Medvoice. @medvoice_platform Channel on Telegram

Medvoice.

@medvoice_platform


Сучасна платформа для навчання лікарів

https://medvoice.net

Medvoice (Ukrainian)

Medvoice - це сучасна платформа для навчання лікарів, яка дозволяє професіоналам медичної галузі покращити свої навички та отримати доступ до актуальних матеріалів. Канал @medvoice_platform пропонує унікальну можливість отримати доступ до високоякісного навчального контенту, який допоможе підвищити кваліфікацію та розширити знання в галузі медицини. Чи ви лікар, медичний працівник або просто цікавитеся медициною, Medvoice допоможе вам розвиватися професійно, ділитися досвідом та спілкуватися з колегами. Ви можете знайти більше інформації про платформу за посиланням https://medvoice.
et. Приєднуйтесь до нашого каналу і станьте частиною медичної спільноти, де можна навчатися та рости разом!

Medvoice.

06 Jan, 15:34


Кетамін був запатентований ще у 1965 році як ефективний внутрішньовенний анестетик. І він гідно витримує випробовування часом, адже є актуальним і тепер. Від ургентної хірургії до лікування хронічного болю – час довідатися більше про препарат, який ви вважали добре знайомим.

Запрошуємо вас на майстер-клас «Кетамін. Повернення в практичну анестезіологію», що відбудеться 13 січня. Голос Medvoice Андрій Варвінський допоможе вам дізнатися про кетамін те, про що ви навіть і не здогадувались.

Встигніть зареєструватися зі знижкою 5% до 12.01!

Medvoice.

06 Jan, 12:30


Наступні 5 фактів про кетамін можуть вас здивувати!

Факт №1: Застосування кетаміну запроваджується у психіатричній практиці для лікування депресії, тривожного розладу і ПТСР. Детальніше про кетамін-асистовану психотерапію читайте тут.

Факт №2: Кетамін має позитивний ефект на нейропластичність. Це пояснюється активацією глутаматергічного передавання, що є важливою складовою процесу формування нових нейронних зв’язків.

Факт №3: Кетамін має позитивний ефект у лікуванні алкогольної та опіоїдної залежності. Ознайомитись із дослідженнями щодо ефективності можна тут.

Факт №4: FDA затвердили новий препарат для лікування резистентної депресії. Це Sapravato® – кетамін у формі назального спрею.

Факт №5: Тривале приймання кетаміну може викликати залежність. Припинення застосування супроводжується абстинентним синдромом, схожим із таким при опіатній залежності.

Medvoice.

Medvoice.

06 Jan, 12:30


👋🏻Добрий день, шановна спільното анестезіологів! Чи часто ви користуєтеся кетаміном у своїй практиці?🤨 Коли треба виконати загальну анестезію пацієнту з нестабільною гемодинамікою, то кетамін є препаратом вибору.👍🏻 Знеболювальний ефект та синергія з опіоїдними анальгетиками дає змогу використовувати цей препарат для лікування вираженого больового синдрому. Зменшується потреба в опіоїдах та ризик виникнення опіоїдної залежності.☝🏻

Що, крім наркозу?🤔 Кетамін є антагоністом NMDA-рецепторів – під його дією активується глутаматергічне передавання в ЦНС. В/в інфузія дози кетаміну 0,5 мг/кг протягом 40 хв спричиняє антидепресивний ефект навіть у разі резистентної депресії.😲

Medvoice.

20 Dec, 14:39


🤔Чи знаєте ви, що 3D-ендоскопічна кардіохірургія – це інноваційний напрям, який лише починає набирати обертів у світі? На сьогодні цей метод опанували менше ніж 70 хірургів по всьому світу, але саме він стає майбутнім лікування вад мітрального клапана.☝🏻

❗️Тому, 23 грудня ми запрошуємо лікарів-кардіологів, кардіохірургів та спеціалістів з функціональної діагностики на наш майстер-клас «Вади мітрального клапана: методи діагностики та кардіохірургічного лікування», який розкриє основи 3D-ендоскопічних втручань. Дізнайтесь, як діагностувати мітральну патологію, правильно визначити її етіологію та обрати ефективний метод хірургічної корекції. 👍🏻

Покваптесь, до 22 грудня діє знижка 10% на майстер-клас!💜

Medvoice.

20 Dec, 13:25


У 32-річної жінки африканського походження виявили ознаки правошлуночкової серцевої недостатності з асцитом як домінувальною ознакою. Протягом останніх 5 років пацієнтка приймала антигіпертензивні препарати. В анамнезі не було відомостей про гостру ревматичну лихоманку в минулому. Рентген грудної клітки виявив кардіомегалію (кардіоторакальний коефіцієнт = 55%), розширену легеневу артерію та розширене ліве передсердя. Титри АСЛ-О були негативні.

ЕКГ: фібриляція передсердь з нормальними комплексами QRS. Двовимірна ЕхоКГ дала змогу виявити пролапс мітрального клапана з вираженою мітральною регургітацією, розширене ліве передсердя (5,6 см), розширений лівий шлуночок (внутрішній розмір лівого шлуночка в діастолу = 6,5 см), тяжку гіпертензію в легеневій артерії (систолічний тиск у легеневій артерії = 77 мм рт.ст.), виражену регургітацію в трикуспідальному клапані, збільшення товщини стінки ЛШ (фракція викиду ЛШ 55%), дисфункцію правого шлуночка (амплітуда систолічної екскурсії трикуспідального клапана = 0,8 см) і помірний перикардіальний випіт без тромбів або вегетацій.

Розпочато лікування застійної серцевої недостатності в умовах ВАІТ. Одночасно їй призначено еритропоетин і парентеральне введення заліза для підвищення рівня гемоглобіну, оскільки вона була свідком Єгови.

Інтраопераційно у пацієнтки виявлений пролапс мітрального клапана з подовженими хордами до сегмента A2, класичним потовщенням ендокарда й контрактурою порожнини лівого шлуночка, що є ознакою ендоміокардіального фіброзу. Під час ревізії правого шлуночка потовщення або фіброзу ендокарда не виявлено.

Пацієнтці була проведена ендокардіектомія лівого шлуночка, заміна мітрального клапана через транссептальний доступ із застосуванням 31 мм обробленого свинячого клапана, відновлення трикуспідального клапана (шов Кея + аннулопластика за ДеВега) та зменшення лівого передсердя (модифікована процедура Кавазое). Післяопераційний період протікав без ускладнень. Патогістологічно був підтверджений діагноз ендоміокардіального фіброзу. Пацієнтка після виписки регулярно проходить огляд у кардіолога, жодних скарг не має.

Medvoice.

Medvoice.

20 Dec, 13:25


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Із чим у вас асоціюється фраза «пролапс мітрального клапану»? Ми впевнені, що точно не з ендоміокардіальним фіброзом. Так, ця рідкісна патологія вимагає значної клінічної настороженості й точності в діагностиці.👨🏼‍⚕️

❤️Пролапс мітрального клапана при ендоміокардіальному фіброзі (ЕМФ) є незвичайним явищем. Пошук літератури показує лише 1 описаний випадок, пов'язаний з ЕМФ. Особливостями ЕМФ є розповсюдження в певних географічних районах, схильність до ураження малозабезпечених верств населення, специфічна патологія і типові кальцифікати ендокарда.☝🏻

Опис кейсу читайте далі👇🏻

Medvoice.

16 Dec, 15:37


❗️Маленькі залози, що мають велике значення. Кісткові болі, порушення серцевого ритму чи навіть депресія – це приклади симптомів порушення функції прищитоподібних залоз. І все – через патології, які часто залишаються непоміченими. Більшість лікарів знає про них небагато, але лише точна діагностика здатна змінити життя пацієнта.☝🏻

Наш майстер-клас “Ультразвукова діагностика патології прищитоподібних залоз”, що буде проведений 20 грудня покаже вам, як правильно оцінити стан прищитоподібних залоз, розпізнати аденоми, гіперплазії чи інші захворювання, щоб упевнено допомагати вашим пацієнтам. Реєструйтесь уже сьогодні!💜

Medvoice.

