Наука здоров'я від Наумової @naumova_nutrition Channel on Telegram

Наука здоров'я від Наумової

@naumova_nutrition


Наталія Наумова – кандидат біологічних наук, біохімік-аналітик, нутриціолог, консультант з харчової поведінки, медичний науковий співробітник. З приводу консультації пишіть у месенджерах: +380954817098

Наука здоров’я від Наумової (Ukrainian)

Наука здоров'я від Наумової - це канал, який присвячений здоровому способу життя та правильному харчуванню під керівництвом Наталії Наумової. Наталія - кандидат біологічних наук, біохімік-аналітик, нутриціолог та консультант з харчової поведінки. Її досвід та знання в галузі харчування допоможуть вам знайти ідеальний баланс у вашому раціоні та підтримувати здоров'я. На каналі ви знайдете корисні поради, рецепти здорових страв, інформацію про корисні продукти та їх вплив на наше тіло. Якщо вам потрібна консультація або порада щодо правильного харчування, ви можете зв'язатися з Наталією у месенджерах за номером +380954817098. Приєднуйтесь до каналу "Наука здоров'я від Наумової" і робіть перші кроки до здорового способу життя під керівництвом професіонала у галузі харчування!

Наука здоров'я від Наумової

14 Feb, 07:56


Замість валентинок пропоную дарувати один одному результати томографії фМРТ, де візуально видно як при погляді на фото партнера "горить" передній гіпоталамус) або прилегле ядро прозорої перегородки))
Ну романтичніше ж. І доказовіше.

Зі святом всіх закоханих 🥰❤️

Наука здоров'я від Наумової

11 Feb, 07:32


"Єдине, чому навчило мене моє життя: що вся наша наука перед реальністю виглядає примітивно і по-дитячому наївно — і все ж таки це найцінніше, що в нас є"
— Альберт Ейнштейн

International Day of Women and Girls in Science
Міжнародний день жінок та дівчат у науці

Наука здоров'я від Наумової

10 Feb, 07:17


Не можу не поділитися цим шедевром 😂😂😂😂😂😂😂😂

Наука здоров'я від Наумової

10 Feb, 06:14


🔺Нове відкриття в імунології: виявлено основну причину запальної патології при аутоімунних і хронічних запальних захворюваннях 👏🥳

🔷Опубліковано в Nature, дуже цікаве дослідження, але не фахівцям буде важко зрозуміти, тому коротко поясню суть відкриття

🔷Одним із найпотужніших механізмів імунного захисту є система комплементу — група білків, які патрулюють наше тіло, постійно спостерігаючи за ознаками інфекції чи травми.

🔷І от зараз, через 100 років після того, як було вперше описано систему комплементу, дослідники з Mass General Brigham виявили, що білок, відомий як гранзим К (GZMK), викликає пошкодження тканин і запалення, активуючи систему комплементу проти наших власних тканин.

🔷Висновки цього дослідження не тільки змінюють столітнє розуміння системи комплементу, але й відкривають нові шляхи лікування, які можуть спеціально блокувати цей шкідливий шлях у пацієнтів з аутоімунними та запальними захворюваннями. Результати опубліковані в Nature

🔷Дане дослідження висвітлює GZMK як багатообіцяючу терапевтичну мішень для пригнічення активації комплементу при багатьох захворюваннях. На відміну від традиційних методів лікування, які широко пригнічують активацію комплементу, вплив на цю мішень може зберегти антимікробні функції комплементу, одночасно пригнічуючи цей шкідливий шлях у хронічно запалених тканинах.

✔️Granzyme K activates the entire complement pathway, Nature (2025). DOI: 10.1038/s41586-025-08713-9

Наука здоров'я від Наумової

01 Feb, 07:05


🔺Оземпік і його побратими🔺

Які саме препарати GLP-1 існують?

❇️ Два приклади ліків GLP-1, які зараз є на ринку, включають семаглутид і тірзепатид.
Семаглутид, також відомий під маркою Ozempic, вперше отримав широке застосування після того, як дані випробувань показали, що він набагато сильніший, ніж інший популярний на той час агент GLP-1 під назвою дулаглутид (Trulicity). Тірзепатид, також відомий під брендом Mounjaro, є новим, навіть більш потужним двоюрідним братом.

❇️ Обидва препарати спочатку були розроблені та схвалені для лікування діабету 2 типу, але набули популярності, коли пацієнти повідомили про значну втрату ваги. В результаті виробники Ozempic створили торгову марку Wegovy, яка містить активний інгредієнт семаглутид для схуднення. А Zepbound є аналогом Mounjaro для схуднення, що містить інгредієнт тірзепатид.

Як вони працюють?

❇️ Агоністи рецепторів GLP-1 стимулюють організм вивільняти інсулін після їжі. Вони також зменшують вивільнення глюкагону, не даючи організму мобілізувати зайві цукру, і сповільнюють спорожнення шлунка. Це не тільки дозволяє довше відчувати ситість, діючи як пригнічувач апетиту, але також дає команду підшлунковій залозі виділяти більше інсуліну, знижуючи рівень цукру в крові й надалі.

❇️ "Старі" препарати GLP-1, такі як Victoza, Trulicity і навіть Ozempic, мають один основний механізм. Як «агоністи рецепторів GLP-1» вони імітують природний гормон GLP-1, який виділяється в організмі після їжі. З причин, які залишаються неясними, багато пацієнтів, які борються з діабетом та/або ожирінням, з часом виділяють менше GLP-1, або GLP-1, який виділяється, не працює належним чином. По суті, синтетичний аналог, як Ozempic, допомагає доповнити цей гормон.

❇️ "Нові" препарати GLP-1, навіть більш потужні, такі як тирзепатид, поєднують GLP-1 з ще одним гормоном - глюкозозалежним інсулінотропним поліпептидом (GIP). Дослідження показують, що ця комбінація зменшує побічні ефекти та значно покращує результати, включаючи втрату ваги, порівняно з одним GLP-1.

Які прогнози?

❇️ У міру того, як сучасна фармакологія і медицина продовжують розвиватися, популярність і використання Ozempic буде зменшуватися, оскільки на ринок будуть виходити більш вдосконалені та потужні ліки. Щонайменше 27 нових препаратів GLP-1 зараз проходять випробування на різних стадіях, включаючи агоніст потрійного гормонального рецептора, що поєднує рецептори GLP-1, GIP і глюкагону.

❇️ Дані ранніх клінічних досліджень свідчать про те, що наступне покоління ліків може запропонувати навіть більші переваги для зниження ваги, ніж семаглутид або тирзепатид окремо.


Моє особисте ставлення?

❇️ Я наполегливо НЕ рекомендую дані препарати більшості своїх пацієнтів (підкреслюю: ті, які на ринку зараз. Можливо найближчим часом з'являться більш безпечні).

❇️ Основні причини обережного ставлення:

1⃣ ці препарати уповільнюють моторику ШКТ, викликаючи очевидні наслідки (не тільки побічні ефекти у вигляді діареї чи нудоти, а й суттєві наслідки - повільна моторика ШКТ у довготривалій перспективі, порушення слизових оболонок ШКТ, тощо, тут очевидно)

2⃣ ці препарати треба приймати пожиттєво. Після припинення прийому - вага повертається, причому досить швидко

3⃣ ці препарати провокують/загострюють/активізують РХП - розлади харчової поведінки. Вже є дослідження і статистика. Кілька моїх пацієнтів з РХП також, на жаль, доповнюють цю статистику. Ну це і очевидно: їсти "як раніше" і худнути... Це та сама рожева нездійсненна мрія і "чарівна пігулка", якої не існує і існувати не може...

Наука здоров'я від Наумової

30 Jan, 06:06


🔸🔺Відповідно до дослідження, люди похилого віку, у яких рівень холестерину змінюється з часом, мають більшу ймовірність розвитку деменції, ніж люди, у яких рівень холестерину стабільний, незалежно від фактичного рівня холестерину.
🔸🔺

Важливо:
Це дослідження не доводить, що зміна холестерину викликає деменцію, воно лише показує асоціацію.

🔸Ці результати свідчать про те, що коливання рівня холестерину, яке вимірюється щорічно (а бажано було б вимірювати раз на пів року), може бути новим біомаркером для ідентифікації людей із ризиком деменції.

🔸Дослідження також виявило зв’язок між зміною рівня холестерину та когнітивними порушеннями або проблемами з пам’яттю, які не відповідають критеріям деменції.

🔸Розглядаючи різні типи холестерину, дослідники виявили зв’язок між коливанням холестерину ЛПНЩ, або «поганого» холестерину, і ризиком деменції та когнітивних порушень. Вони не виявили такого зв'язку з ЛПВЩ, або «хорошим» холестерином, або тригліцеридами.


✔️https://www.aan.com/PressRoom/Home/PressRelease/5229

Наука здоров'я від Наумової

28 Jan, 06:36


Пацієнти з анорексією мають підвищену активність опіоїдних нейромедіаторів у мозку ❗️


🔷 Результати нового дослідження, опублікованого в Molecular Psychiatry: зміни у функціонуванні опіоїдних нейромедіаторів у мозку можуть лежати в основі анорексії.

🔷 Опіоїдна нейротрансмісія регулює апетит і задоволення в мозку. У пацієнтів з нервовою анорексією опіоїдергічний тонус мозку був підвищений порівняно зі здоровими контрольними особами. Раніше було показано, що у пацієнтів із ожирінням активність тонусу цієї системи знижена. ймовірно, що дії цих молекул регулюють як втрату, так і підвищення апетиту.

🔷 Мені особисто цікаво було дізнатися відмінності мозку пацієнтів з анорексією з точки зору поглинання глюкози.
Як я і очікувала, мозок пацієнтів з нервовою анорексією використовував таку ж кількість глюкози, як і мозок здорових контрольних осіб. І хоча недостатня вага багато в чому призводить до патологічних змін у всьому тілі, тим не менш, мозок намагається захистити себе та зберегти свою здатність функціонувати якомога довше.

🔷 Мозок регулює апетит і харчування, а зміни в роботі мозку пов’язані як з ожирінням, так і з низькою масою тіла. Оскільки зміни опіоїдної активності в мозку також пов’язані з тривогою та депресією, подібні дослідження і вивчення молекулярних механізмів можуть пояснити пов’язані з анорексією емоційні симптоми та зміни настрою.

