відомо?

Перше - вчора тестували групу з 60 осіб, програма зависала та працювала некоректно.

Друге - сьогодні зранку члени ВККС та працівники апарату в кількості 45 осіб протестували програму, і вона працювала коректно.

Третє - сьогодні під час тестування групи кандидатів з 60 осіб знову програма зависала та працювала некоректно.

Тобто так виглядає, що одночасне тестування групи в 60 осіб для програми Сайметриксу є певною проблемою.

Якщо подивитися попередній досвід, то подібні тести судді раніше складали в Тренінговому центрі прокурорів групами по 20 осіб. Там же складали тестування і прокурори.

Тож, ймовірніше за все, Сайметрикс, бажаючі мати два великі і фінансово цікаві договори (тестування кандидатів в апеляційні суди та кандидатів в ВАКС/АП ВАКС), дещо не розрахував можливість одночасного тестування груп по 60 осіб. Хоча, звісно, висновки про це робити зарано.

Однак, це лише частина історії. Є ще декілька цікавих фактів.

По-перше, гроші Сайметриксу оплачують проєкти міжнародної технічної допомоги.

Тестування одного кандидата обходиться (ймовірно) близько 50 дол. Тобто два контракти сумарною вартістю (ймовірно) близько 100 тис дол (кандидати в апеляції та ВАКС в загальній кількості близько 2000 тис осіб).

По-друге, не всі члени ВККС були згодні використовувати тести Сайметриксу.

По-третє, Комісія за бюджетні кошти закупила послуги з розробки когнітивних тестів у іншої компанії - ТОВ «ХГР Україна» (ЄДРПОУ 39643875) за ціною 688 270,00 грн. з урахуванням ПДВ. Це приблизно 15 тис дол.

Вся інформацію про цю закупівлю тут:

Тендер Послуги із розробки бібліотеки тестових завдань для тестування когнітивних здібностей під час кваліфікаційного іспиту, код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» 98110000-7 «Послуги підприємницьких, професійних та спеціалізованих організацій», закупівля від ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ СУДДІВ УКРАЇНИ, номер UA-2024-08-23-008279-a в системі Prozorro

Тож, дуже цікаво, а що ж відбувається?

З одного боку, донори за кошти європейських та американських платників податків закуповують тести для тестування кандидатів в поточних конкурсах (наразі не зовсім успішне).

З іншого боку, ВККС за бюджетні кошти закуповує послуги з розробки когнітивних тестів. Для майбутніх конкурсів? Чи з якою метою?

Якщо тести Сайметриксу не підходять для суддів, то чому їх наразі мають складати кандидати? А якщо підходять, то чому закупівля за бюджетні кошти здійснюється у якогось іншого підрядника?

Можливо, ВККС надасть якесь логічне пояснення?

Окрема думка

05 Nov, 11:54


ВККС вийшла з офіційною заявою щодо ситуації з тестуванням когнітивних здібностей кандидатів в апеляції.

В повідомлені Комісії йдеться, що згідно заяви ТОВ «Сайметрікс-Україна» від 05.11.2024 року в роботі програмного забезпечення, що використовується для проведення тестування когнітивних здібностей, виникли непереборні технічні проблеми. ТОВ «Сайметрікс-Україна» звернулось з проханням про перенесення (відкладення) відповідного етапу конкурсу.

Тестування когнітивних здібностей, призначене 05.11.2024 – 11.11.2024 не відбудеться.

Раніше затверджений графік проведення етапів конкурсу буде змінено. Кандидатів про новий графік буде повідомлено завчасно.

Інформацію щодо тестування когнітивних здібностей учасниками конкурсу до ВАКС та АП ВАКС буде повідомлено додатково.

Окрема думка

05 Nov, 08:30


Щойно ВККС зупинила проведення тестування когнітивних здібностей кандидатів в апеляційні суди до зʼясування всіх обставин ситуації, що склалася під час тестування.

До ВККС звернувся розробник тестів - ТОВ «Сайметрикс-Україна» з тим, що вони не можуть забезпечити належне проведення тестування через «непереборні технічні проблеми».

Адже вже два дні поспіль кандидати в апеляційні суди скаржаться на «глюки» і «зависання» програми.

Лист Сайметриксу зачитав в прямому ефірі Голова ВККС.

Подивитися ефір можна тут https://www.youtube.com/live/RORJuTyv2G0?si=lKnMO08wmLuvGJtO.

Комісія додатково визначатиме подальший графік проведення іспитів.

Окрема думка

05 Nov, 07:23


З метою проведення громадського обговорення ВККС оприлюднила

Проєкт Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення.

Долучайтеся.

А ми дещо пізніше повернемося з аналізом цього документу.

Окрема думка

04 Nov, 17:10


Перший бублик глевкий - саме так можна охарактеризувати сьогоднішнє тестування когнітивних здібностей кандидатів в апеляційні суди.

Детально ситуацію описав СЮГ тут https://sud.ua/uk/news/publication/314684-konkurs-v-apellyatsii-v-pervyy-den-testirovaniya-na-kognitivnye-sposobnosti-kandidaty-pozhalovalis-na-nekorrektnuyu-rabotu-programmy-testirovaniya.

Співчуваємо всім, хто через наразі невідомі причини не зміг скласти сьогодні тести, відклавши для цього розгляд судових справ.

ВККС та міжнародні донори, які оплачують роботу ТОВ «Сайметрикс-Україна», мають зробити з цього надзвичайно серйозні висновки.

Однак, це не всі погані новини.

Як відомо, «зависла» програма показала позитивні результати тестування лише 12 кандидатам. Це менше 20% від тих, хто мав складати тести у першій групі.

Якщо виявиться, що це не «глюк» програми, а реальний результат, то вакантні посади в апеляційні суди та ВАКС ми не заповнимо ніколи.

Великий привіт нардепам, які бездумно встановили такі бали тестування.

Пропонуємо завтра народним депутатам першими пройти тестування когнітивних здібностей, і на собі перевірити адекватність та дієвість цієї процедури.

