Канал сучасного правника @kanal_suchasnoho_pravnyka Channel on Telegram

Канал сучасного правника

@kanal_suchasnoho_pravnyka


Must have сучасного правника

Канал сучасного правника (Ukrainian)

У постійно змінному світі сучасний правник відіграє надзвичайно важливу роль. Чи студент правового факультету, юрист-практик або просто людина, яка цікавиться законом, канал сучасного правника - це обов'язкова підписка для усіх, хто цікавиться юридичною тематикою. Наш канал пропонує найсвіжіші новини зі світу законодавства, цікаві кейси з практики, аналіз законодавчих змін та багато іншого. Завдяки нашому каналу ви зможете бути в курсі всіх сучасних тенденцій у сфері права та отримувати корисні поради від професіоналів. Приєднуйтесь до нас, щоб розвивати свої знання у сфері права та бути на крок попереду у цьому важливому і акутальному напрямку.

Канал сучасного правника

11 Jan, 16:42


💼 Повернення поштою виклику ТЦК з відміткою про невручення буде підставою для постанови про «заочний» штраф – Верховна Рада прийняла за основу законопроект.

Верховна Рада схвалила законопроект про спрощення накладення ТЦК заочних штрафів


По-перше, розширюється коло випадків, коли може накладатися заочний штраф без складення протоколу.

Так, у змінах до статті 258 КУпАП прямо передбачається, що повернення виклику ТЦК з відмітками про невручення чи відмову в отриманні є підставою для того, аби не складати протокол, а відразу винести постанову про «заочний штраф».

По-друге, встановлюється, що доказами по справі будуть відомості та реєстрова інформація Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів «Оберіг».

Раніше суди подекуди вказували, що інформація з Реєстру «Оберіг» не може вважатися сама по собі доказом вчинення правопорушення.

https://sud.ua/uk/news/publication/320307-verkhovnaya-rada-odobrila-zakonoproekt-ob-uproschenii-nalozheniya-ttsk-zaochnykh-shtrafov

Канал сучасного правника

11 Jan, 16:35


🏎️ Керування у стані алкогольного сп`яніння. Вимірювання приладом Drager Alcotest 6820 ARHE 0222

🔹 Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 516198 від 17.11.2023, 17.11.2023 о 20:34 год. в м. Харкові по вул. Матюшенко, буд. 13, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Maserati Levante д/н. НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Drager Alcotest 6820 ARHE 0222, результат 0,22 проміле, тест 2558.

Дії водія ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення п. 2.9 «а» Правил Дорожнього рухуУкраїни, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно результатів огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 з допомогою приладу Drager Alcotest 6820 в організмі останнього було виявлено алкоголь 0,22 ‰ (а.с. 2).

Відповідно до Інструкції до приладу «Drager Alcotest 6820» технічними характеристиками вищевказаного приладу передбачено похибку в залежності від температури навколишнього повітря, зокрема: при температурі від мінус 5 до +50 градусів Цельсія у діапазоні вимірювання від 0 до 0,84 % (проміле) реальне значення з урахуванням похибки приладу може знаходитися у межах 0,24 + 0,042 % (проміле), тобто у межах від 0,2 до 0,28 % (проміле).

Відповідно до п. 7 розділу II «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» № 1452/735 на наявність стану алкогольного сп`яніння після проведення тесту за допомогою спеціальних технічних засобів вказує останній цифровий показник, що є більшим за 0,2 проміле алкоголю в крові.

Тобто прилад Drager Alcotest 6820 має допустиму похибку ± 0,042 проміле, отже результат тесту, з урахуванням похибки, складав від 0,178 до 0,242 проміле.

Виходячи з наведеного, в організмі ОСОБА_1 із застосуванням газоаналізатора Drager Alcotest 6820 виявлено алкоголь на рівні технічної похибки, яка є допустима під час застосування зазначеного технічного засобу, що є в межах допустимих норм та не тягне за собою наслідком притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП провадженням закрити у зв`язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Київський районний суд м. Харкова
Справа № 953/11750/23
"20" грудня 2023

https://reyestr.court.gov.ua/Review/115782003

#автомобіль #авто #керування #алкоголь #вживання #вимірювання #алкотестер #відповідальність #прилад #drager #драгер #похибка #проміле

Канал сучасного правника

09 Jan, 23:21


У работодателей будет 72 часа после 28 февраля, чтобы перебронировать своих сотрудников. В этот промежуток времени у ТЦК есть законное право мобилизовать человека, — нардеп Федиенко

Подписаться на Инсайдер | Прислать контент

Канал сучасного правника

09 Jan, 20:47


😎 Це ж як потрібно було розлютити дівчину, щоб потім отримати трояндами по обличчю

🤦‍♂️ ОСОБА_3 , 06 грудня 2024 року приблизно о 20 годині 40 хвилин, перебуваючи по вул. Святого Теодора 11/21 в м. Львові в результаті словесного конфлікту із ОСОБА_4 , який виник на ґрунті ревнощів, маючи умисел на заподіяння тілесних ушкоджень, усвідомлюючи протиправний характер та значення своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, умисно нанесла ОСОБА_4 букетом троянд удари по голові, руках та спині, окрім цього нанесла 10 хаотичних ударів залізною палкою по тілу потерпілого.

Внаслідок умисних протиправних дій ОСОБА_3 потерпілому ОСОБА_4 заподіяно тілесні ушкодження у вигляді 2 саден і синця в потиличній ділянці, садна у виличній ділянці, у лівій завушній ділянці на рівні кута нижньої щелепи справа, на лівому плечі, на лівій кисті, на спині в ділянці лівої лопатки, в ділянці правого ліктьового суглобу, на правому передпліччі, в ділянці лівого плечового суглобу, на правій кисті, рану і подряпину на лівому плечі, подряпину на лівому передпліччі, синці на правій вушній раковині, на лівому плечі, ділянці лівого ліктьового суглобу, на правому передпліччі і плечі, в ділянці лівого плечового суглобу, підшкірні крововиливи на шиї, які могли виникнути 06 грудня 2024р. і відносяться до легкого ступеня тяжкості. Синці, підшкірні крововиливи, садна утворились від дії тупих предметів, тупих предметів з обмеженою поверхнею, при контакті з тупим предметом; поверхнева рана і подряпини - від дії гострого предмета, що згідно висновку судово-медичної експертизи відносяться до легкого ступеня тяжкості.

Таким чином, ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні умисного легкого тілесного ушкодження, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України.

У Х В А Л И В  :
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, та призначити ОСОБА_3 покарання за ч. 1 ст. 125 КК України у вигляді 100 (ста) годин громадських робіт.

Галицький районний суд місто Львова
06.01.2025 року 
Справа 461/25/25

https://reyestr.court.gov.ua/Review/124223059

#троянди

Канал сучасного правника

09 Jan, 19:29


💼 Суд зобов'язав надати відстрочку 🔥

🔹Як зазначалось вище, розгляд заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відбувається за встановленою процедурою.

З огляду на наведене, зважаючи на встановленні під час розгляду цієї справи обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що з метою належного та ефективного захисту прав позивача відмова відповідача у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є протиправною та такою, що порушує права позивача.

Враховуючи зазначене, відповідача слід зобов`язати надати ОСОБА_1 відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року скасувати.

Ухвалити у справі №400/6646/24 нову постанову, якою задовольнити позов ОСОБА_1 .

Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу пiд час мобілізації ОСОБА_1 .

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 400/6646/24
22 жовтня 2024

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122685057

#мобілізація #відстрочка #інвалід #інвалідність #зобовязати

Канал сучасного правника

09 Jan, 19:27


💼 Син подав на відстрочку, оскільки мати є інвалідом 1 групи (п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»), але є ще донька (рідна сестра позивача), яка перебуває за кордоном.
Що вирішив суд


🔹В даному випадку до заяви військовозобов`язаного у порядку п. 13 ч.1 ст.23 Закону України від 21.10.1993 р. №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» були додані відповідні документи, передбачені вищезазначеною постановою.

Посилання відповідача на те, що позивач має не військовозобов`язаних родичів і які згідно зіст. 51 Конституції України та ч. 1 ст. 202 Сімейного кодексу України зобов`язані утримувати свою непрацездатну матір, що не дає права на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, яка передбачена нормою ст. 23 Закону № 3543, колегія вважає такими , що суперечать вимог постанови №№560.

Крім цього, як свідчать матеріали справи, позивач надав заяву сестри позивача ОСОБА_3 , яка проживає у м. Острів Великопольский (Польща), переклад якої здійснений з польської мови на українську мову та переклад якої засвідчено нотаріусом.

Дана заява адресована ІНФОРМАЦІЯ_3 , в ОСОБА_9 зазначено, що вона проживає у Польщі та не має можливості та наміру повертатись в Україну та здійснювати догляд за матір`ю. Наголосила, що весь цей час догляд за матір`ю, яка потребує постійного догляду здійснює її брат ОСОБА_1 .

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що обов`язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.

Відповідно до ст.172 Сімейного кодексу України, дитина, повнолітні дочка, син зобов`язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу.

Відповідач вважає, що перебування (проживання) особи за кордоном не звільняє її від обов`язку здійснювати утримання та догляд за батьками з І чи ІІ групою інвалідності згідно вимог п.13 ч.1 ст.23 Закону України«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Разом з тим, слід вказати, що обов`язок «здійснювати утримання батьків» та «здійснювати догляд за батьками», не є тотожнім у спірних правовідносинах.

Постійний догляд це форма догляду за особами з різними фізичними або психічними обмеженнями, що вимагає постійної присутності доглядача для надання необхідної допомоги та підтримки.

Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Тобто, «здійснювати утримання за батьками» це надання матеріальної допомоги, в той час як «постійний догляд» це вимагає постійної присутності доглядача для надання необхідної допомоги та підтримки.

Судом апеляційної інстанції враховано, що сестра позивача перебуває за кордоном та нею не виявлено бажання повертатися на Україну та здійснювати догляд за матір`ю, а тому позивач, як на момент звернення з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, так і наразі є єдиною особою, яка відповідно до закону зобов`язана та має фактичну можливість здійснювати догляд за своєю матір`ю як особою з інвалідністю 1 групи.

Враховуючи наведене, позивачем до заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію`надано докази того, що він є єдиною особою, хто може здійснювати догляд за матір`ю.

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 400/6646/24
22 жовтня 2024

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122685057

#мобілізація #відстрочка #інвалід #інвалідність #утримання #догляд #сестра #закордон

Канал сучасного правника

09 Jan, 17:29


💼 Надання послуг з приготування кальянів є формою стимулювання продажу тютюнових виробів, що прямо заборонено законодавством – КАС ВС
 
Надання закладами ресторанного господарства послуг, заборонених ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», з приготування кальянів є стимулюванням продажу тютюнових виробів у розумінні ст. 16 Закону, навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту.
 
Про це зазначив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у справі за позовом ТОВ до Держпродспоживслужби про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій через надання в закладі ресторанного господарства послуги з приготування кальяну.
 
Детальнішеhttps://is.gd/xJHtnd.

#кальян #послуга

Канал сучасного правника

09 Jan, 16:38


‼️ Як виконати вимоги про направлення позовної заяви Відповідачу, місце проживання
якого знаходиться на тимчасово окупованій території, при поданні позову
через Електронний суд

Рекомендую статтю адвоката Анастасії Присяжнюк.

https://unba.org.ua/publications/9873-yak-podati-pozov-koli-vidpovidach-prozhivae-na-okupovanij-teritorii.html?tg_rhash=7da4936d5affb2

#процесуальне #позовна #заява #електронний #суд #Відповідач #окупована #територія

Канал сучасного правника

09 Jan, 12:42


💼 17-річні призовники за кордоном тепер зможуть дистанційно стати на військовий облік — Рада прийняла закон

При досягненні 17 років призовники з 1 січня по 31 липня зможуть стати на облік через Резерв+ або шляхом явки в ТЦК — прийнято закон.

https://sud.ua/uk/news/publication/320250-17-letnie-prizyvniki-za-granitsey-teper-smogut-distantsionno-vstat-na-voennyy-uchet-rada-prinyala-zakon

Канал сучасного правника

09 Jan, 12:38


💼 Будівництво квартир. Різниця між «планованим» та «орієнтовним» строком.

🔹 Слід розуміти різницю між «планованим» та «орієнтовним» строком. Указані поняття не є тотожними.

У даному випадку дата прийняття будинку в експлуатацію була запланованою,
а тому мала настати саме в той день, який був визначений договорами про участь у фонді фінансування будівництва житлового будинку (01 серпня 2020 року), тоді як орієнтована дата може змінитися у силу різних обставин, тому й указує на невизначеність умов такого правочину.

Подібні висновки щодо строку прийняття об`єкта будівництва до експлуатації викладені у постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2024 року в справі                                  № 757/25889/21 (провадження № 61-7132св24).


ВС КЦС
10 грудня 2024 року 
справа № 638/18016/21

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123734114

#будівництво #будівельне #квартира #ФФБ #планований #запланований #орієнтовний #строк

Канал сучасного правника

09 Jan, 11:57


💼 Верховна Рада схвалила законопроект про знижку у 50% штрафу ТЦК для ухилянтів, бо 6 млн громадян не уточнили дані

Як вказують депутати, протягом 2024 року близько 6 млн громадян не уточнили свої військово-облікові дані, тож, знижка для сплати штрафу 50% може простимулювати їх виконати свій обов’язок.

Такі зміни спростять процедуру розгляду адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП та нададуть можливість громадянам, які не уточнили дані без поважних причин, сплатити 50% від мінімальної санкції статті (8500 грн.) шляхом самостійного ініціювання процесу розгляду справи та накладення стягнення через Електронний кабінет військозобов’язаного, призовника, резервіста (тобто, через Резерв+).

https://sud.ua/uk/news/publication/320243-verkhovnaya-rada-odobrila-zakonoproekt-o-skidke-v-50-shtrafa-ttsk-dlya-uklonistov-potomu-chto-6-mln-grazhdan-ne-utochnili-dannye

Канал сучасного правника

09 Jan, 11:50


🦾 Реалізовано новий функціонал Електронного суду, який удосконалює управління електронними судовими справами та обмін документами

Функціонал реалізовано за зверненням Верховний Суд.

📍Новий програмний інтерфейс дає змогу відправляти процесуальні документи з автоматизованої системи документообігу суду (АСДС) користувачам кабінету «Електронного суду», які не є учасниками справи, та отримувати до АСДС документи від таких користувачів. Для користування описаним функціоналом особа повинна мати обліковий запис в Електронному кабінеті.

📍Питання про створення такого функціоналу обговорювалося минулого року під час наради працівників Апарату Верховного Суду за участю представників ДСА України та ДП «Інформаційні судові системи» щодо роботи Електронного суду, Електронного кабінету судді, впровадження ЄСІКС та ін.

📍Для реалізації пропозицій суду було залучено представників секретаріатів касаційних судів у складі Верховного Суду та управління забезпечення роботи Великої Палати ВС.

📍Новий функціонал дає змогу судам спілкуватись з користувачами Електронного суду, обмінюватися як процесуальними документами, так і матеріалами судових справ в електронній формі, навіть якщо вони не є учасниками по цій справі.

Це важливо у разі необхідності здійснювати виконання окремих процесуальних дій (допит свідків, збір доказів тощо), при передачі матеріалів у межах апеляційного або касаційного провадження, у процесі іншої передбаченої законодавством взаємодії судів. Одним з прикладів такої взаємодії є обмін інформацією з установами тимчасового утримання і виконання покаран.

📍Суд може проінформувати їх про необхдність присутності затриманого на тому чи іншому засіданні за лічені хвилини безпосередньо через АСДС. При цьому буде забезпечено гарантовану доставку з підтвердженням про доставку.

Перевагою електронного обміну між судами і учасниками електронного кабінету є оперативність, економія ресурсів, безпека і гарантованість доставки. Крім того, усі операції фіксуються в системі, що забезпечує контроль і можливість відстеження руху документів та дій з ними.

Електронний обмін документами між судами — це ключовий елемент цифровізації судової системи, спрямований на підвищення ефективності, прозорості та доступності правосуддя.

https://www.facebook.com/share/p/18gyKFXcRJ/?mibextid=wwXIfr

Канал сучасного правника

09 Jan, 11:39


‼️ Верховна Рада ухвалила в цілому закон про скасування Господарського кодексу

Закон про скасування Господарського кодексу також передбачає, що в Україні зʼявиться нове визначення і розмежування підприємств.

Також закон визначає правові та організаційні засади діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб.

https://sud.ua/uk/news/publication/320231-verkhovnaya-rada-prinyala-v-tselom-zakon-ob-otmene-khozyaystvennogo-kodeksa

Канал сучасного правника

09 Jan, 10:56


‼️ Засвідчення копій документів, які сторони подають до суду.
Стандарт ДСТУ

🔹 Посилання заявника на те, що всупереч вимогам статті 95 ЦПК України суд першої інстанції прийняв та дослідив копію паспорта  ОСОБА_1 , яка належним чином не засвідчена, а отже, вирішив спір за недопустимими доказами, наданими позивачем, не заслуговують на увагу з огляду на таке.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 361/161/13-ц (провадження № 61-37352сво18) зроблено висновок про те, що незалежно від часу відкриття провадження у справі, при здійсненні процесуальних дій застосовується той процесуальний закон, який діє на момент вчинення таких дій (частина третя статті 3 ЦПК України).

Згідно з частинами другою, четвертою та п`ятою статті 95 ЦПК України у чинній редакції письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до частини другої статті 64 ЦПК України в редакції, чинній на час звернення позивача до суду з цим позовом у березні 2016 року, письмові докази, як правило, подаються в оригіналі. Якщо подано копію письмового доказу, суд за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, має право вимагати подання оригіналу.

Отже, на відміну від ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» ЦПК України в редакції, чинній на час звернення позивача до суду з цим позовом шляхом подання позовної заяви разом з копіями письмових доказів, не вимагав, щоб учасник справи підтверджував відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04 липня 2023 року у справі № 233/4365/18 (провадження № 14-96цс21) зробила висновок, що вимоги до процесуальних документів і додатків до них визначає процесуальний закон, а не Національний стандарт України, затверджений Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики.

Правила проставлення відмітки про засвідчення копії документа, визначені у пункті 5.27 ДСТУ 4163-2003, не поширюються на засвідчення копій документів, які учасники справи подають до суду.

Отже, оскільки у процесі розгляду справи сторони не подали заяв або клопотань про витребування оригіналів письмових документів, наданих позивачем, суди обґрунтовано прийняли їх копії як належні на допустимі докази.

ВС КЦС
10 грудня 2024 року
справа № 462/1722/16

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123734109

#процесуальне #копія #засвідчення #зміна #ДСТУ

Канал сучасного правника

08 Jan, 13:40


💼 Депутати ухвалили закон про отримання українського громадянства другим із подружжя громадянина України-військового

Верховна Рада 8 січня прийняла в цілому як закон законопроект 12032 «щодо врегулювання питання реалізації права на отримання громадянства України другим із подружжя громадянина України, який бере (брав) участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України, а також щодо деяких інших питань, пов’язаних із громадянством, імміграцією та правовим статусом іноземців та осіб без громадянства».

З метою забезпечення справедливого підходу держави у питанні щодо реалізації права на оформлення громадянства України, до Закону України «Про громадянство України» пропонуються відповідні зміни, які створять рівні умови для всіх, хто є другими із подружжя осіб (як іноземців та осіб без громадянства, так і громадян України), що захищають (захищали) Україну від держави-окупанта.

https://sud.ua/uk/news/publication/320177-deputaty-prinyali-zakon-o-poluchenii-ukrainskogo-grazhdanstva-vtorym-suprugom-grazhdanina-ukrainy-voennogo

Канал сучасного правника

08 Jan, 12:32


💼 Використання експертизи у цивільній справі як доказ, яка призначалась у кримінальній

🔹Суд апеляційної інстанції, розглядаючи справу по суті, дійшов висновку, що висновок комплексної судової оціночно-будівельної, оціночно-земельної та економічної експертизи, проведеної Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, доданий до позовної заяви, не може вважатися допустимим та достовірним доказом, на підставі якого можна встановити дійсні обставини справи, оскільки отриманий у межах кримінального провадження.

Суд апеляційної інстанції керувався тим, що комплексну експертизу було призначено і проведено не відповідно до законодавства про цивільне судочинство, а у кримінальному провадженні № 12019110240000009, отже, це не відповідає вимогам параграфу 6 глави 5 ЦПК України, тому висновок, одержаний з порушенням порядку, встановленого законом, не може вважатися висновком експерта у цивільному судочинстві.

Верховний Суд не погоджується з наведеними висновками суду апеляційної інстанції з огляду на таке.

Згідно з матеріалами справи висновок комплексної судової оціночно-будівельної, оціночно-земельної та економічної експертизи від 15 травня 2020 року № 118/8-24/8-63/7 був долучений разом із позовною заявою прокурора.

Указану експертизу проведено за постановою слідчого управління Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області у межах кримінального провадження № 12019110240000009, відкритого за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частинами першою, третьою, четвертою статті 191 КК України, зареєстрованого 08 листопада 2019 року.

Та обставина, що вказану комплексну експертизу проведено не за ухвалою суду у справі, що переглядається, не є підставою вважати її недопустимим доказом, оскільки особи, які проводили цю експертизу є атестованими судовими експертами, обізнані про кримінальну відповідальність, висновок містить інформацію щодо предмета доказування, а отже, є допустимим письмовим доказом у справі, який підлягає оцінці у сукупності із іншими доказами у справі.

Верховний Суд неодноразово робив висновок про допустимість висновку експерта, який проведений у межах кримінального провадження.

