ProLawyer @prolawyer_ua Channel on Telegram

ProLawyer

@prolawyer_ua


Місце, де ви знайдете відповіді на ваші питання про право, найсвіжіші новини зі світу правосуддя.

ProLawyer (Ukrainian)

ProLawyer - це Telegram-канал, створений для тих, хто шукає відповіді на свої запитання про право. За допомогою каналу @prolawyer_ua ви знайдете найсвіжіші новини зі світу правосуддя, а також корисні поради від професійних юристів. Незалежно від того, чи ви власник бізнесу, чи просто цікавитесь правовими питаннями, ProLawyer допоможе вам розібратися в складних юридичних ситуаціях. Приєднуйтесь до нашого каналу, щоб бути в курсі всіх останніх подій у сфері права та правосуддя!

ProLawyer

15 Nov, 18:57


5) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1 – 4 цієї частини, щонайменше сім років.

ProLawyer 📌

ProLawyer

15 Nov, 18:57


Нардепи пропонують створити Вищий суд із публічно-правових спорів

Так, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12206 від 14.11.2024 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо діяльності Вищого суду з публічно-правових спорів".

Для відбору суддів до цього суду законопроєктом передбачається утворення Експертної ради, яка діятиме впродовж трьох років і включатиме трьох осіб, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, які впродовж останніх п'яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері судової реформи та/або запобігання і протидії корупції.

Водночас Громадська рада доброчесності на час діяльності Експертної ради не залучається до встановлення відповідності кандидатів на посади суддів нового суду передбаченим критеріям для цілей кваліфікаційного оцінювання.

Як зазначається, у Вищого суду з публічно-правових спорів буде така підсудність справ:
✔️справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, ✔️Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, за винятком справ, віднесених до підсудності Верховного Суду як суду першої інстанції;
✔️справи щодо оскарження рішень АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання;
✔️адміністративні справи за позовом, рішень Національного агентства з питань запобігання корупції про відмову у наданні державного фінансування статутної діяльності політичної партії або про зупинення (припинення) державного фінансування статутної діяльності політичної партії;
справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії;
✔️справи щодо оскарження рішень Конкурсної комісії з організації та проведення конкурсу на посаду заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, першого заступника та заступника керівника САП,
Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності САП, рішень комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора НАБУ, Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ, Конкурсної комісії з відбору на посаду голови НАЗК, рішень конкурсної комісії з відбору на посаду голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів;
✔️справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів.
✔️Також пропонується віднести апеляційний перегляд судових рішень Вищого суду з публічно-правових спорів до компетенції апеляційної палати цього суду як суд апеляційної інстанції.

Передбачається формування Вищого суду з публічно-правових спорів упродовж 18-и місяців із дня набрання чинності законом про його утворення. Також визначаються правила передачі справ для розгляду до цього суду.

Хто може бути суддею цього суду?
Суддею Вищого суду з публічно-правових спорів може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфоцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у цьому суді, володіє знаннями та практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства в адміністративних справах, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;
2) має стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше сім років;
3) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
4) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді в адміністративних справах щонайменше сім років;

ProLawyer

28 Sep, 18:35


❗️Суд скасовує близько 88% штрафів за порушення мобілізаційних вимог

Це, перш за все, повʼязано із тим, що часто штрафи накладають на осіб, які не підпадають під дію відповідного законодавства на момент порушення.

Проте, випадки, коли суд підтверджує правомірність штрафів, також є. Це може бути невчасне оновлення даних в ТЦК.

ProLawyer📌

ProLawyer

13 Sep, 08:04


❗️СУПЕРФІЦІЙ❗️

Власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору або заповіту.

✔️Право користування земельною ділянкою, наданою для забудови, може відчужуватися або передаватися землекористувачем у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.

🔶Право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності для забудови не може бути відчужено її землекористувачем іншим особам (крім випадків переходу права власності на будівлі та споруди, що розміщені на такій земельній ділянці), внесено до статутного фонду, передано у заставу.

🔺Право користування чужою земельною ділянкою для забудови може бути встановлено на визначений або на невизначений строк, крім випадків, передбачених частиною п'ятою цієї статті.

🔹Строк користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності для забудови не може перевищувати 50 років.

ЦКУ

ProLawyer📌

ProLawyer

13 Sep, 08:01


❗️СЕРВІТУТ❗️

Право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

📎Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

🔎Встановлення сервітуту

1. Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.
2. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки або особою, яка використовує земельну ділянку на праві емфітевзису, суперфіцію.