Medvoice.

16 Dec, 13:09


Жінка 27 років звернулась по медичну допомогу зі скаргами на біль у лівій нозі та ускладнення під час ходьби. Пацієнтка була оглянута ортопедом-травматологом і госпіталізована до профільного відділення з таким діагнозом: перелом шийки лівого стегна. Подальше дослідження виявило в неї виражену гіперкальціємію. Детальне опитування пацієнтки виявило те, що ознаки гіпокальціємії в неї вже були наявні протягом тривалого часу: закрепи, блювання, біль в животі, кістках та м’язах. Фізикальне обстеження не виявило помітних новоутворень та лімфаденопатії в ділянці шиї.

Зверніть увагу на аналіз електролітів сироватки: Са – 14,4 мг/дл (норма 8,8 – 10,4 мг/дл), фосфатемія – 2,0 мг/дл. Рівень паратгормону в крові становив 1557 пг/мл (норма 16 – 46 пг/мл). Показники усіх інших аналізів були в межах норми. Результати були трактовані як паратгормон-залежна гіперкальціємія. Був розпочатий діагностичний пошук причини такого зростання рівня паратгормону. УЗД шиї виявило гіпоехогенне об’ємне утворення розмірами 3,3 × 2,1 × 0,8 см, що розташоване під правою часткою щитоподібної залози. Межі утворення чіткі, структура гомогенна. Попередній діагноз – аденома прищитоподібної залози. Сцинтиграфія з використанням 99mTc сестамібі показала локалізацію новоутворення в нижній частині правої частки щитовидної залози (зображення на обкладинці), після чого пацієнтці було виконано праву нижню паратиреоїдектомію.

Макропрепарат – гігантська аденома прищитоподібної залози масою 20 г (!!!). Інтраопераційний період минув без особливостей. Гістологія підтвердила, що ця пухлина дійсно є аденомою без ознак малігнізації, яка складається переважно з головних клітин паращитоподібної залози – паратгормонопродукувальних.

У післяопераційному періоді в пацієнтки виникло ускладнення – синдром голодних кісток. Менеджмент цього стану охоплював інфузії розчину кальцію глюконату, пероральне приймання препаратів кальцію та кальцитріолу. Післяопераційний рівень паратгормону в крові – 10 пг/мл. Згодом стан пацієнтки покращився, її було виписано для проведення амбулаторного лікування та було призначено лише пероральне приймання препаратів кальцію та вітаміну D.

Medvoice.

Medvoice.

16 Dec, 13:08


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Найменші органи людського тіла часто відіграють основну роль у нашому здоров’ї. Прищитоподібна залоза – саме такий орган: її вага в нормі становить всього приблизно 60 мг, але вона впливає на кісткову систему, серцево-судинну функцію та багато іншого. А що, якщо її нормальна функція дає збій?🤔

Цей випадок – про гігантську прищитоподібну аденому, яка перевершила всі звичні показники. Гігантськими вважаються аденоми масою понад 3,5 г. Ми поговоримо про те, як лікарі виявили цей стан, з якими труднощами зіткнулися в діагностиці та як вдалося успішно провести лікування. Це історія про те, чому детальна увага до симптомів рятує життя.👇🏻

Medvoice.

12 Dec, 12:17


❗️Екстрена допомога: коли важлива кожна секунда.

Деякі захворювання з минулого посту можуть стати причиною невідкладних станів. Медсестра – це та людина, яка найчастіше першою приходить на допомогу. Майстер-клас «Кардіо-911: практичний інтенсив для медсестер», що буде проведений 17 грудня, допоможе вам стати впевненими у своїх діях в критичних ситуаціях. Ви дізнаєтеся, як розпізнавати небезпечні симптоми, проводити СЛР та працювати із сучасним обладнанням.

Голос Medvoice: Олександр Галушко.

Будьте готові врятувати життя, коли це потрібно найбільше!💜

Medvoice.

11 Dec, 15:01


1 стан: синдром «розбитого серця», або кардіоміопатія Такоцубо
Стан вперше був описаний в Японії. Назва «такоцубо» є японським словом, що означає «горщик, який використовується для ловіння восьминога». Це стосується форми серця у людей з цим захворюванням, що візуалізується під час оглядової рентгенограми органів грудної клітки.
Кардіоміопатія такоцубо є станом, який призводить до раптової слабкості серцевого м’яза. Це може бути спровоковано значним емоційним стресом, звідси і назва синдрому розбитого серця. Це може викликати біль у грудях і задишку, схожі на серцевий напад, але стан є тимчасовим і оборотним.

2 стан: кардіальний синдром Х або мікроваскулярна стенокардія
У 70-х роках цей стан був справжнім головним болем для лікарів, коли пацієнти, які відчували біль у грудях, схожий на стенокардію, не мали звуження або закупорки коронарних артерій – звичайної причини стенокардії.
Захворювання отримало свою назву після того, як дослідження пацієнтів з болем у грудях, проведене дослідниками Робертом Арбогастом і Марсіалом Бурасою, дало дивовижні результати. В одній групі на ЕКГ були ознаки ішемічної хвороби серця, незважаючи на те, що вони мали нормальні коронарограми – цю групу в дослідженні назвали групою X. У 1973 році доктор Харві Кемп ввів термін «синдром X», який пізніше перейменували на «кардіальний синдром X». Зараз це захворювання більш відоме як мікроваскулярна стенокардія, і вважається, що це аномалія дрібних артерій серця.

3 стан: стенокардія Принцметала
Назва походить від імені американського лікаря Майрона Принцметала, який опублікував роботу про це захворювання в 1959 році. Цей стан також відомий як варіантна стенокардія, зворотна стенокардія або спазм коронарних артерій та характеризується циклічним болем у грудях. Біль виникає через те, що кровоносні судини, що живлять серце, спазмуються, перешкоджаючи нормальному кровотоку.
Лікування передбачає застосування медикаментів, зокрема нітратів і блокаторів кальцієвих каналів. Це частіше трапляється в жінок, ніж у чоловіків.
За збігом обставин Принцметал також був одним із перших кардіологів, який дослідив зв’язок між дієтою та ішемічною хворобою серця.

4 стан: Тorsades de pointes або піруетна тахікардія
Torsades de pointes – це небезпечне порушення нормального серцевого ритму, яке може призвести до раптової серцевої смерті. Вперше його описав французький лікар Франсуа Десертен.
Назва “torsades de pointes” у перекладі з французької означає «закручування кінчиків». Термін використовується для руху в балеті, для скручування волосся або декоративного скручування шнура на одязі, а також для орнаментального мотиву, який імітує скручене волосся або нитки, що видно на класичних архітектурних колонах.
Назва цього рідкісного стану пов’язана з формою комплексів на ЕКГ – спостерігається картина скручування та звивання.

5 стан: LAMB-синдром
Хоча “lamb” у перекладі і означає «ягня», але жодного зв’язку з вівцями тут немає – це абревіатура: лентіго, атріальні (передсердні) міксоми, блакитні невуси. Ще одна його назва – комплекс Карні. Приблизно 7% усіх міксом серця пов’язані з комплексом Карні.
Серцеві міксоми можуть призвести до емболічних інсультів і серцевої недостатності, а також можуть проявлятися лихоманкою, болем у суглобах, задишкою, діастолічним шумом і розривом пухлини.

6 стан: синдром Куніса
Синдром Куніса – це епізод стенокардії або навіть ГКС, викликаний алергічною реакцією. Синдром був названий на честь професора Ніколаса Куніса, грецького кардіолога, який виявив, що синдром спричинений хімічними речовинами, як-от гістамін, які виділяються організмом під час алергічної реакції. Ці хімічні речовини викликають спазм коронарних артерій.
Алергію можуть спровокувати укуси бджіл чи ос, ліки, а також загальна анестезія або стентування.

