Юридична практика @jurpraktika Channel on Telegram

Юридична практика

@jurpraktika


Головні правові новини України

Юридична практика (Ukrainian)

Юридична практика - це Telegram канал, який пропонує своїм читачам головні правові новини України. Якщо ви цікавитеся юридичною сферою, цей канал стане надійним джерелом актуальної і корисної інформації. Тут ви знайдете огляди законодавчих змін, коментарі від експертів та інші цікаві матеріали з юридичної галузі. Крім того, канал постійно оновлюється і додає нові публікації, щоб ви завжди були в курсі найважливіших подій в сфері права в Україні. Приєднуйтесь до каналу "Юридична практика" та отримуйте актуальну інформацію першими!

Юридична практика

13 Jan, 15:51


⚖️ АП ВАКС дозволила ексзаступнику голови Вищого Господарського суду Артуру Ємельянову внести заставу

«За результатами розгляду колегія суддів АП ВАКС частково задовольнила апеляційну скаргу сторони захисту, скасувала ухвалу слідчого судді Печерського районного суду та постановила нову, якою встановила 80 млн грн застави, як альтернативи триманню під вартою. Також у разі внесення застави на підозрюваного покладено ряд процесуальних обов’язків», – ідеться в повідомленні.

Артур Ємельянов підозрюється в участі у злочинній організації та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією, а також в одержанні неправомірної вигоди у значному розмірі (ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 368 КК України в редакції від 05.04.2001 р.)

https://pravo.ua/ap-vaks-dozvolyla-ekszastupnyku-holovy-vyshchoho-hospodarskoho-sudu-arturu-iemelianovu-vnesty-zastavu/

Юридична практика

13 Jan, 15:25


⚖️ККС ВС вказав на особливості кваліфікації дій поліцейських, які покинули місце конфлікту

▪️Неналежне реагування працівників патрульної поліції на конфлікт і невжиття необхідних для його припинення заходів, що призвело до смерті людини, є службовою недбалістю.

⚖️ Це слідує з висновків Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, у постанові від 19 листопада 2024 року у справі № 751/626/22.

За обставинами справи

Юридична практика

13 Jan, 11:50


🆕 Профільний Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт №12351 щодо зміни найменування місцевих загальних судів

Пропозиції щодо перейменування зазначених судів викладено з урахуванням проведених консультацій із Радою суддів України, місцевими та апеляційними загальними судами відповідних областей, військово-цивільними адміністраціями, Уповноваженим із захисту державної мови в Україні, Українським інститутом національної пам’яті, представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим, а також з урахуванням перейменування адміністративно-територіальних одиниць, у яких розташовані відповідні суди.
https://pravo.ua/profilnyi-komitet-rekomenduie-verkhovnii-radi-pryiniaty-za-osnovu-zakonoproiekt-shchodo-zminy-naimenuvannia-mistsevykh-zahalnykh-sudiv/

Юридична практика

10 Jan, 15:06


⚖️ Надання послуг із приготування кальянів є стимулюванням продажу тютюнових виробів — висновок КАС ВС
▪️Надання закладами ресторанного господарства послуг із приготування кальянів є стимулюванням продажу тютюнових виробів у розумінні статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту.
⚖️Це зауважив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 20 грудня 2024 року у справі № 320/29317/23.

За обставинами справи

Юридична практика

10 Jan, 13:01


⚖️ КЦС ВС: умови праці за контрактом, повинні бути такими самими вигідними для працівника, як і умови найму за колективним договором
Включені до трудового договору (контракту) умови праці (у тому числі оплати праці) повинні бути принаймні такими самими вигідними для працівника, як і умови найму за колективним договором. При цьому трудовий договір (контракт) може містити умови, більш сприятливі, ніж ті, що визначені в колективному договорі, а не менш вигідні для працівника.
⚖️ На цьому зауважив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 27 листопада 2024 року у справі № 182/6943/23.

За обставинами справи

Юридична практика

09 Jan, 14:49


⚖️ Парламент прийняв за основу законопроєкт № 10301 про запровадження «військової спеціалізації» суддів
Законопроєктом пропонується введення спеціалізації суддів в місцевих та апеляційних загальних судах, які будуть розглядати справи про військові кримінальні правопорушення, кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Визначати кількість суддів «військової спеціалізації» будуть збори суддів кожного окремого суду.
Також збори суддів обиратимуть і суддів такої спеціалізації, із числа суддів, які мають досвід здійснення кримінального провадження.
«Військові судді» обиратимуться на строк не більше п’яти років, але в подальшому вони можуть бути переобрані повторно.
Судді даної спеціалізації не звільняються від виконання обов’язків судді відповідної інстанції, проте здійснення ними таких повноважень ураховується при розподілі судових справ та має пріоритетне значення.

Як слідує із пояснювальної записки до вказаного законопроєкту, така спеціалізація не вводиться у Верховному Суді, оскільки законодавством і так передбачені високі вимоги для суддів ВС, зокрема і до суддів Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду.

https://pravo.ua/verkhovna-rada-pryiniala-za-osnovu-zakonoproiekt-pro-zaprovadzhennia-viiskovoi-spetsializatsii-suddiv/

Юридична практика

09 Jan, 13:58


Парламент продовжив термін для добровільного повернення після СЗЧ до 1 березня 2025

https://pravo.ua/parlament-prodovzhyv-termin-dlia-dobrovilnoho-povernennia-pislia-szch-do-1-bereznia/

Юридична практика

09 Jan, 10:47


Парламент не підтримав урядовий проєкт про створення ВАСУ, проте проголосував за альтернативний депутатський із створенням двох нових судів
Мова йде про альтернативний законопроєкт №12368-1 депутата Сергія Власенка, яким передбчачається створення Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду, які розглядатимуть виключні справи, передбачені статтею 22 КАСУ.
https://pravo.ua/parlament-ne-pidtrymav-uriadovyi-proiekt-pro-stvorennia-vasu-prote-proholosuvav-za-alternatyvnyi-deputatskyi-iz-stvorenniam-dvokh-novykh-sudiv/

Юридична практика

09 Jan, 10:24


9 січня 2025 року відновлено роботу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР) після масштабної кібератаки з боку росії, - Міністерствоюстиції України.
Поновлена електронна інформаційна взаємодія з державними органами: Державною податковою службою, Державною службою статистики України, Пенсійним фондом України, Міністерством цифрової трансформації та іншими відомствами, які використовують дані ЄДР у своїй діяльності.
Також працює низка онлайн-послуг за допомогою “Дії”.
https://pravo.ua/robotu-iedynoho-derzhavnoho-reiestru-vidnovleno-pislia-kiberataky/

Юридична практика

09 Jan, 09:37


🆕 Верховна Рада прийняла закон, який скасовує Господарський кодекс України

🔹Сьогодні парламент прийняв в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (реєстр. № 6013).
🔹Як повідомив народний депутат України Ярослав Железняк, це рішення підтримати 248 парламентарів.
🔹Зазначимо, що під час підготовки законопроєкту № 6013 до другого читання до нього будо подано понад 1200 поправок, з яких профільним парламентським комітетом було враховано 108 пропозицій, відхилено 1096 пропозицій. Комітет рекомендував прийняти законопроєкт в другому читанні та в цілому з техніко-юридичними правками. Фінальний текст законопроєкту на сайті парламенту наразі відсутній.

Юридична практика

08 Jan, 14:45


🆕 7 січня 2025 року набули чинності зміни до порядку повернення судового збору за судовими рішеннями

⚖️ Полтавський окружний адміністративний суд інформує, що наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» змінено механізм повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».

Згідно з новим порядком органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого судом.
Для повернення судового збору за судовим рішенням, що набрало законної сили, платнику необхідно звернутися із заявою до суду, зміст якої повинен відповідати пункту 5 вказаного Порядку, і вказати дату та номер судового рішення.
Разом із заявою про повернення коштів судового збору з бюджету платником також подається оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
https://pravo.ua/nabuly-zminy-do-poriadku-povernennia-sudovoho-zboru-za-sudovymy-rishenniamy/

Юридична практика

08 Jan, 11:20


Президент підписав закон (реєстр. № 4174-IX), за яким нотаріуси зможуть здійснювати опис майна людини, яка визнана безвісно відсутньою або зниклою

Таким чином, члени сім’ї зниклої особи зможуть законно дбати про майно людини до її повернення, а також матимуть доступ до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

https://pravo.ua/prezydent-pidpysav-zakon-za-iakym-notariusy-zmozhut-zdiisniuvaty-opys-maina-liudyny-iaka-vyznana-bezvisno-vidsutnoiu-abo-znykloiu/

Юридична практика

07 Jan, 14:35


⚖️ ВП ВС виснувала за яких обставин підлягають відшкодуванню судові витрати на стадії судового контролю за виконанням судових рішень
У разі закриття провадження за скаргою або залишення скарги без розгляду на стадії судового контролю за виконанням судових рішень державний (приватний) виконавець як суб’єкт, чиї дії є предметом оскарження, на підставі ч. 5 ст. 130 ГПК України може заявити вимоги про компенсацію понесених ним витрат, пов’язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій особи, яка оскаржувала його рішення, дії чи бездіяльність.
⚖️ Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 грудня 2024 року у справі № 921/357/20.

За обставинами справи

Юридична практика

07 Jan, 13:33


✍️ Cкладна та перенасичена «юрнею» (англ. legalese) мова юристів потребує перекладу. Це один з стереотипів про представників юридичної професії. Але це не так. Правники давно розвивають та використовують навички хорошого юридичного письма та аналізу. Юрня — це інструмент поганого чи недосвідченого юриста, або приховування відсутності належної аргументації. А проста і зрозуміла юридична мова з застосуванням дизайнерського мислення вже давно є ознакою не лише якісної роботи юридичних фірм, а й текстів рішень Верховного Суду, багатьох суддів та державних органів, наприклад, Антимонопольного комітету України.
🔹 Ідея простої та зрозумілої мови юридичних документів знаходить в Україні все більше підтримки. Судді Верховного Суду ведуть групу у Facebook «Як написати судове рішення: практичні поради», популярними є семінари з правового письма та аргументації, а Міністерство культури та інформаційної політики України ініціювало та розробило затверджені урядом у 2023 році «Рекомендації щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття». Рекомендації містять понад 30 пунктів, які покликані допомогти органам влади спілкуватись простіше.
Що таке добре написаний юридичний документ, - читайте аналіз та поради Андрія Гука, адвоката, партнера ЮФ «Анте»

Юридична практика

07 Jan, 12:25


⚖️ ККС ВС вказав на особливості заміни захисника за призначенням
Особа, що отримує безоплатну вторинну правову допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.
⚖️ На цьому акцентував Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду в постанові від 21 листопада 2024 року у справі № 748/1972/19.

За обставинами справи

Юридична практика

06 Jan, 16:08


⚖️ КАС ВС зробив висновок щодо підстав поновлення строку звернення до суду військовослужбовцями, в тому числі через відсутність доступу до адвокатів
▪️Проходження особою військової служби, призваною по мобілізації у Збройні Сили України, може бути підставою для поновлення строку звернення до суду з кількох причин, пов’язаних із особливим статусом військовослужбовців та характером їхньої служби.
⚖️ На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 29 листопада 2024 року у справі № 120/359/24.

⚖️ Висновки ВС
▪️КАС ВС скасував вказані рішення та сформував висновок щодо застосування положень статей 122 та 123 КАС України у правовідносинах, пропуск процесуального строку у яких пов’язаний саме з призовом по мобілізації до Збройних Сил України для виконання конституційного обов’язку із захисту суверенітету і незалежності Держави Україна.
▪️Проходження особою військової служби, призваною по мобілізації у Збройні Сили України, може бути підставою для поновлення строку звернення до суду з кількох причин, пов’язаних із особливим статусом військовослужбовців та характером їхньої служби:
▪️Обмеження доступу до правової допомоги:
під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
▪️Виконання обов’язків служби:
військовослужбовці, особливо в умовах воєнного стану, часто перебувають у стані, коли фізично або психологічно неможливо займатися приватними справами, зокрема ініціювати судові спори.
▪️Фактор часу:
участь військовослужбовця у довготривалих операціях, навчаннях або відрядженнях може унеможливити дотримання, визначеного процесуальним законом, строку для звернення до суду.
▪️Повага до особливого статусу військовослужбовців:
враховуючи виконання військовослужбовцями важливої функції із захисту держави, законодавство та судова практика мають враховувати обставини, пов’язані з проходженням військової служби, як вагому підставу для поновлення строку.
▪️Обов’язок держави забезпечувати реалізацію принципу рівного доступу до правосуддя:
проходження військової служби може суттєво ускладнити реалізацію особами цього права, а отже, з метою належного забезпечення зазначеного принципу, може визнаватися об’єктивною причиною пропуску процесуального строку.
⚖️Також в своїй постанові КАС ВС погодився із висновком судів попередніх інстанцій про те, що сам факт введення воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення до суду саме позивачем у встановлені строки, у зв’язку із запровадження такого, не може безумовно вважатись поважною причиною для безумовного поновлення цих строків.
▪️Водночас, суди попередніх інстанцій не звернули увагу на ту обставини, що позивач є учасником бойових дій, мобілізований у першу хвилю (оперативні резервісти, колишні військовослужбовці та ветерани АТО та ООС). Вказані обставини свідчать про пропуск строку звернення позивача до суду за захистом його прав з поважних причин та є підставою для поновлення судом строків, встановлених частиною другою статті 122 КАС України.

Юридична практика

06 Jan, 14:24


🆕 Президент підписав закон (реєстр. №3599-IX) щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі будівництва

Юридична практика

06 Jan, 10:52


⚖️ ВП ВС виснувала з якого моменту відраховується шестимісячний строк для визнання померлою особи, яка загинула в наслідок бойових дій
▪️З урахуванням конкретних обставин справи суд може на підставі ч. 2 ст. 46 ЦК України оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча і є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
▪️ Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22.

