Центр громадського здоров’я України @phc_ukraine Channel on Telegram

Центр громадського здоров’я України

@phc_ukraine


Час обирати здоров’я!

Центр громадського здоров’я України (Ukrainian)

Давайте разом обирати здоров’я! Центр громадського здоров’я України запрошує вас приєднатися до нашого телеграм-каналу під назвою @phc_ukraine. У нашому каналі ви знайдете корисні поради щодо здорового способу життя, профілактики захворювань, а також останні новини та дослідження з галузі громадського здоров’я в Україні. Ми працюємо над тим, щоб кожен житель України був інформованим та здоровим. Час обирати здоров’я! Приєднуйтесь до нашого каналу прямо зараз та зробіть перший крок до здорового майбутнього!

Центр громадського здоров’я України

14 Nov, 13:38


🍬 А ви знали, що цукровий діабет є однією з десяти причин смертності у світі — 1,5 мільйони смертей щороку безпосередньо пов’язані з діабетом?

Близько 422 мільйонів людей у ​​всьому світі хворіють на цукровий діабет. З них понад 95% – люди з діабетом 2-го типу.

14 листопада — Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Глобальним символом обізнаності про діабет є синє коло.

❤️Цей день — нагода нагадати про важливість ранньої діагностики, дієві способи профілактики та поради для покращення якості життя тим, хто живе з цією хворобою.

Усе про діабет читайте за посиланням.

Центр громадського здоров’я України

14 Nov, 10:44


🔰На шостому тижні епідемічного сезону захворюваність на грип та ГРВІ на 33,8% нижче епідемічного порога

Центр громадського здоров’я продовжує інформувати про перебіг епідемічного сезону на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

З 4 до 10 листопада на ГРВІ захворіло 115 137 осіб, з них — 66 274 дитини. У порівнянні з попереднім тижнем кількість захворілих на ГРВІ серед дітей віком до 17 років збільшилася на 2%.

Інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно з COVID-19, становить 319,6 на 100 000 населення, що на 33,8% менше епідемічного порога, розрахованого для України, та на 3,8% більше аналогічного показника минулого тижня.

З 4 до 10 листопада було зареєстровано один летальний випадок, померла людина, яка мала позитивний результат тесту на COVID-19.

Профілактичні щеплення проти грипу протягом звітного тижня отримало 11 075 осіб, із них — 6 054 особи з груп медичного та епідемічного ризиків.

📝З 30 вересня в Україні почався епідемічний сезон грипу та ГРВІ. Всього з 30 вересня до 10 листопада перехворіло 702 888 осіб (2% населення країни), що на 16% менше аналогічного періоду сезону 2023-2024 років.

Центр громадського здоров’я України

14 Nov, 07:37


В Україні проведено понад 35 мільйонів щеплень від COVID-19

За звітний період з 16 до 31 жовтня цього року провели 9710 щеплень — на 7,1% більше за попередній звітний період.
Усього ж із початку вакцинальної кампанії у лютому 2021 року в Україні проведено 35 923 697 щеплень від COVID-19. Станом на 31 жовтня 2024 року одну дозу отримали 16 388 571 людина, дві дози — 15 567 716, першу бустерну — 3 376 999, другу — 544 545 людей. Ще понад 45 тисяч людей отримали додаткову дозу.

Найбільше щеплень отримують люди у віковій категорії 20–39 років. Найактивніше вакцинацію від COVID-19 проводять у Києві, а також у Київській, Дніпропетровській, Львівській, Одеській і Харківській областях.

Центр громадського здоров’я нагадує, що зараз триває епідсезон грипу та ГРВІ, зокрема COVID-19, та про необхідність вакцинуватися, щоб запобігти захворюванню.

Більшості людей сьогодні достатньо зробити всього одне щеплення проти COVID-19 на рік за спрощеною схемою вакцинації згідно з оновленими рекомендаціями НТГЕІ, затвердженими Наказом МОЗ №1380 від 5 серпня 2024 року.

Більша кількість доз — ревакцинація через 6–12 місяців — передбачена для людей із ризиком тяжкого перебігу COVID-19, а саме:

- дорослих і дітей з ослабленим імунітетом чи хронічними захворюваннями;
- вагітних;
- людей старше 60 років;
- представників професійної групи ризику (вчителі, військові, лікарі тощо).

ℹ️Вакцинація проти COVID-19 є безоплатною, а вакцини різних виробників є у достатній кількості в Україні. Щоб зробити щеплення проти COVID-19, зверніться до сімейного лікаря.