7 стан: ​кардіальний амілоїдоз
Транстиретинова амілоїдна кардіоміопатія – це рідкісне захворювання, за якого в стінках серця відбувається накопичення амілоїду. Цей білок спричиняє ригідність лівого шлуночка серця і погіршує його скоротливу здатність.

Medvoice.

Medvoice.

11 Dec, 15:01


👋🏻 Добрий день, шановна спільното! Не всі захворювання серця називаються просто «ішемія» чи «кардіоміопатія». Деякі з них мають назви, що більше нагадують поезію чи фантастичні історії. «Синдром розбитого серця», «кардіальний синдром Х» або «torsades de pointes» – як ви думаєте, що стоїть за цими словами?🤔
У цьому дописі ми розкажемо про рідкісні захворювання, які не тільки викликають захват через свої назви, але й ставлять виклик навіть найдосвідченішим кардіологам. 💪🏻

Приготуйтеся здивуватись!👇🏻

Medvoice.

06 Dec, 15:33


Кровотеча є одним із невідкладних станів, що може трапитися в операційній. Лише злагодженою роботою хірургічної та анестезіологічної бригади можна запобігти можливим тяжким наслідкам кровотечі. Але є безліч невідкладних станів, за які відповідає лише анестезіолог.

Інтраопераційна зупинка серця (ШТ/ФШ, асистолія, ЕАБП), злоякісна гіпертермія (синдром Ікара), серотоніновий синдром, ларинго- та бронхоспазм – запобігти їм або ефективно усунути їх є завданням анестезіолога.

«Навіть якщо меч знадобиться усього раз за життя, самурай має носити його щодня», – наголошує давня японська мудрість. Цей самий принцип працює і в анестезіології. Тому, Medvoice запрошує вас відвідати майстер-клас «Невідкладні стани на операційному столі», що буде проведений 21-22 грудня.
Голоси Medvoice: Олег Тарабрін, Олександр Суслов, Дарія Гордовенко, Роман Сухонос, Олександр Бугайов.

В екстреній ситуації ми падаємо не до рівня своїх амбіцій, а до рівня своєї підготовки. Тож настав час якнайкраще себе підготувати!

Medvoice.

06 Dec, 13:47


Гемофілія А – це розлад згортання крові, що в ситуаціях високого ризику може призвести до смерті. Дослідники з The Feinstein Institutes for Medical Research показали, що електрична стимуляція блудного нерва може зменшити кровотечу на доклінічних дослідженнях на мишах з гемофілією. Експеримент, опублікований в Nature Communications, базується на багаторічних дослідженнях використання блудного нерва за допомогою електричної стимуляції, що є основою біоелектричної медицини.

Дослідження під керівництвом Джареда Г’юстона, доктора медичних наук, доцента кафедри хірургії та наукової освіти в Donald and Barbara Zucker School of Medicine at Hofstra/Northwell and the Institute of Bioelectronic Medicine, показує, що стимуляція блудного нерва зменшує кровотечу при гемофілії, а в мишей такою ж мірою, як заміна відсутнього фактора згортання крові — актуальний золотий стандарт терапії для пацієнтів, які живуть з гемофілією. Доктор Г’юстон і команда назвали ефект «нейротурнікетом».

«Від пологового залу до операційної та на полі бойових дій кровотеча дуже часто є смертельною, і ми не маємо єдиної універсальної терапії чи технології, яка б допомогла зменшити її або навіть краще – запобігти її виникненню, — сказав доктор Г’юстон. – Це дослідження є важливим кроком на шляху виявлення покращень у догляді за пацієнтами не лише для тих, хто живе з гемофілією, але й для будь-кого, хто стикається з випадком високого ризику кровотечі».

Дослідження доктора Г’юстона доводить, що стимуляція блудного нерва, що іннервує зокрема і селезінку, викликає вихід великої кількості тромбоцитів у кровотік (а їх у селезінці зберігається аж 1/3 від загальної кількості). Стаття показує, що після стимуляції тромбоцити подорожують кров'ю до місць пошкодження, де вони викликають більш ефективне згортання крові, за деяких обставин зменшуючи травматичну крововтрату на 75%.

«Одна з найбільш важливих ролей блудного нерва в цих обставинах полягає в тому, щоб надсилати сигнали селезінці для збільшення кількості тромбоцитів, які допомагають згортанню крові», — каже доктор Г’юстон. «Отже, ми використовуємо стимуляцію блудного нерва, щоб розпочати або посилити цей процес, перш ніж почнеться кровотеча».

❗️Відкриття доктора Г’юстона показують, що можливо зупинити кровотечу, яка загрожує життю, стимулюючи блудний нерв. А ви як вважаєте, чи має ця методика потенціал зайняти свою нішу в гайдлайнах з невідкладної допомоги у разі кровотечі?🩸🤔

Medvoice.

Medvoice.

06 Dec, 13:46


👋🏻Добрий день, шановна спільното! ❗️Кровотеча – це проблема, що нерідко трапляється внаслідок травм, під час оперативних втручань та при коагулопатіях. Уявіть лише: методи боротьби з кровотечею з кінцівок залишаються принципово незмінними з давніх-давен. Прообраз кровоспинних турнікетів застосовували ще за часів військових кампаній Олександра Македонського у IV столітті до нашої ери.😱

🤔Так, звісно, у нас є транексамова кислота, кріопреципітат, препарати на кшталт Октаплексу й інші засоби гемостазу. Та вчені з The Feinstein Institutes for Medical Research винайшли прилад, що потенційно дає змогу не боятися кровотечі навіть у пацієнтів з гемофілією.☝🏻

Можливо, скоро ми матимемо новий засіб гемостазу – «нейротурнікет», що шляхом стимуляції блудного нерва змушує селезінку вивільняти велику кількість тромбоцитів у кровотік та сприяти швидкій зупинці кровотечі.🩸

Про дослідження ефективності «нейротурнікету» читайте далі 👇🏻

Medvoice.

28 Nov, 11:58


❗️Важливе опитування. Нам потрібна ваша думка!

☝🏻На цю тему проводяться міжнародні конференції. Про це говорять по всій земній кулі. А для нас – це сувора реальність. 😔 Йдеться про антибіотикорезистентність. А саме про ускладнення ситуації з поширенням нечутливих до антибіотиків штамів мікроорганізмів в умовах війни.🫣

Шановна спільното, Medvoice прагне дізнатися вашу думку щодо цього. По-перше, нас тут вже 5000, тож можете привітати самі себе з тим, що вас цікавить нова й актуальна інформація! 🎉 По-друге, досвід кожного із вас є неймовірно цінним, кожен здатний розповісти важливу інформацію з теми антибіотикорезистентності. Лише так можна побачити повну картину.🤗

Переходьте за посиланням і дайте, будь ласка, відповіді на запитання в Google-формі.

Medvoice.

27 Nov, 16:36


Складність етіології розладів харчової поведінки завжди потребує ретельного вибору лікувальної тактики. Деякі з цих розладів несуть смертельну небезпеку, наприклад анорексія, а тому потребують безпомилкової діагностики.

Дізнатись про особливості РХП ви зможете на майстер-класі «Розлади харчової поведінки: психіатричні патерни та лікувальні стратегії», що буде проведений 11 грудня. Буде обговорено багато актуальної інформації, яку має знати кожний сучасний спеціаліст.

Реєструйтесь та ефективно лікуйте цей психічний розлад відповідно до актуальних рекомендацій!

Medvoice.

27 Nov, 15:33


Міф №1: РХП є свідомим вибором.
Правильне твердження є діаметрально протилежним – ці розлади є наслідком порушення психічного здоров’я, що трапляються через поєднання генетичних, психологічних факторів та чинників навколишнього середовища. Люди з РХП точно не хотіли б добровільно відчути на собі такий тягар.