За обставинами справи

Юридична практика

06 Jan, 09:40


⚖️ ВП ВС вказала на особливості розірвання договору оренди землі у разі повної або часткової несплати орендної плати
▪️ Підставою розірвання договору оренди землі згідно з п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України є систематична, тобто неодноразова (два та більше випадки) повна несплата орендної плати у строки, визначені договором. Натомість часткова несплата (недоплата) орендної плати може бути підставою для розірвання договору оренди землі на підставі ч. 2 ст. 651 ЦК України, якщо таке порушення умов договору буде кваліфіковане як істотне.
▪️ Це слідує з висновків Великої Палати Верховного Суду, зроблених у постанові від 20 листопада 2024 року у справі № 918/391/23.
За обставинами справи

Юридична практика

03 Jan, 13:29


Державна податкова служба нагадує про основні зміни до податкового законодавства в 2025 році
Зміни стосуються:
🔹Податку на прибуток підприємств
🔹Трансфертного ціноутворення
🔹 Податку на доходи фізичних осіб
🔹 Військового збору
🔹 Земельного податку
🔹 Податку на додану вартість
🔹 Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
🔹 Мінімального податкового зобов’язання

https://pravo.ua/osnovni-novatsii-podatkovoho-zakonodavstva-z-1-sichnia-2025-roku/

Юридична практика

03 Jan, 09:54


⚖️ КЦС ВС опублікував огляд судової практики за листопад 2024 року
Спори, що виникають із правочинів, зокрема договорів
🔹Належним способом захисту прав позичальників під час проведення реструктуризації їхніх зобов’язань за договором про споживчий кредит, передбаченої Законом України від 13 квітня 2021 року № 1381-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті», є пред’явлення вимоги про зобов’язання кредитора провести реструктуризацію кредитної заборгованості. При цьому заявлення окремої вимоги про визнання відмови кредитора незаконною, неправомірною тощо не вимагається. Оскарження самої лише відмови кредитора у проведенні реструктуризації боргу без одночасного пред’явлення вимоги до суду про зобов’язання кредитора провести таку реструктуризацію не приведе до відновлення порушеного права боржника.

Спори, що виникають із трудових правовідносин
🔹Рішення позивачки як працівниці підприємства перебувати поза межами України в більш безпечному місці є безумовним її правом, але не є поважною причиною прогулу, оскільки немає обставин індивідуального впливу воєнного стану на факт відсутності позивачки на роботі та законність її звільнення за п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

Спори, що виникають із житлових питань
🔹Систематичне порушення відповідачем правил спільного проживання, що робить неможливим для інших проживання з ним в одній квартирі чи в одному будинку, є достатньою підставою для його виселення без надання іншого житлового приміщення.

Спори, що виникають із сімейних правовідносин
🔹Опікун не має права порушувати питання перед державними органами про зміну імені малолітньої дитини. Малолітня особа має залишатися зі своїм ім’ям незалежно від призначення їй опікуна.

Спори, що виникають зі спадкових правовідносин
🔹Якщо особа добровільно відмовилася від видачі свідоцтва про право на частку в праві спільної сумісної власності, а пізніше змінила своє рішення і звертається із заявою про видачу такого свідоцтва та про оспорення свідоцтва про право на спадщину, в яке включено таке майно, то така особа пов’язана своїм рішенням і не має права його змінити згодом.

Справи окремого провадження
🔹Встановлення судом факту наявності лікарського свідоцтва про смерть на час ухвалення рішення, на підставі якого можливо здійснити державну реєстрацію смерті, унеможливлює встановлення факту смерті особи в судовому порядку в межах окремого провадження.

Щодо застосування норм процесуального права
🔹Відсутність у рішенні суду вказівки на дату складання його повного тексту та несвоєчасне надіслання оскарженого судового рішення суду першої інстанції до Єдиного державного реєстру судових рішень за умови, що учасник справи (зокрема, котрий ініціював позов, – позивач), який подає апеляційну скаргу, знав про розгляд справи, не є перешкодою для отримання цією особою у розумний строк інформації про стан відомого їй судового провадження та не свідчить про наявність випадків, передбачених ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

З питань юрисдикції
🔹Не є підставою для скасування рішень під час апеляційного/касаційного перегляду з переданням справи до господарського суду відкриття провадження у справі про банкрутство, яке відбулося після ухвалення судового рішення судом першої інстанції, за винятком якщо судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню зі скеруванням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/Oglyad_KCS_11_2024.pdf

Юридична практика

02 Jan, 11:28


Функція «Дані для декларації» тимчасово не працюватиме до відновлення роботи реєстрів Мін’юсту — НАЗК

Відсутність обміну даними з реєстрами Мін’юсту не дає можливості в повному обсязі сформувати довідку «Дані для декларації» та\або може продовжити термін її формування на невизначений термін.
https://pravo.ua/funktsiia-dani-dlia-deklaratsii-tymchasovo-ne-pratsiuvatyme-do-vidnovlennia-roboty-reiestriv-min-iustu-nazk/

Юридична практика

31 Dec, 13:51


⚖️ ККС ВС: штраф не може бути меншим за отриману неправомірну вигоду засудженим

Якщо засудженому призначене основне покарання у виді штрафу, то його розмір не повинен бути меншим ніж отримана особою неправомірна вимога.
⚖️ На це звернув увагу Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду, у постанові від 12 листопада 2024 року у справі № 607/18731/23.

За обставинами справи

Юридична практика

31 Dec, 10:23


⚖️ КМУ оновив перелік держав (територій) для цілей трансфертного ціноутворення

З урахуванням положень Закону № 3813-IX оновлений перелік держав (територій) замість 78 міститиме 46 держав (територій), зокрема:
🔹виключено держави, з якими Україна уклала міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування;
🔹включено держави, віднесені до переліку офшорних зон, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та чорного списку FATF;
🔹включено держави (території), які не забезпечують своєчасного і повного обміну податковою та фінансовою інформацією.
https://pravo.ua/kmu-onovyv-perelik-derzhav-terytorii-dlia-tsilei-transfertnoho-tsinoutvorennia/

Юридична практика

30 Dec, 14:41


Кандидати на посади 25 суддів ВАКС склали тестування знань у сфері права та когнітивних здібностей

За результатами тестування 19 кандидатів продовжують брати участь у конкурсі на 10 посад суддів апеляційної палати ВАКС, і 25 кандидатів продовжують брати участь у конкурсу на 15 посад суддів ВАКС як суду першої інстанції.


https://pravo.ua/44-kandydaty-prodovzhuiut-pryimaty-uchast-v-konkursi-do-vaks/

Юридична практика

30 Dec, 14:13


⚖️ КАС ВС скоригував позицію щодо виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі за умови встановлення вищої групи інвалідності
🔹Право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі у зв’язку із встановленням військовослужбовцю під час повторного огляду вищої групи інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності визначається за законодавством, що діє на день повторного огляду.
🔹Передбачені пунктом 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей» №2011-XII обмеження права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі дворічним строком після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності застосовуються починаючи з 01 січня 2014 року, а зазначений дворічний строк обчислюється з дня первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності, незалежно від дати, коли їх встановлено вперше (до 01 січня 2014 року чи після).
⚖️ Такі висновки зробила Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 10 грудня 2024 року у справі № 240/19209/21.
⚖️ Зокрема Судова палата КАС ВС вирішувала чи застосовуються положення пункту 4 статті 16-3 вказаного Закону, які рішенням КСУ 6 квітня 2022 року визнані неконституційними, до правовідносин, які виникли до ухвалення рішення КСУ.
⚖️ КАС ВС відступив від висновку, зробленого цією ж судовою палатою у постанові від 21 березня 2023 року у справі № 240/7411/21.

Обставини справи

Юридична практика

30 Dec, 13:26


⚖️ ККС ВС опублікував огляд правових позицій ухвалених у листопаді 2024 року

Щодо застосування норм кримінального права ККС ВС серед іншого зробив висновки:
🔹розмір основного покарання у виді штрафу не може бути меншим за розмір отриманої засудженим неправомірної вигоди;
🔹незабезпечення працівниками патрульної поліції належного реагування на виявлений ними конфлікт і невжиття вичерпних заходів, спрямованих на його припинення, що спричинило смерть учасника цієї події, свідчить про їхню службову недбалість;
🔹самовільне залишення солдатом військової частини та його відсутність за місцем військової служби в умовах воєнного стану більше як 10 діб утворює склад кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 407 КК України, а не адміністративне правопорушення, передбачене частиною 4 статті 172-11 КУпАП.

⚖️ Щодо застосування норм КПК України висловлені правові позиції:
🔹особа, яка отримує безоплатну вторинну правову допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього;
🔹висновок спеціаліста у розумінні статті 298-1 КПК України не є доказом у кримінальному провадженні щодо злочинів, а тому не може підтверджувати чи спростовувати передбачені частиною 1 статті 91 КПК України обставини, які підлягають доказуванню;
🔹втручання в таємницю спілкування виключається, якщо абонент (учасник) спілкування добровільно розкриває її державним органам. За таких обставин відбувається фіксація добровільно розкритої інформації.

Юридична практика

27 Dec, 15:02


⚖️ Академічний плагіат: Рішення Комітету з питань етики НАЗЯВО не може бути предметом судового розгляду — висновок КАС ВС

Вимога до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) утриматися від проведення перевірки є втручанням у виконання органом його публічно-владної управлінської функції з встановлення фактів академічного плагіату, фабрикації чи фальсифікації. Відповідно, така вимога не може слугувати підставою для судового оскарження дій НАЗЯВО у порядку, передбаченому частиною 3 статті 5 КАС України.

⚖️ На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 20 грудня 2024 року у справі № 120/11425/23.

За обставинами справи

Юридична практика

26 Dec, 15:55


⚖️ Об’єднана палата КЦС ВС вказала на неможливість оскарження рішення суду про визнання договору дійсним податковим органом чи прокурором
▪️Для контролю сплати фізичною особою податків, зборів чи інших обов’язкових платежів в публічному праві існують відповідні механізми, які не пов’язуються із оскарженням в апеляційному порядку та скасуванням судового рішення про визнання дійсним договору.
▪️ Суд за позовом про визнання договору дійсним на підставі частини другої статті 220 ЦК України вирішує цивільний спір, а не визначає, розмір та порядок сплати податків, зборів чи інших обов’язкових платежів.
⚖️ До такого висновку прийшла Об’єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в постанові від 4 листопада 2024 року у справі № 449/593/22.

За обставинами справи

Юридична практика

26 Dec, 15:29


💰 Оподаткування та публічна фінансова політика: огляд практики ВС

В огляді проаналізовані висновки, сформульовані у вирішених по суті справах Великою Палатою ВС, об’єднаною палатою КАС ВС і судовою палатою з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів КАС ВС, за весь період функціонування Верховного Суду.
Матеріал висвітлює актуальну судову практику щодо оподаткування доходу, зокрема про:
▪️звільнення від відповідальності за несплату єдиного внеску;
▪️ліцензування виробництва пального;
▪️підстави для проведення фактичної перевірки;
▪️нарахування пені за порушення строків розрахунків в іноземній валюті.

Юридична практика

26 Dec, 11:40


Президент підписав закон (№10319) щодо боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях
Метою вказаного закону є врахування положень Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях у Податковому кодексі України.

Що передбачається змінами

Юридична практика

25 Dec, 13:49


КМУ автоматично подовжив строк діючих бронювань через кібератаку на держреєстри

Уряд ухвалив рішення автоматично подовжити діючі бронювання від мобілізації на один місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року, інформує Урядовий портал.
Це стосується бронювань, які були чинними станом на 19 грудня 2024 року та надані відповідно до постанови №76 від 27 січня 2023 року. Рішення пов’язане з тимчасовим призупиненням роботи держреєстрів через кібератаку.

Юридична практика

25 Dec, 13:27


💰 ФОПи та фізичні особи не сплачуватимуть військовий збір «заднім числом» — Президент підписав закон № 4113-IX (законопроєкт №9319)

▪️Як пояснили в Міністерстві фінансів України, для ФОПів першої, другої та четвертої груп cтавка збору становитиме 10 % від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.

▪️Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи та ФОПи) почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.

▪️Окрім того, не сплачуватимуть військовий збір «заднім числом» фізичні особи. Задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року). Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.

▪️ Ставка військового збору збільшиться до 5% для доходів, що вказуються в річній декларації, починаючи з 1 січня 2025 року.

▪️Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором.

▪️Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.

▪️Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%.

Юридична практика

25 Dec, 12:45


⚖️ Верховний Суд опублікував черговий дайджест судової практики ВП ВС, до якого увійшли рішення, внесені до ЄДРСР за листопад 2024 року

У дайджесті вміщено правові висновки Великої Палати ВС, зокрема, щодо:
▪️неможливості розцінювати умову договору про сплату пені за кожний день прострочення як установлення іншого, ніж передбачений ч. 6 ст. 232 ГК України, строку нарахування штрафних санкцій;
▪️можливості апеляційного оскарження окремо від рішення суду ухвали про відмову в задоволенні клопотання про поновлення провадження у справі;
▪️процесуального правонаступництва первісного кредитора, який відступив право вимоги за недійсним (нікчемним) договором і яке згодом було відчужено іншій особі;
▪️правових підстав та суб’єктів, уповноважених приймати рішення про примусове відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану.

Юридична практика

24 Dec, 15:27


⚖️ ВП ВС вказала на належний спосіб захисту права власності на майно, яке вибуло на підставі договору з підробленим підписом

🔹Нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу нерухомого майна, який від імені продавця підписаний сторонньою особою та при нотаріальному посвідченні якого використано викрадені документи, а особу продавця встановлено на підставі підробленого документа, у разі невстановлення факту зловживання з боку власника своїми правами потрібно кваліфікувати як неукладений з огляду на відсутність підтвердження волевиявлення його сторони на укладення відповідного правочину.