Центр громадського здоров’я України

13 Nov, 16:36


🚛Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України

Державне підприємство «Медичні закупівлі України» придбало 1 952 000 доз вакцини АДП-м для вакцинації проти дифтерії та правця для дорослих. Наприкінці жовтня Держлікслужба надала висновок про відповідність вакцин вимогам державних і міжнародних стандартів.

З 13 листопада розпочалась доставка вакцин АДП-м у регіони. Перші партії надійдуть в Одесу, Тернопіль, Львів, Івано-Франківськ, Дніпро, Запоріжжя, Миколаїв, Чернівці, а також Донецьку область. В інші регіони постачання вакцини почнеться з 18 листопада.

Нагадуємо, що АДП-м (адсорбована дифтерійно-правцева вакцина зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів) використовується для ревакцинації підлітків і дорослих. Зазвичай щеплення нею роблять у 16 років, а далі кожні 10 років протягом усього життя (26, 36, 46 років і далі).

🔴Чим небезпечні дифтерія та правець

Коли людина хворіє на дифтерію, то в горлі утворюються плівки, що ускладнюють дихання. Також у кров може потрапити дифтерійний токсин, до шкідливої дії якого чутливі майже всі органи, а надто серце, нервова система та нирки.

Правець вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Ризики смерті від правця, навіть з отриманням медичної допомоги, можуть сягати 80%. Збудник правця потрапляє в організм людини з ґрунту та екскрементів тварин через:

- рани, порізи, подряпини;
- опіки; укуси тварин;
- нестерильне обладнання для пірсингу, татуювань та ін’єкцій;
- травмування гострими предметами та уламками деревини.

Єдиним і надійним захистом від цих хвороб є вакцинація. Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення проти дифтерії та правця, сімейний лікар складе для вас індивідуальний графік вакцинації.

💉Центр громадського здоров’я нагадує: вся вакцинація за Календарем профілактичних щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або до найближчого закладу охорони здоров’я.

Центр громадського здоров’я України

12 Nov, 15:55


🫁12 листопада — Всесвітній день боротьби з пневмонією.

Розповідаємо детальніше про пневмонію.

Центр громадського здоров’я України

11 Nov, 11:30


Охоплення вакцинацією проти кашлюку, дифтерії та правця продовжує зростати: приріст за жовтень склав понад 174 тисячі щеплень

У жовтні 641 269 людей отримали щеплення в рамках додаткових заходів імунізації населення проти кашлюку, дифтерії та правця (ДЗІ) проти 467 037 у вересні. Таким чином, приріст становив 174 232 щеплень.

Дітям віком від 1 до 6 років проведено 92 583 щеплення проти кашлюку, дифтерії та правця; віком 7–17 років — 89 680 щеплень проти дифтерії та правця.

👉Дещо зросла у жовтні активність вакцинації дорослих — всього в рамках ДЗІ проведено 450 032 щеплення.
Загалом проведення кампанії зберігає позитивну динаміку. Місячний приріст охоплення щепленнями по Україні за жовтень склав 174 232 проти 160 861 у вересні.

Нагадуємо: вся вакцинація за Календарем профілактичних щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або до найближчого закладу охорони здоров’я.

❗️Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення проти дифтерії, кашлюку та правця, сімейний лікар складе для вас індивідуальний графік вакцинації.

Центр громадського здоров’я України

08 Nov, 08:41


🙏Вакцинація у похилому віці — це внесок у довголіття

Розповідаємо, чому це важливо та які щеплення необхідно отримати.

Центр громадського здоров’я України

07 Nov, 18:38


🍑Вибір на користь фруктів та ягід

Коли з’являється бажання поласувати чимось солодким, важливо звертати увагу на якість споживаних цукрів.

🍊Фрукти як джерело природних цукрів

Фрукти (і сухофрукти) та ягоди є чудовим джерелом природних цукрів, що не лише задовольняють потребу в солодкому, але й постачають організму необхідні вітаміни, мінерали та антиоксиданти. Вони:

- сприяють поліпшенню травлення: клітковина у фруктах допомагає підтримувати баланс мікрофлори кишечника, розвиток корисних бактерій та нормалізацію роботи травної системи;
- покращують настрій та знижують стрес: фрукти та ягоди, багаті на вітаміни групи B (наприклад, банани, яблука, полуниця) і мікроелементи, допомагають знижувати рівень стресу та тривоги, покращуючи психоемоційний стан;
- знижують ризик розвитку захворювань: регулярне вживання фруктів і ягід може значно зменшити ймовірність серцево-судинних недуг і діабету, зміцнюючи здоров’я в цілому.