✔️Kyoungjune Pak et al, Anorexia nervosa is associated with higher brain mu-opioid receptor availability, Molecular Psychiatry (2025). DOI: 10.1038/s41380-025-02888-3

Наука здоров'я від Наумової

26 Jan, 09:32


Індивідуальне хімістетичне сприйняття може впливати на харчові звички ❗️


Прочитала дуже цікаве дослідження щодо зв'язку між хімічною чутливістю та споживанням їжі, уподобаннями та харчовими звичками 🥳

Оральний хеместез - це хімічно індуковане тактильне відчуття в області рота, яке впливає на споживання певних харчових продуктів та напоїв і формує приємні відчуття, які запам’ятовуються, створюючи харчові звички.

В дослідженні взяли участь 205 добровольців. У сенсорній дослідницькій лабораторії вони оцінили інтенсивність рідких хеместетичних зразків, таких як капсаїцин, ментол і сульфат амонію алюмінію, і детально описали відчуття, викликані зразками. Крім того, була зібрана інформація про поведінку учасників, пов'язану з їжею, і потенційні основні пояснювальні фактори.

Результати показали, що нижча хімічна чутливість пов'язана з більшим споживанням соусу чилі та спиртних напоїв 🥂🍷🥃
Було також виявлено, що сприйняття відчуття охолодження корелює з відчуттям приємності та споживанням солоної та пікантної їжі 🌮🍔🍕

Чутливі люди частіше вживають кетчуп у їжу 🥫або додають молоко в каву 🥛

Такі харчові звички можуть свідчити про спроби зменшити інтенсивність хімічних властивостей продуктів.

Дослідження також виявило гендерні відмінності 👩👨‍🦱: жінки відчували печіння, викликане капсаїцином, сильніше, ніж чоловіки. Крім того, попередні результати показують, що хімістетичне сприйняття може бути пов’язане, особливо у чоловіків, із споживанням жирної, солодкої, солоної та солоної їжі, а також алкогольних напоїв.

🤞Глибше розуміння сенсорної складності їжі дозволить розробляти "смачніші" харчові продукти, адаптовані до індивідуальних уподобань. Розуміння ролі хеместезису може сприяти розробці смачніших і здоровіших рослинних білкових продуктів.

🍀Дослідження хімістетичного сприйняття може дати нову інформацію про такі проблеми, як розвиток алкоголізму та розладів харчової поведінки.


Insights into Oral Chemesthetic Perception: A Focus on Food-Related Behavior. helda.helsinki.fi/server/api/c … 55380e8b1212/content

Наука здоров'я від Наумової

22 Jan, 05:31


🔺Різні підтипи нейронів контролюють паралельні шляхи від кишечника до мозку, які регулюють харчову поведінку🔺


Спочатку напишу "науковою мовою", а в кінці допису "людською мовою" 😜

🤓 Науковою мовою:

Нейрофізіологія нам каже про те, що регуляція споживання їжі підтримується певними ділянками мозку, включаючи гіпоталамус і каудальне ядро одиночного тракту (cNTS), яке є частиною стовбура мозку. cNTS стовбура мозку інтегрує сенсорні сигнали, що надходять із кишківника, а потім перетворює їх на адаптивну харчову поведінку. Нові дослідження и нейроно-специфічних механізмів cNTS може допомогти розробити більш ефективні терапевтичні заходи для лікування ожиріння та розладів харчової поведінки.

Нові дані, опубліковані в Nature Neuroscience , показують, що різні типи нейронів cNTS обробляють сигнали, що надходять із кишківника, через різні сенсорні шляхи, сприяючи регуляції харчової поведінки.

Дослідники систематично аналізували мозок і харчову поведінку мишей, у яких генетично втручалися, щоб «вимикати» та «включати» дев’ять типів нейронів у cNTS. Виявлено, що дві ключові популяції нейронів, а саме Th + (експресують тирозингідроксилазу) і Gcg + (експресують глюкагоноподібний пептид 1) нейрони, кодують різні аспекти споживання їжі.

Нейрони Gcg + cNTS контролюють кишкові поживні речовини та кумулятивні споживані калорії та мають довготривалий вплив на насичення їжею. Ці поживні сигнали передаються через висхідний шлях ворітної вени , а не через вагусні сенсорні нейрони.

😁Людською мовою:

Різні підтипи нейронів контролюють насичення та харчову поведінку. У майбутньому подібні дослідження можуть допомогти визначити нові перспективні терапевтичні цілі для лікування ожиріння та розладів харчової поведінки.

✔️Hongyun Wang et al, Parallel gut-to-brain pathways orchestrate feeding behaviors, Nature Neuroscience (2024). DOI: 10.1038/s41593-024-01828-8

Наука здоров'я від Наумової

21 Jan, 07:58


Маяк опублікував мою думку з приводу прийому магнію.

Читайте за посиланням:

https://www.instagram.com/p/DE7DiwBoGsZ/?igsh=cWIwam82ZGQyMWt5

Наука здоров'я від Наумової

17 Jan, 07:17


Давно не писала з особистих причин.

Протягом місяця буду писати рідше,потім повернуся до звичайного графіку 🤞 Консультації проводжу за планом, тут все по графіку, не переживайте 😉

А сьогодні допис про моє улюблене: вагу, метаболізм і генетику.

🔺Вага та метаболізм визначаються генетикою більше, ніж дієтою

Цікаве дослідження щодо впливу генетичного підгрунтя на вагу тіла, жирову масу, рівень глюкози та інсуліну, ліпідний профіль тощо (спойлер: генетика впливає суттєвіше, ніж певні дієти).

Дослідники годували чотири різні групи мишей чотирма різними дієтами і оцінювали метаболічний профіль.

Дієти включали середземноморську, вегетаріанську та веганську дієти, на додаток до «типової американської дієти», яка зазвичай асоціюється з негативними наслідками для здоров’я.

Було виявлено, що результати різнилися між мишами з різним генетичним походженням у межах однієї групи дієти, що очевидно свідчить про те, що діють інші фактори (в першу чергу генетичні), ніж дієта.



Детальніше можна почитати в статті:
Jordan N. Reed et al, Combined effects of genetic background and diet on mouse metabolism and gene expression, iScience (2024). DOI: 10.1016/j.isci.2024.111323

П.С. публікую графічний абстракт з цієї статті, чудовий і наочний :)

Наука здоров'я від Наумової

10 Jan, 09:10


Бактеріальна вакцина проти набору ваги

Дослідження, опубліковане в журналі Brain, Behavior, and Immunity , показує, що тварини, яким щотижня вводили мікроорганізм, знайдений у коров’ячому молоці та ґрунті, були по суті несприйнятливими до збільшення ваги внаслідок дієти з високим вмістом жиру та цукру.

Це свідчить про те, що вплив корисних бактерій може захистити нас від деяких негативних наслідків для здоров’я типової західної дієти.

Експеримент був простий і наочний:

Одну групу мишей-підлітків годували стандартною здоровою їжею протягом 10 тижнів. Інша група споживала еквівалент біг-маків і картоплі фрі (з 40% жиру, 40% вуглеводів (половина з них із цукру) і 20% білка).

Половина кожної групи також отримувала щотижневі ін'єкції Mycobacterium vaccae (M. vaccae) - бактерій, присутніх у коров’ячому молоці та ґрунті.

Усі групи їли приблизно однакову кількість калорій, і всі миші трохи набрали вагу, коли вони дорослішали.

Як і очікувалося, приблизно через шість тижнів група, яка вживала необроблену шкідливу їжу, почала значно набирати вагу, ніж ті, хто споживали здорову їжу. Наприкінці дослідження вони важили приблизно на 16% більше, ніж здорові і мали значно більше вісцерального жиру. Тут нічого дивного 😉

Але, на подив дослідників, група мишей, яка отримувала ін’єкції корисних бактерій 💉, не набрала вагу, незважаючи на шкідливий раціон ❗️Тобто не було помічено жодної різниці у вазі між групою шкідливої ​​їжі, яка отримувала ін’єкції корисних бактерій, і групою зі здоровою їжею. Окрім того, щеплені миші також мали менше вісцерального жиру наприкінці дослідження 🐀

Звичайно ж потрібні додаткові дослідження, щоб визначити, як вплив цих бактерій може запобігти збільшенню ваги, і чи може це вплинути на людей 🤔
Дослідники думають, що бактерії Mycobacterium vaccae можуть впливати безпосередньо на імунні клітини, щоб зменшити запалення і прискорити метаболізм 🤞🤞🤞

Luke W. Desmond et al, Protective effects of Mycobacterium vaccae ATCC 15483 against "Western"-style diet-induced weight gain and visceral adiposity in adolescent male mice, Brain, Behavior, and Immunity (2024). DOI: 10.1016/j.bbi.2024.12.029

Наука здоров'я від Наумової

07 Jan, 10:18


Чи можемо ми дізнатися, які харчові продукти і як саме визначають відмінності в мікробіомі кишечника?

У Nature Microbiology 💥 опублікували нове дослідження:

Дослідницька група проаналізувала біологічні зразки 21 561 особи, веганів, вегетаріанців і всеїдних з різних країн, і виявила, що модель харчування має сильний вплив на мікробіом кишечника та на специфічні кишкові мікроби. (Хто б сумнівався 🙈)

Оскільки все більше і більше людей дотримуються веганської та вегетаріанської дієти, вчені хотіли з’ясувати, наскільки відрізняються їхні мікробіоми та які мікроорганізми відповідають за ці відмінності.

Згідно з результатами аналізів, проведених у лабораторії метагеноміки відділу Cibio, в середньому найздоровішу дієту мають вегани, за ними йдуть вегетаріанці та всеїдні.
Однак найцікавіші дані з’явилися в результаті дослідження різноманітності мікробіому кишечника ; тобто шляхом вимірювання різноманітності бактерій, які населяють наш кишечник.

Загалом у вегетаріанців і веганів було менше різноманітності, ніж у всеїдних, але вчені зазначають, що сама по собі різноманітність не є надійним засобом визначення здоров’я мікробіома, оскільки вона не враховує якість і функціональність бактерій.

Дослідники змогли побачити, як кожен шаблон харчування призводить до унікального мікробного підпису:

1⃣ Мікробіоми всеїдних мають підвищену присутність бактерій, пов’язаних з травленням м’яса, таких як Alistipes putredinis, які беруть участь у ферментації білка. Всеїдні також мають більше бактерій, пов’язаних із запальними захворюваннями кишечника та підвищеним ризиком раку товстої кишки, таких як Ruminococcus torques та Bilophila wadsworthia.

2⃣ Мікробіоми веганів відрізняються за кількістю бактерій, які беруть участь у ферментації клітковини, наприклад, декілька видів із типів Bacteroides і Firmicutes, які допомагають виробляти коротколанцюгові жирні кислоти, такі як бутират. Ці сполуки благотворно впливають на здоров’я кишечника, оскільки вони зменшують запалення та підтримують кращий гомеостатичний баланс з нашим метаболізмом та імунною системою.