🔹Власник, майно якого вибуло з його законного володіння за неукладеним договором, може захистити своє майнове право шляхом пред’явлення віндикаційного позову (про витребування майна із чужого незаконного володіння чи від добросовісного набувача (статті 387, 388 ЦК України) без оспорювання правочину (правочинів) щодо спірного майна та скасування рішення (рішень) про державну реєстрацію права власності на належне йому майно за іншою (іншими) особою (особами).

⚖️ Такі висновки зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27 листопада 2024 року у cправі № 204/8017/17.

⚖️ ВП ВС відступила від від правових висновків КЦС ВС, викладених у постановах від 22 червня 2022 року у справі № 335/8468/18 та від 18 січня 2023 року у справі № 753/15818/19, згідно з якими: непідписання правочину однією з його сторін свідчить про недотримання як письмової форми договору, так і, відповідно, норм закону щодо нотаріального посвідчення правочину, укладеного між указаними в ньому сторонами, наслідком чого є нікчемність такого правочину.

За обставинами справи

Юридична практика

24 Dec, 13:45


⚖️ Верховний Суд опублікував черговий огляд судової практики КАС ВС

Добірка містить правові позиції сформовані КАС ВС у листопаді 2024 року.

В огляді відображені правові позиції, зокрема, про:
🔹уповноваженого центрального органу виконавчої влади щодо здійснення державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки;
🔹застосування органом місцевого самоврядування спрощеної регуляторної процедури ухвалення нормативно-правового акта в період дії воєнного стану;
🔹визначальні умови набуття військовозобов’язаним, на утриманні якого перебувають троє дітей, права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;
🔹врахування територіальної віддаленості при визначенні місця відбування покарання засудженого;
🔹обов’язок податкового органу прийняти попереднє рішення в ході розгляду заяви про неможливість своєчасного виконання платником податків своїх податкових обов’язків та належним чином вмотивувати рішення, прийняте за наслідками розгляду такої заяви;
🔹визначення акцизних складів та обґрунтованість штрафних санкцій за порушення у сфері обігу пального;
🔹нарахування пені за зовнішньоекономічним договором та можливість судового оскарження повноважень банку щодо валютного нагляду.

Застосування процесуальних норм стосовно:
🔹 участі суб’єкта господарювання в оскарженні судових рішень щодо призначення пенсій на пільгових умовах;
🔹 поновлення строку звернення до суду для осіб, мобілізованих на військову службу;
🔹можливості оскарження в порядку адміністративного судочинства акта проведення розслідування нещасного випадку – травмування військовослужбовця.

Юридична практика

24 Dec, 11:25


🆕 В парламенті зареєстровано законопроєкт № 12351 про перейменування місцевих загальних судів

Йдеться про суди, найменування яких мають бути приведені у відповідність із законами України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

https://pravo.ua/v-parlamenti-zareiestrovano-zakonoproiekt-pro-pereimenuvannia-mistsevykh-zahalnykh-sudiv/

Юридична практика

24 Dec, 10:00


⚖️ Судова палата КГС ВС зробила висновок щодо визнання недійсним договору з біологічного очищення водойми

Укладений постійним користувачем земельної ділянки договір із біологічного очищення водойми, який врегульовує питання, пов’язані з використанням водного об’єкта та земельної ділянки під ним, за своєю правовою природою є договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом, а отже, відповідає визначенню удаваного правочину.
Оскільки постійний користувач земельної ділянки не наділений повноваженнями на розпоряджання такою земельною ділянкою та передання її в користування, зокрема на умовах оренди, такий договір підлягає визнанню недійсним.
⚖️ Такі висновки зробила судова палата для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС у постанові від 12 вересня 2024 року у справі № 916/1719/22.

За обставинами справи

Юридична практика

23 Dec, 14:31


⚖️ Верховний Суд опублікував черговий огляд судової практики у господарських спорах
В огляді зібрано правові позиції КГС ВС зроблені у листопаді 2024 року.
Висновки у справах про банкрутство щодо
▪️визнання недійсним аукціону та обов’язку арбітражного керуючого направляти умови продажу майна боржника уповноваженій особі засновників боржника;
▪️закриття провадження у справі про банкрутство державного підприємства на підставі п. 12 ч. 1 ст. 90 КУзПБ.

Висновок у справі щодо захисту прав інтелектуальної власності про
▪️необхідність оцінки судом рецензії на висновок експертизи.

Висновки у справах щодо корпоративних спорів, корпоративних прав про
▪️ господарську юрисдикцію спору, який виник між кооперативом та його асоційованим членом, про стягнення членських внесків до кооперативу;
▪️визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства як неефективний спосіб захисту.

Висновки у справах щодо земельних відносин та права власності щодо
▪️ встановлення земельного сервітуту в судовому порядку;
▪️ неефективного способу захисту у справах за позовом про припинення права власності ліквідованої юридичної особи.

Юридична практика

23 Dec, 14:12


🆕 КСУ перевірить конституційність залучення міжнародних експерти до процесів формування органів державної влади, - надійшло конституційне подання від 56 народних депутатів України.
Деталі

Юридична практика

23 Dec, 13:31


🆕 В парламенті створили робочу групу для вивчення збоїв роботи державних реєстрів

▪️ Завданням робочої групи стане проведення аудиту проблем, які створили можливість доступу до реєстрів внаслідок атаки на державні реєстри, а також розробка нормативних механізмів для забезпечення безперервного функціонування державних реєстрів в умовах воєнного стану. Головою робочої групи обрано народного депутата України Ігоря Фріса.
➡️ «Наше завдання — виявити причини збоїв та несанкціонованих доступів або втручання у роботу реєстрів, оцінити їх наслідки та виправити ситуацію на законодавчому рівні. Для того, щоб ліквідувати наслідки, ми будемо працювати над розробкою нормативно-правових актів, що дадуть можливість збалансувати ситуацію і зберегти правовий порядок використання єдиних та державних реєстрів», — пояснив голова робочої групи по державних реєстрах Ігор Фріс.

Юридична практика

23 Dec, 13:10


⚖️ КЦС ВС зробив висновок щодо можливості призначення опікуном, особи яка проходить службу в ЗСУ
▪️ Батько недієздатної повнолітньої особи, який проходить військову службу в Збройних Силах України, на цей час не може бути призначений її опікуном, оскільки така особа потребує постійного щоденного стороннього догляду, якого батько на час служби не зможе забезпечити в повному обсязі.
▪️ Водночас батько не позбавлений права надалі бути призначеним опікуном над недієздатним сином, якщо перестануть існувати обставини, які перешкоджають йому в повному обсязі виконувати обов’язки опікуна.
⚖️ Це слідує з висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 4 грудня 2024 року у справі № 634/1126/23.

За обставинами справи

Юридична практика

20 Dec, 14:54


🍸 З 1 січня 2025 року наберуть чинності основні положення Закону України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817–IX (Закон № 3817).

✍️ Тетяна Шуляк, адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service, радить вже зараз звернути увагу на Закон № 3817

Юридична практика

20 Dec, 13:44


✍️ Як відбуватиметься вчинення нотаріальних дій у період відновлення роботи реєстрів, — роз’яснення Мін’юсту

▪️ Україна зазнала наймасштабнішої кібератаки на державні реєстри за останній час. Унаслідок атаки, яку здійснили російські хакери, тимчасово призупинено роботу Єдиних і Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції України.

▪️На сьогодні нормативно-правовими актами (постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» та наказ Міністерства юстиції України від 11.03.2022 № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.03.2022 за № 325/37661) забезпечено вчинення нотаріальних дій без використання та внесення відомостей, зокрема до:

▪️Спадкового реєстру
▪️Єдиного реєстру довіреностей
▪️Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.

Також Міністерство юстиції України надало роз’яснення щодо порядку надання відомостей про перебування у процедурах банкрутства (неплатоспроможності):

До відновлення роботи онлайн сервісу з надання відомостей з Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), відомості про перебування у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) надаватимуться у формі інформаційних листів міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України за місцезнаходженням суб’єкта, щодо якого запитується інформація, за відповідним запитом (письмовим або електронним).

Вимоги до запитів про надання відомостей про перебування у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) у формі інформаційного листа

https://pravo.ua/iak-vidbuvatymetsia-vchynennia-notarialnykh-dii-u-period-vidnovlennia-roboty-reiestriv-roz-iasnennia-min-iustu/

Юридична практика

20 Dec, 13:31


⚖️ ВП ВС: алкогольний напій, який імітує (відтворює) легально виготовлений підакцизний товар, є предметом кримінального правопорушення за ст. 204 КК України
▪️Алкогольний напій може бути предметом кримінальних правопорушень, передбачених ст. 204 КК України, за умов виготовлення на основі спиртів, вміст яких визначається згідно з нормами, встановленими ПК України в редакції, чинній на момент вчинення правопорушення; протиправного поводження з ним як із визначеним законом підакцизним товаром, – про такий висновок Великої Палати Верховного Суду повідомляє пресслужба.

▪️В цій справі ВП ВС відступила від висновку, викладеного в постанові ВСУ від 5 вересня 2013 року у справі № 5-15к13, щодо визначення предмета кримінального правопорушення, передбаченого ст. 204 КК України. Детальніше – у постанові ВП ВС від 27 листопада 2024 року у справі № 336/3796/15-к (провадження № 13-10кс24).

Обставини справи

Юридична практика

20 Dec, 12:58


🚗 АМКУ надав рекомендації Blablacar

АМКУ встановив, що ТОВ «І-ТРЕВЕЛС», яке управляє онлайн-платформою спільних автомобільних поїздок Blablacar, що є доступною на вебсайті, на мобільній версії сайту та у вигляді мобільного застосунку, має ознаки такого, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуги спільного використання автомобілів за допомогою онлайн-платформ.

Дії «І-ТРЕВЕЛС», з встановлення сервісного збору за користування сервісами Blablacar без належного економічного обґрунтування, а також нечіткі умови повернення цього збору пасажирам на думку АМКУ можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, що містить ознаки порушення, передбаченого частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку.

Оскільки зайняття суб’єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку покладає на нього особливу відповідальність, зокрема, перед його споживачами, АМКУ надав обов’язкові до розгляду рекомендації ТОВ «І-ТРЕВЕЛС» щодо припинення зазначених дій протягом двох місяців з дня отримання цих рекомендацій. У разі невиконання рекомендацій, АМКУ розпочне провадження у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Юридична практика

04 Dec, 07:09


🔥 Вже о 10:00 розпочне свою роботу ІІ Legal Аnti-Сorruption Forum.
✍️ Реєструйтеся за посиланням: https://pravo.ua/event/anticorruption2024/

Юридична практика

03 Dec, 15:36


⚖️ Водії, які мають посвідчення категорії В, вправі керувати транспортними засобами категорії С, С1 у період воєнного стану — висновок суду
У період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії С, С1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії В.
⚖️ Такий висновок зробив Київський апеляційний суд в постанові від 20 листопада 2024 року у справі у справі № 754/12029/24.

За обставинами справи

Юридична практика

03 Dec, 15:30


✍️ Як превентивна реструктуризація дозволить запобігти банкрутству підприємств та покращить інвестиційний клімат в Україні, - пояснює Олена Калітіна, адвокат, радник ILG Інвестмент Лойер Груп

Юридична практика

03 Dec, 14:27


🔴 Парламент відхилив всі законопроєкти щодо створення Вищого адміністративного суду:
▪️ законопроєкт № 12206 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо діяльності Вищого суду з публічно-правових спорів, ініціаторами якого виступили народні депутати України Андрій Мотовиловець та Павло Павліш;
▪️ законопроєкт № 12206-1 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо діяльності Вищого спеціалізованого адміністративного суду, суб’єкт законодавчої ініціативи — Кабінет Міністрів України;
▪️ законопроєкт № 12206-2 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо діяльності Вищого адміністративного суду, ініціатор законопроєкту голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов.
https://pravo.ua/parlament-vidkhylyv-vsi-zakonoproiekty-shchodo-stvorennia-vyshchoho-administratyvnoho-sudu/

Юридична практика

02 Dec, 15:15


⚖️ КЦС ВС: Обов’язок набувача повернути безпідставно набуте майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності
🔹 Для кондикційних зобов’язань доведення вини особи не має значення, натомість важливий факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212–1214 ЦК України).
🔹 Обов’язок набувача повернути безпідставно набуте майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності..
⚖️ На цьому акцентував Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 20 вересня 2024 року у справі № 628/1203/19.

За обставинами справи

Юридична практика

29 Nov, 15:05


⚖️ ВП ВС вказала на особливості визначення строку нарахування штрафних санкцій

🔹 Застосування в тексті господарського договору формулювання «за кожен день прострочення» не можна вважати встановленням іншого, ніж визначеного частиною 6 статті 232 ГК України, строку нарахування штрафних санкцій (зокрема, пені).
🔹 У разі використання в договорі лише формулювання про нарахування пені «за кожен день прострочення» за відсутності застережень про період чи строк, за який нараховується пеня, таке нарахування припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано відповідно до частини 6 статті 232 ГК України.

⚖️ На це вказала Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 жовтня 2024 року у справі № 911/952/22.

За обставинами справи

Юридична практика

29 Nov, 14:35


✍️ Новий порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та нюанси припинення дії ліцензі, - пояснє Тетяна Шуляк,
адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service

Юридична практика

29 Nov, 12:21


🔥 Редакційний колектив Ukrainian Law Firms. A Handbook for Foreign Clients із радістю оголошує про початок чергового дослідження.
🔹 З 2002 року ми створюємо національний юридичний довідник — унікальний англомовний ресурс, який пропонує ґрунтовний огляд українського законодавства та ринку юридичних послуг.
🔹 Наше видання доступне онлайн за посиланням: www.ukrainianlawfirms.com.