Міф №2: РХП мають лише молоді жінки.
Стать, вік, соціальний статус – ніщо із цього не є передумовою для виникнення РХП. Нерідко найбільш стереотипізовані соціальні групи (чоловіки, підлітки й люди похилого віку) стикаються з нерозумінням, коли перебувають у пошуках лікування.

Міф №3: Анорексія – це єдиний небезпечний РХП.
Анорексія є банально найвідомішим РХП. Тому всі інші нерідко нехтуються, але і булімія, і компульсивне переїдання, і розлад вибіркового харчування є не менш небезпечними та потребують такої самої уваги до процесу лікування.

Міф №4: РХП пов’язані винятково з їжею та масою тіла.
Так, а ще з ПТСР, низькою самооцінкою і низкою інших психологічних та емоційних розладів, що ніяк не стосуються екстремального контролю маси тіла.

Міф №5: Люди з РХП можуть «нормально їсти», якщо забажають.
Небезпечне непорозуміння, що руйнує сприйняття тяжкості РХП. На жаль, однієї лише сили волі тут недостатньо – потрібне втручання спеціаліста й комплексна терапія.

Міф №6: Всі люди з анорексією мають недостатню масу тіла.
Здавалося б, що втрата маси тіла є визначною рисою анорексії, але ні – інколи ІМТ у таких людей залишається нормальним. Чи навіть більшим за норму. Це неабияк ускладнює діагностичний процес.

Міф №7: РХП трапляються лише у заможних суспільствах.
Демографічні, соціально-економічні й етнічні ознаки не впливають на ймовірність виникнення РХП. Вони можуть трапитись у будь-якому суспільстві.

Міф №8: РХП – це не справжні психічні розлади.
І водночас кодуються в МКХ-10 у межах F50-59. Ще й потребують спеціалізованої медичної допомоги.

Міф №9: Якщо виникли РХП, то це на все життя.
Ще один небезпечний міф, що змушує людей зневіритися й кинути лікування. Але такому фаталізму немає місця в сучасній медицині. Шлях до одужання довгий та непростий, але цілком можливий.

Міф №10: Пошук допомоги у разі виникнення РХП – це ознака слабкості.
Визнання проблеми та прийняття рішення боротись із нею – це ознака неабиякої сили й хоробрості. І це вже саме собою є величезним кроком до одужання.

Отже, у світі сучасної медицини немає місця забобонам, стереотипам і стигматизації людей за жодною ознакою. Особливо у психіатрії, де такі стани, як-от депресія, РХП та РДУГ, часто не сприймаються суспільством серйозно і водночас неабияк ускладнюють життя людини. А що ви думаєте щодо цього?🤔

Medvoice.

Medvoice.

27 Nov, 15:33


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Розлади харчової поведінки (далі – РХП), на жаль, нерідко стигматизуються суспільством.😔А це відповідно призводить до упередженого ставлення до людей, які страждають на ці захворювання. Де є упереджене ставлення, там є велика кількість стереотипів та міфів.😲

РХП мають складну етіологію, що складається із психічних, соматичних та соціальних факторів. Тож і потребують вони комплексного підходу до лікування, як і будь-яке інше захворювання. Лікар не може бути упередженим щодо своїх пацієнтів. ☝🏻

Розповсюджені міфи про харчові розлади читайте далі 👇🏻

Medvoice.

19 Nov, 10:30


Лідокаїн застосовується з 1948 року.😲 Але й зараз проводяться дослідження, завдяки яким можна дізнатись про неочевидні ефекти цього препарату.🤔 Хочете знати більше? Реєструйтесь на майстер-клас «Лідокаїн в практиці анестезіолога. Старий друг кращий за двох нових», що буде проведений 26 листопада! Голос Medvoice – Андрій Варвінський.👨🏼‍⚕️

Дізнайтесь цікаві лайфхаки щодо використання лідокаїну, про які ви раніше навіть не здогадувались. Чекаємо на вас на нашому майстер-класі.💜

Medvoice.

19 Nov, 09:06


Чоловік 39 років надійшов до приймального відділення із симптомами, що, зі слів тих, хто супроводжував хворого, виникли раптово: афазія, слабкість у правій руці та нозі, пригнічення свідомості й задишка.

Приблизно за 5 годин до появи симптомів пацієнт інтраназально застосував топічний 4% розчин лідокаїну. Це було призначення ЛОР-лікаря для знеболення внаслідок виконання 3 назальних дебридментів щодо дефекту перегородки. Так, дефект виник внаслідок тривалого інтраназального застосування наркотичних речовин. Інсуфляцію розчину лідокаїну пацієнтові було призначено 3 тижні тому, і протягом цього часу він одержав його аж 650 мл. І виявляється, що за 5 годин до надходження він поступово застосував 120 мл 4% лідокаїну.

Після надходження до приймального відділення очі пацієнта були розплющені й рухалися довільно – погляд не фіксував. Зіниці D=S, 2,5 мм у діаметрі, фотореакції збережені. На команди чоловік не реагував. Спостерігалася правобічна параплегія, а лівою рукою пацієнт виконував довільні, неціленаправлені рухи. На ЕКГ: ритм синусовий, правильний, нормотемп (86 уд/хв). Периферичних набряків не зауважувалося. Гемодинаміка була стабільна, АТ був на цифрах нормотензії – 106/80 мм рт. ст. Пацієнтові виконали інтубацію трахеї та госпіталізували до відділення інтенсивної терапії.

На МРТ були виявлені ознаки ішемічного інсульту в басейні лівої середньої мозкової артерії. На КТ голови із контрастуванням зауважено тромботичну оклюзію в середньому сегменті цієї ж артерії. А крім цього, було виявлено флотувальний тромб у дузі аорти – ось і джерело тромбоемболії середньої мозкової артерії. Отже, майже третина лівої гемісфери була уражена ішемічним інсультом. Тканинні активатори плазміногену було вирішено не призначати у даному випадку.

Цікава знахідка на ЕхоКГ – відкрите овальне вікно невеликого розміру. Чи стало це причиною виникнення тромбозу та емболії – неясно. В аналізах було виявлено лейкоцитоз – 24.2×109. Всі інші показники ЗАК, ЗАС, б/х аналізу, електролітів, КЛС, тропоніну були в межах норми. Аналіз сироватки на вміст наркотичних засобів був негативний. Було виявлено лише вміст лідокаїну в сироватці 1,2 нг/мл.

На жаль, терапія проти набряку мозку виявилась неефективною – запобігти вклиненню стовбуру мозку не вдалось. Пацієнт помер через 48 годин після надходження. Але чому взагалі виникли такі тяжкі наслідки від застосування лідокаїну?

Ризик тромбозу в цього пацієнта був мінімальний. Жодних прокоагулянтів він не вживав, коагулопатій в анамнезі він теж не мав. Інфекційних процесів також не спостерігалося. Єдиним поясненням є лише пригнічення скорочувальної активності передсердь внаслідок дії лідокаїну, що й сприяло тромбоутворенню.

Отже, абсорбції лідокаїну внаслідок інтраназального застосування великої дози було достатньо для досягнення такої концентрації препарату в сироватці, що виник кардіотоксичний ефект, внаслідок якого і виник тромбоз, а потім й емболія.

Звісно, що будь-яка кардіоверсія – фармакологічна або електрична – є ризиком виникнення тромбозу чи емболії. Лідокаїн як антиаритмік не є винятком. Але цікаво, що з моменту отримання молекули лідокаїну в 1946 році та початку його комерційного поширення в 1948 році – це перший описаний в літературі кейс виникнення ішемічного інсульту внаслідок застосування цього препарату. Але варто зазначити, що є описані рідкісні кейси аортального тромбозу та емболії внаслідок інтраназального вживання кокаїну та куріння так званого «креку», бо вони, як і лідокаїн, є активаторами калієвих каналів і мають схожий вплив на скоротливість передсердь.

