KGB files @kgbfiles Channel on Telegram

KGB files

@kgbfiles


Розсекречені історії з архіву СБУ. Підтримати проект: patreon.com/kgbfiles , 4149 6293 9665 4691 Зв'язок з автором, вп, реклама (продаю, а не купую): @Andriushchenko Дружній канал про книжки: @npzbvnkngchtn

KGB files (Ukrainian)

Канал "KGB files" - це збірник розсекречених історій з архіву СБУ. Якщо ви зацікавлені в таємничих подіях, шпигунських розвідках та розслідуваннях, цей канал стане для вас відмінним джерелом цікавої та корисної інформації. Ви зможете дізнатися про найцікавіші подробиці минулих операцій та подій, які досі залишаються в секреті. Автори каналу постійно оновлюють контент і додають нові матеріали, щоб зробити ваше знайомство з історією ще цікавішим. Приєднуйтесь до нашого каналу "KGB files" і розширюйте свої знання про таємничі події минулого!

KGB files

15 Nov, 15:45


При чому операцію проведено у День чекіста!

KGB files

15 Nov, 11:27


Буквально майже "КГБ надзюрив у під'їзді".

"У під’їздах будинків, що займають оунівські центри й окремі націоналісти в Західній Німеччині, практикувати оброблення сходів і стін спеціальною смердючою рідиною для того, щоб у німців, які мешкають поруч, створювати неприязні почуття до емігрантів".

"20 грудня 1959 року нами через агента «Рафаель» проведено заходи з розливання смердючої рідини в м. Мюнхені за відомою Вам адресою: Цеппелінштрассе, 67. Ця акція викликала невдоволення серед німців – мешканців цього будинку, внаслідок чого ними винесено рішення про необхідність вжиття заходів із виселення з будинку української емігрантської організації."

З нової статті Олександра Скрипника.
Документ: ГДА СЗРУ.

KGB files

13 Nov, 14:12


Сьогодні день народження Остапа Вишні.

Його випадок - вкрай рідкісний, якщо не унікальний: збереглися цілих три його справи, створені ОГПУ-НКВД: слідча (зараз у ЦДАГОУ), справа-формуляр (тобто те, що про нього доповідали агенти) та особова справа агента "018" (ці дві - у ГДА СБУ).

KGB files

13 Nov, 10:34


Товариство, хто у Харкові? Є нагода розвіртуалитися)))

У рамках циклу історичних лекцій “Як подолати Росію: спитай історика” 15 листопада в ЄрміловЦентрі відбудеться перегляд документального фільму “Київські файли” (Нідерланди, 2023) спільно з DOCUDAYS UA, а також лекція “Секс, шпигуни та інші секрети КГБ” Володимира Бірчака, історика, редактора "Історичної правди", заступника директора Архіву СБУ (2014-2016), а нині сержанта бригади “Хартія”.

Фільм, який цього вечора побачать харків’яни, занурює в час, коли приватні життя людей пронизувала параноя радянського режиму, і показує, як на них впливала ця маніакальна недовіра. Історії героїв нагадують нам про важливість прозорості, відповідальності за злочини та захисту прав особистості.

Історик Володимир Бірчак, який був історичним консультантом фільму, розповість про те, як документальна стрічка створювалась.

На завершення розповість:

що ж знаходиться у цих архівах, наскільки великий їх масив та як шукати інформацію про себе чи своїх родичів.

KGB files

13 Nov, 07:45


Ми на нашому благодійному аукціоні розігруємо набір із 10 книжок Андрія Кокотюхи з автографами.

Лотерея триватиме до вечора 15 листопада.

Збираємо на систему РЕБ, яка рятуватиме наших саперів від дронів.
Долучайтеся.

Квиток - 150 гривень або $5.
Посилання зі умови тут: https://www.facebook.com/share/p/GfVrcsvNsZmJ96Cq/

KGB files

12 Nov, 19:35


Грузинські меньшовики та вірменські дашнаки, пов'язані з Францією, Англією та Іраном, хотіли потруїти делегатів з'їзду КП(б)У в ресторані "Динамо".
1938.

Що було далі, не знаю.

ГДА СБУ.

KGB files

09 Nov, 18:55


Цікава розповідь про те, якими іноді бували відносини в управліннях КГБ на місцях. Харківські чекісти "повстали" проти начальника.

У книзі ім'я не названо, але це Петро Фещенко, який керував КГБ на Харківщині з 1961го по 1974й. Після цього ще трохи очолював УМВД. Суддя, який судив Василя Стуса - його тезка.

На роки Фещенка припала відома нині історія зі знайденими рештками вбитих польських військовополонених.

А згадує про "бунт" контррозвідник Альберт Диченко (Діченко).

Текст із книги "Борис Шульженко. Особистість і час: Документи, спогади, матеріали" (АДЕФ-Україна, 2006).

KGB files

09 Nov, 14:47


Радянський розвідник (довго працював під виглядом дипломата), викривач українських націоналістів, друг письменників та вчених, полковник Валентин Цуркан.