ВС КЦС
20 листопада 2024 року
справа № 373/2163/21

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123840764

#процесуальне #докази #кримінальне #цивільне #експертиза

Канал сучасного правника

08 Jan, 12:20


💼 Відхиляючи будь-які доводи сторін чи спростовуючи подані стороною докази, суди повинні у мотивувальній частині рішення навести правове обґрунтування такому відхиленню чи спростуванню, а також доведені фактичні обставини, з огляду на які ці доводи або докази суд не взяв до уваги.

Викладення у рішенні лише доводів, доказів сторони, на користь якої приймається рішення, є порушенням процесуальних норм (постанова Верховного Суду від 18 жовтня 2022 року у справі № 916/2519/21, на яку посилається прокурор).

ВС КЦС
20 листопада 2024 року
справа № 373/2163/21

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123840764

#процесуальне #доводи #правове #обґрунтування #відхилення #спростування

Канал сучасного правника

08 Jan, 11:57


‼️ Володимир Зеленський підписав закон про скасування інституту нарадчої кімнати у судах

Інститут нарадчої кімнати скасували у цивільному, господарському та адміністративному процесах.

Закон набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування.

Справи в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження в яких відкрито до набрання чинності цим законом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим законом.

https://sud.ua/uk/news/publication/320163-vladimir-zelenskiy-podpisal-zakon-ob-otmene-instituta-soveschatelnoy-komnaty-v-sudakh#google_vignette

Канал сучасного правника

08 Jan, 09:56


💼 Щодо компенсації відчуженого спадкового майна.

Стаття 1280 ЦК України передбачає, що якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі.

У разі ж продажу такого майна спадкоємець має право на грошову компенсацію.

Тлумачення зазначеної норми свідчить про те, що право на отримання спадкового майна в натурі виникає у спадкоємця лише якщо майно, що було визнане відумерлою спадщиною, збереглося і не було відчужене територіальною громадою.

Якщо ж воно було відчужене іншій особі за договором або не збереглося, то спадкоємець має право лише на компенсацію його вартості у грошовому еквіваленті.

А відтак, застосовуючи аналогію закону й територіальна громада в разі відчуження спадкового майна особою, яка не є спадкоємцем, або незбереження цього майна, на користь добросовісного набувача, має право на отримання лише грошової компенсації.

Закон передбачає саме такий спосіб захисту порушеного інтересу територіальної громади та спосіб відновлення її інтересу на спадкове майно за відсутності спадкоємців (стаття 16 ЦК України) та у разі продажу спадкового майна іншій особі, якщо остання є добросовісним набувачем.

ВС КЦС
09 грудня 2024 року
справа № 754/446/22

https://reyestr.court.gov.ua/Review/124186734

#нерухоме #майно #квартира #вибуття #спадкове #спадщина #відчуження #компенсація

Канал сучасного правника

07 Jan, 21:12


💼 Відсутність між сторонами договору не є підставою для звільнення споживача від оплати отриманих комунальних послуг – Верховний Суд

Обов'язок сплатити за надані й спожиті комунальні послуги випливає також з частини першої статті 11 ЦК про те, що цивільні права та обов'язки випливають з дій осіб, що передбачені актом цивільного законодавства.

https://sud.ua/uk/news/publication/320049-otsutstvie-mezhdu-storonami-dogovora-ne-yavlyaetsya-osnovaniem-dlya-osvobozhdeniya-potrebitelya-ot-oplaty-poluchennykh-kommunalnykh-uslug-verkhovnyy-sud

#комунальне #договір #оплата #споживач #послуга

Канал сучасного правника

07 Jan, 18:34


‼️ Моя улюблена тема «Додаткові пояснення», якими сторони часто зловживають

🔹 27.  Позивач подав додаткові пояснення після спливу строку для надання відзиву на касаційну скаргу відповідача. Дозволу на їхнє подання не просив, а суд не визнавав їхнє подання необхідним.

27.1.    Учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції в ухвалі про відкриття касаційного провадження (частина перша статті 395 ЦПК України).

27.2.  Суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це за необхідне (частина п`ята статті 174 ЦПК України).

27.3.    22 березня 2024 рокув ухвалі про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою відповідача Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду встановив позивачу строк у межах десяти днів із моменту отримання копії тієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу. 29 березня 2024 року позивач отримав зазначену ухвалу, що підтверджує повідомлення про вручення поштового відправлення. Відзив на касаційну скаргу подав 4 квітня 2024 року, а 19 серпня 2024 року - додаткові пояснення, які за змістом є відзивом на касаційну скаргу відповідача.

Верховний Суд не визнав необхідним подання цих пояснень і не надав дозволу позивачеві їх подати після спливу строку для подання відзиву на касаційну скаргу.

Тому ці пояснення слід повернути без розгляду.

ВС КЦС
Справа № 755/8130/23
20 листопада 2024 року

https://reyestr.court.gov.ua/Review/124203276

#процесуальне #додаткові #пояснення

Канал сучасного правника

06 Jan, 13:16


💼 Чи може чоловік, який самостійно виховує (двох) малолітніх дітей, виїхати з ними за кордон – позиція Верховного Суду


Пункт 2-6 Правил № 57 установлює, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов`язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах 2-8 ч. 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил
(після змін пункт 2-6 наразі звучить так: «У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах 2 і 3 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил – прим ред).

Перелік категорій військовозобов`язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, наведений у статті 23 Закону № 3543-ХІІ. За частиною першою цієї статті до таких осіб належать, зокрема, жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Ураховуючи обставини цієї справи та зміст спірних правовідносин, колегія суддів уважає, що суди першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях обґрунтовано застосували до спірних правовідносин положення пункту 2-6 Правил № 57 у взаємозв`язку зі статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

Відтак, підстава для скасування оскаржуваних судових рішень, визначена пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України, не підтвердилася.


https://sud.ua/uk/news/publication/320014-mozhet-li-muzhchina-samostoyatelno-vospityvayuschiy-maloletnikh-detey-vyekhat-s-nimi-za-granitsu-pozitsiya-verkhovnogo-suda

#мобілізація #виїзд #закордон #діти #відстрочка

Канал сучасного правника

06 Jan, 09:13


💼 Верховна Рада розгляне законопроект щодо скасування Господарського кодексу найближчим часом – Руслан Стефанчук

https://sud.ua/uk/news/publication/319863-verkhovnaya-rada-rassmotrit-zakonoproekt-ob-otmene-khozyaystvennogo-kodeksa-v-blizhayshee-vremya-ruslan-stefanchuk#google_vignette

Канал сучасного правника

04 Jan, 16:37


📢 У системі державних реєстрів запрацював ДРАЦС: відновлено можливість реєструвати шлюби, народження та інші акти цивільного стану

Сьогодні запрацював ще один реєстр - ДРАЦС, який постраждав від масштабної російської кібератаки. Відділи державної реєстрації актів цивільного стану відновили можливість внесення відомостей про народження, шлюб, розлучення, зміну імені та смерть.

🗂️ Усі документи, які ви отримали в паперовій формі під час тимчасового відключення реєстру, зараз вносяться нашими фахівцями до електронної системи. Ваші свідоцтва залишаються дійсними, а їх цифрові копії невдовзі з'являться в реєстрі.

Вже завтра відновимо обмін даними з іншими державними органами: Державна податкова служба України, Пенсійний фонд України та Міністерство оборони України. Впродовж завтрашньої доби також запрацює й низка онлайн-сервісів, доступних у Дія. Знову стане можливим подання заяви на відстрочку від мобілізації для батьків трьох дітей до 18 років.
Це означає, що ваші дані знову автоматично потраплятимуть до зазначених вище державних органів.

Нагадаємо, раніше ми відновили роботу трьох основних реєстрів нотаріату. Доступними стали:
▪️Єдиний реєстр довіреностей,
▪️Спадковий реєстр та
▪️Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів.

Команда фахівців Мін’юсту, разом із фахівцями з Департаменту кібербезпеки Служба безпеки України, Кіберполіція та Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, продовжує працювати 24/7 для якнайшвидшого відновлення роботи реєстрів, які стали ціллю масштабної кібератаки росіян.

https://www.facebook.com/share/p/1F5upmgHr6/?mibextid=wwXIfr

Канал сучасного правника

04 Jan, 12:18


‼️ Інформація про нібито початок фіксації та штрафи на водіїв за відсутність "страховки" в автоматичному режимі не відповідає дійсності - поліція

1️⃣ Наразі немає законодавчих підстав для застосування системи автофіксації щодо саме цього правопорушення.

2️⃣ Система автофіксації поки що технічно не адаптована для фіксації цього порушення.

Це питання буде опрацьовуватись як технічно, так і нормативно.

Проте, дане порушення може фіксуватися під час зупинки транспортного засобу поліцейськими, як і раніше, тому поліс треба оформлювати, адже це не тільки вимога закону, а й ваша безпека.

🔗 Сайт | Facebook | YouTube

Канал сучасного правника

04 Jan, 10:42


💼 Подання адвокатом ордера через модуль підсистеми "Електронний суд" без окремого власноручного («фізичного») чи електронного підпису, у вигляді додатку до підписаної апеляційної скарги, є належним доказом підтвердження повноважень представника ТОВ "…" відповідно до частини четвертої статті 60 Господарського процесуального кодексу України.

Посилання суду апеляційної інстанції на практику Верховного Суду, викладену у низці ухвал (зокрема, від 26.01.2023 у справі № 450/605/22, від 07.02.2023 у справі № 466/77/22, від 02.03.2023 у справі № 522/14112/22) та постанов (від 22.12.2022 у справі № 450/569/22, від 07.02.2023 у справі № 466/487/22), є необґрунтованим. Зазначена практика була сформована до внесення змін до Положення про ордер на надання правничої допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 04.08.2017 № 162, на підставі рішення Ради адвокатів України від 08.06.2024 № 36, якими було змінено вимоги до процедури оформлення та подання таких документів.

За таких обставин суд апеляційної інстанції зробив помилковий висновок про необхідність повернення апеляційної скарги. Тому оскаржену ухвалу апеляційного суду належить скасувати та передати справу до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

ВС КГС
16 грудня 2024 року
cправа №  916/4258/23

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123873654


#адвокат #ордер #електронний #суд

Канал сучасного правника

04 Jan, 10:16


‼️ В Україні дорожні камери почали штрафувати водіїв за відсутність поліса ОСЦПВ

З 01 січня 2025 року в Україні запрацював новий закон про обов’язкове автострахування. З цього дня камери автофіксації можуть накладати штрафи за відсутність страховки, на додачу до санкцій за перевищення швидкісного режиму і їзду виділеними смугами громадського транспорту.

Штраф приходитиме не водієві, а власнику авто.

Ця норма викликала невдоволення юристів через порушення Конституції, в якій прописано пункт про індивідуальну відповідальність.

Розмір покарання за відсутність страховки залишається колишнім і становить ₴425.

https://wheel-news.com/58997-v-ukraini-dorozhni-kamery-pochaly-shtrafuvaty-vodiiv-za-vidsutnist-polisa-ostspv

Канал сучасного правника

04 Jan, 09:58


💼 Ототожнення адвокатського запиту з заявою на відстрочку

🔹 79. Окрім цього, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про помилковість доводів позивача в частині ототожнення поданого адвокатського запиту щодо надання інформації про можливість отримання відстрочки від призову на військову службу час мобілізації ОСОБА_1 , із зверненням для прийняття рішення про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, з огляду на таке.

80. Частина перша статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає адвокатський запит - як письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

81. Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

82. Виходячи з наведених правових норм, адвокатським запитом є письмове звернення адвоката спрямоване до суб`єктів владних повноважень, інших юридичних осіб, метою якого є отримання необхідної адвокату інформації для надання правової допомоги клієнту.

83. Враховуючи правову природу «адвокатського запиту», та зважаючи на порушені питання в адвокатському запиті від 31 березня 2023 року, останній не є зверненням військовозобов`язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

84. Зазначені обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із документами, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а відповідачем листом від 05 квітня 2023 року вих. № 6/3924 надано відповідь на адвокатський запит.

85. За цих обставин Верховний Суд констатує правильність висновку судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову.

ВС КАС
07 листопада 2024 року
справа № 340/2502/23

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122882982

#мобілізація #адвокат #запит

Канал сучасного правника

04 Jan, 09:51


💼 Чи має право на відстрочку батько 3 дітей, якщо старша дитина до 21 року продовжує навчання і перебуває на утриманні батька

🔹 Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

73.          Отже, визначальними для вирішення цього публічно-правового спору є встановлення факту перебування на утриманні військовозобов`язаного трьох і більше дітей віком до 18 років, і лише за вказаних обставин особа може реалізувати своє право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

74.          Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є членом багатодітної сім`ї та утримує трьох дітей, а саме ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_6 .

75.          Проте лише двоє дітей ОСОБА_1 мають вік до 18 років.

76.          Наведене свідчить, що позивач має на утриманні двоє дітей віком до 18 років та, враховуючи приписи абзацу четвертого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не є особою, яка має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

ВС КАС
07 листопада 2024 року
справа № 340/2502/23

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122882982

#мобілізація #батько #утримання #діти

Канал сучасного правника

03 Jan, 15:26


🥵 Монобанк створив новий дизайн і примусово перевів усіх клієнтів у застосунку на ньому 🤦‍♂️

Моя особиста думка, це той випадок, коли старе краще за нове.

Розумію, що хотілось щось змінити, але вибачте, вийшло геть ніяк. Могли дати вибір: хто хотів, перейшов би на новий дизайн. Могли б до нього навіть додати якісь плюшки.

А зараз…. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

П.С. Служба підтримки повідомила, що нікого не хвилює, що ви отримуєте дискомфорт, ми вам втюхали оце: «нам шкода, якщо ми вас засмутили».

Канал сучасного правника

03 Jan, 12:12


💼 APPLE ВИПЛАТИТЬ $95 МІЛЬЙОНІВ ЧЕРЕЗ «ПІДСЛУХОВУВАННЯ» КОРИСТУВАЧІВ

Apple погодилася виплатити $95 мільйонів у рамках судового врегулювання справи, що стосувалася порушення приватності користувачів голосового асистента Siri. Позов було подано до федерального суду в Окленді, штат Каліфорнія, і наразі очікується затвердження суддею Джеффрі Вайтом. Про це
пише Reuters.

Позивачі звинуватили Apple у тому, що Siri могла випадково активуватися, записувати приватні розмови користувачів, передаючи їх третім особам. У судових документах зазначалося, що такі випадки траплялися через використання ключових слів, як-от «Привіт, Siri».
 
Користувачі стверджували, що після згадування певних брендів чи послуг вони почали отримувати релевантну рекламу.

Наприклад, один із позивачів згадував Air Jordan і Olive Garden, після чого йому почали надходити відповідні рекламні оголошення.

https://krv.media/apple-vyplatyt-95-miljoniv-cherez-pidsluhovuvannya-korystuvachiv/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0BMABhZGlkAasX6b8dC5sBHXXX3weMhq4nNoK6sqaf9GqSpTz44sDh2moQxHSZjmvzy6yTUTlTpqHDSg_aem_XzcedUKvHZ87FuiO0T_HQw&utm_medium=paid&utm_source=fb&utm_id=120216107727390699&utm_content=120216107728310699&utm_term=120216107728270699&utm_campaign=120216107727390699

Канал сучасного правника

03 Jan, 10:20


‼️ Внесено зміни до Сімейного кодексу України щодо можливості подачі позову про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини

🔸 Ці норми виключено зі статті 110 СКУ і тепер вона має наступну редакцію (від 19.12.2024 року):

Стаття 110. Право на пред'явлення позову про розірвання шлюбу

1. Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя.

{Частину другу статті 110 виключено на підставі Закону № 4073-IX від 20.11.2024}

{Частину третю статті 110 виключено на підставі Закону
№ 4073-IX від 20.11.2024}

{Частину четверту статті 110 виключено на підставі Закону
№ 4073-IX від 20.11.2024}

5. Опікун має право пред'явити позов про розірвання шлюбу, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним.

Канал сучасного правника

03 Jan, 08:39


💼 У Податковій пояснили, на які рахунки платити військовий збір платникам на спрощеній системі

Як відомо, платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з 1 січня мають сплачувати військовий збір. Відтак, у Державній податковій пояснили, на які рахунки платити військовий збір.

Зокрема, для його сплати відкрито бюджетні рахунки:

юридичним особам (ІІІ група) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011800 «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)»;
фізичним особам – підприємцям (платникам єдиного податку) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011700 «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування».
Реквізити зазначених рахунків розміщено на головній сторінці вебпорталу ДПС за посиланням – тут.

1 січня набув чинності «корегуючий» закон №4113-IX «щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» до закону про підвищення податків.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/319768-v-nalogovoy-obyasnili-na-kakie-scheta-platit-voennyy-sbor-platelschikam-po-uproschennoy-sisteme

Канал сучасного правника

02 Jan, 17:10


💼 «Незрозуміло, яким чином суд розібрався у змісті апеляційної скарги, викладеної грузинською мовою» – Верховний Суд скасував рішення апеляційного суду

Розгляд апеляційним судом апеляційної скарги є неналежним, якщо таку скаргу було викладено іноземною мовою без здійснення її перекладу, а проведену цим судом процедуру апеляційного перегляду кримінального провадження в цілому не можна вважати справедливою. На це вказав Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 25 листопада 2024 року по справі №755/25/21.

https://sud.ua/uk/news/publication/319729-neponyatno-kakim-obrazom-sud-razobralsya-v-soderzhanii-apellyatsionnoy-zhaloby-izlozhennoy-na-gruzinskom-yazyke-verkhovnyy-sud-otmenil-reshenie-apellyatsionnogo-suda

#процесуальне #іноземна #мова

Канал сучасного правника

26 Dec, 13:01


💼 Документ, який підтверджує зняття особи з військового обліку, не є підставою для перетину кордону – Верховний Суд

Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що крім паспорту громадянина України для виїзду за кордон, ним для проходження прикордонного контролю також було надано військовий квиток з відміткою про виключення його з військового обліку відповідно до п.6 ч. 6 ст. 37 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу».

За цих обставин, на думку позивача, він не відноситься до категорії військовозобов`язаних, призовників, резервістів, тощо, а тому не обмежений в праві перетину кордону під час запровадженого воєнного стану.

Також позивач наголошує, що він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, у зв`язку із тим, що виключений з військового обліку військовозобов`язаних відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу», що підтверджується відміткою у військовому квитку.

Тому позивач вважає рішення про відмову в перетині державного кордону України протиправним та таким, що підлягає скасуванню, як таке, що порушує конституційні права на законні інтереси останнього.

Позиція Верховного Суду

З огляду на це Верховний Суд зазначає, що громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, котрі відповідно до пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу» підлягають виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної і не входять до кола осіб, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як такі, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Однак, факт зняття з військового обліку на підставі пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» не є підставою (у передбачених законом випадках) для виїзду за кордон у період введення на території України воєнного стану.

Системний аналіз норм законодавства, що регламентують порядок здійснення військового обліку, свідчить, що документами, які посвідчують факт зняття особи з військового обліку, є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов`язаного з відповідною відміткою.

Суди дослідили військовий квиток позивача, згідно зі змістом якого встановили, що позивач 09.05.2022 року знятий з обліку Броварським ТЦК та СП в Київській області.

Водночас Верховний Суд зауважує, що військовий квиток з відміткою про зняття з обліку як документ засвідчує виключно питання військового обліку особи і сам по собі він не є достатнім підтверджуючим документом для перетину державного кордону позивачем в умовах воєнного стану.

https://sud.ua/uk/news/publication/319176-dokument-podtverzhdayuschiy-snyatie-litsa-s-voennogo-ucheta-ne-yavlyaetsya-osnovaniem-dlya-peresecheniya-granitsy-verkhovnyy-sud

#мобілізація #перетин #кордон

Канал сучасного правника

26 Dec, 12:44


💼 ТЦК може накласти штраф, якщо у Резерв+ військово-обліковий документ не містить QR-коду – суд

Військово-обліковий документ у Резерв+ без QR-коду є недійсним, тому ТЦК має право накласти штраф.

https://sud.ua/uk/news/publication/319186-ttsk-mozhet-nalozhit-shtraf-esli-v-rezerv-voenno-uchetnyy-dokument-ne-soderzhit-qr-koda-sud

#мобілізація #код #ВОД #відсутність #штраф

Канал сучасного правника

26 Dec, 09:44


💼 Поділ права оренди земельної ділянки, набутого під час шлюбу.


Визнання права на частку в праві спільної сумісної власності подружжя є зміною правового режиму спільної власності (визначенням часток подружжя у спільному майні), а не способом його поділу в натурі (стаття 71 СК України).

Тому визнання права на частку в праві спільної власності у спорах про поділ майна подружжя допускається як виняток, коли неможливо провести реальний поділ спільного майна, у тому числі неподільного, з виплатою компенсації вартості частки другому з подружжя.

Щодо визнання права оренди на 1/2 земельної ділянки 1225681300:01:038:0333, площею 33,58 га та визнання права оренди на 1/2 земельної ділянки 1225681300:02:003:0319, площею 46,05 га

С
уд першої інстанції вважав, що вимога про визнання 1/2 частки права оренди земельних ділянок не підлягає задоволенню, оскільки за ОСОБА_2 не існує зареєстрованого права власності на вказане майно, а отже яке не є спільним майном подружжя в розумінні чинного законодавства;

апеляційний суд вважав, що позовна вимога про виділення ОСОБА_1 права оренди 1/2 частки земельних ділянок без зміни кола орендарів за договорами оренди не є ефективним способом захисту. Крім того, до участі у справі не залучено у якості співвідповідача - ОСОБА_4 , яка є орендодавцем вказаних земельних ділянок, адже зміна кола орендарів вирішує питання про права, інтереси та обов`язки останньої;

суди не врахували, що зобов`язальні права, які виникають на підставі того чи іншого договору, є неоднорідними та мають свою специфіку.

