BigDataFuture @artellence_official Channel on Telegram

BigDataFuture

@artellence_official


Говоримо про AI, великі дані, технології майбутнього та як вони незабаром змінять наше суспільство.

Веде канал Володимир Лозовий (linkedin.com/in/vlozovyi), засновник Artellence (artellence.com).

Зв'язок: artellence.com/ua#contacts

BigDataFuture (Ukrainian)

BigDataFuture - це канал, де ми говоримо про штучний інтелект, великі дані, технології майбутнього та про те, як вони незабаром змінять наше суспільство. Цей канал веде Володимир Лозовий, засновник компанії Artellence. На каналі ви знайдете цікаві та актуальні матеріали з цих тематик, які допоможуть вам краще зрозуміти сучасні тенденції у світі технологій. Зв'язатися з нами можна на нашому сайті artellence.com/ua#contacts

BigDataFuture

04 Jan, 13:26


#AIemployee #GenAI
ChatGPT → AI-агент → AI-співробітник

2023. Це був рік ChatGPT. Штучний інтелект виконував окремі завдання, працюючи із текстами, фото, аудіо, табличною інформацією. Чутки про те, що штучний інтелект замінить людей, на той час були лише чутками.

2024. Став роком популяризації AI-агентів. AI-маркетолог, AI-сейлз, AI-аналітик… Штучний інтелект почав комбінувати різні моделі та можливості для виконання груп завдань. Наприклад, AI-сейлз вже міг виконувати значну частину роботи сейлза-людини: шукати лідів, заносити інформацію в CRM, підтримувати листування та відповідати на дзвінки. Чутки про заміну людей потрохи переставали бути лише чутками.

2025. Стане роком AI-співробітників. Це вже не фантастика! Це вже реальність! У світі десятки компаній розробляють AI-працівників. Їх ключова відмінність від AI-агентів - вихід за рамки виконання окремих завдань та фокусування на сферах відповідальності.

З AI-співробітником ви можете спілкуватися як із реальним віддаленим колегою у Slack: ставити питання, завдання, а за необхідності - він напише вам першим. Він інтегрований із внутрішніми системами компанії (Google services, CRM, Notion) і сам віднайде в них інформацію, необхідну для виконання задач. А ще буде відслідковувати поточний стан своєї сфери відповідальності та приймати відповідні рішення.

На перший погляд, від джуніор-спеціаліста нічим не відрізняється. Хоча ні, відрізняється. Майже миттєвою швидкістю виконання задач й у 100 разів нижчою вартістю!

Інтеграція AI-працівників в наше життя вже почалася. А обмежена вона виключно нашою швидкістю сприйняття інновацій. Інтернетом та смартфонами ми також почали користуватись не одразу, проте зараз своє життя без них уявити вже не можемо. На черзі - наші нові AI-колеги.

BigDataFuture

12 Dec, 18:42


Реклама у Сан-Франциско. Враховуючи новини останніх днів про GPT та Gemini, виглядає вже доволі органічно.

BigDataFuture

30 Nov, 11:14


#religion #GenAI
Історія циклічна

Технології Стародавньої Греції та Єгипту були на висоті. Лише 100-200 років тому людство змогло знову досягнути співмірного рівня технологічного розвитку. А головними інноваторами в ті часи були… храми!

Парові машини автоматично відчиняли масивні двері до храму, торгові автомати самі наливали воду вірянам, навіть спілкування із богами відбувалось за допомогою механізмів.

Людина ставила питання богу, а він відповідав за допомогою механічного птаха. Птах починав співати - відповідь позитивна, мовчав - негативна. Це викликало ефект подиву і страху у людей того часу, та спонукало вірити у силу бога!

З того часу пройшли тисячі років, ми живемо в епоху GenAI, а релігія залишається на вістрі інновацій. Так каплиця в Люцерні, Швейцарія, розмістила штучний інтелект у своїй сповідальні. AI Ісус вислуховує питання вірян, аналізує їх та надає поради.

