Transparency International Ukraine @fightcorruptor Channel on Telegram

Transparency International Ukraine

@fightcorruptor


На зв'язку громадська організація Transparency International Ukraine. Тут ділимося антикорупційними новинами, новинами відбудови та публічних закупівель.

🦖 Fight corruptors together! Для співпраці пишіть @vika_karpinska

Transparency International Ukraine (Ukrainian)

Канал Transparency International Ukraine, під назвою @fightcorruptor, є засобом зв'язку з громадською організацією, яка активно бореться із корупцією в Україні. На цьому каналі ви знайдете антикорупційні новини, оновлення про реформи та інформацію про публічні закупівлі.

🦖 Разом боріться проти корупціонерів! Якщо ви бажаєте співпрацювати або маєте інші питання, пишіть @vika_karpinska. Приєднуйтесь до нас, щоб долучитися до важливої справи боротьби з корупцією в Україні!

Transparency International Ukraine

21 Nov, 07:11


20 років тому розпочалась нова сторінка історії України.

Сьогодні, в День Гідності та Свободи ми вшановуємо всіх, хто відстояв право українського народу на свободу, гідність та незалежність. Це день, коли ми згадуємо нашу силу, нашу єдність і незламність духу.

Гідність — це те, що робить нас сильнішими. Свобода — це наш шлях, вибір і найбільша цінність.

Дякуємо кожному, хто боровся і продовжує боротися за нашу країну під час Помаранчевої революції, Революції Гідності та у війні з росією.

Пам’ятаємо, цінуємо, рухаємося вперед.

🇺🇦 Разом до перемоги!

Transparency International Ukraine

20 Nov, 13:37


✍️ Рада прийняла законопроєкт №11425-д: що зміниться в другому конкурсі ВАКС?

Сьогодні парламентаріприйняли важливий законопроєкт, який суттєво вплине на хід тестування при відборі нових суддів ВАКС та АП ВАКС. Крім інших нововведень, новий закон дозволить поліпшити процедуру тестування IQ кандидатів у судді, а також уточнить чи буде для конкурсантів у ВАКС проводитися тестуванням з історії української державності.

👉 Що зміниться у процедурі тестування ми розписали детально тут.

❗️ Які наші застереження?

Під час аналізу перших редакцій законопроєкту ми вказували, що визначення середньо допустимого балу ВККС для тестування IQ повинно відбуватися прозоро та компетентно. На жаль, в прийнятому сьогодні законі немає чітких критеріїв, за якими такий бал буде визначатися, тож ВККС тепер слід дуже ретельно та відкрито показувати процес його встановлення. Лише так можна буде підкріпити довіру до результатів кваліфікаційного іспиту.

Скасування ж тестування з історії не є новиною, адже, якби не затримки, розв’язувати це питання на рівні закону взагалі було б не потрібно. Схоже, Комісія не планувала проводити таке тестування в межах відбору нових суддів ВАКС, через що навіть не включала такий етап у таймлайн конкурсу.

🤔 Що ще може завадити швидко і прозоро провести конкурс ВАКС, та як ці проблеми можна вирішити — читайте у блозі нашої Катерини Риженко.

Transparency International Ukraine

20 Nov, 09:44


⚖️ Справа Мартиненка: ВАКС ухвалив примусово привести свідка на засіданні

20 листопада 2024 року ВАКС ухвалив здійснити привід свідка Валерія Годунка, а також наклав на нього грошове стягнення у 6056 грн.

Відомо, що Годунок був першим заступником директора ВП "Атомкомплект” та відповідав за технічну частину роботи з чеською компанією Skoda JS. Йому вже вручали повістку про виклик до суду, однак він не прибув.

Загалом ця справа Мартиненка знаходиться на етапі допиту свідків ще з літа цього року. Однак засідання постійно відкладають через їх неявку. Наступне ж засідання призначено на 29 листопада.

👉 Нагадаємо, за версією слідства, у 2009–2012 роках Мартиненко разом із членами організованої ним групи збільшив ціни тендерних пропозицій на закупівлю обладнання для українських АЕС у чеської компанії Skoda JS. В результаті “Енергоатом” переплатив цій компанії €6,4 млн, які потім були переведені на швейцарські рахунки підконтрольної Мартиненку панамської фірми та відмиті під виглядом плати за послуги.

ВАКС розглядає цю справу з 2019 року, проте розгляд просувається дуже повільно — у тому числі через затягування з боку захисників.

📄 Читайте більше про цю справу на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

20 Nov, 08:28


⚖️ Суд скасував штраф Стефанішиної за неявку на засідання

20 листопада ВАКС задовольнив клопотання захисту та скасував штраф в розмірі 3028 грн, який раніше наклали на обвинувачену за неявку до суду.

Захисник Стефанішиної обґрунтував скасування штрафу тим, що:

- судові засідання відкладалися не через Стефанішину, а через неявку численних захисників і обвинувачених, які затягують процес;
- обвинувачена була у службових відрядженнях (захистом разом з клопотанням надано докази на підтвердження даного факту);
- обвинувачена поважає судовий процес та активно працює над євроінтеграцією України.

👉 Нагадаємо, що міністерка юстиції та віцепремʼєрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина є обвинуваченою у справі щодо розтрати понад 2,5 млн грн на дослідження щодо  адаптації українського законодавства до стандартів ЄС. Йдеться про події 2013-2014 років, коли Мінʼюст очолювала Олена Лукаш. 

Читайте більше про цю справу на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

19 Nov, 14:34


👀 Після розслідування «Слідство.Інфо» НАБУ взялося за перевірку преміум-квартири, де мешкає міністр Коваль

НАБУ перевіряє можливе незаконне збагачення чиновника після розслідування журналістів «Слідства.Інфо» про те, що міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль мешкає у квартирі на 170 квадратних метрів у столичному житловому комплексі преміумкласу. Про те, що НАБУ здійснюється перевірка цієї інформації та вживаються заходи щодо виявлення необґрунтованих активів та збору доказів їх необґрунтованості «Слідство.Інфо» дізналося з відповіді на запит «Антикорупційного штабу», яка є у розпорядженні журналістів.

📄 У відомстві також пояснили, що якщо НАБУ підтвердить необґрунтоване набуття активів міністром, то матеріали передадуть до САП для того, щоб ті звернутися з позовом про визнання таких активів необґрунтованими та стягнення їх у дохід держави.

Квартира, яка могла коштувати 17,7 мільйона гривень, належить тещі-пенсіонерці міністра, і раніше журналісти встановили, що офіційно таких грошей у неї не було. За даними розслідувачів, останні сім років теща міністра, вже пенсіонерка, офіційно мала близько 6 тисяч гривень доходу на місяць.

👉 Нагадаємо, що це вже не перше розслідування НАБУ, порушене після гучного журналістського розслідування. У березні 2024 року після розслідування Схем, НАБУ за погодженням прокурора САП повідомили очільнику Антимонопольного комітету Павлу Кириленку про підозру в незаконному збагаченні на 56,2 мільйона гривень і декларуванні недостовірної інформації. Наразі триває розслідування в цій справі.

Transparency International Ukraine

19 Nov, 13:51


🤔 Захисники Носова вважають, що справу не має розглядати ВАКС

19 листопада 2024 року ВАКС ухвалив призначити до судового розгляду та закінчити підготовче провадження у справі адвоката Олексія Носова, хоча захисники обвинуваченого наполягали на закритті провадження.

Під час сьогоднішнього підготовчого засідання захист подав клопотання про закриття провадження, оскільки строки досудового розслідування нібито закінчились. А також захисники Носова просили про повернення обвинувального акту — він, на їх переконання, не відповідає законодавству, бо в документі не вказаний викривач. При цьому прокурорка заперечила таку потребу, оскільки викривача, відповідно до визначеного поняття в Законі України “Про запобігання корупції”, за її словами, у цій справі взагалі немає.

⚖️ Суд заслухав аргументи сторін та відмовив у задоволенні цих клопотань. Але навіть після цього сторона захисту наполягала на закритті провадження і заперечувала проти розгляду справи по суті. Крім того, на думку захисників, розгляд справи має бути закритий, оскільки буде досліджена адвокатська таємниця в переписках Носова.

Суддя Мойсак таки призначив справу до відкритого розгляду. Але зазначив, що на стадіях, де розглядатимуть адвокатську таємницю, засідання буде закритим.

На думку захисту, оскільки ще не було допиту жодного прокурора, це свідчить про те, що Носов не пропонував хабар прокурору, тому його справа не підсудна ВАКС, тобто провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності. Крім того, вони зазначали, що місце вчинення можливого злочину не було визначено.

Суддя Мойсак зазначив, що не бачить підстав у направленні цієї справи до іншого суду, та відмовив у зверненні до АП ВАКС. Захист вважає, що тоді Верховний Суд має визначити, який саме суд має розглядати цю справу. На додачу захист повідомив, що вже подав клопотання у Верховний Суд, щоб вирішити зміну підсудності. Оскільки клопотання до Верховного Суду вже подане, то він має його розглянути його.

Нагадаємо, за версією сторони обвинувачення, адвокат Олексій Носов пропонував $200 тис. хабаря працівникам НАБУ та САП за передачу справи до іншого органу досудового розслідування. На той час Носов працював в юридичній компанії «Міллер», звідки його звільнили після вручення підозри НАБУ-САП.

Читайте більше про його справу на платформі "ВАКС вирішив".

Transparency International Ukraine

19 Nov, 11:38


🤯 “Квартирну справу” Микитася почнуть розглядати спочатку

У "квартирній справі" Микитася відбулася чергова заміна у складі суду — суддю Танасевич замінила суддя Криклива. Це вже друга заміна у складі колегії за останній час (раніше, у березні 2023 року, суддю Крикливу (Гавриленко), яка пішла у декретну відпустку, замінила суддя Саландяк).

Попри те, що суддя Криклива добре обізнана зі справою, оскільки брала участь ще у підготовчому провадженні та знає усі її тонкощі, сторона захисту наполягала на розгляді справи спочатку.

Наразі суд має враховувати позицію сторони захисту, якщо та наполягає на проведенні процесуальних дій, які вже були здійснені до заміни судді. В нашому останньому звіті з моніторингу ВАКС ми згадували про цю проблему, яка може загостритись, якщо до АП ВАКС в результаті конкурсу оберуть суддів першої інстанції. Ми рекомендували парламенту передбачити, що згода учасників кримінального провадження не потрібна для продовження судового розгляду в разі зміни судді.