3⃣ Основною відмінністю між вегетаріанцями та веганами є наявність у мікробіомі вегетаріанців Streptococcus thermophilus, бактерії, яка в основному міститься в молочних продуктах (використовується для виробництва йогурту)

4⃣ Дослідження підкреслило, що на склад мікробіому впливає якість раціону, а не сам режим харчування. Люди з більш здоровим режимом харчування, будь то вегани, вегетаріанці або всеїдні, показали більш сприятливий мікробіомний склад. Це свідчить про те, що, незалежно від типу дієти, споживання більшої кількості рослинної їжі та меншої кількості продуктів тваринного походження, особливо якщо вони пройшли високу обробку, може бути корисним для здоров’я кишечника.


✔️Nicola Segata, Gut microbiome signatures of vegan, vegetarian and omnivore diets and associated health outcomes across 21,561 individuals, Nature Microbiology (2025). DOI: 10.1038/s41564-024-01870-z

Наука здоров'я від Наумової

05 Jan, 10:06


Навряд чи це буде цікаво комусь окрім мене 🙈 і фахівців по темі, але нове дослідження виявило ключову роль простої амінокислоти у формуванні імунної відповіді та потенційного лікування аутоімунних захворювань 🤞

Мова йде за метаболізм аспарагіну і його роль в регулюванні В-клітинного гомеостазу та імунної відповіді 🔥

В-клітини зародкового центру (germinal center) відповідають за вироблення антитіл. Ці клітини мають одні з найвищих показників проліферації серед усіх клітин ссавців, але їхній метаболізм є не до кінця вивченим.
І ось нарешті дослідження опубліковане в Science Immunology, визначає цю амінокислоту аспарагін як критичний регулятор функції В-клітин зародкового центру і ефективного націлювання на інфекції.

Коли аспарагіну не вистачає, B-клітини "виснажуються", що призводить до ослаблення функції B-клітин зародкового центру.

Зниження рівня аспарагіну за допомогою дієти або препарату, що виснажує аспарагін, аспарагінази, послаблює функцію B-клітин зародкового центру, що призводить до утворення антитіл нижчої якості під час інфекції, особливо з клітин з дефектною здатністю виробляти аспарагін.

Ця робота підкреслює метаболізм аспарагіну як "метаболічну вразливість" у В-клітинах, які можуть бути спрямовані на боротьбу з такими захворюваннями, як аутоімунні захворювання, або злоякісні пухлини з аномальною імунною відповіддю В-клітин.

🍀Це я до того, що (а) вірю у перспективні розробки нових фарм препаратів (особливо коли рецензую наукові звіти клінічних досліджень 😂😜 і (б) дієта таки важлива не тільки в контексті ваги, а й як потенційні ліки (поки що не питайте мене "як корегувати рівень надходження аспарагіну",ще зарано про це говорити)


✔️ Yavuz F. Yazicioglu et al, Asparagine availability controls germinal center B cell homeostasis, Science Immunology (2024). DOI: 10.1126/sciimmunol.adl4613

Наука здоров'я від Наумової

03 Jan, 09:46


Тихо, тихо повзи, Равлик, схилом Фудзі Вгору, до самих висот...

❗️Три ознаки того, що ваша дієта занадто швидка і спричиняє надмірну втрату м’язової маси

❗️ Швидка втрата ваги дуже часто призводить до значної втрати м'язової маси разом із жиром.

Чому це погано?

Тому що м'язи відіграють ключову роль у визначенні нашого базового метаболічного рівня — кількості енергії, яку ми спалюємо в стані спокою.

М'язова тканина більш метаболічно активна, ніж жирова, тобто спалює більше калорій.
Під час схуднення ми створюємо дефіцит калорій, і організм починає розщеплювати як жирову, так і м'язову тканини.

Зменшення м'язової маси УПОВІЛЬНЮЄ ❗️ наш метаболізм, що в результаті сповільнює темпи втрати ваги та ускладнює підтримку досягнутого результату в довгостроковій перспективі.

Об'єктивні ознаки того, що ви втрачаєте надто багато м'язової маси:

1⃣ Ви втрачаєте більше ваги, ніж очікувалося, щотижня.
Швидка втрата ваги (понад 1 кг на тиждень) може свідчити про надмірну втрату м'язів.

2⃣ Ви відчуваєте слабкість або зниження фізичної працездатності.
Якщо ви помічаєте, що стає важче виконувати звичні фізичні вправи або повсякденні завдання, це може бути ознакою втрати м'язової маси.

3⃣ Ваше тіло виглядає менш підтягнутим, незважаючи на втрату ваги.
Зменшення м'язової маси може призвести до втрати тонусу та пружності тіла.

Що з цим робити?


1⃣ Уникайте надмірного обмеження калорій. Поступова втрата ваги (0,5– 0,8 кг на тиждень) є більш безпечною та ефективною для збереження м'язів.

2⃣ Забезпечте достатнє споживання білка.
Білок необхідний будівельний матеріал для підтримки та відновлення м'язів.

3⃣ Пам'ятайте, що мета схуднення — не лише поступове (!) зменшення цифри на вагах, яке збережеться в довгостроковій перспективі (!), але й покращення загального здоров'я та фізичної форми.

Наука здоров'я від Наумової

01 Jan, 18:38


Жахливо, коли Новий рік починається з імен колег і знайомих у некрологах...

Ігор Зима був видатним вченим нейробіологом. Науковець, викладач, популяризатор науки...

Сьогодні, у новорічний ранок, під час російської атаки він загинув у разом з дружиною і котиком.

Загибла дружина - Леся Вадимівна Сокур (Драбинська), біохімік, д.б.н., колишня заступник декана з наукової роботи, чудова людина і високо кваліфікований спеціаліст. Була.

Світла пам'ять...

Наука здоров'я від Наумової

31 Dec, 10:25


З прийдешнім Новим Роком, мої любі!
Здійснення всіх мрій!
Міцного здоров'я!
Миру!
КОХАННЯ (найцінніше, без сумнівів!)
Для моїх пацієнтів і для всіх, кому актуально - здорової харчової поведінки ;)

Обіймаю, ваша Наумова Наталія 🤗

Наука здоров'я від Наумової

24 Dec, 14:25


Пишаюся працювати у команді Добробут.
З сьогоднішнього дня офіційно:

Наука здоров'я від Наумової

21 Dec, 09:10


Тези, за які мене передають анафемі всілякі інстаграм нутріціологи, хелс коучі та їх фанати:

1⃣ Перекуси не заборонені. А в більшості випадків навіть рекомендовані.

2⃣ Діабет та інсулінорезистентність не виникають від солодкого.

3⃣ Набір ваги виникає не від солодкого, а від надлишку калорій і переїдання в цілому.

4⃣ Вуглеводи ввечері дозволені і навіть потрібні.

5⃣ Здавати тисячу аналізів на всі "дефіцити", "закрити ці дефіцити" не допоможе схуднути.


Як біохімік-аналітик і консультант з харчової поведінки, я маю впевненість у цих тезах, наукові та клінічні докази на прикладі сотень пацієнтів, але не буду зараз писати лонгріди пояснення кожної тези, бо так чи інакше пишу це регулярно у цьому каналі і індивідуально пояснюю на консультаціях пацієнтам.

Наука здоров'я від Наумової

19 Dec, 04:08


Хоча мільйони людей у всьому світі приймають метформін, розуміння його точного молекулярного механізму досі було загадкою.

🔷 Метформін - це відомі ліки від діабету 2 типу, які знижують рівень цукру в крові. Окрім цього, є дані, що метформін здатен уповільнювати ріст раку, покращувати результати лікування ковід і зменшувати запалення. Але досі вчені не могли визначити, як саме діє цей препарат 🤔

🔷 І ось нарешті дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, доводить, що метформін впливає на мітохондрії в клітинах: блокує певну частину механізму виробництва енергії клітини, який називається мітохондріальним комплексом I. Саме таким чином препарат може націлюватися на клітини , які можуть сприяти прогресуванню захворювання, не завдаючи значної шкоди нормальним, здоровим клітинам.

🔷 Оскільки метформіну потрібен транспортер для доступу всередину клітин, він впливає лише на кілька типів клітин, переважно в кишечнику, печінці та нирках.

🔷 Для даного дослідження були створені миші 🐀 генетично сконструйовані для експресії дріжджового ферменту (NDI1), який імітує мітохондріальний комплекс I, але є стійким до інгібування метформіном 📊 Білок показано, що рівень глюкози у контрольних мишей знизився після введення метформіну 📉 Навпаки, миші, які експресують NDI1, покращували зниження рівня глюкози за допомогою метформіну, що вказує на те, що метформін діє на мітохондріальний комплекс I для зниження рівня глюкози 📈

Це дослідження пояснює різноманітний вплив метформіну на зниження рівня глюкози, зменшення запалення та його потенційні протиракові ефекти. Сподіваємося на продовження досліджень у цьому напрямку 🤞🤞🤞

✔️ Colleen Reczek et al, Metformin targets mitochondrial complex I to lower blood glucose levels, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.ads5466. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ads5466

Наука здоров'я від Наумової

14 Dec, 08:47


🤯Дикий захід діагностичних тестів мікробіоти 🤯

Я впевнена, що вже скоро кишкова мікробіота стане звичайним інструментом для ранньої діагностики багатьох захворювань і для вибору терапевтичних стратегій 🤞
Але на даний момент бракує надійних наукових доказів і методів діагностики і, тим паче, лікування відповідно до даних таких тестів.

Проте з кожним днем з’являється все більше і більше пропозицій комерційних наборів для тестування, на даний момент абсолютно позбавлених сенсу та наукової обґрунтованості 🤬🤯

Щоб зупинити цей неконтрольований потік комерційних тестів, міжнародна група експертів склала «інструкції з використання» щодо найкращої практики тестування мікробіоти та рекомендації щодо показань, методів аналізу, представлення результатів і потенціального клінічного застосування.

Цей консенсусний документ, опублікованому в Lancet Gastroenterology & Hepatology, є результатом міждисциплінарного консорціуму експертів у цій галузі, включаючи клініцистів, біоінформатиків, мікробних екологів і клінічних мікробіологів.

Метою є створення нормативної бази для проведення тестів мікробіоти та зменшення використання невідповідних тестів, щоб прокласти шлях для науково обґрунтованого розвитку діагностики мікробіоти людини в медицині.