Отже, для пацієнта не було встановлено максимальної добової дози, попередження зроблено не було, тому і трапилось таке тяжке ускладнення. Тож не потрібно забувати детально пояснювати, як саме вони мають виконувати призначення лікаря, щоб не траплялось ковтання супозиторіїв, пиття очних крапель з атропіном та передозування місцевими анестетиками внаслідок інтраназального введення.💜

Medvoice.

Medvoice.

19 Nov, 09:06


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Старий-добрий лідокаїн. З 1948 року він застосовується в усьому світі як ефективний місцевий анестетик та антиаритмік класу Іb. Але токсичність місцевих анестетиків була і залишається нагальною темою. Хоча й медичній спільноті відомо про небажані ефекти лідокаїну, так само як і відомо, що з ними робити – та все ж трапляються тяжкі, навіть фатальні ускладнення.😱

Але сьогодні йтиметься не про відомий усім гучний кейс використання місцевого анестетика для виконання ліпосакції. Виявляється, що застосування лідокаїну може спричинити ГПМК за ішемічним типом.

Опис кейсу читайте далі👇🏻

Medvoice.

18 Nov, 13:54


Громадське обговорення проєкту Наказу «Про затвердження Порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я та внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» триватиме до 30 листопада. А поки що ми нагадаємо, які ознаки мають бути у навчального заходу, щоб ви отримали бали БПР:

🔹захід проводить провайдер, внесений до системи;
🔹до проведення заходу залучені особи, які не мають конфлікту інтересів;
🔹провайдер забезпечив перевірку залучених до проведення заходів БПР осіб щодо наявності конфлікту інтересів;
🔹захід відповідає заявленій меті навчання, вимогам академічної доброчесності;
🔹зміст навчальних матеріалів відповідає темі заходу та є науково обґрунтованим;
🔹під час проведення заходу провайдер забезпечив контроль участі працівників сфери охорони здоров’я, оцінювання набутих знань, компетентностей і практичних навичок;
🔹учасники отримали доступ до навчальних матеріалів, представлених під час заходу;
🔹правила проведення заходу відкриті й доступні для ознайомлення.

Навіть чинне законодавство наголошує про необхідність безперервного розвитку. Якщо вийшло так, що строк дії документів, що свідчать про вашу спеціалізацію, спливає, то рекомендуємо вам не відкладати все у довгий ящик, а готуватись до атестації.

Набір достатньої кількості балів БПР був та залишається актуальним. І Medvoice є офіційним провайдером цих балів. Тому, запрошуємо вас зареєструватись на майстер-класи, які цікавлять вас. Або ж оформлюйте підписку на Medvoice Platform та матимете доступ ще й до архіву минулих лекцій з обраної спеціальності.

Скасована атестація чи відновлена – нехай ваш професійний розвиток ніколи не припиняється!

Medvoice.

Medvoice.

18 Nov, 13:54


👋🏻Доброго дня, шановна спільното! МОЗ України розробляє проєкт Наказу «Про затвердження Порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я та внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України». Що це означає?🤔

Як ви знаєте, на період воєнного стану атестацію медиків було призупинено. 🛑 Але з 1 січня 2025 року її буде відновлено. Усі медичні працівники, у яких строк дії посвідчень про категорію чи сертифікатів спеціаліста сплинув протягом дії воєнного стану, мають атестуватись до 31 грудня 2025 року.

Medvoice.

13 Nov, 14:19


72-річну жінку госпіталізували через епізод пресинкопе. На ЕКГ спостерігався синусовий ритм, ЧСС становила 65 уд./хв, а інтервал PQ був подовжений (240 мс, норма – 120-200 мс). Раптово у жінки виник епізод нерегулярних серцевих скорочень, ЕКГ була виконана повторно.
 
І результат повторної реєстрації ЕКГ ви можете побачити на обкладинці цього поста. Що можна помітити? Присутні комплекси, що відповідають синусовому ритму. Спостерігається періодичне випадіння зубця Р (2:1) та атріовентрикулярна провідність за типом Венкебаха. Так, можна було б подумати про екстрасистолію. Та не все так просто.
 
Тут частина комплексів QRS виникають внаслідок деполяризації шлуночків шляхом проходження імпульсів через задню гілку лівої ніжки пучка Гіса. Тобто ми бачимо блокаду правої ніжки та передньої гілки лівої ніжки пучка Гіса. Однак ця картина виникає лише після подовженого інтервалу R-R. Отже, блокада передньої гілки є брадікардієзалежною. Коли QRS проводиться з коротшим інтервалом R-R, то імпульс передається передньою гілкою, що призводить до картини блокади задньої гілки лівої ніжки.
 
Але можна припустити, що блокади задньої гілки тут немає – проведення імпульсу цим шляхом є просто уповільненим. Цим можна пояснити виражене розширення комплексу QRS, коли виникає брадікардієзалежна блокада передньої гілки лівої ніжки. Найкраще це помітно у відведенні V1.
 
ІХС, ГЛШ, а, може, і ДКМП – вирішуйте самі, що стало причиною такої цікавої блокади, адже опису подальшого перебігу захворювання журнал не опублікував. Можна припустити, що це закінчилось імплантацією постійного штучного водія ритму. Але з погляду патофізіології механізм такої блокади може полягати у діастолічній деполяризації (у 4 фазу потенціалу дії), що робить кардіоміоцити рефрактерними у разі виникнення брадикардії.
 
Цікаво інколи натрапити на такий випадок. Особливо, коли ЕКГ-картини різноманітних блокад та гострого коронарного синдрому стають буденністю. Тож бажаємо вам впевненості та готовності до нетривіальних клінічних кейсів!

Medvoice.

Medvoice.

13 Nov, 14:19


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Скільки не вивчай ЕКГ, скільки не переглядай кардіограм щодня – все одно трапляються такі, що привертають увагу. І переглядаючи старі публікації AHA Journals, ми натрапили на ось такий цікавий кейс. Трапляються і такі ребуси.

І так, чомусь вони не записали V6 і вирішили, що й цього достатньо. Виникла ургентна ситуація, це зрозуміло. Але публікувати таке в журналі? Ну кейс дійсно неординарний, тож ми їм пробачимо.😊

Опис кейсу читайте далі👇🏻

Medvoice.

08 Nov, 15:29


Жінка 64 років звернулася по медичну допомогу зі скаргами на біль у горлі та набряк шиї. До цього вона лікувалась в амбулаторних умовах, але антибактеріальна терапія, що була їй призначена сімейним лікарем, була неефективною. Крім того, вона висловила скаргу на виражену одинофагію. Анамнез життя не мав особливостей, окрім наявності гіпертонічної хвороби.
 
Антропометричні дані: зріст 160 см, маса тіла 70 кг, ІМТ 27,3 кг/м2. Виявлено фебрильну лихоманку (38,3 °С) і тахікардію (ЧСС – 110/хв). АТ на момент огляду був у межах помірної гіпертензії за рахунок діастолічного тиску (117/92 мм рт. ст.). Зауважувалась коротка й набрякла шия. Набряк супроводжувався еритемою шкірних покривів та крепітацією під час пальпації. Електронна ларингоскопія виявила виражений набряк надгортанника зі скупченням гнійного ексудату з правого боку. Лабораторні методи обстеження виявили лейкоцитоз (19,39 × 109/л), високий вміст С-реактивного білка (114,62 мг/л). Крім того, зауважено гіперглікемію (8,21 ммоль/л) та підвищений рівень глікозильованого гемоглобіну (6,4%). КТ шиї виявила, що всередині надгортанника сформувався абсцес, а в клітковині шиї та підборіддя помітно вільний газ.
 
На основі всього вищезазначеного був встановлений діагноз: гострий абсцедуючий епіглотит, некротичний фасціїт шиї. План лікування містив антибактеріальну (мезлоцилін 2 г 4 р/добу в/в) та протизапальну терапію (метилпреднізолон 80 мг 4 р/д). Але жодного покращення стану не спостерігалось. На третій день пацієнтка почала десатурувати, SpO2 знизилась до 93%. Було вирішено виконати трахеостомію з попереднім дебридментом. Однак тяжкість стану пацієнтки та передбачувана тривалість операції потребувала попередньої інтубації трахеї.
 