❗️ Тепер, після майже дворічного розгляду цієї справи, всі докази доведеться досліджувати наново.
Справу розглядатиме колегія у складі Катерини Сікори, Ольги Саландяк та Тетяни Крикливої.

Нагадаємо, що екснардепу та забудовнику Микитасю інкримінують заволодіння майном Нацгвардії на суму 81 млн грн. Йому загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна та забороною обіймати певні посади на 3 роки.

Читайте більше про цю справу на платформі "ВАКС вирішив"

Transparency International Ukraine

19 Nov, 10:07


Сьогодні - 1000-й день повномасштабної війни в Україні.

1000 днів боротьби за свободу, гідність і мирне майбутнє. За цей час ми навчилися бути сильнішими, згуртованішими, ще більше цінувати свою землю та людей, які кожного дня наближають нашу перемогу.

Дякуємо ЗСУ за мужність і витримку. Пам’ятаємо про тих, хто віддав життя за нашу свободу. Слава Україні! 🇺🇦

Transparency International Ukraine

19 Nov, 08:38


⚖️ ВАКС виправдав ексначальницю одного з управлінь дочірнього підприємства АТ «Укрзалізниця» Ірину Гордєєву

19 листопада ВАКС визнав невинуватою ексначальницю управління закупівельних процедур дочірнього підприємства АТ «Укрзалізниця» Ірину Гордєєву, у зв’язку з недоведеністю її вини, за ч. 5 ст. 191 КК України, а саме в привласненні чи розтраті чужого майна. Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку.

👉 Гордєєва фігурує в справі щодо завдання 20 млн грн збитків «Укрзалізниці». За версією слідства, з червня по грудень 2014 року Цівун та Богдан, у змові з власником компанії «Інкомм» та заступником директора державного підприємства «Укрзалізничпостач», яке займається закупівлями для залізничного транспорту, надавали іншим особам вказівки і сприяли укладенню договору на постачання метизної продукції. У результаті ціна в договорі була завищена, що призвело до збитків для «Укрзалізничпостач» на суму понад 21 мільйон гривень.

Раніше, ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості з ексдиректоркою ТОВ «Інкомм» Надією Богдан та ексфінансовим директором ТОВ «Союз-Енерго» Дмитром Цівуном. Щодо інших фігурнатів: Хорощака, Кравчука та Степаненка суд продовжує розгляд справи.

📄 Детальніше про справу щодо збитків «Укрзалізниці» читайте на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

18 Nov, 11:52


🧐 Що ми очікуємо від другого конкурсу до ВАКС?

Нарешті пройшли перші тестування кандидатів у судді ВАКС. За їхніми результатами до наступних етапів конкурсу пройшли 123 учасники, а 17 не набрали мінімальний прохідний бал і припинили участь у конкурсі.

Вже зараз бачимо, що відбір суддів ВАКС має багато організаційних проблем та затримок, та визначальною передусім є не наявність таких перепон, а реакція на них та підходи до вирішення.

👉 Ми очікуємо, що ВККС успішно завершить конкурс на суддів ВАКС та АП ВАКС, і пройде він на найвищому рівні, але для цього їй треба забезпечити максимальну прозорість, ефективність та об’єктивність.

Потрібна низка змін до підходів. Детальніше про них у блозі нашої Катерини Риженко.

Transparency International Ukraine

18 Nov, 09:25


⚖️ ВАКС виніс вирок щодо посадовців ДП «Укрінмаш»

18 листопада колегія суддів ВАКС винесла вирок щодо посадовців «Укрінмаш» за розтрату майже 3,5 млн грн державного підприємства.

Ексгендиректора «Укрінмаш» Сергія Слюсаренка виправдали щодо обвинувачень у розтраті майна та службовому підроблені, ч. 1 ст. 366 КК України. Але визнали винним за службову недбалість, передбачену ст. 367 КК України — йому призначили 2 роки позбавлення волі, однак звільнили від покарання у зв'язку зі спливом строків давності.

Ексзаступника гендиректора «Укрінмашу» Костянтина Чередніченка визнали винуватим у розтраті майна та службовому підробленні. Йому призначили покарання у вигляді позбавлення волі на строк 8 років із забороною обіймати певні посади протягом 3 років та конфіскації 2/3 його майна.
Також ВАКС визнав винними:
- ексгендиректора «Укрінмашу» Володимира Омельянчука — йому призначено покаранням 7,5 років позбавлення із забороною обіймати посади протягом 3 років з конфіскацією половини майна.
- ексдиректора департаменту «Укрінмашу» Олександра Дітківського — йому призначено 7 років позбавлення волі із забороною протягом 3 років обіймати посади та конфіскацією третини майна.
- ексначальників відділів «Укрінмашу» Дмитра Лобашова і Ігоря Яриновського — їм призначено 7 років позбавлення волі із забороною протягом 2 років обіймати посади та конфіскацією чверті майна кожного.
- Михайла Буянкова — йому призначили 8 років позбавлення волі із забороною протягом 3 років обіймати певні посади та конфіскацією 2/3 всього належного йому майна.

Крім того, на всіх обвинувачених, крім Слюсаренка, поклали процесуальні обов'язки — носити електронний браслет, здати закордонні паспорти тощо. Також суд застосував застосували спеціальну конфіскацію до 40 748 євро Буянкова.

Вирок може бути оскаржений в апеляції.

👉 Нагадаємо, що, за версією слідства, протягом 2014-2015 років Чередніченко організував схему розтрати коштів та службового підроблення у документах, зокрема в актах приймання-передачі виконаних робіт. Як високопосадовець, він був обізнаний про пошук департаментами «Укрінмашу» компаній для укладення зовнішньоекономічних контрактів. план такої розтрати коштів підприємства він нібито задумав ще у 2014 році.

📄 Читайте більше про цю справу на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

15 Nov, 12:46


✍️ 123 претенденти у судді ВАКС пройшли тест на знання права

14 та 15 листопада Вища кваліфікаційна комісія суддів провела тестування загальних знань у сфері права та знання зі спеціалізації суду учасників конкурсу на зайняття 25 посад суддів Вищого антикорупційного суду.

👥 У тестуванні взяли участь 140 учасників (87 на посади суддів ВАКС та 53 на посади суддів Апеляційної палати ВАКС) зі 161 допущених.

Цей етап кваліфікаційного іспиту змогли успішно пройти загалом 123 (74 у ВАКС та 49 в АП ВАКС) учасники. 17 учасникам не вдалося подолати мінімальний поріг правильних відповідей, через що вони припинили участь в конкурсі.

👉 За нашими підрахунками, середній конкурсний бал на цьому тестуванні становив 129,5 серед кандидатів у першу інстанцію ВАКС та 131,5 — в апеляційну інстанцію ВАКС зі 150 максимальних. Найнижчий зафіксований бал становив 85, а найвищий — 150.

На тест не прийшов 21 учасник — за правилами, Комісія повинна буде оцінити поважність їх неявки та потім вирішити питання про їхню подальшу долю в конкурсі.

Учасники, які успішно пройшли цей етап іспиту, допускаються до наступних випробувань — тестування когнітивних здібностей (IQ) та надалі виконання практичного завдання. На жаль, через технічні проблеми з проведенням тестування когнітивних здібностей його графіки поки невідомі. Але у ВККС уже пообіцяли учасниками повідомити про новий графік завчасно.

📄 Нижче наводимо перелік кандидатів, які не склали це тестування та припинили участь в конкурсі:
- Бєлка Антон Валерійович (відбирався до ВАКС)
- Бойко Олександр Юрійович (ВАКС)
- Бринцев Максим Анатолійович (ВАКС)
- Глоба Максим Миколайович (ВАКС)
- Гуренко Максим Олександрович (ВАКС)
- Данчук Віталій Валерійович (ВАКС)
- Ільницький Михайло Петрович (ВАКС)
- Коршун Сергій Володимирович (ВАКС)
- Майстер Ігор Полікарпович (ВАКС)
- Новікова Тамара Вадимівна (ВАКС)
- Сидорчук Олександр Михайлович (ВАКС)
- Стефанович Ірина Валеріївна (ВАКС)
- Чистякова Анастасія Сергіївна (ВАКС)
- Савенко Оксана Миколаївна (АП ВАКС)
- Івашін Євген Володимирович (АП ВАКС)
- Широка Катерина Юріївна (АП ВАКС)
- Оболєнська Світлана Анатоліївна (АП ВАКС)

З повним списком учасників тестування та їх балами ви можете ознайомитися тут:
- Результати тестування на знання права конкурсантів на посаду судді першої інстанції ВАКС;
- Результати тестування на знання права конкурсантів на посаду судді апеляційної інстанції ВАКС.

Transparency International Ukraine

14 Nov, 11:47


⚡️ Нардепа Одарченка засудили до 8 років в’язниці

14 листопада 2024 року ВАКС визнав народного депутата Андрія Одарченка винним у спробі підкупити за біткоїни ексголову Держагентства з відновлення Мустафу Найєма. Суддя Віктор Ногачевський призначив нардепу 8 років позбавлення волі.

За версією обвинувачення, колишній член комітету з питань антикорполітики Андрій Одарченко у серпні 2023 року запропонував Мустафі Найєму хабар біткоїнами в еквіваленті $50 тис., щоб отримати кошти з Фонду ліквідації наслідків агресії на ремонт будівель університету, де Одарченко був ректором. Це вперше, коли антикорупційні органи зафіксували хабар у криптовалюті.

Сторона захисту стверджувала, що без провокації зі сторони Найєма злочину б не було. Раніше на допиті в суді Одарченко визнав, що він справді запропонував хабар, але Найєм нібито змусив його це зробити, оскільки переконував, що інакше гроші не виділять. За версією захисників, Найєм ще з 2023 року конфіденційно співпрацює з правоохоронними органами.

Захист просив виправдати Одарченка у зв’язку з тим, що немає належних і допустимих доказів наявності в його діях складу злочину.

Однак прокурорка зазначила, що про провокацію Одарченко повідомив лише після того, як покинув Україну. На її думку, зафіксовані розмови між ним та Наємом не містять ознак провокації, а Одарченко пропонував хабар Найєму кілька разів. Сторона обвинувачення просила суд про 10 років позбавлення волі для Одарченка з позбавленням права обіймати певні посади та конфіскацією всього майна.