Про дещо на каналі було, можна шукати за прізвищем.

ГДА СБУ.

KGB files

03 Nov, 13:22


Нічого дивного та нелогічного в таких випадках немає, але все одно щоразу звертаю увагу.

1950 рік, МГБ знадобилися певні документи 30-х. У яких згадується такий собі М.Бойчук (той самий). Прізвище чекістам нічого не говорить, просять архів зробити довідку. Але там без імені та року народження нічим допомогти не можуть - скільки їх, тих М.Бойчуків. Якихось 13-15 років тому у цього ж відомства (яке мало іншу назву) художник Бойчук проходив як один із найнебезпечніших ватажків націоналістів-тeрoриcтiв. Але в тих умовах 13-15 рокв - це "кілька життів тому", і не так багато співробітників згадають що самого Бойчука, що Грушевського, який сфабрикував його справу, за що був рoзcтpiляний через кілька місяців після самого художника.

До речі, митцям у повоєнні роки все ще могли закидати "бойчукізм", а ті, якщо були молоді, не розуміли, що це таке (принаймні так мені розповідав покійний Володимир Мельниченко про них із Адою Рибачук).

ГДА СЗРУ.

KGB files

31 Oct, 11:13


Колись вже писав, що професійний вбивця та диверсант, ікона нинішніх колаборантів Судоплатов після тюрми займався перекладами з української (принаймні дві книги Дмитра Міщенка, які вийшли у московській "Дитячій літературі").
Але переклади з каракалпакської?
Чи це таки якийсь тезка (у випадку з українськими перекладами - точно не тезка)?

KGB files

29 Oct, 09:43


Естетика 20-х на обкладинці справи ГПУ.
З логотипом Держвидавництва.
(думаю, такі у різних установах були, ну і в чекістів зокрема)

ГДА СБУ.

KGB files

24 Oct, 15:05


«Хай живе бойова співдружність ЧК і МДБ [НДР]».

Торт на прийомі на участю голови Штазі Еріха Мільке та генералів КГБ. НДР, початок 70х.

KGB files

24 Oct, 12:13


Чекістська мова часів українізації.
"Склад кубла".
Табличка, складена зі слів агента.

ГДА СЗРУ.

KGB files

24 Oct, 06:44


https://localhistory.org.ua/texts/statti/zagadka-ubivstva-iaroslava-galana/

KGB files

22 Oct, 07:26


Сьогодні 130 років з дня народження одного з найзагадковіших українських авторів минулого століття — Віктора Петрова (Домонтовича). З цієї нагоди тримайте анонс 💚

«Агент із ведмедиком» — так називатиметься книжка, яка вийде у Vivat наступного року. Її зараз пише історик Едуард Андрющенко, якого ви можете знати за попередньою працею — «Архіви КГБ. Невигадані історії».

Цього разу все теж обертається навколо розсекречених архівних справ. А де, як не в них, шукати відповіді на питання, які хвилюють не лише дослідників, а й читачів «Доктора Серафікуса» та «Дівчини з ведмедиком»? Всі, хто хоч трохи цікавився біографією письменника та вченого, знають, що він співпрацював з радянськими спецслужбами. Але конкретних, підтверджених документами фактів ніхто не знав — більше було легенд і чуток, іноді напівфантастичних. І ось нарешті історію Віктора Петрова можна побачити майже без «білих плям».

Але майбутня книжка — не тільки про Петрова. Автор розкаже і про людей навколо нього — видатних науковців та письменників, агентів, об’єктів розробки, жертв репресій та співробітників спецслужб.

📖 А також нагадуємо, що в серії української класики можна насолоджуватися книжкою «Доктор Серафікус»

KGB files

21 Oct, 07:25


Як ви, можливо, вже знаєте, я пишу другу книгу.
Звісно, на основі справ НКВД-МГБ-КГБ.
Той, хто вгадає головного персонажа, отримає її в подарунок, коли вийде.
Ті, хто вже знає, участі в розіграші не беруть.

KGB files

16 Oct, 09:17


Товариство, я до Вас знову з проханням про допомогу.

Мій вірний і чемний побратим, котрого я називаю "Ікс" захворів і потребує лікування. Давно він вже плакався на проблеми із ходовою (окрім іншого, потребує заміни амортизаторів та супортів), а до того ж під час крайньої поїздки камінь перебив паливну магістраль і він ледве довіз мене до місця служби.

"Ікс" дуже хороший, майже рік (від минулої осені) чемно терпів всі незгоди єбєнів, але ось розхворівся і окрім іншого потребує ще ряд лікувальних та оздоровчих процедур.

Ціна питання = 12-15 тис. грн. (це із транспортуванням його евакуатором із єбєнів до Дніпра та ремонтом).

Прохання до усіх небайдужих допомогти поставити цього звіра знову на ноги, вірніше на колеса.

Зі своєї сторони обіцяю за кожен донат більше ніж 500 грн. тут появиться допис із цікавими архівними артефактами.

