Одним із основних способів формування у дитини уміння керувати собою є спеціальні дидактичні ігри за правилами, що допомагають дитини усвідомлювати і контролювати власні дії.
Пропоную ознайомитися із добіркою таких ігор.👇
📌 Гра «Зоопарк». Запропонуйте дитині зобразити рухи різних тварин. Встановіть правила: якщо ви плескаєте у долоні 1 раз – дитина стрибає, як зайчик; якщо плескаєте два рази – йде, як ведмедик, якщо – три рази – як чапля стоїть на одній нозі. Поперемінно змінюйте кількість плесків, спонукаючи дитину активно задіювати самоконтроль, увагу та довільність.
📌 Гра «Чи знаєш ти цифри». Дорослий малює у повітрі цифру, дитина повинна вгадати і назвати її. Але називати цифру можна лише після спеціального сигналу, наприклад коли дорослий скаже «Кажи», плесне у долоні, задзвенить дзвіночком тощо. Гра сприяє розвитку самоконтролю та довільності, а також корисна для дітей, яким притаманна імпульсивність.
📌 Гра «Літає-не літає». Дорослий називає дітям різні слова. Якщо слово позначає когось чи щось, що здатне літати – дитина повинна підняти руки; якщо ні – дитина не здійснює ніяких рухів. Дорослий може збивати дитину, піднімаючи руки вгору, промовляючи кожне слово.
📌 Гра «Так чи ні не кажи». Дорослий задає дитині різні запитання. Завдання дитини відповісти на них, не застосовуючи слів так чи ні. Питання повинні бути такими, що б спонукати до відповіді так чи ні, наприклад У тебе є брат?, Ти ходиш до школи?, Тобі 5 років? тощо.
📌 Гра «Чарівник» Дорослий називає дитині різні склади і слова, що містять букву «О». Завдання дитини – перетворити букву О в цих складах чи словах на букву И. Наприклад, дорослий каже ПО – дитина ПИ, дорослий – ТОРТ, дитина -ТИРТ тощо.
📌 Гра «Збережи слово у секреті». Дорослий називає дитині різні слова, а дитина повинна їх повторювати. Проте слід домовитися, що існують секретні слова, які називати неможна, наприклад назви кольорів, тварин, квітів, предмети круглої форми, імена дівчаток тощо. Коли дитина чує секретні слова, вона повинна плеснути у долоні, замість їх повторення.
📌 Гра «Зобрази позу». Дорослий просить дитину зобразити позу, яку він називає. Умова: дитина повинна зображати позу із запізненням на одну. Наприклад, перша поза: стань на ліву ногу – дитина нічого не робить; друга поза: підіймай праву руку – дитина виконує першу позу, стаючи на ліву ногу; третя поза: доторкнися до носа – дитина виконує другу позу, піднімаючи праву руку і так далі.
Грайте і проводьте час із дітьми із користю. Бажаю успіху!