Що таке голод?
Можливо, ви думаєте, що це організм надсилає вам сигнали про виснаження ресурсів - глюкози, жирів і т.п. Автори статті «Людський голод як процес, пов'язаний з пам'яттю», опублікованій в журналі Psychology Review, кажуть що це не так.
▪️Загалом, пишуть вони, теорії голоду, що базуються на сигналах про нестачу ресурсів, давно відкинуті. Якби справа була саме в кількості тих чи інших нутрієнтів у крові, то люди, змушені отримувати харчування внутрішньовенно, якось реагували б на чергову ін'єкцію, але цього не відбувається: відчуття голоду у них не зникає. Спортсмени, які біжать на довгі дистанції, вичерпавши сили, теж у цей момент не відчувають голоду.
Сніданок слідує за найтривалішим періодом без харчування, ніччю. Зголоднілі люди зранку мали б накидатися на їжу. Але, статистично, сніданок - найменший за обсягом прийом їжі.
Та й взагалі запас поживних речовин у людини величезний — не дарма деякі можуть голодувати тижнями. Навіть сигнали про голод, що підступає, у людей різні: немає одного надійного фізіологічного маркера, що вказує на бажання підкріпитися, начебто сухості в роті, як при спразі.
▪️Бурчання в шлунку, «смокче під ложечкою», дратівливість — все це асоціюється з голодом лише тому, пишуть автори роботи, що нас так навчили у дитинстві. Голод часто виникає з пам'яті. Зазвичай ми отримуємо якийсь сигнал, що викликає спогад про їжу та пов'язане з нею приємне відчуття. Це може бути прямий сигнал (вид шоколадного еклера), вторинний сигнал (запах кондитерської, «настав час перекусити») або третинний, найслабший (хмара у формі еклера).
Сигнал викликає спогад та пов'язане з ним приємне відчуття, а мозок передбачає отримання такого ж відчуття прямо зараз. А далі настає ключовий момент: ви або запускаєте поведінку, спрямовану на отримання їжі, або ні. Вирішувати вам.
tg: gluzd