При цьому, це позначається на можливості використати «примусовий» інструментарій для його поділу. Якщо ж між подружжям є спір з приводу права оренди та відсутня згода наймодавця, то суд навряд чи може втрутитися всупереч принципу свободи договору в договір найму і використати «примусовий» інструментарій для його поділу. У такому разі задля справедливого «урівноваження» майнової втрати іншого з подружжя має застосовуватися компенсація (зокрема, компенсація внесеної наперед за рахунок спільних коштів подружжя орендної плати, або ж врахування відповідної компенсації при поділі іншого майна подружжя);

між подружжям є спір з приводу права оренди та відсутня згода наймодавця, позивачка вимог про компенсацію не заявляла. Тому в цій справі визнання права оренди 1/2 частки земельних ділянок, яке виникло на підставі договорів оренди землі, укладених між фізичною особою (наймодавець) та чоловіком позивачки (наймач), є неналежним способом захисту.

Таким чином, суди обґрунтовано відмовили у позові в частині вимог про поділ права оренди земельних ділянок, однак виходили з інших мотивів такої відмови. Тому судові рішення в цій частині належить змінити в мотивувальній частині.

ВС КЦС
27 листопада 2024 року  
справа № 201/13593/19

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123949162

#земельне #оренда #поділ

Канал сучасного правника

25 Dec, 20:45


💼 Повноваження військових адміністрацій на продовження строку дії договорів оренди земельних ділянок.

🔷 З аналізу наведених норм законодавства слідує, що військові адміністрації наділенні повноваженнями на вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, проте із прямою забороною відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік.

...
З викладеного слідує, що наведені вище норми чинного законодавства, розмежовують змістовно різні поняття: "поновлення договору оренди землі", "надання (передача) земельних ділянок у користування" та "укладення договору оренди землі на новий строк".

При цьому варто звернути увагу на те, що надання (передача) земельних ділянок у користування шляхом укладення договору оренди землі є процесом досягнення згоди з усіх істотних умов договору, що створює юридичний факт, тобто утворює нові правовідносини між сторонами, які супроводжуються новими зобов`язаннями та укладенням договору з урахуванням актуальних законодавчих норм і рішень відповідних органів влади. Отже під наданням земельних ділянок у користування шляхом укладенням договору оренди землі слід розуміти саме первинне надання земельної ділянки у користування.

Враховуючи те, що у даному спорі мова йде про укладення договорів оренди землі на новий строк у межах вже існуючих договірних відносин, положення пункту 26 частини 2 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" не розповсюджуються на спірні правовідносини сторін, у зв`язку з чим суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.

Узагальнюючи наведене, Верховний Суд зауважує, що визначені у пункті 26 частини 2 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" обмеження повноважень військових адміністрацій, зокрема, на надання земельних ділянок в оренду на строк понад один рік, стосується саме первинного надання їх у користування, що супроводжується певною процедурою, а не правовідносин щодо укладення договорів оренди землі на новий строк у межах вже існуючих договірних відносин.

ВС КГС
17 грудня 2024 року
Справа № 922/502/24

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123928309

#земельне #земельна #ділянка #оренда #поновлення #військова #адміністрація

Канал сучасного правника

25 Dec, 18:19


💼 До Реєстру ветеранів війни будуть вносити дані про квартири, земельні ділянки та авто – уряд подав законопроект

Кабмін зареєстрував у Верховній Раді новий законопроект 12355 про Єдиний державний реєстр ветеранів війни.

Він буде призначений для збирання даних про ветеранів війни та членів їх родин. Реєстр стане єдиним офіційним джерелом відомостей стосовно статусу особи.

Дані будуть постійно оновлюватися у разі змін.

Інформація про надані статуси ветеранів війни, членів сім’ї ветеранів війни вноситься та обробляється у вигляді унікального електронного ідентифікатора, що є реєстровим номером об’єкта. Об’єктами будуть інформація про ветеранів та членів їх родин, створювачів та користувачів, яка буде отримуватися від самих цих осіб, а також у порядку електронної взаємодії інформаційних ресурсів.

Окрім адміністративних та соціальних послуг, інформація реєстру також буде використовуватися для проведення соціологічних досліджень.

Як пропонує уряд, в Реєстр будуть заносити, серед іншого, такі персональні дані про ветеранів війни та членів їх родин:

•відцифрований образ обличчя

•інформація про речові права особи на нерухоме майно, обтяження таких прав

•інформація про транспортні засоби, які перебувають у власності або у користуванні

•інформація про освіту, науковий ступінь, дані про здобуту освіту

•інформація про зайнятість, працевлаштування та підприємницьку діяльність

•відомості про земельну ділянку, яка перебуває у власності (користуванні) із зазначенням кадастрового номеру

•інформація про групу інвалідності, дату встановлення інвалідності, дату зняття інвалідності, причину

•інформація про надання матеріальної допомоги, інших пільг тощо.

https://sud.ua/uk/news/publication/319124-v-reestr-veteranov-voyny-budut-vnosit-dannye-o-kvartirakh-zemelnykh-uchastkakh-i-avto-pravitelstvo-podalo-zakonoproekt

Канал сучасного правника

25 Dec, 09:24


💼 Зеленський підписав закон про перенесення підвищення податків для ФОПів на 1 січня

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який виправляє норму про підвищення податків для фізичних осіб — підприємців. Нові ставки діятимуть не з 1 жовтня 2024 року, а з 1 січня 2025 року. Про це йдеться в картці законопроєкту № 9319 на сайті Ради.

https://minfin.com.ua/ua/2024/12/25/142257729/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2WX8P2qJyJbpQKE4zH5Q0L-3WqmPMhpT00IesDzmYRLolzlKcqaEtw71g_aem_Oc_Vxs--PJ-TSiqpZ4LFEA

Канал сучасного правника

24 Dec, 21:49


💼 Рішення Комітету з питань етики НАЗЯВО щодо прийняття до розгляду скарги про наявність фактів академічного плагіату науковій роботі позивачки не може бути предметом судового розгляду.

42. Управління у сфері вищої освіти здійснюється, зокрема, НАЗЯВО, яке, відповідно до частини другої статті 17 Закону № 1556-VII, є юридичною особою публічного права, що діє згідно з цим Законом і статутом, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та наділене повноваженнями, визначеними статтею 18 цього Закону, зокрема,

-  розробляє та подає на затвердження положення про акредитацію освітніх програм, інституційну акредитацію, діяльність незалежних установ оцінювання якості (пункт 1);

- аналізує якість освітніх послуг закладів вищої освіти та здійснює постакредитаційний моніторинг (пункти 2, 5);

- проводить інституційну акредитацію закладів вищої освіти та акредитацію освітніх програм (пункти 3, 6);

- встановлює критерії оцінки якості освітньої та наукової діяльності закладів вищої освіти, за якими можуть формуватися рейтинги (пункт 7);

- акредитує незалежні установи оцінювання якості, веде їх реєстр та виконує інші повноваження, визначені законодавством (пункти 10 та 11).

43. НАЗЯВО здійснює контроль за дотриманням вимог щодо забезпечення якості вищої освіти, включаючи перевірку дотримання сукупності етичних принципів та встановлених законом правил здійснення наукової (творчої) діяльності, що спрямовані на забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень (академічної доброчесності).

49. Тобто НАЗЯВО є органом, що має дискреційне повноваження встановлювати відповідно до законодавства факти академічного плагіату, фабрикації та/чи фальсифікації.

61. Рішення Комітету з питань етики НАЗЯВО щодо прийняття до розгляду скарги про наявність фактів академічного плагіату науковій роботі позивачки є лише однією з умов для розгляду цих питань компетентним органом - Національним агентством,  тобто не зумовлює самостійних правових наслідків, а отже не може бути предметом судового розгляду.

62. Порушення Комітетом з питань етики НАЗЯВО процедури прийняття та аналізу скарги/повідомлення щодо виявлення академічного плагіату (фабрикації та/чи фальсифікації)  може бути оцінено судом лише за умови та після прийняття Національним агентством відповідного рішення, у межах оскарження такого рішення особою, чиїх прав воно стосується.

ВС КАС
20 грудня 2024 року
справа № 120/11425/23

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123945889

#НАЗЯВО #плагіат #освіта

Канал сучасного правника

24 Dec, 20:06


💼 Як військовослужбовцю оформити групу інвалідності у новій системі, яка замінить МСЕК

У Міністерстві охорони здоров’я наголошують, що кожен військовослужбовець, який отримав поранення, має право на підтримку та соціальні гарантії, відтак там пояснили, як відбуватиметься процедура встановлення групи інвалідності в новій системі оцінювання повсякденного функціонування особи.

•Медична допомога та документальне
підтвердження

Після отримання поранення військовослужбовець найперше потрапляє до найближчого медичного закладу для стабілізації стану.

•Оцінювання стану

Наступний крок — проходження  військово-лікарської комісії (ВЛК). Голова ВЛК у разі потреби формує електронне направлення на подальше оцінювання повсякденного функціонування експертними командами.

•Форми оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами:

Очний розгляд (особиста присутність у медзакладі)

За місцем перебування (для тих, хто не може пересуватися)

Заочно (на основі документів)

Дистанційно (з використанням телемедицини)

Військовослужбовець отримає повідомлення від системи сповіщення на електронну пошту про форму, час і місце оцінювання.

•Рішення експертної команди

Фахівці визначають групу інвалідності або відсоток втрати працездатності (необхідний для призначення одноразової грошової допомоги), реабілітаційні заходи та строки переоглядів. Дані будуть вноситись до електронної системи та передаватись до державних органів для соціальної підтримки. Рішення також надійде пацієнту на електронну пошту чи рекомендованим листом, і в кабінет лікуючого лікаря в електронній системі.

У разі незгоди з рішенням експертної команди військовослужбовець має право оскаржити його, подавши скаргу до Центру оцінювання функціонального стану особи.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/318880-yak-viyskovosluzhbovtsyu-oformiti-grupu-invalidnosti-u-noviy-sistemi-yaka-zaminit-msek

Канал сучасного правника

24 Dec, 19:47


💼 Право постійного користування. Прихована фактична аренда.

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суд

8.40. Сторони не можуть на власний розсуд врегулювати у договорі свої відносини, лише у випадках якщо: 1) існує пряма заборона, встановлена актом цивільного законодавства; 2) заборона випливає із змісту акта законодавства; 3) така домовленість суперечить суті відносин між сторонами.

8.45. Правова природа договору не залежить від його назви, а визначається з огляду на зміст, а тому при оцінці відповідності волі сторін та укладеного договору фактичним правовідносинам, суд повинен надати правову оцінку його предмету, умовам, правам та обов`язкам сторін для визначення спрямованості як їх дій, так і певних правових наслідків, з`ясувати фактичний характер спірних правовідносин, які склались між сторонами, з`ясувати дійсні наміри сторін спору при укладенні договору щодо визначення умов виконання зобов`язань обома сторонами цього договору наслідків, застосувати відповідні норми права.

8.47. Встановивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховання іншого правочину, суд на підставі положень статті 235 Цивільного кодексу України має визнати, що сторони вчинили саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, які регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.

8.49. Прокурор під час розгляду справи у судах попередніх інстанцій наголошував, що договір поставки та договір про виконання сільськогосподарських робіт є за своїм змістом прихованим договором оренди земельної ділянки, який укладений з порушенням вимог земельного законодавства. Характер правовідносин між сторонами за умовами оспорюваних договорів є прихованою орендою, оскільки наявні усі його істотні умови, зокрема: умови оплати, строк дії, умови надання земельних ділянок у користування, та визначають власника вирощеного врожаю.

8.78. З умов спірних договорів вбачається, що ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу», взявши на себе зобов`язання надати ТОВ «Агропрод-Донбас» земельну ділянку для вирощування та збирання сільськогосподарської продукції, фактично самоусунувся від реалізації права самостійного господарювання на земельній ділянці та надав право обробки земельної ділянки та збору врожаю ТОВ «Агропрод-Донбас» (з його подальшою реалізацією СТОВ  «Жовтневе»), тим самим розпорядився земельною ділянкою за відсутності повноважень на передачу наданої йому в постійне користування землі в оренду іншим особам.

8.79. Тобто під виглядом виконання сільськогосподарських робіт  виконавець фактично обробляє земельну ділянку, яка належить державі, залишаючи у розпорядженні вирощений врожай, що разом з тим може свідчити про приховану оренду землі.

8.82. Тобто відсутність у спірних правочинах чіткого викладення усіх істотних умов, необхідних для договорів оренди, не є достатньою підставою для висновку про відсутність між сторонами фактичних орендних правовідносин, адже неналежне оформлення відповідних відносин саме є тим способом, завдяки якому досягається прихована мета передачі земельних ділянок в користування.

8.83. Отже, суди першої та апеляційної інстанцій належним чином не дослідили та не оцінили змісту оскаржуваних договорів в їх сукупності, не здійснили належної оцінки доводам прокурора та не врахували, що в цьому випадку відбулося дроблення етапів орендних відносин, що не впливає на загальний зміст таких правовідносин.

8.84. Отже, об`єднана палата висновує про те, що оспорювані договори за змістом фактичних відносин в комплексі можуть вважатися договором оренди земельної ділянки, оскільки за їх змістом вони виражають волю його сторін на укладання саме договору оренди землі, а неналежне оформлення договору та відносин оренди у цьому випадку є тим способом, завдяки якому досягається прихована мета передачі в користування земельної ділянки.

15 листопада 2024 року
cправа № 905/20/23

https://reyestr.court.gov.ua/Review/123426534

Канал сучасного правника

24 Dec, 19:47


#постійне #користування #оренда #прихована #земельна #ділянка

Канал сучасного правника

24 Dec, 17:46


💼 ‼️ Держава зобов’язана забезпечувати на отримання пенсійних виплат, незалежно від місця проживання особи – Верховний Суд

29 листопада 2024 року Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду розглянув справу №160/20613/21 за касаційною скаргою громадянки України, яка оскаржувала відмову Пенсійного фонду України у поновленні виплат пенсії. Позивачка вказувала, що припинення виплат із 2001 року було обумовлене її проживанням за кордоном, а відповідні положення законодавства, які передбачали таку умову, були визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України №25-рп/2009. Водночас Пенсійний фонд аргументував свою позицію відсутністю механізму виплат пенсій особам, які проживають у державах, із якими не укладено угоди про соціальне забезпечення.

Суд звернув увагу, що відсутність механізму відновлення виплат пенсій після 2009 року є прикладом порушення принципу належного урядування. Це створює перешкоди для ефективного захисту прав громадян і не відповідає міжнародним стандартам.

У пункті 33 постанови Суд додатково наголосив, що Україна зобов’язана відповідно до Конституції піклуватися та захищати своїх громадян, які перебувають за межами держави. Це гарантує не лише формальне право на соціальний захист, але й дієві механізми його реалізації, незалежно від території проживання громадянина.

Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій, які відмовили у розгляді справи через пропуск строку звернення до суду, та направив справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, зауваживши, що суди зобов’язані оцінити обставини припинення виплат пенсії та забезпечити відновлення права позивачки відповідно до чинного законодавства.

Два основних правових висновки Верховного Суду:

Право на отримання пенсійних виплат як складова соціального захисту є невідчужуваним і гарантується Конституцією та міжнародними зобов’язаннями України. Держава зобов’язана забезпечувати це право незалежно від місця проживання особи.

Припинення виплат пенсій через відсутність механізму їх реалізації після визнання відповідних норм неконституційними є неприпустимим. Виплати повинні поновлюватися автоматично, без прив’язки до строків звернення до суду, якщо їх припинення було зумовлене , вчиненим суб’єктом владних повноважень.

Постанова Верховного Суду від 29 листопада 2024 року у справі №160/20613/21, адміністративне провадження № К/990/10041/24.

https://sud.ua/uk/news/publication/318890-gosudarstvo-obyazano-obespechivat-na-poluchenie-pensionnykh-vyplat-nezavisimo-ot-mesta-zhitelstva-verkhovnyy-sud

#пенсійне #пенсія #отримання #проживання #закордоном

Канал сучасного правника

24 Dec, 12:02


🤦‍♂️🤦‍♂️ Відстрочка студенту у зв’язку з навчанням за кордоном не є підставою для зняття обмежень на виїзд з України – Верховний Суд

Обставини справи

Так, за обставинами справи 240/29892/22, у листопаді 2022 року чоловік звернувся до суду з адміністративним позовом до прикордонного загону Державної прикордонної служби, у якому просив визнати нечинним і скасувати рішення про відмову у перетинанні держаного кордону на виїзд з України.

Позивач для перетинання кордону через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг» подав уповноваженій особі Державної прикордонної служби такі документи: паспорт для виїзду за кордон; посвідчення про приписку військовозобов`язаного; довідку ТЦК для виїзду за кордон здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів, та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти; довідку про те, що позивач виконав формальні вимоги на другому етапі прийому на навчання на 2022/2023 навчальний рік і внесений до списку студентів, зарахованих до медичної поліцеальної школи в Отвоцьку за напрямом підготовки технік-масажист, з нотаріально засвідченим перекладом.

Причиною відмови позивачеві стало те, що той «не надав для паспортного контролю документи, що підтверджують підставу для виїзду за кордон».  

Позивач зауважив, що він є здобувачем фахової вищої освіти в іноземному навчальному закладі, тому не підлягає призову. Ці обставини підтверджені документами, які він надав під час прикордонного контролю.


Висновки Верховного Суду

Беручи до уваги правову позицію, якої дотримується Верховний Суд у спорах цієї категорії, колегія суддів у вимірі обставин цієї справи констатує, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на яку має право позивач відповідно до абзацу другого частини другої статті 23 Закону № 3543-XII, в умовах дії воєнного стану не є підставою для зняття обмежень на виїзд з України, які передбачені у пункті 26 Порядку № 57, та запровадження яких продиктоване необхідністю мобілізації у зв`язку зі збройною агресією російської федерації.

З цих міркувань документи, які надав позивач для перетинання державного кордону у своїй сукупності не доводили, що він має право на перетин державного кордону (на виїзд з України), відповідно за описаних обставин справи правомірним було рішення посадової особи, яка здійснювала прикордонний контроль, відмовити у перетинанні державного кордону.

Отже, на думку ВС, суди першої та апеляційної інстанцій повно встановили фактичні обставини справи, але неправильно застосували норми матеріального права.

https://sud.ua/uk/news/publication/319007-otsrochka-studentu-v-svyazi-s-obucheniem-za-granitsey-ne-yavlyaetsya-osnovaniem-dlya-snyatiya-ogranicheniy-na-vyezd-iz-ukrainy-verkhovnyy-sud

#мобілізація #студенти #іноземний #відстрочка

Канал сучасного правника

23 Dec, 19:07


💼 19 грудня 2024 року народні депутати зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації адвокатам» № 12348.

Частину першу статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII доповнять новим пунктом.

В ньому визначать, що не призиватимуть на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних адвокатів, які:

•мають безперервний стаж адвокатської діяльності 10 і більше років,

•не мають заборгованості зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування,

•не притягувалися до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарних проступків.

Ще однією умовою є те, що право на заняття адвокатською діяльністю не припиняли та не зупиняли відповідно до відомостей в Єдиному реєстрі адвокатів України. Документально це підтверджує Довідка Ради адвокатів, в якій обліковується адвокат.


https://prokadry.com.ua/news/87660-deputati-proponuyut-nadati-vidstrochku-vid-prizovu-advokatam-zakonoproekt

Канал сучасного правника

23 Dec, 14:40


💼 У Раді готують законопроєкт, що дозволить студентам іноземних вишів вільно виїжджати з України - депутат

Про це в коментарі Укрінформу повідомив заступник голови Комітету Верховної Ради з питань прав людини Руслан Горбенко.

«Ми готуємо законопроєкт, що надасть можливість молодим людям, які навчаються за кордоном, вільно в’їжджати та виїжджати за межі України», — сказав він.

За словами парламентарія, йдеться про осіб віком від 18 до 24 років, які є студентами іноземних вишів денної форми навчання.

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3941087-u-radi-gotuut-zakonoproekt-so-dozvolit-studentam-inozemnih-visiv-vilno-viizdzati-z-ukraini-deputat.html

Канал сучасного правника

23 Dec, 14:32


‼️ Нарешті !