🔹Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

🔹У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

ЦКУ

ProLawyer📌

ProLawyer

05 Sep, 07:32


❗️Для водіїв підготували законопроєкт №8082, який передбачає низку важливих змін. Серед іншого, автомобілістам доведеться міняти свої водійські посвідчення.❗️

Якщо за проєкт проголосують нардепи, власникам прав категорії В доведеться оновлювати документи раз на 10 років, а не раз на 30 років як зараз. При цьому всі наявні на руках посвідчення повинні будуть бути замінені до 2033 року.

ProLawyer📌

ProLawyer

29 Aug, 18:45


Чи може колір бути торговельною маркою: що каже український суд

Так, у травні 2018 року угорська авіакомпанія ВІЗЗ Еір Хангері Зрт. звернулась до тоді ще Укрпатенту із заявкою № m201810403 від 02.05.2018 про реєстрацію торговельної марки у вигляді рожевого кольору:
(pink: pantone 233; с12 m100 у0 k0; r198 g0 b126; hex #c6007е; ral 4010).

За результатом розгляду заявки заявнику було відмовлено у наданні правової охорони у зв’язку з тим, що такий колір не набув розрізняльної здатності відносно заявника, а тому не може стати торговельною маркою. Не погоджуючись з такою відмовою, авіаперевізник звернувся до суду.
Так, авіаперевізник вважав, що Знак набув розрізняльної здатності за роки безперервного функціонування ВІЗЗ Еір на українському ринку та використання рожевого кольору в рекламних компаніях та при наданні послуг. Також вказував, що Знак є легковпізнаваним українцями та має розрізняльну здатність.
Натомість відповідач (наразі це IP офіс) вважав, що надані позивачем матеріали не доводять набуття рожевим кольором як таким розрізняльної здатності відносно авіаперевізника під час надання послуг 39 класу МКТП "повітряне пасажирське перевезення; послуги авіакомпаній з перевезення” та сприймається споживачами лише у сукупності кольорів та іноді зі знаком "Wizz".

Суд першої інстанції рішенням від 01.06.2022 задовольнив позов повністю. Натомість суд апеляційної інстанції постановою від 30.05.2024 скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовив.
Згодом справа перейшла вже до Верховного Суду, який, розглянувши касаційну скаргу компанії, зазначив, що суд апеляційної інстанції дослідив і надав оцінку доказам, наданим учасниками справи, а також висновкам експертів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому їх дослідженні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Верховний Суд виснував, що коли на реєстрацію знака подається колір, обов’язковою умовою для відповідно реєстрації торговельної марки є з’ясування питання, чи набуло позначення у вигляді кольору розрізняльної здатності при застосуванні до заявлених товарів або послуг.
Водночас визначальним критерієм оцінки є тест на виконання заявленим кольором основної функції знака, а саме – чи дозволяє колір, заявлений на реєстрацію як знак, споживачу без будь-якої ймовірності змішування вирізняти з-поміж інших товарів або послуг одного виробника від товарів або послуг іншого виробника. Як зазначається, споживачі мають однозначно сприймати безпосередньо такий колір (без додаткових графічних і словесних елементів) саме як знак для конкретних товарів або послуг, у зв`язку з чим для реєстрації кольору в якості знаку потрібні переконливі докази набутої розрізняльної здатності виключно кольору для заявлених товарів або послуг.

ВС також акцентував, що розрізняльна здатність, набута шляхом використання, допускається лише за виняткових умов, зокрема коли кількість заявлених товарів та послуг є дуже обмеженою, а відповідний ринок дуже конкретний. Тобто реєстрація кольору як знаку для товарів і послуг можлива для дуже вузького кола чітко конкретизованих товарів або послуг.

ProLawyer 📌

ProLawyer

22 Aug, 20:17


Податок 5% для перукарів, таксистів Bolt, Uber, Uklon, кур'єрів Glovo, продавців на OLX, репетиторів, орендодавців. Публікуємо дві моделі оподаткування, які зараз обговорюють:

Отже, онлайн-сервіси передаватимуть дані про клієнтів у податкову або самі платитимуть за них:
▪️Перша модель - усім потрібно відкрити спецрахунок у банку, з якого списуватиметься 5% від усіх доходів. ФОПами клієнти не будуть, звітувати не будуть;
▪️Друга модель - сервіси самі платять податки із самозайнятих. Приклад: сервіс таксі перераховує водієві кошти за замовлення, сплачує з них податок і звітуватиме перед податковою.

В Україні 350 000 - 400 000 самозайнятих. Бюджет отримає 10 млрд грн податків на рік, якщо платити будуть усі, хто працює на себе.

