#Епізод 130. Чайки Сагайдачного, Плетенецький і Київське братство
Не дивлячись на побоювання короля та шляхти Речі Посполитої, що прихід військ Османської імперії в причорноморські степи восени 1614 року, насправді має на меті подальше вторгнення в українські землі, турки тоді дійсно хотіли лише припинення козацьких нападів на їх володіння. За наказом султана, на всіх можливих шляхах, якими запорожці могли б вирушати у свої походи на південь, мали бути побудовані фортеці, які б раз і назавжди перекрили їм таку можливість. І "велике будівництво" почалось, зокрема на місці сучасної Каховки на Херсонщині. Втім, наближалась зима, постійні дощі та багнюка чорноземів почали бити по моральному духу османських бійців, які й без того не були раді, що їх використовують в якості "стройбату". Назрівав бунт.
Зрештою, османський командувач відводить армію за Дунай на зимівлю, тим більше король Сигізмунд ІІІ вкотре обіцяв самотужки щось вирішити з козацькою проблемою. За королівським наказом, під Житомир було стягнуто залишки урядових військ, які ще були у розпорядженні київського воєводи та гетьмана польного Станіслава Жолкевського (більшість "кадрових бійців" тоді була у "СЗЧ" через невиплату зарплатні за московську кампанію), а також приватні армії Януша Острозького та інших магнатів та шляхти. Туди ж на перемовини приїхали козацькі делегати, де їм були озвучені умови подальшого життя-буття запорожців. Основною з яких було те, що вони продовжують нести прикордонну службу, отримують за це плату, але нікуди із Запоріжжя без відома короля не рипаються.
Козаки відповіли, що їм треба кілька тижнів подумати, а щоб цим парубкам краще думалось, королівські сили залишились на розквартируванні між Києвом та Черкасами. Але, насправді, і шляхта, і козаки чудово розуміли, що коли турки справді нападуть, усі вони будуть в одній упряжці, а тому міжусобиці зараз точно нікому не потрібні. Тож, у результаті, Сигізмунд ІІІ отримав розлогу відповідь від козаків, що вони завжди вірні його величності, але виконати поставлені вимоги, на превеликий жаль, не можуть бо не хочуть. І вже навесні наступного року флотилія з 80-ти козацьких чайок з'явилася в околицях самого Константинополя. Все, що там "погано лежало" було розграбовано, після чого козаки спалили порти і відкланялись. Сам султан, що в той час був на полюванні, на власні очі побачив дим від тих згарищ.
Будучи не в собі від гніву, султан віддає наказ відправити османський флот у погоню. І козаків таки наздоганяють навпроти гирла Дунаю, але чайки несподівано розвертаються, атакують та розбивають своїх переслідувачів. Флагманська галера була взята на абордаж, а османський адмірал потрапляє в полон. Потім кілька захоплених кораблів козаки притягнули під Очаків, де їх демонстративно спалили на очах у турецького гарнізону міста, яке потім теж почали штурмувати, утім без успіху. Це все вже було не просто "смикання тигра за вуса", а цілий ляпас йому. І він таки вкусив. За командою султана, кримський хан восени здійснив масштабний набіг на Поділля. Сигізмунд віддав наказ шляхті перешкодити цьому, але ніхто не наважився, і татари безперешкодно прокотилися з вогнем і мечем аж до самої Волині.
Як хвалився потім хан, на одного кримчака тоді припало 7-10 наших невільників, а худоби так просто не злічити. Більшість із тих бранців опинились на невільничому ринку Кафи-Феодосії, турки продовжили зведення своїх фортець, а Сигізмунду ІІІ була надіслана вимога забезпечити їх харчуванням та матеріалами. Король мусив те все мовчки терпіти, але зовсім іншої думки був гетьман запорожців Петро Сагайдачний, який почав розробляти план помсти. Поява паралельного "центру прийняття рішень" в Речі Посполитій, що може йти наперекір головній "лінії партії", ставала все більш очевидною. Такою ситуацією одразу скористалось православне духовенство, яке, пам'ятаємо, козаки взяли під своє крило. Так, архімандрит Печерського монастиря Єлисей Плетенецький з допомогою запорожців повертає маєтності, захоплені уніатами, і влада у відповідь лише розводить руками.