Природні цукри у фруктах та ягодах значно корисніші для організму, ніж додані цукри в оброблених продуктах. Вміст у фруктах клітковини уповільнює засвоєння цукрів, що дозволяє уникнути різкого підвищення рівня цукру в крові і підтримує сталий енергетичний баланс протягом дня.

🍒Вплив доданого цукру на здоров’я

Натомість рафінований цукор швидко засвоюється організмом, що може призвести до різких коливань рівня цукру в крові, підвищення інсуліну та, з часом, розвитку інсулінової резистентності. Це, своєю чергою, підвищує ризик ожиріння, метаболічних порушень, серцево-судинних захворювань і цукрового діабету.

🍇Цукри в раціоні дітей

Особливо важливо звертати увагу на тип цукрів у раціоні дітей. Організм дитини активно розвивається, і для нормального росту та розвитку необхідний стабільний рівень енергії. Природні цукри з фруктів і ягід допомагають забезпечити дітей не лише енергією, але й поживними речовинами, які сприяють зміцненню імунної системи та розвитку всього організму.

🍈Включайте у щоденний раціон дитини більше фруктів і ягід — і вона отримає смачний та корисний перекус, який позитивно вплине на її здоров’я та самопочуття.

Проєкт «5 кроків до здорового харчування» реалізується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.

Центр громадського здоров’я України

07 Nov, 08:34


В Україну надійшло 30 000 доз вакцини проти грипу для медиків

В Україну надійшла партія з 30 000 доз вакцини проти грипу для безоплатного щеплення медичних працівників, які через частий прямий контакт із хворими на грип вважаються вразливою групою населення під час епідсезону грипу та ГРВІ, що триває нині. Вакцина надійшла у якості гуманітарної допомоги від Глобального альянсу вакцин (GAVI).

❤️Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих і не входить до національного календаря щеплень, тому закуповують вакцину коштом місцевих бюджетів, підприємств або ж самих громадян.

Вакцинацію проти грипу рекомендовано проводити в першу чергу групам населення, у яких грип може викликати ускладнення і мати летальні наслідки.
До таких вразливих груп належать:

- вагітні жінки;
- діти від шести місяців;
- літні люди;
- люди з хронічними захворюваннями (астма, діабет, серцево-судинні - захворювання та захворювання органів дихання.

☝️Щоб уберегтися від грипу, COVID-19 та ГРВІ, також дотримуйтеся таких рекомендацій:

- уникайте місць великого скупчення людей;
- регулярно мийте руки з милом не менше 40 секунд або використовуйте антисептик;
- чхайте і кашляйте у згин ліктя або одноразову серветку;
- уникайте близького контакту з особами, які мають прояви грипозної інфекції;
- регулярно провітрюйте приміщення;
- не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота;
- уникайте обіймів, рукостискань та поцілунків.

Центр громадського здоров’я України

07 Nov, 07:53


За п’ятий тиждень епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ зареєстровано 110 944 випадки ГРВІ, що на 36,3% нижче епідемічного порога.

Центр громадського здоровʼя інформує про перебіг епідемічного сезону на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

За п’ятий тиждень епідсезону з 28 жовтня до 3 листопада на ГРВІ захворіло 110 944 особи, з них — 64 997 дітей. У порівнянні з попереднім тижнем, за даними рутинного епідеміологічного нагляду, кількість захворілих на ГРВІ серед дорослих та дітей віком до 17 років зменшилася на 3,2% та 15,3% відповідно.

👉Інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно з COVID-19, становить 307,9 на 100 000 населення, що на 36,3% нижче епідемічного порога, розрахованого для України, та на 10,7% менше показника минулого тижня.

З 28 жовтня до 3 листопада було зареєстровано два летальних випадки серед осіб, які мали позитивний результат тесту на COVID-19.
Профілактичні щеплення проти грипу протягом звітного тижня отримало 13 970 осіб, із них — 8 890 осіб із груп медичного та епідемічного ризиків.

Нагадуємо, що з 30 вересня в Україні почався епідемічний сезон грипу та ГРВІ. Всього з 30 вересня до 3 листопада перехворіла 587 751 особа (1,6% від населення країни), що на 15,3% менше аналогічного періоду сезону 2023-2024 років.