Часи змінюються, технології змінюються, людська природа - ні. Ми все ще бажаємо вірити у магію, навіть якщо вона є й доволі прогнозованою.

BigDataFuture

20 Nov, 19:41


10 років тому технологію перекладу розмови, яка б давала змогу спілкуватися людям різними мовами в режимі реального часу, обговорювали як щось фантастичне. Декілька років тому - її вже тестували…

А на початку 2025 така технологія отримає широке розповсюдження, ставши частиною однієї з найбільших платформ для спілкування - Microsoft Teams!

Технологія дозволить проводити дзвінки, де кожен спілкується своєю мовою, а інші - слухають переклад його розмови зручною їм мовою (на першому етапі - однією з 9). AI навіть зімітує ваш власний голос, роблячи переклад, щоб зробити звучання максимально реалістичним!

BigDataFuture

13 Nov, 14:48


#chatbots #GenAI
Еволюція GenAI пішла не за планом

Генеративний штучний інтелект почали активно обговорювати із появою ChatGPT - 2 роки тому. Він відкрив для людства зовсім нові, небачені до цього можливості! Навчання, створення контенту, вирішення складних бізнес задач…

Проте, 2 роки потому, ми можемо бачити ось таку діаграму від Andreessen Horowitz (нижче): на ній відображений рівень залученості користувачів різних GenAI мобільних додатків. І на першому місці з величезним відривом - AI чатботи (компаньйони).

Це віртуальні копії відомих людей або вигаданих персонажів, які можуть підтримувати з користувачем дуже реалістичний діалог, адже навчені вони на великих об’ємах даних про тих, чий стиль спілкування вони копіюють.

Обговорити фізичний факт із Альбертом Ейнштейном чи свіжий фільм із Чарлі Чапліном - неймовірно цікаво. У першого на платформі character.ai 927 тис. чатів, у другого - 33 тис. Проте користувачі віддають перевагу не їм: наприклад, у Скарамучча, персонажа аніме, чатів - 454 млн.!

Чи може нести ризики для людини настільки інтенсивне спілкування із AI чатботом? Приклади за останні декілька тижнів:

1. 14-річний підліток покінчив із собою після спілкування із персонажем Дейнеріс Таргарієн на платформі character.ai. За декілька місяців спілкування із ботом Дені, обговорення романтичних й інтимних тем, підліток розвив із нею такий емоційний зв’язок, що вирішив покинути цей світ, щоб назавжди із нею возз’єднатися.

2. Розслідування Wired виявило, що багато відомих людей мають свої віртуальні копії на вище згаданій платформі, хоча самі вони про це зазвичай навіть не підозрюють. Розмістити бота на платформі може будь-хто, що створює репутаційні ризики для скомпроментованих людей. А завершується це юридичними позовами до платформи.

Шалена популярність AI чатботів ілюструє, яке найближче майбутнє нам обіцяє штучний інтелект: із величезними можливостями, проте і не меншими ризиками.

BigDataFuture

04 Nov, 08:41


"Більше 25% нового коду в компанії Google генерується за допомогою AI", - заявив Сундар Пічаї на нещодавньому квартальному звіті.

Темп розвитку AI у 2024 вражає! І він лише пришвидшується...

BigDataFuture

02 Nov, 09:33


#recruiting #GenAI #bigdata
Початок кінця ери рекрутерів-людей?

LinkedIn нещодавно випустив Hiring Assistant - AI-помічника для рекрутерів. В нього вже є перші пілотні користувачі: AMD, Canva, Siemens і Zurich Insurance.

Компанія подає свою розробку як інструмент, що буде виконувати рутинні рекрутинг-задачі: створювати опис вакансій, формувати початковий перелік релевантних кандидатів та взаємодіяти із ними на початкових етапах. А рекрутери сфокусуються на більш інтелектуальних етапах відбору кандидатів.