І головний висновок цього документу полягає в тому, що ще НЕ настав час для широкого використання аналізу мікробіоти у клінічній практиці, зокрема для ранньої діагностики багатьох захворювань або як керівництво до лікування.

🔸🔸"Потрібні подальші дослідження втручання, щоб оцінити ефективність персоналізованої (а не "універсальної") модуляції на основі результатів цих тестів" 🔸🔸

🔸🔸"Діагностична характеристика кишкової мікробіоти має ґрунтуватися на суворих стандартах, щоб гарантувати надійні та клінічно корисні результати. Це не простий лабораторний тест, а складний інструмент, який вимагає глибокого розуміння мікробної динаміки та її впливу на здоров'я людини" 🔸🔸


😜 Мені дуже сподобалася іронічна назва "дикий захід діагностичних тестів мікробіоти" стосовно цієї ситуації - Gut microbiota: A consensus paper to regulate the 'wild west' of diagnostic tests - https://medicalxpress.com/news/2024-12-gut-microbiota-consensus-paper-wild.html

✔️ Serena Porcari et al, International consensus statement on microbiome testing in clinical practice, The Lancet Gastroenterology & Hepatology (2024). DOI: 10.1016/S2468-1253(24)00311-X

Наука здоров'я від Наумової

13 Dec, 07:47


Хочу висловити вдячність 🙏 🥰 моїм неймовірним колегам, які допомогли організувати тестування пацієнтів з анорексією у профільному стаціонарному центрі терапії розладів харчової поведінки - Redefine:

❤️ Моїй любій неймовірній Каріні Федько - керівнику центру Redefine, психологу, психотерапевту.

❤️ Надзвичайно мотивованій і досвідченій лікарці-дієтологу Альоні Соломатіній, членкині нашої асоціації РХП.

Вчора і сьогодні ми також тестуємо контрольні групи учнів у школах, збираємо наукові дані 🤞
І паралельно Альона Соломатіна читає лекції учням з метою психоедукації та превенції РХП у підлітків 👏👏👏 Вона до речі ще й фантастичний лектор (читати лекцію з РХП школярам в бомбосховищі - то, повірте, дуууууже непроста задача)


✔️ Посилання на стаціонар Редефайн:
https://redefine.com.ua/uk/

✔️ Посилання на інстаграм сторінку Редефайн:
https://www.instagram.com/redefine.center?igsh=MWNyZmowM2g1d3JzZA==

Наука здоров'я від Наумової

11 Dec, 17:51


Запис прямого ефіру з лідеркою напрямку репродуктології "Добробут" Світланою Шияновою.

Дуже вдячна Світлані за запрошення, з нетерпінням чекаю на наші спільні наступні ефіри!


https://www.instagram.com/reel/DDcYrOUNLeO/?igsh=aHVlandka3NpeDM3


Інстаграм сторінка лікарки Світлани Шиянової

https://www.instagram.com/dr.svitlana.shiyanova?igsh=cGQ3aW16ZWpqeGdk

Наука здоров'я від Наумової

09 Dec, 15:40


🤰Плануючи вагітність, майбутні батьки часто зосереджуються на медичних показниках стану здоров'я, фізичній формі, звичках тощо. Та часто поза увагою залишається важливий фактор — щоденний раціон. І коли спроби завагітніти не дають результатів, виникає питання: що ми робимо не так?

Харчування має прямий вплив на роботу репродуктивної системи. Від того, що ви їсте, залежить гормональний баланс, якість яйцеклітин і загальна фертильність.

На нашому прямому ефірі лідерка напряму репродуктології "Добробуту" Світлана Шиянова та біохімкиня-аналітикиня, консультантка із здорового харчування та харчової поведінки Наталя Наумова розкажуть детальніше, як саме ваш раціон впливає на зачаття. Ви дізнаєтесь:

🧬 як зайва вага може створювати "гормональний хаос" і що з цим робити;
☀️ чому вітамін D — ключовий союзник у підтримці роботи яєчників;
🥗 що має бути у вашому меню, аби воно підтримувало фертильність;
🦠 як мікробіом кишківника допомагає завагітніти й чим його потрібно "годувати";
💃 чому навіть невелика фізична активність, як танці після вечері, корисна для ваших гормонів.

🕙 Долучайтеся до нас 11 грудня о 17:00

🙌 Зустрічаємося в Instagram stories!
Ефір проходитиме та буде збережено на нашій сторінці 👉https://www.instagram.com/dobrobut.mc/

Реальні поради, трохи гумору і відповіді на ваші запитання — все для тих, хто мріє про батьківство.

Не пропустіть❤️

Наука здоров'я від Наумової

08 Dec, 09:23


МРТ може бути ключем до розуміння впливу безглютенової дієти на людей з целіакією 🤞

Для участі в дослідженні команда залучила 36 людей, у яких щойно діагностували целіакію, і 36 здорових добровольців. Були зроблені зображення їхнього кишечника за допомогою МРТ разом із зразками крові та калу. Потім пацієнти дотримувалися безглютенової дієти протягом одного року та повернулися, щоб повторити дослідження. Здорові учасники також повернулися через рік і повторили дослідження, але вони не дотримувалися жодної дієти.

Дослідження показало, що пацієнти з нещодавно діагностованою целіакією мали більше кишкових симптомів, більше рідини в тонкій кишці і що транзит їжі в кишечнику був повільнішим, ніж у здорових контрольних пацієнтів.

Мікробіота пацієнтів з целіакією також показала більш високий рівень «поганих бактерій», таких як E. coli. Після одного року безглютенової дієти у пацієнтів покращилися кишкові симптоми, кількість води в кишечнику та кишковий транзит, але без повернення до нормальних значень. Навпаки, безглютенова дієта зменшила кількість «хороших бактерій» у мікробіоті, таких як біфідобактерії, пов’язані зі зниженим споживанням крохмалю та пшеничних поживних речовин через іншу дієту.

Результати розширюють наше розуміння функції кишечника та фізіології целіакії та відкривають можливість розвитку лікування пребіотиками, щоб зменшити негативний вплив безглютенової дієти на мікробіом.


✔️П.С. нагадаю, що целіакія відрізняється від алергії на глютен і непереносимості глютену і може бути діагностована лише (!) під час біопсії тонкого кишечника.

Carolyn M. Costigan et al, One year of gluten free diet impacts gut function and microbiome in celiac disease, Clinical Gastroenterology and Hepatology (2024). On bioRxiv (2024). DOI: 10.1101/2024.06.20.599876

Наука здоров'я від Наумової

06 Dec, 10:43


З днем ЗСУ! Дякую всім, хто захищає Україну. 💛🩵

Наука здоров'я від Наумової

05 Dec, 10:20


Пластичність нашого метаболізму фантастична.

Наукових факти два:
1) ми дуже адаптивні
2) все дуже індивідуально

З цієї точки зору: дієтологія та нутріціологія - це скоріше мистецтво, ніж наука.

Я вчений, медичний науковий співробітник, і так, я це сказала і готова повторити: "Швидше мистецтво, ніж наука".

Наука здоров'я від Наумової

03 Dec, 09:14


Прошу підтримати опитування моїх колег:

Запрошуємо вас долучитися до дослідження, яке проводиться з метою вивчення впливу перфекціонізму на компульсивне переїдання.


Анкета є повністю анонімною, а результати дослідження будуть подані в узагальненому вигляді без можливості ідентифікації окремих учасників.

Заповнення форми займе приблизно 25-30 хвилин вашого часу.

Будемо дуже вдячні за участь!

Ваш внесок допоможе науковій спільноті глибше зрозуміти причини виникнення компульсивного переїдання та, завдяки цьому, сприятиме покращенню якості життя людей, що страждають на розлади харчової поведінки.

Посилання на гугл-форму: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfrzIMLLFueYq9jWBVVUcVs_ByMuxZZd_YqmMxM3XuBxseh-w/viewform

Наука здоров'я від Наумової

30 Nov, 08:41


Вчора робила доповідь на конференції з РХП на тему "мікробіом - кишечник - мозок".

Кілька тез доповіді:

1⃣ Раціон впливає на мікробіом, а мікробіом, в свою чергу, впливає на психологічний стан.

2⃣ З іншого боку, психологічний стан визначає харчову поведінку і вибір раціону.

3⃣ Для мікробіому пацієнтів з РХП характерна зміна різноманіття і кількості мікробіоти, адаптація мікробіоти до голодування/переїдання, зміна бактеріальних метаболітів, зміна кишкової проникності та імунні механізми запалення.

4⃣ Досі залишається незрозумілим чи ці зміни мікробіому у пацієнтів з РХП є наслідком хронічного переїдання/обмеження їжі, чи вони є причинним фактором.

5⃣ Необхідно пам'ятати:

▶️ Жодні "аналізи на мікробіом" не мають діагностичного значення і сенсу
▶️ Діагнозу "дисбактеріоз" не існує
▶️ Склад мікробіому адаптується до раціону, режиму, стану нервової системи тощо
▶️ Виживання достатньої кількості клітковини, продуктів з різноманітними молочнокислими бактеріями, достатньої кількості води і забезпечення регулярної дефекації - є єдиним способом корегування мікробіому і ЕФЕКТИВНІШЕ за вживання "аптечних пробіотиків і пробіотиків".

Конфедерація продовжується і сьогодні. Всі теми доповідей неймовірно цікаві. Запис буде доступний. Доєднуйтесь!

Детальніше про подію https://www.facebook.com/events/509923765161310/

Реєстрація за посиланням https://docs.google.com/forms/d/136PlUFY8gy2uD1C1iMtRKTq7MO6e-7GM0KS9TeYRX5w/edit

Наука здоров'я від Наумової

25 Nov, 07:56


🔺
Зробити жирові клітини "худими" 🤞👏

Нове дослідження стосовно ожиріння і підвищення ризику діабету 2 типу: все визначається розміром і функціонуванням жирових клітин.

При ожирінні жирової тканини не тільки стає занадто багато, але вона також не функціонує оптимальним чином - надлишок енергії перенаправляється для зберігання в інших частинах тіла, наприклад у печінці, що спричиняє жирову хворобу печінки, або в серці, що призводить до серцево-судинних захворювань, таких як атеросклероз або інсульт.

Ми і раніше знали, що ожиріння порушує здатність організму виробляти нові жирові клітини. Але не біохімічні причини не були відомі.
І ось нове дослідження показує, що ожиріння обмежує здатність організму виробляти рибосомні фактори (найважливіші клітинні будівельні блоки). Без достатньої кількості рибосомних факторів жирові стовбурові клітини не мають механізму диференціації для виробництва функціонуючих жирових клітин. Натомість енергія потрапляє в пастку, і вони збільшуються.