Як відомо, ще до початку судових дебатів Одарченко виїхав з України. Його оголосили в розшук, проте нардеп приєднався на засідання онлайн та заявив, що покинув територію України у зв’язку з «небезпекою його життю і здоров’ю».

👉 Вирок суду ще може бути оскаржено в апеляційній інстанції.

Читайте більше про цю справу на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

11 Nov, 14:37


⚖️ ВАКС стягнув 5 млн грн застави з фігурантки справи «ПриватБанку» Шмальченко

11 листопада колегія суддів ВАКС частково задовольнила клопотання прокурора САП та стягнула заставу в сумі 5 млн з однієї з обвинувачених у справі «ПриватБанку» Людмили Шмальченко.

👉 Таке клопотання було подано через те, що Шмальченко переховується від суду та покинула територію України в жовтні 2022 року. Після цього вона відвідує суд в онлайн-режимі, однак вже пропустила декілька засідань — 22 квітня і 24 червня 2024 року. Також Шмальченко прогулювала засідання і раніше, наприклад на початку року 25 січня.

З 5 жовтня 2023 року Шмальченко вона перебуває в розшуку. Прокурор подав клопотав про стягнення 50 млн грн застави та збільшення її суми до 75 млн грн. Шмальченко та її захисники наголошували, що обвинувачена заздалегідь повідомила про причини неявки, які були поважними.

💸 Суд частково стягнув заставу зі Шмальченко та визначив нову заставу — 51 млн грн. Також суд відмовився закривати кримінальне провадження, про що просила сторона захисту.

Нагадаємо, за версією слідства, фігуранти справи на підставі фіктивних документів виплатили понад 136 млн грн страховій компанії перед націоналізацією банку, розтратили 8,2 млрд грн через списання коштів з рахунків банку та виплатили 85 млн грн пов’язаній компанії «Новофарм».

Читайте більше про цю справу на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

11 Nov, 07:31


📄 9 років тому парламент прийняв закон про Агентство з розшуку і менеджменту активів (АРМА). Але і дотепер орган потребує суттєвого реформування, про на що у своєму нещодавньому звіті щодо України вказала і Єврокомісія.

АРМА створювалося за зразком офісів з повернення активів, які існували в державах-членах ЄС. Це мав би бути компактний, висококваліфікований орган із широкими повноваженнями, високими гарантіями незалежності та достатнім рівнем підконтрольності з боку фахівців та громадськості. Але, на жаль, сьогоднішнє Агентство практично зовсім не відповідає цим критеріям.

🧐 Досить часто ми можемо спостерігати суперечливу комунікацію з боку АРМА чи його посадових осіб поєднану з популізмом, порушенням презумпції невинуватості та відсутністю розуміння компетенції державних органів.

За час, що ми моніторимо роботу АРМА, нам вдалось сформувати низку рекомендацій для його покращення. І, на жаль, деякі з них ми повторюємо роками — ледь не від початку роботу Агентства.

👉 На нашу думку, сьогодні для комплексної реформи АРМА потрібно:
- змінити правила добору голови Агентства, для чого звузити кількість членів комісії, скоротити політизацію процесу та доповнити конкурс чіткими правилами оцінювання кандидатів;
- підвищити прозорість діяльності, особливо в питаннях управління арештованими активами. Наразі ці процеси надміру складні як для власників арештованого майна, так і для потенційних управителів, а саме АРМА часто зволікає з проведенням конкурсів;
- змінити правила зовнішньої незалежної оцінки роботи АРМА, зокрема скоротити кількість членів комісії з проведення оцінки до трьох, а призначати їх має Кабміну на підставі пропозицій міжнародних партнерів;
- запровадити повноцінне планування перед арештом;
- визначити пріоритетність арешту активів кримінальними судами над іншими заходами забезпечення в межах інших юрисдикцій;
- розблокувати можливість управління корпоративними правами.

👀 Ми ж зі свого боку і надалі продовжуватимемо моніторити роботу АРМА, підсвітлювати проблемні аспекти та комунікувати їх як фаховій спільноті, так і широкому загалу.

Transparency International Ukraine

08 Nov, 17:28


⚖️ ВАКС призначив справу нардепа Клочка до розгляду по суті

Сьогодні було підготовче засідання у справі народного депутата Андрія Клочка, обвинуваченого у незаконному збагаченні на понад 11 млн грн. Справа розглядається одноособово.

🔹 Під час засідання захисники Клочка подали клопотання про витребування відомостей з ЄРДР щодо іншого кримінального провадження.

🔹Захист висловив намір повторно подати клопотання про відвід судді. На їхню думку, суддя поводиться упереджено і перешкоджає реалізації права на захист. Попередню заяву про відвід суд не задовольнив, аргументуючи це відсутністю належних підстав.

Нагадаємо, що за версією обвинувачення, у 2020-2021 роках Клочко набув у власність чимало майна, зокрема автівки Mercedes-Benz і Tesla, кілька земельних ділянок, квартири та житловий будинок. Більшість активів він нібито оформив на близьких родичів – матір і сестру, хоча, за твердженням слідства, мав повний доступ до цього майна.

Читайте більше про цю справу на нашій платформі «ВАКС вирішив».

Transparency International Ukraine

07 Nov, 18:03


💰 АП ВАКС НЕ скасувала повідомлення про підозру Носову

Захисник адвоката Олексія Носова подавав апеляційну скаргу на рішення суду, який відмовив в задоволенні його скарги на повідомлення про підозру.

Сторона захисту вважає, що за 2 місяці сторона обвинувачення так і не змогла зібрати достатніх доказів, що Носов дійсно пропонував надати хабар. Прокурор САП заперечував проти поданої апеляційної скарги.

Суд постановив залишити рішення першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу — без задоволення.

Читайте більше про цю справу на нашій платформі «ВАКС вирішив».

Transparency International Ukraine

07 Nov, 16:09


⚖️ Розгляд справи Зонтова почали спочатку

Справу адвокатів Юрія Зонтова і Юрія Донця, почали розглядати заново. Як повідомляє "Судовий репортер", причина в тому, що суддя ВАКС Танасевич, яка розглядала це провадження у складі колегії, пішла у декретну відпустку.

На розгляді спочатку наполягла сторона захисту, яка скористалася цим правом. До цього з квітня 2022 року, відколи справу розглядають у ВАКС, вже були досліджені письмові докази, НСРД, справа знаходилась на етапі допиту свідків. Тепер процес розпочнеться знову, і прокурор уже зачитав обвинувальний акт.

👉 Нагадуємо, НАБУ підозрює двох адвокатів – Юрія Зонтова (брат ексголови ОАСК Павла Вовка) та Юрія Донця – в підбуренні ліквідатора страхової компанії “АКС Кепітал” до надання $100 тис. хабаря судді ОАСК.

До слова, подібний розгляд справи спочатку — не прецедент для ВАКС. Раніше апеляційна інстанція скасувала вирок для ексчиновниці з Мінагрополітики Олени Поліщук через те, що оновлена колегія суддів не розпочала слухати справу заново. А змінили суддю в колегії тому, що суддя ВАКС Олег Коліуш перейшов у ВККС.

TI Ukraine в останньому звіті з моніторингу роботи ВАКС наголошувала на необхідності парламенту розв'язати цю потенційну проблему, яка може посилитися після конкурсу ВАКС. Для цього, на нашу думку, в законі необхідно визначити, що при заміні судді для продовження судового розгляду не потрібно отримувати згоду учасників кримінального провадження. Адже аудіо- та відеофіксації всіх судових засідань дозволять новому судді ознайомитися зі всім, що відбувалося в процесі до його вступу у справу.

Transparency International Ukraine

07 Nov, 13:41


⚡️ НАБУ проводить обшуки у заступника голови КМДА

Як повідомляє «Цензор.НЕТ», працівники Антикорупційного бюро проводять обшуки в заступника голови КМДА Миколи Поворозника.

Це стосується справи щодо ремонту у "Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни". Матеріали для ремонту там імовірно закупили за завищеними цінами, через що з бюджету було розтрачено 38 млн грн.

Transparency International Ukraine

07 Nov, 08:37


Скандал у МСЕК продовжує набирати обертів. Вже є декілька епізодів, які розслідують одразу три правоохоронні органи. В цих провадженнях ідеться про десятки потенційних фігурантів у кількох областях України.

Але, що очевидно зараз, окрім необхідності реформи самої системи МСЕК, цей масштабний скандал підсвітив і низку нагальних проблем в антикорупційній сфері.

👉 Як і хто саме може розслідувати такі випадки?
👉 Що зроблять, якщо виявлять незаконно отримані статки голів МСЕК?
👉 Що для виявлення таких потенційних зловживань мало зробити НАЗК?
👉 І чи будуть все-таки покарані усі винні в реальних порушеннях у МСЕК?

Розбираємося в цих питаннях тут.

Transparency International Ukraine

06 Nov, 11:28


😕 Засідання по справі Крупи знову відклали

6 листопада колегія суддів АП ВАКС відклали засідання по апеляційний скарзі на запобіжний захід для очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи

👉 Причина відкладення: матеріали справи ще не надійшли до АП ВАКС з Київського апеляційного суду, оскільки та колегія суддів у відпустці. 14 листопада має бути засідання Київського апеляційного суду, після чого матеріали мають передати.

Засідання в АП ВАКС відклали на 21 листопада о 15:00. Саме тоді має відбутись розгляд апеляційної скарги на запобіжний захід.

Нагадаємо, Тетяна Крупа ймовірно незаконно збагатилася на 137 млн грн.

Читайте більше про її справу на платформі "ВАКС вирішив".

Фото: Стас Юрченко, «Ґрати»

Transparency International Ukraine

06 Nov, 09:54


✍️ Президент підписав закон про продовження роботи ГРМЕ

6 листопада Президент України підписав Закон України №3996-IX (законопроєкт №11426), яким Громадській раді міжнародних експертів (ГРМЕ) продовжується шестирічний мандат ще на 18 місяців.

Слід нагадати, триває конкурс на 25 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду і неабияку роль в ньому відіграє ГРМЕ. Міжнародні експерти ГРМЕ мають повноваження відсіювати недоброчесних та непрофесійних кандидатів у судді ВАКС, і це додає відбору ще більшої об’єктивності.