🔹 Навіть у складні часи широкомасштабної війни ми продовжуємо надавати актуальну інформацію нашим читачам і підтримувати розвиток правової спільноти. Щиро дякуємо вам за довіру та підтримку нашого проєкту у цей надзвичайно важкий період.
🔹 Цього року ми повертаємось до формату річного аналізу. Поточне дослідження охоплює 2024 рік і спрямоване на детальний аналіз ринку юридичних послуг в умовах війни.
✍️ Запрошуємо вас долучитися до дослідження, заповнивши відповідну анкету.
https://ukrainianlawfirms.com/wp-content/uploads/2024/11/Questionnaire_en_2025.docx

Юридична практика

28 Nov, 14:56


⚖️ КАС ВС вказав на неповажність причини пропуску строку оскарження судового рішення суб’єктом владних повноважень перебування працівника на лікарняному чи у відпустці
🔹 Перебування у відпустці та/або на лікарняному особи, відповідальної за супроводження судових справ та ведення електронного кабінету в підсистемі «Електронний Суд» органу державної влади, до складу якого входить відповідальний за виконання таких функцій структурний підрозділ, не може бути поважною підставою для поновлення пропущеного строку звернення до суду.
⚖️ На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в ухвалі від 8 жовтня 2024 року у справі № 580/3881/20.

За обставинами справи

Юридична практика

28 Nov, 13:37


⚖️ У середу, 27 листопада, Вищий антикорупційний суд визнав невинуватою суддю Господарського суду Харківської області у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Про це повідомляє пресслужба ВАКС.

▪️ Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявила про намір оскаржити виправдувальний вирок.

https://pravo.ua/vaks-vyznav-nevynuvatoiu-suddiu-hospodarskoho-sudu-kharkivskoi-oblasti/

Юридична практика

28 Nov, 10:40


Вища рада правосуддя призначила Вікторію Недибалюк на посаду заступника керівника служби дисциплінарних інспекторів ВРП строком на 5 років. Про це повідомляє пресслужба ВРП.

Також строком на 5 років ВРП призначила 21 дисциплінарного інспектора ВРП, до служби увійшли:
▪️Анна Волкова;
▪️Олексій Гура;
▪️Ірина Давидович;
▪️Наталія Дробчак;
▪️Ігор Заїка;
▪️Максим Захарченко;
▪️Олег Ільницький;
▪️Олексій Кабанець;
▪️Аліна Ковальчук;
▪️Марія Лавринчук;
▪️Олександра Любарець;
▪️Валерій Осєтров;
▪️Тетяна Остапенко;
▪️Сергій Пилипенко;
▪️В’ячеслав Плескач;
▪️Ростислав Садовий;
▪️Наталія Стасів;
▪️Олександр Сухомлин;
▪️Олена Тегляєва;
▪️Ігор Тронь;
▪️Вячеслав Череп.

https://pravo.ua/vrp-pryznachyla-zastupnyka-kerivnyka-sluzhby-dystsyplinarnykh-inspektoriv-ta-21-dystsyplinarnoho-inspektora/

Юридична практика

27 Nov, 13:19


✍️ "Законодавче визначення митного компромісу досі відсутнє. Науковці, в свою чергу, дискутують щодо того, чи він виступає як «правовий акт», чи як «угода» або як «спільний адміністративний акт».
🔹 Через це, а також через незнання особою-порушником про такий механізм вирішення судового спору та економії судових витрат на практиці досить нечасто застосовують митний компроміс.
🔹 Тому, з огляду на наш практичний досвід вважаємо, що саме суб’єкти владних повноважень повинні надавати інформацію і бути ініціатором щодо укладення митного компромісу. І це є цілком логічним, зважаючи на те, що у разі підтвердження факту порушення митних правил пріоритетним для них є забезпечення насамперед якнайшвидшого поповнення державного бюджету та захисту державних інтересів", - зазначає Юлія Олійник, адвокат JN Legal, в статті щодо проблемних аспектів правового регулювання застосування митного компромісу в Україні

Юридична практика

26 Nov, 15:17


✍️ Парламент планує виправити помилку та повернути норму про конфіскацію майна у випадку укладення угоди в кримінальному провадженні.

Сергій Іонушас нагадав, що коли стаття 77 КК України вже діяла в редакції Закону № 4033-IX від 29 жовтня 2024 року був ухвалений інший законопроєкт № 11410, який очікував розгляду парламентом у другому читанні майже 3 місяці після засідання Комітету. Цим законом стаття 77 Кримінального кодексу України викладена в іншій редакції. Саме тому виникла техніко-юридична помилка або накладка норм.

Юридична практика

26 Nov, 14:03


⚖️ ККС ВС опублікував огляд правових позицій ухвалених у жовтні 2024 року
Щодо застосування норм кримінального права ККС ВС серед іншого зробив висновки:
▪️про застосування відповідних частин статей 185, 190, 191 КК України з урахуванням положень Закону України від 18 липня 2024 року № 3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів»;
▪️закриття кримінального провадження за ст. 49 КК України є нереабілітуючою підставою, оскільки може бути застосоване лише щодо тієї особи, яка вчинила кримінальне правопорушення. Суд не може скасувати судові рішення і закрити кримінальне провадження з нереабілітуючих підстав у кримінальному провадженні, у якому був ухвалений виправдувальний вирок;
▪️військовослужбовець набуває статусу військової службової особи внаслідок призначення на посаду, яка покладає на нього обов’язки командира (начальника) або інші обов’язки, передбачені у примітці 1 до ст. 425 КК України, або внаслідок отримання спеціального доручення повноважного командування, пов’язаного з виконанням таких функцій. При цьому саме по собі військове звання не може вважатися ознакою військової службової особи.

Щодо застосування норм КПК України висловлені правові позиції:
▪️ слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи в невідкладних випадках, зокрема з метою врятування матеріальних об’єктів (майна), що потенційно можуть мати значення як речові докази у кримінальному провадженні, від прогнозованого знищення, втрати;
▪️ у кримінальних провадженнях, внесених у ЄРДР до 16 березня 2018 року, а також у тих провадженнях, що були об’єднані або виділені з інших, у яких початок строку досудового розслідування мав місце до вказаної дати, продовження строків досудового розслідування належить до компетенції прокурора відповідного рівня, але якщо такий строк було продовжено слідчим суддею, то таке продовження відповідає гарантіям, визначеним кримінальним процесуальним законом.

https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/ogliady/Oglyad_KKS_VS_10_2024.pdf

Юридична практика

26 Nov, 13:57


🆕 Від з’їзду суддів України на дві посади членів ВРП претендувало 16 кандидатів:
1. КАЛАРАШ Андрій Андрійович
2. КОШЛЯ Андрій Олександрович
3. ШКОДІН Ярослав Віталійович
4. СОКУРЕНКО Лариса Віталіївна
5. СПІРІДОНОВА Тетяна Вікторівна
6. ЄВТУШЕНКО Олексій Іванович
7. КОТЛЯРОВА Ірина Юріївна
8. КАПУСТИНСЬКИЙ Максим Вікторович
9. ТКАЧЕНКО Олександр Васильович
10. ВЕРЛАНОВ Сергій Миколайович
11. МУЗИКАНТ Сергій Лазаревич
12. КАРАПИШ Тетяна Володимирівна
13. ЯВОРСЬКА Наталія Іванівна
14. СИДОРЕНКО Дмитро Володимирович
15. ГАРСЬКИЙ Олександр Вячеславович
16. ГАЛАСЬ Ірина Анатоліївна

7 листопада 2024 року відбулося засідання Етичної ради, на якому двом кандидатам було відмовлено в допуску до співбесіди, а саме Сергію Верланову та Тетяні Карапиш.

Тож, наразі, в конкурсі на дві посади членів ВРП за квотою з’їзду суддів України приймають участь 14 кандидатів.

https://pravo.ua/vid-z-izdu-suddiv-ukrainy-na-dvi-posady-chleniv-vrp-pretenduiut-16-kandydativ/

Юридична практика

22 Nov, 16:06


⚖️ КЦС ВС: якщо ордер адвоката є додатком до апеляційної скарги, поданої через «Електронний суд», його окреме підписання не вимагається
🔹 Адвокату не потрібно додатково накладати власноручний чи електронний підпис на ордер у разі його додання до документу, який посвідчений електронним підписом адвоката.
⚖️ На цьому наголосив КЦС ВС у постанові від 6 листопада 2024 року у справі № 483/346/24.

За обставинами справи

Юридична практика

22 Nov, 14:31


✍️ "Визнання, правове регулювання та реалізація прав одностатевих пар прямо залежить від суспільного, культурного та політичного устрою конкретної країни світу. Які відмінності та виклики існують у нас, а також юрисдикціях Заходу та Сходу", - аналізує Юрій Григоренко, заступник голови Комітету НААУ з питань гендерної політики, в статті про особисті майнові та немайнові права одностатевих пар

Юридична практика

22 Nov, 14:04


🆕 Кабінет Міністрів України на сьогоднішньому засіданні, 22 листопада 2024 року ухвалив рішення призначити:
🔹Вікторію Васильчук — заступником Міністра юстиції України;
🔹Євгена Пікалова — заступником Міністра юстиції України;
🔹Олександра Буханевича — державним секретарем Міністерства юстиції України

Про це повідомив постійний представник КМУ у Верховній Раді України Тарас Мельничук.

https://pravo.ua/uriad-pryznachyv-dvokh-zastupnykiv-ministra-iustytsii-ta-derzhsekretaria/

Юридична практика

22 Nov, 09:41


⚖️ Спір про оскарження висновку з оцінки впливу на довкілля підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства — висновок КАС ВС

⚖️ Спір за позовом фізичної особи щодо оскарження висновку з оцінки впливу на довкілля, виданого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України третій особі – суб’єкту господарювання, є публічно-правовим і належить до компетенції адміністративного суду.
⚖️ На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховний Суд у постанові від 2 вересня 2024 року у справі № 160/9394/24.

За обставинами справи

Юридична практика

21 Nov, 14:56


✍️"Розслідування кримінальних проваджень, розпочатих за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 191 КК України, завжди були одними з найпоширеніших у діяльності правоохоронних органів України.
▪️ Особливої актуальності розслідування злочинів, кваліфікованих за цією статтею, вчинених шляхом зловживання службовим становищем, набуло з початку роботи НАБУ, однак виключно у випадку наявності підстав для визначення підслідності за цим органом, що встановлені ч. 5 ст. 216 Кримінального процесуального кодексу України (КПК України)", - зауважує Костянтин Дорошенко,
іменний партнер, адвокат Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & partners"
, в своїй статті про право на майно як предмет кримінального правопорушення, передбаченого статтею 191 Кримінального кодексу України.

Юридична практика

21 Nov, 13:51


🆕 20 листопада 2024 року парламент змінив правила складання кваліфікаційних іспитів суддями та кандидатами в судді (законопроєкт № 11425-д)

Як зазначив голова Комітету правової політики Денис Маслов цим законом змінюється правила складання кваліфікаційного іспиту суддями. Зокрема зазначеним законом:
🔹прибирається вимога про 75% прохідного балу для когнітивного тестування — ВККС визначатиме його самостійно. Ці ж правила будуть застосовані до триваючого конкурсу в апеляційні суди;
🔹тестування з історії української державності проводитиметься тільки в нових процедурах;
🔹кандидати майбутнього добору до місцевих судів зможуть обирати спеціалізацію для іспиту.

Загалом вказаний Закон, серед іншого, передбачає що:
🔹анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної);
🔹кандидат на посаду судді вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит з вибраної спеціалізації суду, якщо він:
1) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за тестування щодо історії української державності, загальних знань у сфері права та відповідної спеціалізації суду;
2) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за виконання практичного завдання щодо відповідної спеціалізації суду;
3) успішно пройшов тестування щодо когнітивних здібностей. Успішним проходженням вважається набрання кандидатом середнього допустимого бала тестування щодо когнітивних здібностей, встановленого ВККС;
🔹суддя, який виявив намір бути переведеним до іншого місцевого суду, під час кваліфікаційного іспиту складає анонімне тестування щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права, а також анонімне тестування та виконує практичне завдання щодо однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір. Суддя вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит з вибраної спеціалізації суду, якщо він:
1) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за тестування щодо історії української державності, загальних знань у сфері права та відповідної спеціалізації суду;
2) набрав не менше 75 відсотків максимально можливого бала за виконання практичного завдання щодо відповідної спеціалізації суду;
3) успішно пройшов тестування щодо когнітивних здібностей».
https://pravo.ua/parlament-zminyv-pravyla-skladannia-kvalifikatsiinykh-ispytiv-suddiamy-ta-kandydatamy-v-suddi/?fbclid=IwY2xjawGsGVpleHRuA2FlbQIxMQABHUWp8a_6eu336Pz1QXfT_yB3VMX-Fj0kY_pa96OIbFh9rg0KlLa7JOk12g_aem_ugB7LmQqr6fBk683pQES2A

Юридична практика

21 Nov, 12:21


✍️ "Доброчесність судді: між правом і мораллю", - нова стаття Сергія Бурлакова, члена Вищої ради правосуддя, судді Верховного Суду, починається з такого уточнення:
🔹 "Наведені нижче судження є не лише моїми думками, а й результатом обговорення та консультацій як з українськими, так і з іноземними філософами й теоретиками права, зокрема в царині співвідношення моралі і права.
🔹Хочу подякувати професорові Вінницького національного технічного університету Олегові Хомі, професорові права Мадридського університету Комплутенсе Лорені Бахмаєр Вінтер, професорові інституту приватного права Університету Осло Гансові Петтеру Ґраверу та багатьом, хто брав участь у численних дискусіях з питань доброчесності.
🔹Запропоновані тези не є офіційною позицією Вищої ради правосуддя, а лише спонукають для роздумів та дискусії".