Окрема думка

04 Nov, 16:47


В DEJURE вирішили пробити чергове дно, і не просто зманіпулювати рекомендаціями Єврокомісії, а й розкритикувати їх та нарізати завдань чиновникам ЄС.

Мовляв, в Євросоюзі строків виконання рекомендацій Єврокомісії для України не встановлюють, ідею Жернакова про те, що в конкурсних комісіях мають бути тільки іноземці, - не підтримують, і на скиглення DEJURE, що не всіх суддів, яким ГРД героїчно виписала негативний висновок, треба звільняти, - не реагують.

Натомість в Єврокомісії зазначають, що є лише деякі розбіжності у практиці ВККС та ГРД при встановленні доброчесності суддів; в конкурсних комісіях іноземців не має бути 100%; а строки руху до ЄС - це власний вибір України.

Звісно, рекомендації Єврокомісії повністю відповідають здоровому глузду та надані з повагою до національного суверенітету.

Адже, на відміну від Жернакова, в ЄК прекрасно розуміють, що не можуть замість України все зробити експерти Єврокомісії чи Ради Європи.

Тим більше, ніхто з наших європейських партнерів не буде патиком заганяти Україну в ЄС.

А оце скиглення Жернакова та скарги на недостатню «суворість» Єврокомісії навпаки віддаляють Україну від ЄС.

Хоча, зрештою, хоче Жернаков ганьбитися? Нехай ганьбиться!

Головне, щоб в ЄС розуміли, що тут не всі мають такий деструктивний підхід до євроінтеграції.

Окрема думка

04 Nov, 15:28


Сьогодні у звичайному режимі відновив роботу Господарський суд Харківської області, приміщення якого суттєво постраждало внаслідок ракетного удару військ рф по Харкову 28 жовтня 2024 року.

Суд повідомляє, що можна приходити для участі у судових засіданнях в приміщення суду.

Також, якщо раніше було подане відповідне клопотання про участь у засіданні за допомогою відеоконференцзв’язку і воно було задоволене, то засідання відбудеться за допомогою відеоконференцзв’язку.

«Окремо звертаємо увагу, що всі судові засідання, які раніше були призначені до слухання в залі 128 тепер будуть слухатися в залі 109.
Судові засідання, які призначені до слухання в залі 129 - будуть слухатися в залі 112», - йдеться у повідомленні суду.

Захоплюємося суддями та працівниками апарату суду, які менше, ніж за тиждень, в складних умовах відновили роботу установи.

Однак, в цій важкій ситуації неприємно здивував заступник Голови ВС Олександр Мамалуй, який відвідав з візитом пошкоджене приміщення Господарського суду Харківської області, де він обговорив «обсяг робіт, необхідних для усунення наслідків руйнувань».

В якому статусі це робить Мамалуй? Співробітника ДСА? Прораба? Яке відношення технічна посадова особа Верховного Суду має до відновлення будівлі?

Фотографій Мамалуя більше, ніж зруйнованих приміщень суду.

Що це за тупий піар на руїнах?

Окрема думка

25 Oct, 12:20


Верховний Суд підтвердив законність дій ВРП щодо визначення пріоритетності розгляду дисциплінарних скарг.

Змінами до Регламенту ВРП встановила пріоритетність здійснення дисциплінарних проваджень щодо суддів.

Ці зміни були оскаржені до КАС ВС Павлом Вовком.

Велика Палата Верховного Суду постановою від 3 жовтня 2024 року залишила в силі рішення КАС ВС від 1 липня 2024 року у справі № 990/329/23, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Велика Палата дійшла висновку, що оскаржуваний пункт 13.7 Регламенту не суперечить нормам Закону про ВРП, інших законів.

Постанова Суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Текст постанови ВП ВС тут https://is.gd/yHNT.

Ну що ж? Тепер нічого не заважає ВРП розглядати дисциплінарні справи щодо суддів ОАСКу в пріоритетному порядку.

Окрема думка

25 Oct, 10:51


І член ВРП Маселко не має інших робочих завдань окрім, як писати радіодиктант.

Всі ж дисциплінарні справи вже розглянуті? І електронний суд працює як годинник? Тому ж і є час на радіодиктанти?

Коли цей популізм вже нарешті закінчиться?

Подібні історії ніяк не допомагають репутації державного органу. Все навпаки - вони їй шкодять.

Окрема думка

25 Oct, 10:00


І на додачу до численних відряджень суддів ВАКС ще й радіодиктант, до якого вони теж долучилися.

Звісно ж, це більш важливе завдання, ніж своєчасний розгляд справ🤦🏼‍♀️.

Саме радіодиктантом Україна топ-корупцію і переможе😭.

Окрема думка

25 Oct, 09:51


Вищий антикорупційний суд стягнув у власність держави 9 пісень співачки Таїсії Повалій («Обниму тебя», «Любить, понимать и слушать», «Ангелы-хранители», «Назавжди», «Просто я хочу», «Бусинки любви», «Больше чем близко», «Я лечу в даль с тобой синюю», «Доброе утро»).

Новини від Вищого антикорупційного суду, які ми заслужили🤦🏼‍♀️.

Тобто швидше розглядати справи одіозних суддів типу Вовка, Аблова, Князєва Вищий антикорупційний суд не може, а от конфіскувати нікому не потрібні пісні, з яких Україна ніколи не отримає прибуток, час є? Ще й пресреліз є час про це написати👿.

Це на додачу до чергових відряджень у Польщу та Штати.

Можна вже, нарешті, розглянути справи про топ-корупцію, а не витрачати час на тусовки в інших країнах або нікому непотрібні пісні Повалій, які, якщо і треба було конфіскувати, то зробити це швидко і тихо, без пафосних прес-релізів «про порятунок світу»?

Адже призначення мінімальних застав, до прикладу, одіозним нардепам відбувається тихо, а от пісні Повалій треба одразу прес-релізом супроводжувати?

Окрема думка

24 Oct, 16:14


Тест на когнітивні здібності для кандидатів в апеляційні суди та ВАКС буде непростий.