😮 Конкурс міг бути на межі зриву, оскільки 6 років роботи ГРМЕ закінчувалися сьогодні. Проблем вдалося уникнути, адже уже з наступного дня після публікування закон набере чинності. Набуття чинності змін додає впевненості в професійний та незалежний відбір 25 суддів ВАКС.

Transparency International Ukraine

05 Nov, 15:30


⚖️ ВАКС змінив запобіжки фігурантам справи Балоги

4 листопада 2024 року Вищий антикорупційний суд частково підтримав клопотання прокурора САП та змінив запобіжні заходи фігурантам справи про продаж комунальної землі за заниженою вартістю у Мукачеві.

До одного з засновників ТОВ "Біном-Груп" яке проводило оцінку землі, Сергія Филя, суд застосував запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою 10 млн грн застави. Раніше він неодноразово порушував свої процесуальні обов’язки, тож тепер може відправитися у СІЗО, а попередню його заставу (900 тис. грн) стягнули в бюджет.

❗️ З голови Мукачівської райради Ланьо зняли електронний браслет. Однак він і досі перебуває під низкою обмежень, зокрема не може залишати Закарпаття без дозволу, та зобов’язаний утриматись від спілкування з підозрюваними та свідками, про обставини викладені в підозрі.

Transparency International Ukraine

05 Nov, 12:42


⚖️ Вищий антикорупційний суд частково арештував майно Крупи

ВАКС ухвалив рішення про арешт частини майна керівниці Хмельницької МСЕК, яку нині підозрюють у незаконному збагаченні.

💸 Загальна сума арештованих коштів, вилучених в ході обшуків складає: 5 051 950 грн, 5 113 300 доларів США, 301 060 євро.

Ще під арешт потрапили документи, брендові прикраси, банківські картки, автомобілі та електронні пристрої.

Нагадаємо, Тетяна Крупа ймовірно незаконно збагатилася на 137 млн грн. Читайте більше про її справу на платформі "ВАКС вирішив".

Transparency International Ukraine

05 Nov, 11:31


😮 АРМА витрачає майже півтора року на запуск конкурсів з пошуку управителів

Як виявили наші експерти, між отриманням АРМА ухвали про управління арештованими активами та виставленням лота в системі Prozorro в середньому проходить 1 рік і 5 місяців. Опрацьовані дані показують, що Агентство регулярно і суттєво зволікає з передачею в управління арештованих активів, і причини для цього зрозуміти важко.

Такі затримки ще “шкодять” тим, що допоки актив не передадуть управителю, він або простоює, або ж, якщо арешт накладений неякісно, продовжує приносити дохід своєму власнику. І тут слід нагадати, що АРМА як сервісний орган у системі кримінальної юстиції має забезпечувати якісне управління арештованим майном.

Питання управління арештованими активами загалом залишається нагальним для України. Так, необхідність забезпечити прозору процедуру арештованими активами прямо прописана в Ukraine Facility Plan, і так само на реформі АРМА акцентує Єврокомісія у своєму останньому звіті щодо України.

👉 А детальніше про ситуацію і наші пропозиції її змінити читайте тут.

Transparency International Ukraine

05 Nov, 10:24


⚖️ ВАКС зупинив провадження щодо помічника нардепа Гунька — його мобілізували

Суд ухвалив таке рішення щодо Ігоря Калініченка, адже отримав відповідь від НАБУ, яке виконувало ухвалу про його привід. Стало відомо, що він не може брати участь в засіданнях, оскільки перебуває у службовому відрядженні до іншої військової частини.

Суд також звертався до військової частини, в якій служить Калініченко, із запитом, чи може той брати участь в судових засіданнях дистанційно. У відповідь повідомили, що користуватися засобами звʼязку йому заборонено.

📄 У справі тривало дослідження доказів з травня цього року. Але тепер обвинувачення щодо нього виділять в окреме провадження.

Також суд продовжив дію обов'язків, покладених на Гунька: не виїздити за межі Київщини без дозволу, повідомляти суд про зміну місця проживання, не спілкуватися зі свідками та здати закордонні паспорти.

👉 Нагадаємо, за версією слідства нардеп зі своїм помічником Ігорем Калініченком та іншими особами ймовірно вимагав $85 тисяч від представника сільськогосподарської фірми за дозвіл на обробку державних земель. Раніше, 29 жовтня судді ВАКС постановили рішення про примусовий привід Калініченка на засідання, заплановані на листопад.

Більше про справу Анатолія Гунька читайте на платформі "ВАКС вирішив".

Transparency International Ukraine

05 Nov, 08:53


⚖️ Справу Носова передали до суду

Прокурор САП направив до ВАКС обвинувальний акт та матеріали справи стосовно адвоката Олексія Носова. Раніше він працював в юридичній компанії «Міллер», звідки його звільнили.

За версією сторони обвинувачення, він пропонував $200 тис. хабаря працівникам НАБУ та САП за передачу справи своєї клієнтки до іншого органу досудового розслідування.

👉 Нагадаємо, адвокати АО «ЮК «Міллер» захищали інтереси голови правління АТ «Банк Альянс» Юлії Фролової, однієї з фігурантів справи щодо заволодіння електричною енергією «Укренерго» та легалізації отриманих від її продажу коштів на суму 716 млн грн.

Читайте більше про цю справу на платформі «ВАКС вирішив».

Transparency International Ukraine

04 Nov, 15:24


АП ВАКС скасувала рішення про зменшення застави Пашинському

4 листопада АП ВАКС задовольнила апеляційну скаргу прокурора САП на ухвалу суду першої інстанції, якою зменшили розмір застави для екснардепа Сергія Пашинського. Таким чином, та повернула підозрюваному розмір застави для Сергія Пашинського до 272 мільйони гривень.

АП ВАКС визнала, що попередня ухвала суду про зменшення застави з 272 мільйонів гривень до 211 мільйонів не мала достатнього обґрунтування. У своєму рішенні АП підкреслила, що захист Пашинського не надав нових доказів, які б виправдовували таке пом'якшення умов запобіжного заходу для підозрюваного.

👉Читайте про цю справу більше на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

01 Nov, 13:09


⚖️ АП ВАКС скасувала арешт екснардепа Крючкова

31 жовтня Апеляційна палата ВАКС частково задовольнила апеляційні скарги як прокурора САП, так і сторони захисту у справі колишнього народного депутата Дмитра Крючкова.

Було скасовано попередню ухвалу ВАКС про обрання та застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Сам Крючков був присутній на засіданні онлайн. У жовтні суд оголосив його в міжнародний розшук — Крючков виїхав з України в лютому 2024-го і більше не повертався. Він має 5 дітей та, відповідно, можливість вільно перетинати кордон.

Нагадаємо, що екснардепа обвинувачують у масштабному розкраданні понад 1,5 млрд грн на підприємствах «Черкасиобленерго» та «Запоріжжяобленерго».

Читайте про цю справу більше на платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

01 Nov, 12:54


📄 Два дні тому Єврокомісія оприлюднила черговий Звіт щодо розширення ЄС щодо України як країни-кандидатки за 2024 рік

Загалом, у багатьох сферах, які є Основою для вступу, в України відзначається певний прогрес або стриманий рівень відповідності вимогам. Це вже хороший результат, зважаючи на те, що процес євроінтеграції відбувається в умовах жахливої війни. Навіть у таких обставинах ми робимо кроки вперед і постійно працюємо над необхідними законодавчими змінами, тримаючи в голові, що головним буде саме імплементація на практиці.

У досить об’ємному 99-сторінковому тексті наші партнери згадали чимало важливих для нашої євроінтеграції речей, проте сьогодні ми зупиняємося на тих трьох реформах, які вважаємо головними для нас у 2025 році — Рахункової палати, публічних закупівель та Агентства з розшуку і менеджменту активів.

👉 Чому саме ці реформи мають бути у пріоритеті, пояснює наш виконавчий директор Андрій Боровик у блозі.

Transparency International Ukraine

01 Nov, 07:07


Сьогодні нам 10 років! 😎

Це наш перший ювілей, і ми пишаємося пройденим шляхом. Наша історія почалася в невеликому офісі в Кропивницькому, а сьогодні ми — впливовий аналітичний центр в Києві. За ці роки ми провели сотні аналізів судових справ, підтримували законотворчі ініціативи та досягали змін. Дякуємо всім, хто був з нами!

Продовжуємо робити Україну сильнішою разом! 💪

Transparency International Ukraine

31 Oct, 13:40


🛢 АП ВАКС продовжила арешт Сергія Тищенка у справі «нафтопродуктів Курченка»

Підозрюваний перебуває під вартою з 13 лютого 2024 року. У серпні йому знизили заставу до 181 млн грн, під час засідання Тищенко емоційно заявив про незаконне переслідування, тиск та дискримінацію. Мовляв, він чесний бізнесмен і страждає від свавілля держави.

Захист наполягав на необґрунтованості підозри та відсутності ризиків, однак суд залишив рішення без змін.

👉 Нагадаємо, Тищенка разом з екснардепом Пашинським підозрюють у причетності до привласнення нафтопродуктів Одеського НПЗ, пов’язаних з олігархом Курченком. Ідеться про сировину на суму понад 960 млн гривень.

Читайте більше про цю справу на платформі “ВАКС вирішив”

Transparency International Ukraine

31 Oct, 09:54


🤜 Останній місяць Іван Лахтіонов і Анна Куц з нашого проєкту DOZORRO провели у робочій групі при комітеті ВР з питань економічного розвитку, що напрацьовувала правки до нового закону про публічні закупівлі для розгляду у другому читанні.

🙏 Ми вдячні Олексію Мовчану, що організував цю роботу і долучив до неї громадських експертів.

Новий закон — це один з критеріїв, за якими Світовий банк буде надавати нам макрофінансову допомогу та загалом важливий етап гармонізації наших закупівельних правил з європейськими.

☝️ Однак ми маємо водночас не забувати і про ефективність та прозорість сфери.

Тож дискусії в робочій групі були палкі. Їхній результат вже надіслали Єврокомісії. На основі її рекомендацій законопроєкт доопрацюють перед другим читанням.

Свої головні пропозиції ми з Kyiv School of Economics зібрали для вас в одному тексті.