Юридична практика

20 Nov, 14:19


⚖️ КЦС ВС вказав на юрисдикцію спору між кредитором та спадкоємцем боржника про стягнення коштів, сплачених за договором продажу фермерського господарства
Спір між кредитором та спадкоємцем боржника щодо застосування наслідків недійсності договору про продаж фермерського господарства (стягнення грошових коштів), не є правочином у сімейних чи спадкових правовідносинах, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
⚖️ Це слідує із висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховний Суд, зроблених у постанові від 14 серпня 2024 року у справі № 201/13599/19.

За обставинами справи

Юридична практика

20 Nov, 13:54


🆕 Міністерство юстиції України захистило інтереси держави у справі за позовом Ігоря Бойка, громадянина США та росії, проти України, поданим на підставі угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом російської федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій

За результатами розгляду справи позовні вимоги на загальну суму 100 мільйонів доларів США були відхилені в повному обсязі. Про це повідомляє пресслужба Мін’юсту.
🔹 Адміністративне забезпечення розгляду справи здійснювала Постійна палата третейського суду в Гаазі, Королівство Нідерланди (Ігор Бойко проти держави Україна, справа № 2017-23).
🔹 Як було зазначено раніше в юридичній пресі, Позивач заявляв позовні вимоги щодо відшкодування збитків у розмірі 100 мільйонів доларів США, мотивуючи це експропріацією його частки корпоративних прав у юридичній особі, що здійснює діяльність у кондитерському бізнесі.
🔹 Позивач був представлений міжнародними радниками за підтримки фонду з юридичного фінансування. Протягом розгляду справи, що розпочався ще в 2017 році, Позивач неодноразово робив заяви в медіа, які принижували статус України, з очевидним наміром здобути підтримку у справі, а також у своєму трактуванні подій.
⚖️ Високоповажний арбітражний трибунал у складі сера Деніела Бетлехема (головуючий арбітр), доктора Гаетана Верхусела та професора Роберта Вольтерри встановив, що Позивач не зміг довести ані законність набуття інвестицій, ані факт порушення Україною Угоди.
🔹 Україну представляли юристи Міністерства юстиції України, юридичних фірм Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan UK LLP та Asters
https://pravo.ua/ukraina-vyhrala-investytsiinyi-spir-za-pozovom-ihoria-boika/

Юридична практика

20 Nov, 08:45


✍️ Про реформу конкурентного законодавства України та її другий етап написав статтю Дмитро Максимов, молодший юрист Eterna Law, де він зазначає:
"24 липня 2024 року Антимонопольний комітет України презентував амбітний проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Антимонопольного комітету України» (законопроєкт, проєкт Закону), який має на меті забезпечити гармонізацію українського конкурентного законодавства зі стандартами ЄС та підвищити ефективність захисту конкуренції.
Тож пропонуємо відзначити це детальним оглядом новацій в частині матеріального права у сфері антиконкурентних узгоджених дій, зловживання монопольним (домінуючим) становищем, зловживання більш вигідною переговорною позицією та ін."

Юридична практика

19 Nov, 15:27


⚖️ Верховний Суд опублікував огляд судової практики щодо судових витрат у господарському та цивільному судочинстві

У тематичному огляді систематизовані правові позиції висловлені ВС за період з 2018 року по серпень 2024 року.
Аналітичний матеріал містить ключові правові позиції Верховного Суду про застосування норм щодо судових витрат, зокрема про:
🔹визначення судового збору за подання позовної заяви майнового характеру;
🔹судовий збір за подання апеляційних та касаційних скарг;
🔹застосування положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення від сплати судового збору за подання заяв (скарг);
🔹застосування положень ст. 8 Закону України «Про судовий збір» щодо відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру або звільнення від його сплати;
🔹порядок повернення судового збору;
🔹розподіл судових витрат у разі залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі;
🔹розподіл судових витрат за результатами розгляду справ за участю прокурора;
🔹особливості розподілу витрат на професійну правничу допомогу.

Юридична практика

18 Nov, 11:59


⚖️ КАС ВС вказав на особливості отримання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію будинку
Для отримання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію будинку без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані подання документа, що посвідчує право на земельну ділянку, не вимагається.
⚖️ Це слідує з висновку Касаційного адміністративного суду у складі Верховний Суд, зробленого у постанові від 5 вересня 2024 року у справі № 600/7509/21-а.

За обставинами справи

Юридична практика

18 Nov, 11:45


В понеділок, 18 листопада, Київський апеляційний суд та Октябрський районний суд м. Полтава отримали повідомлення про замінування

Юридична практика

15 Nov, 15:16


Як Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду змінила правила застосування запобіжних заходів, - Ольга Кукуюк, адвокат АО Barristers, аналізує останню практику АП ВАКС, в т.ч. щодо скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, застосованого до колишнього народного депутата Дмитра Крючкова:

▪️ "Ця ухвала стала важливим прецедентом для національної судової практики, оскільки підкреслила необхідність більш ретельного підходу до визначення обґрунтованості ризиків, зокрема ризику переховування.
▪️ АП ВАКС чітко вказала, що оголошення особи в міжнародний розшук саме по собі не може вважатися достатньою підставою для встановлення ризику переховування, який би виправдовував застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це рішення стало значущим кроком на шляху до вдосконалення судової практики в Україні, оскільки воно звертає увагу на необхідність зваженого підходу до застосування запобіжних заходів"

Юридична практика

15 Nov, 14:37


⚖️ Суддя Верховного Суду України Олександр Волков має отримати заборгованість по заробітній платі у розмірі 14 млн 128 тис. грн за 2021 – 2023 роки, - «Укрінформ» з посиланням на рішення Київського окружного адміністративного суду та рішення Шостого апеляційного адміністративного суду.

🔹 За словами Олександра Волкова, Верховний Суд України не надав та не здійснив перерахунок щомісячної суддівської винагороди за 2023 рік та вихідної допомоги, внаслідок чого порушив його права на отримання належного розміру вихідної допомоги та суддівської винагороди.
⚖️ При ухваленні рішення суд узяв до уваги рішення КСУ від 18 лютого 2020 року, яким було визнано неконституційним ліквідацію Верховного Суду України внаслідок судової реформи 2016 року, а також перейменування Верховного Суду України у Верховний Суд без переведення суддів.
⚖️ Верховний Суд подав касацію на рішення про виплату Волкову компенсації, проте Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ще не призначив дату розгляду скарги.
https://pravo.ua/suddia-volkov-vidsudyv-ponad-14-mln-hrn-zaborhovanosti-po-zarobitnii-plati/

Юридична практика

15 Nov, 14:09


✍️ "Блокування податкових накладних або розрахунків коригування створює ризики для ведення бізнесу: ускладнюються взаємини з контрагентами, виникають додаткові фінансові втрати. Тож оскарження рішення про зупинення реєстрації стає найважливішим етапом захисту інтересів підприємства", - зауважує Ірина Нараєвська,
член Ради Комітету НААУ з питань митного та податкового права, в
статті про відновлення реєстрації ПН та адміністративне оскарження рішення про зупинення

Юридична практика

15 Nov, 13:54


🆕 Конкурсна комісія з добору членів ВККС затвердила перелік кандидатів рекомендованих на посаду члена ВККС, рекомендацію отримали кандидати:
🔹Оксана Андрійчук — суддя Господарського суду Рівненської області;
🔹Віталій Крикливий — суддя Вищого антикорупційного суду

https://pravo.ua/konkursna-komisiia-z-doboru-chleniv-vkks-zatverdyla-perelik-kandydativ-rekomendovanykh-na-posadu-chlena-vkks/

Юридична практика

15 Nov, 13:09


🆕 Голова ВКДКА Сергій Вилков склав повноваження
🔹Рада адвокатів України задовольнила заяву Сергія Вилкова про складення повноважень голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
🔹Відповідне рішення РАУ ухвалила під час засідання 15 листопада, повідомляє пресслужба НААУ.
🔹 Виконувати повноваження очільника Вищої комісії надалі буде заступник голови ВКДКА Андрій Місяць. За таке рішення проголосувала більшість членів Ради адвокатів України.
https://pravo.ua/holova-vkdka-serhii-vylkov-sklav-povnovazhennia/

Юридична практика

15 Nov, 12:01


🆕 Нещодавнє приєднання Світлани Глущенко, екс-заступниці міністра юстиції України, до команди VB PARTNERS стратегічно посилює практику Dispute Resolution фірми.
🔹 Про розвиток цієї практики, нюанси менеджменту, пріоритети та плани «Юридичній практиці» розповіли партнери-засновники VB Partners Денис Бугай та Володимир Ващенко і радниця Світлана Глущенко.
https://pravo.ua/hnuchkist-i-riznobichnist-dozvoliaie-nam-efektyvno-vyrishuvaty-zavdannia-kliientiv-v-vb-partners-rozpovily-pro-priorytety-ta-plany-praktyky-dispute-resolution/

Юридична практика

14 Nov, 14:59


✍️ Чи зможе держава Україна реалізувати своє право на відшкодування збитків , завданих військовою агресією рф, та упущеної вигоди по об’єктах державної власності, - читайте аналітичний матеріал Тетяни Прилуцької, заступниці начальника Регіонального відділення ФДМУ по Рівненській та Житомирській областях, членкині Рівненського осередку Західного територіального відділення Українського товариства оцінювачів, членкині Національної асоціації медіаторів України

Юридична практика

14 Nov, 14:39


✍️ "Попри традиційну приналежність певних стандартів до деяких процесів, на практиці ці категорії не завжди співпадають. Наприклад, стандарт доказування може сильно залежати від предмета доказування та конкретних обставин справи, а наявність значного публічного інтересу може зумовити необхідність застосування вищих, ніж зазвичай, стандартів доказування", - зазначає Юрій Клюс, молодший юрист Crowe Mikhailenko, юрисконсульт NEXEL, в своїй статті

Юридична практика

14 Nov, 13:52


⚖️ Верховний Суд опублікував дайджест правових позицій Великої Палати ВС оприлюднених в жовтні 2024 року

Зокрема, матеріал містить висновки щодо:
🔹повноважень прокурора на звернення до суду в інтересах держави в особі державного підприємства до 15 липня 2015 року;
🔹застосування порядку пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців відповідно до статті 1281 ЦК України, якщо боржник помер під час розгляду судової справи;
🔹належного підписання особою процесуального документа;
способу захисту порушеного права власника земельної ділянки, на якій розміщено тимчасові споруди, що не належать до нерухомого майна;
🔹юрисдикції спору про оскарження постанови державного виконавця про визначення розміру додаткових витрат;
🔹тлумачення змісту поняття «особа, яка не повідомлена про розгляд справи» при вирішенні питання про поновлення строку на апеляційне оскарження (п. 1 ч. 2 ст. 358 ЦПК України);
🔹застосування кондикційного позову до речей, визначених як індивідуальними, так і родовими ознаками, а також субсидіарно після ухвалення рішення суду про віндикацію.

Юридична практика

14 Nov, 08:04


🔥 Розпочинає свою роботу ІІІ Конференція «Відшкодування шкоди заподіяної внаслідок війни»

Програма та реєстрація за посиланням: https://pravo.ua/event/reparation2024/

Юридична практика

13 Nov, 15:28


🔥 Видавництво «Юридична практика» пропонує взяти участь у дослідженні юридичного ринку PLS Top Teams
🔥 У фокусі дослідження — досягнення, кейси та інновації юридичних фірм у кількох напрямах:
Соціальна відповідальність
Персонал
Інновації та технології
Розвиток бізнесу

Результати дослідження будуть оприлюднені 1️⃣1️⃣ грудня на XІ Міжнародному форумі просування юридичних послуг (PLS-2024)

Завантажуйте анкету за посиланням: https://pravo.ua/wp-content/uploads/2024/11/ANKETA_PLS_TOP_TEAM_2024.docx

Юридична практика

13 Nov, 13:33


⚖️ КАС ВС: адвокатський запит не є зверненням військовозобов’язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки

✍️ Враховуючи правову природу «адвокатського запиту», останній не є зверненням військовозобов’язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

⚖️ На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 7 листопада 2024 року у справі № 340/2502/23.

За обставинами справи

Юридична практика

13 Nov, 13:00


⚖️ Позиція Адміністрації Держприкордонслужби щодо фраз «RUSSIAN WARSHIP, GO F* *K YOURSELF» та «РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НА**Й», які намагалась зареєструвати як ТМ і тому оскаржували відмову Європейського відомства з інтелектуальної власності EUIPO, так і не отримала підтримки в Загальному суді ЄС, який став на бік EUIPO. Про це йдеться в рішенні суду.

⚖️ За рішенням суду образне позначення, що складається з фраз «RUSSIAN WARSHIP, GO F* *K YOURSELF» та «РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НА**Й» не можна зареєструвати як торгову марку ЄС.
🔹 «Ця фраза, яка стала символом боротьби України з російською агресією, не сприймається як зазначення комерційного походження», – зазначається в повідомленні суду.

🔹 Раніше EUIPO відмовив у реєстрації на тій підставі, що знак є політичним гаслом, позбавленим будь-яких відмінних ознак для товарів та послуг, про які йдеться.

https://pravo.ua/zahalnyi-sud-ies-vidmovyv-u-reiestratsii-tm-iaka-skladaietsia-z-frazy-pro-rosiiskyi-korabl-anhliiskoiu-ta-rosiiskoiu-movamy/

Юридична практика

12 Nov, 15:33


⚖️ КГС ВС: співвласники багатоквартирного будинку мають виключне право на отримання у власність чи користування земельну ділянку, на якій розташований будинок

Виключне право на отримання у власність чи постійне користування земельної ділянки комунальної власності, на якій розташований багатоквартирний житловий будинок, будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, належить співвласникам багатоквартирного будинку.