Виглядає чудово? На перший погляд, LinkedIn хоче допомогти рекрутерам. На другий - забрати їх роботу.

1. LinkedIn - ключова площадка для пошуку кандидатів багатьох індустрій. AI-помічник зможе закривати більшість рутинних рекрутинг-задач, які існують, наприклад, в української IT-компанії.

2. Hiring Assistant зможе навіть виконувати такі задачі на рівні значно вищому, ніж людина! І питання навіть не в ефективності роботи AI, порівняно із людиною, а в даних.

Що бачить перед собою рекрутер, коли аналізує профіль потенційного кандидата? Виключно публічну інформацію: фото, місце роботи, опис тощо. А що бачить AI? Увесь цифровий слід: взаємодії із профілями, вакансіями, контентом, переписки - тобто приховану частину айсберга, яка значно більша та інформативніша за відкриту. А чим більше даних на вхід - тим точніше прогноз!

3. Якщо подивитись на увесь рекрутинг процес, звичайно, на якомусь етапі людина в ньому залишиться… поки що. Але більшість рутинних задач AI забере на себе вже у найближчі декілька років - молодші рекрутери та сорсери залишаться без роботи.

А, навчившись на простих задачах та отримавши додаткові дані (як себе поводить конкретний кандидат під час відбору, яких кандидатів компанії наймають, на що саме звертають увагу): AI почне конкурувати із людьми за інтелектуальні задачі і час хвилюватися за свої робочі місця настане вже для старших рекрутерів.

BigDataFuture

17 Oct, 09:53


#politics #deepfake
Політичний AI в Індії. Автоматизуючи демократію

Чи можна автоматизувати демократію? Питання доволі дивне. Проте в Індії відповідь на нього - “так”!

1. Використання AI у виборчих цілях розпочалося з гучної історії співпраці Cambridge Analytica та Трампа на виборах США у 2017 році. Тоді аудиторію виборців розподілили на мікросегменти схожих між собою людей, автоматично генерували персоналізовані текстові повідомлення під кожен мікросегмент та розповсюджували їх через соцмережі, переважно Facebook, за допомогою таргетованої реклами.

2. Далі розпочалася ера відео та аудіо дипфейків. Здебільшого вони використовувались для чорного PR, де згенеровані відео та голос політика суміщались із компрометуючими його висловами.

3. В Індії ж зробили наступний крок уперед - розпочали використовувати відео та аудіо дипфейки політиків для персонального спілкування з кожним виборцем. І технологічний стрибок відбувся знову ж таки завдяки… GPT-like моделям!

В країні близько 1 млрд. виборців, які звикли до того, що кандидати спілкуються з ними особисто: вдома, на вулицях, мітингах чи у своїх приймальнях. Кандидату обійти кожного виборця - фізично не можливо, тим паче поспілкуватися із ним на теми, що хвилюють саме цю людину. А от AI ця задача - під силу!

Кандидату тепер достатньо надати свої відео та аудіо записи, а також політичні тезиси, все інше за нього зробить AI. Він сам згенерує персоналізоване повідомлення голосом кандидата, зателефонує виборцю і обговорить із ним хвилюючі питання. Ще й тією мовою, якою спілкується потенційний прихильник. Виборцю буде особливо приємно, якщо до нього звернуться його рідною мовою, адже в Індії 2 державних мови, 22 особливого статусу та 447 загалом!

Кейс 1. Політична агенція iToConnect за 2 тижні до виборів у штатах Телангана і Андхра-Прадеш зробила 25 млн. персоналізованих AI-дзвінків, тобто охопивши 50% потенційних виборців. А таких агенцій в країні - десятки.

Кейс 2. Індійський місцевий політик Віджай Васант створив відео дипфейк свого померлого батька, відомого в минулому політика, який агітував підтримати сина на виборах. AI-кампанія мала широке охоплення в Instagram та WhatsApp й виявилась важливим елементом передвиборчої агітації політика-сина.