Transparency International Ukraine

30 Oct, 18:05


📄 Єврокомісія опублікувала Звіт про розширення ЄС щодо України як країни-кандидатки за 2024 рік

У випадку виконання Україною євроінтеграційних умов, Комісія очікує на початок переговорів про вступ до ЄС вже у 2025 році, починаючи з розділів, що належать до кластеру «Основи» («Fundamentals»). Нагадаємо, що серед них: розділ 23 «Правосуддя та фундаментальні права», який покриває і частину щодо боротьби з корупцією, розділ 24 «Правосуддя, свобода та безпека», розділ 5 «Публічні закупівлі» та розділ 32 «Фінансовий контроль» та розділ 18 «Статистика».

Загалом, на думку Єврокомісії, Україна досягла певного прогресу у виконанні торішніх рекомендацій, тому зараз важливо не збавляти обертів і рухатися далі.

Тож наші партнери надали нам євроінтеграційні рекомендації на наступний рік. Ми виокремили ключові з них у експертних темах TI Ukraine.

👉 Боротьба з корупцією у розділі 23:
- збільшити кількість суддів та персоналу ВАКС, забезпечити його приміщенням;
- продовжити докладати зусиль та усунути відповідні перешкоди щодо розслідувань топкорупційних справ, включно з арештом та конфіскацією злочинних активів, належно імплементувати ДАП;
- посилити спроможність НАБУ щодо проведення судових експертиз та незалежного прослуховування, терміново забезпечити повне використання системи електронного кримінального провадження «іКейс».

👉 Боротьба з організованою злочинністю у розділі 24:
- прийняти закон про реформу Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) відповідно до Ukraine Facilty Plan.

👉 Зовнішній фінконтроль у розділі 32:
- вдосконалити політичну, адміністративну та фінансову незалежність Рахункової палати, розширити її повноваження на аудит всіх публічних коштів;
- розмежувати повноваження між Рахунковою палатою і Держаудитслужбою;
- посилити співпрацю між РП та парламентом, вдосконалити систему державного фінансового - контролю відповідно до міжнародних стандартів та зобов'язань у Ukraine Facility Plan.

👉 Публічні закупівлі — розділ 5:
- продовжити гармонізацію українського законодавства про публічні закупівлі і державно-приватне партнерство з директивами ЄС;
- розробити дорожню мапу щодо посилення контролю за публічними закупівлями з боку Державної аудиторської служби відповідно до Ukraine Facility Plan;
- мінімізувати винятки із закону про публічні закупівлі.

Усі ці пропозиції ми так чи інакше підтримували раніше, тож будемо і надалі стежити за їх впровадженням.

👀 А ще зі свого боку ми вже почали детально вивчати цей документ і незабаром поділимося нашим аналізом.

Transparency International Ukraine

30 Oct, 14:12


⚖️ Сьогодні АП ВАКС залишила без задоволення апеляційну скаргу захисту ексголови ФДМУ Дмитра Сенниченка

Таким чином, ухвалу слідчого судді ВАКС про заочне обрання до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою залишено без змін.

👆 Нагадаємо, розгляд скарги адвокатів ексголови ФДМУ вже неодноразово відкладався. Здебільшого причиною були дії сторони захисту, що мають ознаки процесуальних зловживань, зокрема наймання нових захисників, які потім не з'являлися в суді.

Дмитра Сенниченка підозрюють у керівництві злочинною організацією, причетною до заволодіння понад 500 млн грн коштів двох великих державних компаній - АТ "Одеський припортовий завод" та АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія". Йому інкримінують статті Кримінального кодексу України про створення злочинної організації, зловживання службовим становищем та легалізацію (відмивання) коштів, одержаних злочинним шляхом.

👉 Читайте більше про цю справу на платформі “ВАКС вирішив”

Transparency International Ukraine

25 Oct, 09:37


☝️ Реформа Рахункової палати — один зі структурних маяків Міжнародного валютного фонду, які Україна має виконати до кінця 2024 року, щоб продовжувати отримувати фінансову допомогу від міжнародних партнерів.

Наш юридичний радник Андрій Швадчак підготував апдейт про долю законопроєкту, який має втілити цю реформу.

👉 Якщо коротко, парламентський комітет з питань бюджету рекомендував ухвалити його в цілому.

Нагадуємо, що до першопочаткової редакції ми мали суттєві зауваження, попри те, що законопроєкт містив і дуже важливі довгоочікувані зміни.

З обговорення на комітеті ми зрозуміли, що частину наших зауважень врахували, зокрема суттєво вдосконалили конкурсну процедуру відбору членів Рахункової. Однак низка ризиків для політичної незалежності органу поки все одно лишається.

Transparency International Ukraine

24 Oct, 11:03


😏 Коломойський вірить у ВАКС

Сьогодні під час засідання по справі «оздоровлення» банку на 9,2 млрд грн, олігарх Коломойський заявив, що «тільки на ВАКС є надія, що тут буде правда».

Перед цим суд розглянув скаргу на бездіяльність заступника Генпрокурора та керівника САП Олександра Клименка та вийшов в нарадчу. Суть в скарги полягала в тому, що Клименко не вжив заходів щодо всебічного розслідування справи. Хоча на засіданні переважне питання підіймалося щодо небажання Коломойського, щоб ця справа була віддана БЕБ, сам він віддає перевагу НАБУ.

👉 Нагадаємо, НАБУ розслідує епізод, що стосується подій січня-березня 2015 року. Саме тоді, за версією детективів, Коломойський разом з поплічниками привласнив 9,2 млрд грн банківських коштів, щоб надалі фінансувати підконтрольну офшорну компанію та збільшити власну частку в статутному капіталі «Приватбанку». Таким чином бізнесмен «виконав» вимоги Програми НБУ з фінансового оздоровлення установи на 2015-2017 рік.

Ми теж віримо у ВАКС, тому продовжуємо відстежувати його роботу.

📄 А детальніше про справу Коломойського читайте на нашій платформі «ВАКС вирішив»

Transparency International Ukraine

23 Oct, 18:45


💼 ВРП вирішила звільнити суддів КАС, які фігурують у корупційній справі

Як повідомляє член Вищої ради правосуддя Роман Маселко, 23 жовтня Друга Дисциплінарна палата вирішила притягнути до дисциплінарної відповідальності у виді подання про звільнення з посади 4 суддів Київського апеляційного суду.

👤 Ідеться про Вʼячеслава Дзюбіна, Ігоря Паленика, Віктора Глиняного та Юрія Сливу.

Підставою для дисциплінарної справи, за словами Маселка, стали обставини, встановлені у кримінальному провадженні, де ці судді є обвинуваченими в отриманні $35 тис. хабарів у листопаді 2023 року.

Таким чином ВРП нарешті прийняла остаточне рішення щодо цих фігурантів гучної корупційної справи. До цього рада декілька разів ухвалювала відсторонити чотирьох суддів КАС від роботи.

💰 Нагадаємо, що за версією обвинувачення, суддя В'ячеслав Дзюбін отримав 35 тисяч доларів хабаря за зняття арешту з двох унікальних літаків Ан-74ТК-100 у справі колишнього керівника «Мотор-Січі» В'ячеслава Богуслаєва.

Цю справу вже розглядає ВАКС — 25 вересня відбулося перше підготовче судове засідання. Ми уважно слідкуємо за ходом судового розгляду.

А більше про цю справу читайте на нашій платформі «ВАКС вирішив».

Transparency International Ukraine

23 Oct, 14:22


⚖️ Нардепку Кормишкіну (Аллахвердієву) відпустили на поруки

ВАКС застосував до чинної народної депутатки Ірини Кормишкіної запобіжний захід у вигляді особистої поруки. Поручителями стали нардеп Давид Арахамія та голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.

На нардепку також поклали низку обов'язків, зокрема вона має здати свої закордонні паспорти.

👉 Нагадаємо, що Кормишкіну підозрюють у незаконному збагаченні на суму 20 млн грн.

Transparency International Ukraine

23 Oct, 10:08


⚖️ Земельні ділянки, травмат, авто і права на дев’ять пісень: ВАКС стягнув у дохід держави активи співачки Повалій

Колегія суддів Вищого антикорупційного суду задовольнила позовну заяву Міністерства юстиції України до народної артистки України Таїсії Повалій, стягнувши в дохід держави її майно.

👉 ВАКС ухвалив рішення стягнути у дохід держави такі активи, які належали проросійській співачці:
- транспортний засіб BMW;
- пристрій вітчизняного виробництва для відстрілу набоїв, споряджених гумовими або аналогічними за своїми властивостями еластичними метальними снарядами несмертельної дії;
- майнові права на музику та слова до 9 творів («Обниму тебя», «Любить, понимать и слушать», «Ангелы-хранители», «Назавжди», «Просто я хочу», «Бусинки любви», «Больше чем близко», «Я лечу в даль с тобой синюю», «Доброе утро»).

👉 Також стягнуто активи матері і чоловіка співачки, якими вона могла розпоряджатися :
- 7 земельних ділянок, розташованих у Київській області, загальною площею 9, 3095 га;
- житловий будинок загальною площею 442,8 кв. м.;
- домоволодіння загальною площею 101 кв.м.;
- транспортний засіб BMW Х5;
- три пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу набоїв, споряджених гумовими або аналогічними за своїми властивостями еластичними метальними снарядами несмертельної дії та мисливської гладкоствольної зброї.

Апеляційна скарга на рішення ВАКС може бути подана упродовж п’яти днів з дня проголошення рішення суду.

Transparency International Ukraine

22 Oct, 14:29


🧑‍💻 ВККС проведе тестування кандидатів у судді Антикорсуду вже в листопаді

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) повідомила про дати проведення перших анонімних тестувань кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) у межах кваліфікаційного іспиту.

Комісія визначила наступний порядок тестувань:
🗓 11 листопада — тестування когнітивних здібностей;
🗓 14-15 листопада — тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду.

Учасники, які не складуть тестування когнітивних здібностей не будуть допущені до складання тестів із загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду.

Комісія наразі встановила чіткий пороговий бал для тестування із загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду на рівні 112,5 бала зі 150 максимальних.

🧐 Водночас невизначеним залишається пороговий бал для тестування когнітивних здібностей. За Законом України “Про судоустрій і статус суддів” він повинен становити не менше 75 відсотків.

Парламентарі та комісія побоюються, що поріг у 75% для оцінки IQ може бути надто високим та необґрунтовано відсіє здібних до судочинства учасників. Тож наразі у Верховній раді працюють над проєктом закону під №11425, яким дозволять ВККС самостійно вирішувати, який пороговий бал буде доречним для цього виду тестування. Більш детальний аналіз проєкту закону №11425 читайте тут.