У даному дослідженні мишам діабетом і ожирінням, чиї жирові клітини були в чотири-п’ять разів більші, ніж у худих мишей, вводили препарат, що збільшував їхні рибосомальні фактори до нормального рівня - розиглітазон.

І це спонукало їхні жирові стовбурові клітини диференціюватися для виробництва нових жирових клітин менших розмірів. Тоді жирова тканина, у свою чергу, була здатна належним чином зберігати енергію та виробляти ключові гормони, які регулюють метаболізм - діабет 2 типу фактично зникав.

Отримані дані свідчать про те, що збільшені жирові клітини порушують функцію жирової тканини та відіграють вирішальну роль у розвитку діабету.

Зараз розиглітазон використовується для лікування діабету 2 типу, але досі не було зрозуміло, що цей препарат робить на молекулярному рівні для покращення метаболізму глюкози.

Результати цього дослідження також виходять за межі лікування діабету. Оскільки ожиріння є основним фактором ризику для багатьох інших серйозних захворювань, пошук нових терапевтичних засобів, які відновлять рибосомні фактори для покращення метаболізму глюкози та функції жирової тканини, також може призвести до нових стратегій лікування інших захворювань, спричинених ожирінням.

✔️ Mirian Krystel De Siqueira et al. PPARγ-dependent Remodeling of Translational Machinery in Adipose Progenitors is Impaired in Obesity, Cell Reports (2024). DOI: 10.1016/j.celrep.2024.114945.

Наука здоров'я від Наумової

22 Nov, 07:34


❗️Мінімум 5-6 років проходить до початку одужання від РХП з моменту звернення до фахівця і початку терапії.

І це ще досить "оптимістичні" дані колег з Американської асоціації РХП. В Україні ситуація ще гірша.

Звертайтесь по допомогу вчасно ❗️

Наука здоров'я від Наумової

17 Nov, 11:35


Чи можуть цикли дієт збільшити ризик серцевого нападу

Так, можуть ❗️

Я завжди про це говорила, на мій погляд це очевидно з точки зору впливу на метаболізм, а нещодавна стаття в Nature це підтверджує.

Часті "коливання дієти" (те, що називається «йо-йо дієта») можуть значно збільшити ризик серцево-судинних захворювань. Мається на увазі чергування дієти з з низьким вмістом жиру/вуглеводів/калорій з дієтою з високим вмістом жиру/вуглеводів/калорій, умовно кажучи принцип "все або нічого".

У даній статті в Nature автори описують, як зміна дієти з високим вмістом жиру на дієту з низьким вмістом жиру у мишей призвела до значного прискорення атеросклерозу, стану, що характеризується накопиченням бляшок в артеріях.

Автори оцінили вплив періодичної дієти на реакцію імунної системи та її вплив на здоров’я серця. Вони виявили, що дієта йо-йо може порушити роботу імунної системи організму, що призведе до посилення запалення та розвитку атеросклеротичних бляшок.

У мишей чергування дієти з високим і низьким вмістом жиру сприяє накопиченню бляшок в артеріях шляхом модуляції вроджених імунних реакцій організму.

Періодична дієта йо-йо може порушити здатність організму підтримувати здоровий баланс імунних клітин, що призведе до хронічного запалення та підвищеного ризику інфаркту та інсульту.

❇️ Тож висновки банальні і очевидні: "Дотримання постійного здорового харчування має вирішальне значення для підтримки здоров’я серцево-судинної системи".

✔️ Daniel J. Rader et al, Yo-yo dieting accelerates cardiovascular disease by reprogramming the immune system, Nature (2024). DOI: 10.1038/d41586-024-03030-z

Наука здоров'я від Наумової

15 Nov, 08:37


Пропонуємо взяти участь у розробці нової нейротехнологічної методики тестування булімії та компульсивного переїдання і користуватися цією методикою безкоштовно в майбутньому.

Ми команда науковців та психологів, Асоціація лікарів та психологів "РХП: терапія и превенція" , Anima, Наумова Наталія, Сергій Данилов, Андрей Солонский, Татьяна Назаренко, що проводить наукові дослідження РХП і розробляє нову нейротехнологічну методику тестування булімії та компульсивного переїдання.

Методика базується на відстежуванні рухів очей за допомогою айтрекерів та веб-камер, вона поєднує в собі технологію ай-трекінгу з психометричними тестами та аналізує біомаркери уваги. Така комбінація технологій і науки дозволяє більш точно оцінити стан пацієнта з РХП, відстежувати динаміку терапії, передбачати стани загострення, оцінювати власний стан у ситуаціях, де самооцінка може бути ненадійною.

Дослідження відбувається дуже просто і швидко. Ви просто вільно переглядаєте набір картинок на екрані монітора, при цьому спеціальний прилад (айтрекер) відстежує рухи ваших очей і фіксує куди саме була спрямована ваша увага, як рухався погляд, чи були уникання або гіперфіксація. Паралельно з цим проводиться аналіз активності вашого мозку за допомогою енцефалограми. Після цього ви відповідаєте на питання анкети-опитувальника.

Ви можете внести суттєвий внесок у розробку даної методики діагностики РХП і вже найближчим часом вільно користуватися нею онлайн на вашому власному комп'ютері, самостійно відстежуючи свій стан (для тих, хто пройшов тестування у нас в лабораторії - безкоштовне користування програмою тестування у майбутньому).

За детальною інформацією і для запису на тестування звертатися до мене:

Наумова Наталія, +380954817098 (вайбер, телеграм, вотсап) фейсбук

Наука здоров'я від Наумової

11 Nov, 07:32


🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷
Мікробіом і реакція на стрес ❗️

Нове дослідження виявило ключову роль мікробіоти кишечника в регулюванні реакції на стрес шляхом взаємодії з циркадними ритмами організму.
🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷

Дослідження, опубліковане в Cell Metabolism, висвітлює складний зв’язок між кишковою мікробіотою та віссю гіпоталамус-гіпофіз-наднирники (HPA), центральною системою реакції організму на стрес.

Було продемонстровано, що виснаження кишкової мікробіоти призводить до гіперактивації HPA-осі в залежності від часу доби, що, поряд зі змінами стресу мозку та ділянок реагування на циркадний період, призводить до зміни чутливості до стресу протягом дня.

Також було визначено конкретні кишкові бактерії , включаючи штам Lactobacillus (Limosilactobacillus reuteri), як ключові фактори впливу на цей циркадний регульований механізм стресу. L. reuteri виник як штам-кандидат, який модулює секрецію глюкокортикоїдів (гормонів стресу), пов’язуючи природні добові коливання мікробіоти зі зміненою реакцією на стрес.

Це дослідження відкриває нові можливості для психобіотичних втручань, спрямованих на покращення результатів психічного здоров’я шляхом впливу на кишкові бактерії, які впливають на регуляцію стресу.

Отримані результати відкривають двері для розробки нових методів лікування на основі мікробів, які могли б допомогти людям краще керувати психічними станами, пов’язаними зі стресом, такими як тривога та депресія, які часто пов’язані зі змінами циркадних циклів і циклів сну.

✔️
Gabriel Tofani et al, Gut Microbiota Regulates Stress Responsivity via the Circadian System, Cell Metabolism (2024). DOI: 10.1016/j.cmet.2024.10.003

Наука здоров'я від Наумової

08 Nov, 07:54


🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷

Планую розповісти про різні типи РХП (включно з діабулімією, алкорексією і іншими РХП). Хоча враховуючи мій профіль досліджень і консультацій пацієнтів, все ж таки зроблю акцент на анорексії та булімії.

Лекція буде цікава і пацієнтам, і батькам та партнерам пацієнтів, і лікарям різних спеціальностей.

Тому запрошую всіх на мою лекцію в Добробут

21 листопада, онлайн

Запис також буде доступним після реєстрації

Реєстрація за посиланням:

https://dobrobutacademy.org/courses/rozladi-xarcovoyi-povedinki-rxp-u-ditei-ta-pidlitkiv-rxp-u-ditei-z-rozladami-autisticnogo-spektru

Наука здоров'я від Наумової

05 Nov, 07:26


Допис попередження для батьків підлітків з анорексією.
За мотивами вчорашньої консультації.

Будь ласка, переконайтеся, що психіатр, який веде вашу дитину має (а) досвід роботи з РХП, зокрема анорексією у підлітків і (б) є дитячим психіатром, що має досвід роботи саме з підлітками.

Це важливо ❗️
Ті 2-4-6 місяців, які дитина може приймати препарати, що призначені некоректно, можуть бути критичними для здоров'я та одужання.

Наука здоров'я від Наумової

03 Nov, 08:22


Дякую всім за привітання! Наразі 39й був найкращим роком.

– А що це за звуки, он там? – Запитала Аліса.
– А це чудеса, – байдуже пояснив Чеширський Кіт.
– І .. І що ж вони там роблять? – Поцікавилася дівчинка, неминуче червоніючи.
– Як і належить, – Кіт позіхнув. – Трапляються.

І чудеса, і звуки ППО та вибухів. Прокидатися в день народження під гул шахедів та роботу ППО і весь день святкувати незважаючи на тривогу, яка в результаті тривала всю добу. Але ж чудеса важливіші. І звучать вони гучніше. Війна закінчиться, а чудеса ні.

Перечитайте Алісу в країні чудес. Моя улюблена книга. "А далі все чудесатєє і чудесатєє" - у мене так і відбувається, чого і вам бажаю ;)

Наука здоров'я від Наумової

31 Oct, 09:01


На громадському радіо говорила про РХП у військових. Інтерв'ю зовсім коротке, хто має час та цікавість - послухайте, тому що тема неймовірно актуальна, але про неї ніхто не говорить. А ось я говоритиму і допомагатиму як можу.


https://hromadske.radio/podcasts/na-pulsi-analizuiemo-holovne-na-hromadskomu-radio/rkhp-u-viyskovykh-zamovchana-problema-v-ukraini-biolohynia

Наука здоров'я від Наумової

30 Oct, 08:41


Жовтень виявився щедрим на відкриття у фізіології та біохімії
👏👏👏

Nature Communications опублікували дослідження про новий незалежний шлях надниркових залоз (❗️), вісь гіпоталамус-симпатика-печінка (HSL), для опосередкованого вивільнення глюкози, викликаного стресом.

Що ми знаємо по класиці:

У відповідь на стрес центральна нервова система тварин швидко виділяє глюкозу в кров, щоб впоратися з потенційними загрозами. Класична теорія стверджує, що викликане стресом вивільнення глюкози контролюється гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковою (HPA) або симпато-наднирково-мозковою (SAM) осями.