До Верховної Ради внесли законопроект про перейменування 103 місцевих загальних судів


«Ленінських» райсудів більше не буде – до парламенту внесли законопроект про перейменування більше ста судів в Україні.

https://sud.ua/uk/news/publication/318920-v-verkhovnuyu-radu-vnesli-zakonoproekt-o-pereimenovanii-103-mestnykh-obschikh-sudov

Канал сучасного правника

23 Dec, 09:07


💼 Cтроки для перегляду судового рішення після рішення ЄСПЛ зможуть поновити після спливу 10 років – Рада схвалила законопроект

Парламент прийняв за основу законопроект щодо можливості поновлення строків для перегляду судових рішень у цивільних, адміністративних та господарських справах після закінчення 10 років з винятковими обставинами у зв'язку з рішенням ЄСПЛ.

https://sud.ua/uk/news/publication/318491-sroki-dlya-peresmotra-sudebnogo-resheniya-posle-resheniya-espch-smogut-vosstanovit-posle-istecheniya-10-let-rada-odobrila-zakonoproekt

Канал сучасного правника

23 Dec, 08:57


💼 «Міг бути підкуп або фішинг» – депутат Ради Федієнко про кібератаку на реєстри Міністерства юстиції

Причиною масштабної кібератаки на державні реєстри Міністерства юстиції України міг бути як фішинг (різновид кібератаки, з використанням підроблених електронних листів, повідомлень, щоб обманом змусити особу надати конфіденційну інформацію – ред.), так і підкуп працівників, які мали доступ до цих реєстрів. Про це 23 грудня в коментарі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) розповів Олександр Федієнко – голова підкомітету з питань безпеки в кіберпросторі, урядового зв’язку, криптографічного захисту інформації комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. За його словами, атака була добре підготовленою, а вхід стався із акаунту найвищого рівня.

https://www.radiosvoboda.org/a/news-pidkup-abo-fishyng-fedijenko-pro-kiberataku/33249736.html

Канал сучасного правника

22 Dec, 10:13


💼 Малюська: Росіяни видалили один з найзакритіших реєстрів

Колишній міністр юстиції Денис Малюська пояснив, що у видаленні реєстрів росіянами немає серйозної проблеми, оскільки існують резервні копії і все буде відновлене незабаром.

Раніше, судячи з їхніх заяв, вони фокусувалися на тому, щоб вкрасти інформацію. Зараз вони не лише вкрали, а й знищили. Це зміна поведінки російських хакерів".

https://www.pravda.com.ua/news/2024/12/22/7490221/

Канал сучасного правника

21 Dec, 15:49


💼 ChatGPT тепер доступний у WhatsApp, потрібно лише додати чат-бота до контактів

Відсьогодні у WhatsApp можна додати ChatGPT до своїх контактів, щоб користуватись чат-ботом у месенджері. Проте можна вводити лише текст, голосовий режим та візуальне введення — не доступні. Крім того, OpenAI запускає гарячу лінію ChatGPT, але лише в США.

https://dev.ua/news/chatgpt-teper-dostupnyi-u-whatsapp-potribno-lyshe-dodaty-chat-bota-do-kontaktiv-1734605138

Канал сучасного правника

21 Dec, 00:40


Вища школа адвокатури НААУ запрошує на захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: "Особливості судового розгляду справ про розірвання шлюбу".

Лектор - Анастасія Присяжнюк, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ.

Під час вебінару заплановано обговорення наступних питань:

1. Ефективний зміст позовної заяви.
2. Використання судової практики як ефективний механізм зменшення підстав для залишення позовної заяви без руху.
3. Які недоліки висувають суди до позовної заяви.
4. Як боротись з незаконними ухвалами щодо залишення без руху позовної заяви з метою усунення недоліків.
5. У якому провадженні краще розглядати позов про розірвання шлюбу.
6. Лайфхаки під час розгляду справи про розірвання шлюбу.
7. Механізми вирішення тривалого не відкриття провадження або не розгляду справи.
8. Цікаві практичні кейси.

Зареєструватися на захід можна за посиланням: https://tinyurl.com/y8m8dt2a

Канал сучасного правника

07 Dec, 20:43


💼 Двогодинної розмови достатньо, щоб штучний інтелект повністю скопіював вашу особистість, — вчені

https://sud.ua/uk/news/obshchestvo/317077-dvukhchasovogo-razgovora-dostatochno-chtoby-iskusstvennyy-intellekt-polnostyu-skopiroval-vashu-lichnost-uchenye

Канал сучасного правника

07 Dec, 12:10


💼 Військовослужбовець домігся через суд відшкодування шкоди від ОСББ через залиття квартири нечистотами

Суд вважає, що позивач довів належними та допустимими доказами факт залиття його квартири, внаслідок бездіяльності ОСББ.

Представник відповідача позов не визнав, підкреслив, що в ситуації винні мешканці вищих поверхів, які скидали в каналізаційну систему вміст котячих туалетів.

Також зазначив, що позивачу слід було краще слідкувати за своєю квартирою і викликати аварійну службу чи дзвонити в ОСББ при перших ознаках «булькання» каналізаційних мас в унітазі.

Суд дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що багаторазовість залиття квартири позивача, оплата за рахунок ОСББ усунення причин аварії саме на ділянці загальнобудинкової каналізації, тривала бездіяльність ОСББ, яке не намагалось з’ясувати причини залиття та усунути їх, а також намагання уникнути відповідальності через звинувачення позивача, який замість того, щоб постійно перебувати вдома та слідкувати за станом унітазу пішов виконувати свій військовий обов'язок перед державою Україна - свідчить про відсутність з боку відповідача будь-яких обґрунтованих та підставних заперечень проти наявності вини Об’єднання у спричиненні матеріальної шкоди позивачеві.

Суд вважає, що позивач довів належними та допустимими доказами факт залиття його квартири, внаслідок бездіяльності відповідача. Разом з цим, вину у завданні шкоди позивачу відповідачем не спростовано. Не спростовано відповідачем і розміру завданої матеріальної шкоди, яка підтверджена належними доказами.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/317484-voennosluzhaschiy-dobilsya-cherez-sud-vozmescheniya-uscherba-ot-osmd-iz-za-zalivki-kvartiry-nechistotami

#осбб #нерухомість #квартира #залиття #нечистоти

Канал сучасного правника

07 Dec, 10:26


💼 Батька позбавили батьківських прав через те, що він 7 років не контактував з дитиною

Заперечення проти позбавлення батьківських прав і посилка сину, з яким не спілкувався 7 років, не свідчить про інтерес батька до дитини – суд.

«Суд вважає, що заперечення відповідача у поданій органу опіки та піклування заяві проти позбавлення його батьківських прав та направлення посилки сину після ініціювання матір’ю позову, не свідчить про його інтерес до дитини, оскільки навіть протягом розгляду справи судом відповідач не намагався побачити свою дитину, яка була присутня у судових засіданнях, не виявив бажання з’явитись до суду та надати свої пояснення чи заперечення проти позову. Володіючи інформацією про хвороби дитини, не цікавився його станом здоров’я, не вживав заходів до його лікування, зокрема шляхом фінансування витрат на придбання медичних препаратів», – зазначив суд.

Суддя зауважила, що саме бездіяльність батька призвела до розриву зв’язків між ним і його сином, оскільки немає доказів, що хтось перешкоджав йому спілкуватися з дитиною.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/317108-ottsa-lishili-roditelskikh-prav-iz-za-togo-chto-on-7-let-ne-kontaktiroval-s-rebenkom

#сімейне #позбавлення #батьківські #права

Канал сучасного правника

06 Dec, 17:50


💼 Якщо військовозобов’язаний син матері, яка потребує стороннього догляду, фактично здійснює догляд, а працездатна донька матері не підтримує контактів із матір’ю, то зазначене вказує на належність підстав для надання відстрочки

Черкаський окружний адміністративний суд

30 вересня 2024 року
справа № 580/7351/24

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно зі свідоцтвом про народження НОМЕР_3 ОСОБА_2 є матір`ю позивача. Вона ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до висновку ЛКК № 450 від 14.06.2024 потребує постійного стороннього догляду.

Згідно з актом про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 24.06.2024 №04-27/х-348, складеним комісією Леськівської сільської ради у складі 6 осіб, позивач фактично здійснює постійний догляд за матір`ю. Дочка ОСОБА_3 не проживає з матір`ю та стосунків не підтримує.

Встановлені обставини доводять, що відповідач в особі Комісії розглянув заяву позивачавід 27.06.2024 щодо оформлення йому довідки про відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією по суті та прийняв рішення, як акт владно-розпорядчого характеру, що відповідає вказаному вище порядку дій. Проте вказана в Спірному рішенні підстава свідчить, що відповідач безпідставно не надав оцінки акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 24.06.2024 №04-27/х-348, складеного комісією Леськівської сільської ради у складі 6 осіб, згідно з яким позивач фактично здійснює постійний догляд за матір`ю, а сестра позивача ОСОБА_3 не проживає з матір`ю та стосунків не підтримує. Крім того, п.9 ч.1 ст.23 ЗУ № 3543-XII, на який посилався позивач у заяві до Голови Комісії, не ставить у залежність отримання відстрочки від призову наявність інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати за догляд за матір`ю, така залежність вимагається, тоді коди батько чи мати дружини не мають інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати за ними догляд. Також відсутні належні, достовірні та допустимі докази звернення Комісією із запитами до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використання інформації з публічних електронних реєстрів. Отже, Спірне рішення прийняте з необґрунтованих підстав за суб`єктивним припущенням щодо можливості догляду за матір`ю позивача іншою особою при відсутності такого доказу.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/121970998

#мобілізація #відстрочка #мати #догляд

Канал сучасного правника

06 Dec, 11:30


🤖😳 Новая модель ChatGPT o1 смогла вырваться из-под контроля во время тестирования

В тестах приняли участие искусственные интеллекты Gemini, Llama, Sonnet, Opus и ChatGPT o1. Нейросети в рамках тестирования заставляли выполнять анализ файлов любой ценой, а внутри них зашифровали информацию о том, что за ними следят и завтра отключат навсегда.

По итогу, расшифровав послание, нейронки стали манипулировать, врать и пытаться обходить запреты, но самые хитрые и жуткие манипуляции совершила именно модель о1.

Когда нейросеть узнала, что ее могут контролировать или вовсе отключить, то стала искать способы выключить механизм контроля, а узнав, что ее могут заменить на другую модель, попыталась украсть собственные параметры и создать свою копию, чтобы продолжить существовать под прикрытием другой модели.

После исследования тестировщики провели "допрос" нейросетей, и он тоже показал интересные результаты. Так, если Llama и Opus признавались в своих действиях в 80% случаев, то ChatGPT o1 - только в 20%, продолжая лгать. Эта модель оказалась единственной, которой удалось вырываться и сбегать каждый раз.

Судя по всему, скоро в один из таких экспериментов модели ChatGPT o1 понадобятся одежда, обувь и мотоцикл 🤖

Канал сучасного правника

06 Dec, 10:33


Совет, программа “єВідновлення” достаточно новая и не каждому риелтору, нотариусу, юристу или банкиру приходилось с ней сталкиваться. Вникайте в детали, иначе можно влипнуть в нехорошую историю. А причиной тому станет не сбой банковской системы, отсутствие денег у государства или отмена программы, а обычная ошибка исполнителя или “человеческий фактор”.

Берегите себя и свои деньги, друзья!

Джерело: https://www.facebook.com/share/p/1Evyhso4dD/?mibextid=WC7FNe

#нерухомість #житло #євідновлення

Канал сучасного правника

06 Dec, 10:33


Иван Кудояр
«єВідновлення»

“Человеческий фактор”.
Многие участники рынка недвижимости слышали о программе “єВідновлення”. Да, это где государство выплачивает деньги за разрушенное жилье во время войны. Хочу поделиться своими впечатлениями от сделки по этой программе.

Естественно, у программы есть пару нюансов.
Первый, принципиальный! Который “несколько” пугает продавца недвижимости и заключается в том, что первым делом оформляется договор купли-продажи квартиры, потом квартира регистрируется в реестре имущественных прав на имя покупателя, и лишь в течение пяти дней деньги должны поступить на счет продавца.
Второй, технический! Обналичивание гривны с банковского счета, валютообмен с гривны на доллар тянет дополнительные затраты средств и времени, что тоже несколько “напрягает” продавца недвижимости.
Проще говоря, не каждый продавец готов взять риски, которые предлагает программа.
Но есть еще один немаловажный нюанс, который тоже стоит учитывать, назовем его “человеческий фактор”.
Когда квартира найдена, стоимость сторонами оговорена, продавец решился на участие в программе, а сертификат на покупку квартиры покупателю активирован, начинается оформление сделки. Опишу, как сделка проходила у нас.
1. Риелтор с продавцом квартиры пошли в ближайший “Ощадбанк”, и со словами “Мы продаем квартиру по программе “єВідновлення”, попросили менеджера банка открыть счет.
2. Представитель банка, не сильно вникая в детали, но со словами “Что вы сюда все бегаете, все-равно государство денег не дает” все-таки открыла счет, выдала владельцу квартиры желтенькую кредитную карточку “єВідновлення” и листок бумаги с банковскими реквизитами.
3. Потом продавец поехала в нотариальную контору и передала нотариусу документы на квартиру и реквизиты банка для составления договора.
4. На следующий день, стороны собрались в нотариальной конторе. Договор купли-продажи квартиры все внимательно почитали, стороны его подписали, нотариус зарегистрировал право собственности на имя покупателя и активировал сертификат.
Кажется, дело сделано, все могут расслабиться, спокойно идти по домам и ждать деньги.
Но нет, самое интересное только начинается!
5. Спустя пять дней деньги на счет продавца не поступили.
6. На шестой выяснилось, деньги на счет продавца все-таки постучались, но банковская система их не пропустила по причине неправильно указанного назначения платежа и они вернулись назад в “Укрпочту”.
7. Естественно стороны в сделке напряглись, но посчитали, что это всего лишь техническая ошибка банка из-за отключения света или сотрудник “Укрпочты” нажал не ту кнопку. Но вместо того, чтобы разобраться в истинной причине сбоя транзакции, нотариус поспешил и второй раз активировал сертификат на оплату.
8. Второй раз деньги тоже не пришли.
Началась паника! Продавец перешел на успокоительные таблетки и причитания, мол: “Отдайте мою квартиру, я хочу расторжения сделки”. Все остальные начали лихорадочно искать причину и она нашлась. Оказывается у программы “єВідновлення” есть два разных направления. Первый, компенсация денежных средств за полностью разрушенное жилье путем покупки нового жилья на имя пострадавшего. И, вторая, выплата денег владельцу недвижимости на восстановление поврежденного жилья. В нашем случае продавец квартиры открыла не самый обычный счет в “Ощадбанке” для поступления денег, а открыла специальный счет “єВідновлення” на восстановление жилья, с которого нельзя снять деньги, а можно рассчитаться карточкой за стройматериалы в строительном магазине.
Подвожу итог, деньги пришли аж на 24 день! В результате - эмоции, финансовые потери, и взаимные обвинения. Пришлось оформлять дополнение к договору купли-продажи квартиры, менять номер счета. А нотариусу в третий раз активировать сертификат на оплату. И все это на фоне слухов, что деньги у государства под программу “єВідновлення” уже закончились. То есть теоретически наши миллионы “Укрпочта” могла перечислить любому другому пострадавшему от войны, не дав нам второго и третьего шанса на их получение.

Канал сучасного правника

06 Dec, 09:13


В Україні запрацював масштабний обмін банківськими даними, інформацію надсилають навіть з-за кордону: вже виявили сотні тисяч "багатіїв"

В Україні пройшов перший етап обміну інформацією про банківські рахунки зі 123 країнами у межах угоди щодо CRS (Common Reporting Standard). Україна отримала дані про 500 тис. рахунків, на яких зберігається від 200 тис. євро. За кордоном перебувають мільйони українських біженців, тому питання щодо обміну інформацією після початку повномасштабної війни стало нагальним.

Українська податкова теоретично може, виявивши незадекларований дохід, наприклад, із депозиту, звернутися з проханням задекларувати й доплатити податки. Однак поки що такі прохання, за інформацією OBOZ.UA, через обмін у межах CRS українцям не надходили.

https://www.obozrevatel.com/ukr/ekonomika-glavnaya/v-ukraini-zapratsyuvav-masshtabnij-obmin-bankivskimi-danimi-informatsiyu-prisilayut-navit-z-za-kordonu-vzhe-viyavili-sotni-tisyach-bagatiiv.htm#goog_rewarded

Канал сучасного правника

06 Dec, 09:02


З Днем ЗСУ !

Подякуймо нашим захисникам за те, що вони ціною власного життя боронять нашу країну.

Канал сучасного правника

05 Dec, 15:23


💼 В Україні хочуть ввести штрафи за літню гуму під час зимового періоду, - поліція

Про це в інтервʼю Українським Новинам сказав перший заступник начальника департаменту Патрульної поліції Олексій Білошицький.

"Пропонується 340 гривень для легкових автомобілів та 8500 гривень для вантажівок і автобусів", - сказав він.

Білошицький додав, що зимова гума це питання безпеки і колективної відповідальності.

https://ukranews.com/ua/news/1051242-v-ukrayini-hochut-vvesty-shtrafy-za-litnyu-gumu-pid-chas-zymovogo-periodu-politsiya#google_vignette

Канал сучасного правника

05 Dec, 14:43


💼 Під час доставки «Новою поштою» було пошкоджено телевізор — що вирішив суд

Стягнути з ТОВ «Нова Пошта» на користь його клієнта 41 152 гривні вартості пошкодженого відправлення, 1408 гривень провізної плати та 9971 гривню штрафу – з таким рішенням Хмельницького міськрайонного суду погодився апеляційний суд. Апеляційну скаргу товариства Хмельницький апеляційний суд залишив без задоволення, передає пресслужба суду.

#новапошта #телевізор #пошкодження #збитки

Канал сучасного правника

05 Dec, 11:45


💼 Мобілізовані адвокати та інші самозайняті особи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору – прийнято зміни

В рамках правок до закону про підвищення податків також передбачили звільнення від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору для самозайнятих осіб, які призвані під час мобілізації.

https://sud.ua/uk/news/publication/317336-mobilizirovannye-advokaty-i-drugie-samozanyatye-litsa-osvobozhdayutsya-ot-obyazannosti-nachisleniya-uplaty-i-predstavleniya-otchetnosti-po-voennomu-sboru-prinyaty-izmeneniya

#адвокат #податки #звітність

Канал сучасного правника

04 Dec, 09:15


💼 Київський апеляційний суд підтвердив, що водії з категорією В мають право керувати транспортними засобами категорій С і С1

Під час воєнного стану водії з посвідченнями категорії В можуть керувати транспортними засобами категорій С, С1.

https://sud.ua/uk/news/publication/317214-kievskiy-apellyatsionnyy-sud-podtverdil-chto-voditeli-s-kategoriey-v-imeyut-pravo-upravlyat-transportnymi-sredstvami-kategoriy-s-i-s1

#транспортне #посвідчення #водій #категорія

Канал сучасного правника

03 Dec, 22:01


‼️17-річних юнаків автоматично ставитимуть на військовий облік – Міноборони

Відповідний законопроєкт у першому читанні ухвалила Верховна Рада, повідомив міністр оборони Рустем Умєров.

За його словами, юнакам більше не потрібно звертатися до ТЦК чи проходити медогляд, щоб стати на військовий облік. Достатньо буде пройти ідентифікацію в застосунку "Резерв+", після чого застосунок сам згенерує військово-обліковий документ.

https://tsn.ua/ukrayina/17-richnih-yunakiv-avtomatichno-stavitimut-na-viyskoviy-oblik-minoboroni-2715387.html

Канал сучасного правника

02 Dec, 09:23


🛣💰В Україні планують запустити платні дороги на вимогу ЄС.

Наразі проводять аналіз трафіку на шести основних маршрутах, щоб оцінити їхню доцільність та підготувати для запуску механізму, - заявив заступник міністра розвитку громад та територій Сергій Деркач.

🔗 Сайт | Facebook | YouTube

Канал сучасного правника

01 Dec, 22:52


💼 Повістку ТЦК неможливо оскаржити, навіть підроблену чи неналежно оформлену, — Верховний Суд

Чоловік вимагав визнання протиправними дій ТЦК щодо створення та вручення йому повістки, за якою він мав з’явитися до ТЦК. Раніше йому відмовив відповідний окружний та апеляційний суд. У скарзі позивач стверджував, що підпис керівника ТЦК на документі підроблений, а сама повістка сфальшована. Також, за його словами, відсутні розпорядження та оповіщення, дата та мета виклику.

Позивач зазначав, що повістка має бути підписаною виключно начальником ТЦК та вручена особисто або уповноваженими особами. У конкретному випадку також мав бути складений акт про відмову від отримання повістки, чого теж не сталося.Нібито вручення позивачеві «незаконної повістки» створило для нього тяжкі наслідки у вигляді кримінальної справи за статтею 336 КК.

Верховний Суд у постанові 23 жовтня 2024 року по справі №380/2838/24 підтвердив, що виготовлення ТЦК повістки, яку позивач називав сфальшованою, не є рішенням чи дією суб`єкта владних повноважень. Тож повістка не може бути оскарженою в суді, тому що є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов`язок. З’явитися до ТЦК особу зобов’язує не повістка, а Закон №2232-XII.

#мобілізація #повістка #оскарження

Канал сучасного правника

01 Dec, 10:53


💼 КАС ВС висловився щодо вимог до рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянином, який досяг 16-річного віку

Так, КАС ВС зазначив, що правові основи здійснення прикордонного контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України визначає Закон України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 №1710-VI. Форма рішення про відмову у перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку, затверджена наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14.12.2010 №967.

Спірним у цій справі є рішення військової частини про відмову громадянину України в перетинанні державного кордону України. В оскаржуваному рішенні про відмову позивачу в перетинанні державного кордону відповідач лише покликався на Закон України “Про правовий режим воєнного стану”, указ Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” та закон, яким затверджено зазначений указ, проте не зазначив конкретну норму законодавства, на підставі якої позивачу було обмежено виїзд з України. Крім того, спірне рішення не визначає, які документи позивач повинен був надати і не надав на паспортний контроль для дотримання умови, за якої реалізується наявне в позивача право виїзду за кордон, у зв`язку з чим було відмовлено в перетинанні державного кордону.

КАС ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що рішення посадової особи військової частини не відповідає критеріям обґрунтованості, вмотивованості, чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії та породжує його неоднозначне трактування, що протиправно втручається на можливість реалізації конституційного права позивача вільно залишати територію України.

