Можливо, те, як нове українське кіно показує війну, варто було б розібрати у випуску, але less is more. Серед повного метру про війну з 2024-го розповідали і з гумором («Крашанка»), і скринлайфом («Лишайся онлайн»), і жахами («Конотопська відьма»). Були навіть мок'юментарі («Карлос в Україні»), документалістика, що і досі збирає нагороди, та багато серіалів. Є ще «Буча», що ось-ось з'явиться у прокаті, «Сірі бджоли» та «Медовий місяць», які, сподіваюсь, вийдуть 2025 року, «Донька». Ми більше чуємо про фільми, які розповідатимуть про повномасштабне вторгнення, але насправді стрічок про 90-ті - початок 2000-них стільки ж.
Кожен фільм не є тим, що пройде випробовування часом: щось відверта крінжа, щось просто прохідне, а щось для занадто обмеженої (за кількістю) аудиторії. У нас був чудовий «Відблиск», який розповідає про події до 2024 року, але на сучасні реалії проєкт накладається ще краще. Проте навіть з розумінням стилю Валентина Васяновича, не всі його сприймуть та додивляться, адже заскладно дивитись кількахвилинну сцену, у якій суб'єкт лише переходить з одного кутка у інший. Камерність «Сірих бджіл» та «Медового місяця» теж або буде грубим тригером, або, наприклад, тягучою біганиною у межах кімнати.
У загальній масі український глядач не любить театральні постановки в українському кіно (цікаво глянути звіт Netflix і побачити, на якій позиції «Три його доньки» Азазеля Джейкобса), сумнівно знається на соціальних драмах, якщо це не блокбастер, з обережністю ставиться до музичних стрічок. Тоді як використати реалії сьогодення у нашому кіноматографі? По-перше, особисто для мене досі під питанням, чи треба використовувати. Але від цього нікуди не дінешся, хайпувати будуть завжди, а авторські проєкти у цій же темі, якими б хорошими вони не вийшли, страждатимуть від налаштованого (здебільшого негативно) глядача. Проте я вже давно спостерігаю тенденцію, коли українці розділяють елементи створення кіно і навіть у найгіршому проєкті намагаються знайти якість - візуальну, акторську, звукову тощо. А ще нам заходять притчі, драми/мелодрами, фантастика, трилери. Чи можна якісно створити фільм з війною фоном або прямо у цих жанрах? Так, але питання до сценаристики, яка у нас забилась у куток і тихо плаче. Я б хотіла побачити щось, на кшталт «Лева» Гарта Девіса, «Володаря бурі» Кетрін Бігелоу, «Снайпера» Клінта Іствуда, «У коханні та на війні» Річарда Аттенборо. Але боюсь, що це б виглядало як кінцівка «Конотопської відьми» чи «Смак свободи» у темних відтінках і з сексуалізацією.