Анонімне тестування когнітивних здібностей проводиться за допомогою вимірювання рівнів:

вербального інтелекту,

абстрактно-логічного інтелекту.

У межах кожного тесту учаснику іспиту подається індивідуальний і неповторний варіант із 30 запитань.

Таким чином, у межах тестування кожному учаснику іспиту пропонується 60 запитань.

При цьому для кожного тесту встановлюються свої часові обмеження, а саме:

для абстрактно-логічного – 20 хвилин;

для вербального – 8 хвилин.

Прохідний бал тестування встановлюється у 75 відсотків максимально можливого бала етапу тестування, а саме 108,75 IQ бала, що відповідає 45 тестовим балам.

Детальніше за посиланнями:

Конкурс в апеляційні суди тут https://www.vkksu.gov.ua/news/osoblyvosti-poryadku-provedennya-testuvannya-kognityvnyh-zdibnostey-u-mezhah-konkursu-na

Конкурс у ВАКС тут https://www.vkksu.gov.ua/news/osoblyvosti-poryadku-provedennya-testuvannya-kognityvnyh-zdibnostey-u-mezhah-konkursu-do

Нагадаємо, що кандидати на посади дисциплінарних інспекторів здавали ще й математику. Тому певною мірою тестування кандидатів в судді полегшено. Але все-одно не зрозуміло, для чого воно потрібно?

Депутати ніякі IQ-тести не складали, а от суддів вирішили саме так добирати.

То може одразу і в парламент та Кабмін вхід буде тільки з довідкою про 110 балів IQ-тесту?

Окрема думка

24 Oct, 07:06


Порахували кількість кандидатів на одне місце в конкурсі до апеляційних судів після складання тестів на знання норм права.

Маємо такі результати:

На 425 посад в загальних апеляціях наразі претендує 1322 особи. Це 3,10 людини на місце.

На 67 посад в адміністративних апеляціях наразі претендує 132 особи. Це 1,97 людини на місце.

На 58 посад в господарських апеляціях наразі претендує 134 особи. Це 2,31 людини на місце.

Це, звісно, дуже мала кількість кандидатів для повноцінного конкурсу, особливо в адміністративній спеціалізації.

В принципі можна вже зараз відкривати збір документів на ще один конкурс в апеляції, бо з такими цифрами призначати доведеться не «кращих з кращих», а всіх, хто хоч якось пройде перевірку доброчесності.

Окрема думка

23 Oct, 15:43


Результати сьогоднішніх тестів до апеляційних судів (господарська спеціалізація).

На іспит 23.10.2024 з 38 кандидатів з'явилось 35 осіб.

З них:

32 - успішно склали (1 з максимальним балом - 150);

3 - не склали.

Результати усіх учасників тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/23.10.2024_gospodarska.pdf

Загалом по господарській спеціалізації маємо такі цифри:

135 - успішно склали;
6 - отримали максимальний бал;
10 - не склали;
13 - не зʼявилися.

Тобто в цій спеціалізації максимальний бал отримали лише 4,45% кандидатів з тих, хто успішно склав іспит. Або 4,15% з тих, хто взяв у ньому участь.

Окрема думка

23 Oct, 15:16


ВРП відправила на звільнення 4 суддів Київського апеляційного суду - любителів кави, шоколадок та алкогольних напоїв, які, за версією слідства, передавали один одному хабарі в обгортках від продуктів харчування.

Тож від сьогодні суддів Київського апеляційного суду Дзюбіна В’ячеслава, Паленика Ігоря, Глиняного Віктора, Сливу Юрія тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Другої Дисциплінарної палати.

Строк дії відсторонення суддів від здійснення правосуддя – до ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про їх звільнення з посади або скасування рішення Дисциплінарної палати.

Це цілком логічне рішення ВРП, адже подібним схемам не місце в судовій владі. Сподіваємося, остаточне рішення ВРП щодо звільнення цих суддів не доведеться довго чекати.

Окрема думка

23 Oct, 13:05


Цікаве і дуже щире інтервʼю судді-спікерки Дарницького райсуду Києва Марини Бондаренко, в якому вона досить відверто розповідає про роботу судді
https://youtu.be/gr-mILzQ7Qw?si=Bfn79Z7W_FF4EJvG.

Хотілося б, щоб такі інтервʼю дивилися не тільки суддівська чи суто професійна спільнота, а й звичайні громадяни.

Окрема думка

23 Oct, 08:50


ВККС запропонувала правникам взяти участь в опитуванні перед початком добору на посаду судді місцевого суду.

Як зазначили в Комісії, триває підготовка конкурсних та організаційних процедур до майбутнього добору на посади суддів місцевого суду, який планується оголосити наприкінці 2024 року.

З цією метою ВККС за сприяння Міжнародної організації права розвитку (ІДЛО) в Україні проводить серед правників – потенційних кандидатів на суддівські посади, анонімне опитування щодо привабливості кар’єри судді місцевого суду.

Потенційним кандидатам пропонується висловити своє ставлення до процедури добору на цю посаду, щоб Комісія, врахувавши відгуки правників, розглянула можливість оптимізації цієї процедури.

Пройти опитування можна за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScyMnaL7lzVdfN3N8k-0AIgZturPwE-9429kZ_HiWZCMUhwXA/viewform?pli=1

А також є можливість скористатись QR-кодом.

Окрема думка

23 Oct, 07:03


Сьогодні ДГЕ проведе співбесіди з 5-ма кандидатами на посаду судді КСУ, допущеними до конкурсного відбору РСУ.

Початок першої співбесіди о 10:00:

1. Сергій МЕДЮК, суддя Центрального райсуду Миколаєва – трансляція https://bit.ly/4eYr3pJ

2. Оксана СОЛДАТЕНКО, професор кафедри правознавства Полтавського університету економіки і торгівлі – трансляція https://bit.ly/4eRV9eB

3. Олена ПРАЧУК, суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області – трансляція https://bit.ly/3YeGNhg

4. Олександр ТКАЧЕНКО, суддя господарського суду Миколаївської області у відставці – трансляція https://bit.ly/3YeRbW7

5. Наталія ДЕНИСЕНКО, заступник керівника Управління порівняльно-правового аналізу - завідувач відділу порівняльних досліджень Правового департаменту Секретаріату КСУ – трансляція https://bit.ly/3BVFSuH

Окрема думка

22 Oct, 16:09


Генпрокурор Костін йде у відставку на фоні скандалу з інвалідностями прокурорів.

