‼️ Savākti deputātu paraksti pieprasījumam premjerei Siliņai atklāt faktus par valdības organizēto politisko cenzūru Latvijā! Zakerbergs jau ir sniedzis oficiālu liecību, ka ASV prezidenta Baidena administrācija spieda Facebook cenzēt saturu. Vai un kā tas notiek Latvijā?!
“Šī gada 7. janvārī Meta vadītājs Marks Zakerbergs paziņoja, ka sociālās saziņas platformu Facebook un Instagram mātes kompānija Meta pārtrauks līdzšinējo praksi faktu pārbaudīšanā, jo sociālo mediju platformām nevajadzētu nodarboties ar patiesības definēšanu. Viņš atzina, ka sociālajos tīklos ’’faktu pārbaudītāji bijuši pārāk politiski neobjektīvi’’ un solīja, ka turpmāk vēstījumi par imigrantiem, dzimtes (gender) identitāti vairs netiks bloķēti. Meta "atgriezīsies pie vārda brīvības saknēm’’ un pielāgos savus algoritmus, lai lietotāji varētu redzēt vairāk ziņu par vēlēšanām, politiku un sociālajiem jautājumiem.
Jāatzīmē, ka Marks Zakerbergs jau 2024. gada 26. augusta oficiālā vēstulē, kas bija adresēta Republikāņu senatoram Džimam Džordanam atzina, ka Džo Baidena administrācija ir izdarījusi spiedienu uz Meta, lai uzņēmums “cenzētu” vārda brīvību Facebook. Faktu pārbaudītāji cenzēja noteiktus ierakstus par Covid-19, tostarp humoru un satīru, un “pauda lielu neapmierinātību”, kad sociālo mediju platforma Meta pretojās.
Šāda Meta politikas maiņa attiecībā uz cenzūru sociālos tīklos ir likumsakarīgs solis pēc tam, kad ASV prezidenta vēlēšanās ir uzvarējis Donalds Tramps, kurš priekšvēlēšanu laikā daudz kritizējis Marku Zakerbergu, par Meta neobjektivitāti pret konservatīvajiem un liberālas politikas atbalstīšanu.
Latvijā kopš 2020. gada par Facebook oficiālo faktu pārbaudīšanas partneri darbojas Re:Baltica, kas paši savā mājas lapā atzīst, ka viņus tautā dēvē par “Patiesības ministriju” (Džordža Orvela romāna ’’1984’’ valsts iestāde, kas pārrauga ziņu dienestu un Cenzūru). Ļoti iespējams, ka Re:Baltica ir saistīta ar CCC Riga Digital Services Latvijā, kas ir meitas uzņēmums starptautiskai kanādiešu firmai TELUS, kas iepērk Facebook satura moderēšanas pakalpojumu, ar kuru acīmredzot saistīta ir arī Valsts kanceleja, kas kopā ar iepriekšminētajām organizācijām cīnās pret tā saucamās dezinformācijas izplatību sociālajos tīklos.
Tā, piemēram, Rihards Bambals, kurš ir Valsts kancelejas departamenta vadītājs, ir Latvijas Republikas oficiālajam portālam lv.lv atzinis, ka aktīvi sadarbojas ar sociālo mediju platformām un ’’esam [Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departaments] Latvijas oficiālais kontaktpunkts sadarbībā ar Meta, Google, Tik Tok un Twitter, it īpaši jautājumos, kas attiecas uz cīņu ar dezinformāciju un tās ierobežošanu. Bambals atzīst, ka šajās aktivitātēs ’’neiztikt bez politiskās gribas, sākot ar premjeru un ministriem, ka komunikācija spēj palīdzēt sasniegt politiskos mērķus, nevis tos graut.’’
Noslēgumā gribam atzīmēt, ka Re:Baltica nemaz neslēpj savu simpatizēšanu liberālām vērtībām un negatīvo attieksmi pret konservatīvu politiku. Re:Baltica ir izteikta vēlme iejaukties politiskos procesus. Arī mēs kā opozīcijas deputāti esam saskārušies ar tā saucamo ēnošanu un banošanu sociālajos tīklos. Ir bijuši gadījumi, kad mūsu politiskie ieraksti pat ir izdzēsti, kamdēļ gribam dzirdēt atbildes uz sekojošiem jautājumiem:
1) Vai valdība atzīst iejaukšanos sociālo tīklu saturā?
2) Ja valdība atzīst iejaukšanos sociālo tīklu saturā, tad kur ir iespējams iepazīties ar definētiem principiem un vadlīnijām, saskaņā ar kurām tā ir notikusi?
3) Lūgums izskaidrot Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta direktora Riharda Bambala atzīšanos cenzūrā sadarbojoties ar sociālo tīklu platformām Meta, Google, TikTok un Twitter?
4) Lūgums paskaidrot iepriekšminētās Valsts kancelejas amatpersonas izteikumu, ka Valsts kanceleja ir oficiālais kontaktpunkts sociālo tīklu platformām Meta, Google, TikTok un Twitter?
5) Riharda Bambals arī ir liecinājis, ka cenzūras aktivitātēs ir iesaistīti premjers un ministri. Vai Jūs apstiprinat šo valsts amatpersonas oficiāli pausto informāciju?