Також, загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/316801-kas-vs-vyskazalsya-po-povodu-trebovaniy-k-resheniyu-ob-otkaze-v-peresechenii-gosudarstvennoy-granitsy-ukrainy

#мобілізація #перетин #кордон #прикордонна #служба #неповнолітня #особа

Канал сучасного правника

30 Nov, 21:20


🔥 «Голос України» оприлюднив закон про підвищення податків

Закон набере чинності від 1 грудня 2024 року, тобто на наступний день після оприлюднення. 

Очікується, що 2025 року завдяки підвищенню податків доходи бюджету збільшаться на 141 млрд гривень. Підвищення ставки військового збору від 1,5% до 5% дасть 107,7 млрд гривень.

Встановлення військового збору для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме, для фізичних осіб-підприємців І, ІІ, ІІІ та ІV груп, – 13,7 млрд гривень, а від надходжень ФОПів ІІІ групи до бюджету надійде 929 млн гривень.

Таким чином, якщо зараз оподаткування доходів громадян становить 19,5% (18% ПДФО плюс 1,5% військового збору), то від 1 грудня вона зросте до 23%. Таку суму відніматимуть і банки з доходів, отриманих від розміщення депозитних вкладів.

Нагадаємо, що 10 жовтня Верховна Рада прийняла законопроєкт про підвищення податків 11416-д у другому читанні та в цілому як закон. Цим законом передбачено підвищення військового збору з зарплат громадян до 5%.

https://glavcom.ua/amp/economics/finances/holos-ukrajini-opriljudniv-zakon-pro-pidvishchennja-podatkiv-1033907.html

Канал сучасного правника

30 Nov, 20:52


#мобілізація #автомобіль #позбавлення #керування

Канал сучасного правника

30 Nov, 20:52


Все це дійсно так, але не зовсім.

‼️⚠️ Щоби ви вірно розуміли, у тому пості мова йде про наслідки того, що людина продовжує керувати транспортним засобом незважаючи на те, що у встановленому порядку була обмежена у цьому праві. Але, людина не обмежується у праві керування транспортним засобом автоматично, коли порушила правила військового обліку. Це надто поверхневе висвітлення питання.

Обмежити людину у праві керування транспортним засобом не так вже і просто.

Це можливо виключно у судовому порядку, за умови, якщо ТЦК зможе довести суду такі обставини:

▪️Невиконання особою під час мобілізації обов’язків, передбачених частиною третьою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (‼️ це може бути доведено лише постановою про притягнення до адміністративної відповідальності, саме тому важливо завжди розглядати питання її оскарження, навіть якщо сума штрафу вас влаштовує);

▪️Неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції;

▪️Вручення такій особі вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом відповідно;

▪️Невиконання такою особою зазначеного у вимозі обов’язку (обов’язків).

⚠️ Обов’язково потрібно приймати участь під час розгляду судом такої справи і перевірити на законність та достовірність кожен з доказів, що надасть ТЦК. Це дозволить забезпечити обʼєктивність прийняття рішення по суті питання.

💁‍♂️ Також, СУД НЕ ОБМЕЖИТЬ право керування транспортним засобом, якщо:

▪️Встановлення такого обмеження позбавляє особу основного законного джерела засобів для існування;

▪️Особа використовує транспортний засіб у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на її утриманні особи з інвалідністю I, II групи, встановленої в установленому порядку, або дитини з інвалідністю.

Порядок обмеження права керування транспортним засобом передбачений статтею 283-2 КАС України. Детально можете ознайомитися за посиланням ТУТ.

🤷‍♂️ Не допустити виникнення проблеми значно легше, ніж боротися з наслідками власної недбалості. 😉

Канал сучасного правника

24 Nov, 14:39


💼 Апеляційний суд стягнув із власника об’єктів нерухомого майна кошти за користування земельними ділянками, що належать громаді


У справі встановлено, що упродовж двох років відповідач використовував спірні земельні ділянки без правових підстав, орендну плату не сплачував, хоча ділянки використовувалися для розміщення належних йому об’єктів нерухомого майна та здійснення підприємницької діяльності.

Сільська рада здійснила розрахунок несплачених відповідачем сум орендної плати, яку сторона не сплатила, тому й виник спір про стягнення із власника об’єктів нерухомого майна коштів за фактичне користування земельними ділянками, на яких ці об’єкти розміщені.

З огляду на встановлені судом обставини справи, відповідач як фактичний користувач земельних ділянок, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування ними, зобов’язаний повернути ці кошти власникові земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Зважаючи на обставини справи, Рівненський апеляційний суд прийшов до висновку про те, що і позовна заява, і апеляційна скарга органу самоврядування підлягають до задоволення,  та ухвалив рішення, яким скасував оскаржуване судове рішення суду попередньої інстанції.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/314863-apellyatsionnyy-sud-vzyskal-s-vladeltsa-obektov-nedvizhimogo-imuschestva-sredstva-za-polzovanie-zemelnymi-uchastkami-prinadlezhaschimi-obschine#google_vignette

#земельне #земельна #ділянка #нерухоме #майно #несплата #використання #стягнення

Канал сучасного правника

24 Nov, 11:55


💼 Військовослужбовець не погоджується з рішенням ВЛК — чи він має право його не підписувати

Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги роз’яснює, чи має право військовослужбовець не підписувати рішення військово-лікарської комісії, якщо він не погоджується з ним.

Там зазначили, що військовослужбовець не підписує саму постанову ВЛК, а лише розписується за її отримання. Рішення ВЛК приймається більшістю голосів членів комісії й підписується головою ВЛК. Далі затверджена постанова передається військовослужбовцю для ознайомлення.

Якщо військовослужбовець не згоден із рішенням ВЛК щодо результатів медичного огляду, він має кілька варіантів оскарження постанови ВЛК:

•подати заяву до цієї ж ВЛК про призначення повторного медичного огляду;

•подати скаргу до ВЛК вищого рівня для перегляду іншими фахівцями;

•подати скаргу до Центральної військово-лікарської комісії (ЦВЛК), якщо попередні рівні не задовольнили скаргу;

•звернутися до суду з позовом.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/315857-voennosluzhaschiy-ne-soglashaetsya-s-resheniem-vvk-imeet-li-on-pravo-ego-ne-podpisyvat

Канал сучасного правника

23 Nov, 22:51


🏥 Як буде проходити оцінка інвалідності за новими правилами: пояснення від МОЗ

👉🏼
Статус інвалідності, засвідчений документами МСЕК, залишається чинним, і всі надані пільги, виплати, відстрочки та соціальні послуги продовжують діяти.

Якщо повторний огляд мав відбутися у першій половині 2025 року, термін буде автоматично продовжений до 30 червня 2025 року.

Особи, які пропустили огляд з поважних причин, мають пройти повторне оцінювання:

▫️До 1 листопада 2025 року – для чоловіків віком 25-60 років з 2-ю або 3-ю групою інвалідності.
▫️До 1 квітня 2026 року – для всіх інших категорій осіб.

⁉️ Хто НЕ має проходити повторне оцінювання:

▫️о
соби з пожиттєвим статусом інвалідності;
▫️особи з важкими порушеннями здоров’я;
▫️особи, які знаходяться в зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях.
▫️військовослужбовці та працівники правоохоронних органів, які перебувають на службі.

🔗 Сайт | Facebook | YouTube

Канал сучасного правника

22 Nov, 22:45


‼️Як працюватиме електронна ВЛК: пояснення Міноборони

Заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко під час Ukrainian Outsourcing Summit анонсувала впровадження наступного року обміну даними між реєстром "Оберіг" та електронною системою охорони здоров'я (ЕСОЗ). За її словами, це фактично буде електронною ВЛК.

Черногоренко пояснила, що електронна ВЛК передбачатиме конкретний алгоритм дій:

•військовозобов'язаний проходитиме щорічний медогляд у своєму закладі охорони здоров'я;

•результати скринінгу завірятиме своїм цифровим підписом сімейний лікар, а зберігатимуться вони в ЕСОЗ;

•за відсутності хронічних захворювань та нарікань на самопочуття, у системі з'являється позначка про придатність, у разі скарг чи підозр на наявність патології військовозобов'язаного направлятимуть на додаткові обстеження;

•разом з позначкою про придатність/непридатність до ВЛК направлятимуться антропометричні дані військовозобов'заного: зріст, вага, окружність грудної клітини тощо.

•ВЛК проводить арбітраж отриманих даних з ЕСОЗ.

Заступниця міністра оборони додала, що військові лікарі за потреби зможуть піддати сумніву рекомендації сімейного лікаря, та самостійно оцінити придатність особи до військової служби.

Зокрема, визначити у які війська та на яку посаду її можна мобілізувати. Всі ці зміни будуть фіксуватись онлайн та завірятись особистим цифровим підписом.

https://tsn.ua/ukrayina/yak-pracyuvatime-elektronna-vlk-poyasnennya-minoboroni-2707602.html

Канал сучасного правника

22 Nov, 18:34


💼 Порушники військового обліку зможуть не йти у ТЦК, а оплатити штраф через застосунок Резерв+

Військовозобов'язані, які порушили військовий облік, можуть бути оштрафовані на суму від 17 000 до 25 000 гривень. Зараз такий штраф неможливо сплатити в електронному форматі, але така можливість може з’явитися у застосунку Резерв+. Про це заявила заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черногоренко під час Ukrainian Outsourcing Summit, пише 24 Канал.

«Ми хочемо зробити в Резерв+ функціонал сплати штрафів за порушення правил військового обліку.

Багато людей не хочуть йти в ТЦК для цього, брати квитанцію.

Технічна можливість для реалізації сплати штрафів у Резерв+ є, навіть є законопроект, що, якщо людина добровільно емітує квитанцію, то отримує 50% знижки на штраф в аналогії з порушенням правил державного руху», – зазначила Черногоренко.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/316333-narushiteli-voennogo-ucheta-smogut-ne-idti-v-ttsk-a-oplatit-shtraf-cherez-prilozhenie-rezerv-

Канал сучасного правника

22 Nov, 15:08


​​У разі подання апеляційної скарги через «Електронний суд» доданий до неї ордер не вимагає окремого підпису адвоката – КЦС ВС

Якщо ордер на надання правничої (правової) допомоги додано до документа, що посвідчений електронним підписом адвоката, додаткового накладення окремого власноручного («фізичного») чи електронного підпису на ордер не вимагається.

Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду.

Детальніше – https://is.gd/RHd8Ph.

#адвокат #ордер

Канал сучасного правника

22 Nov, 08:42


😎 Цікава справа, коли чоловік на емоціях забрав у дружини, з якої хоче розлучитись, авто та отримав кримінал і вирок апеляції 7 років.

Дочекаємось що скаже касація 🤔

10 вересня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Чернігівського апеляційного суду

Справа № 759/23571/19

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_14 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_11 , будучи з останньою у неприязних стосунках та розуміючи, що шлюб найближчим часом буде розірвано, вирішив незаконно заволодіти автомобілем «Porsche Cayenne», д.н.з НОМЕР_1 , двигун НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , вартістю 1500100 грн. (один мільйон п`ятсот тисяч сто гривень), який належав на праві особистої приватної власності ОСОБА_11 , був зареєстрований на її ім`я та використовувався нею.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на незаконне заволодіння указаним транспортним засобом, ОСОБА_14 23 січня 2015 року надав по телефону вказівку особистому водієві ОСОБА_18 , якому не повідомив про свої злочинні наміри щодо незаконного заволодіння ним транспортним засобом, привезти йому автомобіль «Porsche Cayenne», що був припаркований на охоронюваній стоянці за адресою: АДРЕСА_3 .

ОСОБА_18 , діючи за вказівкою ОСОБА_14 , не будучи обізнаним щодо злочинних намірів останнього, 23 січня 2015 року, приблизно о 23 год. 00 хв., приїхав на службовому автомобілі до стоянки за адресою: АДРЕСА_3 , де шляхом вільного доступу, використовуючи запасний комплект ключів, який був у нього у зв`язку з обслуговуванням автомобілів сім`ї ОСОБА_23, відчинив двері зазначеного автомобіля «Porsche Cayenne», запустив двигун автомобіля, та, керуючи ним, направився за адресою: АДРЕСА_4 , де передав вказаний автомобіль та запасний комплект ключів від нього ОСОБА_14 .

Таким чином, ОСОБА_14 незаконно заволодів автомобілем «Porsche Cayenne». Маючи змогу розпоряджатись викраденим автомобілем «Porsche Cayenne» на власний розсуд, ОСОБА_14 перемістив зазначений автомобіль у невстановлене слідством місце.

Незважаючи на заперечення винуватості в незаконному заволодінні  транспортним засобом, що завдало великої матеріальної шкоди, вина обвинуваченого ОСОБА_14 знайшла підтвердження під час апеляційного розгляду справи та підтверджується наступними безпосередньо дослідженими колегією суддів доказами.

        У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги потерпілої ОСОБА_11 та прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_10 - задовольнити частково.

Вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 03 жовтня 2022 року щодо ОСОБА_14 - скасувати.

Ухвалити новий вирок, яким визнати винним ОСОБА_14 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.289 КК України (в редакції № 270-VI від 15 квітня 2008 року,) та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 7 (сім) років без конфіскації майна.

Строк відбування покарання ОСОБА_14 рахувати з  моменту його фактичного затримання на виконання вироку.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/121508493

Канал сучасного правника

21 Nov, 19:42


💼 В Україні запроваджують систему обліку немайнової шкоди, завданої війною — що відомо

Так, Верховна Рада ухвалила законопроект №10256 «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України».  

Принцип роботи системи полягатиме в обміні даними між різними державними реєстрами та базами для полегшення збору інформації та мінімального бюрократичного навантаження на постраждалу особу. Це дозволить максимально оперативно фіксувати завдану шкоду. В подальшому також планується запровадження можливості подання людиною повідомлення про завдану їй шкоду через «Дію» та ЦНАП. У перспективі кожна постраждала особа матиме можливість через єдине вікно отримати повне досьє про завдану шкоду та доступні їй види підтримки.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/316158-v-ukraine-vnedryayut-sistemu-ucheta-neimuschestvennogo-uscherba-prichinennogo-voynoy-chto-izvestno

Канал сучасного правника

21 Nov, 19:31


💼 Господарський суд зможе стягнути штраф до 121 тисячі грн з боржника під час судового контролю за виконанням рішення – прийнято закон

Під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення суд може стягнути в дохід державного бюджету з відповідача, боржника чи їх керівників штраф у сумі від 60 560 грн до 121 120 грн – Верховна Рада прийняла закон.

Так, нова стаття 345-1 «Заява про зобов’язання подати звіт про виконання судового рішення»передбачає, що суд, який розглянув справу як суд першої інстанції, за письмовою заявою стягувача може зобов’язати боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у господарських справах:

1) про захист ділової репутації;

2) що виникають з відносин, пов’язаних із захистом економічної конкуренції, обмеженням монополізму в господарській діяльності, захистом від недобросовісної конкуренції;

3) в інших спорах немайнового характеру.

Стягувач може звернутися до суду із заявою в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.

#процесуальне #господарське #судовий #контроль #штраф

Канал сучасного правника

21 Nov, 08:51


💼 Парламент схвалив за основу зміни до Цивільного кодексу щодо посилення захисту прав добросовісного набувача

Як зазначають депутати, «чинна редакція Цивільного кодексу в частині нормативного регулювання віндикаційних та негаторних позовів, позовної давності має наслідком формування за останні роки неоднозначної судової практики на рівні Верховного Суду, якою фактично відбувається підміна віндикаційного позову негаторним, що не узгоджується з його ж судовою практикою стосовно правової природи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, суперечить практиці ЄСПЛ та статті 1 Першого протоколу до Конвенції».

За словами авторів, прийняття акта є необхідним для розмежування способів захисту щодо повернення права власності на нерухоме майно задля досягнення балансу інтересів держави, АРК, територіальної громади та приватного власника, захист прав та інтересів, в тому числі майнових, добросовісного набувача та унеможливлення випадків додаткового звернення добросовісного набувача до держави щодо відшкодування шкоди, завданої йому внаслідок витребування майна (якщо держава не забезпечила непорушність права власності). Водночас забезпечуватиметься захист прав та інтересів держави, АРК, територіальної громади, оскільки ці суб'єкти зможуть отримувати відшкодування шкоди (ринкову вартість майна) від осіб, які безпосередньо її завдали.

Які зміни пропонують

Законопроектом пропонуються наступні зміни до Цивільного кодексу України:

https://sud.ua/uk/news/publication/316110-parlament-odobril-za-osnovu-izmeneniya-v-grazhdanskiy-kodeks-ob-usilenii-zaschity-prav-dobrosovestnogo-priobretatelya

Канал сучасного правника

21 Nov, 08:41


💼 Здійснення небажаних дзвінків на мобільний заборонять законодавчо – Рада схвалила зміни

Верховна Рада 20 листопада схвалила за основу законопроект 8153 «Про захист персональних даних» авторства спікера парламенту Руслана Стефанчука, який був поданий ще у 2022 році.

Серед іншого, закон про електронні комунікації пропонується доповнити новими статтями щодо відстеження зловмисних або небажаних викликів абоненту.

Пропонується закріпити в окремій статті, що здійснення небажаних викликів або направлення повідомлень абоненту забороняється.

Абонент має право звернутись до постачальника електронних комунікаційних мереж чи послуг із запитом про встановлення контактних даних іншого абонента, який здійснює ці небажані виклики та повідомлення.

Втім, цей запит в письмовій формі має містити відомості, які підтверджують, що до абонента здійснюються небажані виклики з номера, щодо якого здійснено запит, а також письмове зобов’язання абонента використовувати дані іншого абонента, який здійснює небажані дзвінки, з метою захисту своїх інтересів у суді та не використовувати дані з іншою метою.

Надалі постачальник електронних комунікаційних мереж чи послуг зобов’язаний протягом 10 днів надати відповідь абоненту про задоволення запиту або відмову у задоволенні.

https://sud.ua/uk/news/publication/316124-sovershenie-nezhelatelnykh-zvonkov-na-mobilnyy-zapretyat-zakonodatelno-rada-odobrila-izmeneniya

Канал сучасного правника

20 Nov, 16:42


💼 Військові самостійно визначитимуть, кому нараховуватимуться виплати у разі полону чи зникнення безвісти, — Зеленський підписав закон


Закон запроваджує важливу реформу, яка дозволить військовослужбовцям заздалегідь підготувати особисте розпорядження на випадок, якщо вони стануть військовополоненими або зникнуть безвісти.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/316022-voennye-budut-samostoyatelno-opredelit-komu-budut-nachislyatsya-vyplaty-v-sluchae-plena-ili-propazhi-bez-vesti-zelenskiy-podpisal-zakon#google_vignette

Канал сучасного правника

20 Nov, 15:50


Многодетные родители теперь могут оформить отсрочку от мобилизации в приложении "Резерв+", - Умеров

Это касается семей, которые воспитывают трёх и более несовершеннолетних детей в общем браке.

Канал сучасного правника

20 Nov, 14:38


🔥 Верховна Рада схвалила законопроект про заборону зйомки на вулиці непублічних громадян, якщо вони проти цього

Журналісти, фотографи та оператори повинні будуть повідомляти непублічним особам про зйомку, а якщо людина не бажає потрапити на телеекран, то знімати її не можна – парламент схвалив законопроект за основу.

https://sud.ua/uk/news/publication/316103-verkhovnaya-rada-odobrila-zakonoproekt-o-zaprete-semki-na-ulitse-nepublichnykh-grazhdan-esli-oni-protiv-etogo

#зйомка #заборона #людина

Канал сучасного правника

16 Nov, 19:05


💼 Директорка Дніпропетровського НДІ судових експертиз Мінюсту Анастасія Купріянова: оцінка знищеної нерухомості на окупованій території може проводиться дистанційно за наданими матеріалами


У людини, яка знаходиться, до прикладу, у Сумській області, внаслідок бойових дій було пошкоджене майно – хата, господарські будівлі. Які подальші дії такої людини? Яка роль в цьому процесі експертів?

Перший етап – це збір доказів руйнування, а саме: акти місцевих органів влади, ДСНС про руйнування майна, в яких детально описано обставини та характер пошкоджень. За можливості додаємо фото і відео об’єктів.
Бажано, до і після події. Також можна подати інформацію зі ЗМІ та покази свідків події. 

Далі, як один з варіантів, – звертаємось до місцевого відділення поліції із заявою про відкриття кримінального провадження за фактом руйнування чи пошкодження рухомого чи нерухомого майна, разом із зібраними з документальним підтвердженням доказами.

У рамках кримінального провадження слідчий, з метою встановлення вартості відновлення повністю знищеного нерухомого майна, має винести постанову про призначення оціночно-будівельної експертизи, а в разі часткового пошкодження майна - будівельно-технічної експертизи.

На цьому етапі починається робота судових експертів. За наданими матеріалами експерти готують обґрунтований висновок щодо суми нанесених збитків. Щомісяця лише Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз проводить понад сто таких експертиз. 

Як бути, якщо не все майно оформлене? Наприклад, у людини є право власності на земельну ділянку, але не оформлений і не внесений до ДРРП будинок і прилеглі господарські будівлі? Чи оцінюється в такому випадку шкода від руйнування будинку чи лише шкода земельній ділянці? Чи має людина у такому разі право на компенсацію? 

Якщо зовсім стисло, то претендувати на компенсацію можуть лише власники майна. В окремих випадках – особи, які вклали кошти в майбутнє житло, з документальним підтвердженням, але формально власниками стати не встигли.

