#Епізод 135. Хотинська битва
Три дні тривала козацька рада в Сухій Діброві, де вирішувалося питання "бути чи не бути" участі козаків в обороні Речі Посполитої від величезної армії Османської імперії, що насувалась з півдня. Спершу перед товариством виступив митрополит Київський, Галицький та всієї Русі Йов Борецький, який яскраво описав як нашу "стару і святу віру гнітуть, нищать, топчуть", натякаючи також і на провину в цьому ревного католика короля Сигізмунда ІІІ. Наступного дня слово надали королівському послу, який дуже завбачливо приїхав не з пустими руками. Із собою він привіз платню козакам за минулий рік у розмірі 20 тисяч золотих. Після промови посла, за командою гетьмана Якова Бородавки козаки влаштували довгу стрілянину в небо в стилі кавказького весілля та присяглись таки допомогти королю й державі, але за умови виконання їхніх прохань.
Головним із козацьких "прошень" було затвердження королем Борецького та інших владик, нещодавно висвячених Патріархом Єрусалимським, тобто офіційне визнання владою відновленої православної ієрархії із поверненням належного їм майна. Було визначено делегацію на чолі з Петром Сагайдачним (що, як пам'ятаємо, тоді був понижений до статусу полковника), яка мала вирушити на переговори з королем щодо цього питання. А козаки, після кількох організаційних моментів, приступили до найголовнішого: розподілу грошей. Двадцять тисяч було неабиякою сумою, і професійних європейських найманців ними заманили б не багато, але невибагливі запорожці розділили їх по одному золотому на два бійця за умови, якщо в них є нормальна зброя та досвід участі в кількох морських походах "на турка".
Тепер Річ Посполита могла додатково розраховувати на сорок тисяч козаків, які одразу продовжили підготовку до походу. При чому в ході тої "підготовки" попали під роздачу білоцерківські євреї, через те, що в одного з них знайшли якимось чином "збещещену" ікону (і це один із перших зафіксованих у часи козаччини єврейських погромів). Шляхта теж скаржилась королю на надмірні побори "на військові потреби", які влаштували козаки в їх маєтках, але Сигізмунд ІІІ, хоч і висловив глибоке занепокоєння із цього приводу, просто розвів руками та запропонував поскаржитись в Радбез ООН. А тим часом делегація Сагайдачного прибула до Варшави. Король виказав їм свою ласку, навіть дав єпископу Володимирському поцілувати собі руку та на словах обіцяв владнати всі релігійні суперечки.
Якось незручно, мабуть, було питати в монаршої особи, коли саме він збирається виконати свою обіцянку, тож Сагайдачний, досить задоволений і таким результатом, поїхав. Проте, між собою у католицьких колах тоді були впевнені: "король краще дозволить корону в себе відібрати, ніж розкольнику посісти в київській митрополії". Війна ж продовжувалась... Ще перед аудієнцією Сагайдачного, козаки теж нанесли свій "візит", але вже до османської столиці. Було то лише шістнадцять чайок, які прослизнули повз османський флот, що чатував на них біля гирла Дунаю. Особливої шкоди наробити така кількість козаків не могла, але в якості такої собі ІПСО усе було зроблено чудово. Константинополь охопила паніка, бо ж "усі пішли на фронт", утім наші лише спалили околиці, "прибарахлились турецькими шмотками" й змились.
На жаль, на зворотному шляху частину чайок таки перехопили, і запорожців, що були на них, віддали султану Осману ІІ, який саме переправлявся з військом через Дунай. Доля тих хлопців була незавидною. Когось використали як мішень для стрільби з лука, когось розірвали слони, когось просто порубали. Тим часом на зустріч османській армії окремими колонами вийшли урядові війська Речі Посполитої та козаки під командуванням гетьмана Бородавки. Запорожці перейшли Дністер першими, і почали пустошити Молдавське князівство, господар якого втік до турецького табору. Урядові ж війська стояли навпроти Хотина, і можливо, пам'ятаючи про катастрофу під Цецорою, на інший бік не поспішали та кликали до себе козаків. Але ті відмовились прибути, доки коронна армія не перейде Дністер.