⚖️ На цьому зауважив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 18 вересня 2024 року у справі № 910/14564/23.

За обставинами справи

Юридична практика

12 Nov, 15:04


ДГЕ повідомила Раду суддів України про необхідність повторного оголошення конкурсу на одну із посад судді КСУ

За підсумками етапу оцінювання відповідності кандидатів критерію високих моральних якостей, оцінку «відповідає» отримали лише 3️⃣ кандидати на 2️⃣ посади.

Така ситуація означає припинення конкурсу на одну з двох посад судді КСУ від з’їзду суддів України у зв’язку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на цю посаду.

https://pravo.ua/dhe-povidomyla-radu-suddiv-ukrainy-pro-neobkhidnist-povtornoho-oholoshennia-konkursu-na-odnu-iz-posad-suddi-ksu/

Юридична практика

12 Nov, 14:49


Як еволюціонує система підготовки суддів України, що ввійде до дорожньої карти української судової системи щодо членства в ЄС, які пріоритетні завдання на майбутнє ставить перед собою Національна школа суддів України – на ці та інші запитання в інтерв’ю «Юридичній практиці» відповів ректор Національної школи суддів України, доктор юридичних наук Микола Оніщук.

Юридична практика

12 Nov, 14:25


✍️ Аналіз законодавчих змін щодо посилення контролю за наданням державної допомоги (мова про законопроєкти № 12181 та 12179 розроблені для виконання Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки) з точки зору можливої реалізації на практиці пропонують Віталій Чаюн, адвокат АО Barristers, та Дмитро Грицько, юрист АО Barristers

Юридична практика

12 Nov, 13:32


🆕 8 листопада 2024 року набув чинності закон щодо захисту інтересів власників земельних часток, яким продовжено термін оформлення права власності на невитребувану земельну частку (пай) до 1 січня 2028 року.

Юридична практика

12 Nov, 12:28


✍️ Як зберегти свої дані шляхом їх внесення до Єдиних та Державних реєстрів, - пояснює Світлана Медвєдєва, співзасновник та голова ГО «Спільнота реєстраторів»,
юрисконсульт ГО «Місто сили»

Юридична практика

07 Nov, 15:54


⚖️ КГС ВС: подання заяви про продовження договору оренди державного і комунального майна в ЕТС є імперативною вимогою

Вимога про подання заяви про продовження договору оренди державного і комунального майна разом з необхідними документами шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі (ЕТС) є імперативною та не містить альтернативних способів подання відповідної заяви.

⚖️ На цьому акцентувала увагу судова палата для розгляду справ щодо земельних відносин і права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 26 вересня 2024 року у справі № 902/489/23.

За обставинами справи

Юридична практика

07 Nov, 13:21


✍️ "27.07.2024 року набув чинності Закон України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817–IX (надалі — Закон № 3817).

🔹 Основні його положення наберуть чинності вже з нового року. Отже, з 01.01.2025 року зміниться порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, вартість таких ліцензій і будуть запроваджені оновлені підстави для припинення ліцензій", - зазначає Тетяна Шуляк, адвокатка практики супроводу HoReCa i Retail MK Legal Service, в своїй статті про новий порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями

Юридична практика

06 Nov, 14:38


⚖️ Велика Палата ВС вказала хто має провести демонтаж нежитлових будівель, розміщених на земельних ділянках комунальної власності

🔹Якщо нежитлові приміщення є тимчасовими спорудами, які не відносяться до нерухомого майна, збудовані на земельній ділянці комунальної власності, що використовується власником цих приміщень без установлених законом підстав, ефективним способом захисту порушеного права власника земельної ділянки є негаторний позов (ст. 391 ЦК України), зокрема шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності на такі приміщення та зобов’язання звільнити самовільно зайняті земельні ділянки у спосіб демонтажу нежитлових приміщень.

⚖️ Це слідує з висновків Великої Палати Верховного Суду, зроблених у постанові від 18 вересня 2024 року у справі № 914/1785/22.

За обставинами справи
https://pravo.ua/velyka-palata-vs-vkazala-khto-maie-provesty-demontazh-nezhytlovykh-budivel-rozmishchenykh-na-zemelnykh-diliankakh-komunalnoi-vlasnosti/

Юридична практика

06 Nov, 08:15


⚖️ КЦС ВС вказав на особливості розірвання договору про поділ майна подружжя
🔹 Саме по собі невизначення конкретного переліку майна, яке за умовами договору про поділ майна подружжя є речами домашнього вжитку, не є підставою для його розірвання.
⚖️ На цьому акцентував Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 21 серпня 2024 року у справі № 752/13657/21.

https://pravo.ua/ktss-vs-vkazav-na-osoblyvosti-rozirvannia-dohovoru-pro-podil-maina-podruzhzhia/

Юридична практика

05 Nov, 15:17


⚖️ Верховний Суд опублікував черговий огляд судової практики КАС ВС

В огляді відображені правові позиції, зокрема, щодо:
▪️використання податкової інформації в СОД РРО під час проведення фактичної перевірки;
▪️розрахунку дисконту;
▪️звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання податкового обов’язку з огляду на неодноразові обстріли та руйнування;
▪️права на виконання будівельних робіт без документа, який засвідчує право на земельну ділянку;
▪️обов’язку органу місцевого самоврядування враховувати вимоги плану зонування території, який розробляється у складі генерального плану населеного пункту;
▪️строку дії дозволу на розміщення об’єкта зовнішньої реклами у зв’язку з порушенням строків подання документів на його продовження;
▪️підстав невиплати військовослужбовцю додаткової винагороди;
▪️зупинення експлуатації будівель і приміщень у разі відсутності системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей;
▪️переліку осіб, які мають право на виплату грошового забезпечення загиблих військовослужбовців;
▪️обсягу документів і обмеження повноважень у порядку самопредставництва від імені суб’єкта владних повноважень.

Юридична практика

05 Nov, 11:50


🆕 5 листопада Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про призначення заступників міністра юстиції:

Миколи Кучерявенка — першим заступником міністра юстиції України;
Світлани Терещенко — заступником міністра юстиції України.
Про це повідомив постійний представник КМУ у Верховній Раді України Тарас Мельничук.

Микола Кучерявенко — перший проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, кандидат економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України.

Світлана Терещенко з 2015 року очолювала Юридичний департамент Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Також сьогодні КМУ звільнив Євгенія Горовця з посади першого заступника міністра юстиції України.
Нагадаємо, 25 жовтня ц.р. з посади заступника міністра юстиції була звільнена Олена Висоцька.
https://pravo.ua/kmu-pryznachyv-zastupnykiv-ministra-iustytsii/

Юридична практика

04 Nov, 15:30


⚖️ КЦС ВС опублікував огляд судової практики за вересень 2024 року

У черговому огляді зібрані актуальні висновки Касаційного цивільного суду у складі ВС, які згруповані за різними категоріями справ.
Спори, що виникають із питань захисту права власності
▪️За умови доведення співвласником наявності підстав, передбачених частинами 1 та 2 ст. 365 ЦК України, для припинення права на частку у спільному майні право іншого співвласника на таку частку підлягає припиненню. З метою уникнення ситуації правової невизначеності, недопущення спору при проведенні державної реєстрації права власності на частку у спільному майні, право власності на яку припинено, судам доцільно задовольняти одночасно з вимогою про припинення права власності на частку у спільному майні й заявлену вимогу про визнання права власності на цю частку за співвласником, який попередньо вніс на депозитний рахунок суду вартість спірної частки.

Спори, що виникають із правочинів, зокрема договорів
▪️ Для звільнення від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом на підставі п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» мобілізовані позичальники повинні надати банку перелік документів, встановлений листом Міністерства оборони України від 21 серпня 2014 року № 322/2/7142. Положення Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не містять норм, які б звільняли позичальника від нарахування штрафів, пені та процентів за користування кредитом протягом особливого періоду у зв’язку з наявністю в нього статусу учасника бойових дій.

Спори, що виникають із трудових правовідносин
▪️ Відсторонення працівника від роботи допускається в період проведення службового розслідування, а не після його закінчення.

Спори, що виникають із спадкових правовідносин
▪️ Під час вирішення спору між спадкоємцями щодо права на спадкування суд у межах заявлених позовних вимог може встановити в мотивувальній частині судового рішення факт відсутності права на спадкування на підставі ч. 1 ст. 1224 ЦК України, зокрема у випадку, коли особа, яка умисно позбавила життя спадкодавця, померла, оскільки така особа не має права на спадкування в силу закону.

Справи окремого провадження
▪️Звільнення від повноважень опікуна може відбутися в разі невиконання опікуном своїх обов’язків; порушення прав підопічного; поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров’я або соціального захисту. При цьому законодавець у ЦК України не допускає тимчасового, на певний період (зокрема воєнного стану), звільнення особи від повноважень опікуна.

Щодо застосування норм процесуального права
▪️ Звернення учасників справи до суду з процесуальними документами в електронній формі з обов’язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через Електронний кабінет є альтернативою звернення до суду з паперовими документами та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником. Усі документи, що надійшли до суду через підсистему «Електронний суд», вважаються такими, що подані з використанням власного електронного підпису;
▪️ Якщо особа звернулася до суду за захистом порушеного права власності на частку в спільному майні подружжя й спірне нерухоме майно до моменту його відчуження не було об’єктом корпоративних прав, то спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, як такий, що виник із сімейних правовідносин.

Юридична практика

01 Nov, 11:10


⚖️ ККС ВС: термін «інформаційна (автоматизована) система» охоплює також комп’ютер

🔹 Нова редакція статті 361 КК України, викладена в Законі України від 24 березня 2022 року № 2149-IX, не декриміналізує несанкціоноване втручання в роботу комп’ютера.
⚖️ Це випливає з висновку Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, зробленого в постанові від 19 вересня 2024 року у справі № 735/739/20.

За обставинами справи

Юридична практика

31 Oct, 14:02


✍️ "У сучасній Україні «легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом» є злочином, покарання за який передбачене статтею 209 КК. Особливість цього злочину полягає у тому, що він не може існувати без іншого злочину, внаслідок якого і було здобуте майно, яке у подальшому було легалізоване чи то пак відмите. Такий (перший) злочин називається предикатним (таким, що передував легалізації).
🔹 Спочатку такий предикатний злочин мав бути встановлений вироком суду, але за чинною нормою це не обов’язково і за найбільш поширеною схемою розслідування здійснюється щодо предикатного злочину та легалізації одночасно.
Цілком правомірним є питання, чи може таким предикатним злочином виступати ухилення від сплати податків (стаття 212 КК)", - зазначає Опанас Карлін, партнер ESQUIRES, адвокат, в своїй статті.

Юридична практика

31 Oct, 13:03


XII щорічний форум юрисконсультів
🗓 30 жовтня 2024 року в Києві відбувся XII щорічний форум юрисконсультів.
Своїм досвідом, напрацюваннями та поглядами поділилися інхаус-юристи, партнери юридичних фірм, судді та представники державних органів.

Основні тези за посиланнями:

• На XII Щорічному форумі юрисконсультів проаналізували бізнес-виклики воєнного часу

• XII щорічний форум юрисконсультів: Олександр Кузнєцов та Альона Карпенко поділилися секретами успішної взаємодії із зовнішніми радниками

• ХІІ Щорічний форум юрисконсультів: проблеми WCC-злочинів та захисту бізнесу

• XII Щорічний форум юрисконсультів: спікери панелі зосередились на внутрішніх налаштуваннях

• Як мінімізувати ризики для підприємства під час взаємодії з контрагентами, обговорили на XII Щорічному форумі юрисконсультів

• Трансформації юридичної функції в умовах війни: відкрите інтерв’ю з Віталієм Бєліковим на XII Щорічному форумі юрисконсультів

• Професійна ефективність – у фокусі уваги Щорічного форуму юрисконсультів

Юридична практика

31 Oct, 12:49


✍️ Президент підписав закон про угоди зі слідством

Раніше, 29 жовтня, парламент 263 голосами ухвалив закон про угоди зі слідством у кримінальних провадженнях.

https://pravo.ua/prezydent-pidpysav-zakon-pro-uhody-zi-slidstvom/

Юридична практика

31 Oct, 09:26


🔥 Названі переможці дослідження Best Legal Departments 2024

🔹 Методологія дослідження заснована на оцінюванні діяльності кожної юридичної служби за якісними та кількісними показниками, доповненими голосуванням учасників ринку — як колег-юрисконсультів так і представників юридичних фірм.
🔹Учасники дослідження, заповнюючи анкети, відзначали найкращі, на їхню думку, юрдепартаменти та найкращих інхаус юристів в окремих сферах господарювання і напрямах юридичної практики, а також найкращих керівників юридичних департаментів.
🔹Дані, надані учасниками дослідження під час анкетування, доповнювалися інформацією, отриманою дослідницькою групою з відкритих джерел.
Переможці та номінації за посиланням ➡️
https://pravo.ua/nazvani-peremozhtsi-doslidzhennia-best-legal-departments-2024/

Юридична практика

30 Oct, 09:51


⚖️ ККС ВС опублікував огляд правових позицій ухвалених у серпні 2024 року

Щодо застосування норм кримінального права ККС ВС серед іншого виснував:
▪️днем початку перебігу строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності за вчинення триваючого кримінального правопорушення є день припинення або переривання вчинення особою відповідного триваючого суспільно небезпечного діяння. Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 197-1 КК України, є триваючим злочином. Склад вказаного кримінального правопорушення є закінченим з початку ведення самовільного будівництва на самовільно зайнятій земельній ділянці, і з цього часу особа безперервно перебуває в злочинному стані до моменту припинення або переривання кримінального правопорушення;
▪️заміна в диспозиції ст. 361 КК України терміна «електронно-обчислювальні машини (комп’ютери)» на термін «інформаційні (автоматизовані) системи» не свідчить про декриміналізацію несанкціонованого втручання в роботу комп’ютера, оскільки комп’ютер відповідає визначенню інформаційної (автоматизованої) системи;
▪️період утримання обвинуваченого в таборі для тримання військовополонених не є попереднім ув’язненням і не зараховується у строк відбування покарання.