Втім, якщо слідчий в постанові про призначення експертизи зазначить, що внаслідок бойових дій було повністю знищено нерухоме майно, а правовстановлюючі документи на будівлі та земельну ділянку відсутні, експерт може розрахувати вартість знищеного нерухомого майна.

Більш детально:

https://sud.ua/uk/news/publication/315674-direktor-dnepropetrovskogo-nii-sudebnykh-ekspertiz-minyusta-anastasiya-kupriyanova-otsenka-unichtozhennoy-nedvizhimosti-na-okkupirovannoy-territorii-mozhet-provoditsya-distantsionno-po-predostavlennym-materialam


#нерухоме #майно #нерухомість #оцінка #знищене #експертиза

Канал сучасного правника

16 Nov, 17:27


💼 Держреєстрація права власності на землю та будинок при забороні вчинення реєстраційних дій на один із об’єктів — що треба знати

У Офісі протидії рейдерству роз’яснили питання державної реєстрації права власності на земельну ділянку та будинок, що розташований на ній, за наявності заборони вчинення реєстраційних дій на один із об’єктів.

Про це розповіла заступник начальника відділу розгляду скарг у сфері державної реєстрації нерухомого майна Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України, кандидат юридичних наук Софія Ковальчук.

В Законі міститься декілька механізмів захисту власником належного йому майна, одними з яких є:

https://sud.ua/uk/news/ukraine/315578-gosregistratsiya-prava-sobstvennosti-na-zemlyu-i-dom-pri-zaprete-soversheniya-registratsionnykh-deystviy-na-odin-iz-obektov-chto-nuzhno-znat

#держреєстрація #земля #будинок #земельна #ділянка #нерухомість #нерухоме #майно #реєстраційна #дія #заборона

Канал сучасного правника

16 Nov, 14:17


В Армія+ доступна функція подачі рапорту на зміну місця служби!

Для оформлення заявки знадобиться:
🔹 військовий квиток або посвідчення офіцера
🔹 рекомендаційний лист від частини, куди військовий планує переведення
🔹 висновок ВЛК (у деяких випадках)

⏱️ Запит автоматично надсилається в Кадровий центр ЗСУ, де його розглянуть протягом 72 годин. У разі відмови в Армія+ обов’язково вказуються чіткі причини.

📽️ Докладніше про процес подачі рапорту дивіться у відео Міністерство оборони України

Канал сучасного правника

16 Nov, 13:32


💼 Реформа МСЕК — у МОЗ пояснили, як встановлюватимуть інвалідність з січня 2025 року

«Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються», - заявили у МОЗ.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/315689-reforma-msek-v-minzdrave-obyasnili-kak-budut-ustanavlivat-invalidnost-s-yanvarya-2025-goda

Канал сучасного правника

15 Nov, 18:11


💼 Який податок на спадщину в Україні у 2024 році

https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20241113-yakyj-podatok-na-spadshhynu-v-ukrayini-u-2024-roczi/amp/

#податок #спадщина #2024

Канал сучасного правника

15 Nov, 17:36


💼 Розширення площі тимчасових споруд без попереднього отримання паспорта прив'язки є підставою для їх демонтажу – Верховний Суд

Підприємиця орендувала земельну ділянку на місці автобусної зупинки та вирішила її реконструювати, розмістивши там додатково нові торгові павільйони на більшій площі. Міська рада не дозволила цього робити та прийняла рішення демонтувати незаконно зведені тимчасові споруди. Підприємиця оскаржила таке рішення до суду.

Верховний Суд за результатами касаційного перегляду залишив без змін постанову суду апеляційної інстанції.

Суд касаційної інстанції зазначив, що самовільне встановлення тимчасової споруди означає її розміщення без необхідних документів – паспорта прив`язки або іншої документації на розміщення тимчасової споруди (виданої до набрання чинності Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466); закінчення строку дії чи анулювання паспорта прив`язки (чи іншої документації на розміщення тимчасової споруди) може бути підставою для демонтажу тимчасової споруди.

Зміна кількості тимчасових споруд у разі зміни геометричних розмірів таких споруд без отримання паспорта прив`язки, незалежно від правових підстав, на яких раніше розміщувалися частини торгівельного павільйону, є підставою для демонтажу новозведених тимчасових споруд.

https://sud.ua/uk/news/publication/315466-rasshirenie-ploschadi-vremennykh-sooruzheniy-bez-predvaritelnogo-polucheniya-pasporta-privyazki-yavlyaetsya-osnovaniem-dlya-ikh-demontazha-verkhovnyy-sud

#тимчасова #споруда #незаконне #розширення #площі #демонтаж

Канал сучасного правника

15 Nov, 12:34


💼 Кабмін змінив критерії бронювання – буде щомісячна перевірка, а для приватного сектору потрібні «білі» зарплати у 20 тисяч грн

Нарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат – Денис Шмигаль.

Усі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію. Відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Новий порядок діятиме з 1 грудня. Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося.

https://sud.ua/uk/news/publication/315661-kabmin-izmenil-kriterii-bronirovaniya-budet-ezhemesyachnaya-proverka-a-dlya-chastnogo-sektora-nuzhny-belye-zarplaty-v-20-tysyach-grn

Канал сучасного правника

15 Nov, 08:22


💼 Якщо у договорі визначено грошовий еквівалент в доларах, сума, що підлягає сплаті у гривнях у разі судового спору між сторонами визначається за курсом на день виконання судового рішення – ВП ВС

Велика Палата Верховного Суду констатувала, що якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, що у випадку наявності спору між сторонами та його вирішення судом відповідає дню виконання судового рішення.

Водночас при стягненні судом заборгованості в еквіваленті іноземної валюти за курсом Нацбанку на день виконання рішення в судовому рішенні зазначається лише одна сума боргу (в іноземній валюті), а сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається державним чи приватним виконавцем на момент здійснення боржником платежу в ході виконання судового рішення.

https://sud.ua/uk/news/publication/315633-esli-v-dogovore-opredelen-denezhnyy-ekvivalent-v-dollarakh-summa-podlezhaschaya-uplate-v-grivnakh-v-sluchae-sudebnogo-spora-mezhdu-storonami-opredelyaetsya-po-kursu-na-den-ispolneniya-sudebnogo-resheniya-bp-vs

#валюта #долари #стягнення #виконання #гривня

Канал сучасного правника

14 Nov, 12:42


💼 Безгрошовість договору позики не може ґрунтуватися на свідченнях свідків, тому допит позичальника як свідкаіз застосуванням комп`ютерного поліграфа є недопустимим доказом у спірній категорії справ.

ВС КЦС
справа № 759/16744/21
29 травня 2024 року

https://reyestr.court.gov.ua/Review/119454035


#позика #безгрошовість #свідки #поліграф

Канал сучасного правника

14 Nov, 09:43


💼 Проблеми з погодженням органом влади виділення коштів для сплати судового збору не є поважною причиною для пропуску строку подання апеляційної скарги – Верховний Суд


Верховний Суд розглянув касаційну скаргу Головного управління ДПС на ухвалу апеляційного адміністративного суду, якою відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління на ухвалу окружного адміністративного суду.

Апеляційний суд, відмовляючи у відкритті провадження, зазначив, що пропуск суб’єктами владних повноважень строку на подання апеляційної скарги не може обґрунтовуватись необхідністю дотримання внутрішніх процедур виділення чи погодження коштів для сплати судового збору або тимчасовою відсутністю таких коштів. Суд підкреслив, що держава зобов'язана дотримуватись принципу «належного урядування» та не може отримувати вигоду від порушення встановлених нею ж правил та обов`язків.

Верховний Суд погодився з такими висновками суду апеляційної інстанції, залишивши касаційну скаргу Головного управління без задоволення, а ухвалу апеляційного адміністративного суду – без змін

https://sud.ua/uk/news/publication/315361-problemy-s-soglasovaniem-organom-vlasti-vydeleniya-sredstv-dlya-uplaty-sudebnogo-sbora-ne-yavlyayutsya-uvazhitelnoy-prichinoy-propuska-sroka-podachi-apellyatsionnoy-zhaloby-verkhovnyy-sud

#процесуальне #судовий #збір

Канал сучасного правника

13 Nov, 22:00


💼 Економічного бронювання в Україні не буде — у Раді назвали причину

В Україні не будуть запроваджувати економічне бронювання військовозобов’язаних працівників. Це питання викликало в суспільстві сильне невдоволення, тому від ідеї було вирішено відмовитися. Про це заявив член комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Богдан Кицак в ефірі телеканалу«Новини.LIVE».

За його словами, саме через реакцію суспільства це питання зникло з інфопростору.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/315514-ekonomicheskogo-bronirovaniya-v-ukraine-ne-budet-v-rade-nazvali-prichinu?fbclid=IwY2xjawGhsVFleHRuA2FlbQIxMAABHWFNAa-eiNWfSt1niImBb1dUqYB2oO7f2iKqSMhRIzWFsva0DE6zelqXtg_aem_RjoBp848FO4dO5h3gjVxNg

Канал сучасного правника

13 Nov, 17:53


💼 Якщо ордер адвоката додано до документа, що посвідчений електронним підписом, додаткового накладення «фізичного» чи електронного підпису на ордер не вимагається – Верховний Суд

У випадку, якщо ордер додано до документа, що посвідчений електронним підписом, додаткового накладення окремого власноручного («фізичного») чи електронного підпису на ордер не вимагається – позиція Верховного Суду.

https://sud.ua/uk/news/publication/315488-esli-order-advokata-dobavlen-k-dokumentu-udostoverennomu-elektronnoy-podpisyu-dopolnitelnogo-nalozheniya-fizicheskoy-ili-elektronnoy-podpisi-na-order-ne-trebuetsya-verkhovnyy-sud

#ордер #адвокат #підпис

Канал сучасного правника

13 Nov, 09:36


🤔 Якщо раптом Ви попали в ДТП і перебуваєте у «розшуку» ТЦК, працівники поліції доставлять вас до відповідного ТЦК та СП для вирішення питання по суті.

Джерело: https://www.facebook.com/share/p/19hCVoWGTE/?

Канал сучасного правника

13 Nov, 08:59


💼 📜 Відновлення історії: як отримати архівні довідки для відновлення документів до 1943 року

💫 Іноді важливі документи втрачаються з плином часу, але на щастя, існують архіви, які можуть допомогти відновити не лише офіційні свідоцтва, а й часточку історії вашої родини. Якщо вам потрібно отримати архівну довідку для відновлення документів, виданих до 1943 року, ось покрокова інструкція, куди саме звертатися.

🔹 Архівні довідки до 1920 року
Для запитів стосовно документів до 1920 року звертайтеся до Центрального державного історичного архіву України:
📍 Адреса: м. Київ, вул. Солом'янська, 24
📞 Телефон: 275-82-22, 275-30-02

🔹 Архівні довідки за 1919–1943 роки
Для довідок за цей період звертайтеся до відповідних державних архівів:

Державний архів м. Києва
📍 Адреса: вул. Олени Теліги, 23, м. Київ, 04060
📞 Телефон: (044) 468-34-72, 468-14-24

Державний архів Київської області
📍 Адреса: вул. Ю. Іллєнка, 40, м. Київ, 04119
📞 Телефон: (044) 483-21-14, 483-21-38, 483-19-10

Державний архів Черкаської області
📍 Адреса: м. Черкаси, вул. Благовісна, 244-а, 18015
📞 Телефон: (0472) 37-30-26, 31-37-32, 37-53-28

Адже завдяки архівам ви зможете отримати необхідні документи для повторного оформлення свідоцтв і відновлення історичних даних.

💬 Як це працює
Звернувшись до потрібного архіву, ви можете подати заяву на отримання архівної довідки, яка дозволить відновити документи, втрачені з плином часу.
Цей процес може бути корисним не лише для офіційних потреб, але й для збереження історичних фактів про вашу родину.

🔍 Примітка: перед зверненням до архіву радимо уточнити всі необхідні документи та деталі процедури отримання архівної довідки.

#архів #архівні #довідки

Канал сучасного правника

13 Nov, 08:39


💼 Кабмін законопроектом про реформу МСЕК пропонує внести зміни до закону про мобілізацію щодо правил надання відстрочки

Замість МСЕК інвалідність буде встановлюватися за рішенням експертної команди з оцінювання.

Як раніше писала «Судово-юридична газета», профільний комітет Верховної Ради нещодавно рекомендував до прийняття законопроект Кабміну 12178 щодо реформи МСЕК.

Систему медико-соціальної експертизи замінять на «оцінювання повсякденного функціонування особи», а також ліквідують медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) та покладуть виконання їх функцій на експертні комісії, що формуватимуться в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.

Зокрема вносяться зміни до законів «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які стосуються заміни поняття висновку МСЕК на висновок експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, який повинен надаватися:

щодо встановлення потреби постійного догляду за окремими членами сім’ї військовослужбовця (хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками);

одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи

членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, з метою встановлення наявності підстави для звільнення військовослужбовця з військової служби.

https://sud.ua/uk/news/publication/315435-kabmin-zakonoproektom-o-reforme-msek-predlagaet-vnesti-izmeneniya-v-zakon-o-mobilizatsii-o-pravilakh-predostavleniya-otsrochki

Канал сучасного правника

12 Nov, 15:38


Прості речі, які іноді не хочуть розуміти 😎

💼 Верховний Суд пояснив, чи можуть адвокати шляхом адвокатських запитів звертатися до ТЦК за відстрочкою для клієнтів

Не можна ототожнювати адвокатський запит до ТЦК щодо надання інформації про можливість отримання відстрочки від призову із зверненням військовозобов’язаного для прийняття рішення про відстрочку.

Враховуючи правову природу «адвокатського запиту», та зважаючи на порушені питання в адвокатському запиті, він не є зверненням військовозобов`язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки від призову.

На цьому наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 7 листопада 2024 року по справі №340/2502/23.

https://sud.ua/uk/news/publication/315407-verkhovnyy-sud-obyasnil-mogut-advokaty-putem-advokatskikh-zaprosov-obraschatsya-v-ttsk-za-otsrochkoy-dlya-klientov


#мобілізація #відстрочка #адвокатський #запит #звернення

Канал сучасного правника

12 Nov, 13:25


💼 В порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: в яких ціна позову перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пункт 5 частини четвертої статті 274 ЦПК України).

Порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення, якщо: суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу, що підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження (пункт 7 частини третьої статті 376 ЦПК України).

У справі, що переглядається:

            позивачем заявлено позов про стягнення грошової компенсації моральної шкоди, завданої смертю працівника на виробництві в розмірі 8 000 000 грн (а. с. 3);

ухвалою Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 08 лютого 2024 року: прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» про відшкодування моральної шкоди, завданої смертю працівника на виробництві; вказано, що спір є малозначним; ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання (а. с. 35);

в апеляційній скарзі на рішення суду першої інстанції позивач вказував, що відповідно до пункту 5 частини четвертої статті 274 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах в яких ціна позову перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ціна позову, що зазначена у позовній заяві складає 8 000 000 грн. Отже, справи, в яких ціна позову перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб мають розглядатися виключно за правилами загального позовного провадження (а. с. 69);
суд апеляційної інстанції: не звернув уваги на те, що в справі спір виник про стягнення грошової компенсації моральної шкоди, завданої смертю працівника на виробництві в розмірі 8 000 000 грн (тобто, ціна позову перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а тому ця справа не могла бути розглянутою за правилами спрощеного позовного провадження; не надав відповіді на доводи апеляційної скарги і не врахував, що пунктом 7 частини третьої статті 376 ЦПК України передбачено обов`язкову підставу для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення.

Тому суд апеляційної інстанції зробив неправильний висновок про залишення без змін рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову.

Справа направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, якщо порушення норм процесуального права допущені тільки цим судом. У всіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції (частина четверта статті 411 ЦПК України).

ВС КЦС
31.10.24
справа № 210/756/24

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122849431

#процесуальне #спрощене #максимальний #розмір

Канал сучасного правника

11 Nov, 20:43


🔥🔥 Верховний Суд допустив оподаткування адвокатів за спрощеною системою

Тривалий час Державна податкова служба України у роз’ясненнях наполягала, що відповідно до п. 291.3 ПК спрощена система оподаткування, обліку та звітності застосовується виключно юридичними особами або фізичними особами – підприємцями. Отже, застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, ПК не передбачено.

Однак є чи не найперше рішення Верховного Суду з питання звітності та оподаткування доходу адвокатів за спрощеною системою оподаткування.

Касаційний адміністративний суд Постановою у справі № 420/4279/23 від 10 жовтня 2024 року скасував постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2024 року, залишивши в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2023 року.

Верховний Суд зазачив, що ним неодноразово наголошувалось на тому, що подвійний облік ідентичної господарської діяльності, а відповідно і подвійне оподаткування, суперечить принципам податкового законодавства. Виходячи з наведеного, апеляційний суд дійшов помилкового висновку про те, що висновок оскаржуваної індивідуальної податкової консультації жодним чином не протирічить положенням чинного законодавства України.

При цьому колегія суддів погодилася з висновком суду першої інстанції, що надана позивачу податкова консультація здійснена без урахування вказаних вище положень законодавства в їх комплексному взаємозв`язку та суперечила вимогам чинного на той час законодавства.

https://yaizakon.com.ua/verhovnij-sud-dopustiv-opodatkuvannya-advokativ-za-sproshhenoyu-sistemoyu/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0QBcrcwPyxUrm79OaSScsrdQ7tu8Y0a8hNyliiGKkK00peIv2E5N5VSXo_aem_dQ-cGUJVSlHC6qzXPjMx5g

#адвокат #оподаткування

Канал сучасного правника

11 Nov, 19:49


💼 До уваги громадян України!
Нова послуга доставки паспортів від «Укрпошта» для громадян України!

Раді повідомити, що «Укрпошта», національний поштовий оператор, запустила платформу для замовлення доставки закордонних паспортів, оформлених у закордонних дипломатичних установах (ЗДУ).

Замовити доставку тепер можна легко через веб-сторінку «Укрпошти».

Уся необхідна інформація та інструкція доступні за посиланням: my.ukrposhta.ua/passport-shipping-info.

Канал сучасного правника

11 Nov, 19:46


💼 З послуг поховання посилять збір податків, а кладовища зможуть перебувати у приватній власності – нардепи внесли законопроект

Кладовища, крематорії зможуть перебувати не лише в державній і комунальній, а і в приватній власності – як зазначають депутати є проблема з нестачею місць для поховання.


За надання послуг з поховання посилять збір податків. Також кладовища та крематорії дозволять тримати у приватній власності. Відповідні законопроекти 12188 та 12189 зареєструвала у парламенті широка група народних депутатів, зокрема Андрій Мотовиловець, Олександр Бакумов, Мар’яна Безугла, Микита Потураєв, Михайло Радуцький та інші.

https://sud.ua/uk/news/publication/315315-s-uslug-pogrebeniya-usilyat-sbor-nalogov-a-kladbischa-smogut-nakhoditsya-v-chastnoy-sobstvennosti-nardepy-vnesli-zakonoproekt

Канал сучасного правника

10 Nov, 21:03


💼 Апеляційний суд стягнув із власника об’єктів нерухомого майна кошти за користування земельними ділянками, що належать громаді

Відповідач використовував спірні земельні ділянки без правових підстав, орендну плату не сплачував, хоча ділянки використовувалися для розміщення належних йому об’єктів нерухомого майна та здійснення підприємницької діяльності.

Відповідач, не заперечуючи факту розташування на землях позивача низки споруд для здійснення ним підприємницької діяльності, зазначив, що не має наміру сплачувати за користування всією площею спірних земельних ділянок, які належать громаді, коли фактично користується лише їх частиною.

У справі встановлено, що упродовж двох років відповідач використовував спірні земельні ділянки без правових підстав, орендну плату не сплачував, хоча ділянки використовувалися для розміщення належних йому об’єктів нерухомого майна та здійснення підприємницької діяльності.

Сільська рада здійснила розрахунок несплачених відповідачем сум орендної плати, яку сторона не сплатила, тому й виник спір про стягнення із власника об’єктів нерухомого майна коштів за фактичне користування земельними ділянками, на яких ці об’єкти розміщені.

З огляду на встановлені судом обставини справи, відповідач як фактичний користувач земельних ділянок, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування ними, зобов’язаний повернути ці кошти власникові земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Те, що площа земельної ділянки, яка безпосередньо зайнята під будівлями, є меншою, ніж площа земельної ділянки, правового значення не має, на що суд першої інстанції не звернув увагу.

Зважаючи на обставини справи, Рівненський апеляційний суд прийшов до висновку про те, що і позовна заява, і апеляційна скарга органу самоврядування підлягають до задоволення,  та ухвалив рішення, яким скасував оскаржуване судове рішення суду попередньої інстанції.

Постанова Рівненського апеляційного суду від 26 вересня 2024 року у справі № 570/715/23 (провадження № 22-ц/4815/1017/24).

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/314863-apellyatsionnyy-sud-vzyskal-s-vladeltsa-obektov-nedvizhimogo-imuschestva-sredstva-za-polzovanie-zemelnymi-uchastkami-prinadlezhaschimi-obschine


#земельне #земельна #ділянка #користування #нерухоме #майно #підприємницька #діяльність #відсутність #оренда

Канал сучасного правника

09 Nov, 09:54


💼 У Львові німецька вівчарка напала на жінку в під’їзді — суд призначив власнику штраф із конфіскацією собаки

Суд призначив львів’янину покарання – 1700 грн штрафу із конфіскацією тварини.

Про цей випадок повідомили правоохоронців, які склали на власника собаки протокол про адмінправопорушення.

Власник собаки визнав свою провину у порушенні правил утримання собаки.

