КОМУ РОБИТИ АНАЛІЗИ
Минулого тижня брав участь у публічні дискусії.
Обурений лікар поставив питання – чому він має виконувати направлення лікарів спеціалізованої допомоги щодо певних аналізів?
Питання цікаве і доволі розповсюджене. І стосується воно грошей. Бо не важко, звісно, зробити пацієнту аналіз. Але – хто за це буде платити?
Думки, які висловили лікарі, свідчать про неповне розуміння того, як треба діяти.
Я не став продовжувати цю дискусію, бо питання потребує окремого ретельного розгляду.
І так, за ст.34 Основ законодавства України про охорону здоров'я, лікуючий лікар - лікар закладу охорони здоров'я або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і який надає медичну допомогу пацієнту в період його обстеження та лікування.
Тобто, лікуючим лікарем може бути, в залежності від того, що лікуємо, як лікар первинки, так і лікар який надає спеціалізовану допомогу.
ПЕРВИННА МЕДИЧНА ДОПОМОГА - це медична допомога, що передбачає надання консультації, ПРОВЕДЕННЯ ДІАГНОСТИКИ та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, здійснення профілактичних заходів; направлення відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому спеціалізованої медичної допомоги; надання невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнта, який не потребує екстреної, спеціалізованої медичної допомоги.
Детальний перелік медичних послуг, включаючи аналізи, які має надати лікар первинки визначений Порядком надання первинної медичної допомоги, затверджено наказом МОЗ №504.
При цьому, СПЕЦІАЛІЗОВАНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА - медична допомога, що надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації (крім лікарів загальної практики - сімейних лікарів) у плановому порядку або в екстрених випадках і передбачає надання консультації, ПРОВЕДЕННЯ ДІАГНОСТИКИ, лікування та профілактики хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів, у тому числі із застосуванням високотехнологічного обладнання та/або високоспеціалізованих медичних процедур високої складності; направлення пацієнта відповідно до медичних показань для надання спеціалізованої медичної допомоги з іншої спеціалізації.
Якщо ми подивимось, наприклад, пакет щодо лікування в амбулаторних умовах, то побачимо там перелік аналізів, які набагато перевищують те, що робить первинка.
❗️Тобто, СПЕЦІАЛІЗОВАНА ДОПОМОГА, ЗА ДОГОВОРОМ С НСЗУ ЗОБОВ’ЯЗАНА САМОСТІЙНО РОБИТИ УСІ ДІАГНОСТИЧНІ АНАЛІЗИ ПІД ЧАС НАДАННЯ ТАКОЇ ДОПОМОГИ. Та не скеровувати для проведення таких аналізів до сімейного лікаря.
‼️ДІАГНОСТИКА НА ПЕРВИНЦІ ОБМЕЖЕНА ВИКЛЮЧНО КОМПЕТЕНЦІЯМИ ЛІКАРЯ ПЕРВИНКИ. Він не має повноважень та обов’язків робити щось, за межами власної компетенції.
Тепер щодо самих направлень. Згідно Порядку направлення пацієнтів, затверджено наказом МОЗ №586, передбачено наступне:
✅ Замовлення лабораторних, інструментальних або функціональних досліджень може здійснюватися з метою прийняття клінічних рішень в процесі надання медичних послуг пацієнту, з урахуванням його інтересів.
❗️Тобто, ініціатор направлення (лікуючий лікар) РОБИТЬ ДІАГНОСТИКУ ПІД ЧАС НАДАННЯ ДОПОМОГИ ВІДПОВІДНОГО РІВНЯ – первинка свої, а спеціалізована – свої.
Таким чином, якщо до лікаря первинки скеровано пацієнта тільки для аналізів, які мають робитись на рівні спеціалізованої допомоги, тоді слід застосувати п.п.1 п.10 розділу ІІІ Порядку направлення пацієнтів, де встановлено таке правило:
✅ Медичні послуги за направленням не надаються у випадках, ЯКЩО СУБ’ЄКТ ГОСПОДАРЮВАННЯ НЕ МАЄ ПРАВА або можливості надавати відповідні послуги згідно із законодавством та ліцензією на право провадження господарської діяльності з медичної практики.
Бережіть свої гроші!