Щодо застосування норм КПК України висловлені правові позиції:
▪️прокурори вищого рівня (Генеральний прокурор, керівник обласної прокуратури, керівник окружної прокуратури, їхні перші заступники та заступники) наділені повноваженнями скасувати постанову прокурора нижчого рівня про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, у межах строків досудового розслідування, передбачених ст. 219 КПК України. Період з моменту прийняття прокурором постанови про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, до моменту скасування такої постанови прокурором вищого рівня не зараховується до строку досудового розслідування;
▪️ухвала слідчого судді про встановлення строку для вчинення дій, необхідних для закінчення досудового розслідування, підлягає апеляційному оскарженню;
▪️застосування згідно з положеннями статей 96-1, 96-2 КК України судом апеляційної інстанції спеціальної конфіскації не є тим «іншим випадком», передбаченим ч. 1 ст. 421 КПК України, що погіршує становище обвинуваченого. Відповідно до статей 408, 420 та 421 КПК України рішення апеляційного суду, яким застосовується спеціальна конфіскація, постановляється у формі ухвали;
▪️суд у конкретному кримінальному провадженні на підставі ч. 3 ст. 349 КПК України має право, якщо проти цього не заперечують учасники судового провадження, визнати недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються, у тому числі в разі часткового заперечення винуватості особи у вчиненні окремого кримінального правопорушення в сукупності кримінальних правопорушень, яке має окрему кваліфікацію або є окремим епізодом кримінального правопорушення чи невизнання цивільного позову, та в такому випадку щодо цих оспорюваних обставин провести судовий розгляд у загальному порядку, дослідивши докази, які підтверджують або спростовують ці обставини. Такий порядок розгляду кримінального провадження не звільняє суд від обов’язку встановити обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, визначені в ч. 1 ст. 91 КПК України.

https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/ogliady/Oglyad_KKS_09_2024.pdf

Юридична практика

30 Oct, 07:53


⚖️ Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку ВСУ що кондикційний позов застосовується лише до речей, визначених родовими ознаками

⚖️ У разі неможливості повернення майна власнику після рішення суду про віндикацію (статті 387, 388 ЦК України) субсидіарно застосовуються правила про незаконне збагачення згідно із ч. 3 ст. 1212 ЦК України і відновлення порушеного права власника відбувається із застосуванням кондикційного позову.

На цьому серед іншого зауважила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25 вересня 2024 року у справі № 201/9127/21.

⚖️ ВП ВС відступила від висновку Верховного Суду України, викладених постановах від 2 березня 2016 року у справі № 6-3090цс15 та від 25 жовтня 2017 року у справі № 3-905гс17, за змістом яких кондикційний позов застосовується лише до речей, визначених родовими ознаками.

https://pravo.ua/velyka-palata-vs-vidstupyla-vid-vysnovku-vsu-shcho-kondyktsiinyi-pozov-zastosovuietsia-lyshe-do-rechei-vyznachenykh-rodovymy-oznakamy/

Юридична практика

30 Oct, 06:46


🔥Шановні колеги!
Вже сьогодні о 9️⃣ : 3️⃣0️⃣ розпочинає свою роботу XII Щорічний форум юрисконсультів!
Приєднуйтеся до події в залі та за посиланням: https://pravo.ua/event/inhouse2024/

Юридична практика

29 Oct, 14:11


🆕 Парламент ухвалив законопроєкт (реєстр. №12039) про угоди зі слідством

Як зазначив Ярослав Железняк, вказаний законопроєкт:
▪️ вводить нову статтю, яка дозволяє у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення ніж вимагає кодекс, наприклад 5 замість 8 років;
▪️при цьому суд зможе визначити як додаткове покарання досить великий штраф:
– за нетяжкі злочини: від 20 тис. до 120 тис. НМДГ;
– за тяжкі злочини: від 120 тис. до 6 млн. НМДГ;
– за особливо тяжкі злочини: від 270 тис. до 12 млн. НМДГ.

▪️ також суд зможе в таких випадках конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено;
▪️при цьому цей інструмент не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем за вийнятком випадку, що такий організатор викриє іншого організатора;
▪️у випадку коли мова йде про злочини меншої тяжкості і якщо це не великі схеми без співучасників, то зменшене ув’язнення зможе отримати фігурант який повністю відшкодовує збитки, сплачує штарф та може отримати додатково конфіскацію.

https://pravo.ua/parlament-ukhvalyv-zakonoproiekt-pro-uhody-zi-slidstvom/

Юридична практика

29 Oct, 12:34


Парламент підтримав продовження воєнного стану та загальної мобілізації до 7 лютого2025 року

Юридична практика

29 Oct, 10:30


⚖️ Внаслідок російського обстрілу Харкова зазнали пошкоджень будівлі двох судів.
⚖️ В Господарському суді Харківської області повідомили, що у зв’язку з пошкодженнями судові засідання призначені у наступні дні не відбудуться. Щодо прийому документів канцелярією суду буде повідомлено додатково.

⚖️ Харківський окружний адміністративний суд, який розташований у будівлі поруч з Держпромом, також повідомив про пошкодження будівлі. Хоча зараз суд працює в штатному режимі, додатково в суді наголосили на можливості віддаленого направлення документів по справах, подання адміністративних позовів тощо.
https://pravo.ua/u-kharkovi-vnaslidok-obstriliv-poshkodzheni-budivli-dvokh-sudiv/

Юридична практика

29 Oct, 09:55


🆕 Комітет з господарського права та процесу НААУ не підтримує прийняття проєкту Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» реєстраційний № 6013.
▪️ Про це йдеться у заяві Комітету.
▪️ В НААУ також звертають увагу, що прийняття Законопроєкту № 6013 може порушити сталість судової практики, яка напрацьовувалась судами господарської юрисдикції понад 20 років.
https://pravo.ua/komitet-z-hospodarskoho-prava-ta-protsesu-naau-vystupaie-proty-ukhvalennia-zakonoproiektu-6013-v-zaproponovanii-redaktsii/

Юридична практика

29 Oct, 07:28


🕯Співчуття з приводу смерті народного депутата України ІХ скликання Олега Макарова

Керівництво Верховної Ради України, її Апарату та народні депутати України з глибоким сумом сприйняли звістку про смерть Олега Макарова — народного депутата України дев’ятого скликання.

Секретар Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, правник, громадський діяч, член Етичної комісії всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України».

Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким. Вічна пам'ять.

Telegram / Facebook / Сайт / Instagram / X

Юридична практика

28 Oct, 16:06


⚖️ КГС ВС вказав за яких умов рішення загальних зборів ОСББ про обмеження у користуванні спільним майном є протиправним

Хоча чинне законодавство і наділяє ОСББ правом приймати рішення про встановлення обмежень користування спільним майном, забезпечення належного утримання та використання спільного майна, шляхом затвердження таких рішень загальними зборами, однак статутом об’єднання визначається, які саме конкретні дії вправі вчиняти об’єднання у випадку, коли співвласник не сплачує внески чи платежі.

⚖️ На цьому, серед іншого, акцентував увагу Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 15 серпня 2024 року у справі № 910/18802/23.

За обставинами справи

Юридична практика

28 Oct, 14:15


🆕 Відділення цивільно-правових наук Національної академії правових наук України направило звернення до народних депутатів України у підтримку законопроєкту «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (№ 6013 від 09.09.2021 року).

На думку науковців-цивілістів, законопроєкт № 6013 має бути підтриманий Верховною Радою України як такий, що забезпечує реалізацію прийнятих Україною зобов’язань з європейської та євроатлантичної інтеграції.


https://pravo.ua/viddilennia-tsyvilno-pravovykh-nauk-naprnu-zvernulos-do-deputativ-u-pidtrymku-zakonoproiektu-6013/

Юридична практика

28 Oct, 13:09


⚖️ Вже 118 колишніх суддів-зрадників отримали вироки за ч. 1 ст. 111 КК України, - прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

https://pravo.ua/dvokh-okupatsiinykh-suddiv-z-krymu-zasudzheno-za-derzhavnu-zradu/

Юридична практика

25 Oct, 12:50


🆕 ВККС визначила особливості порядку проведення тестування когнітивних здібностей у межах конкурсів на зайняття вакантних посад суддів

Анонімне тестування когнітивних здібностей є частиною кваліфікаційного іспиту та проводиться за допомогою вимірювання рівнів:
▪️вербального інтелекту,
▪️ абстрактно-логічного інтелекту.

Тестування здійснюється з використанням комп’ютерної техніки та за допомогою автоматизованого інструменту вимірювання психологічних та інших характеристик особистості PSYMETRICS.

У межах кожного тесту учаснику іспиту подається індивідуальний і неповторний варіант із 30 запитань. Таким чином, у межах тестування кожному учаснику іспиту пропонується 60 запитань.

При цьому для кожного тесту встановлюються свої часові обмеження:
▪️для абстрактно-логічного – 20 хвилин;
▪️для вербального – 8 хвилин.

Результати кожного тесту в інструменті PSYMETRICS підраховуються за допомогою стандартизованих IQ балів за шкалою від 55 балів до 145 балів, які потім переводяться у тестові бали. Максимально можливий результат – 60 тестових балів.

Прохідний бал тестування встановлюється у 75 відсотків максимально можливого бала етапу тестування, а саме 108,75 IQ бала, що відповідає 45 тестовим балам.

Юридична практика

25 Oct, 12:28


🆕 22 жовтня 2024 року в київській книгарні Readeat відбулася презентація книги Сергія Погребного та Івана Герасимовича «Корпоративна безпека України: як захистити бізнес. Короткий курс».

➡️ «Системний підхід – це коли ти будуєш корпоративну безпеку, захищаєш бізнес з усіх боків, дбаєш про фізичну, інформаційну та економічну безпеку, допомагаєш юристам мінімізувати кримінальні ризики тощо», – наголосив Іван Герасимович.

🔥 Для «Юридичної практики» ідеолог створення книги Сергій Погребной дав ексклюзивне інтерв’ю, в якому поділився власним баченням проблематики та перспектив розвитку корпоративної безпеки в Україні

📖 Читайте ⤵️
https://pravo.ua/serhii-pohrebnoi-stav-spivavtorom-knyhy-korporatyvna-bezpeka-ukrainy-iak-zakhystyty-biznes-korotkyi-kurs/

Юридична практика

25 Oct, 10:44


З 1 квітня 2025 року поштовий сервіс mail.gov.ua, який надає можливість пересилання та отримання електронних повідомлень між користувачами комп’ютерної мережі, припинить своє функціонування, - про це інформує ДП «Інформаційні судові системи».

З 1 березня 2025 року отримання електронних повідомлень у скриньки поштового сервісу mail.gov.ua буде неможливим.

В повідомлені вказується, що це рішення прийнято за погодженням ВРП, ДСА та Міністерством цифрової трансформації України щодо унормування діяльності відповідно до вимог чинного законодавства та оптимізації витрат.

У з цим ДП «ІСС» рекомендує всім користувачам заздалегідь вжити заходів:
▪️Для збереження своєї електронної кореспонденції перенести її до інших поштових систем.
▪️Змінити свої контактні адреси на всіх платформах, зокрема і у кабінеті Електронного суду, якщо адреса електронної пошти mail.gov.ua використовувалась для реєстрації, отримання повідомлень або інших цілей.
▪️Подбати про перенесення контактів до інших поштових систем або завантажити на власний комп’ютер.
▪️Після припинення функціонування поштового сервісу mail.gov.ua адреси електронної пошти в домені mail.gov.ua стануть недоступними.

Припинення функціонування поштового сервісу mail.gov.ua жодним чином не впливає на роботу користувачів у кабінеті Електронного суду, оскільки вхід до Електронного кабінету здійснюється за допомогою електронного цифрового підпису користувача.


https://pravo.ua/z-1-kvitnia-2025-roku-poshtovyi-servis-mail-gov-ua-prypyniaie-robotu/

Юридична практика

23 Oct, 07:39


🔥 XІ Business & Legal Tax Forum розпочав роботу!
➡️ Програма https://pravo.ua/event/tax2024/
🎥 Трансляція https://youtube.com/live/bwTEJN7hGUU?feature=share

Юридична практика

22 Oct, 14:31


РНБО розглянула ситуацію із МСЕК — Генпрокурор подав у відставку

Юридична практика

22 Oct, 11:47


✍️ Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього (реєстр. №11484). Про це йдеться в картці законопроєкту.

Закон спрямований на приведення положень Кримінального кодексу України у відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду та забезпечення кримінально-правового переслідування за найбільш тяжкі міжнародні злочини (злочин геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини).

https://pravo.ua/prezydent-pidpysav-zakon-iakyi-pryvodyt-polozhennia-kryminalnoho-kodeksu-ukrainy-u-vidpovidnist-do-norm-rymskoho-statutu/

Юридична практика

22 Oct, 08:45


⚖️ Перегляд судових рішень у зв’язку із встановленням ЄСПЛ порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справ судом — дайджест практики ВП ВС

У Дайджесті узагальнено основні правові висновки, зроблені Великою Палатою Верховного Суду під час розгляду справ про перегляд судових рішень у зв’язку із встановленням ЄСПЛ порушення Україною міжнародних зобов’язань при їх вирішенні судами, зокрема:
▪️у справах, розглянутих у порядку адміністративного судочинства;
▪️у справах, розглянутих у порядку господарського судочинства;
▪️у справах, розглянутих у порядку цивільного судочинства;
▪️у справах, розглянутих у порядку кримінального судочинства;
▪️у справах, розглянутих у порядку Кодексу України про адміністративні правопорушення;
▪️щодо процесуальних питань, пов’язаних з відкриттям провадження з перегляду судових рішень з підстави встановлення ЄСПЛ порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справ судом.