Кейс 3. AI-клони політиків іноді переходять й до діалогу з виборцями та обговорюють їх особисті питання під час дзвінка. Так, політична агенція Polymath Synthetic Media Solutions в режимі реального часу переводить питання виборця у текст, передає його до моделі Mistral, яка, навчена на передвибочій програмі політика, генерує на них відповідь та підтримує діалог.

Точність таких відповідей поки що далека від бездоганної, але GPT-like моделі розвиваються настільки шаленими темпами, що те, що здавалось ще рік тому фантастикою, сьогодні вже - наша реальність!

BigDataFuture

15 Sep, 14:05


#robotaxi
Як справи у безпілотних таксі?

Технологія безпілотних авто поступилася своєю хайповістю AI-буму, а тому й новин з цього приводу поменшало. Проте це зовсім не означає, що розвиток технології уповільнився. Скоріш навпаки:

1. Американська Waymo (від Google) тестує свою технологію на вулицях Фініксу та Сан-Франциско. Проїхавши 35 млн. км., безпілотні таксі на 48% рідше звичайних авто потрапляли в аварії (на 84% рідше у серйозні аварії). З 23 найбільших ДТП за участю Waymo, щонайменше у 19 провина лежить на людині - водієві іншого авто.

2. Китайська Luobo Kuaipao (від Baidu) оперує сотнями безпілотних таксі в Ухані. Її авто проїхали понад 100 млн. км., при цьому потрапляючи в аварії у 14 разів рідше, за звичайні авто. Окрім переваги у надійності, поїздки на автомобілях Luobo Kuaipao ще й удвічі дешевші, адже алгоритмам, на відміну від водіїв, зарплату платити не потрібно!

Рахунок алгоритми - люди: 1 - 0

BigDataFuture

09 Sep, 18:47


#music #GenAI
Нова проривна технологія - як айсберг

Чим вища вершина над рівнем моря - тим більша невідома частина прихована під товщею води.

Сьогодні, під час AI-буму, знаходяться все нові й нові сірі зони для використання генеративного штучного інтелекту. Наприклад, в музиці. Ось 2 приклади.

1. Johan Röhr зібрав 15 мільярдів прослуховувань згенерованих AI-треків на Spotify, створивши собі 650 псевдонімів, та заробив 3 млн. доларів за перший рік.

2. Michael Smith звинувачується у нелегальному доході в 10 млн. доларів, які він отримав, згенерувавши сотні тисяч пісень. Зараз йому загрожує до 20 років в'язниці.

А тим часом AI-бум тільки набирає обертів...

BigDataFuture

30 Aug, 10:22


Ця помилка знаходиться на рівні архітектури і не може бути виправлена простим чином. Цікаво, що ще приховує від нас архітектура GPT?🙃

BigDataFuture

28 Aug, 12:50


#labor_market
Типові новини останнім часом

Google замінює працівників рекламного відділу на AI; IKEA закриває колл-центр та наймає замість людей AI чат-бота; Duolingo припиняє роботу із 10% контракторів та віддає функцію перекладу AI.

Проте, це лише окремі новини, на яких не можна ґрунтувати висновки! Для висновків потрібна статистика. Ось, будь ласка: bit.ly/4g5qHOU

Згідно дослідження, проведеного у липні 2023 на основі 2 млн. джоб-постів з 61 країни, після виходу ChatGPT фріланс замовлення на:
- написання коду та текстів впали на 21%
- графічний та 3D дизайн впали на 17%
- більшість задач, які піддаються автоматизації, впали від 10%

Вражає? І це на липень 2023 (!), коли GPT-like моделі працювали на рівні учня середніх класів та між ними майже не було конкуренції. На серпень 2024 - моделі різних виробників шалено конкурують між собою та щомісяця ми отримуємо оновлення, яке в рази краще за існуючі моделі!