І хоча не особисто Костін видавав тим прокурорам статус інвалідів, однак він несе за це особисту політичну відповідальність.

А хто понесе відповідальність за фейкові інвалідності суддів хмельницьких судів? Голови судів, які мали би замислитися, чому в них півсуда «суддів-інвалідів»?

Чи може керівництво ДСА, яке роками виділяло на це кошти та не ставило запитання?

Сподіваємося, Рахункова палата порахує всі безпідставно виплачені кошти. А керівництво ВРП знайде варіанти перевірки всіх суддів, які отримують пенсію «по інвалідності».

Перевірити варто і працівників ДСА та ТУ ДСА, бо серед їх працівників теж достатньо таких «пенсіонерів».

Ми би радили перевірити і Нацшколу суддів, адже попри відсутність публічних декларацій, впевнені, і там працює достатня кількість фейкових інвалідів.

Окрема думка

22 Oct, 15:12


ВККС оприлюднила результати сьогоднішніх тестів до апеляційних судів (господарська спеціалізація).

На іспит 22.10.2024 зі 120 кандидатів з'явилось 110 осіб.

З них:

103 - успішно склали (5 з максимальним балом - 150);

7 - не склали.

Тобто максимальний бал отримало 4,85% кандидатів з тих, хто успішно склав іспит. Або 4,55% з тих, хто на іспит прийшов.

Наразі це найменший показник з усіх спеціалізацій.

Результати усіх учасників тут
https://www.vkksu.gov.ua/sites/default/files/22.10.2024_gospodarska.pdf

Окрема думка

22 Oct, 09:30


Голова Комітету з питань правової політики Денис Маслов повідомив, що «кандидати на посаду судді місцевого суду складатимуть іспит лише із тих спеціалізацій, які вони самостійно оберуть».

Нагадаємо, наразі закон визначає, що кандидати мають скласти іспити з усіх спеціалізацій. Ми писали про цю проблему раніше. І от, нарешті, Комітет вирішив розібратися з нею.

Також Маслов повідомив, що Комітет ВР з питань правової політики на сьогоднішньому засіданні вирішив зареєструвати комітетську редакцію законопроекту № 11425-д, включивши до нього зазначені пропозиції на прохання ВККС.

У законопроекті також залишаються положення щодо скасування вимоги про отримання кандидатом на посаду судді не менше 75% балів під час когнітивного тестування.

Такий бал самостійно визначатиме ВККС.

Окрема думка

22 Oct, 07:01


Сьогодні Дорадча група експертів планує провести співбесіди з чотирма кандидатами на посаду судді КСУ, допущеними до конкурсного відбору Радою суддів.

Всі співбесіди будуть транслюватися наживо.

Початок першої співбесіди о 10:00:

1. Олексій ВАЦ, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності Державного біотехнологічного університету – трансляція https://bit.ly/3Yx1iXM

2. Денис ГРИЦЕНКО, адвокат в АО "Альянс" – трансляція https://bit.ly/3BT38te

3. Владислав КОСТЕНКО, суддя Ковпаківського райсуду Сум – трансляція https://bit.ly/4e3q3j2

4. Михайло СМОКОВИЧ, голова КАС ВС – трансляція https://bit.ly/40cRraR

Окрема думка

21 Oct, 16:25


Член ВККС Сергій Чумак оприлюднив результати тестування на знання права в конкурсі до апеляцій (адміністративна спеціалізація):

призначено іспит - 172 особам;

з'явилися - 157 осіб;

не з'явилися - 15;

132 особи - успішно склали тестування (77%);

25 осіб - не склали.

Максимальний бал набрали 9 кандидатів. Це 6,8% від тих, хто успішно склав іспит. Або 5,7% від тих, хто прийшов на іспит.

Вже очевидно, що результати в адміністративній спеціалізації дещо гірші, ніж в загальній.

Результати сьогоднішнього дня тестування тут https://vkksu.gov.ua/news/rezultaty-testuvannya-21-zhovtnya-2024-roku

Окрема думка

21 Oct, 15:41


ВККС оприлюднила графік проведення тестування в конкурсі до ВАКС та АП ВАКС:

складання тестування когнітивних здібностей для кандидатів на посади суддів ВАКС та АП ВАКС – 11 листопада;

складання тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації суду для кандидатів на посади суддів ВАКС - 14 листопада;

складання тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації суду для кандидатів на посади суддів АП ВАКС - 15 листопада.

Більше інформації тут https://vkksu.gov.ua/news/pryznacheno-kvalifikaciynyy-ispyt-ta-vyznacheno-grafiky-provedennya-testuvan-u-mezhah-konkursu

Окрема думка

21 Oct, 14:30


В пʼятницю ми закликали активістів - DEJURE, ЦПК та Автомайдан - приєднатися до моніторингу декларацій суддів хмельницьких судів на предмет отримання суддями та членами їх сімей можливих пенсій по інвалідності.

Четвертий день від них тиша.

ЦПК та Автомайдан говорять лише про пенсії по інвалідності у прокурорів.

DEJURE просто мовчить.

Мабуть, є якась причини?

І така причина, можливо, є.

Ми перевірили декларацію за минулий рік матері Михайла Жернакова - Ольги Мінаєвої, яка є суддею Другого апеляційного адміністративного суду.

І, як виявилося, вона теж отримує пенсію, будучи діючою суддею.

Так, за минулий рік Мінаєва отримала майже 3 млн грн суддівської винагороди та 216 тис грн пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/dbeb531c-0983-4506-b066-3c02a254bede.

Сподіваємося, пані Мінаєва пояснить, що це за виплати від Пенсійного фонду, та яку саме пенсію вона отримує?