Анестезіологічний огляд виявив обмеженість рухів у шиї. Відкриття рота було можливим лише на ширину 1 пальця. Клас за Малампаті становив 4, що не дивно. Було вирішено виконати спробу інтубації трахеї у свідомості (з поверхневою седацією). Медикація: суфентаніл 10 нг, метилпреднізолон 40 мг, дексмедетомідин 70 нг та пенегіклідину гідрохлориду 0,5 мг внутрішньовенно. Для місцевої анестезії було двічі виконане орошення 2% р-ном лідокаїну в об’ємі 5 мл.
 
Перша спроба була проведена за допомогою відеоларингоскопії, що показала великий набряклий надгортанник і клас за Кормаком-Леханом 3. Після цього було виконане ще одне орошення лідокаїном, але вже прицільно в ділянку голосової щілини. Під час другої спроби інтубації було заведено еластичний інтубаційний буж за надгортанник. По бужу було встановлено ендотрахеальну трубку 6,5 мм. Після цього під загальною анестезією було виконано дебридмент, порожнини абсцесів були сановані та дреновані. Трахеостомію було виконано наприкінці операції, бо все ж протягом відновлення в післяопераційному періоді в такій ситуації треба забезпечити надійну прохідність дихальних шляхів.
 
У післяопераційному періоді пацієнтці було призначено піперацилін-тазобактам 4,5 г 3 р/д в/в краплинно. Післяопераційну ділянку обробляли розчином перекису водню й тинідазолом, щоб вплинути і на анаеробну флору. Відновлення проходило згідно з планом, ускладнень не виникло. Трахеостому було закрито на 42 добу. На 45 добу пацієнтку було виписано.
 
🥵Добре те, що добре закінчується. Те, що пацієнтка почала десатурувати на тлі терапії глюкокортикостероїдами могло свідчити про розвиток обструкції дихальних шляхів. І діяти треба було швидко. Віртуозна робота анестезіолога, який виконав інтубацію при тямі, зважаючи на всі предиктори складної інтубації, вдало виконаний дебридмент і санація вогнищ інфекції та правильно підібрана антибактеріальна терапія – все це складові успішного лікування.
 
Тож постійно розвивайтесь і тренуйтесь працювати в команді.🤝

Medvoice.

Medvoice.

08 Nov, 15:27


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Складні дихальні шляхи можуть трапитись у будь-який момент на професійному шляху кожного анестезіолога. 😨 Добре, коли їх можна передбачити. Але готовим до застосування кожної з наявних складових DAS-протоколу треба бути завжди.🤔
Medvoice пропонує до вашої уваги цікавий кейс складних дихальних шляхів. 🤗 На фото з обкладинки ви можете побачити гострий епіглотит. Ви скажете, що тут є ще дещо. Так, є. І це дуже рідкісне ускладнення епіглотиту, летальність якого сягає від 7 до 50%.🫢
Це некротичний фасціїт шиї. Іншими словами: трахеостомію виконувати дуже небезпечно без попередньої інтубації трахеї.‼️
Про ведення складних дихальних шляхів та терапію цього тяжкого запального захворювання читайте далі👇🏻

Medvoice.

07 Nov, 15:20


👋🏻Добрий день, шановна спільното акушерів-гінекологів! Цього року був затверджений новий Наказ про скринінг раку шийки матки. ☝🏻 Зміни, що вносить цей новий Стандарт, значно підвищать ймовірність успішного лікування цього захворювання. Так, адже великий акцент було зроблено саме на раннє виявлення раку та передракових станів. 🚩

Помітили аномальні результати ПАП-тесту? Виявили ВПЛ у пацієнтки? Дізнались про сімейний анамнез раку шийки матки, що трапляється чи не у кожному поколінні? Прослухавши безкоштовний майстер-клас «Скринінг раку шийки матки. Огляд нового Стандарту МОЗ України», що проходитиме 19 листопада, ви знатимете досконало порядок ваших подальших дій.

Тож реєструйтесь та дізнавайтесь про актуальні рекомендації щодо скринінгу раку шийки матки безпосередньо від учасниці групи, яка працювала над розробленням Стандарту. 👩🏼‍⚕️ А в кінці безкоштовного майстер-класу на вас чекатиме тестування та сертифікат із 10 балами БПР.😉

Тримайте руку на пульсі останніх новин разом із Medvoice!

Medvoice.

Medvoice.

31 Oct, 09:58


🔹АЧТЧ: допустимим є зростання у 1,5-2 рази від початкового показника. Як коригувати: зменшення дози гепарину на 10-20%.
🔹Анти-Ха: 0,3-0,7 ОД/мл. Як коригувати: зменшити/збільшити дозу гепарину на 10-20%.
🔹Гемоглобін: 7-9 г/дл. Як коригувати: трансфузія еритроцитарної маси 10 мл/кг.
🔹Фібриноген: 1,5-2 г/л. Як коригувати: введення кріопреципітату 1 ОД/кг.
🔹Тромбоцити: 100 × 10 Г/л (якщо є кровотеча) та 50 × 10 Г/л (якщо кровотечі немає). Як коригувати: введення тромбоцитів 10 мл/кг.
🔹Антитромбін: >50-80%, якщо антикоагуляційного ефекту не вдається досягти за допомогою максимальних доз нефракціонованого гепарину. Як коригувати: введення концентрату антитромбіну. Рахувати за формулою (цільовий АТ – фактичний АТ) × маса тіла (кг) ÷ 1,4.

Тож бажаємо вам вдалого дня. Тримайте баланс в коагулограмі та в житті!👍🏻

Medvoice.

Medvoice.

31 Oct, 09:58


Пацієнтові віком 76 років проводилось кардіохірургічне оперативне втручання. Перебіг операції ускладнився зупинкою кровообігу за типом фібриляції шлуночків. Протягом 15 хвилин проводились реанімаційні заходи (зокрема прямий масаж серця). І після цього був застосований АШК та розпочалась ЕКМО. Синусовий ритм було відновлено, операцію завершено, але свідомість у післяопераційному періоді в пацієнта не відновилась та оцінювалась за ШКГ як глибока кома.

Згодом пацієнтові була виконана МРТ голови, завдяки чому було виявлено дрібні дифузні внутрішньомозкові крововиливи. Такі мікрокрововиливи часто спостерігаються у пацієнтів, яким проводилась ЕКМО, і вони мають сприятливий прогноз. І дійсно, протягом кількох днів стан пацієнта було стабілізовано, свідомість вдалося відновити. Але чим можна пояснити виникнення такого ускладнення?

Протромботичний ефект описується наявністю всіх трьох компонентів тріади Вірхова:

🔺Контакт крові з екстракорпоральними структурами апаратури.
🔺Відносно сповільнений кровотік через систему АШК.
🔺Гіперкоагуляція на тлі вивільнення факторів коагуляції внаслідок гемолізу.


Водночас збільшення споживання факторів коагуляції та застосування нефракціонованого гепарину призводить до виникнення геморагічних ускладнень. А стани, як-от тромбоцитопенія, дисфункція тромбоцитів чи хвороба Віллебранда, зрозуміло, підвищують ризик виникнення подібних ускладнень. В ELSO наголошують, що застосування вено-венозної ЕКМО у разі зупинення кровообігу, дихальної недостатності з преканюляційною гіпоксемією, метаболічного або респіраторного ацидозу чи шоку збільшує ймовірність виникнення геморагічних ускладнень. Так, пандемія COVID-19 дала змогу детально дослідити це питання.