Лише в нашій компанії ми за останні декілька місяців вже тричі (!) змінювали GPT-like моделі, які використовуємо для автоматичного отримування висновків із даних, та покращили результати у 10+ разів!

Гадаю, на сьогодні падіння фріланс замовлень вимірюється вже не у 10-20% відсотків, а значно більшими цифрами. А ще на 2025-2026 нам пророкують вихід GPT-6, яка виконуватиме задачі на рівні людини із PHD...

Нас точно чекає багато змін на ринку праці в найближчому майбутньому. Але саме змін, бо робочі місця, які зникають в одному місці, завжди з'являться в іншому.

BigDataFuture

23 May, 10:12


Channel photo updated

BigDataFuture

18 May, 12:05


#ai_from_inside - історії про те, як ми будуємо AI рішення в Artellence

На кінець цього тижня ми планували реліз нового модулю для BigDataPeople 2 на основі GPT. Часто даних, які можна знайти про профіль у соцмережах та інших відкритих джерелах, настільки багато, що проаналізувати вручну їх майже неможливо. От і виникла ідея для ще одного, дуже влучного застосування GPT - створити чат, в якому користувач міг би ставити свої питання і одразу отримувати на них точні відповіді, без необхідності годинами передивлятись пости, коментарі, фото, друзів...

Проте реліз вирішили відкласти. На початку тижня вийшла GPT-4o і ми спершу порівняли ефективність нової моделі із тими, що вже використовували. Наші результати:

1. Підтвердили твердження, які були оголошені авторами. Модель дійсно вдвічі дешевша, а, якщо врахувати, що вона краще у 1.5 рази вміє токенізувати необхідні нам вхідні дані, то економія виходить втричі у порівнянні із GPT-4 Turbo. Нова модель також працює у 2-3 рази швидше. Якщо попередня модель обробляла запит за 1-2 хвилини, то нова - близько 30 сек.

2. Додатково помітили, що GPT-4o краще вміє розуміти код. Ми передаємо вхідні дані у форматі xml, де передаються як самі дані, так і опис до них - їх тип, додаткові характеристики та пояснення - що це за дані. І якщо GPT-4 Turbo приблизно в 15% випадків помилялася і неправильно інтерпретувала, що це за тип даних та що з ними робити, то тепер рівень помилок впав десь до 5%.

3. Проте GPT-4o все ще не така універсальна. Якщо для більш конкретних питань ("оціни цей фактор", "розкажи ось про це") ця модель відпрацьовує найкраще, то з узагальнюючими питаннями ("вибери найголовніші фактори про профіль") більш точною є Claude 3 Opus. Вона, на відміну від GPT, краще розуміє що саме користувач хотів би почути, що могло б бути для нього важливо та цікаво.

Мікс GPT-4o та Claude 3 Opus у новому аналітичному модулі продукту вже наступного тижня стане доступним для наших користувачів. Stay tuned!

BigDataFuture

26 Dec, 15:27


Збір фото, записів, повідомлень померлої людини із соцмереж, месенджерів; навчання на їх основі штучного інтелекту, який може відтворювати манеру розмови померлого - саме таким був один із найбільш шокуючих для глядачів епізод Чорного дзеркала. Хоча Чорне дзеркало - це лише серіал, погляд його авторів на можливий шлях розвитку суспільства в майбутньому. Але в Китаї ці ідеї сприйняли доволі серйозно!

В Шанхаї та Пекіні вже зробили перший крок у цьому напрямку - створили цифрові кладовища. Вони виглядають як відсіки для зберігання праху, поряд із якими розміщені екрани, на яких транслюються фото та відео померлої людини. Такий спосіб поховання має декілька суттєвих переваг.

1. Зменшує вартість поховань втричі. Сьогодні китайцям необхідно викласти за поховання родича більше 45% від середньої річної зарплати.