Бо якось воно не дуже виглядає на фоні інших подібних історій.

А ми тим часом перевіримо і інших суддів Другого апеляційного адміністративного суду. Адже досвід хмельницьких судів показує, що пенсійні виплати діючим суддям, на жаль, не рідкість.

Окрема думка

21 Oct, 11:20


Конкурс до КСУ за квотою Президента: 31 кандидат претендує на три посади судді КСУ.

Конкурсна комісія при Президенті своїми рішеннями від 2 та 17 жовтня допустила до участі у конкурсному відборі 31 кандидата.

А вже 18 жовтня Дорадча група експертів отримала від президентської комісії документи всіх цих кандидатів.

Зокрема, це такі кандидати, як:

1. БАЛАЦЬКА Ольга
2. БАРАБАШ Юрій
3. ВАЦ Олексій
4. ВОДЯННІКОВ Олександр
5. ГОЛОБУТОВСЬКИЙ Роман
6. ГРАБАР Микола
7. ДЕНИСЕНКО Наталія
8. ДОВГАЛЬ Сергій
9. ІВАНОВСЬКА Алла
10. ІВАЩЕНКО Владислав
11. КАМІНСЬКА Наталія
12. КОНСТАНТИЙ Олександр
13. КРАСОВСЬКИЙ Костянтин
14. МІРОШНИКОВ Іван
15. МЕДВЕДЕНКО Олександр
16. МЕЛЬНИЧУК Анатолій
17. МИЛОВАНОВ Руслан
18. МОРОЗОВА Ольга
19. НАГІРНЯК Микола
20. ОПАНАСЮК Тетяна
21. РЄЗНІКОВА Світлана
22. РУБАНЕЦЬ Артем
23. САВЧИН Михайло
24. САНДУЛЯК Алла
25. СОЛДАТЕНКО Оксана
26. ТКАЧЕНКО Олександр
27. ТРЕТЬЯКОВА Оксана
28. ТУРЧИНСЬКИЙ Максим
29. ФІЦАЙ Олена
30. ЯРОМЕНОК Роман
31. ЯРЧАК Ігор

Конкурсна комісія не допустила до конкурсного відбору СКРИННІКОВУ Наталю, а КІРЄЄВ Геннадій припинив участь у конкурсному відборі за власним бажанням.

Список довгий, але і сумнівних кандидатів в ньому достатньо, на жаль.

Окрема думка

21 Oct, 07:45


Ми знайшли ще один суд Хмельницької області, де половина складу суду отримує виплати від Пенсійного фонду.

Це Хмельницький окружний адміністративний суд.

Отже, результати моніторингу декларацій такі:

Суддя Олена Ковальчук

Отримує виплати від Пенсійного фонду і суддя, і чоловік.

Минулого року суддя отримала 139 тис пенсії, чоловік судді – 142 тис пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/7d344639-070d-46a1-b3f8-5651c618bc1b

Суддя Олександр Польовий

Отримує виплати від Пенсійного фонду і суддя, і його дружина, яка працює в ТУ ДСА Хмельницької області.

Минулого року суддя отримав 141 тис грн, дружина – 69 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/647f06e4-20a6-4868-9d5f-d3302759b3c5

Суддя Вадим Матущак

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року отримав 133 тис пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/a700b9d4-0723-4e7b-9924-46c57b56d5f8

Суддя Олександр Шевчук

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року отримав 120 тис пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/16b15850-7525-48cb-bd04-b2013cffe27e

Суддя Діана Гнап

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року отримала 126 тис пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/afa41913-ee5e-4304-98de-54cad41bccfe

Суддя Петро Салюк

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року отримав 231 тис грн пенсії.

Також Салюк, судячи з декларації, був/є військовослужбовцем та отримує виплати і пільги, передбачені для військових. Тож пенсія може бути пов’язана з цим його статусом.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/a5ab8ac2-1603-4253-988f-a550ebb0d817

Для порівняння.

В липні до Хмельницького окружного адміністративного суду був призначений суддя Євген Печений. Він та його родина є переселенцями.

В цій родині пенсію за віком отримують мати та баба судді. Але вони сумарно на двох отримують менше, ніж ті судді Хмельницького окружного адміністративного суду, які, ймовірно, мають пенсії «за інвалідністю».

Декларація тут
https://public.nazk.gov.ua/documents/633d78e2-e285-4c9a-be89-254e54242527

Окрема думка

21 Oct, 06:20


ВРП цього тижня розгляне питання призначення 5 суддів, відрядження 2 суддів, звільнення 5 суддів за загальними обставинами та одного судді у звʼязку з притягненням до дисциплінарної відповідальності.

Також в порядку денному розгляд низки дисциплінарних скарг і внесення змін до персонального складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя.

ВККС цього тижня продовжить тестування кандидатів в конкурсі до апеляційних судів (адміністративна та господарська спеціалізації), продовжить кваліфікаційне оцінювання суддів, як в колегіях, так і у пленарному складі.

У порядку денному знову кваліфікаційне оцінювання судді Октябрського райсуду Полтави Юлія Гальонкіна, батька якої звільнили з посади за позапроцесуальне спілкування зі сторонами справи та вплив на суддів.

Також у порядку денному Комісії розгляд питань щодо тимчасових відряджень:

суддів Добропільського міськрайонного суду Донецької області;

до Біляївського районного суду Одеської області;

до Великоолександрівського районного суду Херсонської області;

до Тернівського міського суду Дніпропетровської області.

Дорадча група експертів 22-24 жовтня проведе співбесіди з кандидатами на посаду судді КСУ за квотою зʼїзду суддів.

Окрема думка

18 Oct, 15:27


Член ВККС Сергій Чумак підбив підсумки тестування на знання права в конкурсі до апеляційних судів по кримінальній спеціалізації і по загальній в цілому.

Кримінальна:
- призначено іспит 821
- з'явилося 766
- успішно склали 703
- не склали 62
- відмова від іспиту 1

У цілому по загальній спеціалізації (цивільна+кримінальна) успішно склали тестування 1322 з 1507 кандидатів або 87,7% від тих, кому іспит призначений.