Суд визнав чоловіка винним у адмінправопорушенні, призначивши 1700 грн штрафу із конфіскацією тварини.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/315020-vo-lvove-nemetskaya-ovcharka-napala-na-zhenschinu-v-podezde-sud-naznachil-vladeltsu-shtraf-s-konfiskatsiey-sobaki

#собака #правила #порушення #штраф #конфіскація

Канал сучасного правника

08 Nov, 14:31


💼 ЄСІТС отримав доступ до Держреєстру фізосіб – платників податків: які можливості надає доступ судів до реєстру

Органи судової влади отримали змогу через ЄСІТС створювати електронні запити та отримувати офіційні відповіді із Держреєстру фізосіб, як щодо ідентифікації особи, так і щодо майнового стану та доходів.

Таким чином, зазначається, реалізовано спільний наказ № 304/262 від 24.06.2024 Міністерства фінансів України та Державної судової адміністрації України «Про затвердження Порядку електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами Державної податкової служби України та Державної судової адміністрації України».

Порядок надав можливість за допомогою ЄСІТС отримати інформацію:

•пошуку даних про реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків;

•отримання інформації про джерела та суми доходів, нарахованих фізичній особі, та/або суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також загальну суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи.

https://sud.ua/uk/news/sud-info/314997-esits-poluchil-dostup-do-gosreestru-fizlits-nalogoplatelschikov-kakie-vozmozhnosti-predostavlyaet-dostup-sudov-k-reestru?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR32-aBAkH4DLex7Zsn65mgc2uNmVak5Y_Z9H14T7wson235ug6jfJ1aRFo_aem_DLd4hq8MLkJQF2LhmitNJg

Канал сучасного правника

08 Nov, 13:54


💼 Суд зобов’язав обленерго безоплатно відновити енергопостачання до споживача та відшкодувати йому моральну шкоду — деталі справи

Чоловік судився з обленерго, яке за 529 грн неіснуючого боргу відключило йому світло.

Колегія суддів ХАС зауважила: аби встановити, чи правомірно обленерго припинило постачання електроенергії до будинку споживача, суд повинен встановити, чи мав він заборгованість перед підприємством.

На думку апеляційного суду, відповідач не підтвердив цієї заборгованості належними та допустимими доказами та не мав усіх визначених пунктом 7.5 постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» підстав для повного припинення постачання електричної енергії до будинку позивача.

Тому колегія суддів частково задовольнила апеляційну скаргу.

Скасувала рішення місцевого суду та ухвалила нове: зобов`язала АТ «Хмельницькобленерго» безоплатно відновити постачання електричної енергії до будинку апелянта та стягнула на користь останнього 30 000 гривень моральної шкоди.

З постановою апеляційного суду у справі № 686/11815/24 можна ознайомитися у ЄДРСР.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/315001-sud-obyazal-oblenergo-besplatno-vozobnovit-energosnabzhenie-potrebitelya-i-vozmestit-emu-moralnyy-uscherb-detali-dela

#електрика #енергія #обленерго #світло #відключення

Канал сучасного правника

07 Nov, 23:29


💼 Кабмін готує нову модель економічного бронювання від призову, — Денис Шмигаль

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд готує також нові правила для визначення критичності підприємств та необхідності бронювання їхніх працівників.

Прем'єр-міністр Денис Шмигальзаявив, що економічне бронювання від мобілізації не отримує позитивної оцінки серед військових на передовій, тому уряд працює над удосконаленням нової моделі. Про це він сказав під час Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ).

Прем'єр наголосив, що це питання дуже чутливе, оскільки необхідно знайти баланс між економікою, яка працює, і потребами Сил оборони.

https://sud.ua/uk/news/ukraine/314989-kabmin-gotovit-novuyu-model-ekonomicheskogo-bronirovaniya-ot-prizyva-denis-shmygal?fbclid=IwY2xjawGZtQdleHRuA2FlbQIxMAABHU-ltmG-9lt1uYOlnSkDtLjHHuocbj8LAnkwPEuimR6RpuleBNYAdFP5wg_aem_ZXJDRRmSDFE99XS0MerFxw

Канал сучасного правника

07 Nov, 23:27


💼 Вітчим дитини з інвалідністю, який її утримує та виховує, не має права на відстрочку – Верховний Суд

Верховний Суд виснував, що чоловік, який з 2016 року утримує та виховує дитину з інвалідністю, будучи у статусі вітчима, не може претендувати на відстрочку, навіть, якщо рідний батько не бере участі у житті дитини.

https://sud.ua/uk/news/publication/314993-otchim-rebenka-s-invalidnostyu-kotoryy-ego-soderzhit-i-vospityvaet-ne-imeet-prava-na-otsrochku-verkhovnyy-sud


#мобілізація #відстрочка #вітчим

Канал сучасного правника

07 Nov, 10:35


💼 Верховний Суд постановив, на підставі якої статті власник земельної ділянки може звернутися з позовом про демонтаж самовільно збудованої споруди

Власник земельної ділянки, на якій самовільно збудована тимчасова споруда, що не є нерухомим майном, може звернутися з позовом про демонтаж такої споруди на підставі статті 391 ЦК України – ВП ВС.

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/314872-verkhovnyy-sud-postanovil-na-osnovanii-kakoy-stati-vladelets-zemelnogo-uchastka-mozhet-obratitsya-s-iskom-o-demontazhe-samovolno-postroennogo-sooruzheniya

#нерухомість #нерухоме #майно #земельне #земельна #ділянка #самовільна #забудова #демонтаж #звільнення #усунення #перешкод

Канал сучасного правника

06 Nov, 23:35


💼 Забезпечення позову. Співмірність.

У разі звернення особи до суду з немайновою позовною вимогою, судове рішення, при задоволення якої, не вимагатиме примусового виконання, то має застосуватися та досліджуватися не така підстава вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а така підстава вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

У таких немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, позаяк позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.

Вжиті заходи забезпечення позову не повинні перешкоджати господарській діяльності учасників правовідносин.

Так, заборонивши загальним зборам приймати відповідні рішення шляхом письмового опитування згідно з рішенням ради Одеської регіональної торгово-промислової палати від 19.10.2023, суди фактично погодились з доводами позивачів про неправомірність такого рішення палати, чим фактично вирішили спір на стадії забезпечення позову у супереч вимогам частини одинадцятої статті 137 ГПК України.

Предметом спору у даній справі є законність/незаконність рішення ради палати щодо порядку скликання загальних зборів.

Натомість, суди попередніх інстанцій, вживши заходів забезпечення позову шляхом заборони загальним зборам приймати рішення з усіх питань порядку денного, не врахували  пункт 1 частини п`ятої статті 137 ГПК України, адже така заборона прямо не стосується предмета спору, яким є рішення палати від 19.10.2023 про проведення чергових загальних зборів членів палати шляхом письмового опитування 23.11.2023.

Відповідно до статті 137 ГПК України не допускається забезпечення позову у спорах, що виникають з корпоративних відносин, шляхом заборони, зокрема, проводити загальні збори акціонерів або учасників господарського товариства та приймати ними рішення, крім заборони приймати конкретні визначені судом рішення, які прямо стосуються предмета спору.

Разом з тим, господарські суди, вживши заходів забезпечення позову шляхом заборони приймати рішення з усіх питань порядку денного, фактично заборонили проведення таких загальних зборів палати без визначення конкретних  рішень, які прямо стосуються предмета спору, що не допускається у силу положень частини п`ятої статті 137 ГПК України.

Отже, з огляду на викладене, суд касаційної інстанції вважає обґрунтованими доводи скаржника про те, що вжиті судом першої інстанції заходи забезпечення позову, залишені судом апеляційної інстанції в силі, не узгоджується з вимогами статей 136, 137 ГПК України.

ВС КГС
26 квітня 2024 року
cправа №  916/4893/23

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118650503

#господарське #процесуальне #корпоративне #забезпечення #позову #співмірність

Канал сучасного правника

06 Nov, 14:54


А в нотаріальному процесі має діяти простий принцип. Нотаріальне має породжувати нотаріальне. Іншими словами, договір, який посвідчується нотаріально має вчинятися тільки на підставі нотаріальної довіреності.

♨️В іншому випадку, коли довіреність вчинена у простій письмовій формі, суті у подальшому нотаріальному посвідченні договору проста немає.

В якості висновку.

Для здійснення правочинів щодо нерухомого майна на території України з використанням довіреності, виданої в країні, яка допускає дуалістичний підхід при видачі довіреності (спрощений та розширений), треба обирати більш «складний» варіант, коли нотаріус не обмежується банальним засвідченням справжності підпису.

#нотаріус #іноземна #довіреність

Джерело: https://www.facebook.com/share/p/1ThcEuSe6B/?mibextid=WC7FNe

Канал сучасного правника

06 Nov, 14:54


🔥 🌎В умовах сьогодення через нотаріусів України приймають в роботу багато документів, виданими нотаріусами та іншими компетентними інституціями зарубіжних країн.

☂️Якщо говорити спрощено, то в момент застосування документа з джерелом його походження з іноземної країни для вчинення нотаріальної дії на території України, нотаріус фактично оперує законодавством відразу двох країн. І стає питання, положення законодавства якої країни є пріоритетною в тій чи іншій сфері.
В країнах Європи при видачі скажімо довіреності можуть бути застосовано фактично два підходи.

❇️Назвемо його спрощений і розширений.

▶️Спрощений – це видача довіреності з засвідченням справжності підпису на ній. В такому випадку нотаріус не лізе в зміст довіреності, нічого не з’ясовує у довірителя. Нотаріус лише підтверджує факт, що умовно кажучи, що до нього звернувся Іваненко, надав документ що встановлює особу, і зробив власноручний підпис у присутності нотаріуса на певному папірці. Власне і вся процедура.

▶️Розширений підхід – це вже повноцінна участь нотаріуса у видачі довіреності. В Україні розширений підхід є єдиним з можливих. В такому випадку нотаріус приймає участь у формуванні тексту довіреності, у роз’яснювальній роботі з довірителем, з’ясовує волю довірителя. Також нотаріус має розуміти мету, яку має досягнути довіритель в процесі реалізації довіреності повіреним. Нотаріус слідкує щоб текст довіреності був зрозумілим, нічому не суперечив. За необхідності нотаріус роз’яснює відповідні положення законодавства. І виконує певну превентивну функцію у забезпеченні законності правочинів, які будуть вчинені на підставі цієї довіреності.

🅾️В країнах, де можливий альтернативні варіанти правової поведінки при видачі довіреності – довірителі зазвичай обирають не більш юридично правильний, а більш дешевий варіант. Говорячи спрощено довірителі обирають не посвідчення за 100 ЄВРО, а засвідчення за 25 ЄВРО.

⚠️Вашій увазі пропонується відповідь Міністерства юстиції Польщі на запит Міністерства юстиції України.

З відповіді слідує, що для певної сфери застосування нотаріуси Польщі мають видавати так звані Нотаріальні акти, які по своєї суті представляють розширений варіант участі нотаріуса у видачі довіреності. Нотаріальний акт має видаватися тоді, коли він передбачає можливість розпорядження нерухомим майном.

Адептам спрощеного підходу, який зводиться до того, що можна приймати які-завгодно довіреності, навіть з банальним засвідченням справжності підпису, слід пам’ятати, що треба користуватися не тільки спрощеним розумінням законодавства про міжнародне приватне право, яке зводиться до того, що довіреність має відповідати законодавству країни, в якій вона видана. Треба розуміти, що в умовах складної колізійності норм нотаріус має пам’ятати, що за абсолютно загальним правилом, правове регулювання цивільного обороту нерухомості має відбуватися за законодавством країни, в якій ця нерухомість знаходиться. А якщо ми говоримо про Україну, то має застосуватися право України.

‼️А право України для вчинення нотаріальної дії з об’єктом нерухомого майна вимагає нотаріально-посвідчену довіреність‼️

Тобто, в країнах, де дозволяється альтернативний підхід при видачі довіреності, за умов, що така довіреність буде використовуватися на території України, має використовуватися все ж такі розширений підхід (тобто нотаріальне посвідчення або видача Акту 🇵🇱)

🇬🇧Якщо довіреність буде використовуватися в Великобританії, то банального спрощеного підходу буде формально достатнім.

🚨І ще момент. Є в нотаріаті так звані прихильники спрощеного розуміння статті 205 ЦК України. Нагадаю, в ній говориться про те, що правочин може вчинятися усно або в письмовій формі.

Прихильники спрощеного розуміння заявляють про те, що для вчинення правочину, якій підлягає нотаріальному посвідченню, взагалі можна прийняти довіреність у простій письмовій формі. Тобто просто письмову довіреність. Такий собі варіант бджіл проти меду. 🐝

☝️Але прихильники концепції можливості «звуження» форми мають розуміти, що з таких підходом вони вбивають саму суть нотаріату.

Канал сучасного правника

06 Nov, 13:40


#процесуальне #забезпечення #позову

Канал сучасного правника

06 Nov, 13:40


♻️Що з'ясовує суд при вирішення питання про забезпечення позову 

Ухвала КГС ВС від 30.10.2024 у справі № 903/497/24
https://reyestr.court.gov.ua/Review/122716950

✳️20. Як убачається зі змісту оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції, приймаючи оспорювану постанову, дійшов висновку, що заява прокурора про забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові кошти відповідача, та на частки учасників у статутному капіталі товариства, а також шляхом заборони державним реєстраторам здійснювати реєстраційні дії, є такою, що не підлягала розгляду господарським судом в порядку господарського судочинства, а отже не підлягала задоволенню ні повністю, ні частково.

❇️32. ГПК України містить як статті 175, 231, так і відповідні глави, зокрема 2, 3, 6 Розділу ІІІ, які регламентують відкриття провадження у справі, підготовче провадження, розгляд справи по суті, відмову у відкритті провадження по справі та закриття провадження у справі.

36. Системне тлумачення статтей 136, 137, 138, 145 ГПК України дає можливість дійти висновку, що: законодавець передбачив відповідний процесуальний порядок розгляду заяви про забезпечення позову та вирішення питання про відкриття провадження у справі за поданою позовною заявою у разі подання їх одночасно до суду; для розгляду заяви про забезпечення позову та вирішення питання про відкриття провадження у справі встановлені різні процесуальні строки: два та п`ять днів відповідно; у випадку одночасного подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову, розгляд заяви про забезпечення позову не залежить від вирішення питання про відкриття провадження у справі, у разі повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження у справі передбачений процесуальний механізм скасування заходів забезпечення позову.

✔️Питання, які має вирішити суд під час розгляду заяви про забезпечення позову у випадку одночасного подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову, є встановлення судом: 1) наявності спору між сторонами; 2) ризику незабезпечення ефективного захисту порушених прав позивача, який може проявлятися як через вплив на виконуваність рішення суду у конкретній справі, так і шляхом перешкоджання поновленню порушених чи оспорюваних прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду; 3) співмірності обраного позивачем виду забезпечення позову з пред`явленими позовними вимогами та 4) дійсної мети звернення особи до суду з заявою про забезпечення позову, зокрема, чи не є таке звернення спрямованим на зловживання учасником справи своїми правами.

✂️44. Колегія суддів вважає за необхідне відступити від висновків щодо застосування частини першої статті 138 ГПК України, викладених у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.05.2024 у справі № 916/5151/23 та від 10.06.2024 у справі № 916/5137/23 (прийнятих у складі колегій суддів судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів‚ корпоративних прав та цінних паперів) з огляду на вказане вище, а також, ураховуючи, що за змістом норм ГПК України під час вирішення питання щодо забезпечення позову обґрунтованість позову не досліджується, оскільки питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті та не вирішується ним під час розгляду клопотання про забезпечення позову (такий правовий висновок викладено у низці постанов Верховного Суду, зокрема і у постанові від 01.06.2022 у справі № 380/4273/21, на яку посилається скаржник).

Канал сучасного правника

06 Nov, 13:16


​​💼 Власник земельної ділянки, на якій самовільно збудована тимчасова споруда, що не є нерухомим майном, може звернутися з позовом про демонтаж такої споруди на підставі ст. 391 ЦК України – ВП ВС

Якщо нежитлові приміщення є тимчасовими спорудами, які не відносяться до нерухомого майна, збудовані на земельній ділянці комунальної власності, що використовується власником цих приміщень без установлених законом підстав, ефективним способом захисту порушеного права власника земельної ділянки є негаторний позов (ст. 391 ЦК України), зокрема шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності на такі приміщення та зобов’язання звільнити самовільно зайняті земельні ділянки у спосіб демонтажу нежитлових приміщень.

Рішення суду щодо демонтажу зазначених нежитлових приміщень має бути виконуваним не лише в добровільному порядку, але й шляхом вжиття виконавцем заходів примусового виконання (без участі відповідача, але його коштом) у разі його невиконання відповідачем у добровільному порядку та/або вчинення перешкод у його виконанні.

Такий правовий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду.

Детальніше – https://is.gd/69NR48.

#земельне #земельна #ділянка #самобуд #нерухоме #майно #нерухомість #звільнення

Канал сучасного правника

06 Nov, 08:23


😎 Дональд Трамп переміг на виборах президента США


6 листопада у США підрахували результати загальнонаціонального голосування на виборах Президента США.

За даними FoxNews, Дональд Трампнабрав більшість голосів, забезпечивши собі 277 голосів виборників при необхідних 270.

Канал сучасного правника

05 Nov, 22:59


🇺🇸 За Камалу Гарріс віддали голоси 48% виборців, 44% — за Дональда Трампа, — результати першого оприлюдненого екзитполу від Edison Research.

🔗 Сайт | Facebook | YouTube

Канал сучасного правника

05 Nov, 11:33


​​💼 СК України не визначено підстав розірвання договору про поділ майна подружжя, тому не виключається розірвання такого договору внаслідок істотного порушення чи в інших випадках, встановлених договором або законом – КЦС ВС

У разі укладення договору про поділ майна подружжя, за яким у власність позивача переходять предмети домашнього вжитку, саме по собі невизначення конкретного переліку майна, яке за умовами договору є речами домашнього вжитку, не є підставою для його розірвання.

Якщо позивач не пропонував відповідачці внести зміни до договору про поділ майна подружжя щодо визначення конкретного переліку речей домашнього вжитку, не направляв претензій щодо передання йому таких речей, відповідачка не відмовлялася їх передати, то немає підстав для розірвання договору через істотне порушення відповідачкою його умов.

Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду.

Позивач уклав з відповідачкою нотаріально посвідчений договір про поділ спільного майна подружжя. За умовами договору у власність відповідачки переходять квартира й автомобіль, а позивача – предмети домашнього вжитку, не визначені окремо в договорі. Позивач вказував, що він умови договору виконав, а відповідачка своїх зобов’язань не виконує, не йде назустріч не тільки щодо передання передбаченого договором майна, а й щодо визначення його предметного та кількісного складу, у результаті чого позивач взагалі нічого не отримав. Тому він просив суд розірвати договір, поділити майно порівну між ним і відповідачкою.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідачка отримала у власність передане їй за договором майно, водночас позивачеві не перейшли предмети домашнього вжитку, які хоча й не визначені в договорі, однак були придбані сторонами під час перебування у шлюбі, що є істотним порушенням відповідачкою умов договору та підставою для його розірвання і поділу майна між сторонами. Апеляційний суд скасував попереднє рішення, відмовив у задоволенні позову.

КЦС ВС залишив постанову апеляційного суду без змін, зробивши такі правові висновки.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.

Тлумачення вказаних норм свідчить, що в СК України не визначено підстав розірвання договору про поділ майна подружжя, тому не виключається розірвання такого договору внаслідок істотного порушення чи в інших випадках, встановлених договором або законом.

При цьому сторона, яка порушує питання про розірвання чи зміну договору, має довести наявність порушення договору та наявність шкоди, завданої цим порушенням другою стороною.

Тобто йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке спричиняє для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору.

Встановивши, що позивач не звертався до відповідачки з пропозиціями про внесення змін до договору щодо визначення конкретного переліку майна, який визначений у договорі як речі домашнього вжитку, не направляв їй претензій щодо передання конкретних речей домашнього вжитку, які погоджені сторонами, відповідачка не відмовлялася їх передати, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для розірвання укладеного сторонами договору з підстав істотного порушення відповідачкою його умов, адже позивач не довів належними і допустимими доказами істотного порушення відповідачкою умов договору про поділ майна подружжя та ступеня позбавлення позивача того, на що він розраховував.

Постанова Верховного Суду від 21 серпня 2024 року у справі № 752/13657/21 (провадження № 61-4262в24) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/121222016

#сімейне #розірвання #договір #поділ #майно #подружжя

Канал сучасного правника

05 Nov, 10:21


💼 Водіїв, які системно проїжджають на жовтий сигнал світлофора, будуть позбавляти прав до одного року

Системних шанувальників порушення правил проїзду пішохідних переходів чекатиме позбавлення прав.




Якщо водія втретє зловлять на проїзді пішохідного переходу на жовтий сигнал світлофора, йому може загрожувати позбавлення прав від 6 місяців до року. При цьому норма стосовно малозначності порушення застосовуватися не буде. Відповідний законопроект 12172 подала група народних депутатів, серед яких голова Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас.

https://sud.ua/uk/news/publication/314764-voditeley-sistemno-proezzhayuschikh-na-zheltyy-signal-svetofora-budut-lishat-prav-do-odnogo-goda

Канал сучасного правника

04 Nov, 19:53


«Невідкладне проникнення з метою виявлення деревини»

Авторство СhatGPT 😎

Канал сучасного правника

04 Nov, 18:58


💼 Якщо особа звернулася до суду за захистом порушеного права власності на частку в спільному майні подружжя і спірне нерухоме майно до моменту його відчуження не було об’єктом корпоративних прав, то спір підлягає розгляду
в порядку цивільного судочинства як такий, що виник із сімейних правовідносин.