❗️ Час грає проти парламентарів, тож ми закликаємо прискорити ухвалення цього важливого закону, який дозволить уникнути відсіювання здібних кандидатів на посади суддів ВАКС, а також закликаємо врахувати наші зауваження щодо потреби прозорого та компетентного визначення ВККС порогового балу тестування когнітивних здібностей у разі ухвалення цього законопроєкту.

Крім того, ВККС зобов’язана затвердити методику оцінювання результатів тестування когнітивних здібностей. Наразі таке рішення опубліковано не було, і це спричиняє правову невизначеність для учасників конкурсу.

Тож ми розраховуємо на швидкі та ефективні рішення Парламенту та ВККС щодо удосконалення процедури оцінювання когнітивних здібностей кандидатів у судді.

Transparency International Ukraine

22 Oct, 10:33


📄 Цивільна конфіскація — чи не найновіший інструмент боротьби з корупцією в Україні. Його ключова ідея полягає в позбавленні прав на майно публічних службовців, які не змогли довести законність його отримання.

Тобто, якщо, наприклад, суддя має коштовну квартиру, яку не він не міг собі дозволити з огляду на зарплату та інші законні доходи, виникають сумніви щодо законності такого житла. Тоді прокурор САП може заявити позов про стягнення цього майна.

👆 Що важливо - результат такого механізму можна побачити вже зараз. Адже яскравим показником результативності роботи ВАКС у таких справах є вартість конфіскованих активів. За понад 3 роки через механізм цивільної конфіскації Антикорсуд у 13 позитивних для САП справах стягнув на користь держави більше ніж 44,5 млн грн.

А станом на вересень 2024 року у ВАКС на розгляді перебувають 6 справ щодо цивільної конфіскації, а загальна сума заявлених позовних вимог у них становить 23,6 млн грн.

👉 Які ж загалом виклики постають при розгляді справ щодо цивільної конфіскації? Спробуємо розібратися тут.

Transparency International Ukraine

22 Oct, 09:12


🎉 18 жовтня Рада Міжнародного валютного фонду завершила п'ятий перегляд програми в рамках Механізму розширеного фінансування для України, що дозволило виділити близько 1,1 мільярда доларів на бюджетну підтримку 🇺🇦.

Ось ключові моменти з програми, на які ми зосереджуємо увагу👇

🔵 Провести та опублікувати результати зовнішнього аудиту Національного антикорупційного бюро для оцінки його ефективності - до кінця лютого 2025 року.

3 жовтня НАБУ оголосило про запуск аудиту НАБУ. Це перша незалежна зовнішня оцінка в історії Бюро, що має на меті допомогти виявити потенційні недоліки та оптимізувати роботу органу. Наразі було відібрано 3-х незалежних міжнародних членів комісії з аудиту, виконуючи одну з рекомендацій МВФ за попередній період. Найближчим часом очікуємо затвердження та публікацію комісією критеріїв і методології оцінки ефективності НАБУ.

🔵 Реформа Рахункової палати України шляхом надання вирішального голосу незалежним міжнародним експертам у відборі нових членів, встановлення мінімум 11 членів, розширення функцій аудиту та забезпечення фінансової незалежності органу відповідно до міжнародних стандартів - до кінця грудня 2024 року.

Це новий маяк, який попередньо в рамках 4-го перегляду МВФ був оформлений як політична рекомендація. Ми у Ti Ukraine підтримуємо його виокремлення у окремий структурний маяк, це допоможе запустити довгоочікувану реформу цього ключового органу у системі фінансового контролю. Більше про наші рекомендації щодо комплексної реформи Рахункової палати України читайте тут.

🔵 Дозволити Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі скеровувати запити про екстрадицію та міжнародну правову допомогу та раціоналізувати наслідки закінчення строків досудових розслідувань - до кінця грудня 2024 року.

Надання САП можливості самостійно скеровувати запити про екстрадицію та міжнародну правову допомогу, разом зі скасуванням безумовного закриття судом кримінальних проваджень через закінчення строків досудового розслідування (введеного "поправками Лозового") дозволить додатково підвищити спроможність САП та забезпечити ефективність правосуддя.

А ми в ТІ Ukraine будемо уважно слідкувати за виконанням цих структурних маяків.

Transparency International Ukraine

21 Oct, 13:45


⚖️ Верховний Cуд підтвердив законність цивільної конфіскації 3,6 млн грн ексголови Васильківського міськрайонного суду

Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Справа перебуває в суді ще з 2022 року, коли прокурори САП заявили позов до колишнього голови Васильківського міськрайонного суду Максима Ковбеля. За результатами перевірки декларації та моніторингу способу життя у нього знайшли необґрунтованих активів на 3,6 млн грн.

Ексголова суду намагався приховати фактичне володіння квартирою у 142,3 кв. м через номінального володільця – тещу. Та суд встановив, що за 22 роки теща Ковбеля загалом заробила лише 2,3 млн грн, тоді як вартість активу склала 4,6 млн грн, тож вона не мала жодної реальної можливості придбати цю квартиру. Також було встановлено, що суддя користувався нерухомістю на постійній основі, що й підтвердило його зв’язок з цим помешканням.

❗️ Та важливим у цьому рішенні є не лише факт підтвердження законності рішень попередніх інстанцій, а висновки, які Верховний Суд виклав, обґрунтовуючи його. І вони, на жаль, наразі невідомі, бо повний текст рішення поки не опублікували.

Раніше Третя судова палата Касаційного цивільного суду намагалася передати цю справу на розгляд Великій Палаті для того, щоб остання відповіла на такі важливі питання:
👉 чи може прокурор просити стягнути не сам актив, а грошові кошти, використані для його придбання?
👉 чи може суд стягувати різницю між вартістю набутих необґрунтованих активів та максимально можливими законними доходами посадовця?
👉 чи може прокурор подавати позов до іншої фізичної чи юридичної особи (а не виключно до посадовця), якщо питання про стягнення активів у таких осіб не ставиться перед судом?

Оскільки Велика Палата відмовилася розглядати справу, відповіді на ці важливі питання цивільної конфіскації мають бути в сьогоднішньому рішенні Верховного Суду. І саме вони надалі матимуть дуже важливе значення при розгляді інших справ щодо цивільної конфіскації.

😐 Тож ми чекаємо на повний текст рішення Верховного Суду, обов’язково його проаналізуємо і поділимося висновками.

Transparency International Ukraine

21 Oct, 10:16


👉 Шукаємо адміністративну асистентку/адміністративного асистента!

Якщо ви поділяєте наші цінності та маєте бажання організовувати й координувати роботу щодо забезпечення офісу усім необхідним — ця вакансія саме для вас.

У цій ролі головними є три напрямки:
▪️ забезпечення офісу та команди усім необхідним;
▪️ ведення та координація документообігу організації та співпраця з контрагентами;
▪️ асистування іншим підрозділам у виконанні різноманітних задач.

👉 Всі деталі тут.

🗓 Дедлайн подачі на вакансію: 31 жовтня 2024 року.

Чекаємо на ваші резюме!

Transparency International Ukraine

17 Oct, 15:33


⚡️ Чинну нардепку підозрюють у незаконному збагаченні на 20 млн грн

Як повідомило @nabudaily, ідеться про Ірину Кормишкіну з партії «Слуга народу».

За даними НАБУ, у 2021-2022 роках народна обраниця набула у власність активи на суму понад 20 млн грн.

🏠 За ці гроші придбали будинок на Одещині, в якому нардепка наразі проживає.

Водночас її офіційний дохід за цей період та заощадження становили не більше 2,7 млн грн, які підозрювана використала на інші цілі.

Transparency International Ukraine

17 Oct, 13:25


⚖️ ВАКС зняв арешт з резиденції Януковича «Межигір‘я»

17 жовтня Вищий антикорупційний суд зняв арешт з будинку відпочинку «Межигірʼя», а також із земельної ділянки, на якій розташований цей комплекс.

📄 Клопотання про зняття арешту з майна президента-втікача подав представник Кабінету Міністрів України. Захисники Януковича заперечували проти зняття арешту, оскільки вважають, що спочатку потрібно дочекатися кінцевого рішення по справі. Проте суддя виніс рішення про скасування арешту.

Верховна Рада ще у 2023 році ухвалила закон, який повернув «Межигір’я» у державну власність з офіційною назвою Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Межигір’я». Тож таке рішення судді ВАКС можна вважати останнім кроком перед остаточною передачею колишньої резиденції Януковича державі.

👨‍🎓 Крім того, головуючий суддя повідомив, що на наступних засіданнях справу Януковичів вже будуть розглядати по суті.

👉 Нагадаємо, що, за версією слідства, начебто секретним розпорядженням Ющенко надав Януковичу в користування дачний будинок у «Межигір’ї». Надалі син Януковича Олександр через ТОВ “Танталіт” організував схему з набуття майна резиденції.

Щоб провести обмін майном, вартість комплексу «Межигір’я» штучно занизили, а нерухомість приватної фірми, навпаки, оцінили втричі вище за ринкову вартість. У вересні 2007-го Кабмін своїм розпорядженням офіційно завершив процес обміну, і «Межигір’я» повністю перейшло під контроль Януковичів.

Також Віктора Януковича обвинувачують в отриманні десятків мільйонів гривень хабарів від Клюєва — ці гроші використовувалися на оплату витрат, пов’язаних з проживанням Януковича в резиденції, та отриманні права Януковичем на використання будівель і ділянок безоплатно.

Більше про цю справу читайте на платформі "ВАКС вирішив"

Transparency International Ukraine

16 Oct, 16:17


💰 Одарченко визнав, що запропонував хабар Найєму. Що ще стало відомо з сьогоднішнього засідання?

Тож у ВАКС сьогодні допитували нардепа Андрія Одарченка. Нагадаємо, що колишній член антикоркомітету Ради ймовірно запропонував ексголові Агентства відновлення Мустафі Найєму хабар у біткоїнах в еквіваленті $50 тис.

Як і раніше, він стверджує, що звернувся до Кубракова задля виділення коштів на ремонт будівель університету (Одарченко був ректором Державного біотехнологічного університету) з Фонду ліквідації. А вже той познайомив його з Мустафою Найємом.

🗣 За словами нардепа, Найєм далі повідомив, що з цього питання спілкуватися потрібно тільки з ним і натякнув щодо грошей, потираючи пальці.