ProLawyer 📌

ProLawyer

02 Aug, 14:27


Абітурієнти не зможуть подати або змінити свої заяви. Доступ до ЄДЕБО тимчасово закрили, – ЗМІ.

Доступ до Єдиної Державної електронної бази з питань освіти закрили на невизначений термін.

ProLawyer 📌

ProLawyer

02 Aug, 09:34


❗️Електронний та паперовий військово-обліковий документ мають однакову юридичну силу. Відповідне роз'яснення надав Директорат цифрової трансформації у сфері оборони Міністерства оборони України.

Так, наявність у особи військово-облікового документа в електронній формі, наприклад, у відповідному застосунку мобільного телефону, або у вигляді роздрукованого військово-облікового документу з QR кодом, є рівнозначним військово-обліковому документу у паперовій формі, оскільки усі вони мають однакову юридичну силу.

ProLawyer📌

ProLawyer

01 Aug, 19:21


За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 7 Правил).
Аналогічні положення визначені і Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265, який набрав чинності 14 березня 2022 року.
У пункті 4 вказаного Порядку в чинній редакції передбачено, що особа може задекларувати /зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування /реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання /перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання /перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.
Положення частини першої статті 27, частини першої статті 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи - сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Отже в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.

З огляду на викладене, використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.

ProLawyer 📌

ProLawyer

01 Aug, 19:21


ЦПК імперативно встановлює, що визначення підсудності здійснюється з урахуванням саме зареєстрованого місця проживання, а НЕ фактичного. (ОП ВС КЦС №554/7669/21 від 24.06.2024 р.)


Справа стосувалася поновлення звільненого працівника на посаді та виплати йому середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу. Його було звільнено за скороченням штату, проте сам працівник вважав що його було звільнено незаконно з порушенням процедури і з облаштуванням скорочення штату для цього.
Але це рішення є цікавим з огляду на вибір територіальної підсудності позивачем. Справа в тому, що він обґрунтував вибір цього суду на підставі фактичного його проживання у цій місцевості (яке не збігалось із зареєстрованим). На доведення фактичного місця проживання він подав договір оренди. Нагадаю, у цих видах справ у позивачів є вибір «альтернативи» позиватися у своїй місцевості, окрім подання позову за місцем реєстрації відповідача.

Відповідач подав клопотання про передачу справи за підсудністю до іншого суду, однак перша інстанція відмовила. Потім, на рівні апеляційної інстанції, суд не прийняв доводи відповідача, який вказував, що фактичне місце проживання не має значення, для вибору підсудності.

Проте, ці аргументи були зважені на рівні ОП ВС КЦС, і прийняті як вірні, а вибір позивачем суду за фактичним проживанням - неправильним. ОП ВС КЦС пояснила наступне:
Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Кожен місцевий чи апеляційний суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території. Це є важливою гарантією для вирішення судових спорів у розумні строки в умовах ускладнення правових відносин і збільшення правових конфліктів.
Порушення судами правил територіальної юрисдикції має наслідком обов`язкове скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд (стаття 378, пункт 6 частини першої статті 411 ЦПК України).
Позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом (стаття 27 ЦПК України).
Загалом перелік справ з альтернативною підсудністю закріплений у статті 28 ЦПК України, зокрема, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Згідно зі статтею 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Суть підсудності за вибором позивача, або альтернативної підсудності, полягає у тому, що за визначеними критеріями цивільних справ позивачу дається можливість обрати з кількох передбачених у законі судів той суд, до якого він пред`являтиме свої позовні вимоги. Законодавець установлює вичерпний перелік позовів, на які поширюються правила цього виду підсудності, а також передбачає конкретні суди, до яких можна з такими вимогами звернутися.
За загальним правилом територіальної підсудності суд є наближеним до місця знаходження відповідача, тобто тієї сторони у спорі, яка презюмується неправою. Правило підсудності за місцем знаходження відповідача стосовно доступності правосуддя є зручним саме для нього, а не для особи, яка звертається до суду за захистом.
Порядок реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів, на момент звернення позивача до суду з позовом встановлювались Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила).
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.

ProLawyer

16 Jul, 17:18


🚩Службові (посадові) особи ТЦК - НЕ є уповноваженими особами, яким надано право на здійснення затримання особи та її подальше утримання. (Корабельний районний суд м. Миколаєва № 488/1956/24 від 14.05.2024 р.)

