Цікаві події розгортаються в Сирії. 27 листопада військові угрупування антиасадівської опозиції «Гаят Тахрір аш-Шам» та «Сирійська національна армія» розпочали масштабний наступ на Алеппо. Момент для удару обрали вдало, бо союзники президента Башара Асада наразі послаблені. Північні та східні райони Сирії, і зокрема Алеппо, контролює ліванська Хезболла (під проводом іранського КВІР, звісно), але її керівництво наразі знищено Ізраїлем. Тому загони Хезболли здебільшого тікають, а не чинять спротив. На цьому фоні малоймовірно, що Іран відправить свої польові війська підтримувати маріонетковий сирійський уряд. Інший «меч Асада», російська армія, зав’язла в Україні. Тому бойовики просуваються доволі бадьоро, арабські джерела повідомляють, що урядові війська Асада за 1,5 дні втратили понад 50 поселень, 15 військових укріплених пунктів та всю провінцію Західне Алеппо.
У відповідь, вчора ввечері асадисти розпочали контрнаступ. В ньому задіяли єдиний наявний потужний кулак – Республіканську гвардію, яку очолює брат президента Махер Асад. Боєздатність її непогана, але це дуже обмежений ресурс. Інші підрозділи урядових військ мають сумнівну боєздатність. Якщо фронт впаде, а режим почне хитатися, вони відразу розбіжуться (це є традиційним для урядових близькосхідних армій).
Втрата Алеппо може поставити режим Асада в критичне становище. В Сирії є ще два потужні місцеві гравці, які поки спостерігають – курди та до ІДІЛ (до 3000 бойовиків, кістяк з яких складають бійці елітного підрозділу Халіфату «Джейш аль-Осра», досконало навчених партизанській війні в пустелі). Все це в комплексі швидко обвалить хитку конструкцію «дамаської стабільності». Вчора Асад терміново вилетів в Москву, просити Путіна про допомогу. Проте момент для сирійського президента максимально невдалий, бо його російський колега зараз зайнятий грою в «Орешнік», і йому явно не до сирійських проблем.
В чому значення цих подій для України? Можливе падіння режиму Асада і черговий віток сирійської війни різко підкосить позиції РФ на Близькому Сході та її реноме «впливового міжнародного гравця». Послабляться і місцеві позиції Ірану. Для нас все це буде вигідним в усіх сенсах. Будь-який ресурс, який Путін скерує на підтримку свого союзника, ослабить російські воєнні зусилля проти України. Тому нам максимально вигідна затяжна війна в Сирії, з залученням російських людських і матеріальних ресурсів (без яких Асад просто не втримається).
Також важливо розуміти, що для України в цьому конфлікті друзів немає. Всі противники Асада – це не романтичні «борці за свободу», а радикальні ісламські терористичні рухи, які здебільшого фінансуються ззовні (Туреччина, Катар, Саудівська Аравія) та нічого конструктивного в собі не несуть.
Наразі бої тривають, і як і за всіма близькосхідними війнами, за ними дуже цікаво спостерігати.