105 кандидатів з двох спеціалізацій набрали максимальний бал. Це 7,95% з тих, хто успішно склав іспит.

У понеділок Комісія планує затвердити результати тестування у кримінальній спеціалізації і визначити графік для тестування когнітивних здібностей.

Попередньо планується, що криміналісти почнуть тестування когнітивних здібностей після обіду 06.11. Графік - за абеткою.

Сьогодні після обіду також почалося тестування знань права для адміністративної спеціалізації. Результати такі:

5 з 53 - не з'явилися,
5 - не здали.

Окрема думка

18 Oct, 15:18


Ми продовжуємо моніторити хмельницькі суди і дуже скоро повернемося до вас з новою інформацією щодо суддів з пенсіями та інвалідністю.

Принагідно вітаємо ГРД як передбачений законом офіційний орган та кожного члена ГРД окремо, які чомусь не можуть працювати без онлайн-доступу до суддівських досье. І які вимагають, щоб декларація доходів та майна, яка є у вільному доступі, обовʼязково лежала у спеціальній папочці такого досьє.

За пару годин ми вільно ознайомилися з деклараціями просто по списку суддів двох судів і знайшли купу з них з можливою фейковою інвалідністю.

Вітаємо також патрона Жернакова, на фінансовій шиї якого сидять ледарі з ГРД... Нелегка це робота няньчити зумерів/тік-токерів…

Ми ж, на відміну від членкинь ГРД та їх кураторш з Автомайдану, не тусили тиждень в Брюсселі. І не їздили ще на тиждень на тренінг для ГО у Варшаві...

Тому і встигли за півдня перевірити два суди…

А поки членкині ГРД пʼють пиво в брюссельських пабах, ми чекаємо на рішучі і доказові спростування від суддів-«інвалідів» з Хмельницької області.

Окрема думка

18 Oct, 13:59


22-24 жовтня Дорадча група експертів проведе співбесіди з кандидатами до КСУ від зʼїзду суддів.

І якраз перед самою співбесідою вирішив знятися з конкурсу колишній Голова ВРП Андрій Овсієнко.

Зазвичай так буває, коли питання від членів ДГЕ, які були направлені кандидату, настільки серйозні, а відповіді кандидата - настільки нікчемні, що кандидат зі 100-відсотковою ймовірністю отримає чорну мітку від ДГЕ як такий, що є недоброчесним.

Тож Овсієнко зрозумів, що саме це його і чекає, злякався і втік з конкурсу.

Раніше це зробили ще три кандидати, включаючи колишнього суддю ВС Ігоря Кушніра.

Тож наразі на 2 посади суддів КСУ претендує 9 осіб.

Але Овсієнко продовжує працювати у Конституційному Суді на посаді, яка була придумана, ймовірно, саме під нього. І, звісно, такого не повинно бути, адже з таким бекграундом, який має Овсієнко, його не має бути на жодній посаді в Україні.

Окрема думка

18 Oct, 12:19


Перевірили суддів Хмельницького апеляційного суду на предмет отримання ними виплат від Пенсійного фонду.

Тут з виплатами лише 4 судді.

Ми свідомі того, що частина суддів апеляційних судів мають поважний вік і цілком можуть отримувати пенсію за віком.

Однак, вважаємо, що на фоні масових історій щодо отримання фейкової інвалідності саме в Хмельницькій області, варто пересвідчитися, що серед суддів в цьому питанні немає зловживань.

Тож список суддів Хмельницького апеляційного суду, які отримують пенсії, такий:

Суддя Лариса Кулеша:

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

За минулий рік отримала 241 тис грн пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/f093a5ef-9e08-40ec-b19d-45fe131ca266

Суддя Лариса Грох:

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

За минулий рік отримала 78 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/d35bd5fb-07ca-4d0a-81d7-23721cc5f0d0

Суддя Володимир Барчук:

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

За минулий рік – 79 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/15c4bfbd-2200-48b7-960b-d23df8073eca

Суддя Інна Вітюк:

Виплати від Пенсійного фонду отримує і суддя, і її чоловік.

За минулий рік суддя отримала 154 тис грн, чоловік – 120 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/9fb193b4-3fab-4923-a051-6558d1875d06

Окрема думка

18 Oct, 10:10


Не прокурорами єдиними…

Вирішили ми подивитися, хто з суддів Хмельницької області отримує виплати від Пенсійного фонду.

Відповідно, кого з суддів треба було би перевірити на наявність фейкової інвалідності.

Для початку перевірили декларації суддів Господарського суду Хмельницької області.

Отримали ось такі цікаві результати:

Суддя Олександр Вибодовський:

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року суддя Вибодовський отримав 148 тис грн пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/4e2b62af-216b-4b0f-a333-f2ec465df6bc

Суддя Іван Заярнюк:

Виплати від Пенсійного фонду отримує і суддя, і його дружина.

Суддя Заярнюк минулого року отримав 144 тис грн пенсії.

Дружина судді - Аліна Заярнюк отримала минулого року 44 тис грн пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/1ec5d558-2053-404f-a742-877edb7eb81c

Суддя Сергій Заверуха:

Отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року отримав 140 тис грн пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/6a8e4936-ddcc-4007-9b37-77bf9de07e50

Суддя Олена Танасюк:

Виплати від Пенсійного фонду отримує і суддя Танасюк, і її чоловік Юрій Добровольський.

Минулого року Танасюк отримала 162 тис грн, її чоловік – 101 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/521f7301-9888-44c3-8253-4b9b7324cda0

Суддя Андрій Яроцький:

Суддя отримує виплати від Пенсійного фонду.

Минулого року отримав 120 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/aa353899-ce3f-49ee-8fec-b4e797d5af20

Суддя Ігор Грамчук:

Виплати від Пенсійного фонду отримує дружина Тетяна Грамчук, яка, до того ж, працює у Хмельницькій обласній прокуратурі.