Центр громадського здоров’я України

06 Nov, 11:47


❤️Щоб у майбутньому діти здійснили мрії, сьогодні потрібні ваші дії!

Вакцинація — турбота про майбутнє дітей.

У першій половині 2024 року в Україні зареєстрували 4863 випадки кашлюку. Це у 30 разів більше, ніж за першу половину 2023 року.

🏥Щоб вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря чи педіатра, або до найближчого закладу охорони здоров’я.

Центр громадського здоров’я України

05 Nov, 09:37


❄️З наближенням зими зростає ризик спалахів респіраторних захворювань і, як наслідок, — кількість звернень до лікарів по медичну допомогу та медикаментозне лікування.

☝️ Про важливість раціонального використання антибіотиків під час респіраторних захворювань читайте на сайті.

Центр громадського здоров’я України

01 Nov, 17:05


🔵Місяць чоловічого здоров’я: як уберегтися від раку простати та раку яєчок

Листопад уже традиційно вважається місяцем чоловічого здоров’я.

Протягом місяця відбувається всесвітня акція #Movember або #Вусопад в ході якої чоловіки відпускають вуса та бороди, щоб збільшити поінформованість про рак простати, рак яєчок та інші проблеми чоловічого здоров’я.

☝️Символом поінформованості про чоловіче здоров’я та рак простати є блакитна стрічка.

Центр громадського здоров’я приєднується до цього глобального руху та розповідає про найпоширеніші проблеми та профілактику чоловічого здоров’я - читайте детальніше на сайті.

Центр громадського здоров’я України

01 Nov, 07:37


🌐Інформація про поширення інфекційних захворювань у світі: повідомлення за III квартал 2024 р.

Філія «Протичумний інститут імені І. І. Мечнікова» Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» підготувала «Інформаційне повідомлення про поширення інфекційних захворювань у світі» за III квартал 2024 року.

У повідомленні можна детально ознайомитися з інформацією про поширення у світі таких хвороб:

- холера;
- гарячка денге;
- гарячка Західного Нілу;
- жовта гарячка;
- віспа мавп (mpox);
- чума.

Файл із повним текстом повідомлення доступний за посиланням - https://tinyurl.com/4nfdn63h

Під час створення інформаційного повідомлення було використано матеріали з сайтів ВООЗ, ProMED-mail, CDC, ECDC.

Центр громадського здоров’я України

31 Oct, 07:24


🔹 За четвертий тиждень епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ зареєстровано 124 109 випадків ГРВІ

Центр громадського здоровʼя інформує про перебіг епідемічного сезону на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), який стартував 30 вересня.

🔸 За четвертий тиждень епідсезону, 21-27 жовтня, на ГРВІ захворіло 124 109 осіб, з них — 76 689 дітей. У порівнянні з попереднім тижнем, за даними рутинного епідеміологічного нагляду, кількість захворілих на ГРВІ серед дорослих та дітей віком до 17 років зросла на 5,4% та 2,8% відповідно.

Інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно із COVID-19, становить 344,5 на 100 000 населення, що на 28,7% менше епідемічного порога, розрахованого для України, та на 3,8% більше аналогічного показника минулого тижня.

🔹За звітній тиждень 21-27 жовтня було зареєстровано 4 летальних випадки серед осіб, які мали позитивний результат тесту на COVID-19. Протягом звітного тижня профілактичні щеплення проти грипу отримало 18 514 осіб, із них — 11 797 осіб із груп медичного та епідемічного ризиків.

Протягом епідемічного сезону, з 30 вересня до 27 жовтня 2024 року, на ГРВІ перехворіло 476 738 осіб (1,3% від населення країни), що на 13,8% менше аналогічного періоду сезону 2023-2024 років.

Центр громадського здоров’я України

29 Oct, 15:36


💔Понад 5 мільйонів людей у світі щороку помирає від інсульту, і ще 5 мільйонів отримують інвалідність. Це небезпечне захворювання розвивається навіть у молодому віці та призводить до смерті або значно знижує якість життя, що лягає тягарем як на саму людину, так і на членів її родини та суспільства в цілому.

Запобігти незворотним наслідкам можна, якщо вчасно помітити симптоми інсульту та швидко надати правильну допомогу.

Про види та ознаки інсульту, причини виникнення і порядок дій при підозрі на інсульт розповідає Центр громадського здоров’я у спеціальному відео.