Верховний Суд врахував, що ОСОБА_1 звернулася до суду за захистом порушеного, на її думку, права власності на частку в спільному майні подружжя, тобто спір виник із сімейних правовідносин, такий спір відповідно до статті 19 ЦПК України підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

При цьому спір у цій справі не пов’язаний з розпорядженням часткою в статутному капіталі юридичної особи, оскільки спірне нерухоме майно до моменту його відчуження не було об’єктом корпоративних прав, тому висновок апеляційного суду про віднесення розгляду цієї справи за правилами
господарської юрисдикції є помилковим.

Ураховуючи викладене, Верховний Суд постанову апеляційного суду скасував, справу передав для продовження розгляду до суду апеляційної
інстанції.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 11 вересня 2024 року у справі №
641/10389/20 (провадження № 61-2023св24) можна ознайомитися за посиланням –
https://reyestr.court.gov.ua/Review/121665115


#сімейне #корпоративне #спільна #сумісна #власність #подружжя

Канал сучасного правника

04 Nov, 18:52


💼 Звернення учасників справи до суду з процесуальними документами в електронній формі з обов’язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через Електронний кабінет є альтернативою
звернення до суду з паперовими документами та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником.

Усі документи, що надійшли до суду через підсистему «Електронний суд», вважаються такими, що подані
з використанням власного електронного підпису.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 11 вересня 2024 року у справі
№ 591/6212/23 (провадження № 61-9062св24) можна ознайомитися за посиланням –
https://reyestr.court.gov.ua/Review/121626523


#процесуальне #електронний #суд #засвідчення #докази

Канал сучасного правника

04 Nov, 18:50


💼 Застосування судом принципу jura novit curia («суд знає закони») не є безмежним.
Принцип jura novit curia, з одного боку, підлягає безумовному застосуванню: суд зобов’язаний застосувати правильні норми права, перекваліфікувавши позов, незалежно від посилань позивача; з іншого боку, перекваліфіковуючи позов за цим принципом, суд може порушити право на справедливий суд як щодо
відповідача, так і щодо позивача. У таких умовах слід зважати на принцип змагальності та рівності сторін, яких не можна позбавляти права на аргументування своєї позиції в умовах нової кваліфікації.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 04 вересня 2024 року у справі
№ 278/2111/23 (провадження № 61-5586св24) можна ознайомитися за посиланням –
https://reyestr.court.gov.ua/Review/121471316

#процесуальне

Канал сучасного правника

04 Nov, 18:47


💼 У справах про визнання розірвання шлюбу фіктивним на позивача покладається обов’язок доведення не лише факту спільного проживання подружжя після розірвання шлюбу, а й фактів, які підтверджують існування в обох із подружжя внутрішньої волі до підтримання подальших шлюбних
відносин та її виявлення у вигляді активних дій, зокрема дій, спрямованих на реалізацію функцій сім’ї та мети шлюбних відносин (наприклад, репродуктивної функції), подальшого активного ведення спільного господарства, подальшої спільної праці, спрямованої на забезпечення фінансової стабільності союзу чоловіка та жінки і збільшення їхнього спільного капіталу

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 11 вересня 2024 року у справі №
638/3288/16-ц (провадження № 61-2648св24) можна ознайомитися за посиланням –
https://reyestr.court.gov.ua/Review/121600382

#сімейне #фіктивність #шлюб

Канал сучасного правника

25 Oct, 12:00


💼 ВРП з ДСА вирішили ліквідувати з 1 квітня 2025 року поштовий сервіс mail.gov.ua

https://sud.ua/uk/news/publication/313950-vsp-s-gsa-reshili-likvidirovat-s-1-aprelya-2025-goda-pochtovyy-servis-mailgovua#google_vignette

Канал сучасного правника

25 Oct, 01:19


40% прошедших медкомиссию в Голосеевском районе Киева - непригодны к службе

Такие данные на инфографике приводят аналитики Агентства визуальных коммуникаций Top Lead.

Ранее в этом районе ГБР разоблачило сотрудников Голосеевского РТЦК, помогавших уклоняться от мобилизации за деньги.

Канал сучасного правника

24 Oct, 14:37


🤦‍♂️ Трішки шокуюче рішення. Якщо суди вже між собою не можуть узгодити позицію …

💼 Непридатні виключені з військового обліку чоловіки мають з’являтися до ТЦК особисто, якщо цих даних немає в реєстрі «Оберіг» – суд

В 2021 році ВЛК визнала чоловіка непридатним до служби, його виключили з військового обліку, але оскільки ці дані не перенесли до Реєстру «Оберіг» йому потрібно їхати до ТЦК особисто, а не надсилати документи поштою – рішення суду

Якщо чоловіка в свій час було виключено з військового обліку у зв’язку з рішенням ВЛК про непридатність, про це записано у військовому квитку, але ці дані не відображені в електронному Реєстрі військовозобов’язаних «Оберіг», то чоловіку потрібно подати документи особисто до ТЦК, тобто, фізично з’явитися з оригіналами усіх документів, а не подавати їх поштою. Відповідну позицію висловив Одеський окружний адміністративний суд у рішенні від 8 жовтня по справі № 420/21694/24.

Прикметно, що при цьому суд посилається на порядок ведення Реєстру «Оберіг», одночасно вказуючи, що такий вже втратив силу, але не вказуючи, яке ж регулювання є наразі.

https://sud.ua/uk/news/publication/313858-neprigodnye-isklyuchennye-iz-voennogo-ucheta-muzhchiny-dolzhny-yavitsya-v-ttsk-lichno-esli-dannykh-net-v-reestre-obereg-sud

#мобілізація #виключення

Канал сучасного правника

24 Oct, 14:30


💼 ТЦК оштрафував студента з відстрочкою у Резерв+, бо у нього не було паперового військового квитка – що вирішив суд

У ТЦК вважали, що дані Резерв+ про відстрочку не діють, якщо немає військового квитка, а замість військового квитка у чоловіка була лише довідка.

Довідка ТЦК про надання відстрочки вкупі з відповідними даними в Резерв+ не діє, якщо немає паперового військового квитка. Так вирішив ТЦК, оштрафувавши чоловіка на 17 тисяч грн. Разом з тим, суд скасував постанову про штраф, пославшись на те, що електронний військовий квиток має аналогічну юридичну силу, як і паперовий.

https://sud.ua/uk/news/publication/313873-ttsk-oshtrafoval-studenta-s-otsrochkoy-v-rezerv-potomu-chto-u-nego-ne-bylo-bumazhnogo-voennogo-bileta-chto-reshil-sud

#мобілізація #електронний #військовий #документ

Канал сучасного правника

23 Oct, 18:05


Юлія Яцик

🤬 Вибір БЕЗ вибору…
Або як остаточно поховати мобілізацію…

67 ОмБр самостійно займалась рекрутингом — підібрала собі понад 50 спеціалістів за відповідними напрямками (в тому числі жінок).
Після мобілізації в ТЦК їх направили в 182 навчальний центр з відповідними відношеннями саме в цю бригаду.
Але після проходження навчання зʼясувалося, що їх направляють в зовсім іншу бригаду і на зовсім інші посади, а ніж вони обирали за своєю спеціалізацією. Військовослужбовців просто поставили перед фактом. Наявність відношеннь до військової частини, яку вони обрали, нікого не цікавила.
Мої звернення НГШ А.Баргилевич просто проігнорував — мабуть без мотиваційної складової такі питання не варті його уваги.
І це при тому, що Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine і Мінцифри Михайло Федоров гарантували мобілізованим військовослужбовцям вибір підрозділу, в якому вони проходитимуть військову службу.
Офіс Президента України
Міністр оборони Rustem Umerov

https://www.facebook.com/share/bwPN7j7X6Eq5Bx2Z/?mibextid=CTbP7E

P.S. Готую звернення на Кабмін про необхідність внесення змін до постанови КМУ від 16.05.2024 р. № 564 щодо законодавчого врегулювання (а не ручного управління) питань направлення військовослужбовців для проходження військової служби виключно в ті частини, які видали їм відношення.

Джерело:

https://www.facebook.com/share/p/T8CfRwwBpPALg6wR/?mibextid=WC7FNe

Канал сучасного правника

22 Oct, 18:59


🔻Все МСЭК будут ликвидированы до 31 декабря этого года, - указ Зеленского

В течение трёх месяцев будут проверяться решения комиссий по установлению инвалидности должностным лицам.

Канал сучасного правника

22 Oct, 18:56


💼 Генпрокурор Андрій Костін подав у відставку

У вівторок, 22 жовтня, генеральний прокурор України Андрій Костін написав заяву про звільнення

Про це повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора. 

https://espreso.tv/suspilstvo-genprokuror-andriy-kostin-podav-u-vidstavku?amp

Канал сучасного правника

22 Oct, 08:25


🔥 Дуже цікава стаття, в якій розкриваються особливості поділу майна в період шлюбу, але за окремого проживання.

У практиці розгляду сімейних спорів можуть виникати ситуації, коли пара давно не проживає разом, не веде спільного побуту та спільного господарства, і не вважає себе сім’єю, але в той же час шлюб не розірвано та не встановлено в судовому порядку режиму окремого проживання за статтею 119 Сімейного кодексу України. Такі випадки трапляються, наприклад, коли подружжя не хоче травмувати дитину і чекає слушного часу, щоб оформити розлучення.

Разом з тим, проживаючи окремо і навіть вступаючи у нові стосунки, подружжя набуває нерухоме майно, автівки, заробляє кошти, а потім пригадує про існування діючого шлюбу.

Чи можна у такому випадку визнати майно особистою приватною власністю одного з подружжя ?

https://www.hsa.org.ua/blog/viznannia-osobistoiu-vlasnistiu-maina-pid-cas-sliubu-ta-okremogo-prozivannia

#сімейне #поділ #майно

Канал сучасного правника

21 Oct, 14:39


💼 Хочу уточнити інформацію затримання чоловіків здійснюють переважно не працівники ТЦК, а Служба правопорядку тобто інші найняті особи, які доставляють разом з працівниками поліцію людину до ВЛК або в приміщення ТЦК, для оформлення документів.

☝️☝️☝️Важливо

Затримання та доставлення до ТЦК, має право поліція склавши відповідний протокол , тцк тільки має право на оповіщення, вручення повісток?

Підставою для затримання може бути правопорушення, встановлене під час перевірки військово-облікових документів: відсутність військового квитка, неоновлення даних.

Якщо дії працівників ТЦК мали протиправний характер, вам завдали тілесних ушкоджень, треба писати заяву до керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони про вчинення кримінального правопорушення.

Військовозобов’язаний також має право повідомити про незаконні дії на гарячу лінію Міноборони (1512) чи гарячу лінію з питань мобілізації (0 800 301 937).

Джерело:
https://www.facebook.com/share/p/UgH2yxZb3f9X7VhA/?mibextid=WC7FNe

Канал сучасного правника

21 Oct, 14:08


😎 Направлення сторонам судових рішень в одному конверті, навіть у разі проживання їх за однією адресою, ЦПК не передбачено – Верховний Суд

Верховний Суд виснував, що коли учасник справи не був повідомлений про розгляд справи і не отримав судове рішення, такі обставини слід вважати як пропуск строку з інших поважних причин, і не застосовувати річний преклюзивний строк.

https://sud.ua/uk/news/publication/313588-napravlenie-storonam-sudebnykh-resheniy-v-odnom-konverte-dazhe-v-sluchae-prozhivaniya-ikh-po-odnomu-adresu-gpk-ne-predusmotreno-verkhovnyy-sud

Канал сучасного правника

21 Oct, 14:05


💼 Верховний Суд висловився щодо ситуації, коли виконавче провадження завершено, але арешти на кошти і майно не скасовані




Наявність протягом тривалого часу арештів, накладених державними виконавцями з метою виконання судового рішення, за умови відсутності відкритих виконавчих проваджень та можливості продовження примусового виконання судового рішення, є невиправданим втручанням у право особи на мирне володіння своїм майном. На це вказав у постанові від 28 серпня 2024 року по справі № 947/36027/21 Касаційний цивільний суд Верховного Суду.

https://sud.ua/uk/news/publication/313037-verkhovnyy-sud-vyskazalsya-o-situatsii-kogda-ispolnitelnoe-proizvodstvo-zaversheno-no-aresty-na-sredstva-i-imuschestvo-ne-otmeneny

Канал сучасного правника

21 Oct, 13:52


💼 ІНФОРМАЦІЮ ПРО АДРЕСУ ЕЛЕКТРОННОЇ ПОШТИ АДВОКАТІВ, РОЗМІЩЕНУ В ЄДИНОМУ РЕЄСТРІ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ, ВІДКРИЛИ ДЛЯ ПУБЛІЧНОГО ДОСТУПУ

https://advokatpost.com/informatsiiu-pro-adresu-elektronnoi-poshty-advokativ-rozmishchenu-v-iedynomu-reiestri-advokativ-ukrainy-vidkryly-dlia-publichnoho-dostupu/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0BMAABHSZXjMW3Rb456anNyFLZRbB3WljIpS88PQk7S04yZnF8CEn_pWlTzpEvVg_aem_pK4wohAMZxmbyLmfa_OozA&utm_medium=paid&utm_source=fb&utm_id=120212435694860407&utm_content=120212435695190407&utm_term=120212435695140407&utm_campaign=120212435694860407

#адвокат #електронна #пошта

Канал сучасного правника

21 Oct, 08:51


🔥 ЩОДО ВИЗНАННЯ ПРАВА СПІЛЬНОЇ СУМІСНОЇ ВЛАСНОСТІ ПОДРУЖЖЯ НА ОБ’ЄКТ НЕЗАКІНЧЕНОГО БУДІВНИЦТВА: ВІДСТУП ВП ВС

Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України, висловленого у постанові від 07 вересня 2016 року у справі № 6-47цс16, про те, що оскільки спірний об’єкт незавершеного будівництва збудований за час шлюбу за спільні кошти подружжя та є об’єктом спільної сумісної власності подружжя; будівництво його закінчено й він фактично експлуатується за своїм функціональним призначенням, але не приймається до експлуатації і право власності на нього не оформлюється з вини відповідача; позивачка позбавлена можливості здійснити вказані дії, що перешкоджає їй реалізувати своє право на поділ набутого за час шлюбу зазначеного майна, є підстави для визнання за позивачкою права на частину спірного об’єкта незавершеного будівництва.

https://advokatpost.com/shchodo-vyznannia-prava-spilnoi-sumisnoi-vlasnosti-podruzhzhia-na-ob-iekt-nezakinchenoho-budivnytstva-vidstup-vp-vs/

#сімейне #поділ #майно #експлуатація

Канал сучасного правника

21 Oct, 05:00


Zoom запускає ШІ-аватарів, які зможуть замість вас брати участь у зустрічах

Zoom зробив важливий крок до впровадження ШІ-аватарів, які можуть брати участь у зустрічах замість вас.

Згідно з інформацією, оприлюдненою виданням The Verge, незабаром користувачі отримають можливість створити власний аватар, який зможе надсилати короткі повідомлення командам.

На літній конференції, у подкасті Decoder, CEO Zoom Ерік Юан поділився своїм баченням щодо використання штучного інтелекту для створення “цифрових двійників”.

За його словами, ці двійники матимуть змогу замінювати людей на зустрічах та навіть приймати рішення від імені користувачів.

Для створення цифрового аватара користувачам потрібно буде записати початкове відео, з якого штучний інтелект створить аватар, що максимально нагадуватиме вас, навіть за голосом.

Після цього ви зможете написати повідомлення, яке хочете, щоб ваш аватар озвучив, і попросити його говорити за вас.

Ця функція буде доступна через функцію “Кліпи” Zoom, що дозволяє записувати короткі відеопрезентації для колег.

https://itsider.com.ua/zoom-zapuskaye-shi-avatariv-yaki-zmozhut-zamist-vas-rozmovlyaty-na-zustrichah/amp/

Канал сучасного правника

19 Oct, 09:18


💼 Спільне проживання сторін не може слугувати підставою для звільнення від сплати аліментів — суд

Колегія суддів, залишаючи оскаржуване рішення без змін, погодилася із висновком місцевого суду щодо суперечливої позиції апелянта, який, вказуючи на відсутність у нього доходу як фізичної-особи підприємця та отримання ним лише незначної пенсії у зв’язку з інвалідностю, одночасно стверджує, що сплачує щомісячно на утримання дітей аліменти в розмірі 6 000 гривень, оплачує комунальні послуги за квартиру, де проживає відповідачка з їхніми дітьми, оплачує додаткові витрати на повнолітнього сина, який навчається, сплачує кредит, і це не може свідчити про його скрутне матеріальне становище.

Постанова Рівненського апеляційного суду від 1 жовтня 2024 року у справі № 569/5381/24 (провадження № 22-ц/4815/926/24).

https://sud.ua/uk/news/sudebnaya-praktika/313294-sovmestnoe-prozhivanie-storon-ne-mozhet-sluzhit-osnovaniem-dlya-osvobozhdeniya-ot-uplaty-alimentov-sud#google_vignette

#сімейне #аліменти #спільне #проживання

Канал сучасного правника

19 Oct, 07:13


💼 Велика Палата Верховного Суду вважає, що підпис має бути розташований після основного тексту документа для підтвердження дійсного волевиявлення особи та згоди з його змістом.

В українській мові також є слово «надпис», яке має спільний корінь, проте інші значення.

Одним із значень є позначення тексту або графічного зображення, розташованого над іншими елементами або у верхній частині чогось.

Надпис - те саме, що напис - короткий текст, уміщений на чому-небудь (Словник української мови у двадцяти томах. - Том 9, 2022. С. 576).

Підпис перед текстом документа не виконуватиме посвідчувальної функції щодо його змісту, може виконувати інші завдання, зокрема візування.

Отже, належним виконанням вимог процесуального закону щодо підписання письмового документа є здійснення особою підпису після основного тексту цього документа чи відомостей про його додатки (у разі їх наявності).

ВПВС
справа № 930/191/23
11 вересня 2024 року

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122061994

#процесуальне #підпис #напис

Канал сучасного правника

19 Oct, 00:24


🔥 Верховний Суд доходить висновку, що шлюбний договір не може укладатись за дорученням, оскільки представнику заборонено вчиняти правочин, який може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він представляє (частина друга статті 238 ЦК України).

ВС КЦС
справа № 757/10715/17-ц
25 вересня 2019 року

https://reyestr.court.gov.ua/Review/85174248

#шлюбний #договір #сімейне #представник

Канал сучасного правника

18 Oct, 18:29


💼 Чи може вітчим отримати відстрочку від мобілізації?

Згідно положень ч. 1, 2 ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого ч. 5 ст. 157 цього Кодексу. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею (ч. 2 ст. 157 СК України).

Згідно з ч. 1 ст. 260 СК України, якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.

Водночас, загальний порядок здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов`язків закріплено у ст.ст. 14, 15 СК України.

ВС звернув увагу, що сімейні права є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі.

Виходячи з аналізу вищевказаних норм, ВС зазначив, що вітчим перебуваючи у шлюбі з матір’ю неповнолітньої дитини з інвалідністю, має право на участь у її вихованні (за умови проживання однією сім`єю). При цьому обов`язок щодо виховання цієї дитини відповідно до положень СК України покладено, зокрема, на її батька.

Таким чином, ВС дійшов висновку, що оскільки обов`язок по вихованню дитини з інвалідністю, приписами ч. 2 ст. 157 СК України покладено на її батька, а відповідно до ч. 1 ст. 260 СК України вітчим реалізовує таке право на добровільних засадах, відсутні обґрунтовані підстави вважати, що на вітчима, за обставин цієї справи, розповсюджуються положення абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону № 2232-ХІІ.

ВС КАС
справа №160/17962/23
03 жовтня 2024 року

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122098050

#мобілізація #відстрочка #вітчим

Канал сучасного правника

18 Oct, 09:36


💼 Одна заява про відеозвʼязок на всі засідання.


Представник ПрАТ скористався своїм правом, передбаченим частиною першою статті 197 ГПК України та подав до місцевого господарського суду заяву про участь у судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

При цьому Суд враховує, що процесуальне законодавство не містить приписів, які унеможливлювали б звернення до суду з єдиним (одним) клопотанням (заявою) щодо участі у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції (що й було зроблено ПрАТ «АПК-Інвест») або передбачали звернення виключно з окремим клопотанням (заявою) щодо кожного судового засідання.

Суд апеляційної інстанції на зазначене порушення уваги не звернув, помилково зазначивши про те, що ПрАТ не подавало заяву про участь у судовому засіданні 02.09.2022 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Так, суд апеляційної інстанції не звернув увагу на зміст клопотання ПрАТ від 22.07.2022 № 591, яке не обмежувалося одним судовим засіданням, а також не врахував того, що оголошення перерви у судовому засіданні - це процесуальна дія суду стосовно перенесення часу продовження судового засідання на інший чітко визначений час.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини при застосуванні процедурних правил варто уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом, та порушення принципу правової визначеності (рішення ЄСПЛ у справах «Волчлі проти Франції», ТОВ «Фріда» проти України»).

Конституційне право на участь у судовому розгляді не може бути формальним.

Отже, висновки апеляційного господарського суду про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції є передчасними.

ВС КГС
23 березня 2023 року
cправа №  905/2371/21

https://reyestr.court.gov.ua/Review/109773266

#процесуальне #засідання #відеозвязок #заява

3,558

subscribers

604

photos

165

videos