Однак обидва шляхи опосередковуються адреналіном надниркових залоз і демонструють значні затримки в часі, що не відповідає вимогам швидкого вивільнення глюкози під час відповіді на стрес.

Яким же шляхом виділяється глюкоза у відповідь на стрес "швидко"

До сьогодні це було загадкою.

І ось, ура, нове відкриття 👏🥳

(Далі читати лише тим, кому цікаво деталі фізіології) Кому ні - читати лише висновок 🤪)

Щоб з’ясувати, чи існує альтернативний шлях вивільнення глюкози, спричиненого стресом, дослідники використали відстеження вірусу та оптогенетичні маніпуляції, щоб відобразити нервовий шлях від паравентрикулярного ядра (PVN CRH ) до вентромедіального гіпоталамуса (VMH).

Команда дослідила симпатичну іннервацію печінки та продемонструвала, що симпатична активація впливає на CRH у модуляції глюкози. Вони активували CRHR2 у VMH за допомогою оптогенетичної стимуляції та виявили, що VMH CRHR2 отримує проекції від CRH і регулює печінковий глюконеогенез через симпатичну іннервацію, ідентифікуючи незалежний від надниркових залоз нервовий шлях для швидкого вивільнення глюкози.

Порівнюючи часові вікна наднирковозалежної та наднирковонезалежної регуляції, команда дійшла висновку, що швидка стадія вивільнення глюкози була опосередкована віссю HSL, тоді як уповільнена стадія регулювалася гормонами надниркових залоз.

🔷 Висновок:

дослідження виявило новий шлях вивільнення глюкози, спричиненого стресом, надаючи критичну інформацію про гомеостаз глюкози та потенційні терапевтичні цілі для пов’язаних зі стресом метаболічних розладів.


✔️П.С. HSL axis: hypothalamus (paraventricular to ventromedial hypothalamus)-sympathetic (raphe pallidus nucleus to intermediolateral nucleus)-liver



Ling Liu et al, Hypothalamus-sympathetic-liver axis mediates the early phase of stress-induced hyperglycemia in the male mice, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-52815-3

Наука здоров'я від Наумової

25 Oct, 07:49


ВОЗ запланувала знизити світове споживання солі на 30% до 2025 року 🤞

Є 3 основні напрямки реалізації цього завдання:

1⃣ у харчовій промисловості використовують "поступове" зменшення кількості солі (на 15—25% у деяких продуктах. Такі зменшення непомітні, смакові рецептори дуже швидко адаптуються до меншої кількості солі та населення вживає її значно менше).

2⃣ замінники солі (зазвичай це багатокомпонентні рецептури на основі калію, кальцію, магнію. Вони часто мають не "чистий" солоний смак, а ще й додатковий присмак: гіркий, солодкий і т.д. Існують різні підходи щодо варіацій розмірів кристалів солі (солоний смак) залежить від форми кристала солі та площі поверхні).

3⃣ достовірна інформація на етикетці продукту (наприклад, написи "Обережно! Багато солі!")
(сумнівний підхід, на мій погляд 😄 людина, яка купує чіпси чи солоні сухарики до пива, навряд чи має ілюзії щодо солі у цьому продукті).

4⃣ "асоціативний" підхід: деякі запахи (бекон, бульйон, риба) асоціюються із солоним смаком і при додаванні компонентів цих ароматів, їжа сприймається більш солоною. Обіцяють, що таким чином можна зменшити солоність на 20—30%.

⬇️ ВОЗ рекомендує обмежити споживання солі до 5г на добу (це відповідає 2г натрію).

☑️ Найдієвіший підхід – поступове зменшення.
Адже смакові рецептори справді дуже швидко адаптуються до меншої кількості солі.

Спробуйте 🤞

Наука здоров'я від Наумової

23 Oct, 09:09


Сьогодні, 22 жовтня, Міжнародний день захисту чоловічої нервової системи від насильницьких дій з боку жінки.

Хто не в курсі: токсичне мовчання, газлайтинг, пряме чи завуальоване "інші чоловіки заробляють більше", маніпуляції сексуальною близькістю - це ТАКОЖ агресія.

А потім чоловіки приходять до мене на консультацію лікувати компульсивне та стресогенне переїдання. Я допоможу, звичайно, але чи не краще припинити створювати токсичне середовище, принаймні у стосунках? Повірте, їм вистачає токсичності в оточуючому середовищі.

Бережіть своїх коханих чоловіків ;)

Наука здоров'я від Наумової

22 Oct, 06:36


Сьогодні зранку прорецензувала статтю у Neuroscience Letters, вчора ввечері у
Molecular Medicine.
До наступного тижня маю встигнути дві рецензії у Nutrition and Metabolism та Molecular and Cellular Oncology.

А у коментарях деяких груп мені пишуть "нутріціологи" з освітою після тижневого онлайн курсу в інстаграмі ( 🤬 ) (але з купою грошей на рекламу і тисячами підписників ) "ну що ви розумієте, .... це ж науковий факт" 🤣

ну правда, ну куди ж мені про наукові факти знати 😂

Наука здоров'я від Наумової

19 Oct, 05:41


Нове відкриття❗️про те, як печінка вимиває холестерин з організму, може допомогти більш ефективному лікуванню серцево-судинних захворювань ❗️

Дослідження опубліковане в Science Advances і є дійсно науковим відкриттям і абсолютно новим розумінням фізіології печінки:

1⃣ на виробництво жовчі, яка є ключовим механізмом вимивання надлишку холестерину з організму, впливає швидкість надходження крові до печінки через ворітну вену з кишечника.

2⃣ білок, який чутливий до тиску під назвою PIEZO1, визначає швидкість кровотоку через вену, викликаючи ланцюгову хімічну реакцію, яка перетворює холестерин у крові на жовчні кислоти, які виводяться з організму.

Попередні дослідження показали, що кровотік у ворітній вені збільшується і зменшується протягом дня у відповідь на рух, відпочинок і прийом їжі:

(а) вироблення жовчі збільшується, коли кровотік у ворітній вені зменшується, що відбувається в результаті фізичних вправ або голодування;

(б) і навпаки, утворення жовчі знижується, коли кровотік у ворітній вені збільшується, що відбувається під час їжі та відпочинку.

Очевидно, що низьке вироблення жовчі може призвести до високого рівня холестерину, що залишається в крові, і може сприяти розвитку жирової хвороби печінки. Якщо цей стан не лікувати, він може прогресувати до запалення печінки та фіброзу.

Це дослідження вперше показало, що кровотік у ворітній вені пов’язаний з рівнем холестерину в крові, а також дослідило роль білка PIEZO1 у регулюванні швидкості кровотоку через вену, викликаючи ланцюгову хімічну реакцію, яка перетворює холестерин у крові на жовчні кислоти, які виводяться з організму.


❗️А я нагадаю: високий рівень холестерину може мати генетичну основу або бути пов’язаний зі станом здоров'я і прийомом деяких ліків. Але здебільшого високий рівень холестерину пов’язаний зі способом життя, включаючи дієти з високим вмістом насичених жирів і трансжирів, недостатністю фізичної активності, ожирінням, палінням і надмірним вживанням алкоголю 🍷🍺🍟🍔🌭


✔️Laeticia Lichtenstein et al, Endothelial force sensing signals to parenchymal cells to regulate bile and plasma lipids, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.adq3075

Наука здоров'я від Наумової

17 Oct, 07:11


У мене є суперсила - пам'ятати не тільки результати аналізів, а й улюблені продукти пацієнтів і хто чим переїдає 😜

Щойно була повторна консультація пацієнтки, з якою ми бачилися лише одного разу на початку червня.
І вона була здивована, що я пам'ятаю її улюблені млинці з медом на сніданок, назву улюблених тістечок в кафе біля роботи і вечірні харчові звички її чоловіка, які на неї так впливають.

А чого дивуватися? Хороший стоматолог пам'ятає в якого пацієнта який проблемний зуб, хороший вчитель пам'ятає які помилки найбільш типові для якого учня і тд. Це нормально для дійсно мотивованого фахівця.

Але так, моя суперсила в тому, що я пам'ятаю такі деталі харчової поведінки з першої консультації 😉
А ще цифри підвищеного холестерину 😂

Дякую пацієнтці за відгук і бажаю всім гарного дня!

Наука здоров'я від Наумової

16 Oct, 07:05


Нарешті визначилася з темою доповіді на конференції 😁

І хоча хочеться поговорити на безліч важливих тем, і про інсулінорезистентність, і про менопаузу, і про фертильність, і про харчування дітей аутистичного спектру, але треба обирати щось одне.
І цього разу поговоримо про мікробіом 😊

Тож тема доповіді на конференції,про яку я писала минулий допис,
"РХП та вісь мікробіом-кишечник-мозок"

Кишковий мікробіом є важливим фактором, здатним модулювати двонаправлений зв’язок між кишечником і мозком.

РХП завжди супроводжуються коморбідними психіатричними розладами (депресією, тривожними розладами, ОКР тощо).

Одним із патофізіологічних факторів, який впливає і на РХП, і на тривожно-депресивні розлади, є склад кишкового мікробіому, оскільки існує чіткий зв’язок між складом мікробіому та функцією мозку.

Зменшення тривожного та депресивного стану шляхом корекції кишкового мікробіому може бути ефективною стратегією контролю РХП.

Чекатиму на вас !

Наука здоров'я від Наумової

15 Oct, 06:06


🗣
28-30го листопада, вже зовсім скоро наша традиційна конференція Асоціація лікарів та психологів "РХП: терапія и превенція"
🗣

Вона зорієнтована на тих, хто цікавиться темою і хто шукає допомогу і підтримку. Три дні, 21 доповідь, в кінці кожного дня дискусійний простір зі спікерами, де можна поставити питання і обговорити те, що було важливим. А теми, пов'язані з розладами харчової поведінки, будуть різноманітні: і про хаотичне і впорядковане харчування, і про менопаузу, і про веганство, і про особливості сексуальності людей із РХП, і про нейрофізіологічні основи важких станів, про індивідуальну на групову форму терапії, про допомогу у випадку, якщо людина знаходиться в еміграції і не має відповідної інтеграції і знань до кого звернутися, та ще про багато всього. І все суто практичне.