У травні до районного суду надійшла скарга адвоката в інтересах чоловіка, про звільнення останнього, який незаконно утримується в обласному збірному пункті призовників м.Миколаєва. За змістом скарги, чоловік був затриманий працівниками ТЦК в районі блокпосту зі сторони Кривого Рогу при в`їзді до м. Миколаїв та доставлений до Обласного розподільчого збірного пункту, де останнього незаконно утримували.
В цей же день, його дружина, якій стало відомо про незаконне утримання її чоловіка, звернулась за правовою допомогою, та ввечорі захисник мала особисту зустріч із чоловіком у приміщенні ТЦК, де останній повідомив, що його, з центру комплектування не відпускають, при цьому до цього часу, зокрема приблизно о 14-30 годині його примусово припровадили для проходження ВЛК, згоди на що він не надавав, повістку про що йому також не вручалось, при цьому, не зважаючи на його повідомлення щодо проблем із зором та наявність такого захворювання як пупкова грижа, він був визнаний придатним до військової служби. Адвокат особисто мала розмову з двома працівниками ТЦК, один з яких був у військовій формі, інший у цивільному одязі, на її прохання останні не представились, не назвали свої звання чи посади, та на її вимогу про повідомлення підстав утримання чоловіка, повідомили, що останнього не відпустять та до прийняття відносно нього відповідного наказу, він буде знаходитись у обласному розподільчому збірному пункті.
Дружина - виступаючи свідком на суді також повідомила, що у нього було відібрано мобільний телефон, проте він підписав згоду на передачу останнього, не надають їжу, пити, через те, що він відмовляється підписувати документи для проходження військової служби та просив привезти йому їжу.
ТЦК свого представника до суду не направив, проте зі змісту скерованого електронною поштою заперечення, представник ТЦК заперечувала проти задоволення даної скарги, вказуючи на те, що дана скарга не підлягає розгляду в порядку ст. 206 КПК України. Також посилалась на те, що чоловік направлений до військової частини як призваний до військової служби, яка знаходиться поза межами юрисдикції Корабельного районного суду м. Миколаєва. За наведених вище обставин просила у задоволенні скарги відмовити. Вимога суду щодо забезпечення прибуття до суду цього чоловіка також виконана не була, які слідує зі змісту заперечення, він направлений до відповідної військової частини.

Відповідно до ст. 29 Конституції України, ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах і в порядку, встановлених законом. Кожному заарештованому чи затриманому має бути невідкладно повідомлено про мотиви арешту чи затримання. Кожний затриманий має право у будь-який час оскаржити в суді своє затримання.
Відповідно ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставі і в порядку встановлених законом.

Згідно норм кримінального процесуального законодавства службові (посадові) особи ТЦК не є уповноваженими службовими особами, яким надано право на здійснення затримання особи та її подальше утримання.
Відповідно до ч.ч.2-5 ст.206 КПК якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов`язаний постановити ухвалу, якою має зобов`язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з`ясування підстав позбавлення свободи.

ProLawyer

16 Jul, 17:18


Слідчий суддя зобов'язаний звільнити позбавлену свободи особу,якщо орган державної влади чи службова особа, під вартою яких тримається ця особа,не надасть судове рішення,яке набрало законної сили,або недоведе наявність інших правових підстав для позбавлення особи свободи.

❗️Отже, у цій справі: Суд зобов`язав начальника ТЦК негайно звільнити чоловіка, який знаходився на території обласного розподільчого центру.

ProLawyer 📌

ProLawyer

07 Jul, 13:41


Повага до суду та оперативність розгляду кримінального провадження: депутати пропонують новий законопроєкт

Народні депутати України пропонують зменшити кількість проявів неповаги до суду, а також системно подолати проблему безпідставних неявок учасників кримінального провадження в судові засідання, що зумовлює порушення розумних строків розгляду справ.

Так, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №11387 від 28.06.2024 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення поваги до суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом".
Законопроєктом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, а саме:

1. У КУпАП запроваджується адміністративна відповідальність за невжиття заходів щодо ухвали суду про привід (ст. 1856-1) у зв’язку з чим відповідною нормою доповнюється ст. 15 "Відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень". Протоколи за статтею 1856-1 уповноважуються складати секретарі судового засідання, секретарі суду (зміни до п. 7 ч. 1 ст. 255 КУпАП), а розгляд цих справ відповідно до статей 221, 2211 КУпАП здійснюватимуть районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди, місцеві господарські та адміністративні суди, апеляційні суди, вищі спеціалізовані суди та Верховний Суд. Установлені в ст. 1853 КУпАП розміри штрафів підвищуються, а вказівка на цю статтю вилучається зі ст. 328 "Трудове використання осіб, підданих адміністративному арешту" КУпАП.

