1 стан: синдром «розбитого серця», або кардіоміопатія Такоцубо
Стан вперше був описаний в Японії. Назва «такоцубо» є японським словом, що означає «горщик, який використовується для ловіння восьминога». Це стосується форми серця у людей з цим захворюванням, що візуалізується під час оглядової рентгенограми органів грудної клітки.
Кардіоміопатія такоцубо є станом, який призводить до раптової слабкості серцевого м’яза. Це може бути спровоковано значним емоційним стресом, звідси і назва синдрому розбитого серця. Це може викликати біль у грудях і задишку, схожі на серцевий напад, але стан є тимчасовим і оборотним.
2 стан: кардіальний синдром Х або мікроваскулярна стенокардія
У 70-х роках цей стан був справжнім головним болем для лікарів, коли пацієнти, які відчували біль у грудях, схожий на стенокардію, не мали звуження або закупорки коронарних артерій – звичайної причини стенокардії.
Захворювання отримало свою назву після того, як дослідження пацієнтів з болем у грудях, проведене дослідниками Робертом Арбогастом і Марсіалом Бурасою, дало дивовижні результати. В одній групі на ЕКГ були ознаки ішемічної хвороби серця, незважаючи на те, що вони мали нормальні коронарограми – цю групу в дослідженні назвали групою X. У 1973 році доктор Харві Кемп ввів термін «синдром X», який пізніше перейменували на «кардіальний синдром X». Зараз це захворювання більш відоме як мікроваскулярна стенокардія, і вважається, що це аномалія дрібних артерій серця.
3 стан: стенокардія Принцметала
Назва походить від імені американського лікаря Майрона Принцметала, який опублікував роботу про це захворювання в 1959 році. Цей стан також відомий як варіантна стенокардія, зворотна стенокардія або спазм коронарних артерій та характеризується циклічним болем у грудях. Біль виникає через те, що кровоносні судини, що живлять серце, спазмуються, перешкоджаючи нормальному кровотоку.
Лікування передбачає застосування медикаментів, зокрема нітратів і блокаторів кальцієвих каналів. Це частіше трапляється в жінок, ніж у чоловіків.
За збігом обставин Принцметал також був одним із перших кардіологів, який дослідив зв’язок між дієтою та ішемічною хворобою серця.
4 стан: Тorsades de pointes або піруетна тахікардія
Torsades de pointes – це небезпечне порушення нормального серцевого ритму, яке може призвести до раптової серцевої смерті. Вперше його описав французький лікар Франсуа Десертен.
Назва “torsades de pointes” у перекладі з французької означає «закручування кінчиків». Термін використовується для руху в балеті, для скручування волосся або декоративного скручування шнура на одязі, а також для орнаментального мотиву, який імітує скручене волосся або нитки, що видно на класичних архітектурних колонах.
Назва цього рідкісного стану пов’язана з формою комплексів на ЕКГ – спостерігається картина скручування та звивання.
5 стан: LAMB-синдром
Хоча “lamb” у перекладі і означає «ягня», але жодного зв’язку з вівцями тут немає – це абревіатура: лентіго, атріальні (передсердні) міксоми, блакитні невуси. Ще одна його назва – комплекс Карні. Приблизно 7% усіх міксом серця пов’язані з комплексом Карні.
Серцеві міксоми можуть призвести до емболічних інсультів і серцевої недостатності, а також можуть проявлятися лихоманкою, болем у суглобах, задишкою, діастолічним шумом і розривом пухлини.
6 стан: синдром Куніса
Синдром Куніса – це епізод стенокардії або навіть ГКС, викликаний алергічною реакцією. Синдром був названий на честь професора Ніколаса Куніса, грецького кардіолога, який виявив, що синдром спричинений хімічними речовинами, як-от гістамін, які виділяються організмом під час алергічної реакції. Ці хімічні речовини викликають спазм коронарних артерій.
Алергію можуть спровокувати укуси бджіл чи ос, ліки, а також загальна анестезія або стентування.
7 стан: кардіальний амілоїдоз
Транстиретинова амілоїдна кардіоміопатія – це рідкісне захворювання, за якого в стінках серця відбувається накопичення амілоїду. Цей білок спричиняє ригідність лівого шлуночка серця і погіршує його скоротливу здатність.
Medvoice.