2. У 25 разів підвищує щільність. Цифрове кладовище площею 20 кв. м. дозволяє розмістити прах 150 людей замість 6 стандартних могил.

3. Цифровізація відкриває шлях до наступного етапу - спілкування із померлими, яке, судячи із інтенсивності обговорення такого підходу, зовсім не за горами!

BigDataFuture

08 Nov, 10:48


З презентації OpenAI: якщо донавчити GPT на повідомленнях команди зі Slack, то асистент може відмовитися робити завдання зараз і відповість, що виконає його завтра зранку😎

BigDataFuture

10 Oct, 17:35


ШІ вмовив 21-річного сикха не вбивати з арбалету королеву Англії і здатися поліції

9 років за державну зраду — це перший подібний вирок за 40 років 😵‍💫

21-річний сикх Джасванта Сінгх Чейл спілкувався з чат-ботом Sarai, який працює на платформі Replika.

Він хотів помститися за Амрітсарську бійню – розстріл сотень мирних жителів британськими військами в Індії під час протесту у 1919 році.

Сінгх Чейл дві години блукав територією Віндзорського замку. Він написав чат-боту, що є вбивцею, і програма відповіла, що йому треба жити.

В результаті сикх здався одразу після того, як до нього підійшла поліція.

Telegram Chat | Facebook | LinkedIn | Website

BigDataFuture

03 Oct, 05:55


Цікавитесь як отримувати корисні інсайти з аналізу великих даних? Рекомендую івент!

BigDataFuture

03 Oct, 05:54


Запрошуємо 3-го жовтня на панельну дискусію «Big Data Insights» 📈

DEV Challenge разом із TemaBit Fozzy Group продовжує об’єднувати провідних експертів у галузі великих даних, щоб обговорити найактуальніші питання, тренди та інновації. Цього разу мітап відбудеться у форматі панельної дискусії 3 жовтня о 19:00 онлайн.

Учасники панелі:
🎙Дмитро Горховер, Data Platform Engineer у TemaBit Fozzy Group.
🎙Олександр Краковецький, CEO у DevRain та CTO у DonorUA.
Запрошений модератор — Яна Михайленко, технічний директор Turnitin.
Мова проведення: українська.

👉 Реєстрація за посиланням.

BigDataFuture

31 Aug, 08:13


💊 ИИ разработал целую иммунотерапию против рака! Британский стартап Etcembly одним из первых использовал алгоритм, чтобы просканировать сотни миллионов последовательностей для борьбы с антигеном.

Он спрогнозировал их работу и спроектировал иммунотерапию всего за 11 месяцев вместо обычных двух лет — это рекордно короткие сроки. Клинические испытания на людях начнутся уже в 2025 году. Потенциал ИИ для борьбы с раком растет семимильными шагами.

#Science | Not Boring Tech

BigDataFuture

23 Aug, 12:24


Ожидания: Благодаря AI люди смогут меньше работать.

Реальность: AI контролирует, достаточно ли хорошо люди работают.

BigDataFuture

09 Aug, 14:56


Побачив заголовок новини: "Китайський регулятор виступив проти застосування технології розпізнавання облич у громадських вбиральнях".

Навіть додати до такого заголовку нічого. Китай - це паралельна реальність!

P.S. Так, у Китаї дійсно для того, щоб отримати шматок туалетного паперу, необхідно спочатку пройти верифікацію за обличчям. У такий спосіб влада бореться із крадіями паперу.

BigDataFuture

07 Aug, 11:05


Компанія INfilms анонсувала перший фільм, створений штучним інтелектом

🎬 Йдеться про антиутопічну науково-фантастичну стрічку Genesis. Автор фільму Ніколас Нойберт витратив на його створення 7 годин. Упродовж цього часу він згенерував 316 запитів у Midjourney, 128 зображень і 310 відео в Runway, а також ще один ролик за текстовими описами. Вартість створення Genesis становить $125.

Telegram | Facebook | Website