Під час ЕКМО активуються фактор Віллебранда, система комплемента, а за ними і фібриноліз. Крім того, процедура супроводжується розвитком гемодилюції, що також належить до причин геморагічних ускладнень, на тлі виснаження запасів факторів коагуляції. А ще варто згадати ефект Вромана, що описується як абсорбція фібриногену мембраною оксигенатора. Зауважується також і агрегація тромбоцитів на поверхні «штучного ендотелію». Такий «шар» із фібриногену та тромбоцитів здатний затримати високомолекулярний кініноген, фактор XII, а, крім того, й альбумін, імуноглобуліни та компоненти системи комплемента (С3). Тому, тяжка тромбоцитопенія і гіпокоагуляція не є рідкісним явищем у пацієнтів, що перенесли ЕКМО. Зазвичай вони потребують багаторазових трансфузій комптонентів крові. Крім того, саме проходження крові через систему АШК спричинює порушення агрегації внаслідок втрати мультимерів фактора Віллебранда. Тромбоцити, що залишились в ОЦК, просто втрачають здатність до агрегації.

Без зайвих слів зрозуміло, що пацієнти потребують моніторингу показників коагулограми та тромбоцитів під час проведення ЕКМО. Гепарин-індукована тромбоцитопенія трапляється у 4-7% пацієнтів. АЧТВ не має зростати більш ніж у 1,5-2,5 разів від початкового показника в пацієнта. Прицільно оцінити дію нефракціонованого гепарину можна шляхом аналізу на анти-Ха-факторної активності.

🚩Простіше: надмірне зростання АЧТВ є предиктором геморагічних ускладнень, а зниження анти-Ха-факторної активності свідчить про ризик тромбозу.🚩

Моніторинг D-димеру не є обґрунтованим – він може дати змогу запідозрити тромбоз на мембрані оксигенатора на ранніх етапах ЕКМО. Однак, якщо він все ж таки зріс, то його щоденний моніторинг є рекомендованим. Цікавим є те, що у гайдлайні ELSO від 2021 року серед рекомендованих методів діагностики, що здатні передбачити тромботичні ускладнення ЕКМО, є тромбоеластографія та тромбоеластометрія. Хоча до цього вони вважались неінформативними в такій ситуації.

Тож якими є цільові лабораторні показники для пацієнтів, яким проводиться ЕКМО, щоб уникнути геморагічних чи тромботичних ускладнень? Із гайдлайну ELSO:

Medvoice.

31 Oct, 09:57


👋🏻Добрий день, шановна спільното! Сьогодні Medvoice хоче поговорити про ЕКМО. Звісно, що лише постійне відточення навичок із застосування екстракорпоральної мембранної оксигенації може гарантувати позитивний результат цієї надскладної методики. Але звести ймовірність виникнення ускладнень до 0% майже неможливо.😔

❗️Відомо, що тромбози під час ЕКМО виникають у 15-85% випадків, а геморагічні ускладнення трапляються у 15-21% пацієнтів. Останній аналіз Extracorporeal Life Support Organization (ELSO) показав, що у 21% кейсів можуть трапитись одночасно обидва варіанти коагулопатії.

Тріада Вірхова в дії та опис кейсу з фото читайте далі👇🏻

Medvoice.

24 Oct, 08:45


Чи до смаку вам страви з грибами шиїтаке?🍜 Популяризація японської кухні піднесла популярність цих грибів у світі на другу сходинку, після шампіньйонів. І разом із цим сприяла розповсюдженню випадків дерматиту шиїтаке. Таке явище вперше було описане в 1977 році японським вченим Такехіко Накамурою. Це захворювання входить до групи токсикодермій. Клінічна картина характеризується появою мікропапул, діаметром до 1 мм, що групуються в довгі лінії внаслідок феномена Кебнера, тобто розчухування шкіри. Так, дерматит шиїтаке супроводжується інтенсивним свербежем шкірних покривів.

І тепер безпосередньо опис кейсу з фото. Чоловік 50 років надійшов до приймального відділення зі скаргами на інтенсивний висип на шкірних покривах, що супроводжується свербінням. Він виник раптово за 2 дні до звернення. Пацієнт був занепокоєний виглядом цього висипу: його елементи утворювали лінійні угрупування. Зі слів пацієнта, перед появою симптомів він відвідав фестиваль азіатської кухні. Проте це було не вперше, але таких симптомів у нього раніше не спостерігалось.

Під час обстеження не було виявлено жодних системних уражень. Результати лабораторних аналізів були в межах норми. Жодних ознак хронічних дерматологічних захворювань також не спостерігалося. Лінійні висипання мали незначну набряклість та мали вигляд «червоного» дермографізму, але під час його перевірки таких проявів не виникло.

Зі слів пацієнта, алергологічний анамнез у нього був не обтяжений. Тож з огляду на це йому було встановлено діагноз – дерматит шиїтаке.

Але чому цей невіддільний продукт японської кухні може спричиняти такі неприємні прояви? Справа в речовині, що міститься у цих грибах – лентинані. Лентинан – це природний полісахарид, якому раніше приписували протипухлинні властивості. Так, у чистому вигляді його було виділено в 1969 році в Японії та на його основі розпочато виготовлення комерційних протипухлинних препаратів. Був описаний стимулювальний вплив цієї речовини на клітинний імунітет. І вже тоді були описані побічні ефекти у вигляді характерних висипань та свербежу.

Ретельне термічне оброблення грибів шиїтаке руйнує лентинан, що запобігає виникненню дерматиту. У разі вживання сирих грибів симптоми виникають протягом 2 діб. Специфічного лікування дерматит шиїтаке не потребує – симптоми минають протягом 3 тижнів. Обґрунтованим є призначення антигістамінних засобів як симптоматичної терапії, щоб послабити свербіння.

Однак не варто забувати про диференційну діагностику! Наявність схожих висипань разом із гарячкою, лімфаденопатією, болем у ділянці уражень шкіри може свідчити про оперізувальний герпес із його атиповими проявами.

Будьте обережними з вибором їжі!

Medvoice.

Medvoice.

24 Oct, 08:45


😱 Ні, така картина виникає не внаслідок флагеланства. Батоги тут ні до чого. Це є проявом специфічних гастрономічних уподобань. Читайте далі👇🏻

Medvoice.

21 Oct, 12:51


2-місячна дитина надійшла до відділення невідкладної допомоги із симптомами респіраторного дистресу. Зі слів матері, дитина прокинулася вночі і в неї виник «гавкаючий» кашель. Під час обстеження спостерігався стридор і хибний круп. А крім цього, пальпаторно було визначено гепатоспленомегалію. Жодних ознаків травми у дитини не було.

Під час забору крові з вени на аналіз було помічено, що кров має пінисту структуру та рожевий колір. Перша думка – гіперліпідемія. Було призначено додатково визначення ліпідного спектру, печінкового й ниркового комплексу, панкреатичних ферментів та електролітів. І під час подальшого спілкування з батьками дитини було визначено, що в них обох колись виявили високий рівень тригліцеридів та холестерину і вони дотримуються суворої дієти й приймають антигіперліпідемічні препарати.

Результати лабораторного обстеження цієї рожевої крові: сироватковий холестерин – 2000 мг/дл (норма <170 мг/дл) та тригліцериди 12200 мг/дл (норма <150 мг/дл). Також у 3 рази більшими за норму були показники АлТ та АсТ за нормального рівня білірубіну. Рівень ліпази, амілази, гемоглобіну, креатиніну та глюкози був у межах норми. З метою усунення проявів крупу пацієнтові призначено і введено дексаметазон в/в 0,6 мг/кг однією дозою та госпіталізовано до відділення інтенсивної терапії для спостереження.

Діагноз: сімейна комбінована гіперліпідемія. Не рідкість, чи не так? Але ж такі незвичайні прояви побачиш не щодня. Через це дитині була призначена терапія, що складалась із препарату фіброєвої кислоти та корекції дієти (споживання тригліцеридів менше 50 мг на добу).

Покращення стану було досягнуто швидко – наступного дня дитину було виписано. Повторний візит було призначено на 2 тижні потому з метою контролю гіперліпідемії. Жодних ознак панкреатиту не виникло за цей час, а рівень ТГ та холестерину знизився на 50%. Рівень трансаміназ повернувся до норми. Дихальних порушень теж більше не спостерігалось.