Минулого року Тетяна Грамчук отримала 347 тис грн пенсії.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/08f184bb-26ea-4b8f-b71b-95899bc6c18a

Суддя Максим Музика:

Виплати від Пенсійного фонду отримує дружина судді – Ірина Кульбаба.

Минулого року вона отримала 33 тис грн.

Декларація тут https://public.nazk.gov.ua/documents/b22f2035-8fd3-4d8f-a5f4-96a66d82d99f

Це десь половина складу цього суду.

Тобто або в цей суд спеціально підбирали «пенсіонерів».

Або Вищій рада правосуддя слід звернути увагу на цих суддів та перевірити, чи часом немає в них фейкової інвалідності. І якщо випадково є, то звільнити таких з судової системи.

А ми продовжимо перевіряти інші хмельницькі суди.

Пропонуємо також підключитися до моніторингу пенсійних виплат в деклараціях суддів Хмельницької області і крикунів-активістів - ЦПК, Автомайдан та DEJURE.

Має ж бути з них хоч якась користь, а не тільки гастролі по Брюсселях та Вашингтонах.

Окрема думка

18 Oct, 06:37


Розберемо другу частину інтервʼю Ірини Мудрої, заступниці Керівника ОПУ, яке вона дала СЮГ, щодо пріоритетів реформування судової влади.

Повний текст тут: Одним із стратегічних питань є створення Вищого суду з публічно-правових спорів».

Основні тези:

Проєкт закону про Вищий суд з публічно-правових спорів має бути внесено у кінці грудня 2024 року, і ми сподіваємося, що цей термін буде дотримано.

Після набуття чинності цим законом негайно потрібно розпочинати конкурс з метою добору суддів, які пройдуть належну перевірку доброчесності та професіоналізму із залученням громадянського суспільства та незалежних експертів.

Оптимізація мережі місцевих судів має початися з реалізації в окремому регіоні пілотної програми оптимізації, яку буде розроблено на основі проведеної адміністративно-територіальної реформи, а також результатів аудиту функціонуючої мережі місцевих судів, економічної обґрунтованості та необхідності забезпечення прийнятних умов доступу до правосуддя членів територіальних громад з урахуванням кількості суддів, розрахованої на підставі відповідної методики.

Доцільно переглянути непродумане рішення прив'язати суддівську винагороду до прожиткового мінімуму, оскільки це призводить до різного роду бюджетних проблем. Може бути запропонована більш збалансована формула оплати праці, яка б, з одного боку, захищала суддів, а з іншого – не призводила до розбалансування бюджетного процесу.

Необхідно подумати над проведенням повного аудиту ДСА із залученням міжнародних експертів, представників громадянського суспільства, включаючи аудит нерухомості.

Постає питання нормативно-правового врегулювання повноважень Рахункової палати України, Державної аудиторської служби України з урахуванням конституційних принципів незалежності судів  та суддів.

Окрема думка

17 Oct, 16:13


Ось результати сьогоднішніх тестів в апеляцію (кримінальна спеціалізація).

На іспит 17.10.2024 зі 120 кандидатів з'явилось 111 осіб.

З них:

103 - успішно склали іспит (5 з максимальним балом - 150);

8 - не склали.

Результати усіх учасників тут
https://www.vkksu.gov.ua/news/rezultaty-testuvannya-17-zhovtnya-2024-roku.

Знов «стрибає» кількість осіб, що набрали максимальний бал. Зараз це 47 з 647, що успішно склали тестування. Тобто 7,25%.

Окрема думка

17 Oct, 13:09


CEPEJ опублікували свій звіт щодо ефективності правосуддя в Європі. Він має дані і по Україні.

Документ тут https://www.coe.int/en/web/cepej/special-file.

Звіт публікується кожні два роки, тому цей він має дані за 2022 рік.

Для України це означає, що в звіт потрапили дані першого року війни.

Цей звіт має використовуватися всіма «судовими реформаторами» як важливе джерело інформації.

І, звісно, ж він боляче бʼє по популістах.

Окрема думка

17 Oct, 11:38


На сайті Офісу Президента опубліковані укази 705/2024 - 728/2024 про призначення суддів.

Ними Президент призначив 112 суддів у місцеві суди.

З Указами Президента можна ознайомитись за посиланням https://www.president.gov.ua/documents/decrees.

Вітаємо всіх суддів, які отримали сьогодні призначення.

Буквально минулого тижня ми писали про те, що з липня ці призначення не відбувалися.

Тож вітаємо це рішення ОПУ та звертаємо увагу на необхідності якнайшвидшого приведення призначених суддів до присяги.

Окрема думка

17 Oct, 07:10


СЮГ опублікувала першу частину інтервʼю з заступницею ОПУ Іриною Мудрою.

Повний текст тут https://sud.ua/uk/news/publication/313227-irina-mudraya-vskore-sostoitsya-prezentatsiya-proekta-strategii-razvitiya-sistemy-pravosudiya-do-2029-goda-intervyu-chast-pervaya.

Основні тези:

Розробка Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на період до 2029 року знаходиться на фінальному етапі.

Незабаром планується презентація доопрацьованого проєкту Стратегії для широкого обговорення з ключовими стейголдерами, громадянськими організаціями, науковцями тощо.

Під час напрацювання проєкту Стратегії виходили з необхідності вирішення нагальних питань системи правосуддя, необхідних кроків на шляху до євроінтеграції, а також виконання міжнародних зобов'язань України.

Частину Стратегії, присвячену системі правосуддя, розроблено з дотриманням загального вектору її розвитку «посилення інституційної спроможності системи правосуддя» та принципів, закладених у Хартії основоположних прав ЄС, а також з урахуванням в цій частині вимог ЄС до України як кандидата в його члени.

У проекті Стратегії діяльності Верховного Суду присвячено окремий підрозділ, водночас питання «переатестації» суддів ВС окремо не виділено, але йдеться про перевірку їх доброчесності та статків на підставах і в порядку встановленому законом.

