Відновлення особи з інвалідністю, єПОТЕНЦІАЛ: законопроект
📄Кабінет Міністрів України підтримав розроблений Мінсоцполітики законопроект №12209, який передбачає протягом 2025 року реформування системи соціального страхування та є частиною комплексної реформи системи соціального захисту та медико-соціальної експертизи.
🔎 Головна теза:
Допомога від держави особі, яка отримала травму або хворобу, буде надаватись не лише як компенсація фінансових втрат через непрацездатність, а і через створення більш широких можливостей для відновлення і реабілітації такої особи, вчасного надання їй соціальних послуг, та допомогу у поверненні до ринку праці.
❌Реформа не стосується осіб, які вже мають інвалідність. Мова йде про працюючих зі страховим стажем, які потребують лікування після хвороби чи травми.
✔️Основні зміни;
1️⃣ Соціальна підтримка людини розпочинатиметься вже з моменту виявлення мультидисциплінарною командою в лікарні потреби особи у додатковій підтримці (соціальній, фінансовій, адаптації робочого місця тощо). До складу такої команди, крім лікарів, входитимуть соціальний працівник, ерготерапевт, протезист, фізичний терапевт, психолог та інші спеціалісти.
Тобто, щоб отримати кваліфіковану і комплексну підтримку держави протягом всього періоду хвороби і реабілітації, особі не потрібен жоден додатковий «статус» (зокрема, особи з інвалідністю).
2️⃣ Реабілітація здійснюватиметься лише за потреби і не буде обов'язковою. Потребу в медичній реабілітації, як і раніше, визначатиме лікар. Відбуватиметься вона під супроводом фахівців мультидисциплінарної реабілітаційної команди, до якої також входитиме соціальний працівник.
3️⃣ За необхідності термін проходження реабілітації подовжується до 1 року (сьогодні – до 4х місяців). Весь цей час держава буде надавати людині всю необхідну, зокрема фінансову, підтримку.
4️⃣ Після завершення лікування та реабілітації буде здійснюватись Оцінка працездатності. Оцінка працездатності ніяк не прив'язана до статусу інвалідності і не є його умовою. Як і раніше, інвалідність оцінюватиметься на медичному боці.
⬆️Оцінка працездатності – один з етапів на шляху повернення людини до активного життя. Вона відбувається деперсоналізовано. Заповнюючи спеціальний опитувальник, людина надає інформацію про свої фізичні можливості або обмеження, середовище, оточення та інші фактори. Проаналізувавши ці дані дистанційно, фахівець з оцінки працездатності сформує Висновок про працездатність.
❗️ Якщо особа відновила здоров’я, вона зможе повернутися до роботи, звичного життя і отримувати власний дохід. Але якщо особа відновилась не повністю і працездатність її обмежена, – держава забезпечить необхідні виплати на рівні, що компенсує втрачений дохід.
5️⃣ Передбачається збільшення страхових виплат для осіб із повною втратою працездатності.
⬆️Мінсоцполітики звернуло увагу, що:
▪️ статус інвалідності залишається. Для тих, хто уже зараз має статус інвалідності, нічого не змінюється;
▫️ всі пільги для осіб з інвалідністю зберігаються;
▪️ після реформування статус інвалідності і далі надаватиме право особі на соціальні послуги, реабілітацію, пільги та підтримку в працевлаштуванні;
▫️ реформа не передбачає зменшення жодних виплат чи соціальних гарантій.
Медичне Право України