Здається, ми зрозуміли, чому міжнародна організація IDLO, яка активно присіла на лідерство в «сприянні» судовій реформі і, зокрема, конкурсі в ВАКС, не оприлюднює інформацію про те, в яких країнах наявний успішний досвід застосування в кадрових процедурах на посаду судді когнітивних тестів.
Як виявилося, історія проста.
Міжнародна правова організація розвитку (IDLO) була заснована в 1983 році спочатку як неурядова організація - Інститут права міжнародного розвитку.
Засновниками стали три юридичні радники агентств співпраці в Єгипті: Л. Майкл Хагер (США), Вільям Т. Лоріс (США) та Жиль Бланші (Франція), під керівництвом д-ра Ібрагіма Шіхати (засновника Фонду міжнародного розвитку ОПЕК та старшого віце-президента і головного радника Світового банку з 1983 по 1998 роки).
У 1991 році, після першої Асамблеї держав-членів у 1990 році, організація змінилася на міжурядову.
Після падіння Берлінської стіни IDLO посилила навчання та надавала допомогу у сфері правової та судової реформ у країнах, що розвиваються, та країнах з перехідною економікою.
У другій половині 90-х років більше уваги приділялося сталому розвитку, громадянському суспільству, а також країнам, які пережили конфлікти або геноциди, таким як Камбоджа та Руанда.
У 2002 році організація отримала нову назву — Міжнародна правова організація розвитку (IDLO).
Підписантами Угоди про IDLO на сьогодні є країни з таких континентів:
Африка: Буркіна Фасо, Єгипет, Кенія, Малі, Ліберія, Мавританія, Мозамбік, Нігер,Сенегал, Судан, Туніс, Уганда (12 країн);
Азія: Афганістан, Йорданія, Кувейт, Монголія, Пакистан, Філіпіни, Катар, В’єтнам, Китай (8 країн);
Латинська Америка: Еквадор, Гондурас, Перу (4 країни);
Європа: Австрія, Болгарія, Франція, Італія, Чорногорія, Нідерланди, Румунія, Швеція, Туреччина (9 країн);
Північна Америка: США;
Австралія, Океанія – Австралія.
До складу підписантів Угоди від початку також входить OFID - Фонд міжнародного розвитку (тобто, ОПЕК ) — заснований в 1976 році державами-членами Організації країн-експортерів нафти: Алжир, Еквадор, Габон, Індонезія, Іран, Ірак, Кувейт, Лівія, Нігерія, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Венесуела.
Виконавчим комітетом IDLO заправляють представники Еквадору, Італії, Кувейту, Мозамбіку, Пакистану, Перу, Філіпін, Сенегалу.
Тобто, лише один представник з Європи.
Ось успішні результати, які рекламуються IDLO:
АФГАНІСТАН: Програма перехідного навчання у сфері юстиції. IDLO публікує Глосарій з прав людини мовою Дарі та Посібник із кримінального права.
ТУНІС: IDLO зміцнила потенціал туніських магістратів і прокурорів для боротьби з фінансовими та економічними злочинами.
БРАЗИЛІЯ: відкрито Будинок прав в Ріо-де-Жанейро для надання юридичних послуг безправним спільнотам. Опубліковано звіт «Доступ жінок до Справедливості».
ПІВДЕННИЙ СУДАН: Розпочато процес розробки постійної конституції.
СОМАЛІ: За підтримки IDLO прийнято тимчасову конституцію із забороною каліцтва жіночих статевих органів.
КЕНІЯ: Парламент ухвалює кілька законопроектів.
З таким переліком успішних проєктів IDLO мало би:
(1) надати професійну біографію експертів Килимара та ін., з яких можна побачити досвід успішних проектів судової реформи саме в європейських кранах, або хоча б в Афганістані, Сомалі і Південному Судані.
(2) надати достовірні приклади успішного застосування когнітивних тестів в процедурах добору на посаду судді в європейских країнах, або хоча б у Монголії.
А ВККС терміново мала би оприлюднити розрекламовану в кінці осені угоду між ВККС і IDLO про подальше співробітництво.
Або це зроблять ЗМІ.