Центр громадського здоров’я України

29 Oct, 09:10


🔴Інсульт — це друга основна причина смерті людей віком старше 60 років і п'ята причина смерті людей віком від 15 до 59 років. В Україні щороку госпіталізують понад 145 тисяч осіб з інсультами.

Лише торік понад 123 тисячі пацієнтів потрапили до лікарні з ішемічним інсультом, а геморагічний інсульт було діагностовано у понад 21 тисячі випадків.

Що треба знати, щоб запобігти інсульту, читайте на сайті.

Центр громадського здоров’я України

26 Oct, 14:56


⚠️З 20 по 26 жовтня триває Міжнародний тиждень профілактики отруєння свинцем.

Розповідаємо як можна запобігти отруєнню свинцем:

• Здійснювати придбання товарів, особливо тих, що призначені для дітей (у т.ч. іграшки, одяг, постільна білизна, товари для вигодовування тощо) лише у санкціонованих суб'єктів господарської діяльності, та за наявності гігієнічних сертифікатів, що підтверджують якість та безпечність продукції.

• Остерігатися дешевих яскравих іграшок, особливо сумнівного походження. При огляді речей треба звертати увагу на фарбування, сторонні «хімічні» запахи, занадто яскраві кольори. Якщо запідозрили у дитини отруєння свинцем – обов’язково зверніться до лікаря, візьміть з собою потенційну причину отруєння (іграшки, одяг).

• Дотримуватись правил особистої гігієни (у тому числі, і у виробничих умовах): відмовитись від споживання їжі у виробничих приміщеннях, цехах, а після завершення роботи прийняти гігієнічний душ та замінити робочий одяг на чистий).

• Купувати продукти харчування тільки у надійних постачальників (продавців), які здійснюють контроль за якістю своєї продукції на вміст важких металів (зокрема, свинцю). Особливо це стосується листових овочів, грибів, чаю.

• Дотримуватись правил особистої гігієни при роботі зі сполуками свинцю (після завершення виробничого процесу полоскати ротову порожнину, ретельно мити руки, вживати їжу та напої у спеціально відведених для цього місцях).

• Раціонально харчуватися.

• Відмовитися від збирання фруктів, овочів, лікувальних трав, грибів біля автомагістралей, автозаправок, на територіях підприємств.

• Відмовитися від перебування, особливо гуляючи з дітьми, біля автодоріг з високою щільністю руху. Намагатися надавати перевагу парковим зонам та рекреаціям.

• Не відкривати вікна з метою провітрювання приміщень, якщо вони виходять на автодороги зі значною щільністю руху у час пік.

• При роботі з свинцевовмісними виробами (деякі фарби, пігменти, свинцеві акумулятори тощо), обов'язково використовувати засоби індивідуального захисту.

• При здійсненні ремонтних та оздоблювальних робіт приміщень, будівель, інвентарю тощо використовувати матеріали та засоби, безпечність яких підтверджена гігієнічними сертифікатами.

Пам’ятайте: не займайтесь самолікуванням. За будь-яких симптомів отруєння, про які ми писали, звертайтеся по медичну допомогу.

Центр громадського здоров’я України

26 Oct, 08:31


​З 20 по 26 жовтня триває Міжнародний тиждень профілактики отруєння свинцем.

👉Розповідаємо про симптоми отруєння свинцем.

Отруєння свинцем виявити доволі важко. Зазвичай у дітей помітні такі симптоми:

відставання у розвитку;
проблеми у навчанні;
роздратованість;
втрата апетиту;
втрата ваги;
млявість і втома;
біль у животі;
блювота;

Також симптоми включають закреп; втрата слуху; судоми.

У дорослих легке отруєння може протікати без симптомів або викликати відчуття втоми, біль у м'язах, безсоння, нервове збудження, втрату апетиту, порушення короткотривалої пам'яті та труднощі з концентрацією уваги.

При тяжкому отруєнні присутні такі симптоми: біль у животі, закреп, відсутність апетиту, біль в м'язах та суглобах, порушення концентрації та короткотривалої пам'яті, симптоми периферичної нейропатії (ослаблення розгиначів), анемія, базофільна зернистість еритроцитів, ознаки пошкодження нирок, голубувате забарвлення ясен біля зубних країв («свинцеві ясна»).

🚑За наявності таких симптомів у вас чи дитини обов’язково звертайтеся по медичну допомогу – за номером 103 або 112.