Наразі у ВС наявна значна кількість вакансій, що складає більше 20 %, а отже, виникає питання добору суддів ВС. З огляду на це у Стратегії передбачено питання удосконалення кваліфікаційних вимог до кандидатів на посаду судді ВС та конкурсних процедур.

Після затвердження Стратегії Указом Президента України, в максимально короткі строки планується напрацювати і затвердити План дій щодо реалізації положень Стратегії.

Всередині системи адвокатури накопичилася низка проблем, які можуть бути вирішені тільки шляхом проведення відповідних реформ. При розробленні Стратегії намагалися вирішити завдання забезпечення функціональної досконалості системи організації і управління адвокатурою, що відповідає європейським стандартам, прозорого порядку доступу до професії, підтримання високого рівня етики та професійної поведінки адвокатів, високої ефективності механізмів захисту прав адвокатів та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.

Друга частина інтервʼю вийде 18 жовтня.

Окрема думка

16 Oct, 15:36


Цікавий факт стався сьогодні під час тестування кандидатів в апеляцію.

Донька членкині ВККС Галини Шевчук тестування на знання норм права не склала. Кандидатка Тетяна Середзінська набрала 98 балів.

Нагадаємо, що прохідним балом є 112,5.

Зрештою, це конкурс, де кандидати можуть отримати абсолютно різні бали.

І в попередніх конкурсах та доборах теж були випадки, коли родичі членів ВККС вибували ще на етапі першого тестування.

Тепер такий випадок маємо і на цьому конкурсі.

Як мінімум можна говорити про відсутність втручання в тестування, що, безумовно, є позитивним моментом.

Другим позитивним моментом є те, що членкиня Шевчук тепер матиме більшу незалежність в прийнятті рішень, ніж ті члени ВККС, чиї родичі продовжують брати участь у конкурсах.

Адже навіть найкращі запобіжники від зовнішнього втручання не спрацьовують в питаннях забезпечення внутрішньої незалежності членів ВККС.

Окрема думка

16 Oct, 14:31


ВККС оприлюднила результати сьогоднішніх тестувань в кримінальній спеціалізації конкурсу до апеляцій.

16 жовтня 2024 року на іспит зі 119 осіб прибуло 113.

З них:

104 - успішно склали (12 з максимальним балом - 150);

9 - не склали.

Результати усіх учасників тут
https://www.vkksu.gov.ua/news/rezultaty-testuvannya-16-zhovtnya-2024-roku

Знову побільшало кандидатів з максимальним балом. За перші 5 днів -30. Сьогодні - 12. Тобто сумарно 42 кандидата з максимальним балом з 544, що склали іспит успішно. Це 7,75%.

Окрема думка

16 Oct, 10:26


Дисциплінарні палати ВРП сьогодні відправили на звільнення двох суддів:

Суддю Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Володимира П’ятковського;

Суддю Комінтернівського райсуду Одеської області Павла Доброва.

Наразі вони відсторонені від здійснення правосуддя.

П’ятковський отримав хабар в 1200 дол. за винесення рішення у справі щодо керування авто у стані сп’яніння.

Добров за хабар в 1300 дол. обіцяв посприяти в ухваленні рішень про забезпечення позову у цивільній справі на користь громадянина.

Схоже на якийсь прайс для вирішення некримінальної справи у суді першої інстанції. І це викликає серйозне занепокоєння, адже суди - різні, області - різні, справи - різні. А суми хабарів - однакові.

Тепер рішення щодо звільнення цих двох суддів за пленарним складом ВРП.

Окрема думка

15 Oct, 15:47


ВККС оприлюднила результати сьогоднішніх тестів на знання норм права (кримінальна спеціалізація).

На іспит 15.10.2024 зі 120 кандидатів з'явилось 111 осіб.

З них:

104 - успішно склали іспит (6 з максимальним балом - 150);

7 - не склали.

Результати усіх учасників тут
https://vkksu.gov.ua/news/rezultaty-testuvannya-15-zhovtnya-2024-roku.

Тобто за 5 днів іспитів успішно склали тестування 440 осіб.

А кандидатів, що отримали максимальний бал, наразі вже 30. Це 6,8% з тих, хто успішно склав іспит.

Окрема думка

15 Oct, 15:18


Сьогодні колегії ВККС проводили співбесіди та визначали результати кваліфікаційного оцінювання 10 суддів місцевих судів на відповідність займаній посаді.

За результатами двох суддів визнано такими, що не відповідають займаній посаді.

Співбесіди з трьома суддями відкладено, а ще з чотирма - оголошено перерву. Стосовно одного судді кваліфікаційне оцінювання припинено.

Прізвища суддів тут:
https://www.vkksu.gov.ua/news/dvoh-suddiv-vyznano-takymy-shcho-ne-vidpovidayut-zaymaniy-posadi-0.

Судді, що були визнані недоброчесними та відправлені на звільнення, - Валерій Храмцов та Андрій Сало.

Що відомо про цих суддів?

Валерій Храмцов – суддя Балаклійського райсуду Харківської області.

Як пише Автомайдан, вартість задекларованих авто судді не відповідає ринковим цінам: Храмцов занижав їх інколи в 5, а то і 10 разів.

Крім цього, суддя жодного разу не декларував житла поблизу місця своєї роботи. У такому разі він мав би їздити на роботу щодня по 90 км з Харкова і назад (що виглядає сумнівним).

Суддя 4 рази не з'явився на співбесіду. Сьогодні теж, посилався на хворобу та госпіталізацію, просив відкласти засідання. Але колегія вирішила провести співбесіду без участі Храмцова.

Андрій Сало – суддя Рівненського окружного адміністративного суду.

За інформацією Автомайдану, Андрій Сало не декларував свої авто BMW та Mercedes, на яких системно порушував ПДР. Суддю декілька разів затримували ймовірно п’яним за кермом.

У 2013 році Сало визнав протиправним рішення сесії міськради про звернення до Януковича та голови ВРУ з вимогою підписати асоціацію з ЄС. Потім це рішення скасувала апеляція.

Тепер рішення про звільнення цих двох суддів має ухвалити ВРП.