Одарченко визнав, що він справді запропонував хабар, але Найєм нібито змусив його це зробити. Про яку суму йшлося в домовленостях — нардеп не пам’ятає, але особисто він просив передати $10 тис.

👉 Також обвинувачений підтвердив, що покинув територію України у зв’язку з “небезпекою його життю і здоров’ю”, але відмовився розкривати своє місцезнаходження. На питання прокурорки, як він перетнув державний кордон, Одарченко відповів: “самостійно”.

Сьогодні суд закінчив з допитом обвинуваченого. Наступного засідання перейдуть до етапу судових дебатів.

Transparency International Ukraine

16 Oct, 14:19


⚡️ Нардеп Одарченко зʼявився на засіданні суду онлайн

Обвинувачений у хабарництві депутат, раніше оголошений у міжнародний розшук, підключився на засідання ВАКС по відеозвʼязку

Триває допит обвинуваченого. TI Ukraine стежить за засіданням.

Transparency International Ukraine

16 Oct, 10:25


👉 До НАБУ передали справу скандальної керівниці Хмельницької МСЕК

Як повідомляє «Слово і Діло», справу керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, депутатки Хмельницької обласної ради від партії «Слуга народу» Тетяни Крупи у незаконному збагаченні передали до НАБУ.

😮 Раніше правоохоронці у неї вдома знайшли та вилучили $5,2 млн, €300 тис., 5 млн грн, брендові прикраси, а також документи, які можуть вказувати на відмивання грошей через різні бізнес-проєкти.

За інформацією, справу передали за підслідністю, оскільки Крупа крім посади у МСЕК також є депутаткою облради, що зобов’язує за Кримінальним процесуальним кодексом України взятися за розслідування НАБУ і САП.

Раніше Офіс генпрокурора повідомив про те, що підозрювану взято під варту з альтернативою внесення застави у сумі 500 млн грн.

Наразі адвокат Крупи оскаржує цей запобіжний захід в Апеляційній палаті ВАКС.

Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Transparency International Ukraine

11 Oct, 12:04


😮 Нацполіція має 150 справних електронних браслетів на всю Україну

Із 300 електронних браслетів, які нині перебувають на балансі Нацполу, справними виявилися лише 150.

‼️ Згідно з даними, які Національна поліція надала у відповідь на запит TI Ukraine, в Україні гостро не вистачає електронних браслетів для контролю за підозрюваними та обвинуваченими.

Нині на балансі Національної поліції лише 150 справних пристроїв на всю країну, з них тільки 20 — у Києві. Загалом же таких пристроїв у Нацполу 300, проте 121 електронний браслет наразі несправний або перебуває в ремонті, а 29 браслетів взагалі втрачені (у тому числі внаслідок бойових дій).

Загалом лише з початку 2024 року Вищий антикорупційний суд постановив 168 ухвал про запобіжні заходи, з яких майже половина стосувалася обовʼязку носити електронний браслет. Тобто на виконання ухвал ВАКС у 2024 році потрібно було б близько 80-90 браслетів.

👉 Детальніше про це тут.

Transparency International Ukraine

10 Oct, 12:49


⚖️ Європейський суд з прав людини відмовив у скарзі Альперіна

ЄСПЛ виніс рішення про відмову в задоволенні скарг Вадима Альперіна, відомого як «хрещений батько контрабанди».

Події, які досліджував суд у Стразбурзі, стосувалися затримання Альперіна детективами НАБУ у листопаді 2019 року, а також подій подальшого обрання йому запобіжного заходу й стягнення 35 млн грн із 77 млн грн застави через порушення процесуальних обовʼязків.

👉 Загалом Альперін скаржився ЄСПЛ на таке:
- арешт в НАБУ був незаконним, а рішення судів про тримання під вартою й розмір застави порушували його свободу пересування;
- була порушена презумпція невинуватості, коли Президент України опублікував заяву. Тоді Володимир Зеленський закликав громадськість допомогти правоохоронним органам знайти Альперіна, а також пообіцяв винагороду особі, яка допоможе у здійсненні «довгоочікуваної зустрічі контрабандиста із законом»;
- Апеляційна палата ВАКС неправомірно стягнула в Альперіна половину застави у квітні 2020 року, що є порушенням статті 1 Протоколу №1 до Конвенції;
- його права, викладені вище, були обмежені з популістською метою, що є порушенням статті 18 Конвенції.

ЄСПЛ визнав доводи Альперіна: про порушення права на свободу пересування — явно необґрунтованими, про порушення презумпції невинуватості – на думку суду, не вичерпані національні процедури захисту прав. А стягнення застави в дохід держави суд розглянув по суті та визнав відсутність порушення прав.

Це важливе рішення для України, адже в ньому перевірялися аргументи як щодо законності затримання детективами НАБУ, так і розміри застави, а також заходи реагування на процесуальні порушення фігурантів справ.


👉 Що ж саме постановив ЄСПЛ, читайте тут.

📄 Більше про справу Альперіна читайте на платформі "ВАКС вирішив"

Transparency International Ukraine

10 Oct, 10:27


🥳 TI Ukraine знову пройшла акредитацію глобального руху Transparency International

Тож надалі спільно з глобальним рухом наша команда продовжить комплексну роботу з розробки та впровадження змін для боротьби з корупцією в Україні.

Для того, щоб підтримати статус представника, українське представництво мало продемонструвати, що активно працює у напрямку запобігання та протидії корупції, дотримується затвердженої процедури вибору правління, має внутрішні політики. А також регулярно проводить заходи, які сприяють зменшенню корупції

💪🏻«Ця акредитація вчергове підтверджує статус нашої організації як офіційного представника глобального руху Transparency International. І це не просто слова. Акредитація — це важлива процедура, яка дозволяє нам умовно звірити годинники наших правил і діяльності з глобальним рухом», — пояснює виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.

Transparency International Ukraine

10 Oct, 08:57


Одарченка виключили з профільного комітету Ради

Таке рішення ухвалили сьогодні народні депутати — повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Обвинувачений у корупційному злочині Одарченко був членом антикорупційного комітету Ради. Зараз він у розшуку та перебуває за кордоном.

Transparency International Ukraine

09 Oct, 17:03


Сьогодні “Українська правда” заявила про тиск від влади.

Ми підтримуємо УП. Оскільки якісна і незалежна журналістика важлива, а особливо зараз.
Підтримати редакцію можете і ви. Ось можливості:

👉 Стати частиною Клубу УП. Учасники Клубу отримують різні переваги, такі як спілкування з редакцією та участь у заходах, організованих УП: https://club.pravda.com.ua/
👉Також ви можете стати підписником УП на платформі Patreon: https://www.patreon.com/pravdaua
👉 Якщо ви хочете підтримати УП одноразово, тут можна зробити "швидкий донат": https://www.pravda.com.ua/eng/supportus/
👉 Також одноразовий донат доступний у застосунку monobank — для цього перейдіть до розділу "Інші платежі" та натисніть "Благодійність", опісля оберіть "Українську правду" та задонатьте зручну для вас суму: https://www.pravda.com.ua/news/2024/09/12/7474333/

Transparency International Ukraine

09 Oct, 11:10


📄 Підготували великий звіт про те, як Україна впроваджувала антикорупційну реформу в останні 10 років

У звіті, підготовленому на запит польської Фундації імені Стефана Баторія, ми описали основні здобутки України у збільшенні прозорості держави та антикорупційній реформі з лютого 2014 року по березень 2024 року, а також дослідили питання повоєнної відбудови.

“Впроваджувати такі ґрунтовні реформи, як антикорупційна, дуже непросто, але 10 років після Революції Гідності показали, що Україна активно рухається в правильному напрямку. Так, перед нами ще непростий шлях, багато речей потрібно подолати, зокрема й досі наявний спротив системи, а ще гармонізувати законодавство із нормативними актами Євросоюзу. Але те, що ми зробили, показує, що такі покращення можливі. Що ми й хочемо показати нашим міжнародним партнерам”, - розповіла заступниця виконавчого директора з юридичних питань TI Ukraine, Катерина Риженко.

Звіт, який підготувала наша команда, вже був презентований європейським партнерам, а надалі стане основою для подальшої міжнародної комунікації про прогрес України в боротьбі з корупцією на тлі її підготовки до членства в ЄС.

👉 Ознайомитись з документом можна тут.

Transparency International Ukraine

09 Oct, 09:13


✍️ Верховна Рада прийняла в першому читанні ще один законопроєкт про угоди зі слідством в корупційних справах

ЗА — 268 голосів.

👉 Попри те, що законопроєкт зі свого боку схвалюють НАБУ і САП, ми в TI Ukraine переконані, що нормативний акт все ще недосконалий. На нашу думку, крім покращень, він створить додаткові проблеми. Детальніше про це ми писали в нашому юраналізі.

Так, нардепи пропонують надати особам, обвинуваченим у корупційних правопорушеннях, такі опції при укладенні угоди:
👉 призначення покарання у вигляді позбавлення волі менше, ніж визначене у санкції статті, за умови викриття іншої особи, а також повного або часткового відшкодування збитків. Це стосується також і справ, де злочини скоювалися одноособово;
👉 додаткове покарання у вигляді більшого штрафу, незалежно від згадки про нього у санкції статті — від 340 тис. грн за нетяжкий злочин і до 204 млн грн при вчиненні особливо тяжкого злочину;
👉 додаткове покарання у вигляді конфіскації майна – у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням, якщо сторони угоди домовились про додаткове покарання.

Водночас невирішеними залишаються такі питання.

▫️Із законопроєкту незрозуміло, чи можна укладати угоду особам, дії яких не завдали збитків.
▫️Якісно не врегульовується питання конфіскації незаконно набутого майна.
▫️Суду не надають повноважень витребовувати зібрані матеріали досудового розслідування при перевірці угоди.

❗️ Якщо закон прийняти в такому вигляді, то з ефективністю інституту угод все ще будуть проблеми і подвійні тлумачення норм.

Нагадаємо, що це не перший такий нормативний акт, який розглядав парламент. У липні парламент так само прийняв у першому читанні законопроєкт №11340. Проте далі народні депутати його не розглядали, оскільки він викликав чимале обурення серед громадськості.

Transparency International Ukraine

08 Oct, 11:39


👉 Новий закон про ГРМЕ може обмежити повноваження міжнародних експертів при відборі суддів ВАКС

Сьогодні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11426, яким продовжує повноваження Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ). За — 259 голосів.