картка Моно: 5375 4141 0873 3352

Наперед дуже вдячний за допомогу.

KGB files

12 Oct, 19:12


Пост Євгена Лакінського у фб: У книзі «Архіви КГБ», Едуард Андрющенко зокрема розповідає про чоловіка, який, у 1980-ті, намагався підірвати пасажирський літак аби вбити свою дружину щоб мати змогу спокійно жити з коханкою. На щастя, вибуховий пристрій не спрацював.

Що цікаво: аналогічна історія сталася у Квебеці, у 1949 році. Мешканець міста Квебек мав складні стосунки з дружиною, завів 17-річну коханку і намагався дати з усім цим раду. Отже посадив дружину на пасажирський літак до Бе-Комо (Baie-Comeau) і подбав щоб інша людина поклала бомбу в багажне відділення.

Але сталося несподіване: літак затримався на кілька хвилин і, замість вибухнути над річкою Сен-Лоран, вибухнув десь понад лісами, де рятувальники знайшли його залишки зі слідами вибухівки.

«Героя», разом з двома співучасниками, засудили до страти і повісили.
Праворуч — документальна книжка яка оповідає цю історію.

KGB files

12 Oct, 10:09


У "Локальної історії" вийшов спецпроєкт "Сандармох" про розстріл 1111 в'язнів соловецьких таборів, серед яких понад 200 — українці.

Зараз на слуху прізвища Миколи Куліша і Валер'яна Підмогильного, Миколи Зерова і Гео Шкурупія, Леся Курбаса і Валер'яна Поліщука, яких убили НКВС-івці саме в урочищі Сандармох.

Проте цей проєкт пішов іншою дорогою, і розказує історії 5 представників різних сфер:
▪️ засновника української географії Степана Рудницького,
▪️ письменника й перекладача Мирослава Ірчана,
▪️ прем'єр-міністра УНР і засновника УАПЦ Володимира Чехівського,
▪️ літературного критика Антіна Крушельницького
▪️ письменника Олексу Слісаренка.

Також там окремі сторінки про те, як у СРСР проводився великий терор загалом, і окрема хроніка розстрілів у Сандармосі.

Мені візуально проєкт дуже подобається, а особливо, що принаймні половину імен авторів я знаю: Ярина Цимбал, Ростислав Семків, Юрій Шаповал. Окремо подобається те, що взяли вже не тих людей, про яких чують з кожної праски і яких міфологізують турбопатріоти, а й людей, які менш відомі, але не менш цінні для України.

З текстами проєкту поки глибоко не ознайомлювався, тому сказати поки нічого не можу. Можливо, напишу свою думку, як прочитаю.

Наробив вам трохи скрінів, щоб ви точно клікнули й подивилися.

Проєкт дивитися/читати тут: https://sandarmoh.localhistory.org.ua

KGB files

11 Oct, 06:41


"Якому Бекету могло би наснитися, що в анкеті професора Макаренка невідомий грамотій впише: "под следствием 1924 р. по 1928 р. в привешение власти, неправельно расходованье сум".

Який Кафка міг би вигадати, що справу археолога зі світовим ім'ям розслідуватиме оперуповноважений на прізвище Спіноза."

https://www.pravda.com.ua/articles/2024/10/11/7479155/

KGB files

09 Oct, 10:57


Складена МГБ схема пересування українського генерала Миколи Капустянського (він же об'єкт "Качан") в Мюнхені. На початку 1950-х чекісти планували замах на нього.

Стаття Олександра Скрипника з деталями запланованої операції: https://www.istpravda.com.ua/articles/2022/02/18/160951/

ГДА СЗРУ.

KGB files

07 Oct, 13:19


Один із провідних борців з українським націоналізмом на Львівщині у 50-70-х - Анатолій Киричук. Уродженець Вінничини. Починав у роки війни як контролер відділення військової цензури особливого відділу НКВД 53-ї Середньо-Азійської армії (читав солдатські листи?). Дослужився до полковника КГБ, керував зокрема 5-м ("ідеологічним") відділом обласного управління (1967-1979, до пенсії). Дотичний, серед іншого, до операції "Бумеранг". Поки Богдан Сташинський готувався до виконання зрозуміло яких завдань, Киричук тримав на котнролі виплату грошей його батьку на Львівщині. Їздив у відрядження за кордон, у Польщу переважно. Закінчив (вже під час служби) юрфак Львівського університету, а коли треба було - вдавав із себе тамтешнього професора. Характеристики позитивні, але тричі (і молодим, і полковником) отримував догани за перебування п'яним на службі (у молодості додавалася ще й "безцільна стрілянина").

ГДА СБУ.

KGB files

27 Sep, 11:18


Чому для 1500-ліття Києва свого часу обрали саме кінець травня (і врешті решт на ці ж дати став припадати День Києва), ніде не пояснюється. А чи не ростуть ноги з фестивалю "Київська весна", який влада свого часу започаткувала на противагу дисидентським зборам біля пам'ятника Шевченку в день перепоховання?

7,537

subscribers

4,280

photos

13

videos