Крім цього, викладається в новій редакції ст. 1855 "Перешкоджання явці до суду присяжного", а ст. 268 КУпАП доповнюється положеннями щодо порядку постановлення судом ухвали про привід особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, виконання такої ухвали, а також переліком осіб, до яких привід не застосовується.
2. Зі статей 22, 377, 378, 379 КК України виключаються слова "народного засідателя" і "народному засідателю".

3. У КПК України закріплюється визначення терміну "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб", вдвічі збільшуються розміри грошових стягнень, що накладаються на учасників кримінального провадження у випадках невиконання процесуальних обов’язків (зміни до статей 3, 139, 179, 180). Стаття 81 КПК України доповнюється вказівкою на строк розгляду заяви про відвід слідчого судді або судді (невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви), та приписом, згідно з яким не допускається заявлення відводу судді, що розглядає заяву про відвід.

У ст. 95 КПК України закріплюється обов’язок прокурора забезпечити прибуття до суду свідків обвинувачення, викликаних у судове засідання.

Водночас змінами до ст. 147 КПК України встановлюється, що розгляд клопотання про скасування ухвали про накладення грошового стягнення здійснюється не тим суддею, який виніс таку ухвалу, а іншим суддею цього ж суду. У разі відсутності іншого судді в цьому суді таке клопотання передається на розгляд найбільш територіально наближеного до нього суду.

У ст. 314 КПК України визначається, що неприбуття в підготовче судове засідання потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце засідання, не перешкоджає вирішенню питань, пов’язаних із підготовкою до судового розгляду, крім випадків, коли суд визнає їх участь необхідною. Водночас такі особи відповідно до ст. 315 КПК України наділяються правом заявити відповідні клопотання, що мають бути розглянуті судом до початку судового розгляду.

ProLawyer 📌

ProLawyer

06 Jul, 19:26


Штрафи за російську музику в громадських місцях України можуть зрости: законопроєкт

Народні депутати України пропонують жорсткіші штрафи за російську музику в громадських місцях.

У Верховній Раді пропонують ухвалити законопроєкт №9547 від 01.08.2023 "Про внесення змін до ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо підвищення відповідальності за порушення законодавства закладами торгівлі, громадського харчування та сфери послуг у сфері обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора".
Законопроєктом пропонується внести зміни до ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доповнивши статтю частинами 4 та 5, якими встановлюється відповідальність у вигляді штрафу за публічне виконання, публічний показ, публічну демонстрацію, публічне сповіщення у закладах торгівлі, громадського харчування, сфери послуг, музичних фонограм, відеограм, музичних кліпів, їх елементів, інших творів, розповсюдження яких заборонено.
Ініціатори законопроєкту вказали, що музичний продукт рф може впливати на сепаратистські настрої населення, "створюючи ілюзію привабливості російської ідентичності, наявності спільних інтересів, відмінних від інтересів решти населення України, породжуючи ціннісні суперечності. Такі продукти часто по своїй суті були інформаційними спецопераціями, спрямованими на послаблення нашої держави".
Депутати пропонують збільшити розмір штрафів до 300-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн). Якщо правопорушення повториться, доведеться заплатити вже від 1700 до 25 500 грн.


ProLawyer 📌

ProLawyer

03 Jul, 14:31


⁉️Учасникам ЄВІ змінять результати через помилки в ТЗНК❗️

⚠️
Вступникам в магістратуру і аспірантуру у зв’язку з виявленням технічних помилок в окремих тестах загальної навчальної компетентності будуть перераховані результати іспиту.

Зокрема, в УЦОЯО пояснили наявність технічних помилок, що виникли на етапі верстання ТЗНК у середовищі онлайн-тестувальника, аномальним збільшенням кількості бажаючих складати іспит, що призвело до необхідності розроблення значно більшої кількості тестових форм з іноземної мови та ТЗНК.

ProLawyer📌

ProLawyer

24 Jun, 16:10


❗️Вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які НЕ дають право на відстрочку, міністр освіти Оксен Лісовий

Перелік змін правил вступу на аспірантру у 2024:

Іноземна мова є обов'язковою для вступу до магістратури, але НЕ обовʼязковою для вступу до аспірантури;

Вступ на денну форму навчання лише за державним замовленням;

Кількість бюджетних місць збільшується з 3200 до 7000;

Цього року для вступу потрібно здати ЄВІ. Проте змінюється його значущість під час розрахунку конкурсного бала.

ProLawyer 📌