Гіперліпідемія надає сироватці крові білого кольору та пінистої структури, що і стало причиною рожевого забарвлення. Гіперліпідемія у новонароджених буває первинною та вторинною. Первинна є проявом генетичних захворювань, як-от сімейна комбінована гіперліпідемія. Або дефекти рецепторів до ЛПНЩ, лізосомальний дефіцит ліпази чи ураження специфічних генів: LCAT, ABCA 1, ABCG 5, ABCG 8. Причинами вторинної гіперліпідемії є цукровий діабет, захворювання нирок і печінки та гіпотиреоїдизм.

Medvoice.

Medvoice.

21 Oct, 12:51


Всі чули про «блакитну кров» у сенсі «аристократія». Але що таке «рожева кров»

🩸Так, рожева у прямому сенсі цього слова. Рожева, піниста кров у 2-місячної дитини.

👋🏻Medvoice бажає вам доброго дня! І сьогодні ми маємо для вас незвичайний кейс. По-перше, варто згадати, що стан, який був діагностований у дитини, не є чимось незвичайним. У його розвитку відіграють роль різноманітні генетичні детермінанти, і частота виникнення цього стану в популяції становить 1-3%.

Але кров рожевого кольору – це щось неочікуване і справді рідкісне. Читайте далі.👇🏻

Medvoice.

16 Oct, 15:04


👋🏻 Medvoice бажає вам доброго дня!

🍂 Половина осені вже минула. Так вже заведено, що осінь асоціюється зі здобуванням нових знань. Все ж таки роки, проведені у школі та ВНЗ, створюють умовний рефлекс.☝🏻

Лікарю доводиться навчатися все життя.👨‍⚕️ І якщо ви раптом ще не почали навчальний процес – не біда. Нагадуємо вам про жовтневі майстер-класи, на які ви ще встигаєте зареєструватись.

Посилання на сайт.

Або ж оформлюйте підписку на Medvoice Platform та переглядайте будь-коли навіть ті майстер-класи, що вже відбулись.

Оформити підписку.

Medvoice.

15 Oct, 12:40


Пацієнт із плоскоклітинною карциномою глотки. Поширеність пухлини була просто катастрофічною: вона розповсюдилась на гортань і стравохід.

Довелося виконати тотальну фарингектомію, тотальну ларингектомію та резекцію цервікального відділу стравоходу. Такий радикальний об’єм операції потребував подальшого формування трахеостоми. Її було сформовано, але пізніше виникло ускладнення – шкірно-глоктова нориця над стомою. І перед лікарями постає вкрай складне завдання. Як тепер забезпечити прохідність дихальних шляхів у пацієнта?

Нетривіальні завдання потребують нетривіальних рішень. І таке рішення було знайдене. До бригади хірургів залучили кардіохірурга, який мав досвід у виконанні стернотомії. З його допомогою було створено новий доступ для трахеостомічної канюлі – через отвір у грудині. Так, адже шанс на виживання без такого втручання в цього пацієнта дорівнював 0%.

Отже, отвір у грудині. У куксу трахеї таким-от трансстернальним доступом було введено трахеостомічну канюлю, а норицю було висічено. Після цього відновленню пацієнта нічого не перешкоджало.

Крім цього випадку, історія бачила ще 3 трансстернальні трахеостомії, але жодний із цих пацієнтів не досяг виживаності хоча б у 1 рік. Говорити про виживаність у такому випадку ще зарано – з моменту операції минуло усього лише кілька місяців. Але вважаємо, ви будете згодні, що інколи здатність думати за межами рамок та вміння працювати у команді може створити справжнє диво.

Medvoice.

Medvoice.

15 Oct, 12:39


⁉️ДІЙСНО НЕЗВИЧАЙНИЙ ДОСТУП ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ТРАХЕОСТОМІЧНОЇ КАНЮЛІ⁉️

Неймовірно. Ніхто й подумати не міг, що таке можливо.

👋🏻Medvoice бажає вам доброго дня! Як ви можете нерідко прочитати у наших соціальних мережах, команда Medvoice дуже сильно підтримує мультидисциплінарний підхід до лікування. Інколи це єдиний можливий спосіб досягти позитивного ефекту. Мультидисциплінарні хірургічні бригади нині не є рідкістю – це одне з найвагоміших підтверджень тези про важливість такого комплексного підходу.

Спільното, Medvoice має для вас дуже незвичайний кейс – встановлення трахеостомічної канюлі через отвір у грудині. 😨 Він був розміщений на ресурсі Figure 1.

Читайте нижче👇🏻

Medvoice.

11 Oct, 10:52


❗️БУДЬТЕ УВАЖНІ ТА ОБОВ’ЯЗКОВО ПРИСЛУХАЙТЕСЬ ДО ВАШИХ МЕДСЕСТЕР❗️

Спільното, пропонуємо до вашої уваги моторошний кейс, що був описаний у книзі «Чек-лист. Як уникнути дурних помилок, які ведуть до фатальних наслідків» американського хірурга Атула Гаванде. 👨‍⚕️

Medvoice.

07 Oct, 10:52


ДЛЯ МЕДИКІВ, ЩО ОПИНИЛИСЬ НЕ У СВОЇЙ ТАРІЛЦІ

🥱Вам нестерпна ваша звичайна рутина? Ви бажаєте професійного росту, але теперішнє робоче місце вам таких перспектив не дає? Ви – прогресивний сучасний лікар, який здатний на більше, ніж лікування дореволюційними методами?

🤝Medvoice радо простягне вам руку допомоги. Саме для вас ми створили канал Medvoice Jobs, де зібрані актуальні медичні вакансії з усієї України. Підписуйтесь на канал Medvoice Jobs – нехай ваш професійний розвиток ніколи не згасає через те, що ви не на своєму місці!

Medvoice.

Medvoice.

07 Oct, 09:59


👋🏻Шановна спільното, раді знову бачити вас на каналі Medvoice!

Тривала пауза позаду, і ми повернулися до вас. А це означає, що на вас чекає огляд найцікавіших клінічних кейсів з усього світу. 🌍

🟣Хочете бути готовими до нетривіальних ситуацій?
🟣Бажаєте дізнатися про лайфхаки щодо вирішення клінічних «завдань із зірочкою»?


Тоді stay tuned та запрошуйте своїх колег доєднатися до нашого каналу – тримаємо руку на пульсі разом!

Medvoice.

Medvoice.

28 May, 08:24


Майстер-класи тижня

👉Зареєструватися на захід тут: https://link.MedVoice.net/5odLtO

#майстеркласитижня

Medvoice.

27 May, 17:24


📽️Спільното, тепер подкаст «Проблеми і можливості сучасної анестезіології з Денисом Сурковим» доступний у записі.

👉Переглянути запис можна за посиланням: https://www.youtube.com/live/ZTtUadqdVPM?si=3FN_5s_-7_ScJfGS

Medvoice.

24 May, 11:39


Тест

Який діагноз?

Варіанти відповідей додамо нижче 👇
#тест

Medvoice.

23 May, 12:16


Кейс від Medvoice 👇

До кінця вагітності серцю
доводиться перекачувати в середньому майже на
50% більше крові, ніж до періоду вагітності.

Такі зміни можуть бути «стрес-тестом» для серця і призвести до розвитку серцево-судинних захворювань 🫀 А за наявності патології ССС ці процеси можуть ускладнювати перебіг недуги.

▶️Тому, важливо розуміти, як на кожному етапі порушення функції ССС в матері впливатимуть на стан плоду, щоб зуміти спрогнозувати вплив вагітності на наявні захворювання серця в жінки.

👉З'ясувати це питання допоможе майстер-клас
«Вагітність та серцево-судинні захворювання: діагностуємо й лікуємо правильно», який відбудеться 8 червня: https://link.MedVoice.net/nz80sw

#кейс

5,084

subscribers

786

photos

25

videos