#мюслі
В альма-матер є чудова наукова програма "військова історія". Так сталось, що по малолітству, ваш покірний слуга на ній опинився (та навіть закінчив там навчання в якості студента). Ну а хто "військову історію" закінчує? Логічно напрошується, що військові історики. Однак цей термін дуже крутить вухо. І причиною служить те, що його сенс не дуже зрозумілий.
Геракліт дав нам святу заповідь, за якою війна є батьком всього. І в цьому криється трагедія визначення терміну "військовий історик". Так що це за звір власне такий? Мабуть, той, хто вивчає військові кампанії, мілітарну справу, технічні засоби ведення конфліктів... Здається, все вірно. Але в теорії.
А на ділі... Візьмемо до прикладу інструменти, застосовувані людьми для знищення інших під час військових конфліктів. Їх особливості тяжко добре вивчити, не вдаючись бодай поверхнево у економіку країн та соціумів, де вони вироблялись. І економіка - це ще пустка, повірте. Наприклад, популярність кольчужного обладунку в Римі проблемно зрозуміти та пояснити без якогось поглиблення в соціальні аспекти життя Республіки та Імперії доби Принципату й Домінату. А питання застосування стремен арміями раннього Середньовіччя невіддільне від проблем географії та етногенезу конкретних кочових орд. Та й промисловість тогочасну також можна додати до цієї плеяди.
І це ми поки про інструменти говоримо, за допомогою яких люди воювали. Якщо ж намагатись вивчати цілі військові конфлікти, то ми не обійдемось без серйозного розгляду економіки, політики (від внутрішньої до дипломатії включно зі значенням конкретних посольських місій), соціальної історії, релігії, категорій культури в цілому. Інакше не лише причини, хід і результати воєн зрозуміти не вдасться — найчастіше не вийде просто перебіг битв осмислити. Адже люди приймають ті чи інші рішення з безлічі причин, не пов'язаних зі статутами та військовою теорією. Що вже й казати про епохи, коли системи фахової військової освіти не було. Якщо ж цього не робити, то вийдуть спроби із сучасних категорій оцінювати людей, які не знали про держави та нації сучасного типу, зате живуть у становому суспільстві. У свою чергу, це призведе до маси спотворень.
Як не крути, але "військовий історик" просто не може бути тільки "військовим" — він або історик в контексті обраної епохи та регіону, або автор суджень про абстракції. Очевидно, що з часів Клаузевіца й Дельбрюка історична наука зробила суттєвий крок вперед, на радість для любителів діалектики. Цей розвиток ніби й звужує спеціалізацію істориків, а ніби й робить все більш необхідним комплексний підхід.
Як наслідок, обговорюваний "військовий історик" хоч і носить претензію на широкий кругозір через освіту, але за профілем реальної роботи автор дуже вузьких, спеціалізованих досліджень. Які можуть не виходити за межі археології бойових сокир чи окремих аспектів однієї конкретної кампанії. Інша річ, якщо перед нами популяризатор.
У контексті розмови з широкою аудиторією, на жаль, цей "військовий історик" асоціюється з дітками, які пишуть мільйон текстів про "військову історію", які ми щодня бачимо, зайшовши в Мережу. Вони розповідають про хід баталій та воєн. Але при тому так часто не мають уявлення про мотиви героїв своїх оповідань, реалії суспільства та економіки, особливості тогочасного політичного становища.
Їм би перед тим, як за військову історію братися, треба було б Марка Блока та Арона Гуревича почитати, але ж ні. Відразу про війну писати.
І в чому тоді сенс? Дивишся ти на черговий матеріал, де ніби вірно щодо самого брязкання мечів та обладунків, іржання коней. А серед причин кампанії знову "національно-визвольний рух X та поневолення Y".