Юридична практика

18 Oct, 13:59


🆕 3 вересня 2024 року набув чинності Закон України № 3257-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування діяльності відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави», яким були внесені зміни до порядку реєстрації відокремлених підрозділів іноземних юридичних осіб.
Що необхідно знати відокремленим підрозділам юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземних держав, - пояснює Тетяна Захарків, юрист АО «Місечко та Партнери»

Юридична практика

18 Oct, 13:29


⚖️ ВП ВС: стягнення заборгованості в грошовому еквіваленті в іноземній валюті визначається за курсом НБУ на день виконання судового рішення

🔹Якщо в зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, що в разі наявності спору між сторонами та його вирішення судом відповідає дню виконання судового рішення.
⚖️ На це в казала Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 вересня 2024 року у справі № 500/5194/16.

⚖️ ВП ВС відступила від висновків, викладених:
🔹у постанові КГС ВС від 7 квітня 2018 року у справі № 916/1435/17
🔹у постанові ВСУ від 21 червня 2017 року у справі № 910/2031/16.

Зокрема, ВП ВС відступила від висновку, що стягненню підлягає грошова сума у гривнях, яка визначається еквівалентно за офіційним курсом відповідної валюти на день подання позову.

За обставинами справи

Юридична практика

18 Oct, 07:26


✍️ Пропонуємо вашій увазі анкету Всеукраїнської дослідницької програми «50 провідних юридичних фірм України»
🔹Ми протягом року збираємо актуальну інформацію щодо юридичного ринку, однак основний масив роботи припадає на кінець року. Тому звертаємося до вас по допомогу в наданні інформації, яку точно знаєте тільки ви.
🔹Також під час підготовки дослідження «50 провідних юридичних фірм України» також будуть використані дані комплексної аналітичної системи відкритих даних для перевірки контрагентів в Україні YouControl.

У грудні 2024 року буде оприлюднено результати дослідницької програми «50 провідних юридичних фірм України» — проєкту газети «Юридична практика».

✍️ 24 жовтня 2024 року останній день для подання анкети!
✍️ Заповнені анкети надсилайте до редакції «Юридичної практики» на електронну адресу: [email protected]

Юридична практика

17 Oct, 14:48


⚖️ Пропуск строків пред’явлення вимог до спадкоємців боржника, позбавляє кредитора права вимоги як за основним зобов’язанням, так і за додатковим — ВП ВС

Якщо кредитор пропустив строки пред’явлення вимог до спадкоємців боржника, які прийняли спадщину, то він позбавляється права вимоги і до поручителя за зобов’язанням.

⚖️ Це, серед іншого, слідує із висновків Великої Палати Верховного Суду, зроблених у постанові від 9 жовтня 2024 року № 638/1046/14-ц.

За обставинами справи

Юридична практика

17 Oct, 13:25


⚖️✍️ Президент України Володимир Зеленський 24 указами призначив на посади 112 суддів у місцеві суди

Відповідні укази № 705/2024 — № 728/2024 від 16 жовтня 2024 року опубліковані на офіційному інтернет-представництві Президента України.

Зокрема, призначено:
▪️до місцевих адміністративних судів — 3 судді;
▪️до місцевих господарських судів — 8 суддів;
▪️до місцевих загальних судів — 101 суддя.

Юридична практика

17 Oct, 12:20


🆕 Президент підписав закон про перезавантаження митниці (законопроєкт під № 6490-д)

Закон передбачає:
🔹 зміну процедури проведення конкурсного відбору на посаду Голови Держмитслужби за прикладом кращих практик НАБУ, САП, НАЗК;
🔹 врегулювання порядку відбору та залучення до проведення відкритого конкурсу на посаду Голови Держмитслужби міжнародних експертів;
🔹 встановлення чіткого алгоритму прийняття рішень конкурсною комісією та визначення, що конкурсна комісія вносить подання Прем’єр-міністру України на одну кандидатуру (переможця конкурсу);
🔹 надання права новому Голові Держмитслужби формувати кадровий потенціал митних органів, в тому числі шляхом призначення своїх заступників за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій такого Голови, а також скасування необхідності погодження з Міністром фінансів України призначення на посади та/або звільнення з посад керівників середньої ланки (зокрема начальників митниць та директорів департаментів центрального апарату) та положень про територіальні органи, виключивши цю норму також із Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»;
🔹 запровадження щорічного зовнішнього незалежного аудиту ефективності діяльності митних органів, негативний висновок за результатами проведення якого є підставою для звільнення Голови;
🔹 визначення особливості прийняття на службу до митних органів, проходження та припинення служби в митних органах, зокрема, щодо встановлення конкретного переліку обмежень, за наявності яких особа не може вступити на службу до митних органів, а також непоширення процедури оцінювання результатів службової діяльності державних службовців на посадових осіб, з якими укладено контракти про проходження державної служби;
🔹 проведення одноразової атестації посадових осіб митних органів з метою встановлення відповідності займаній посаді.

https://pravo.ua/prezydent-pidpysav-zakon-pro-perezavantazhennia-mytnytsi/

Юридична практика

17 Oct, 09:37


🆕 Генпрокурор призначив службове розслідування щодо інформації про отримання груп інвалідності 50 прокурорами на Хмельниччині, - повідомляє Офіс Генерального прокурора

Зазначається, що службове розслідування охоплюватиме перевірку не лише інформації, яка стосується згаданої вище обласної прокуратури, а й інших органів прокуратури.

https://pravo.ua/henprokuror-pryznachyv-sluzhbove-rozsliduvannia-shchodo-informatsii-pro-otrymannia-hrup-invalidnosti-50-prokuroramy-na-khmelnychchyni/

Юридична практика

17 Oct, 09:07


⚖️ ОП КАС ВС скоригувала позицію щодо можливості представництва юридичної особи за наявності обмежень в ЄДР

Обмеження повноважень у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (зокрема щодо права відмови, відкликання, визнання позову, відмови, відкликання апеляційних, касаційних скарг тощо) особи (працівника), яка вчиняє дії від імені юридичної особи, не спростовує можливості для такої особи діяти в порядку самопредставництва від імені юридичної особи (суб’єкта владних повноважень).

⚖️ Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 11 вересня 2024 року у справі № 440/14831/23.

⚖️ ОП КАС ВС відступила від висновку, зробленого КАС ВС у постанові від 11 грудня 2023 року у справі № 200/658/21-а, що за умови обмеження в ЄДР певних повноважень особа (працівник), яка вчиняє дії від імені юридичної особи, не може уважатися такою, що діє в порядку самопредставництва юридичної особи.

За обставинами справи

Юридична практика

15 Oct, 14:07


⚖️ КЦС ВС висловився щодо можливості ініціювання солідарної відповідальності боржником без волі кредитора
Боржник не може оскаржити рішення суду про відмову в задоволенні позову кредитора до іншого боржника про солідарне стягнення заборгованості, якщо кредитор не скористався правом на оскарження такого рішення.

⚖️ Це слідує із висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду , зроблених постановою від 14 серпня 2024 року у справі № 601/1396/21

Більше за посиланням

Юридична практика

15 Oct, 11:20


✍️ "Судові процеси проти російської федерації щодо відшкодування завданих збитків мають багато особливостей.
▪️ І, якщо ви маєте намір не просто формально отримати судове рішення, а й виконати його, ці особливості варто враховувати з самого старту процесу", - зазначає
Ілля Шевченко, співкеруючий партнер ЮК "Армада", та звертає увагу на належне повідомлення відповідача у спорах, пов’язаних з відшкодуванням воєнних збитків.
Чому це важливо, читайте далі

Юридична практика

15 Oct, 10:36


✍️ "За майже 8 років здійснення моніторингу судових засідань експерти IAC ISHR неодноразово фіксували втрату інтересу суду під час монотонного зачитування стороною «застарілих» правових позицій ЄСПЛ, що згодом зумовлювало часткове або повне ігнорування національними судами такої практики ЄСПЛ.
🔹 Найчастіше це відбувалося, коли порушувалися питання, пов’язані з правом на справедливий судовий розгляд, правом на захист, правом на свободу та особисту недоторканість.
Достеменно не зрозуміло, чому у вік диджиталізації у загальному використанні в учасників кримінального провадження доволі обмежений перелік рішень ЄСПЛ, більшість з яких були прийняті понад 20 років тому. Можливо, саме через використання застарілих рішень суди перестають уважно слухати сторони, бо чули все це вже мільйон разів", - зазначають Карина Ясенецька,
експерт моніторингової місії IAC ISHR, та Олександр Грицак, спостерігач IAC ISHR, і пропонують детальніше розглянути питання права на захист крізь призму рішень ЄСПЛ, що не так часто фігурують в українському юридичному просторі, зокрема тих, що стосуються доступу до адвоката, принципів змагальності та рівності сторін і допиту свідків сторони захисту.

Юридична практика

15 Oct, 08:38


⚖️ Верховний Суд визнав правомірним рішення НБУ про виведення з ринку “Автокразбанку”
⚖️ КАС ВС відмовив у задоволенні касаційної скарги акціонера ПАТ «Автокразбанк» Сергія Пахальчука, який оскаржував у судах рішення Національного банку України про віднесення цього банку до категорії неплатоспроможних.
Про це повідомляє Національний банк України
Відповідна постанова ухвалена КАС ВС 2 жовтня 2024 року у справі № 200/131/21-а.
За обставинами справи

Юридична практика

15 Oct, 07:44


⚖️ ОП ККС ВС висловилася щодо застосування положень закону про декриміналізацію дрібних крадіжок

⚖️ Питання, що виникають у кримінальних провадженнях у зв’язку з набуттям чинності Законом № 3886‑IX, вирішуються судами за правилами, передбаченими для випадків, коли втратив чинність закон, яким установлювалася кримінальна протиправність діяння.

На це вказала об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду зробленого у постанові від 7 жовтня 2024 року у справі № 278/1566/21. Текст постанови поки що відсутній в ЄДРСР.

За обставинами справи

Юридична практика

14 Oct, 14:20


⚖️ Верховний Суд опублікував дайджест правових позицій Великої Палати ВС оприлюднених в серпні та вересні 2024 року

Зокрема, матеріал містить висновки щодо:
▪️порядку встановлення факту самостійного виховання дитини у спорі між батьками дитини щодо виконання ними обов’язків з виховання дитини;
▪️суб’єкта, який наділений повноваженнями оспорювати правочин на підставі частини 3 статті 228 ЦК України та застосування двосторонньої реституції в разі недійсності правочину;
▪️неможливості припинення повноважень посадових осіб публічного права на підставі пункту 5 частини 1 статті 41 КЗпП України;
▪️умов надання адвокату статусу безробітного;
▪️зобов’язання роботодавця запропонувати всі вакантні посади працівникові, який подав заяву про скорочення двомісячного строку попередження про наступне вивільнення.

Юридична практика

14 Oct, 12:09


🆕 БЕБ розпочало прийом документів від кандидатів до нового складу Ради громадського контролю

Прийом документів триватиме з 14 жовтня до 18 жовтня 2024 року включно.

💻 Конкурс з формування складу Ради громадського контролю проводитиметься шляхом рейтингового інтернет-голосування громадянами, які проживають на території України.

Кандидатури для участі в конкурсі подаються громадськими об’єднаннями, які провадять діяльність у сфері реформування системи кримінальної юстиції, запобігання та/або протидії корупції, захисту прав та інтересів бізнесу протягом не менше двох років та мають підтвердження реалізованих ними проєктів у вигляді звітів, які можуть бути подані у довільній формі.
✍️ Для участі у конкурсі з формування складу Ради громадського контролю на електронну адресу [email protected] необхідно надіслати:
▪️рішення керівного органу громадського об’єднання про подання пропозицій щодо кандидатур для участі в конкурсі;
▪️засвідчену в установленому порядку копію статуту громадського об’єднання;
▪️звіт громадського об’єднання щодо досвіду роботи та результатів реалізації проєктів у сфері реформування системи кримінальної юстиції, запобігання та/або протидії корупції, захисту прав та інтересів бізнесу за останніх два роки;
▪️заяву кандидата про згоду на участь у роботі Ради громадського контролю;
▪️копії документа, що посвідчує особу кандидата;
▪️автобіографію кандидата;
▪️мотиваційний лист;
▪️відомості про контактний номер телефону та адресу електронної пошти кандидата.

https://pravo.ua/beb-oholosylo-pro-pryiom-dokumentiv-vid-kandydativ-do-novoho-skladu-rady-hromadskoho-kontroliu/

Юридична практика

14 Oct, 07:36


⚖️ ККС ВС: не вважається з’явленням із зізнанням, якщо особа його зробила після викриття правопорушення правоохоронцями чи іншими особами

Особисте зізнання у вчиненні кримінального правопорушення, подане особою після виявлення такого правоохоронними органами чи іншими особами та усвідомлення пов’язаних із цим ризиків, не вважається з’явленням із зізнанням.
⚖️ Це випливає з висновків Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 17 вересня 2024 року у справі № 444/1898/23.

https://pravo.ua/kks-vs-ne-vvazhaietsia-z-iavlenniam-iz-ziznanniam-iakshcho-osoba-ioho-zrobyla-pislia-vykryttia-pravoporushennia-pravookhorontsiamy-chy-inshymy-osobamy/