Реєструйтеся і приходьте. Конференція буде проводитися в зумі, запис плануємо.

https://facebook.com/events/s/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D1%96-%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D0%BB%D1%96%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%BF%D0%BE/509923765161310/

Наука здоров'я від Наумової

13 Oct, 07:22


🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷Виявлено можливий тригер хвороби Крона: дисфункціональні мітохондрії порушують мікробіом кишечника ❗️


🔸Основний вплив на хворобу Крона мають порушення мітохондріальних функцій. У дослідженні, опублікованому в Cell Host & Microbe, доведено, що дефектні мітохондрії викликають симптоми хронічного запалення кишечника та впливають на мікробіом.

🔸Типовими симптомами хвороби Крона є хронічна діарея, біль у животі та лихоманка. Хоча причини хвороби Крона ще не повністю вивчені, протягом кількох років було відомо, що зміни мікробіома кишечника (тобто спільноти мікробів, які живуть у кишковому тракті) пов’язані із запальними захворюваннями.

🔸Це розуміння може виявитися важливим для людей із запальними захворюваннями, оскільки воно представляє потенційні підходи до нових методів лікування. В даний час лікування зводиться до купірування симптомів захворювання протизапальними препаратами.

🔸Це нове дослідження допоможе розробити нові препарати, спрямовані на регулювання функції мітохондрій і знайти активні інгредієнти, які б відновили функціональність порушених мітохондрій. Це обмежило б пошкодження кишечника як пусковий механізм для хронічних запальних процесів і хвороби Крона.

🔸Дані результати результати свідчать про те, що препарати, які діють на мітохондріальні шляхи або впливають на зв’язки між мікробіомом і мітохондріями, можуть бути ключовим аспектом ефективного лікування.

Elisabeth Urbauer et al, Mitochondrial perturbation in the intestine causes microbiota-dependent injury and gene signatures discriminative of inflammatory disease, Cell Host & Microbe (2024). DOI: 10.1016/j.chom.2024.06.013

Наука здоров'я від Наумової

10 Oct, 10:50


Нове дослідження показує, що люди з діабетом 2 типу мають нижчий рівень білка, який розщеплює та перетворює креатин у м’язах. Це призводить до порушення функції мітохондрій.

Креатин є природною сполукою в організмі, яка також міститься в таких продуктах, як м’ясо та риба. Це також популярна добавка для покращення виконання вправ, оскільки вона може змусити м’язи працювати інтенсивніше та довше, перш ніж вони втомляться.

Незважаючи на визнаний позитивний ефект креатину, попередні дослідження показали можливий зв’язок між високим рівнем креатину в крові та підвищеним ризиком діабету 2 типу. Це підняло питання про те, чи може добавка креатину сприяти цьому ризику.

Нове дослідження, засноване на дослідженнях як на людях, так і на мишах, показує, що люди з діабетом 2 типу мають нижчий рівень білка в м’язах, який метаболізує та перетворює креатин — білок, який називається креатинкіназа. Цей знижений рівень білка призводить до порушення метаболізму креатину в м’язах, що може пояснити, чому люди з діабетом 2 типу накопичують креатин у своїй крові.

Висновки вказують на те, що порушення метаболізму креатину є наслідком діабету 2 типу, а не причиною захворювання.

Дослідження також показує, що низькі рівні креатинкінази не тільки пов’язані з вищим рівнем креатину в крові, але й порушують функцію мітохондрій у м’язах. Мітохондрії, які перетворюють поживні речовини в енергію, функціонують гірше в м’язових клітинах зі зниженим вмістом креатинкінази, що призводить як до зниження виробництва енергії, так і до збільшення клітинного стресу.

Це цілком узгоджується з тим фактом, що люди з діабетом 2 типу мають гірший енергетичний обмін. У майбутньому однією з можливостей може бути регулювання креатинкінази як частини лікування метаболічних захворювань, таких як ожиріння та діабет.


✔️David Rizo-Roca et al, Decreased mitochondrial creatine kinase 2 impairs skeletal muscle mitochondrial function independently of insulin in type 2 diabetes, Science Translational Medicine (2024). DOI: 10.1126/scitranslmed.ado3022. www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.ado3022

Наука здоров'я від Наумової

08 Oct, 07:15


Терапія яскравим світлом (Bright light therapy, BLT) є ефективним допоміжним засобом лікування несезонного депресивного розладу

Систематичний огляд і мета-аналіз (інакше б не публікувала) перевірив і підтвердив ефективність BLT як додаткового лікування несезонних депресивних розладів. Було включено одинадцять унікальних досліджень із даними 858 пацієнтів (75,6% жінок).

Дослідники виявили, що група BLT мала значно кращі показники ремісії та відповіді, а також швидшу відповідь на основне лікування.

Artur Menegaz de Almeida et al, Bright Light Therapy for Nonseasonal Depressive Disorders, JAMA Psychiatry (2024). DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2024.2871

Наука здоров'я від Наумової

06 Oct, 09:12


Всі, хто приходять до мене на консультацію з очікуванням, що я запропоную БАДи, або (страшно навіть думати) "схеми БАДів"... будь ласка не треба. Не бачу сенсу витрачати половину часу консультації на те, щоб пояснювати про всі небезпеки і ризики БАДів, особливо куплених "десь в інтернеті". Давайте краще витратимо цей час оп розмови про раціон та про харчову поведінку.

Ви ж розумієте різницю між покупкою однієї й тієї ж речовини в аптеці у вигляді "лікарської речовини" та у вигляді "БАД"?

Будь-якої речовини. Вітамінів/будь-яких мікроелементів (кальцій, магній, цинк)/"травки" (та хоча б і валерінки).

Розумієте, так?

У першому випадку препарат пройшов усі необхідні стадії досліджень та тестування на безпеки, у другому – не пройшов нічого з того, що необхідно за стандартами безпеки для рекомендації як “лікувальний”. Нічого.

Виробник може використовувати неякісну сировину, може поміняти композицію, у буквальному значенні слова додати в цей БАД щось, що не заявлено в інструкції та описі або, навпаки, не додати те, що заявлено або додати менше, ніж заявлено. Це не контролюється на належному рівні. Причому відсутність цього контролю є законною. У нас і лікарські препарати сумнівно контролюються, що вже про БАДи говорити.

А ще одна і та сама активна речовина може по-різному себе проявляти, наприклад, через різну ізомеризацію. Цис-, транс- наприклад. Але одна форма буде дорожче (у ліках), а інша (у БАДах) дешевше. І при цьому все законно, бо хімічна формула одна й та сама.

Навіть славетна Вікіпедія пише: "стандартів виробництва БАДів не існує. Контроль їхньої якості полягає лише в оцінці їхньої безпеки як харчових продуктів".

Чому? Тому що БАД - це "біологічно активна добавка до їжі" (точніше: "біологічно активні речовини та їх композиції, призначені для безпосереднього прийому з їжею або введення до складу харчових продуктів"). Ось це "до їжі" чомусь забувається і в результаті сприймається як препарат "лікувальної дії".

Для тих, хто бажає посперечатися: я 3 роки викладала в Університеті імені Тараса Шевченка "біобезпеку", зокрема аспекти стандартизації та безпеки харчових та лікарських продуктів, а також рік в Університеті харчової промисловості, і в мене була (не найоптимістичніша) картина реалій тестування харчових та лікарських засобів та продуктів в Україні.

До речі, на запит "реєстрація БАД" гугл видає дуже багато цікавих пропозицій зробити все "легко і швидко", ось тільки, мовляв, зателефонуйте за таким номером. Ну ось приблизно така ж кількість пропозицій, як і "написати диплом/дисертацію")))

Тож про всяк випадок, задумайтеся які саме ви купуєте вітаміни, та навіть той самий вітамін С, вітамін Д, фолієву кислоту, омега 3 і, прости Господи, дріжджі та антиоксиданти.

Наука здоров'я від Наумової

03 Oct, 07:52


🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷
Новий ін’єкційний препарат є перспективним для запобігання та лікування гіпоглікемії
🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷🔷


Люди з діабетом приймають інсулін, щоб знизити високий рівень цукру в крові. Однак, якщо рівень глюкози падає надто низько (через прийом занадто великої кількості інсуліну або недостатню кількість цукру), у людей може виникнути гіпоглікемія, яка може призвести до запаморочення, когнітивних розладів, судом або коми.

Щоб запобігти та лікувати цей стан, дослідники розробляють нову технологію з інкапсуляцією гормону глюкагону. Під час випробувань на мишах нанокапсули активувалися, коли рівень цукру в крові падав небезпечно низько, і швидко відновлювали рівень глюкози.

Глюкагон (гормон, який сигналізує печінці викидати глюкозу в кров) зазвичай вводять шляхом ін’єкцій, щоб протидіяти важкій гіпоглікемії у людей, які страждають на діабет. Хоча екстрена ін’єкція глюкагону може відкоригувати рівень цукру в крові приблизно за 30 хвилин, препарати можуть бути нестабільними та нерозчинними у воді. У деяких випадках гормон швидко руйнується при змішуванні для ін’єкцій і злипається разом, утворюючи токсичні фібрили. Крім того, багато епізодів гіпоглікемії відбуваються вночі, коли люди з діабетом не можуть перевірити рівень цукру в крові.

Для підвищення стабільності комерційного глюкагону та запобігання гіпоглікемії, дослідники розробили технологію міцел, які для керованої доставки ліків. Була розроблена міцела, що реагує на глюкозу, яка інкапсулює та захищає глюкагон у крові, коли рівень цукру нормальний, але розчиняється, якщо рівень падає небезпечно низько. Щоб запобігти гіпоглікемії, міцели можна вводити заздалегідь і циркулювати в кровотоці, поки вони не знадобляться.

Наразі дослідження проведені тільки на мишах, але результати дуже багатообіцяючі: міцели з глюкагоном залишаються неактивними і не вивільняють гормон, якщо рівень глюкози в крові не падає нижче клінічного порогу важкої гіпоглікемії. З додаткових досліджень токсичності та біобезпеки на мишах дослідники відзначають, що порожні міцели не викликають імунної відповіді та не викликають пошкодження органів.

Звичайно, потрібні додаткові дослідження, але підтвердження даної методики є першим кроком до нового ефективного методу запобігання або пом’якшення надзвичайно низького рівня цукру в крові. 🤞

A Glucose-Responsive Glucagon-Micelle for the Prevention of Hypoglycemia, ACS Central Science (2024). DOI: 10.1021/acscentsci.4c00937

Наука здоров'я від Наумової

01 Oct, 17:11


Якщо у вас є 2-3-5 "зайвих" кг, то... краще не втручатися...

В даному випадку – найкраще ворог хорошого.

Можна порушити те хороше, що є і незабаром після "позбавлення" цих кг отримати серйозну надбавку у вигляді значно більшої кількості кг, ніж ті, яких позбулися.