Водночас в новому законі є норми, які можуть негативно вплинути на конкурс.
Так, 7 жовтня Комітет з питань правової політики оприлюднив порівняльну таблицю законопроєкту №11426 до другого читання. В ній були оновлення, які можуть негативно вплинути на відбір доброчесних суддів ВАКС.

Йдеться про пункт 14 у Прикінцевих та перехідних положеннях закону про ВАКС. Хоч ці зміни спрямовані на уніфіковане розуміння критерію доброчесності відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», їх можуть читати некоректно — як обмеження ГРМЕ повноважень оцінювати професійність кандидатів, залишивши за нею лише оцінку доброчесності.

❗️TI Ukraine звертала особливу увагу на важливість обидвох критеріїв, які ГРМЕ має право оцінювати. Адже саме завдяки їм на попередньому конкурсі вдалося відсіяти понад третину непрофесійних та недоброчесних конкурсантів.

Ці нововведення вносяться поруч із важливими позитивними змінами, які стосуються продовження повноважень ГРМЕ ще на 18 місяців, а також статусу її секретаріату.
З позитивного, комітет також змінив строк аналізу ГРМЕ кандидатів у судді ВАКС — продовжив його до 45 днів. А також визначив, що на спеціальних засіданнях щодо кандидатів у судді ВАКС будуть зазначатися персональні результати голосування членів ВККС та ГРМЕ.

👤 «Ми переконані: обмеження ролі ГРМЕ під час відбору суддів ВАКС негативно вплине на виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань та може знизити довіру суспільства до його результатів, — заявив виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик. — Попередній конкурс ВАКС показав, що закладений від початку перелік повноважень Ради дозволяє відібрати справді доброчесних і професійних суддів. Але на жаль, парламентарі внесли двозначність у процес відбору суддів».

‼️ Наразі незрозуміло, як саме працюватиме оновлена норма про критерії, за якими ГРМЕ буде оцінювати кандидатів у конкурсі ВАКС. Тож ми закликаємо ВККС та членів ГРМЕ зі свого боку максимально забезпечити прозорий конкурс, в результаті якого новими суддями ВАКС стануть справді доброчесні та професійні фахівці.

Transparency International Ukraine

08 Oct, 06:19


Зізнаймося, інколи важко зрозуміти, про що говорять юристи. Здається, що в них навіть є своя власна мова.

Тому до Дня юриста разом із колегами створили коротке відеопояснення, щоб допомогти краще розуміти юридичні терміни.

А якщо бути серйозними, то сьогодні ми дякуємо нашим колегам юристам. Ви захищаєте права та інтереси кожного громадянина, відстоюєте важливі зміни в Україні, та, звісно, стоїте на варті антикорупційного руху. Ви — найкращі ❤️

Transparency International Ukraine

07 Oct, 14:01


👉 Комітет Ради схвалив новий законопроєкт про угоди зі слідством в корупційних справах із незначними змінами

7 жовтня на позачерговому засіданні Комітету з питань правоохоронної діяльності народні депутати рекомендували прийняти цей законопроєкт №12039 за основу і в цілому. Цей законопроєкт — це нова спроба законотворців врегулювати питання угод у топкорупційних справах.

НАБУ і САП, керівники яких були присутні на засіданні комітету, схвалили законопроєкт. Водночас ми в TI Ukraine переконані, що цей нормативний акт все ще недосконалий, і, крім покращень, створить додаткові проблеми. Детальніше про це ми писали в нашому юраналізі.

Так, нардепи пропонують надати особам, обвинуваченим у корупційних правопорушеннях, такі опції при укладенні угоди:
👉 призначення покарання у вигляді позбавлення волі менше, ніж визначене у санкції статті, за умови викриття іншої особи, а також повного або часткового відшкодування збитків. Комітет дослухався до наших рекомендацій та додав цю опцію і для тих, хто вчинив злочин одноособово;
👉 додаткове покарання у вигляді більшого штрафу, незалежно від згадки про нього у санкції статті — від 340 тис. грн за нетяжкий злочин і до 102 млн грн у разі вчинення особливо тяжкого злочину. На засіданні комітету розміри штрафів збільшили;
👉 додаткове покарання у вигляді конфіскації майна – у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням, якщо сторони угоди домовились про додаткове покарання.

Водночас невирішеною залишається ще низка важливих питань.

1. Із законопроєкту незрозуміло, чи можна укладати угоду особам, діями яких не завдано збитків.
2. Якісно не врегульовується питання конфіскації незаконно набутого майна.
3. Суду не надають повноважень витребовувати зібрані матеріали досудового розслідування при перевірці угоди.

❗️ Якщо закон прийняти в такому вигляді, то з ефективністю інституту угод все ще будуть проблеми і подвійні тлумачення норм.

Transparency International Ukraine

07 Oct, 09:53


⚖️ Суд відмовився відновити досудове розслідування справи ПриватБанку

7 жовтня 2024 року ВАКС відмовив у задоволенні скарги щодо зупинення досудового розслідування у справі про заволодіння 9,2 млрд грн ПриватБанку.

👤 Так, Ігор Коломойський оскаржив постанову детектива НАБУ від 14.08.2024 року, яка зупинила досудове розслідування справи у зв'язку з очікуванням відповідей на запити про міжнародну допомогу від різних країн.

Захист стверджував, що зупинення штучне й порушує розумні строки, а постанова незаконна. Крім того, строк досудового розслідування вже закінчився, а підозру Коломойському повідомили вже після цього строку. Суд відмовив у задоволенні скарги і зазначив, що питання щодо строків досудового розслідування будуть вирішуватися вже на підготовчому засіданні.

💸 Нагадуємо, у цій справі НАБУ розслідує події 2015 року, коли Коломойський разом з поплічниками ймовірно привласнив 9,2 млрд грн коштів банку.

Раніше ми робили великий матеріал про всі справи стосовно ПриватБанку. Запрошуємо прочитати тут.

Transparency International Ukraine

04 Oct, 13:07


⚖️ ВАКС заочно взяв під варту екснардепа Крючкова

Окрім того, відтепер стосовно екснардепа буде здійснюватися спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого — так званий заочний судовий розгляд.

Більше про його справу читайте на платформі "ВАКС вирішив"

Transparency International Ukraine

04 Oct, 08:05


📣 Наша програма «Прозорі міста» запускає щорічне рейтингування міст за рівнем оприлюднення відкритих даних

8 жовтня о 12:00 на комунікаційній платформі Data+ відбудеться онлайн презентація індикаторів майбутньої методології та обговорення її проєкту з експертами у сфері відкритих даних. Всі, хто працює з відкритими даними чи дотичний до сфери, може приєднатися до зустрічі.

Щоб надати зворотній зв'язок, долучитися до дискусії та отримати нагадування про подію, просимо вас заповнити цю форму: https://bit.ly/4eMliuU. Тут ви також знайдете посилання на проєкт методології. Залишити коментарі до документа можна у режимі пропонування до 7 жовтня 15:00.

Докладніше: https://bit.ly/3XRLddH
-------------------------------------
Методологія підготовлена за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер у реалізації проєкту — Transparency International Ukraine.

Комунікаційна платформа Data+ створена Міністерством цифрової трансформації України за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації» за підтримки USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Офіс ефективного регулювання BRDO.

Transparency International Ukraine

03 Oct, 14:51


🔎 Екснардепа Крючкова оголосили в міжнародний розшук

3 жовтня 2024 року колегія суддів ВАКС частково задовольнила клопотання прокурора САП та оголосила Дмитра Крючкова в міжнародний розшук.

Адвокат Мазалов припинив ходити на засідання — і Крючкову призначили безкоштовного адвоката. Але минулого разу на засідання не з‘явився вже сам обвинувачений без пояснення причин. Через це сьогодні прокурор подав клопотання про розшук Крючкова, а раніше суд намагався здійснити привід екснардепа на засідання. Прокурор планує подати клопотання про заочний розгляд справи.

👉 Відомо, що екснардеп виїхав за межі України 15 лютого 2024 року і більше не повертався. Він має п’ятьох дітей, що дозволяє йому без перешкод покидати Україну. Далі Крючков долучався до засідань онлайн. Цікаво, що Крючков залучив до засідання оператора, який знімає фільм про головуючого суддю Крука.

Нагадаємо, екснардепа обвинувачують у заволодінні понад 1,5 млрд грн компаній «Черкасиобленерго» та «Запоріжжяобленерго». До злочинної схеми були залучені й посадовці зазначених компаній.

Transparency International Ukraine

03 Oct, 12:03


✍️ НАБУ оголосило про початок зовнішнього аудиту його роботи

Про це повідомило Національне бюро за результатами першої зустрічі Семена Кривоноса з членами Комісії з проведення зовнішнього аудиту.

👉 Це буде перша незалежна зовнішня оцінка роботи Бюро за весь час його існування.
Проведення зовнішнього аудиту роботи НАБУ прямо прописано у профільному законі і є важливим критерієм для оцінки ефективності роботи антикорупційної інституції. Зі свого боку Директор НАБУ Кривонос наголосив на своїй готовності максимально сприяти відкритості, прозорості та ефективності проведення цього оцінювання.

“І ми, і весь громадський сектор давно і нетерпляче чекали на зовнішній аудит НАБУ. Ця оцінка справді дуже важлива для подальшої роботи Бюро і всієї антикорупційної реформи. НАБУ — перший антикорупційний орган, створений після Революції Гідності. Саме з його роботою багато українців асоціюють реальну боротьбу з корупцією в Україні, а аудит покаже, наскільки ця робота якісна. Ми ж чекаємо, що результати аудиту будуть конкретними, а рекомендації — комплексними. І ці пропозиції стануть реальною базою для подальшої оптимізації роботи НАБУ”, — пояснила Катерина Риженко, заступниця виконавчого директора TI Ukraine з юридичних питань.

Нагадаємо, що до Комісії з проведення зовнішнього аудиту НАБУ увійшли:
- Роберт Вестбрукс, колишній слідчий у кримінальних справах і колишній Генеральний інспектор США
- Мартін Арпо, ексзаступник генерального директора Служби внутрішньої безпеки Естонії
- Герміона Кроньє, міжнародна фахівчиня з питань боротьби з корупцією та повернення активів

👀 Надалі комісія має затвердити та оприлюднити критерії та методику проведення оцінювання ефективності діяльності Національного бюро. А ми в TI Ukraine будемо відстежувати хід аудиту.