А ще можна "зіпсувати стосунки" з їжею. Ці відносини й так досить непрості у всіх людей у суспільстві. Можна остаточно їх порушити. Перестати розуміти, що саме зараз потрібно вашому організму. Перестати відчувати почуття голоду/ситості та адекватно на них реагувати. Перестати ставитися до їжі просто як до їжі та почати її демонізувати, поділяючи на хорошу та погану, дозволену та заборонену, корисну та шкідливу, в результаті – потрапити у замкнене коло циклу дієта/зрив. Ці відносини потім дуже складно та довго відновлювати. А можна й не поновити ніколи.

Так що ці ваші зайві 2-3-5 кг можуть бути зовсім не зайвими у вашому випадку. Вони можуть виконувати якусь функцію, необхідну організму в даний період, наприклад, додатково синтезувати відсутні естрогени, регулювати терморегуляцію або балансувати якусь ділянку гіпоталамно-гіпофізарної осі. А може вони просто роблять вас симпатичнішими ;) Груди і попа у жінки це все ж таки дуже привабливо для чоловіків зі здоровими інстинктами ;) Також приваблива відсутність зайвої худорлявості і міцна статура у чоловіків - для жінок з не менш здоровими інстинктами ;)

Може вони таки не зайві?

Наука здоров'я від Наумової

01 Oct, 08:43


Дякую за кожен новий день, за захист і за можливість вільно жити! Дякую кожному і кожній! Вічна пам'ять тим, хто віддав життя на цій війні...

Наука здоров'я від Наумової

28 Sep, 06:34


Нове дослідження підтвердило очевидне: ІМТ (індекс маси тіла) за межами норми пов’язаний із зниженням фертильності


Було проведено нове популяційне проспективне когортне дослідження , щоб вивчити зв’язок ІМТ до зачаття в обох партнерів із часом до вагітності та ймовірністю викидня. Були включені дані для 3604 жінок та їхніх партнерів, за якими спостерігали від періоду до зачаття до пологів.

Аналіз часу до вагітності включав 3033 епізоди у жінок і 2288 епізодів у чоловіків, а аналіз викиднів включав 2770 епізодів вагітності у жінок і 2189 у чоловіків. Дослідники спостерігали зв’язок між вищим ІМТ у жінок і чоловіків із нижчою здатністю до запліднення (коефіцієнт плідності [FR], 0,98 і 0,99 у жінок і чоловіків відповідно на одиницю збільшення ІМТ).

Нижчу здатність до запліднення спостерігали у жінок із надмірною вагою та ожирінням порівняно з жінками з нормальною вагою (FR, 0,88 і 0,72 відповідно). Підвищені рівні фертильності спостерігалися у зв’язку з недостатньою вагою, надмірною вагою та ожирінням порівняно з нормальною вагою у жінок (співвідношення шансів 1,88, 1,35 і 1,67 відповідно).

Ожиріння асоціювалося зі збільшенням ризику зниження фертильності у чоловіків (співвідношення шансів 1,69). Надмірна вага та ожиріння були пов’язані зі збільшенням ризиків викидня порівняно з нормальною вагою у жінок (співвідношення шансів 1,49 та 1,44 відповідно).

Нормалізація ІМТ у жінок і чоловіків має бути важливою стратегією для покращення фертильності та результатів вагітності.

✔️Aline J. Boxem et al, Preconception and Early-Pregnancy Body Mass Index in Women and Men, Time to Pregnancy, and Risk of Miscarriage, JAMA Network Open (2024). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.36157

Наука здоров'я від Наумової

25 Sep, 07:34


Вода з лимоном смачно. І все. І нічого більше. Жодних чудодійних ефектів.

1) Горезвісні поліфеноли в цедрі лимона у відомому експерименті допомагали зменшувати вагу лише мишам. Чи не людям. Причому цим мишам цедра додавалася в корм, а не у воду. І зменшення ваги було зовсім незначним.

2) Кількість поліфенолів, яке опиниться в "лимонній" у воді, буде недостатнім для будь-якого ефекту (мабуть, крім печії). Якщо тільки ви не видавили 5 лимонів у склянку (але тоді гарантовано не тільки печія, а серйозні проблеми з шлунково-кишковим трактом)

3) Вода з лимоном натщесерце дійсно може призводити до кислотного рефлюксу, гастритів, ерозій, виразок та інших проблем із ШКТ.

4) Про "детоксикацію" та інші (страшно вголос вимовити) "шлаки" навіть писати не хочеться всоте. За детоксикацію відповідають – печінка, нирки, шкіра, легені. Хоч кілограм лимонів з'їсти (або випити з них сік) - це не матиме стосунку до поняття детоксикації.

5) Лимонна кислота може руйнувати емаль зубів. Якщо пити воду з лимоном регулярно, то бажано через трубочку. Але все ж таки головне питання - навіщо?

PS. Я сама люблю воду з лимоном і часто її п'ю. Але заради смаку, а не заради поліфенолів;)

Наука здоров'я від Наумової

24 Sep, 06:23


🔷
Нове епігенетичне дослідження вперше показало, що здоров’я кишечника батька відіграє певну роль у фізіології та поведінці нащадків
🔷

Ми чудово знаємо, що жінки повинні піклуватися про своє фізичне здоров’я заради своєї майбутньої дитини. Але останні дослідження на мишах і на людях свідчать про те, що це важливо робити і чоловікам.

Останнє дослідження, опубліковане в Brain, Behavior, and Immunity, показало, що виснаження кишкової мікробіоти самців мишей було пов’язане зі змінами в їхній спермі, що значно вплинуло на потомство.

Мишам-самцям давали пероральні антибіотики, щоб виснажити їх кишкову мікробіоту. Було виявлено, що це призвело до епігенетичних змін у спермі, які могли змінити нейророзвиток і пов’язану з ним функцію мозку у потомства.

Потомство мало зменшену масу тіла та зменшену довжину кишечника. А також мали зміни в поведінці,типові для тривоги та депресії.

У попередніх дослідженнях цієї ж наукової групи було показано, що на потомство впливають зміни в спермі їхнього батька, викликані бактеріальними інфекціями та вірусами, а також дієтою, фізичними вправами та стресом.

✔️Bethany A. Masson et al, Depletion of the paternal gut microbiome alters sperm small RNAs and impacts offspring physiology and behavior in mice, Brain, Behavior, and Immunity (2024). DOI: 10.1016/j.bbi.2024.09.020

Наука здоров'я від Наумової

23 Sep, 08:44


Банан Блакитна Ява” (Blue Java Banana) – незвичайний екзотичний фрукт. Банани цього сорту мають блакитне забарвлення і фантастичний смак, схожий на ванільне морозиво.

Наука здоров'я від Наумової

21 Sep, 10:34


А я нагадаю, що дуже активно продовжую нейротехнологічні дослідження анорексії.
Вчора протестували 17 пацієнтів і то було... результативно 🤞, хоча й енергозатратно 😅

Запрошую доєднатися 🤗
Принаймні з метою допомогти науковим дослідженням і розробці нового методу тестування РХП.

А ще це просто цікаво з точки зору оцінки свого власного стану і викривлень уваги стосовно образу тіла та харчових стимулів.

Наука здоров'я від Наумової

18 Sep, 06:50


🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸
Академія розладів харчової поведінки (АЕD) США за спів­праці з доктором C. Bulik, яка дослід­жує розлади харчової поведінки з 1982 року, сформульовала дев’ять правдивих фактів щодо РХП.
🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸

Факт 1-й: Багато людей, які страждають на РХП, виглядають здоровими, а насправді можуть бути дуже хворими.

Факт 2-й: Сім’я не є причиною виникнення хвороби, але родичі можуть стати кращими помічниками пацієнтів і лікарів у процесі лікування та одужання.

Факт 3-й: Діагноз РХП — серйозна проблема, що порушує як приватне, так і соціальне функціонування індивідуума.

Факт 4-й: Розлад харчової поведінки — не особистий вибір людини, а серйозне біологічно зумовлене захворювання.

Факт 5-й: До РХП схильні особи будь-якої статі, віку, раси, національності, ваги, сексуальної орієнтації та соціально-­економічного статусу.

Факт 6-й: РХП поєднують у собі ризики виникнення суїцидальної поведінки та медичних ускладнень для здоров’я.

Факт 7-й: У розвитку розладів харчової поведінки важливу роль відіграють не лише гени, а й оточення.

Факт 8-й: Гени не визначають наявність захворювання.

Факт 9-й: Повне одужання при РХП можливе, причому ра­ння діаг­ностика і належне лікування мають вагоме значення на цьому шляху.

Наука здоров'я від Наумової

17 Sep, 07:08


🔷
Експериментальний препарат Pfizer Inc. допомагає хворим на рак відновити вагу
🔷


У хворих на рак синдром, званий кахексією, викликає зміни метаболізму та апетиту. Це може призвести до втрати критичних скелетних м’язів і жиру, що послаблює організм, а в деяких випадках може зробити лікування раку менш ефективним. Дослідження свідчать про те, що 30% усіх смертей від раку викликано кахексією, а приблизно 80% пацієнтів із прогресуючими стадіями раку страждають від цього стану. На даний момент немає схвалених препаратів для лікування.

🔸Препарат Pfizer, який називається понсегромаб, є моноклональним антитілом, яке блокує GDF-15, білок, який виробляється під час сильного стресу. Вважається, що високий рівень GDF-15 у хворих на рак пов’язаний із втратою апетиту та нудотою, що змусило вчених Pfizer припустити, що блокування експресії білка може запобігти виникненню кахексії.

🔸Компанія Pfizer залучила 187 пацієнтів з раком і високим рівнем GDF-15 до дослідження фази II, яке перевіряло вплив понсегромабу на масу тіла порівняно з плацебо. Результати дослідження показали, що при найвищій дозі 400 міліграмів пацієнти відновили приблизно 5,6% своєї маси тіла за 12 тижнів. Ці пацієнти також помітили покращення апетиту, рівня фізичної активності та маси скелетних м’язів.

🔸Pfizer обговорює плани розвитку з регулюючими органами та має на меті розпочати дослідження для реєстрації у 2025 році. Компанія також тестує понсегромаб у пацієнтів із серцевою недостатністю та високим рівнем GDF-15. Аллертон сказав, що компанія вивчає інші захворювання, пов’язані з підвищеним рівнем GDF-15, такі як хронічна хвороба нирок.


John D. Groarke et al., Ponsegromab for the Treatment of Cancer Cachexia, New England Journal of Medicine (2024).DOI: 10.1056/NEJMoa2409515